HET BASISPEIL als de Delta-commissie voorstaat KING'S# CROSS Kamelen nemen toe PHILIPS KROESTJEV GAF VERNIETIGEND OORDEEL OVER DESPOTISME BERLIJN NOG ALTIJD EEN PROBLEEM Innerlijke tegenstrijdigheid METEN MET DRIEëRLEI MAAT IS ONRECHT 1 39 LcS(o)dl©,Ik „GIBRALTAR TERUG, OF Waarom nog geen vrije verkiezingen in Duitsland? KIELER-WOCHE" BEGONNEN s Reis„lichter"!Ga flitsen! 8 w am !.V. DERDE BLAD VRIJDAG 22 JUNI 1956 5 Het eerste motief Het onmisbare zonlicht! Atoomproeven kunnen gevaarlijk worden Twcede argument Met drie maten van het leven llul[) aan minder ontwikkelde gebieden ONS LAND OP VIERDE PLAATS Eervolle zesde Onderzoek hotels door Amerikanen Dulles over de nieuwe Sovjet-koers: Vrees voor een fiasco? Paarden verdrongen Air.-conditioning voor Amerikaanse kippen In drie Westelijke sectoren circa 75 miljoen kubieke meter puin Technisch contact zeer moeilijk 260. - 276. - r. 177. - 147. - 236. - 262. - 636. - 276. - c- 785. - r.. 192. - p.. 295. - PHH 301 :ijn machtige van zijn hoge een kreet van iet gezelschap. iok is ook het eizer aan zijn n met een nij- de tijger zich irong naar zijn En nu die kleine kans in een onbe stemde toekomst, die wankele basis voor het nemen van zeer ingrijpen de beslissingen wederom getoond heeft, zoals in de laatste eeuwen meermalen, een behoorlijk vaste ba sis te zijn, nu worden op die grond slag plannen tot verbetering snel uitgevoerd? Spreek niet over snel, spreek niet over die basis, spreek over een reuzensprong, een salto mor- tale. Met onverstoorbare vasthoudend heid wordt nu het buitensporige basispeil 500 plus. Iloek van Holland voorgestaan, een kans van eens in meer dan tienduizend jaar, iets wat zich niet alleen verliest in een onbe stemde toekomst, maar ook in een even onbestemd verleden. Als men zo'n hersenschim gaat na jagen, dan is iedere speurder naar waarheid en werkelijkheid dubbel op zijn hoede. Deltarapport V-4 acht de kans, dat het basispeil 500 plus Hoek van Hol land zal worden overschreden, „waar schijnlijk kleiner dan gemiddeld 1 percent per eeuw" en bladzijde 20 herhaalt als een echo: „1 percent per eeuw ofwel 1 tienduizendste per jaar" Dus in wat gangbaarder taal: 500 plus of hoger komt gemiddeld eens in de 10.000 jaar voor, waarschijnlijk over een nog langer tijdvak. Tienduizend jaar.... het is zeer veel. De oudste Nederlandse mens in onze geschiedenis, die althans enigs zins met name genoemd wordt, leef de een kleine tweeduizend jaar gele den; de oudste mens van de gehele wereld, wiens bestaan met een jaar tal kan worden gemerkt, leefde een kleine zesduizend jaar terug. Tien duizend jaarwelk mens, die ge woon is practische zaken der werke lijkheid te behandelen, kan daar re kening mee houden! Het ongelofelijke is dus geschied 500 plus - Hoek van Holland, is tot uitsluitend heilbrengend basispeil ver heven, Dat is niet langer een niet be staand, een in ieder geval weg te cij feren risico, het is, „een aanvaard baar risico" geworden, een term, die inhoudt, dat ieder, die dat niet zou onderschrijven, onaanvaardbare din gen verkondigt. Hoe zei een vurige staatscommissie dat, toen nog nie mand kon vermoeden, dsit er ooit een voorstander van 500 plus *ou kunnen bestaan? „Er zijn nu eenmaal standendie wel niet geheel uitgesloten zijn te achten, maar wel zo onwaarschijn- lije, dat daarmee naar het oordeel der Staatscommissie geen rekening behoeft te worden gehouden Wie haar voorzitter zou hebben durven benaderen, met de vraag, hoe hij dacht over de kans van ééns in de tienduizend jaar, zou als antwoord 'n tikje met de vinger naar diens voor hoofd gezien hebben. Is dat ééns in 10.000 jaar een voor spelling van planeetlezers ol van lij ders aan angstpsychose? OI worden er argumenten aangevoerd om die Over het onderwerp: „De stormvloed van 1 februari 1953" werd een paar maanden later op 20 mei van dat jaar een verga dering gehouden. Het was niet zo maar een willekeurige verga dering, een uit vele het was uit vele de eerste in rang. Aan wezig waren de minister-president, de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Wederopbouw en Volkshuisvesting, verder negen Kamerleden, die zich in het bijzonder met de watersnood bezig hielden, vele andere vooraanstaande personen. Ir. Maris was één der inleiders. Het dagblad De Tijd van 21 mei schreef: „Ir. Maris noemde een knap berekende superstorm een wankele basis voor het nemen van zeer ingrijpende beslissingen. Wij wis ten. dat er een kleine kans was in een onbestemde toekomst. Maar hadden wij daarvoor zoveel andere dingen op sociaal, cultureel en ander terrein moeten laten?''