Oude oorlogsherinneringen bij een prelaten ver j aardag Bergs meisje wil het kanaal over HET LEGER, VROEGER EN NU Naar zijn waarschuwing in mei 10 werd niet geluisterd Zijn relatie met Dr. Müller Gaat Maria Meesters binnenkort een poging wagen Processiemaancl Anquetil zondag beter dan Coppi? Wilkes morgen ,Heusden in Drie Nederlanders vielen uit in Zwitserse Dolomieten-rit Oostenrijker Mueller nieuwe trainer bij Willem-li 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 23 JUNI 1956 11 Mgr. H. NOOTS O. Pr. IN DE LEEFTIJD DER STERKEN Tijdens de oorlog Mgr. Noots als getuige Deel 40 (Stalin) heeft vertraging Atoomakkoord tussen V.S. en Zwitserland Opnieuw onder leiding van Ad Vriens Konv'.g Haakon 5,) J a> monarch De aardbeving in Afghanistan BOEKENPLANK Onder de zon van Mexico Out wikkeling bevolking West-Europa Voorbereiding Renners „zoek" Faroek zag televisie en deed geste EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN Nu mgr. A. H. Noots O. Praem., deze hoogstaande figuur op 21 juni de leeftijd der sterken bereikte, de 75 jaren, is het wel de moeite waard een blik te werpen op de vroegere levensloop van deze sympathieke prelaat in Rome. Mgr. Hubert Noots werd te Neerpelt in Vlaanderen geboren. In 1903 trad hij in bij de Norbertijnen te Tongerlo. In 1920 werd mgr. Noots tot procurator-generaal der Witheren Denoemd, en kort daarop volgde zijn verheffing tot abt. In 1927 werd hij als definitor van de orde aangewezen, en in 1937 werd hij abt van Prémontré, de titel die de generaal der Norbertijnen voert. De landsgrenzen hebben hem nooit verhinderd in België èn Luxemburg evenals in Nederland, goede vrien den en hechte relaties te hebben. Zo ook in Rome, waar hii ook in de bui- tenkenkelijke kringen zeer gezien is. Hii werd er civis romanus, een bur gerschap dat sinds de antieke tijd in hoog aanzien staat. Mgr. Noots is consultor van de Religieuzen en vervult in zijn geboor teland nog verschillende functies, o.a. in het Internat. Secretariaat van de Priester-Missiebond, waarin hij ze telt als vertegenwoordiger van Bel gië. Voor de reformatie hadden de Nor bertijnen talrijke stichtingen in Ne derland. De in 1134 opgerichte abdij van Berne werd in 1857 hersteld te Heeswijk. Tien parochies worden he den nog door de Witheren dezer ab- dii gediend. Tongerlo heeft nog een z.g. buitenpost in Roosendaal en wel in de hoofdparochie van St.-Jan. Het is begrijpelijk, dat het opper bestuur van een dergelijke orde heel wat beslommeringen meebrengt. Bij zonder veel zorgen baart de vervolg de orde achter het ijzeren gordijn. Zowel onder het fascistisch regiem in Italië voor de oorlog als tijdens de oorlog heeft Mgr. Noots een belang rijke rol gespeeld, welke vooral be tekenis heeft gehad in het verlenen deze meende met het zoveelste ge rucht te doen te hebben. Niettemin werd ook de Nederlandse regering op de hoogte gebracht, ai- waar de meningen over de geloof waardigheid al even verdeeld waren- De feiten hebben uitgewezen det mgr. Noots goed geinformeerd geweest is. Na de oorlog is deze geschiedenis nog eens opgerakeld door de Ameri kanen en wel om klaarheid te bren gen in het z.g. geval-Müller. van hulp en steun aan politiek ver volgden en het weerstaan van onge rechtigheden en onrechtvaardigheden van de zijde *van machthebbers en be zetters. Mgr. Noots is ook de figuur in Pet Vaticaan geweest, die begin mei 1940 ruim tien dagen voor de Duitse inval in Nedeiland en België, de regeringen