De Nederlandse communisten met handen in haar Onze ploeg voor Tour de France De sjah van Perzië in Moskou Stoffelijk overschot van Mussert in beslag genomen Nieuwe atoomproeven Vergeefse aanval P.v.d.A. op woningbouwbeleid HELIKOPTER VAN POLITIE NA DE ONTLUISTERING VAN VADERTJE STALIN Paul de Groot had kritiek op Nederlandse arbeidersklasse Wim van Est niet gekozen Beperking Britse regeringsuitgaven Eerste Kamer over ontwerp Economische mededinging Bevond zich nog in grafkuil begraafplaats Den Haag DAGBLAD VOOR ZEELAND DE DOOD OP DE WEG Koud Partijcongres vervroegd Vuile was binnenshuis Keesje Versluis Operatie twijfelachtig Herenigd Duitsland Flanders contra Eisenhower Wetsontwerp heden Studenten betoogden Slachtoffers in Guatemala in Eerste Kamer Mollet won weer ver Irouwenskwes tie W.-Duitsland weigert. Roemeense balling Nasser voorstander Anglo-Egyptische vriendschap Veiligheidsraad over Algerië Verrassend voorstel van Sovjet-Unie WEER AANSLAG IN LONDEN Verzet van AR en VVD Gestikt in broodzak Grafschennis niet opgehelderd VOORTIJDIGE BEGRAFENIS 96e JAARGANG No. 22185 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerland!*. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstraat 16. TeL: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. U. A. C v. Dongen, Cl J. v. Hootegem Mr. Dr. A. J. J. NL Mes, Mr 3 U L de Rechter, L. J. v. t Westende, P. V M Ver- cauteren. Abonrnprijs hij voorultbet 1 5.85 p. kwartaal, p. post t 6.55, p. week cultsl bij niet postbestell.) 1 0.45 Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct Postrek 278841 Voor God. Koningin en Vaderland WOE N S D A G 27 JUNI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage t 0.35 per m/m. (Ingezonden'Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f (L35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Aige- nene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingei 98, Telefoon 2236 Bureau vooi Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oor. 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 3a) Terwijl de Belgische communisten zich zo pas volledig achter hun rode broeders uit Moskou hebben geschaard, die de schen dingen van de revolutionaire wetten ontoe laatbaar hebben geacht, moeten de leden van de Communistische Partij Nederland zich nog eerst even nader beradeen. Want zij zitten toch wel een beetje met de kwestie van de veranderingen in de Sovjet- Unie iti verband met het 20ste congres van de communistische partij aldaar in hun maag, reden waarom in september a.s. een vervroegd partijcongres van de C. 1'. N. zul worden gehouden. De Belgische communisten klopten zich, loyaal met Kroestjev op de borst: „nostra culpa... Ook wij hebben ons vergist". Zo ver zijn de Nederlandse communisten (nog) niet. In een op 23, 24 en 25 juni gehouden bestuurszitting heeft Paul de Groot een rede gehouden, waarin hij blijkens een door de CPN zelf uitgege ven communiqué heeft herinnerd aan de bekende verklarin gen van Togliatti (waarover elders in deze editie nog meer) en van de Franse communistische partij. Het achtjarig zoontje van de fa milie Coers geraakte nabij de ouderlijke woning onder de melk wagen van zijn vader. Het jonge tje kreeg het achterwiel over zich heen en overleed onmiddellijk. Japanse meteorologen hebben gister morgen schokgolven geregistreerd, die zouden wijzen op een nieuwe kern- ontploffing in de buurt van Bikini. Eergisteren had een Japanse geleerde verklaard, dat volgens zijn waarne mingen op 19 of 20 juni in Siberië een atoombom tot ontploffing moet zijn gebracht. TIJDENS DE intergouvernementele conferentie van de EGKS te Brussel werden voorstellen aanvaard, beogen de het samenstellen van twee werk groepen, waarvan de eerste zich zal bezig houden met Euratom, terwijl de tweede het probleem van de gemeen schappelijke markt zal onderzoeken. HET VORIG JAAR wist de 15-jarige Maria Waterreus uit Rotterdam te Scheveningen een jongetje uit zee te redden. Van het Carnegie Heldenfonds kreeg zij nu een polshorloge met in scriptie. ALLE nasporingen van de Rotterdam se politie naar de 9-jarige Johannes