Whiston DIRECTEUR-GENERAAL VOOR MIDDENSTAND TE BRESKENS DE Minister Witte sprak te Vlissingen Zeeuwse zieken zwerven over Neerlands wateren Recordaantal Terneuzens bezoekers voor tentoonstelling Examen Beneluxcongres nam resoluties aan Het veerhaven-probleem Uw huis zoals he* worden kan HET WONINGBOUWBELEID Eindhoven vierde zijn erkenning als hogeschoolstad Landbouwschool Schoondijke reikte 17 diploma's uit Vooral van het Gelders type enkele goede merriën "ublru"' Erkentelijkheid voor aanleg weg Kemseke-Hulst „Machtig!"^ de b-e-t-e-r-e KING SIZE iv 2 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 25 JUNI 1956 2 Persoonlijke informatie inzake de bedreigde middenstand Nog geen erkenning van verplichtingen Pastoor v.d. Eijnde geïnstalleerd Kerkje van Groede slemmig versierd Systeembouw nog in proefstadium «Bij het scheiden der markt" Hogeschoolfonds Io Vivat Belangstelling van de zijde der ouders Eerbied Uw maaltijd hoeft U niet op te breken H oogwa te rst an fie a De warmblocd-premiekeuring te Domburg Gronings type De tweejarigen Walcheren VLISSINGEN Zuid-Beveland Z-Vlaanderen HULST Nog heel wat werk rond de wallen Tocht die in Terneuzen begon De reisrpute De tienduizend ver overschreden Veilig Verkeer Vrolijk slot De financiering van Dam van Assoean AGENDA Heden Morgen Zaterdagmiddag heeft de Directeur-Generaal voor de Middenstand en het Toerisme, dr. W. L. Groeneveld Meyer, zich te Breskens persoonlijk op de hoogte gesteld van de daar vo or een groot deel der neringdoenden gerezen bedreiging hunner bedrijven, als gevolg van de komende verleg ging der veerhaven. ligt dat de belangstelling der hoogste autoriteiten gewettigd is. Dit beaam de dr. Groeneveld Meyer zaterdag middag tijdens een kort onderhoud met de Zeeuwse pers. Het rapport dat de Rijksmidden- standsconsulent voor Zeeland, de heer Corstanje. aan het Ministerie van Economische Zaken heeft uitgebracht en het bezoek dat burgemeester J. Eekhout van Breskens aan het mini sterie heeft gebracht, hebben tot re sultaat gehad dat de directeur-gene raal zich persoonlijk voor het Bres- kense probleem is gaan interesseren, hetgeen mag worden opgevat als een bewijs voor de veronderstelling dat de zaak van de bedreigde midden stand aldaar op een zodanig niveau Te Groede werd pastoor v, d. Eijn- 'e door zijn parochianen ingehaald, 'oorafgegaan door bruidjes en mis- ier.aars en in gezelschap van deken ■ievegoed, deed de nieuwe herder ijn intrede in het stemmig versier- (- kerkje van zijn nieuwe parochie, taker. Lievegoed celebreerde het Icchtjge Lof, waarin hij een kort '.-elkomst woord sPrak tot de nieuwe erder. Hierna vonden de gebruike- ïjke plechtigheden plaats, wgaron- ier het overiiandigen van de sleu- 'ls. Na het lof werd er door de jon- ens en meisjes van de katholieke •hooi een welkomstlied gezongen. Vervolgens bestond er voor de pa- ochianen gelegenheid met de nieuwe jastoor kennis te maken, waarvan ioor velen een dankbaar gebruik ard gemaakt. In Oostburg is het landelijk werk comité van de centrale boerinnen- en andere plattelandsvrouwen-organisa ties bijeen geweest om een overzicht te geven van de ervaringen en de resultaten van 29 georganiseerde ten toonstellingen „Uw huis, zoals het worden kan". De secretaresse, mej. J. Brink, gaf voor de genodigden een uiteenzetting. Hieruit bleek, dat in elf nrovineiën il5.490 bezoekers de ten toonstellingen hebben bezocht. Voor lichting werd gegeven inzake de eco nomische, hygiënische, culturele, tech nische en maatschappelijke aspecten van een doelmatige en smaakvol in gerichte woning. De tentoonstellingen