Zaken zijn zaken „DE SANEG Mgr. MUTSAERTS VRAAGT EEN COADJUTOR Treedt Ulbricht spoedig af? Broeders van Joannes de Deo bestaan honderd jaar Communisme in Westen op zijn retour radio") Wrijf Kou en Pijn weg met DAMPO \rr i iU DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 25 JUNI 1956 Herderlijk schrijven en aansporing tot gebed Gokker schiet gijzelaars dood In 1875 kwamen zij naar Kaatsheuvel kjeiier uei nylons In ons land Rally voor klooster van Steenbergen fCiestdezon&yde, kiest RANG vezsnapeuag. van cfems&ta/uy Amerikaanse plattelandsmeisjes naar Nederland Aanvoer van aardbeien door koude vertraagd door Percy King TELEVISIEPROGRAMMA'^ onze zijn, kan l„Cor lonze 1 Loc- het Juden ■enote lloma Ibaks- n s r: De t 3 uur: Wed/iwe en. Zaal m 3 uur: sclhie- ir: De Zondag is in het bisdom den Bosch het volgende bisschoppe lijk schrijven voorgelezen, gericht tot de priesters, de klooster lingen en de leken van het bisdom. Door een minder gunstige gezond heid waren Wij de laatste maanden niet goed meer in staat, ons bisdom met zijn meer dan een miljoen katho lieken, bijna 500 kloosters en 42 se minaria, met zijn uitgebreid en veel soortig schoolwezen, met zijn organi saties op allerlei gebied, naar behoren te besturen, en de veelvuldig ge vraagde bisschoppelijke plechtigheden te verrichten. Daarom achten wij ons verplicht aan Zijne Heiligheid de Paus afdoen de hulp te vragen in de persoon van een bisschop-coadjutor cum jure suc- cessionis, dat is een helper, bekleed De correspondent van het Ameri kaanse blad „Baltimore Sun" heeft donderdag een exclusief interview van twee uur gehad met de Oost- duitse vice-premier Otto Nuschke. Toen hij Nuschke vroeg of hij er wat onder wilde verwedden dat Walter Ulbricht, de leider van de communis tische partij in oost-Duitsland, aan het einde van het jaar nog in functie zou zijn, antwoordde Nuschke, dat hij daar geen geld aan wide wagen. De correspondent kreeg in het volgende gesprek de indruk dat Nuschke er van overtuigd was, dat Ulbricht aan de kant zou worden gezet. C Nuschke zei dat een grote golf van „Liberalisatie en verdraagzaamheid" over alle communistische landen spoelt. Men zou in Oost-Duitsland de politieke tegenstanders voortaan trachten op te voeden en niet meer gevangen zetten. Een 25-jarige Duitser, Joachim Glas, heeft in een café te Mellrich- stadt (west-Duitsland) zelfmoord ge pleegd na eerst op drie gijzelaars geschoten te hebben. Toen hij grote bedragen had vergokt dwong hij zijn vrouw, onder bedreiging met een pis tool, een verklaring te tekenen waarin zij beloofde zijn schulden te zullen be talen. De vrouw wist de politie te waarschuwen, die hem in een café vond. Glas waarschuwde de agenten niet binnen te komen, daar hij anders de drie aanwezige cafébezoekers zou doodschieten. Toen de politie zich niet aan deze waarschuwing stoorde, bracht Glas zijn bedreiging ten uit voer en pleegde daarna zelfmoord, Twee van zijn slachtoffers waren on middellijk dood, de derde verkeert in levensgevaar. (Advertentie) met de bisschoppelijke waardigheid, wien het recht toekomt ons als bis schop van 's Hertogenbosch op te vol gen. Tot onze grote voldoening heeft onze H. Vader de Paus zich gewaar- digd ons verzoek in welwillende over weging te nemen en de daartoe no dige maatregelen te treffen. De keuze van deze helper moet dus beschouwd worden als de keuze van uw toekomstige bisschop en daarom zult gij allen, naar wij vast vertrou wen, gaarne met ons voortdurend en vurig bidden, dat hij zal zijn een priester naar Gods Hart, bereid en geschikt om ons schone bisdom in de ze moeilijke tijden aan Maria's hand naar Christus te leiden. Om u daarin te helpen, bepalen wij bij deze als volgt: 1. In alle parochiekerken zal voor deze intentie een plechtige H. Mis ge zongen worden, zo enigszins mogelijk op de zevende juli, de feestdag der Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch, die ons dierbaar bisdom zovele eeu wen zichtbaar beschermd heeft. Het zou ons zeer aangenaam zijn, als dit eveneens in de andere kerken en ka pellen van ons bisdom zou geschieden 2. Totdat de benoeming van de nieuwe bisschop