van beide landen daarvan op de hoog te bracht. Mgr. Noots onderhield vriendschap pelijke relaties met 'n Beierse advo caat dr. Sepp Müller. die in 1910 ge mobiliseerd was en deel uitmaakte van de Abwehr van admiraal Cana- ris te Rome. Van deze relatie hoorde mgr. Noots van de komende inval. Op dat mo ment verkeerde ook Italië reeds in n zenuwachtige spanning cn waren er maatregelen in het internationaal ver keer genomen. Op dat moment ver toefde t? Rome de prelaat van de ab dij van Tongerlo (prov. Antwe pen» mgr. Hugo Lamy. die dringend naar België wilde terugkeren, doch we gens de onderbreking van het inter nationale verkeer min of meer ge strand was. Mgrt Noots wist gedaan te krijgen dat mgr. Lamy van consulaire vol machten werd voorzien en als over brenger van het diplomatiek vaU*ft> bestemd voor de Belgische reg^'n* gebruik mocht maken van een vlieg tuig. Hij verzocht hem in België avt- gekomen, onmiddellijk de min"», ?v van Buitenlandse Zaken, de beer Spaak en kardinaal van Roey van de komende inval op de hoogte te bren gen. Mgr. Lamy heeft aar» dit ver zoek voldaan ondervond ee' Ier bij de heer Spaak weinig geloof, omdat Bij de verovering van het eiland Capri troffen de Amerikanen in een onderaardse gevangenis een Duitser aan in verre staat van verwaarlozing Deze verklaarde dr. Müller te zijn. gevangene van de Gestapo en door deze bij de overhaaste terugtocht der Duitse troepen ts zijn achtergelaten. Hij deelde mede in het raam van de arrestaties na de 20 juni 1944 als sa menzweerder tegen Hitier te zijn aan gehouden en beriep zich op mgr Noots Aangezien de Amerikanen geleerd hadden voozichtig ts zijn met z.g. door Duitsers achtergelaten gevange nen, namen zij deze waarschijnlijke dr. Müller in arrest mede. om zijn mededelingen na de verovering van Rome te kunnen testen. Dit is geschied, mgr. Noots sprong voor hem in de bres. met het gevolg dat Müller in vrijheid werd gesteld eii na de capitulatie van Duitsland en na de vorming ener Beierse rege ring, daarin als minister van Justi tie zitting kreeg- Zolang Duitsers, die zich tegen Hit- Ier hebben gekeerd in de eerste ja ren na de capitulatie deswege werden gewaar leerd, kon dr. Müller zijn ambt uitoefenen, maar toen zekere lieden in Duitsland weer genoeg bru taliteit hadden verzameld, heeft men tagen dr. Müller, toen nog in fun tie, een agitatie ontketend, die hoe ongelooflijk het ook klinkt geëindigd is met een proces wegens hoogverraad terzake de gebeurtenis sen in Rome kort voor 't uitbreken van de oorlog. Dr. Müller is als ge volg daarvan zelfs uit 't politieke en openbare leven moeten terugtreden Het was te voorzien, dat de abbas- generalis op 21 juni veel hartelijke belangstelling zou ondervinden o.a. van zijn overburen van het Ne- derl Priestercollege en zijn rector, mgr. Jos. Damen. Sov jet-Encyclopedie Zonder te wachten op net 40ste deel van de grote Sovjet-encyclopedie, dat de levensbeschrijving van Stalin moet bevatten is nu het 41ste deel uitge komen. ,,De publicatie van deel 40 is opnieuw vertraagd", werd desge vraagd meegedeeld. )nder het hoofd „militaire strategie" wordt Stalin niet genoemd, ofschoon hij bij zijn le ven tot de vader van deze strategie is uitgeroepen. Onder ..strategie en tactiek van het Leninisme" wordt gezegd, dat Lenin degenen, die de Russische communisten verweten dat zij het regiem met geweld aan andere landen wilden opleggen, als lasteraars heeft ontmaskerd en dat de theorie van