hebben meer belangstelling gewekt voor de woninginrichting en een bij drage geleverd aan een betere beste ding van het nationaal inkomen, waar van 70 pet. of tien miljard gulden jaarlijks door de huisvrouwen wordt uitgegeven, aldus de secretaresse. GEEN TOEZEGGING De directeur-generaal, die zich in uitvoerige gesprekken met Bresker.se betrokkenen op de hoogte heeft ge steld van de omvang van de bedrei ging, kon uiteraard nog geen enkele toezegging doen t.a.v. de mogelijk beid van een eventueel ingrijpen van de overheid ten gunste van de bena deelde zaken. Ook op de vraag op welke wijze indien door de regering nodig geacht, zou kunnen worden ge handeld is nog geen antwoord te ge ven. Op het ogenblik bestaan in Neder land wel ongeveer gelijksoortige mas sale middenstandsproblemen (b.v. in Amsterdam tengevolge van de IJ- tunnel) doch er heeft zich nog geen enkel geval voorgedaan waarin de overheid op enigerlei wijze handelend is opgetreden om de betrokken mid denstanders schadeloos te stellen. Het bezoek van dr. Groeneveld Meyer noemde de voorzitter van het actiecomité verheugend. Van een er kenning van enige verplichting van de overheid t-o.v. Breskens is hier door uiteraard nog geen sprake. Het resultaat ervan is dat men op hoog uveau thans geheel op de hoogte is /an het probleem en Breskens wacht dan ook met spanning af wat er straks verder gaatgebeuren. Op de tweede - en laatste dag van het Congees van de Nationale Woningraad, dat in Vlissingen werd gehouden, heeft de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, Ir. H. Witte een korte toelichting gege ven op enkele punten uit het gevoer de woningbouwbeleid, zulks naar aanleiding van de problemen, welke men op de eeaste congresdag had be handeld. Minister Witte verklaarde verheugd te zijn. dat blijkt, dat het woningpro bleem niet alleen een zorg voor da oyerheid is doch voor ons gehele volk. De federatie's der woningbouw verenigingen zag hij als een bunde ling van sociaal-particulier gericht- initiatief der volkshuisvesting en uitermate dankbaar was hij voor het veie, dat de woningbouwverenigingen tot stand brachten. Ten opzichta van het goedkeuringsbeleid der regering verduidelijkte hij, dat de verdelings maatstaf voor alle tijden zal gelden. In de huidige overspannen arbeidsmarkt zou het levensgevaarlijk zijn, ergens een ..vacuum" te doen ontstaan, waar door mogelijk bouwvakarbeiders zou den overlopen naar andere indu striële bedrijven. Optimale prestaties kunnen slechts dan ontstaan, wan neer er zo veel mogelijk opdrachten zijn. Ten aanzien van de halve pra- miebouw merkte Minister Witte op. dat thans meer dart ooit een woning een concurrentie-middel is geworden tussen de industrieën. Voor de over heid is het moeilijk precies uit te maken, waar de arbeiders nu het meeste op hun plaats zijn. Men meent, dat de industrie zelf enige armslag moet hebben en door het brengen van offers moet laten zien. hoe noodza kelijk de aantrekking van arbeiders wel is. Een zekere prioriteit bij deze halve premiebouw is noodzakelijk, want de premiesubsidie is weer ge lijk aan de bouwcapaciteit. Ten aan zien van de wens naar iets royalere woningwetwoningen verklaarde Mi nister Witte, dat vorig jaar een re geling tot stand kwam, zodat in prin cipe de eerste stap voor deze mate rie werd gedaan. Een stijgende wel vaart geeft voorts ook een stijgend verlangen naar ruimere, comforta beler woningen. Voorts kon hij de uitgebrachte kritiek inzake het per fectionisme der plan- en prijsbeoor- delingen heel moeilijk gegrond ach ten. Hij is echter bereid om overleg te