bekend is: a. zal in iedere H. Mis, als de ru brieken dit toestaan, het gebed „om de genade van de H- Geest af te sme ken" worden gebeden: b. zal na iedere H. Mis (onmiddel lijk na het laatste Evangelie) het ge bed tot God de H. Geest worden ge beden. zoals gedurende de pinkster noveen: c. zal onder het Lof gezongen wor den: Veni Creator Spiritus. (Advertentie) Op het feest van Sint-Petrus en Paulus, vrijdag 29 juni, zal het hon derd jaar geleden zijn, dat de Con gregatie van de Barmhartige Broe ders van Montabaur in Nederland beter bekend ais de Broeders van Barmhartigheid van Sint-Joannes de Deo gesticht werd. Wie de geschiedenis van de Congre gatie doorbladert, komt tot de con clusie, dat het begin al even simpel is geweest als bij de meeste andere reli- gieuse stichtingen van de vorige eeuw. De op 4 augustus 1820 geboren koopman Peter Höhr von in de vijf tiger jaren enkele metgezellen, die met hem onder het afleggen van de drie eenvoudige geloften van armoe de, zuiverheid en gehoorzaamheid de eigen heiliging wilden beoefenen. Onder de naam „Barmhartige Broeders" togen zij aan het werk en passend en verrassend elegant Welk een verwoestende invloed de onttroning van wijlen Stalin door de nieuwe Russische leiders op de communistische partijen aan deze zijde van het ijzeren gordijn heeft gehad, wordt duidelijk gemaakt door bijgaande kaart. Daarbij is het zeker, dat hetgeen tot nog toe over verwarring en scheuringen in deze partijen is bekend geworden, slechts de helft van het beeld der vernie tiging schetst. Van oudsher zijn de communisten sterk geweest in het geheimhouden van hun interne ruzies en zelfs thans heeft men op dit punt beslist niet alle remmen losgegooid. Zo is het bijvoorbeeld meer dan waar schijnlijk, dat de tegenstellingen in de Franse communistische partij, reeds voor de dood van Stalin openbaar geworden door de zoge naamde zaak-Hervé, op het ogen blik opnieuw actueel worden. De Franse en Italiaanse communisti sche partijen zijn veruit de sterkste Russische bolwerken binnen de grenzen van de vrije wereld. Hun afbrokkeling zou een van de zwaar ste slagen voor Moskou's invloed in het westen betekenen. in overleg met Mgr. P. J. Blum, bis schop van Limburg a./d. Lahn, kre gen zij de rector van de Zusters in Dernbach, Johann Jacob Wittayer, tot geestelijk leider. In Dernbach wer den ook op 29 juni 1856 de eerste Broeders ingekleed, waarmede de stichting van de nieuwe Congregatie een feit werd. Na enkele jaren verhuisde de stich ting naar Montabaur en sedertdien is de officiële benaming van de Con gregatie „De Barmhartige Broeders van Montabaur", die in hun wapen het devies gingen voeren „Caritas Christi urget nos De liefde van Christus stimuleert ons". In het begin kwam de jonge Con gregatie langzaam tot ontwikkeling, maar haar sterke uitbouw beleefde zij onder Broeder Vincenz, die van 1866 tot 1904 algemeen overste was. Onder zijn bestuur vestigden de Broeders zich tengevolge van de Kul- turkamp^, waardoor de Congregatie geen nieuwe leden kon aannemen, in Nederland. Zij kregen toestemming *aar ons land te komen, omdat de koninklijke vraag „Hebben zij te eten?" bevestigend beantwoord kon worden. Zij vonden onderdak in 1875 te Kaatsheuvel een jaar later vertrok ken zijn naar 's-Hertogenbosch, waar in 1879 de eerste steen gelegd kon worden voor een eigen huis op de Papenhulst. Intussen betekende de vestiging in Nederland ook een, naamsverandering voor de nog niet zelfstandige Neder landse groep. De Barmhartige Broe- des noemden zich in Nederland de „Broeders van Barmhartigheid van j St.