DKW Benelux-congres te Middelburg Tocht langs de grens Keldermanspoort te Hulst LANDBOUWTENTOO NSTELLING TE DOMBURG Wensen omtrent verkeer en toerisme Muziekfestival te Terneuzen Tandtechniker dient protest in Aardig beeld van Walcherens wederopbouw 2 Verbetering gevraagd van de wegen Antwerpen - Bergen op Zoom en Gent - Zeeuwsch-Vlaanderen Deelname 14 korpsen Wegens meineed Dc havenkwestie te Breskens Bramenoogst dit jaar mislukt Groot onderwijsman overleden Benoemingen bij waterschappen Uitzicht bij Biervliet verbeterd Doktersdiensten Propagandafilm voor jeugdnatuurwacht Bodemonderzoek betaalt niet mee Hulster basiliek krijgt nieuwe toren Hoogwaterstanden Rundvleesprijzen gaan omlaag Visuele telefooncel mmm GARAGE CARL PETERS Zh.h.LiWSf lilI.AAM)IHI\ HULST Wallenmolen heeft weer roeden! Dokter Wijke kampioene Eigen-fok Geiten Zuid-Beveland GOES AGENDA Heden Morgen Maandag TI Hi DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 23 JUNI 1956 Drie resoluties heeft dr. ir. F. Q. den Hollander, president-directeur der Nederlandse Spoorwegen, aan het Beneluxcongres voor verkeer en toerisme te Middelburg voorgelegd. Vaststellend, dat de spoorwegen in het internationale verkeer nog altijd 'n zeer grote rol spelen en be langrijk zijn voor verbetering en uitbreiding van reizigersverkeer en betrekkingen, wordt bij de regeringen aangedrongen de spooorwegen in staat te stellen krachtig te moderniseren door o.m. maatregelen, die hun rendabiliteit verzekeren. Ten tweede wordt verzocht de wens uit te spreken, dat de plannen voor „de trans-europ-express (snelle diesel-elektrische verbindingen tussen grote centra), en speciale nacht- verbinden over lange afstanden voortvarend zullen worden uitgewerkt. In de derde resolutie wordt gevraagd na de lijn RoosendaalAntwerpen ook de lijn MaastrichtLuik te elektrificeren. In een rede heeft dr. Den Hollander de aanleiding tot het formuleren dezer wensen uitvoerig toegelicht. Drs. P. C. H. Aerts, secretaris van de samenwerkende Kamers van Koophandel en Fabrieken in Limburg hield een critische tocht langs de NederlandsBelgische grensgebieden. Naar zijn mening maakt de consoli dering van vrij personenvervoer en vrije goederenuitwisseling de Bene- lux-samenwerking voor verkeersver binding meer en meer noodzakelijk. De Beneluxwegen zijn niet los van de Europa-weger, te zien. Noch ln het urgentieprogram van het Belgi sche wegenfonds, noch in het Duitse 10-jarenplan komen Beneluxwegen of daarop aansluiting gevende wegen voor. Drs. Aerts uitte een reeks wensen ten aanzien van het E 9-traject Maas trichtLuik. Voorts hoopte hij dat de E(uropa)-39-weg spoedig zal wor den aangelegd. In het bijzonder de schakels Beek-autoweg Antwerpen Luik en HeerlenAken, waardoor Antwerpen een snelle verbinding krijgt met het Limburgse industrie gebied en met Keulen en zuid- Duitsland, hetgeen voor zuid-Lim burg z.i. ook hoogst belangrijk is. Ook achter de E-weg 3 (Lissabon ParijsStockholm) dient meer vaart te komen. De Nederlandse regering wil met het E 3-traject Eindhoven Venlo spoed betrachten. Drs. Aerts uitte voorts een reeks wensen t.a.v. de wegen Eindhoven Turnhout, Gorinchem—Tilburg-Turn- hout, Antwerpen—Bergen op Zoom, de Kasseienweg Gent—Zeeuwsch- Vlaanderen, een rondweg bij Malde- Nauwelijks is het rumoer van de middenstandstentoonstelling verstomd of men maakt zich weer op om ge durende 2 zaterdagen n.l. 7 en 21 juli van Terneuzen een muziekstad te maken. Het beroep dat het bestuur van de „Harmonie Terneuzen" heeft ge daan op de handeldrijvende midden stand en de Horecabedrijven is niet tevergeefs geweest. Door de spontane medewerking van velen is het moge lijk twaalf Zeeuwse gezelschappen uit te nodigen en zich bovendien te verzekeren van de medewerking van „het fanfarekorps der genie" uit 's Hertogenbosch. Dit korps zal op zaterdag 21 juli om 8 uur een con cert geven in Gala-uniform. Na de pauze zal dit fanfarekorps de grote originele taptoe, bestaande uit 17 nummers ten gehore brengen. Hier aan zal ook de drumband haar mede werking verlenen. Van de gezelschappen uit eigen streek verdient „Oefening kweekt kunst" uit Schoondijke