Florie, die sinds 14 april j.l. wordt vermist, zijn vergeefs geweest. Het on derzoek wordt nog steeds voortgezet. OP FORMOSA zijn twee personen ge- aresteerd, die de antwoorden van een medisch examen tegen hoge prijs aan een zeventigtal studenten zouden heb ben verkocht. Ook een groot aantal artsen is ondervraagd. MGR. PAOLO GIOBBE apostolisch internuntius in Nederland, is gister morgen door de H. Vader in audiëntie ontvangen. DE BRITSE rechter Shaw, op wie maandag op Cyprus een aanslag werd gepleegd, verkeert na een bloedtrans fusie niet meer in levensgevaar. Zijn toestand gaat vooruit. DE FILM „Oom Paul Kruger" is in Zuid-Afrika verboden. Deze rolprent werd voor de tweede wereldoorlog door het nationaal - socialistische Duitsland vervaardigd en door Italië cn later door de Sovjet-Unie als anti westers propagandamiddel gebruikt. DE INDONESISCHE delegatie op de wereldconferentie van Islamieten te Damascus zal er bij de conferentie op aandringen, de mogelijkheid te over wegen Frankrijk te dwarsbomen, „in dien dat land weigert de onderdruk- kmgsoorlog in Algerië te beëindigen". BIJ DE in IJsland gehouden verkiezin gen behaalden de onafhankelijken 19 progressieven 17, sociaal - democra ten 8 en volksalliantie 8 zetels. Onaf hankelijken en progressieven zijn voorstander van het NAVO - lidmaat schap van IJsland. Hij zei daarover: ..Zij gaan niet tot de grond van de zaak. Wij moeten ons naar mijn mening, ook de positie van de communistische partij van de Sov jet-Unie indenken". Hij betoogde, dat de Sovjet-Unie, on middellijk na de oorlog geconfronteerd werd met het gevaar van een Ame rikaanse atoomagressie, waardoor op nieuw een geforceerde inspanning no dig was. Hij oefende kritiek op de arbeiders klasse in west-Europa en ook op de Nederlandse arbeidersklasse, die te weinig tegen de dreigende atoomoor log had gedaan. „Invloed op de rege ringen uitoefenen", aldus het parool van de Groot. De Sovjet-Unie moest maar haar vuile was in eigen kring beredderen. „Wij kunnen er nu niet over oordelen". De Sovjet-Unie moet me»i naar haar politiek en naar haar '•esullafen be oordelen, die wezenlijk met de om standigheden in Nederland verschil len. „Het is de taak van een vervroegd congres van de C.P.N. om zich daar mee bezig te houden", aldus zijn eind- conclusiè. De Amerikaanse Republikeinse se nator Ralph Flanders heeft in een toe spraak te Washington, die hij ook in de Senaat zal uitspreken, verklaard, voorstander te zijn van rechtstreekse Westcïu its-Sovjet-Russische onderhan delingen, om lot een „herenigd, neu traal en onbewapend Duitsland" te ko men. De senator, die wil dat de Ameri kaanse regering Bondskanselier Ade nauer aanmoedigt dergelijke bespre kingen te beginnen, gaf toe, dat zijn voorstel „drastisch" en "rechtstreeks in strijd met de tot nu toe door de regering - Eisenhower gevoerde poli tiek" is. t De Zweedse professor Olive- crona is na zijn onderzoek tot de conclusie gekomen, dat ern- stig moet worden getwijfeld aan de mogelijkheden van een operatie van Keesje Versluis, Bij betogingen, die Guatemalaanse studenten in de hoofdstad Guatemala hebben gehouden zijn 3 demonstran ten gedood en negentien gewond. Tal rijke studenten zijn gearresteerd, als mede linkse advocaten en journalis ten. De botsing met de politie, waarbij de slachtoffers vielen, deed zich voor in de hoofdstraat van Guatemala, in de onmiddellijke nabijheid van het presidentiële paleis. De politie wilde beletten dat de studenten hun mars voortzetten. Hierbij werd geschoten met het bovenvermelde gevolg. De P.v.d.A. heeft tevergeefs getracht het wetsontwerp dat prijsbeheersing van gronden voor de woningbouw op heft, althans voorlopig, te torpederen. De heer in 't Veld voerde namens zijn fractie aan, dat nu het kabinet demis sionair is, het onjuist zou zijn een zo omstreden ontwerp te behandelen om dat het wel niet zou kunnen overeen komen met de inzichten van een nieu we minister van huisvesting en we deropbouw. Prof. Molenaar wilde de heer in 't Veld op principiële gronden steunen. De aanval op minister Witte werd bestreden door de heren Kropman (K. V.P. Tjalma A.R.) en Kolff (C.H.U.) De heer Tjalma herinnerde er aan dat het wetsontwerp niet alleen door mi nister Witte, maar tevens door drie P.v.d.A. ministers was ondertekend. Het voornaamste argument was ech ter, dat de aanhouding van het wets- Premier Mollet van Frankrijk heeft gisteren liefst drie keer de vertrou wenskwestie in de Nationale Vergade ring gesteld. Twee ervan heeft hij ge wonnen, over het derde vraagstuk, waarby de vertrouwenskwestie ver bonden is aan de stemming over een wetsontwerp inzake een nationaal ouderdomsfonds wordt heden gestemd. Het belangrijkste vraagstuk, dat te Parijs aan de orde kwam, was het re geringsvoorstel om het wegvervoer te belasten, ter ondersteuning van de staatsspoorwegen. Op datzelfde moment kwamen de transportondernemingen te Mar seille in het geweer. Gedurende twee uren blokkeerden zij de we gen naar de Franse havenstad, 'n protest tegen de regeringsmaatre gelen. Niettemin kreeg Mollet zijn zin, zo dat de staatsspoorwegen ondersteund worden ten laste van het wegvervoer. Ook wat het wetsontwerp van een aanvullende begroting betrof haalde de premier een glansrijke overwin ning. Met dat al zijn nog niet alle belas tingverhogingen aan de orde geweest. Er wordt n.l. nog een voorstel inge diend tot invoering van tijdelijke be lastingen tot een bedrag van onge veer 100 miljard frank, welke ten de le de operaties tot pacificatie van Al gerië zullen moeten financieren. ontwerp voor de woningbouw in ge vaar wordt gebracht door een ver koopstaking. Minister Witte, daartoe door de voorzitter in de gelegenheid gesteld, deed een beroep op de kamer om zijn ontwerp tc behandelen. Het P.v.d.A. voorstel werd met 26 tegen 13 stemmen verworpen. Tegen waren K.V.P.. C.H.U., A.R. en de heren Louwes. Wendelaar en de Vos van Steenwijk l V.V.D.) Voor waren P.v.d.A., C.P.N. en prof. Molenaar (V.V.D.) De heer Kropman K.V.P stelde voor het ontwerp aan het begin van de ver gadering van morgen te behandelen, hetgeen door de voorzitter werd over genomen. het tienjarig Sliedrechtse jon getje, dat dank zij een inzame lingsactie, die vanuit Sliedrecht was georganiseerd, onder be handeling van cle Zweedse chi- J rurq kon worden gesteld en in- t middels in Stockholm was ge- J arriveerd. De Westduitse grenspolitie heeft geweigerd Dimitru Ochiu, een van de vier Roemeense anti-communistische ballingen, die dezer dagen te Bern hebben terechtgestaan wegens de overval op het Roemeense gezantschap aldaar, tot de Bondsrepubliek toe te laten. Ochiu. die zijn straf in de vorm van voorarrest al heeft uitgezeten, werd ook tot deportatie veroordeeld. Hij wordt nu door de politie te Bazel vastgehouden in afwachting van het resultaat van de onderhandelingen met de Westduitse autoriteiten. In een vergadering van de sporlcommissie van de K.NAï.U. waar ook de vertrouwensman, de heer Piet van Ierlanl en de ploegleider Kees Pellenaars aanwezig waren, zijn de volgende acht renners definitief aangewezen voor de Tour de France: Wout Wagtmans (St. Willebrord)Jan Nol len (Geleen)Mies Slolker (Zuilen); Daan de Groot (Amsterdam); Leo van der Pluim (Dussen)Piet van de Brekel (Echt); Gerrit Voorting (Roosendaal) en Sjef Lahaye Maastricht Voor de twee resterende plaatsen heeft de sportcommissie de beslissing aangehouden. Zondag 1 juli wordt up het circuit van Zandvoort een 100 km wedsti'ijd gehouden voor professionals waaraan 100 renners deelnemen. De sportcommissie zal na afloop van deze wedstrijd een keuze doen voor twee plaatsen uit de volgende zes ren ners: Jos Hinsen (Breda), Wies van Dongen (Breda), Piet van der Lijke (Groede), Thijs Roks (Zundert), Tony Bergmans (Aalst) en Peter Post (Am sterdam. Wim van Est is dus niet gekozen, 't Lid van de sportcommissie de heer John van Eek weet de niet-verkiezing van van Est aan het feit, dat deze zich dit seizoen speciaal voorbereid nad op Bordeaux - Parijs, waaraan de heer van Ierlant nog toevoegde, dat de ver standhouding tussen van Est en Pelle naars het een en ander te wensen overlaat, hetgeen uiteraard niet bevor derlijk werd geacht voor een hecht ploegverband. Voor nader