-Joannes de Deo". Thans beheren de Broeders in Den Bosch een ziekenhuis, in Amsterdam een verpleeghuis en werken zij daar voor het Wit-Gele Kruis, in Haarlem en Utrecht een ziekenhuis en in Beek bij Nijmegen een sanatorium. Het verpleeghuis in Den Haag werd het vorig jaar opgeheven. In ons land zijn er nu 140 broeders van Barmhartigheid werkzaam. Vrijdag wordt het eeuwfeest plech tig gevierd in het Moederhuis te Mon tabaur in tegenwoordigheid van ker kelijke o.a. de bisschop van Lim- (Advertentie) Dat de Paters Assumptionisten te Steenbergen niet origineel zijn om in het bezit te komen van het benodig de geld voor hun nieuwe klooster zal wel niemand willen ontkennen. Na 'n bridge-drive heeft men voor zaterdag 30 juni een kaartleesrit georganiseerd op het eiland Tholen. De rit, die door een crack op dit gebied is ontworpen, zal ongeveer 70 kilometer lang zijn en zal uitsluitend gaan over goede wegen. De start van de rit, waarvan het inschrijfgeld uiterst laag gehou den is, zal plaats hebben te Steenber- gen, waar ook weer gefinisht wordt. Verkrijgbaar in diverse fijne wachtensmaken, los 32 cent per 100 gram en in sollen 0 cent. Let op de naam RANG ap bet 6e» schermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere col. burg a./d. Lahn en wereldlijke autoriteiten. In Nederlanfi is het feest op 13 september, wanneer in het moederhuis te Helvoirt zoveel mogelijk alle broeders van de Neder landse Provincie bijeen zullen komen. Die dag draagt de rector van het ziekenhuis Sint-Joannes de Deo in Haarlem, mgr. C. van Trigt, de plechtige Hoogmis te Helvoirt op. Ook legast bij Brabantse en Z\eeuivse gezinnen Den Haag. Twee Amerikaanse plattelandsmeisjes Beverley Jean Bisliop (23 jaar) uit Sherwood in de Amerikaanse staat Wisconsin en Ada Diane Dameron (20) uit Marianna in de staat Arkansas zijn per vlieg tuig uit New York vertrokken om zich via Parijs naar Nederland te be geven, waar zy overeenkomstig het internationale programma voor de uitwisseling van plattelandsjongeren, vier maanden zullen verblijven. De Amerikaanse gasten zullen ieder, zoals dat tot nog toe elk jaar het ge val is geweest, vier tot zes weken op drie verschillende particuliere boe renbedrijven hier te lande worden ondergebracht. •Beverley Jean Bishop zal van 12 september tot en met ongeveer 20 ok tober de gast zijn van de familie W. Kakebeeke, N.V. Landbouwmaatschap- pij De Bathpolders, Rilland-Bath. Ada Diane Dameron gaat van 6 aug. tot en met 1 september naar de familie J. v. Meer-Schrauwen, Lan- geweg 78. Zevenbergschen'hoek en van 12 september tot en met ongeveer 20 oktober naar de familie J. Mol in Camperland (Noord-Beveland) Bij ons achter de plattebuis ed d'een ouwe peedrager van den bui ten, die lange jare me d'ons va der sukerpeeë ad gedroge, in geure en kleure de geschiedenis van de sanegeit verteld, 'k Was toen nog een klein mèske, en zulle éél ouwe mense as ze 't leze 't meschient nog èffekes in de gedachte schie- te, en stillekes glimlache om 't zeldzame geval. Ze zegge wel es da 'ge as verteller mot zijn gehore, maar van deze gemoedelijke mens kon da gerust worre gezeed, en zou 't ie in onze tijd al lank voar de radio zijn gewist! Op één van die mooie Brabantse durpkes rond de Peperbus, die daer as bonte spikkels in Gods schone waereld legge, was een nuuwe pastoor gekomme. Op z'n eige is da niks bezonders, d'éne pastoor gaat, en een andere komt. Toch blecjk later da deze verandering wel een bietje anders zat', omda suust de pastoor éél bezonders WasMè veul witte madekes 1) een plechtige kerkdienst en schone toesprake, was de pastoor feeste lijk ingehaald! Wel een volle week nadien adde de mense op 't werk, in de kleine huskes en winkeltjes, en op 't kerkpad der vol lof over gesproke. Da meneer pastoor der zo blij en gelukkig ad uitgezien, da z'n vader zo eenvoudig was ge wist, en z'n lieve moeder net as de vrouwe van 't durp een ech- te Brabantse muts ad gedroge. Volges hore en zegge most 't ie van goeie boerekomaf zijn, en uit een éél groot uisouwe komme. Da léste was nie verzonne, want daer ware èffekes veul broers en zus. ters, en nog een grote bonk fe- mielje bij gewist, 't Was nou al- aleen maar afwachte of de pastoor een zege voor de parochie zou zijn, en van d'andere kant of de paro chiane hem nie zouwe teleur- stelle. Al gauw bleek 't eerste waar te zijn, en kreeg ieder ont- zag* voor de wijze en hoogstaande man, die zonder onderscheid bij ziekte en dood, droefenis en diepe zurg, ja bij ieder moeilijk geval een trouwe zieleherder bleek te zijn, en der nooit z'n eige eer in zicht. De zuster van de pastoor, die gelijk z'n uisouwster was, stong ok nie van achtere, en ieuw me'd'een aankommend meske eel