plegen met eompetente organen van opdrachtgevers en de klachten cri- tisch door te nemen. Nu. bij het schei den der markt, wil hij dit gaarne toezeggen in de volste overtuiging, dat zijn eventuele opvolger er pre cies eender over zal denken. Mevr. Ir. A. Kuyper-Struyk te Rot terdam behandelde het onderwerp „Het gezin en de woning" waarin zij wees op de vele tekortkomingen wel ke de huidige woningen nog kenmer ken. Doelmatiger indeling blijft nog steeds geboden. Tot slot van deze con gresdagen maakte het gezelschap een rondrit over Walcheren. DE OPENINGSREDE Wethouder A. in 't Veld uit Amster dam heeft als voorzitter van het con- (Vervolg van pag 1). Ook andere namen noemde hij. Die van de ministers Gielen, Rutten en Cals. onder wier hoede de plannen gerijpt en in een beslissend stadium zijn gebracht. Die van magister Stok man en ir. Posthumus, de grote pleit bezorgers van Eindhoven in de Sta- ten-Generaal. De heer de Quay gaf een inzicht in de toekomstige structuur van de Eind- hovense hogeschoolgemeenschap, die naar hij meende garant zou zijn voor een zuiver bewaren van de hiërarchie der wetenschappen. Deze hiërarchie zei hij, mag in de verbijsterende ont wikkeling van de technische weten schap niet ten onder gaan. Ir. F. Philips kwam met een ver rassing. Hij deelde mee, dat de Stich ting Technisch Hoger Onderwijs in het zuiden geliquideerd was, maar dat de leden meteen besloten hadden de nog in pot zijnde 60.000.gulden als beginkapitaal te laten fungeren van een nieuwe stichting: het Tech nische Hogeschoolfonds dat zich de bevordering van de belangen der tweede T.H. in de ruimste zin tot doel stelt. Ir. Th. Tromp heeft in den brede over de bouwplannen gesproken en burgemeester Kolfschoten van Eind hoven over de in-passlng van de ho geschool in de Eindhoveuse gemeen schap. De laatste stelde vast, dat hoé aanzien van de studentenmaatschap pij sterk veranderd is en dat Eind hoven met de verschijnselen, die deze verandering veroorzaakt hebben, ter dege zal moeten rekenen. Over het studieprogram en de ver houding tot Delft sprak professor H. Dorgelo, rector-magnificus van de T. H. in wording. Ruimschoots was er gelegenheid om met de sprekers van gedachte te wisselen en velen maak ten daar gebruik van. Scherp en geestig was het debat, behartenswaar- dig soms ook de opmerkingen die uit de zaal kwamen. Professor Casi- mir bijvoorbeeld maakte de vergade ring duidelijk, dat men de technische aanleg van de vrouw niet mocht on derschatten en rekening diende te houden met het vrouwelijke element in de studentengemeenschap. Ondanks alle ernst ademde de bij eenkomst een sfeer van feestelijkheid. Temeer waar de gebroeders van Doorne in de aangrenzende zaal een appetijtelijk koffietafeltje hadden la ten aanrichten. Bij wijze van kleine attentie werd hun een foto overhan digd van het wetsontwerp, dat Eind hoven officieel zijn T.H. geeft. Om tenvolle recht te doen weder varen aan de studenten, die in laat ste instantie de betekenis van Eind hoven als hogeschoolstad zullen be palen, zongen allen en velen wel licht met enige weemoed tot be- aluit van de zitting het onsterfelijke «Io vivat". gfles in zijn openingsrede een aantal verschijnselen, van belang voor de volkshuisvesting aan een korte be schouwing onderworpen. Spreker achtte de samenwerking en solidariteit in de bedrijfsuitoefening der bouwvakken vèr te zoeken. Het bouwbedrijf biedt geen beeld van eenheid. Het aandeel in de oplossing der algemene vraagstukken, dat het bouwbedrijf in deze jaren van hoog spanning heeft geleverd, is onder de maat gebleven! Het