export der revolutie strijdig is met het Marxisme. Amerika en Zwitserland hebben don derdag een overeenkomst getekend, die voorziet in een uitwisseling van gegevens over het gebruik van atoom energie voor vreedzame'doeleinden. Amerika zal uranium leveren tot een maximum van 500 kilo van verschil lend gehalte. Ook apparatuur zal wor den verstrekt. Amerika houdt een zekere mate van toezicht op het ge bruik ervan. O Oost-Rozebeke, Brengen de processies van 't Hei lig Hart nie altijd de devoties in- 'n dorpke, die ge ervan verwachten moogt, ze brengen vreemdelingen, vertier, kennissen en vrinden tot bij u en frankskes in de kas van de commercianten. 't les daarmee, dat, achter ons processie rond de Grot van Ons Lievrouwke, op eene keer 'nnen ouwe vrind uit Kortenberg voor ons stond: „Awel, Sus, hoe gaat het er meeSteekt ge nog al tijd uwen neus in andermans affai res?" Kunt ge u schoner compli ment indenken voor 'nnen journa list? Want de journalistiek is 'nne „vieze" stiel: steek uwen neus zo diep as ge maar kunt in andermans affaires en zorgt dat niemand de zijne in de uwe steekt. Mijn antwoord kunt ge raden: „Vertel me seffes heel de „chronique scandaleuse" van Kortenberg en ik te lefoneer ze seffes naar „De Stem" in Breda." Goed. Schrijf maar op: Nonkel Raymond in Leuven is overleden en z'n kiekens hebben 't snot. Da's al? Da's al. 't les te zeggen: er staat 'n koffer met ouwe boeken op z'nne zolder en daar zult gij uwen journa- listieken neus ook wel 'nne keer in willen steken. Kom ze maar halen. Ik zal content zijn as ik er van ver lost ben. En dan is mij 'n boekske in handen gevallen, waar ik 'n gehelen avond avond m'n neus in heb gestoken. Zie hier: „Reglement van den socialisti- schen Vrijdenkersbond van Leuven. Gesticht in Juni 1888 en uitgegeven door „De Zaaier" in 1908. Gij, die de socialisten zo dikwijls hebt horen schreeuwen, dat ze niet tegen de gods dienst zijn, gij, die in uw laatste ver kiezingen uw stem hebt uitgebracht op hen, omdat ge meent dat godsdienst en politiek nie samen hoeven te gaan, hier kunt ge lezen, dat uw uitverko renen bevelen, dat ze tegenover elkander moeten staan. Ziehier de inhoud: 1) Model van het Testament dat de socialistische vrijdenker moet op maken. 2) de voorschriften voor de vrijden ker (hoort ge het goed? „Voor schriften voor 'nnen vrijdenker." Waar blijft de vrijheid?) 3) Het reglement met zijn 25 arti kelen. Het door de rode loge voorgeschre ven testament heeft mij het meest ge ïnteresseerd. Luistert: Ik ondergete kende (naam en voornaam)be- ^P"."„'geb00rtePlaats>- (Jaartal in volle letters)druk hierbij mijn wu uit om zonder enige godsdienstige plechtigheid, van welke godsdienst °ok, begraven te worden op het ge meentekerkhof. Ik wil dat boven staande artikel stipt uitgevoerd wordt en plaats het onder de bescherming van art. 1035 van het burgerlijk wet- ooek. Ik vertrouw er de uitvoering van aan de waakzaamheid en de goede trouw mijner vrienden (naam, beroep)(woonplaats) en aan "aam, beroep)(woonplaats) die i hiertoe gezamenlijk en afzonderlijk als mijn testamentuitvoerders aanstel. Ik verklaar dat ook ik bovengenoem de vrienden.gelast heb om op mij te waken en mij te vrijwaren voor alle geestelijke kwellingen; ik ver klaar ook dat niemand, wie het ook zijn moge, over mijn begraving mag beschikken dan de hierboven genoem- ?