de bijzondere aandacht. Dit korps behaalde op het laatste concours van de bond van muziekverenigingen in Zeeuwsch- Vlaanderen het hoogste aantal pun ten en de lof der jury. „Oefening kweekt kunst" won daar mee ook de beker en is nu geklas seerd in de Ere-afdeling Harmonie. De feestelijkheden beginnen op de beide dagen om 3.15 uur met de op stelling der korpsen op de markt, gevolgd door een mars door de stad om half vier. Om kwart voor vier volgt de officiële ontvangst door het gemeentebestuur van Terneuzen. Vanaf vijf uur tot half 8 kan men op de Markt en in de Nieuwstraat verschillende concerten beluisteren. De Tilburgse tandtechniker, de heer D. heeft bij de officier van justitie te Breda een aanklacht in gediend wegens meineed in zijn zaak voor de Tilburgse kantonrechter, die de heer D. dezer dagen tot hoge boeten veroordeelde wegens onbe voegd beoefenen van de geneeskun de. De heer D. zal voorts tegen dit vonnis in hoger beroep gaan. De heer D. heeft per 19 dezer tegen de 28-jarige tandarts M., verbonden aan het Sint Elisabethziekenhuis te Til burg, een der getuigen in de zaak tegen de heer D., bij de officier van justitie te Breda, een aanklacht in gediend wegens vier tot zesvoudige meineed en misleiding van de Til burgse kantonrechter, gepleegd op de rechtzitting van 6 juni, waarop de zaak tegen de tandtechniker D. dien de. gem, enz. Spreker bepleitte een per manent Benelux-contact-orgaan voor verkeerswegen, mede "omwille van de grote economische belangen bij goede verbindingen. Wereldtentoonstelling De adjunct-secretaris-generaal bij het regeringscommissariaat van de Brusselse Wereldtentoonstelling 1958, gaf een exposé over dit gebeuren. Hu resumeerde de reeds bekende platl- nen en gaf cijfers van de wereldten toonstelling van 1935. Hij verwacht, Vanmiddag: komt de directeur-ge neraal v. d. middenstand, dr. W. L. Groeneveld naar Breskens, waar hü een gesprek zal hebben met het ac tie-comité aldaar inzake de haven kwestie, Zoals bekend voelt de Bres- kense middenstand zich zeer ernstig bedreigd door de komende aanleg van een nieuwe westelyke veerha ven, welke practisch alle verkeer buiten de kom van het op het toe risme, ingestelde dorp zal brengen. In hotel Valk zal dc directeur zich met verscheidene rakenmensen on derhouden om zich volledig op de hoogte te stellen. Het laat zich aanzien dat er dit jaar bijzonder weinig bramen aange voerd zullen worden od de Neder landse veilingen. Er kan namelijk worden vastgesteld dat deze teelt is mislukt tengevolge van de zeer stren ge winter. De belangrijkste bramen- centra van ons land zijn Zaltbommel en Kapelle-Biezelinge. In de Bomme- lcrwaard verwacht men dit jaar prak tisch geen bramenaanvoer op de vei ling omdat een groot deel van de bramenaanplantingen is gerooid cn het restant is afgeknipt, zodat er dit jaar geen vruchtdragende stengels zijn. Al les was hier doodgegaan tengevolge van de vorst. Zo erg is het in Ka pelle-Biezelinge niet. Daar zijn nog percelen waarvan de stengels goed waren afgedekt en deze staan er re delijk voor. Toch verwacht men ook in deze omgeving geen grotere bra menoogst dan 10 tot 20% van nor maal. In tegenstelling tot Zaltbom mel en omgeving zijn echter in Ka- pelle weinig percelen gerooid zodat men daar het volgend jaar weer wel een oogst mag verwachten. Deze gang van zaken is ondertussen voor vele kleinfruitkwekers erg teleurstellend want voor velen, zowel in Zaltbom mel als Kapelle is de bramenteelt een belangrijke bron van inkomsten. A. van Delft uit Made te Oisterwijk begraven Hedenmorgen werd op het r.-k. kerkhof te Oisterwijk het stoffelijk overschot ter aarde besteld van A. J. H. M. van Delft, die in het St. Elisabeth-ziekenhuis te Tilburg op 62-1arige leeftijd is overleden. Tientallen jaren was de heer van Delft hoofd van de r.