bouwbedrijf als collectiviteit zal zich dat heel snel be wust moeten worden. Sprekende over de systeembouw welke de minister tracht te bevor deren wees hij er op, dat na meer dan 10 jaar woningnood de systeem bouw in grote trekken nog in het proefstadium verkeert. Desondanks worden duizenden systeembouwwo- ningen geplaatst, waarvan ten aan zien van onderhoud en noodzake lijke verbeteringen bijzondere pro blemen ontstaan. In de middagvergadering sprak de secretaris der N.W.R., de heer W. Scheerens over „Het woningbouwbe leid", waarin hij schetste, dat de wo ningnood heus niet meer zo schreeu wend is. In vele streken en plaatsen is zij zelfs geheel verdwenen. De wo- ningproduktie steeg per jaar van 30.000 in 1949 tot 68.500 in 1954. In een overval lokaal van de Lagere Landbouwschool te Schoondijke werd onder grote belangstelling aan 17 leerlingen het einddiploma uitgereikt. Ir. Roest, rijksconsulent voor het landbouwonderwijs, merkte dan ook op, dat hij nog nooit een eindles had meegemaakt, waarvoor zoveel belangstel ling bestond. Het Dorpsplein te Schoondijke was als het ware bezaaid met luxe auto's van landbouwers uit geheel west-Zeeuwsch-Vlaanderen. Niet al leen de ouders van de gediplomeerden vulden de zaal doch ook vele ouders van leerlingen die bevorderd werden. Nadat burgemeester van Rosevelt 't openingswoord had uitgesproken ging het hoofd van de school, de heer P. de Rijk tot uitreiking van de rappor, ten over. Van de eerste naar de 2e klas gingen 23 leerlingen over. Het hoofd der school noemde hiervan spe ciaal Gilbert v. d. Voorde uit Bier vliet, die kans had gezien om een puntengemiddelde van 9 te behalen. Uit de eindles voor de 17 gediplo meerden, een vlug vraag-en-ant- woordspel, bleek dat de gediplomeer den een flinke dosis kennis op land bouwgebied hadden vergaard. Ir. Roest die de diploma's uitreikte, drukte de jongens op het hart vooral eerbied te hebben voor de landbouw wetenschap, omdat het juist deze eer bied is die in de landbouw steeds be tere resultaten bereikt. De heer Roest sprak een dankwoord tot het onderwijzend personeel en richtte zich in waarderende woorden tot J. J. de Bruyne, die als beste ge slaagd is en nu verder zal studeren. De heer C. A. Mabesoone uit Aar denburg voerde het woord namens de oud-leerlingen en overhandigde de beste leerling de beschikbaar gestelde medaille. De beste leerling, de heer de Bruyne dankte in vlotte bewoordingen namens de leerlingen het onderwij zend personeel, waarbij hij zich in 't bijzonder tot het hoofd der school, de heer de Rijk richtte. Spreker overhandigde de heer de Rijk als geschenk een glasstel, ter wijl mevr. de Rijk bloemen in ont vangst mocht nemen. (Advertentie) Een of twee Kennies blussen dat zuurbr&nden dadelijk. 'n Uitkoms. die Rennies. voor alle lijders aan Brandend Maagzuur. Zorg steeds ze bij de hand te hebben. Mak kelijk bij U t< steken - één voor één hygiënisch verpakt. Nog gemakkelij ker in te nemen, zonder water of wat ook. Vraag Rennies bij Uw Apotheker of drogist. U moet ze in huis heb ben, voor Uzelf voor Uw huisgenoten. 