®.vr!enden(namen). Ik begiftig vriend(naam)met (het voor- P'er,p aanduiden)als blijk van er- xentelijkheid voor bovengenoemde cnensten, welke ik van hunne vriend- vorder. nodig ook deze uit, het nodig is, mijn laatste wil t 1 Noorwegen heeft gisteren het gou den kroningsjubileum van koning Haakon herdacht De 83-iarige koning die nog herstellende is van een dij breuk die hij een jaar geleden opliep, houdt no? rust. Kroonprins Olaf ver tegenwoordigde hem bij een speciale d:enst in de kathedraal van Ti'ondh- jem. Bij de aardbeving van tien juni, zo is nu officiëel meegedeeld zijn in Afghanistan bijna 300 mensen om het leven gekomen en 200 gewond. De aardbeving deed zich voor in het noordwestelijke deel van het land. Aster Berkhof, een Antwerpse le raar, is een van die mensen voor wie het een levensbehoefte is de wereld te verkennen. Hij heeft van verschil lende fascinerende reizen al verslag gedaan. In de Zonne'wijzerreeks is nu een boek.ie van hem verschenen over Mexico, dat zonnige land vol tegen stellingen, waar wolkenkrabbers naast hu ten staan en de boortorens van ie o'iemagnaten eeuwenoude tradities niet vermochten te verdringen. Besc hot blijkt een goed opmerker en zijn stijl is levendig, geestig en gespan nen. Zijn boekje kan er'.oe bijdragen dat men iets meer gaat begrijpen van dit merkwaardige land dat aan io Verenigde Staten grenst, maar er even weinig mee gemeen heeft ais Nederland met Turkije. door de rechterlijke macht te doen eerbiedigen. Aldus gedaan en door mij eigen handig geschreven in het voile bezit mijner geestvermogens, in vier 'ge schriften, waarvan een in mjjn bezit, twee in bet bezit mijner bovenge noemde vrienden en een in*bezit van de socialistische yriJ^eS^éf^bhd'X'dn Leuven (de dagtekening in voile, let ters).' Handtekening Ik weet nie of ik m'nne vrind isi Kortenberg met de dood van zijnen vrijdenkenden Nonkel in Leuven heb moeten condoleren of feliciteren. Want hier ziet ge duidelijk met welke hard nekkigheid de logebroeders vechten om 'n ziel aan z'n Schepper te ontne men. En, in naam van wat doen ze datte? In naam van de menselijke vrijheid? Maar hebben ze dan nog nooit ge hoord van 'n bekeringsmogelijkheid op 't allerlaatste moment van ster. ven? 'n Verlangen dat tot 'n afgrijse lijke worsteling kan uitgroeien. Wordt 't „vrijdenken" zo'nne sukkelaar in zo'n ogenblik niet belet? Staan die „vrienden" op zo'n moment neutraal, voor of tegen de godsdienst? Zijn zij niet de onverbiddelijke wachten, die elke priester, wiens plicht het is de mogelijkheid tot inkeer in 'n ziel al thans te peilen, het halt toe roepen? Dieje vrijdenkende Nonkel was 'nne fabrikant van „geblikt vlees". Is nou méér dan datte? Ik meen: méér dan geblikt vlees? En die vrijdenkerij? Ik tart al de leden van die jen Leuvensen Vrij denkersbond mijn te bewijzendat ik nie vrijdenken mag en 't ook nie doe. Aan al die sukkelaars en bluffers wens ik nog altijd 'n laat ste kansde kans op hun sterfbed. SUSKE VAN TESTELT P.S. Excuseer 't serieus karakter van dit briefke. Aan de hand van een door de O.E.E.C. verspreid rapport waarin het bevolkingsprobleem van west- Europa wordt behandeld geven wij in deze kaart een overzicht van de te verwachten groei van de bevol king, de ontwikkeling van de wer kende bevolking en de ouden van dagen. Nederland dat nu al zeer dicht bevolkt is zal percentueel een grotere bevolkingstoename kennen dan andere landen in west-Europa. In vergelijk met de groei van de bevolking ts het goed voor Neder land te kunnen constateren dat de werkende bevolking m grotere mate groeit omdat