de grote pastorie schoon, en liep in de parochie nog van alles voar d'r broer en de kapelaan achter na. As in een groot uisouwe de moeder ziek was geworre, stuur de ze 't mèske der naar toe om bij te springe, en stopte der zelf een grote zak kouse en sokke voor.. Lag 't er in 't Bergse gast huis een zieke van 't durp, of iemand die een ongeluk was over- komme, dan gong z'op de fiets me meneer pastoor mee, en ad altij wa versterkends of lekkers der voor bij. Op 't durp zelf was ze me d'een naaikranske begonne, om 't vrouwvolk goed te lere naaie en verstelle, en voor me nig bruidje ad ze 't mantelpakske of trouwkleed geknipt, 't Ouwe Keesje die ier en daer nog wel es een hofke of tuintje opknapte, verzurgde nou éél de mooie pas- torietuin, en zee da 't ie der nog goed voor wier betaald ok. Toen was de zege gekomme, en adde de parochiane die 't er goed voorzate, en sommigte die een wit voetje wouwe'n ale, ullie eige nie onbe tuigd gelate. Een pastoor die zé mè de mense meeleefde, mocht op z'n tijd ok worre beloond, en toen de zomer en 't najaar was gekomme, ware van alle kante de goeie gave binnengestroomd. Goeie errepels en kostelijk fruit, eiers en flink na van de slacht, en dikkels nog een malse kiep of vet kenijn was aan de pastorie afgegeve. 't Mooiste was da 't er nooit iets van alles wa wier ge- brocht, verder dan de voordeur of de gang was gekomme. De zus ter van meneer pastoor was altij d'r broer gaan roepe, en adde z'al- lebei mè grote waardering en dankbaarheid al 't goeie en mooie bekeke. Dan ad de pastoor z'n no- tisieboekske uit z'n zak genome, en een adres opgeschreve waar d'errepels, 't fruite d'eiers, 't spek, de kiep, 't kenijn en de lek kere ham most worre gebrocht Mè d'een ondeugend knipoogske ad 't ie dan gezeed da 't ie feite lijk nie in de pastorie woonde, en z'n adres bij de èrreme weduw vrouw, die langdurige zieke, en da grote gezin wasVoor de rechtvaardige en deurdringende blikke adde de mense ullie oge beschaamd neergesloge, en be. kant in alle gevalle was aan 't op geschreve adres alles afgegeve Toch ware der parochiane ge wist, die 't er lillik deur in ullie wiek ware geschote, en enkele boereknechts adde nie weinig van de boer op ullie kop gekrege, om- da ze stom genogt, adde gedaan wa meneer pastoor ad gezeed Maar daer ware ok mense gewist, die de grote levensles adde be- grepe, en in alle stilte ware ze aan de pastoor komme vrage waar ze 't beste iets konde brenge, of somwijle mè geld iemand bij staan. En toen was die geschie denis mè de sanegeit gebeurd, waar éél 't durp van onderste- Onder de Bergse Peperbus bove was gewist. Bij Rikus en Keeke, in 't vinkebaantje, kort bij de meule, was ullie grootste bezit, de melkgeit doodgegaan. Keeke ad 't bekant nie tege Rikus, die al 'n vol jaar ziek lag durreve zegge. De kostelijke melk was voor de zieke en de kleine kinders onmis baar, en was 't een zware slag, omda Keeke ieder centje in deze zurgvolle .dage om most kere, voor 't wier uitgegeve. Of 't zo most weze was suust die middag meneer pastoor lengs gekomme, om weer es naar Rikus te kijke. Aan de beschreeuwde oge van Keeke ad 't ie daluk gezien, da 't er iets gaande was. Bedroefd en hoofdschuddend ad 't ie naar 't meewarige verhaal van 't vrouw- ke geluisterd, en enkel gezeed da ze nie mostte tobbe, maar alleen op God vertrouwe, die vergat om- mers z'n kinders in dage van ziek te en kommer nooit! Getroost ad Keeke meneer pastoor uitgelate, die gelijk de grote polderweg was ingesloge. Aan 't eind van die weg cp de grote driesprong, lag de nuuwe kapitale boerderij van Ri kus z'n boer, waar de pastoor éél vriendelijk en gastvrij wier ontvange. In de mooie opkamer èd de boerin koffie geschonke, en ebbe de boer en meneer pastoor later op ullie gemakske de nuuwe stéé en landerije bekeke, en nog een rondgang deur de stalle ge makt. Mè kennersblik was de pas toor bij de vier prachtige sane- geite blijve staan, die in een hoekske van de grote stal op wa d'hooi en haver stonge te knab- bele. Liefkozend ad 't ie de mooie diere over ullie kop gestreeld en minzaam aan de boer gevroge of 't ie zo'n geit nie wou verkope, want da