365-00 Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, dinsdag 26 juni, de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 4 57 en 17.08 uur; te Ter- neuzen om 4.17 en 16.31 uur en te Vlissingen om 3.50 en 16,02 uur. De afdeling Noordbrabant van het van een Groningse vader met een warmbloedpaardenstamboek, de V.L. <jercje premie bekroond, nl. de zwar- N., strekt haar bemoeiingen ook uit |f, Radona, v, Gouverneur-Generaal, over Zeeland en zo is te Domburg de utrechtse van J. de Noord te Veere, premiekeuring gehouden van merrien alsmede een 3-j. de bruine Beatrix, uit Walcheren enz. v Kurassier, van J. J. Klompe te Een grote gebeurtenis is deze keu- Serooskerke. ring nog niet doch er komen hier toch al enkele goede merriën, zowel van het Gelders als van het Gronings type, ja we zouden haast zeggen: vooral van het Gelders type. Want het is de landelijke ruitersport die dit type prefereert. Zo waren er in Domburg twee oudere stermerriën van het Gelders type de ene oudere kroonmerrie bleef afwezig die beiden een eerste premie kregen: de 8-j. vos Mirjam, v. Graaf v. Wittenstein, Gelderse van J. A. Brand te Oostkapelle en de 4-j. donkerbruine Heintje v. Julius, Utrechtse van B. Meijers te Seroos kerke. Beide goedsoortige merriën. De 5-j. stamboek.vos Tindia, v, Kavalier, Zuid-Hollandse van J. de Visser te Aagtekerke, kreeg een derde premie, In de klasse der 4-7 jarige kroon- merriën werd de 5-j. Noord-Hollandse vos Pelineke v. Karolus v. Wittenstein van J. A. Brand te Oostkapelle, afge vaardigd naar de centrale keuring in Den Bosch. Van het Gronings type waren er twee oudere merriën, zonder veulen, van welke de goedsoortige bruine 4- j. Ringnalda, v. Herold, gefokt door B. Meijers te Serooskerke, eig. J. de Nood te Veere, een eerste premie kreeg. De 9-j, Groningse bruine Lu- rase, v. Gambino, van J. de Visser, te Aagtekerke, kreeg een derde premie. Iets lang. De 8-j. bruine stermerrie Marion v. Vorstenspoor, Gelderse van B. Meijers te Serooskerke, de moeder van boven genoemde Ringnalda (le pr.) kreeg 'n eerste premie. Goede fokmerrie. Van de 3-j. merriën gaan er twee naar de C.K. in Den Bosch: de goed soortige bruine Stans, v. Hormoon, Utrechtse van J. J. Klompe te Seroos kerke, merrie met goede verhoudin gen en de mooie, erg goed ontwikkel de bruine Sonja, v. Herold, van B. Meijers, te Serooskerke,. De bruine Sobline v. Majoor, Utrechtse van S. de Bruin te Serooskerke, kreeg een derde premie. Twee tweejarigen kregen een der de premie: de bruine Telly v. Herold van G. de Jager te Serooskerke, ge fokt door J. Dees te Wolphaartsdijk en de Utrechtse vos Tia, v. Lodewijk, van J. Gideonse te Middelburg, de eerste van Groningse, Tia van Gel derse afstamming. Van drie l.jarigen gaat er één naar de C.K. en wel de Marion-dochter, de bruine Udine, v. Herold, gefokt door B. Meijers te Serooskerke, eig. J.Min- derhoud te Domburg, een goedsoortige verschijning met voldoende gangen. Een C-premie kregen de Drentse bruine Agrita, v. Noorman, van B, Meijers te Serooskerke en de Gro ningse zwartbruine Adina, v. Con stant, van J; Minderhoud te Domburg. Verder werd nog een 4-J, Gelderse Twee veulens werden premiewaar dig verklaard, één d. Karolus v. Wit tenstein uit Pelineke, i.e. J. A. Brand te Oostkapelle en één d. Hermes uit Marion, f.e. B. Meijers te Senos- kerke. We zien dus dat verreweg de meeste warmbloempaarden nog elders gefokt zijn; alleen bij de jongeren zijn en kele Zeeuwsen. Onderstaande leerlingen ontvingen het diploma: Abraham van de Broecke, Schoon dijke, Jannis J. de Bruyne, Sluis, Wil lem de Bruyne, Kadzand, Adriaan J. Dieleman, Biervliet, Henri J. de Dob- belaere, Biervliet, Coraelis G. Dreve, IJzendijke, Abraham I, D. de Feijter, Breskens, Jacobus J. van Hermon, Aardenburg, Adriaan P. de Hullu, Zuidzande, Johan Kools, Zuidzande, Urbain L. J. Pieters, Waterlandkerkje Daniel, Poissonnier, Schoondijke, A. D. Scheele, Oostburg, Willy C. A. de Vlieger. IJzendijke. Theo G. v. Voo- ren, Biervliet, Abraham van Hoeve, Schoondijke, Harold F. Vervaet, Bier vliet. RAADSVERGADERING De raad van onze gemeente