immers de groep van de werkende bevolking het ge hele volk moet onderhouden. De verwachtingen voor België b.v. zijn dan ook beslist ongunstig. Een belangrijke groep van de in de vo rige zin aangeduide „te onderhou den bevolking" zijn de ouden van dagen waar in dit verband onder worden verstaan de mannen van boven de 65 en. de vrouwen van boven de 60. Deze groep wordt on der meer door de verbeterde me dische en hygiënische toestanden steeds groter. Het is dan ook van groot belang dat in ons land de wettelijk geregelde ouderdomsvoor ziening tot stand is gekomen. Lan den die deze voorzieningen niet treffen zullen ongetwijfeld binnen enkele tientallen jaren de zware last ondervinden die een groeiende niet produktieve bevolkingsgroep oplevert. Het kwieke Bergse meisje Maria Meesters van de Zuidwestsingel 45 is van plan deel te nemen aan de Kanaalrace, die dit jaar van 11—15 auS"s' tus wordt georganiseerd. De trainer van het zwemstertje, de heer AO Vriens, bereidt het meisje intensief voor op de zware tocht die haar staal te wachten. Hij is er nog niet ïeker van of Maria het zal halen, maar hij heeft goede hoop. HU zegt, dat Maria nauwgezet werkt, dat zu z»ch stipt houdt aan het trainingsschema en dat zij in de zware wedstrijden, of b ter tochten, die zij reeds achter de rug heeft, een kracht heeft getoond, die vertrouwen geeft. Blijft het meisje in de komende weken een goede vorm vertonen dan lijdt het geen twijfel of zij zal in augustus naar Kaap Gris vanwaar de zwemtocht naar de Engelse kust wordt Nez vertrekken, gemaakt. Maria Meesters, typiste op het kan toor van een suikerverwerkende in dustrie te Bergen op Zoom, werd ge boren op de 30ste december 1938 en is dus nog geen 18 jaar. Zij is het tweede kind van het echtpaar Adria- nus Meesters (45) en Elisabeth Schot (42). Zij was nog maar zes jaar. toen zij reeds in de Bergse zwembaden rondzwierf. Sinds een paar jaar heeft de heer Ad Vriens zich over haar ontfermd. ..Ik zag wat in het meisje ver telde de heer Vriens. de toezichthou der van het zwembad. Ik testte haar uithoudingsvermogen en ik begreep, dal ik met dit meisje een plan kon realiseren, dat reeds lang in mijn hoofd speelt en dat ik reeds eerder heb trachten te verwezenlijken. Al eerder Men zal zich namelijk herinneren, dat ik jaren geleden bezig ben ge weest met de Kanaalovertocht van Jos de Waal, een forse Bergse jongen. HU had de capaciteiten om het Ka naal over te gaan en op een goede dag hebben we dat geprobeerd. Ik was toen nog niet op de hoogte van de fijne kneepjes van het vak. Het is mogelUk, dat de olie, waarmee Jos de Waal voor zijn vertrek werd in gewreven, niet van goede kwaliteit was en daar kwam bovendien bü, dat de Waal tijdens de race geen voedsel wilde innemen. De tocht met Jos de Waal werd dernalve een mislukking en voor mij was dat een zeer pijnlijke affaire. Ik heb echter nimmer de moed opge geven nog eens te trachten een Ka naalzwemmer of -zwemster op te lei den. Maria Meesters ontdekte ik en ik besloot het met haar te gaan pro beren. Of ik mijn doel zal bereiken is een tweede vraag. Er zijn Immers zoveel factoren, die de deelneming aan de race kunnen beïnvloeden. We moeten het er op houden, dat alles in orde zal zijn en ik hoop, dat zij niet alleen zal deelnemen, maar dat zij zelfs haar doel zal bereiken". Gezonde meid Vader Adrlanus Meesters sprak ook de hoop uit, dat zijn dochtertje de Kaïtagitocht jp haar naam kun nen brengen, „Het is een flinke, ge