-k. Jongens- sehrol te Made en heeft hij zich vele verd'ensten verworven voor deze school ir. het bijzonder. Als kundig onderwijsman hield hij zich steeds op de hoogte van de nieuwste stromin- gpn in het onderwijs, om deze op zijn school toe te kunnen passen. Behalve voor zijn school heeft de heer var. Delft zijn grote werkkracht ook voor andere doeleinden beschik baar gesteld. Zo was hij voorzitter van de K.O.B. in het bisdom den Bosch, lid van het dagelijks bestuur van het Katholiek Onderwijzersver- bond, bestuurslid der onderwijzers- dra nkbestrjjdersverenigir.g, voorzitter van het plaatselijk Kruisverbond, be stuurslid van de vereniging tot vereen voudiging van de spelling en be stuurslid der Bossche diocesane ka tholiekendagen. Bij koninklijk besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland tot lid van het bestuur der waterkering van het calamiteuze waterschap Scherpenis- se, H. Rijstenbil, te Scherpenisse, met ingang van 1 augustus 1956, tot gezworene van het waterschap Oud- Vossemeer, J.W. Hage, te Oud-Vos- semeer en tot gezworene van het waterschap De breede-watering-be- westen Yerseke, B M. van Nieuwen- huijze, te Kloetingen. L.E. de Koeijer te Yerseke en J. van Overbeeke te Kappel. De A.N.W.B. bericht, dat het uit zicht op het kruispunt van de pro vinciale weg IJzendijke-Philippine met de weg van Angellnapolder naar Maagd van Gent, even ten Oosten van de aftakking Biervliet, is verbeterd doordat de provinciale waterstaat in overleg met het waterschap Het Vrije van Sluis de dijk langs de zijweg van de provinciale weg voor een deel heeft afgegraven. Zondag wordt te Goes dienst ge daan door dokter Bruynzeel; te Mid delburg en Vlissingen door doktoren Ruiter en v. Dijk; te Heinkenszand, 's Heer Arendskerke en Wolfaarts- dijk door dokter v. Maanen te Hein kenszand en op Oost Z. Beveland door dokter Nleuwenhuyze te Kruiningen. Dokter Luyckx te 's Heerenhoek neemt waar voor dokter Folmer en dokter Kiviet te Borssele voor dok ter Gelderblom. Voor Zoutelande, Koudekerke en Wer»kapelle neemt waar dokter L.Sloos te Koudekerke (Tel. K.1185 - 231). dat de toeloop van de tentoonstelling zo groot zal zijn, dat zelfs Nederland en noord-Frankrijk bezoekers zullen moeten herbergen. In 1958 wordt één miljoen Amerikaanse toeristen in Euro pa verwacht. Hier is de kans, zo zeide hij om door middel van deze tentoon stelling de Amerikanen attent te ma ken op de voorname plaats, welke Nederland, België en Luxemburg in de beschavingsgeschiedenis van de oude wereld innemen. Ir. J. Coene heeft een overzicht gegeven van de Belgische wegen in Benelux-verband, waarbij hij vooruit gang constateerde en voorts aanstipte, dat door de thans onderhanden zijn de werken Brussel van alle kar.ten goed bereikbaar zal worden en dat 't verkeer in deze stad door vele ver nieuwingen en verbeteringen aan zienlijk gemakkelijker zal worden. Te Terneuzen en Sluiskil Gedurende twee dagen werden in de Parochiehuizen van Terneuzen en Sluiskil en in het Jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan te Terneuzen door de stichting „Jeugd en Natuur" films vertoond, waarbij door de heer C. H. Voorhoeve, directeur der Stichting een uitleg werd gegeven. Deze natuurfilms die buitengewoon boelend waren werden vertoond voor de leerlingen vanaf de vierde klas der lagere scholen, de leerlingen van Uloscholen, Technische school en de twee eerste klassen van he» Lyceum en bedoeld als propaganda voor de binnenkort op te richten Jeugdna tuurwacht. Na deze filmvertoningen zuller. de leerkrachten der diverse scholen, waaronder verschillende ware na tuurvrienden, de leerlingen aansporen lid van de jeugdnatuurwacht te worden. De rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort, welke adviseert tot gehele uitgraving van de middeleeuwse land- en water poort te Hulst, kan daaraan niet financieel meewerken, aangezien de vondst archeologisch gezien van betrekkelijk jonge datum Is. Deze poort van Keldermans stamt n.l. uit de 16de eeuw. Dit deelde de voorzitter van de raad van Hulst gisteravond mee naar aanleiding van wat in de vergadering inzake de poort van Keldermans werd besproken. Het gemeentebestuur staat welwil lend tegenover de verdere afgraving nu een proef heeft uitgewezen, dat de ruïne meer dan de moeite waard is. Wat oudheidkundig bodemonder zoek" daarover zegt, bevestigt de mening van vele Hulstenaren. Vooral de kennis der middeleeuwse stads- topografie is in dit werk van belang, aldus deze dienst. Men is wel bereid zonder kosten voor de gemeente Hulst wetenschappelijke leiding te geven, doch een geldelijke bijdrage kan ..bo demonderzoek" niet verlenen. Het fi nanciële probleem van dit werk is, naar de voorzitter zei. wel het belang rijkste. B. en W. hebben intussen ook k ter i\g in de prijzen zou optreden, voorlopig bewaarheid. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen zondag 24 juni, de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert 3.45 en 16.03 uur; te Terneuzen om 3.07 en 15.31 uur cn te Vlissingen om 2,40 en 14.59 uur. Maandag zal het hoogwater zijn: te Hansweert om 4.23 en 16.39 uur; te Terneuzen om 3.45 en 16.03 uur en te Vlissingen om 3.17 en 15.31 uur. aan Monumentenzorg advies gevraagd waarop nog geen antwoord is ontvan gen. Indien het werk te financieren is (waarschijnlijk mede door subsidie van DACW) zal het gemeentebestuur de zaak verder ter hand nemen. De prijzen van het rundvlees zijn aan het zakken. Dat was de conclusie waartoe het produktschap voor vee en vlee, kwam, toen op dc gisteren in Utrecht gehouden vergadering de marktsituatie is besproken. Sedert vorige week is op de mark ten een dalende tendens in de prijzen prijzen waar te nemen. De omzetten zijn tot een minimum gedaald en ook op de abattoirs blijkt de vleesverkoop zeer laag. Daarmee zijn de verwach tingen var. het produktschap voor Naar burgemeester Lo^'cefeer vee cn vlees, dat nog deze maand een van Hulst gisteravond in de raadsvergadering meedeelde is zojuist de rijksgoedkeuring ont vangen op de restauratie van de Vieringstoren van de St. Willi- brordus-basiliek. Zoals men weet is de toren van dit kerkge bouw in september 1945 bij de nadering van het Poolse bevrij dingsleger weggeschoten. Enke le jaren geleden schreef de ge meente een prijsvraag uit voor een ontwerp voor een nieuwe toren waarna dat van de archi tect Brouwer uit Aalsmeer werd bekroond. Nadien moesten tal rijke ambtelijke hindernissen worden overwonnen, waarvan fle laatste hu 'geruimd is. Naar de burgemeester meedeelde kon nu de aanbesteding volgen en aan de voorbereiding daarvan wordt al hard gewerkt zodat men er zeer spoedig toe zal kun nen overgaan. Polder Walcheren Onteigening voor dijkaanleg Blijkens een in de Staatscourant gepubliceerd Kon. besluit, zullen ten behoeve van de aanleg van een dijk langs het Oostgat in de gemeente Zoutelande op Walcheren, ten name van de polder Walcheren, gronden en gebouwen ter gezamenlijke groot te van ongeveer 8 h.a. worden ont eigend. Hierbij zijn aan de staat toe behorende duir.gronden ter grootte van ongeveer 2,5 h.a. Subsidiëring Zeeuws woordenboek G-S. stellen de Staten voor het be drag van f. 14.400 ter subsidiëring van de uitgave van het Zeeuws Woor denboek te verhogen tot f. 15.843.13. In Chicago is een voortvarende stu dent geweest, die een telefooncel heeft ontworpen waarbij rekening is gehouden met de mogelijkheid dat het binnen afzienbare tijd mo gelijk zal zijn te telefoneren en te vens op een televisiescherm de aan gesprokene te zien. Hier ziet men zo'n cel, ontworpen door Petras Aleksa. (Advertentie) Luxueus en uiterst snel.' imp Hart Nlbbrlg Gre«ve N.V. Parkstraat Der» Haag OHielal D.K.W. Daaler WESTKADE 107 Telefoon K 1158 - 361 SAS VAN GENT Sas van Gent oudjes waren op pad De bejaarden van onze stad zijn weer op reis geweest cn het was ook nu weer een fraai uitstapje waarvan de honderden oudjes genoten hebben. Met 52 auto's en een bus zijn ze via België naar de Efteling te Kaats heuvel gereden, onderweg even „aan leggend" te Westmalle, waar uitvoe rig vastgesteld werd hoe het originele onvervalste Trappistenbier smaakt. Met de smaak ervan nog in de mond ai-riveerden de bejaarden in de Ef teling, het einddoel van r'.e reis. De terugtocht ging via St.