zou toch een kostelijk bezit zijn! De boer, die nooit iets aan de pastorie ad late brenge omda toch alles bij een ander te recht kwam, ad verrast opgekeke, en daluk toegestemd. Meneer pas toor mocht de mooiste en beste uitzoeke. want nou wist 't ie zeker da 't voor hem zelf was! De pas toor ad Mina toen gekoze, en ge. lijk z'n portefulje uit z'n binnen zak gepakt om de boer te betale. Maar daer was geen sprake van, meneer pastoor kreeg de geit ke- do, en vanavond wier 't ie deur de knecht thuisgebrocht, zonder re kening! Hartelijk èd de pastoor in 't bijzijn van de sanegeit de boer bedankt, en èbbe ze mekaar der een hand op gegeve.Tot aan de driesprong was de boer meegekuierd, en èbbe z'afseheid genome. Toch ad de pastoor, die altij èèl secuur was z'n adres nog èffekes opgegeve. Da was nie de pastorie, maar hij Rikus en Keeke in 't vinkebaantje, waar vanmor- rege de geit was dood gegaan, en ze nou voor de zieke zonder melk Bloedrood was de boer aange- lope, en ad diep beledigd gezeed da daer toch nóóit een beste sane geit zou worre gebrocht, wa docht meneer pastoor wel nie? Konink lijk ad de pastoor z'n eige opge richt en rustig iets over Christus gezeed, die in zijn plek, de zieke, bedroefde, misdeelde en gevan gene aan de mense ad nagelate.. Deur de ruisende najaarsvelde was de pastoor langzaam in de richting van 't durp gelope, en ad nie éne keer meer omgekeke. In de grote stal van de nuuwe boerderij èd de boer en zware strijd in z'n ééntje uitgevochte, en èd de liefde overwonne! 's Aves, toen Rikus vanuit de bedstee naar 't ondergaan van de zon, die een wonderlijk spel in 't gekleurde glas van de kerkrame speulde, lag te kijke, was ook de jongste knecht van z'n eige boer mè de mekkerende Mina voorbij 't raam gekomme, en ad die tot voor de bedstee van Rikus gebrocht! Ok ad 't ie de komplemente van de boer en z'n vrouw gedaan, en oe 't nou mè Rikus was? In een oog wenk ad éél 't gelukkige gezin om de prachtige witte sanegeit ge staan, en ad Rikus aangedaan 't kostbare beest over d'r fiere kop en lange fiere baard gestreeld Keeke ad mè betraande oge d'r eige netjes aangekleed, en was as op vleugels naar de boer en z'n vrouw gegaan, om die voor 't grote geschenk te bedankeOp de terugweg ad ze schuchter bij de pastorie aangebeld, en was deur de pastoor zelf binnengelate. Wa daer tusse die twee is besproke, is nooit iemand te wete gekomme, maar nog lang ad de pastoor, na da Keeke was weggegaan, in stille aandacht voor 't ope raam gestaan. In de verte lag scherp afgetekend de fléweelblauwe avendlucht, de kapitale boerderij mè 't felrooie pannedak, en gunter in 't vinke baantje konde nog net 't rokend schouwke van Rikus z'n kreukel- huske zienBove de donkere bosse uit ad de Bergse Peperbus in 't stervend licht, as bonte spik kels in Gods mooie waereld, de kleine durpkes zien legge.... Geloofd zij Jezus Christus! CATO UIT BERREGE madekes 1) - kleine bruidjes. Het loopt nog niet vlot met de man- voer van aardbeien op de veilingen. De aardbeien van onder glas lijn thans geoogst en reeds enkele weken wordt dit produkt van de koude grond aangevoerd, maar er zit nog steeds geen schot in het aanbod. Dat komt in hoofdzaak door het aanhoudende koude weer waardoor de aardbeien niet rijpen. In Kapelle-Biezelinge worden altijd heel wat aardbeien voor verse con sumptie aangevoerd. Op het ogenblik echter zijn hier de dagaanvoeren nog niet groter dan 3000 tot 5000 kg. Op andere plaatsen is het precies eender. Hierdoor is het ook te verkla ren dat er in Kapelle elke veilingsdag opnieuw kopers uit het gehele land zijn om aardbeien te kopen. Dit pro dukt gaat vanuit Zeeland namelijk niet alleen naar de grote steden in Holland, maar ook worden er regel matig partijen verladen naar Gronin gen en Friesland- Behalve voor het binnenland is er ook flinke vraag naar aardbeien in België. De goede vraag heeft tot ge volg dat de prijs zeer hoog is geble ven. Voor de goede kwaliteit wordt thans 60 tot 70 et. per doos betaald. Dit komt neer op f3 tot f3,50 per kg. Voor de industrie zijn er nog geen aardbeien geleverd. Verwacht wordt dat hiermede in Kapelle vandaag een begin zal worden gemaakt De hoofd- aanvoer van aardbeien wordt echter niet verwacht voor de eerste en twee de week van juli. De aardbeien staan er in Zeeland over het algemeen goed voor. Wel wordt er op sommige plaat sen geklaagd over rotte vruchten ten gevolge, van de regen, maar dit is toch niet belangrijk. 