zal op vrijdag 29 juni, des middags can 2 uur in openbare zitting bijeenkomen. Een uitgebreide agenda ligt ter afwerking en we noemen hieruit: het verlenen van medewerking voor het stichten van een nieuwe kleuterschool met 2 lokalen aan de Berlagestraat; het verlenen van een aanvullend krediet van duizend gulden voor de meerdere kosten der aanschaf meu bilair en vloerbedekking der op. ulo; een krediet van f 1500 voor het aan brengen van een afrastering rond de jsintelbaan aan de Baskenburgseweg; een niet nader genoemd krediet voor de aanleg van riolering en bestrating in de Jongkindlaan en de Willem Wit- senlaan. Voorts vragen B. en W. een voor lopig krediet van f 15.000 en de mach tiging tot het ontwerpen van een plan voor uitbreiding voor dat gedeelte der gemeente Koudekerke, gelegen ten westen <ier Vliss.straat en ten zuiden der door G.S. vastgestelde grens met Vlissingen (plan Paauwenburg) Een krediet van f 2000 voor het aanbrengen van een isolerende laag met daarop linoleum vloerbedekking in de op. kleuterschool aan het Ha- vièndorp; een jaarlijkse subsidie van f250 in het exploitatietekort der speeltuin- verem. Oude Stad. s-Heerenhoek Geslaagd Onze dorpsgenote, mej. M. Vermue slaagde te Middelburg aar. de Rijkskweekschool voor onderwij zeres. Sas van Ge GESLAAGD Aan de Gem. Universiteit te Am sterdam slaagde voor het kandidaats examen geneeskunde onze stadgenoot de heer Frank W. J. Puylaert. Het werk aan de binnenvest rond de wallen krijgt nu wat meer teke ning. Het te schonen deel van de veste is zo goed als leeggepompt en de wil dernissen van riet zijn er uit verwij derd. In het midden zijn geulen aan gebracht waardoor nog de waterres- ten worden afgevoerd. Men gaat nu beginnen met het uitbaggeren van de veste over de gehele breedte, een werk dat veel tijd zal kosten. Zoals men weet gebeurt dit alles in DACW- verband. Als alles goed gaat zal het gehele werk aan het eind van het jaar gereed kunnen zijn. Ook de dam tussen builen- en bin nenvest is thans bijna gereed, zodat ook daar spoedig het wallenbeeld aan zienlijk verbeterd zal zijn. Het rioleringswerk van de Linie, dat aan die zijde aan het vestenwerk aansloot, is nu gereed. De leiding is aangesloten. Men zal binnenkort gaan beginnen met een nieuw gedeelte van het gehele rioleringsplan. nl. dat van het noord-oost stadsdeel (Nieuw Hulst). Dit werk omvat tevens de aan leg van een aantal nieuwe straten in die wijk, waar thans enkele blokken nieuwe woningen verrijzen- In dit stratenplan is een verbinding opgeno men welke aansluiting zal geven op de zogenaamde „rondweg", welke Tivoli buiten de bebouwde kom om, verbindt met de zuidelijke toegang tot de stad. Het gemeentebestuur heeft de wens deze weg op het tertiair we genplan te doen plaatsen. Overigens zal het nog wel een tijdje duren al vorens dit werk wordt uitgevoerd. Belangrijker is voorlopig de kwestie van de rioolwaterzuiveringsinstallatie. Dit probleem dringt steeds meer. Straks is het gehele rioleringsplan Aan de ponton van de provinciale boot te Terneuzen ligt wiegend een wit droomschip „Kasteel Staveren". Van de „Holland Veluwe Lijn" staat er met grote zwarte letters op. In een strakke wind wapperen, be halve het rood wit en blauw, ver schillende vlaggen met een heel rood kruis. In dit glazen pal eis, de bo- venbouw is voor een groot gedeelte glas, zullen een en zeventig zieken uit Zeeland (voor de eerste keer) een week lang over Neerlands wa teren zwerven. Deze vakantietocht is de zieken mogelijk gemaakt dank zij de bemoeiingen van het Neder landse Rode Kruis. Een en zeventig patiënten zijn de gasten. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen zijn het er 19, waaronder 2 uit Ter neuzen, die hier worden inge scheept. Hedenmorgen om half acht voer de „Kasteel Staveren" de Terneuzensq haven uit om ongeveer om half 10 in Vlake de patiënten van de Bevenlan- den en Walcheren aan boord te ne men- Vandaag arriveert het. schip nog in Zijpe waar de zieken van Schouwen en Duiveland en Tholen moeten wor den ingescheept. De tocht gaat dan verder naar Willemstad waar de „Kasteel Staveren" blijft, liggen om te overnachten. Dinsdag gaat de tocht naar Tiel, woensdag volgt Doornen burg. donderdag Schoonhoven en vrijdag Numansdorp om zaterdag weer in Vlake te arriveren. In de plaatsen waar wordt overnacht wor den de zieken door de plaatselijke af delingen feestelijk met muziek, bloe men en versnaperingen ontvangen. Vanaf Vlake worden alle zieken, ook die uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar huis gebracht, omdat teveel tijd zou verloren gaan wanneer de „Kas teel Staveren" weer tot in Terneuzen zou terugkomen want alles moet weer in orde gebracht worden voor de vol gende reis die op de vastgestelde tijd moet starten. Bij de sluiting van de Midden standstentoonstelling, georganiseerd door de Terneuzense winkeliersver eniging „Klimop", hebben de deelne mers een grandioze dag beleefd. Kon men een paar dagen van te voren er rekening mee houden dat de 10.000 wel gehaald zou worden, deze plezie rige en spannende verwachting is met een slordige tweeduizend bezoe kers overtroffen. Was de openingsdag een uitste kend begin met ruim twee duizend op de dag van de sluiting boekte men er een en veertighonderd, zodat in totaal door twaalf duizend tachtig belangstellenden, deze tentoonstelling, de eerste belangrijke na vele jaren, werd bezocht. De vreemde eend in dit zakelijke gezelschap, het verbod voor Veilig Verkeer, boekte de laatste dag 72 nieuwe leden, het totaal aantal be draagt nu 463 een getal waar veel andere afdelingen jaloers op kunnen zijn. Maar er is dan ook gewerkt. Meer dan 1300 puzzelaars hebben de verkeersfouten trachten te vinden. Voor de laatste dag waren er dit al leen al 289 waarvan ruim een kwart n.l. 72 zich als lid opgegeven. Het vierhonderdste lid, mevrouw J. Kegels-de Roo te Terneuzen, mocht een waardebon in ontvangst nemen. De laatste winnaar van de verkeers- puzzel was de heer C. Smies uit Axel. Om ongeveer kwart voor acht ontving de „Klimop"-voorzitter, de heer W. Bliek, de tienduizendste bezoeker. Mevrouw Dekker te Heek. Met een korte felicitatie (Advertentie) j Rustig denken I M ij n h a r d t's overhandigde de heer Bliek haar een fototoestel compleet in foe draal als attentie van de stand houders. Het bestuur van „Klimop" bad geen betere muzikale omlijsting kun nen kiezen dan de heer Ric Ody die een week lang op het Hammondor gel blijk heeft gegeven'n uitzonderlijk organist te zijn. Met vrolijk. popu laire melodietjes afgewisseld met licht klassieke werken heeft de heer Ody een zeer verzorgd programma ten gehore gebracht. Na het sluiten konden de standhouders niet zo vermoeid zijn of telkens weer op nieuw moest de heer Ody zijn ver zoekprogramma van schlagers van 25 jaar geleden verlengen. Aan alles komt een eind en ook aan dit feest van gooodwill en service ig een eind gekomen. Een eind dat voor Terneu zen een nieuw begin kan betekenen als winkelcentrum van Zeeuwsch- Vlaanderen. Het Beneluxcongres voor verkeer en toerisme, dat in de Middelburg se concert- en gehoorzaal twee dagen bijeen is geweest, heeft in een reso lutie p.m. vastgesteld, dat uit de toe