-Niklaas, de stad die als laatste pleisterplaats fungeerde. Tegen half tien kwam de lange stoet in Sas terug, verwelkomd door vele stadgenoten. De voorzitter van het comité reis ouden van dagen, dr. Puylaert. sprak hen tenslotte toe, hulde brengend aan de organisator van het onderdeel Zandstraat, de heer Warrens. Ook burgemeester R. den Boer sprak de bejaarden toe en de harmonie maakte er een vrolijk en muzikaal slot aan. Zuiddorpe Geslaagd Tc Eindhoven, slaagde onze dorpsgenote mejuffrouw DJ. Schippers, voor coupeuse en lerares voor het modevak. De restauratie van de molen op de wallen heeft nu een belangrijk punt bereikt: de roeden van de wie ken zijn aangebracht en dat heeft het silhouet van het .mposante bouw werk op de wal direct heel wat aan trekkelijker gemaakt. Het zijn stalen roeden, speciaal naar het model van de Vlaamse kop vervaardigd en nu kan men de omloop die intussen ge deeltelijk is aangebracht, verder af werken. Daarna kunnen ook de overige werkzaamheden aan het exterieur van de molen worden uitgevoerd. De staart is al aangebracht en daaraan wordt het kruiswerk bevestigd waar mee men de molen in alle windrich tingen kan draaien. Vervolgèns kun nen de wieken worden getuigd: de zeilborden zullen dicht gemaakt worden, zodat men eventueel, zonder zeilen zal, kunnen draaiep.i Ook-de kop moet nog worden hersteld. De zolderingen in de molen zijn al ver nieuwd en dë rest vah hét" ifiterieur is nog volkomen in orde. Het zal dus niet lang meer duren voordat de fraai gelijnde molen yen 1792 het stadsbeeld aan de noordzijde gaat verfraaien. De tijd van „de peperbus" is dan achter de rug. De molenbouwers die op 't ogenblik de restauratie uitvoeren, bevestigden nog eens, wat menige Hulstenaar al van oudsher weet: dat deze molen een van de fraaiste is welke ooit gebouwd zijn. De uitstekend ge vormde roeden zullen straks de ge welfde lijn van de molen nog accen tueren en dat zal de sierlijkheid van het bouwwerk nog sterker doen uit komen. pater j. van waesberghe naar frankrijk Onze oud-stadgenoot pater Joh. van Waesberghe verblijft op 't ogenblik voor enige tijd in zijn geboortestad. Hij is n.l. uit de missie in Tangayika (Afrika) teruggekeerd en hij zal deze post om gezondheidsredenen niet meer opnieuw kunnen bezetten. Zijn nieuwe werkzaamheden zullen hem naar Missy sur Aisne voeren, voor talrijke missievrienden in Hulst een welbekend oord, want de broer van de missionaris, pater Karei van Waesberghe is daar, zoals men weet, pastoor. Voortaan zullen dus de beide broers uit de aan geestelijken zo rijke fa milie van Waesberghe, samen wer ken in het moeilijke gebied van Te Domburg is vrijdag Walcheren'g landbouwtentoonstelling gehouden, die m verschillende opzichten een heel aardig beeld gaf van Walcheren'g weder opbouw. Dit zowel t.a.v. de herverkaveling als van hetgeen er op het ge bied der veeteelt bereikt ia na de oorlog en de inundatie. Uit welk beeld echter tevena blijkt dat er op alle gebied nog wel het een en ander te doen overblijft wat ook wei altijd zo zal blijven. Zo zijn niet alle akkers weer volop goed in doen en dat zal nog wel even duren ook. Maar wc moeten respect hebben voor hetgeen er wel reeds ten goede be reikt is, ook op het gebied der veefokkerij en met name op dat van het (zwartbonte) rundvee: vele zeer goede en goedsoortige dieren, de meeste koeien mei ook goede uiers vooral dit laatste hebben we in Zeeland wel eens anders gezien. 55 Als specifiek voorbeeld kunnen we zien de beide hoogstgeplaatste koeien van deze dag, beide Friese vijfjarigen, de kampioene wat langer geleden afgekalfd. Kampioene toch werd Dokter Wijke 42, v. Roosjes Athleet van Iz. de Buck te Oostkapelle, een zeer harmonisch gebouwde koe met veel „klasse" en met heel mooi vier kant en goed ruim uier. De reserve kampioene, Jonge Jonke 7, v. Bertus Nico, van Jo Vos te Koudekerke is practisch even goed met ook zeer goed uier, doch als we dit v- d. linker zijde bekijken, schiet het voorkwar tier haast Iets tekort. Toch twee bes ten. Edoch er waren meer zeer goe den, zoals de twee dan volgenden, beide weer van Jo Vos en anderen. Ook bij de stieren enkele goeden, zoals de goedsoortige kampioen, de tweej. Dokter Lente'a Verwachting, v. Anna's Adema pref. van de k.l. ver. Walcheren, uit dezelfde Friese stal als de kampioen-stier, en de Noord- Hollandse reseiwe-kampioen de VA- jarige Willem Adema, v. Aa 94 v. d. Woudhoeve, van de stierh. te Melis- kerke, recht en vlak, doch niet hele maal de „klasse" van de vorige. Naast dezen