3) Om dividend, steeds hoger dividend m "e wacht te slepen! Jij hebt eens gezegd dat je mee wilde strijden om helpen onrecht de wereld uit te ,A'e'te zat een poosje zwijgend en in k op de handen, die gevouwen Ra a r scl,oot lagen. Toen zag ze ai5uP me* een zachte glimlach aan va'l Ejnar, je hebt een hart >n goud!" „Olala!" Hij grinnikte, ölrect weer ernstig, ,,'k Moet nu maal tegen onrecht vechten, waar üpwle' Daarom heb ik Horn's partij van a"' Daar°m sta ik aan de zijde zelf h ontrechten in Chigang, die hehkaS moed en de kraent niet meer 't ooi ?h ,te vechten. Misschien ook in Ho ,niet meer. omdat ze zich wie „if k gelaten zien door leiders, en van ïUn belangen toevertrouwden taalden'"uin schamel loon er voor be- verw k r viel een «01 te. Mette Isce Hote?ïar'- eJe lo6eert 't Pa zal zien wat®1 ik i, "J5"' "A£sel' niet, Aage doen. Vergeet de stryd'nfetmvVrl^/n®^-Horn "mag jp i uucii. v w echtgenoot6 >'s nu eenmaal mijn Zakenmanai ls„hÜ een gewetenloos van betow'on- k iets hoor, dat 'k ht ben het hel ik je daar ui Ernst Smidt zat in de hal van 't Palace, Soroe's eerste hotel. Hij hul digde het principe dat, ais men van andermans leer snijdt, de repen flink dik mogen zijn. De Verenigde Fabrie ken waren er goed voor. Hij was in derdaad de makelaar in bouwgrond, huizenverhuurder, verzekeringsagent en adviseur van de Istedgade, een midden veertiger, niet groot, stevig gebouwd, onberispelijk gekleed, een man die zich in elk milieu kon be wegen. Toen de Istedgade nog niet de eer genoot hem te huisvesten, zetelde hij als particulier detective in een andere wijk, maar de vrijmoe digheid, waarmee hy dit beroep uit oefende deed de recherche het dringend verzoek tot hem richten, naar een andere kostwinning om te zien, wilde hy niet de kans lopen, voor geruime tijd van zijn relaties atscheid te moeten nemen, teneinde in onvrijwillige retraite te bepeinzen, wat op dit ondermaanse is geoorloofd en wat niet. Smidt had de welgemeen de raad ter harte genomen zijn benij denswaardigs veelzijdigheid deed DINSDAG 26 JUNI HILVERSUM I 402 m - KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weebrer. 8.15 Gram. 9,00 V. d. vrouw 9,35 Waterst. 9,40 Lichtbaken, caus. 10,00 V. d. kleuters 10,15 Gram. 11,00 V. d. vrouw 11,30 Schoolradio 11,56 Als de ziele luistert, caus. 12,00 Angelus 12,03 Gram. 12.30 Meded. voor land- en tuinb. 12,33 Inetr. oet. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Dansmuz. 13,50 Pianospel 14,00 Promenade ork. en solist 15,00 Lichte muz. 15,25 La Favorita, opera (gr.) 16,00 V. d. zieken 16,30 Zie- kenlof 17.00 V. d. jeugd 17,15 Idem 17,40 Beursber. 17,45 Regeringsuitz.Rijksde len overzee: prof. dr. K. Voous: De die renwereld in de Nederlandse Antillen 18,00 V. d. jeugd 18,20 Int. tenniskamp. te Wimbledon 18,30 Lichte muz. 10,00 Nws. 19,10 Gram. 19,15 Uit het Boek der Boeken 19,30 Gram. 20,20 Act. 20,35 Gram. 20,50 Het gezag van de man, caus. 21.10 Holland Festival 2956: Jeanne d'Arc au bueher 22,35 Gram. 22,45 Avondgebed en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM n 298 m - AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening. AVRO: 8,00 Nws. 8.15 Gr. 9,00 Gym. v. d. vrouw 9,10 V. d. vrouw 9,15 Gram. 9,40 Morgenwijding 10,00 Gr. 10,50 V. d. kleuters 11,00 Lichte muz. 11,30 Hobo en piano 11,50 Gram. 12,00 Mil. kapel 12,30 Land- en tuinb. meded. 12.35 Hammondorgelspel 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13.20 Amus. muz. 13,55 Koersen 14,00 Gram. 14,40 Schoolradio 15,00 V. d. vrouw 16,00 Gram. 16,30 V. d. jeugd 17,30 Lichte muz. 18,00 Nws. 18,15 Pianospel 18,30 Amus. muz. 19.00 Paris vous parle 19,05 V. d. jeugd 19,20 Dansmuz. 