commen taar op deze samenstelling verwijzen wij naar onze sportpagina. Weersverwachting van het K.N. J M.I. tot vanavond opgemaakt dins- I dagavond 23.25 uur: Wisselend be- i t wolkt met enkele verspreid voor- t komende buien. Overwegend ma- J Dge wind tussen west en noord- J west. Koud voor de tijd van het t Jaar. t Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Lichte tot matige wind uit west tot noord- J west. Afwisselend zwaar bewolkt met opklaringen en enkele perio- den Van zonneschijn. J Vandaag: zon onder 21.06 uur. Maan onder 8.51 uur. Morgen: zon op 4 24 uur. Maan op 23.07 uur. J In het afgelopen weekeinde heeft de Duitse verkeerspolitie het snel verkeer op de grote autoweg van Bonn naar het Roergebied voor het eerst ook gecontroleerd vanuit een nieuwe, pas in dienst gestelde heli kopter. Het bleek al dadelijk, dat de „wentelwiek" bij het ontwarren van verkeersknopen en het arran geren van omleggingen e.d. zeer ve le voordelen had boven de gebrui kelijke wagens en motoren van de politie. De bemanning van de heli kopter heeft via een speciale radio verbinding voortdurend contact met de politie op de grond.. De kabine is knal-geel, het landingsgestel zwart geschilderd. Gamel Abdel Nasser, die zojuist tot president van Egypte is gekozen, heeft verklaard, dat hij beslist niet anti- Brits gezind is en dat hij geen dicta tor over de Arabische wereld wenst te worden. Hij sprak hiermee berich ten tegen, welke in sommige Britse bladen gepubliceerd zijn. Hij zei dat Egypte al het mogelijke zal doen om de goede betrekkingen met Groot - Brittannië te handhaven maar hij wees erop, dat vriendschap van twee kanten moet komen en dat sommige denigrerende berichten over hemzelf, en zijn land in de Britse peis de Egyptenaren boos maken. In de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties, gisteren te New York bijeen, is Rusland met het verrassen de voorstel gekomen om het debat over de kwestie Algerië voor onbe paalde tijd uit te stellen. Dit voorstel volgde op een bespre king tussen de Russische afgevaardig de Sobolef en de Australische voorzit ter van de raad. dr. E. Ronald W ilker. De Franse gedelegeerde, Herve Al phand, deelde mede zich tegen het Russische voorstel te zullen verzetten waarop het werd verworpen met ze ven stemmen tegen één bij drie ont houdingen. De Veiligheidsraad zal nu dus mje- ten beslissen over het verzoek van de 13 Arabische en Aziatische landen om de kwestie Algerië op te nemen in de agenda. De veiligheidsraad heeft dinsdag avond het Arabisch - Aziatisch ver zoek om de kwestie - Algerië te be spreken, verworpen. Met zeven tegen twee stemmen bij twee onthoudingen besloot de Raad de kwestie niet op zijn agenda te ne men. Zekere Thomas Smithson, van wie gezegd wordt dat hij contact had met kameraden van Billy Hill en Jack (Spot) Comer, bekende figuren uit de Londense onderwereld, is^ het slacht offer geworden van een overval. Vol gens omwonenden hadden vier man nen Smithson voor zijn huis in wrst- Londen staan opwachten. Drie van hen waren hem naar binnen gevolgd, waar na er geschoten was. De mannen kwa men daarop naar buiten gerend en verdwenen met een gereedstaande auto. Even later was Smithson naar buiten komen wankelen. Hij was in de mond geschoten en overleed in het ziekenhuis. De Sjah van Perzië en zijn gemalin zijn voor een officieel bezoek in de i Sovjet-Unie aangekomen. Op deze telefoto ziet men de verwelkoming van de Sjah door maarschalk Boel- ganin en president Worosjilov op het vliegveld nabij Moskou. De Britse minister van financiën heeft medegedeeld, dat de Britse re gering haar uitgaven dit jaar met 76 miljoen pond sterling zal beperken. Hiervan zal een bedrag van pndst 36,5 miljoen betrekking hebben op het defensieprogramma, pndst 14 mil joen op defensieuitgaven van civiele departementen en pndst 25,5 miljoen op uitgaven door andere civiele de partementen. Het wetsontwerp op de economische mededinging heeft in de Eerste Ka mer verzet ontmoet van de zijde van de A.R. en de V.V.D. Het ontwerp geeft enerzijds de regering de bevoegd heid prijsafspraken met andere