waren er ook goede oud-kampioenen (van één viel de groep afstammelingen niet mee) en enkele andere goedsoortigen. Jo Vos werd terecht eerste met zijn goede vijftal koeien, van de kleine collecties was het drietal van Iz. de Buck, verre de beste. De eigen-fok groepen waren (nog) niet als de vorigen, doch de vijf van J. Maljaara te Oostkapelle met ala IA de mooie bonte koeien en vaarzen van Leon van k.i. Walcheren, gevolgd door de goede gebruikskoeien van Adema 27 (Grpijskerke) en Ulker Adema 8 (Gapinge), beide groepen met goede uiers. In Zeeland natuurlijk goede trek paarden en wel vooral zeer goede die ren var. W. de Buck te Meliskerke. Deze toch behaalde met de Belgische Honved I en met Noco v. Hoosterhof, d. N. van Beek, het kampioenschap plus het reservekampioenschap' der hengsten en met zijn meer dan 11 jaar oude Tanne v. Clinge, v. Rami- ro, het reserve-kampioen6chap der merriën. Kampioene der merriën werd no. 1 der 510-jarigen, grote maat, Henny var. Zeeduin, v. Clarion van J. Maljaars te Oostkapelle. Met zijn stalgroep werd W. de Buck eveneens eerste; de groep Maljaars werd echter verslagen door de zes mooie bruinschimmels van I. de Buck te Oostkapelle, die tweede werd en Maljaars derde. Willen we nu nog iets over andere huisdieren zeggen dan is het over de geiten, die opmerkelijk veel belang stelling trokken. En geen wonder als we de produktie dier dieren zien. Zo gaf Marie van D. Sandee te Nieuwdorp als 9-jarige 1760 kg melk m. 4.46 vet ln 360 dager.. We hoor den dat deze Sandee van 3 gelten ln één jaar meer dan 4700 kg melk kreeg. Kampioene der geiten werd de 3- jarige Juliana, van M. van Gorsel te St. Maartensdijk; reserve werd de éénj. Els van M. Peene te Middelburg. Beide R-gelten, d.w.z. van niet-offi- ciëel bekende afstamming. noord Frankrijk, waar ook in de toe komst ongetwijfeld de steun en de belangstelling van vele Hulstenaren zijn weldadige uitwerking zal hebben. Gruautc JUBILEUMSCHIETING. Twee leden van de schuttersocië- teit De Friezen, de heren A.Rens en Pr. Bruggeman vieren hun gouden jubilé als handboogschutter. Dit feit is voor De Friezen een aanleiding om ter hunner ere een uitzonderlijk grote jubileumschieting te organise ren en wel op 8 juli aanstaande. Er zal geschoten worden op twee prangen De inleg is bepaald op f 3,50 per prang. Behalve de grote geldprijzen, die aan deze schieting zijn verbonden, werden er 2 fraaie bekers, 8 mooie medailles, 4 gevulde literflessen ori ginele Bols en een groot aantal sur prises uitgeloofd. Voor deze schieting wordt reclame gemaakt tot ver over onze landsgren zen, zodat een macht van schutters kan worden verwacht. H. DALMIJN VRAAGT ONTSLAG. In de raadsvergadering van onze gemeente, op dinsdag zal de ontslag aanvrage van de gemeentesecretaris, de heer H.Dalmijn aan de raad wor den voorgelegd. Op de agenda staan verder enkele subsidie-aanvragen en een verzoek van de r-.k. Zeeuwsch- Vlaamse Woningbouwvereniging om medewerking bij de bouw van een aantal woningwetwoningen. Koewacht Geslaagd. Te Eindhoven slaagde onze dorpsgenote mej. Erna Hesters voor coupeuse. Vogelivaarde RAADSVERGADERING De raad van Vogelwaarde besloot in zijn laatst gehouden vergadering tot het herinvoeren van de vermake lijkheidsbelasting. Dit besluit is door verschillende plaatselijke vereniging en met weinig enthousiasme begroet. .Vooral het wieiercomitè te Hengst dijk. dat volgende maand een grote wedstrijd met deelname van de Tour- ploeg organiseert, ziet zich door de ze maatreegelen in zijn belangen ge schaad. Een en ander heeft er toe geleid, dat door leden van de raad aan de burgemeester is verzocht om een. raadsvergadering te beleggen, waarop de vermakelijkheidsbelasting opnieuw aart de orde zal komen. De ze vergadering wordt gehouden op zaterdag 23 juni ora 5 uur. Stoppeldijk HUWELIJKSWEEK Volgende week zal in onze parochie een huwelijksweek worden gehouden. Op zondag 24 juni zal pater Breukers, Oblaat van de Onbevl. Maagd Maria, een uiteenzetting geven onder de H.H. Missen over het grote nut van de huwelijksweek. De conferenties be ginnen maandag 25 juni. Geslaagd. Te 's'-Hertogenbosch slaagde onze