nemende vrijheid in het verkeer van goederen tussen de Beneluxlanden als logische consequentie de nood zakelijkheid voortvloeit van een nauwe samenwerking bij de plan ning, de voorbereiding er. de aan leg van verbindingswegen tussen de Beneluxlanden. Het congres sprak de wenselijkheid uit, dat het bestaande contact tus sen de desbetreffende ambtelijke diensten, het bedrijfsleven en de gro te verkeersbonden, in het vervolg op regelmatige tijdstippen zal ge schieden. Men sprak voorts het ver trouwen uit, dat de aanleg van de Europawegen 3 en 39, n.l. Parijs— RijselAntwerpenRoer en de af takking van deze weg naar Aken en JCeulen door Nederlands Limburg, alsmede de hierop aansluitende be langrijke wegen, met kracht bevor derd zal worden. Ook achttte het congres het nood zakelijk, dat er langs de grote ver keerswegen pleisterplaatsen voor weggebruikers zijn, mede in het be lang van de verkeersveiligheid.' Men sprak zijn waardering uit over de krachtsinspanning, welke thans in de Beneluxlanden op het gebied van we genbouw wordt ontplooid en drong er bij de bevoegde Instanties op aan deze krachtsinspanning met grote voortvarendheid voort te zetten. Tenslotte uitte het congres zijn er kentelijkheid voor de wijze, waarop de Belgische regering gevolg heeft gegeven aan het verzoek der Neder landse regering om bewesten Ant werpen een weggedeelte aan te leg gen (Kemseke-Hulst), dat voorna melijk voor de verbinding van Z. Vlaanderen met overig Nederland be tekenis zal hebben. gereed. Het is te hopen dat te rechter tijd ook de. overeenkomst tussen onze gemeente en Clinge een feit zal zijn, opdat de bouw van de installatie kan worden aangepakt. GESLAAGD. Aan de r.-k. Kweekschool „Cor Mariae" te Den Haag slaagden onze stadgenoten de dames Yolanda Loc kef eer en Joke Lockefeer voor het diploma onderwijzeres. Groenendijk GESLAAGD Bij het te Den Bosch gehouden examen slaagde onze dorpsgenote mej. C. de Maagt voor ht diploma vakbekwaamheid handel In tabaks artikelen. (Advertentie) Premier Nasser van Egypte heeft er bij de Amerikaanse regering op aangedrongen vastere toezeggingen te doen voor de verlening van hulp a en Egypte ten behoeve van de bouw van een stuwdam in de Nijl bij Assoean. Men meent te Washington te weten, dat de onderhandelingen over da Amerikaanse politiek ten aanzien van de dam thans een kritiek punt hebben bereikt. De bestaande financieringsplannen voorzien in een lening van 200 mil. joen dollar van de Wereldbank. En geland en Amerika zullen volgen» deze plannen tezamen 200 miljoen dollar verstrekken, terwijl Egypt# zelf de rest van de benodigds midde len zou moeten vinden. AXEL Het Centrum 8 uur: Critarren der Liebe. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 uun 08/15 trekt ten oorlog. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De regen kwam. ST. JANSTEEN Gez. Everaart 3 uur: schieting staande wip. J. der WecUiwe 10-1 uur en vanaf 6 uur dansen. Zaal Beatrix 6 uur: dansen. J. Pluijm 3 uur: schieting. Em. Vermeersen 3 uur: schie ting. OOSTBURG Ledel-theater 8 uur: De privé-oorlog van majoor Benson. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Black board Jungle. TERNEUZEN Luxor 8 uur: To cateh a thief. ST.-JANSTEEN Gez. Everaart 3 uur: Schieting staande wip. J. der Weduwe 6 uur: Bal. J. Pluijm 4 uur: Schieting. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: MogamDo. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Engelen zonder vleugels. ANTWERPEN Rubenshuis: Tentoon stelling van tekeningen van P. p. Ru bens. Ken. Vlaamse Opera t u.: Manen

de Stem | 1956 | | pagina 2