19,45 Toneelbeschouwing 20,00 (Advertentie) yGEDttOmgOHANDaSMERK hem weldra andere wegen vinden, die per slot van rekening tot 't zelfde doel leidden: zich zonder al te zware arbeid een herenleventje te verschaf fen. Aksel Lomholt - Randrup's vriend Erik Larsen had deze bijzon derheden ingewonnen omtrent de man die in opdracht van de Verenigde Fa brieken de recalcitrante Niels Horn tot rede zou gaan brengen, maar Randrup moest bekennen, daarmee niet te zijn gevorderd met de oplos sing van 't probleem, hoe dat zou worden klaargespeeld. Smidt had reeds enige malen onge duldig zijn horloge geraadpleegd, toen twee heren de hal binnentraden en, na even te hebben rondgezien, op hem toestapten. „Hr. Smidt?" vroeg de één. Een korte hoofdknik was 't ant woord. „Thomas Lime. Ik heb Blad mee gebracht, een ontslagen employé. Hy werkte aan de boekhouding en weet mogelijk dingen, die van belang kun nen blijken." „Je Hr. Blad interesseert me geen spaan!" snauwde Smidt. Hij wierp een snelle blik op de tafel naast de zijne. De heer, die er zat, had de aandacht zozeer bij zijn lectuur, dat de brute uitval hem blijkbaar was ontgaan, ,,'k Heb ^ïiets aan ontsla gen employé's, wel aan lui die op de hoogte zijn! Kom mee naar die hoek; we zitten er uit gezicht en buiten gehoor. Goeie dag, Hr. Blad." Aksel Lomholt-Randrup klapte zijn boek toe. De verhuizing van Smidt en Lime maakte 't onmogelijk een woord van 't komend onderhoud op te vangen, 't Voorbeeld volgen en opnieuw een plek in hun buurt in nemen, liep te erg in de kijker. Ran drup slenterde een telefooncel in om Erik Larsen mee te delen, dat over komst naar Soroe gewenst was. Ver volgens zocht hij de portier op en vroeg het adresboek ter inzage. De rubriek makelaars had zijn speciale belangstelling. Hy noteerde enige adressen, waarna hij het hotel ver liet. „Horn sloeg gisteren 't laatste bod van de Verenigde af," opende Smidt de besprekingen. „Vier miljoen kro nen voor de boel zoals die reilt en zeilt. De vent moet stapel wezen. Verspéélt zeker liever de zwik!" Lime schokschouderde. „Hom is er niet één die je makkelijk klein krijgt. Allerminst nu, met de Sodaanse or der achter zich." „Ja? Ik denk er anders over. Breng rapport uit, volledig alsjeblieft!" ,,'k Betwijfel, of zonder de tijdelijke werkkrachten uit Kopenhagen, de ar beiders in beweging waren te krij gen geweest!" „Wat jij twijfelt doet er minder toe. Feiten!" „Wel, in zekere zin maakte Hom zelf de bodem klaar door eerst hun winstaandeel in te trekken en daarop een loonsverlaging van vyf procent te laten volgen. Hij kon moeilijk an ders; de fabriek draait al jaren met verlies. De ouderen legden er zich by neer. Ze redeneren, dat wie goede tijden met een patroon heeft gekend hem in kwade dagen het vel met over de oren mag halen. De jongeren, vooral die met grote gezinnen, namen het niet zo licht op, ofschoon van verzet geen sprake is geweest vóór Mikkel Fryd met de Kopenhagers kwam. Fryd keek eerst de kat uit de boom; hij begon pas nadat een paar weken aan de Sodaanse order werd gewerkt. Al gauw had hy dóór, welke lui hij 't best voor zijn karretje kon spannen. Hij smoesde met ze, dat 't nu toch billijk zou wezen, als Horn de loons verlaging ongedaan maakte. Er werd dik aan de order verdiend; daar hoef de 't dus niet aan te liggen. Zonder veel moeite kreeg hy het zover, dat een deputatie naar de baas ging om de zaak te bepleiten. Hom weigerde, maar beloofde aan het verzoek te gemoet te komen, zodra nieuwe or ders volgden, waarop hy goede moed had. Koren op Fryd's molen en je snapt, dat hij de wieken lustig liet draaien. Een handige vent. Nooit zal hij de arbeiders op warmen of eerst heeft hij Hom geprezen... De sukkels hebben niet in de gaten, dat hy steeds minder vindt te prijzen en des te meer af te kammen." „De beproefde tactiek", knikte Smidt. „Eerst in de hoogte steken, dan om laag duwen. Je komt er altyd mee waar je wezen wilt". ,,'t Toppunt. Fryd heeft nog met geen woord over staken gesproken en toch zoud ensommigen liever van s'®^ dan morgen de boel neergooien Niet doen jongens, adviseert hij, vóór gebleken is, dat met overreding het doel niet wordt bereikt, 'n Patroon moet soms wel loonsverlaging invoe- ren- 't een goede patroon is, geeft hij zelf het voorbeeld in ver-j sobering. Dat doet Hr. Horn immer» ook? Zo