kartel overeenkomsten te verbieden, maar anderzijds om bedrijfsregelingen, die wel in het algemeen belang worden geacht, algemeen bindend te verkla ren, zodat ze niet kunnen worden ont doken. Prof. Hellema (AR) stond met De Haagse politie heeft het stoffelijk overschot van Mussert in beslag genomen. Het stoffelijk overschot bevond zich in de grafkuil, waarin de gefusilleerde op 7 mei 1946 begraven was. Op 7 mei 1946 werd Mussert op de Algemene Begraafplaats in Den Haag begraven en de kist werd geplaatst in een kuil, waarin later nog 15 andere personen werden begraven. In deze grafkuil stonden vier kisten naast el kaar en vier boven boven elkaar. Oorspronkelijk stond Musserts kist onder in, maar deze werd later naar boven gebracht. Deze verklaarde dat haar broer in derdaad een gaaf gebit had gehad. De zuster had thuis nog het vest hangen, dat bij het kostuum had be hoord. waarin Mussert begraven werd. Op het gerechtelijk laboratorium heeft toen een vezelonderzoek plaats gehad waarbij bleek dat het vest behoorde bij de overblijfselen van de gevonden broek. Naar de politie verder mededeelde, moet in de loop der jaren Musserts stoffelijk overschot door werking var. de grond naar de buitenkant van het graf zijn geduwd (de gefusilleerde lag in de rij kisten aan de buitenkant) en enigszins buiten het graf terecht zijn gekomen. Degenen, die de grafschen nis hebben gepleegd, hebben dus of niets meegenomen of het skelet van een ander. Het onderzoek naar de graf. schennis wordt voortgezet. grote reserve tegenover het ontwerp. Het was zijns inziens een belangrijke stap op weg naar het staatsdirigisme. Het voornaamste bezwaar, dat hij samen met prof. Molenaar (V.V.D.) ontwikkelde, was, dat de regering wel na lang aandringen van de Tweede mogelijkheid van beroep in het voor uitzicht heeft gesteld, doch deze niet in de wet zelf heeft opgenomen. Hij stelde de regering voor de keuze: óf verdere behandeling van het wetsont werp wordt opgeschort tot het wijzi- gingsontwerp is ingediend, waarin de beroepsmogelijkheden zijn omschreven óf de A.R.-fractie zal haar stem aan het ontwerp onthouden. De heer Regout (K.V.P.) sloot zich aan bij de bezwaren, die van de A.R. en de V.V.D.-zijde waren geuit. De heer van Lieshout, die sprak namens de meerderheid van de K.V.P. wilde het ontwerp wel aanvaarden. Volgens de heer van Lieshout gaat het uitein delijk om de belangrijkste grondslagen van onze volkshuishouding de on dernemingsgewijze productie te be- 'schermen tegen de storende invloeden die de economische machtsposities uit oefenen. Ook de heer Oosterhuis P.v.d.A. wil de zijn steun aan het ontwerp niet onthouden. De bijna zesjarige Henny den Besten uit Harderwijk is gisteravond bij het spelen met een plastic broodzak, die zij over haar hoofd had gedaan, ge stikt. Vermoedelijk heeft zij het bandje van het zakje om haar keel vastge- troken. Langdurige toepassing van kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Op 29 mei 1946 werd de bewuste grafkuil definitief gesloten. Na het openbreken van het graf in de nacht van 16 op 17 juni j.l. hebben werklie den de kuil aan één der zijkanten wat uitgegraven, waarbij de overblijfselen van een paar schoenen voor de dag kwam. Toen men verder in deze rich ting groef, trof men een skelet, over blijfselen van een broek en een broek riem aan. De schedel van dit skelet had een volkomen gaaf gebit. Gebit en vest Daar de maat van de overblijfselen der gevonden schoenen maat 41 volkomen klopte met de .maat van Muserts schoenen, ondervroeg de po litie de zuster van de gefusilleerde. a De voorbereidingen voor de ter aardebestelling van James Haghton uit Kingston, de hoofd stad van het eiland Jamaica (Brits West-India), namen een onverwacht einde, toen de „overledene" plotseling rechtop in zijn kist ging zitten en ver ontwaardigd vroeg, wie hem wel op een dergelijke manier had ingewikkeld. Het ziekenhuis waarin Haghton was verpleegd, bevestigde dat hij overledenwas bevonden en dat z'n „stoffelijk overschot" naar de woning van zijn doch ter was vervoerd, om begraven te worden.

de Stem | 1956 | | pagina 1