dorpsgenote Mevr. P. Naessens - van Kruijssen met lof voor het diploma vakbekwaamheid voor de kleinhandel in tot verbruik bereide tabak. IJzendijke kapitaalswerken die in uitvoering zijn. De herbestrating van de Nieuwe Dijk, uitgevoerd door de firma Hol uit Hulst, is reeds zover gevorderd dat men de laatste laag teer kan aanbrengen. Zo zal er weer een van de dertien kapitaalswerken, die er begin van dit jaar op het program stonden, uit gevoerd zijn. Ook met de herbestra ting van de Nassaustraat en Water poortstraat zal men spoedig beginnén. Zowel de Nassaustraat als de Wa terpoortstraat zal aan beide kanten een trottoir krijgen. De betonklinker- baan hiertussen in de Waterpoort straat zal dan nog 5 meter breed zijn en die in de Nassaustraat meer dan 5 meter. De omleiding naar Biervliet en Hoofdplaat, die door de bestrating van de Nieuwe Dijk noodzakelijk was, zal dus nog wel enkele tijd blijven voortduren als men de Waterpoort straat en Nassaustraat onderhanden neemt. naar accordeonconcours te hengstdijk Het bestuur van de West Zeeuwsch Vlaamse Phil-Harmonicaclub „Flan- dria" heeft besloten met zijn vereni ging deel te nemen aan het inter nationaal Accordeonconcours te Hengstdijk op 28 juli. Aardenburg demonstratieles De plaatselijke r-.k. boerinnenbond heeft een demonstratieles georgani seerd op het gebied van eiergerech- ten. De belangstelling voor deze de- stratieles was zo groot, dat de groep gesplitst moest worden. De les werd gegeven in de nieuwgebouwde huis houdschool te IJzendijke door de di rectrice dier school, mej. A.Hiel. De directrice heeft de 40 belang stellenden ook nog het gebouw laten zien. Uitvoering Zeeuwse Muziekschool Voor het eerst heeft de Zeeuwse Muziekschool, afd. Goes, een leerlin genuitvoering gegeven, en wel in „De Prins van Oranje". Het heeft de Muziekschool, en de pupillen in het bijzonder, deze avor.d niet aan be langstelling ontbroken: de grote zaal was stampvol. De directeur van de school, de heer Henk Stam, deelde in zijn openingswoord mede, dat het leerlingental ln de anderhalf jaar van haar bestaan van 500 is uitge- g oeid tot het respectabele aantal van rond 2.500. Voor het eerst stonden musici-in- spé dus op de planken. Maar wat zij hebben geboden, kon de toest der kri tiek zeker ruimschoots doorstaan. Het is een programma geworden, dat alle onderdelen van het muziekonderwijs aan het woord liet komen. Hetgeen impliceert, dat men een zeer gevari eerd menu kreeg voorgeschoteld: pi ano, viool, blokfluit, koperinstrumen ten, hobo en ballet, terwijl ook het algemeen vormend onderwijs aan zijn trekken kwam. De aanwezigen hebben een uitste kend inzicht gekregen in wat de Zeeuwse Muziekschool zoal biedt. Met als bijzonder geslaagd slot: het gracieuze optreden van de afdeling ballet, ZILVEREN DIENSTJUBILEUM BIJ DE P.Z.E.M. De heer J. E. A. van der Voort te Hansweert, hulpelektricien bij de P. Z.E.M. in het district Kruiningen, vierde zijn zilveren dienstjubileum. De jubilaris werd met echtgenote en kinderen ontvangen in de bovenzaal van het PZEM-kantoor, waar hij, bij ontstentenis van de directeur der P. Z.E.M. werd toegesproken door de Hoofdingenieur Ir. R. Froyen, die na mens de Directie dank bracht voor de plichtsbetrachting van de heer v. d. Voort, hem nog vele jaren toewenste en hem de gebruikelijke enveloppe overreikte. De Technisch Ambtenaar de heer J. Moorman, sprak namens de collega's woorden van dank voor de goede samenwerking en bood een blijvend aandenken aan namens de Zuid-Bevelandse collega's De Hoofd monteur. de heer C. Lighart-Schenk, sprak eveneens dankwoorden voor de prettige samenwerking en bood mevr. Van der Voort bloemen aan. Namens de personeelsvereniging bood de heer B. de Jonge een aandenken aan. De jubilaris dankte voor de hem ge brachte hulde. Kruiningen N.C.VB. VERGADERDE De afdeling Kruiningen van de N. C.V.B. hield haar maandelijkse ver gadering in ons „Dorpshuls" onder leiding van de presidente, mevr. A. Ligthart Schenk-van Zijtveld. Ds. C. Besselaart geref. predikant te Krab- bendijke, vertelde op boeiende wijze over zijn ervaringen als legerpredi- kant- GEMEENTERAAD KOMT BIJEEN De gemeenteaad zal dinsdagavond 26 juni om 8 uur in openbane verga dering oijeen komen. De agenda ver meldt o.a. de volgende punten: een voorstel om te besluiten tot de bouw Van 12 woningwetwoningen. Voorts komt aan de orde de benoeming van drie leden van het bestuur van de stichting „Ons Dorpshuis", alsmede de benoeming van een lid van het be stuur van de instelling voor maat schappelijke zorg ter voorziening ln de vacature ontstaan door het ontslag nemen van de heer M. J. van den Maas. De voor deze vacature opge maakte aanbeveling luidt als volgt: 1. J. Ie Clercq, Hansweert. 