groeit de ontevredenheid. Want ze merken aan niets dat hij' zich bekrimpt. Anderen komen kla gen over het intrekken van het winst aandeel. Jongens bekijk het logisch, is Fryd's antwoord. Wordt er geen winst gemaakt, dan kan er ook niet uitgekeerd worden. Voor mij zit de onbillijkheid hierin, dat jullie in to taal maar zes keer een winstuitke ring hebben gehad. Waarom vergat Horn jullie te laten meedelen in ja ren daarvoor, toen juist de dikste winsten gemaakt werden? Dat is me tegengevallen van iemand, die zich graag arbeidersvriend noemt. Had hy in tijden van hoogconjunctuur wat voor jullie op zij gelegd, dan werd nu nog een aandeel uitgekeerd. Horn denkt liever niet aan de vette ja- ren, die jullie hem bezorgden; wèl was hij er als de kippen by om de uitkering ongedaan te maken, toen hy maar even voelde aankomen, mis schien iets van zijn overdaad te moe ten afstaan. Hij kent 't leven van 'n arbeidersgezin niet; daar moet van zovéél afstand worden gedaan en t gebeurt nooit van overdaad! Zó kreeg Fryd de meesten aan 't lyntje. Houdt Hom voet bij stuk, dan zie ik t op staken uitdraaien." „Ja, laat Fryd maar schuiven! ■loch was 't hem niet zo makkeiyk afgegaan als hy niet direct contact met de Verenigde had gezocht toen Hom om extra werkkrachten verle gen zat. De heren zijn zeer tevre den over je Lime. Als blijk van er kentelijkheid moet 'k je deze duizend kronen overhandigen." Smidt zei er Nws. 20,05 Fopularis 21,00 Klaver Vier, hoorsp. 21,35 Radiojourm. en Met een postkoets onderweg, rep. 22,30 Holland Festival 1956: Strijkkwart. 23.00 Nws. 23,15 Koersen en New York calling 23,25-24,00 Act. o£ gram. BRUSSEL 324 m: 11,45 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. (om 12,50 koersen) 13,00 Nws. 13,15, 14,00, 14,15. 14,40, 14,55 en 15,45 Gram. 16,00 Koersen 16,02 Orgel spel 1630 Ork. conc. 17,00 Nws. 17,10 Zang en pano 17,45 Boekbespr. 18.00 Wereld dag van de H. Kindsheid 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 19,50 Beroeps- belangen van de middenstand 20,00 V. d. vrouw 21,00 Ork. conc. 22,00 Nws. 22,15 Kamermuz. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gram. 13.00 Nws. 13,15 Lichte muz. 14,00 Ork. conc. 15,00 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 18,30 Gram. 19,05 Idem 19,30 Nws. 20,00 Ork. oanc. 20,45 en 21,45 Gram. 22,00 Nws. 22,15 Gram. 22,55 Nws. DINSDAG 26 JUNI NTS: 20,30 Journ. en weerber. VPRO: 20,45 Eilmprogr. FRANS België: 18,45 Testbeeld 19,00 V. d. jeugd 19,30 De club v. d. uitvinders 20,00 Act. 20,15 Nws. 20,40 A vous Lon- dres 20,50 Cabaret 22,20 Litterair progr. 23,00 Wereldnws. VLAAMS België: 19,15 Testbeeld 19,25 Gram. 19.30 Openingsbeeld 19,31 Culturele en edukatieve uitz. 20,00 TV-strip 20,05 Nws. 20,30 Rep. daarna nws. niet bij. dat 't de helft was van "t bedrag, dat hy voor Lime's hulp in rekening had gebracht. „De meer derheid Is dus bereid in staking te gaan. We forceren de zaak niet. 't Steekt niet op een dag." „Zelfs ouderen, die vroeger ja en amen zeiden op wat Horn decreteer de, zijn tot ander inzicht gekomen. Ze betwijfelen, of Hom wel zulke zware verliezen heeft geleden als hij voor geeft. Dan had hij de boel gesloten, is hun opinie, 't Verhaal, dat hij miljoenen bezit, wordt grif geslikt. „Nu de kwestie van organisatie." „Horn is er altyd tegen geweest. Dat is natuurlijk een onrecht en bo vendien stom. Evenwel, vrywülig ver zekerde hij jaren geleden zijn perso- ne?.1,.t®sen ziekte, ongevallen en in validiteit; 't krygt pensioen op zes tigjarige leeftijd. Recht is recht - nergens in ons land kan beter voor de arbeider worden gezorgd. Daar om was 't goed ingezien, dat Fryd de kwestie van organisatie voorlopi'g liet rusten. In de ogen van de Soroe- ers is elke vakbond rood, en van rood moeten ze, op een enkele uit zondering na, niets hebben. Toen kreeg Fryd bericht dat »n ethische wereld-organisatie zich er voor wil spannen als het op een staking uit loopt. Gisteren en vandaag heeft hij er aruk mee gecolporteerd. Er is veel belangstelling voor de vergade- ring, die over een paar dagen wordt is *t voor een organi satie?" (Wordt vervolgd).

de Stem | 1956 | | pagina 3