zonde mefd. mijn dochter", zei de heer Meesters, die metselaar is van beroep en die dus een stoer vak uit oefent. De heer Meesters toonde zich wel wars van alle publiciteit, maar ja, daar ontkomt men nu eenmaal niet aan. Mevrouw Meesters bedisselde stil letjes haar huishouden en hield zich meer bezig met het strijkgoed, dan met de Kanaalrace van haar doch ter. Aan haar ogen kon men echter Voor zijn vertrek naar Milaan, waar hij zoals gemeld, een aanval zal doen op Coppi's wereld-uurrecord (45.798 km) heeft de Fransman Jacques An quetil verklaard, dat hij dank zij een speciale voorbereiding in topvorm verkeert en dat hij, als de weersom standigheden het toelaten, zondag bij het vallen van de avond een poging zal wagen. „Ik weet natuurlijk niet welke afstand ik zal halen", zei An quetil, „en ik hoop alleen maar, dat ik een paar meter meer zal afleg gen dan Coppi". Daniel Dousset, de manager van Anquetil, liet zich zeer optimistisch uit. Hij zei dat het rijscliema voor Anquetil berekend was op 46 kilome ter en dat naar zijn overtuiging de renner in zijn huidige vorm die af stand ook zou halen. mmm belangrijk woordje gaan meespreken over het al of niet deelnemen aan de race. Voorts heeft de heer Vriens het klaar gekregen speciale vitamineta bletten los te maken, terwijl nog an dere zaken worden geregeld. Zo zal het meisje nog een speciale bril ont vangen en moet er gezorgd worden voor het juiste vet. Daarmee wordt Maria ingesmeerd alvorens zij de race over het Kanaal begint. Alles bij elkaar komt er dus heel wat kijken. De vraag is nu maar of Ad Vriens zich zal revancheren en of de tocht ditmaal zal lukken. Die vraag blijft vooralsnog onbeantwoord. MARIA MEESTERS jong, gezond en sterk! zien. dat bok zij het leuk zou vinden, als Maria in haar opzet zou Slagen. Maria zelf vertelde, dat zij de tocht aandurft en dat zij haar uiterste-best zal doen om het ge stelde doel te bereiken. „Het zal niet gemakkelijk gaan", aldus Maria; „maar pro beren wil ik." Het meisje zei dit op een kordate toon. Zij gaat elke avond zeer vroeg naar bed en er gaat geen dag meer voorbij of zij bevindt zich in het zwembad voor de training. Helpers Het is haast vanzelfsprekend, dat het niet alleen de heer Ad Vriens is, die met de toekomstige tocht bezig is. Hij moest besluiten ook andere mensen in de arm te nemen om de Kanaalrace mogelijk te maken. Hij riep de hulp in van de bekende Am sterdamse sportdokter Hans Tetzner, die Maria een voedingsschema ver schaft. Hij test bovendien haar con ditie en hij zal uiteindelijk een zeer 59 Voor de voetbalwedstrijd Heusden de Valk, welke zondag wordt gehou den, zal Heusden worden versterkt door Wilkes en Boot van Sparta. De zevende etappe van de Ronde van Zwitserland is niet helemaal zo erg geweest, wat weer en wegen be treft, als de beruchte rit door de Do lomieten van de Giro. Maar toch werd ook nu weer hef uiterste gevergd van het uithoudingsvermogen, de volhar ding en de moed van de renners die met regen, sneeuw en bittere kou te kampen hadden tijdens de bestijging van de 2063 meter hoge pasovergang van de San Bernardino. Van de 54 deelnemers die gestart waren kwamen er slechts 23 in een redelijke tijd binnen. De 17 anderen arriveerden met een grote vertraging op de winnaar en 13 staakten de strijd, bij wie Wagtmans, van Dongen en Roks. Lange tijd was men zonder nieuws van een groepje van 14 ren ners, die, naar later bleek, een toe vlucht hadden gezocht in herbergen