2. A. Jan- se, Hansweert- (Advertentie) 7hmpsleJe huid? 'fAUi/UCd. Babyderm-zeep AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Omstreden huwelijk. DE KLINGE Kinema v. Dijck: 08/15 trekt ten oorlog. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Brok kenpiloten. ST. JANSTEEN 2 uur: Wielercriterium J. der Weduwe 5 uur: dansen. Zaal Bea: schieting. Em. Vermeersen 4 uur schieting. OOSTBURG Ledel 8 uur: De privé- oorlog van majoor Benson. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Blackboard Jungle. TERNEUZEN Luxor 8 uur: To catch a thief; 5.30 en 6.30 uur: Huwelijk van Prins Rainier III en Prinses Gracia Patricia. Concertgebouw 8 uur: O mijn Papa. IJZENDIJKE Hofzicht-theater: Jody en het hertejong. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera* 8 uur: Iris. AXEL Het Centrum 4.13 uur: Omstre den huwelijk; 8 uur: Gitnrren der Liebe. DE KLINGE Kinema v. Dijck 3 en 7.30 uur: 08/15 trekt ten oorlog. HULST Bioscoopgebouw 5.15 en 8 uur: De regen kwam; 2.30 uur: Brokkenpi loten. Aug. de Gucht 3 uur: schietinf. ST. JANSTEEN J. Pluijm 3 uur: schie ting. Em. Vermeersen 3 uur: schieting. Gez. Everaart 3 uur: schieting staande wip. J. der Weduwe 4 uur: groot bal. Zaal Beatrix 4 uur: dansen, r.-k. Pa tronaat 6.30 uur: dansen. LAMSWAARDE A. v. Drlessche: 8 uur: sohieting. OOSTBURG Ledel-theater 2. 4.30 en 8 uur: De privé-oorlog van majoor Benson. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: Domein der bandieten; 5 en 8 uur: Blackboard Jungle. TERNEUZEN Luxor 2 en 3 uur: Het huwelijk van prins Rainier ITI en prin ses Gracia Patricia; 4.30 en 8 uur: To catch a thief. Concertgebouw 2 en 8 uur: O mijn Papa. IJZENDIJKE Hofzicht 5 en 8 uur: Jody en het hertejong. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 2 uur; TannhSuser; 8 uur: De lustige weduwe. AXEL Het Centrum 8 uur: Gitarren der Liebe. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 uur: 08 15 trekt ten oorlog. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De regen kwam. ST. JANSTEEN Gez. Everaart 3 uur: schieting staande wip. J. der Weduwe 10-1 uur en vanaf 6 uur dansen. Zaal Beatrix 6 uur; dansen. J. Pluijm 3 uur: schieting. Em. Vermeersen 3 uur: sohie ting. OOSTBURG Ledel-theater 8 uur: De privé-oorlog van majoor Benson. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Black board Jungle. TERNEUZEN Luxor 8 uur; To catch a thief. LIET bl aan I lopen O] I tussen 11 Slavië. j I Stalin is I De toe I stoten v I minform I ganin e: I weer we I volledige I zichten I kelijkt (I der Koijl door MoH tussen cfl van beicl zijn op I en gelijk! Mosko als onafll elkaar ol het stanfl tionaal R aangedui en te zM ontwikkel partijen I felle en I terende I het Stali I leiden, d I van Mosl zal gaan I Kroetsjel een kriti I munister I sjev. Hiil satelliete I kije aangl nistische I eenzelfde I "TITO se,'1 in dl andere kl ter tot ll meenschil aan het I Sovjet-R I mag de v aanzien I nog wel I belang ti I bestaat. I Maarsci I ondertekc I zo ver te I der Sovje I in een e I schouder ll den. Het I woorden I Was Tito I het Westel Men hel van Zhocl wegnemeil heidsfrasel begreep, il zijn eigen I wil blijve I en West e, uitdrukke I kingen ml blijven oil ook veel I Slavië. De oveil kou cn B(l dat Tito I herenigin I Kremlin I West-Dui I besprekirl Hiertegerl de Westef verzet. Zl van Duitl vrije verl belet die.l zo pas t<| juist dooil nen be wil politiek -I ren. De situl de kritiell en de del 2) Aksel reed Fabt peuze zwaar van o' lasten Aageh aan ring-1 gok) seru dat den; een hij er ver nar i

de Stem | 1956 | | pagina 2