en in huizen van particulieren, Zij kwamen kort voor de sluiting der controle te Chur opdagen. Het klassement van de etappe luidde: 1 Scha er (Zw.) 5.41.40; 2 Schellenberg (Zw.) 5.41.53; 3 Plankaert (B.) 5.42.11; 4 Rolf Graf (Zw.) z.t.; 5 Hollenstein (Zw.) z.t.; 6 Junkermann (Did.) 5.43.28 7 Robinson (G.B.) 5.49.27; 8 Strehler (Zw.) 5-50.32; 9 Traxel (Zw.) z.t.; 10 Negro (It.) z.t.; 13 van der Pluym (Ned.) z.t'.; 14 Nolten (Ned.) z.t. Het alg. klassement luidt: 1 Rolf Graf 40.51.54; 2 Schaer 40.56-53; 3 Plankaert 40.59.40; 4 Hollstein 41.02.11; 5 Junkermann 41.04.11; 6 Rossello 41.09.26; 7 Strehler 41.12.21; 8 Nascim- bene 41.12-40. Het klassement voor de bergprijs na de 7e etappe: 1 Plankaert 341/2 pnt; 2 Hollenstein 33 1/2 pnt; 3 Nolten 24 1/2 pnt; 4 Wagtmans 22 pnt. Gisteren heeft Prins Bernhard het eeuwse wapens en uitrusting. Nederlands leger- en wapenmuseum Op de foto links onder ziet men Generaal Hoef er" te Leiden her- een deel van de zaal met de bewa- opetid. De foto links boven toont pening van de luchtdoelartillerie. - een hoekje van dt zaal met middel-Op de rechter foto ziet men een vitrine met drie uniformen van Z.K.H. de Prins. V.l.n.r. het groot tenue der Gele Rijders, het gene- raalstenue der cavalerie èn veld- tenue 1945 van de landmacht. Jaar van der Leek, trainer van Sportclub Enschede gaat deze .•lub veriaten. Wegens familie-omstandigheden vertrekt hij naar het vesten en daar zal hij als oefenmeester van Feyenoord optreden, /an der Leek wordt bij Enschede opgevolgd door de Tsjechische •rainer Fadhronk van Willem II. In het nieuwe seizoen zal Willem II worden getraind door de Oostenrijker Mueller van Austria Wien. Voor Mueller is het de eerste naai, dat h(j een Nederlandse club zal oefenen. Max Merkel is een leerling van hem. Ter verkrijging van een trainersllcentie is Mueller in Tilburg geweest. Hij hield een proeftraining van een half uur voor Merkel, Kaufmann en de heer van Es, lid van de Technische Com missie van de KNVB. Marlsa Zocci, een meisje uit de buurt van Florence, had het in een televisie-uitzending te Milaan „quitte of dubbel" door het goed beantwoorden van vragen over de wielersport tot de prijs van twee en een half miljoen lire (ongeveer twaalfduizend gulden) gebracht. Zij kon deze prijs verdubbelen door een volgende vraag goed te beantwoorden, maar durfde dit niet aan. Ze had, zo vertelde zjj ondeg' tranen, het reeds verdiende geld te hard nodig voor het beta len van een speciale behandeling van haar zieke moeder en wilde het verlies daarvan niet riskeren. Toen zij in haar hotel terugkeerde wachtte haar daar een verrassing: een telegram waarin door iemand, die de uitzending gevolgd had, medeleven met haar omstandig heden werd betuigd en aanvulling van de prijs tot het gehele bedrag werd beloofd. Het telegram was afgezonden door ex-koning Faroek van Egypte. HANDELSDAGSCHOOL TE MIDDELBURG Voor het eindexamen aan de bijzon dere Handelsdagschool met 4-jarige cursus te Middelburg slaagden de he ren S. Christiaanse, Koudekerke; H- van de Garde, Middelburg; A. Hui- bregtse, Westkapelle; J. Kooman, Oost- kapelle (die een boekwerk verwierf voor de beste leerling in de Franse taal); P. Slabber, Westkapelle en P. Sorber, Middelburg. KATH. H.B.S. SCHOONDIJKE Geslaagd zijn de dames Annie E. Goossens, Biervliet; Ylva S. A. Haver land, Aardenburg; Marijke A. A. Hendrikse, IJzendijke; Agnes Roma- nie de Keijser, Oostburg en de he ren: Johan F. Bauer, Sluis; Petrus E. van den Bossche, Biervliet; August P. P. Tas, Oostburg GOES, 22 juni Kruisbessen 40,15- 40,40. Aardbeien p. doos 1 50-72, 2 31- 55, p. kg. 75-180. Kersen: Early Rivers 3 79-92. Kropsla 2,50-41 bloemkool Al 44-70, A2 40-58, BI 30-36, afw. 10-39; komkommers Al 42-47,- A2 37-40, BI 31-41, Cl 31-36; rabarber 9-10; eerste lingen gr. 17-23, driel. 15-22, kriel 13- 16; doperwten 85-71; peulen 120-240; sav.kool 16-18; spitskool 23; wortelen 29-44; kroten 25-31; selderij 11-14; dubb. princ.b. 200. KAPELLE, 22 juni Kruisbessen export 40.60-41.60. Aardbeien per doos: Deutsch Evern 1 56-74, 2 40-54. Regi- na 1 54-73, 2 37-54. Mach. Fruh. 1 50-74, 2 35-52. Climax 1 56-77, 2 40-56. Mad. Lefebre 1 49-64. 2 41-49. Bowa 1 60-88 2 51. Mad. Moutot 1 54-66, 2 34-51. Jucunda 1 47-61, 2 35-47. Solt- wedel 1 57, 2 50. Aardbeien p. kg. 1 151-185, 2 125-170, afw. 66-135. Kersen Vr. v. Spitsbergen 2 112; Early Rivers 2 80-100. Aardappelen gr. 4-8,5, eer stelingen 1 15-24, 2 14-15, driel. 11-14, kriel 7-11. Groentenveiling: kropsla 2,5-3; bospeen 22-37; boskroten 30-41; sjalotten 13; bloemkool 39-41; dop erwten 85-76; bosselderij 7,5-9; rabar ber 10-15; dutob. princ.b. 219-231; spits kool 28-31. KOEWACHT, 21 juni Gezwingeld vlaslint WR 160-180, DR 110-150; breekvlas 60-90; bobbers 100-115; ru we lokken 20-24; gezwingelde lokken 37-70; lijnzaad voor de slag 53-55; bol- raap 4-6 ct. Zeer weinig notering. LEEUWARDEN, 22 juni Aange voerd waren; 150 stieren 3.00-3.25 p. kg. slachtgew-; 175 vette koeien, le kw. 2,65-3,35, 2e kw. 2.40-2,64, 3e kw. 2,20-2,39; 675 melk- en kalfkoeien 600- 1100; 150 pinken 425-540; 157 graskal veren 180-325; 252 nucht. kalveren 48- 66; 332 vette- en weidesehapen 85-130; 600 lammeren 65-85; 286 vette varkens oude varkens noteerden 1,55-1,70, vet te biggen 1.60-1.68, zouters 1.80 tot 93 kg.; 283 biggen en lopers, biggen noteerden 35-54, lopers 55-98; 17 bok ken en geiten, geen notering; 125 paar den 500-975. Totale aanvoer 3304. Overzicht: Stieren aanvoer ruim, stemming gedrukter, prijzen niet ho ger, melk- en kalfkoeien, aanvoer ma tig, stemming gedrukt, prijzen niet hoger. Pinken aanvoer kort, stemming rustig, prijzen gelijk. Graskalveren aanvoer kort, stemming vlot, prijzen duur. Nucht. kalveren aanvoer kort, stemming vlot, prijzen prijshoudend. Varkens aanvoer kort, stemming lui, prijzen gelijk, biggen en lopers aan voer kort, stemming rustig, prijzen gelijk. Schapen aanvoer ruim, stem ming vlot, prijzen duur. Lammeren aanvoer ruim, stemming vlot, prij zen duur. Paarden aanvoer ruim, stemming rustiger, prijzen niet hoger. TERNEUZEN, 22 juni Sla 2.50-3; bloemkool A 60-71, A2 49-59, B 41-47, B2 31-47, afw. 26-41; groene komkom mers B 40, C 36: witte komkommers B 41, C 35; selderij 7-9; peen 2 29-44; kroten 11-18; uien 8-9; sjalotten 10-12; eerstelingen 1 18-26, 2 8-18, kriel 3-9; andijvie 7-12; asperges 1.27-2.35; kas- snijbonen afw. 1.10; wagenaars 1.61; tuinbonen 40-45; doperwten 50-59; peu len 1.01-1.12; sav.kool 9-21; rabarber 9-14; tomaten A2 1.35-1.36; aardbeien p. doosje 35-56, afw. 32-43, p. kg 1.00-1.20. Mannheim 371 (onv.) Kaub 267 (-012) Trier 178 (-003), Koblenz 278 (-004), Keulen 262 (-010), Ruhrort 472 (-010), Lobith 1098 (-001), Nijmegen 876 (-013) Arnhem 879 (-009), Eefde 397 (-005), Deventer 294 (-006), Namen la Plante 162 (-003), Maastricht hoofdsluis 4398 (-002), Borgharen 3948 (-014), Bel- feld 1147 (+005), Grave 487 (+006).

de Stem | 1956 | | pagina 11