. Die knap berekende superstorm en de daaraan verbonden stormvloed was die van 400 plus Hoek van Holland van de Storm- vloedcommissie-1939. Verder te gaan was daarna in geen enkel brein opgekomen 400 plus uit te voeren trouwens ook niet bij de verantwoordelijke personen. En men liet allerlei andere belan gen voorgaan. meningen te staven? De aandachtige lezer vindt er een tweetal. Het vijfde Deltarapport zegt op bladzijde 19: Boven de Noordzee zouden nog heviger stormen kunnen voorko men dan op 31 januari en 1 febru ari 1953. Zulke stormen zijn op de Atlantische Oceaan waargenomen en de meteorologie kent geen reden waarom ze ook niet boven de Noordzee zouden kunnen optreden. Zou dit gebeurendan kan hierdoor een stormvloed worden veroor zaakt, die te Hoek van Holland bel peil van 5 meter NAP (dus 500 plus) zou overschrijden." Storm en stormvloed zijn twee; bij de laatste komt het meer nog dan op hevigheid op de duur aan. Het treft overigens in deze aanhaling, dat als het gaat over die storm, die dan aan Hoek van Holland een stormvloed van 500 plus zou veroorzaken, vier maal het woord „zou" of „zouden" voor komt. Dit is liet kenmerkende woordje van de Irrealis, van wat niet werke lijk is. Het is het bijslepen van wat er niet is en daarin ligt reeds de ont zenuwing van dit argument. Men kan er ook de allerzwaarste wervelstorm of cyclonen van de Stille Oceaan bij halen of de typhoons van China of die verslinders van mensenlevens in de Indische Oceaan, die in India hon derdduizenden slachtoffers maken of de allerzwaarste orkanen van Mid- den-Amerika, die de inboorlingen als god der stormen aanduiden. Deze be reiken snelheden van 252 km per uur aan onze kust is de snelheid bij zware stormen zoals die van 1 fe bruari 1953 van 72 tot 90 km per uur, dat is dus een derde van de kracht van deze geweldenaars. Ook bij de windstoten, waarop het intussen bij stormvloed veel minder aankomt dan op een gestadige, enkele ,^uren aan houdende windkracht, is de verhou ding dezelfde: per seconde; 40 meter tegen 125 meter. In het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan dringt er wel eens zo iets als deze hyperstor men door en verboden toegang staat er niet bij de ingang van de Noordzee. Maar ze bleven daar weg en daar zullen oorzaken en gronden voor bestaan. Dat de meteorologie die niet kent, zegt niets; er zijn in de wetenschap vele lacunes. Maar waarom zou er in dat wegblijven verandering komen? Nederland mag zich gelukkig prijzen, dat het ver terzijde van die alleruitersten ligt, maar ter- wille van het heel erge elders kan Nederland zijn dijken toch niet tot in het onzinnige gaan verhogen! is en bijtend. Reeds bij het lezen van V-4 moet hij deerlijk zijn teleurge steld en als V-21 dat nog eens her. haalt, dan weet hij, dat met 500 plus allerlei schikkingen mogelijk zijn.... schikkingen, die de mens in zijn waar de aantasten. Met een voor alle betrokken land streken gelijk recht van bescherming bij stormvloedgevaren wordt aller droevigst gehannest. Er wordt niet met één, ook niet met twee, maar met drie maten gemeten. Het van menselijkheid gespeende citaat luidt in V-21: „Er bestaan zelfs gedeelten van de verdediging, die zodanige voor ons volksbestaan vitale waarden of uitzonderlijk grote economische be langen beschermen, dat het ver antwoord is hier aan de beveiliging nog hoger eisen te stellen dan die verbonden aan het basispeil. Daar tegenover staan enkele gebieden, waar de te beschermen waarden gering zijn ten opzichte van de lengte der zeewering. Hier zal men met een geringere mate van veilig heid genoegen kunnen nemen." Elke hoogwaterkerende dijk be schermt mensenlevens, veel bv. aan de Nieuwe Waterweg, weinig bv. op het eiland Tholen. Het gelijk recht van bescherming van alle burgers is in 't bovenstaande omgezet in: „Laat die lui daar in de verte maar verdrinken, het zijn er slechts weinigen en be scherm de anderen de zeer velen door het overdrevene nog wat meer te overdrijven. En hoe verdedigt de commissie dit staaltje van de geestesgesteldheid, dat de mens ver ondergeschikt is aan het belang. Ze zegt: „Overal in het maat schappelijk leven is immers het geva ren-percentage verschillend. Door het bodemreliëf van ons land en zijn bij zondere waterstaatkundige verhoudin gen is dit met het overstromingsge vaar eveneens het geval." Het wordt er niet beter op. Het bo- demreiiëf maakt, dat het diluviale Nederland geen last heeft van storm vloeden! het gevarenpercentage op dit gebied is daar dus nihil en dat is dan de reden, dat het gevarenpercentage het lage Nederland met zijn bijzon- Neem op vakantie voortaan Philips „Photoflux" flits- lampjes mee! Want flitsfoto's zijn de prettigste en waardevolste vakantie-herinneringen. Kiek daarom naar hartelust in hotel, trein en boot. Flits overdag en 's avonds, binnen en buiten. U reist „lichter", want met Philips „Photoflux" heeft u 24 uur hand voor slechts 25 cent. per dag zonlicht bij de BLIII IOC (Advertentie) 55 Het Britse liberale blad „News Chronicle" heeft een brief ontvangen waarin verklaard wordt, dat het par lementsgebouw in Londen opgeblazen zal worden, als de Britse regering niet voor 1 juli officiële onderhande lingen met Franco over onmiddellijke teruggave van Gibraltar be*gint. De brief was ondertekend met „Spaanse Falanx". Ook verscheidene Lagerhuisleden hebben een dergelijke brief ontvan gen Scotland Yard stelt een onder zoek m. De Amerikaanse prof. Ralph Lapp, die indertijd meewerkte aan de plan- ,voor de eerste atoombom, heeft AA dat door het steeds groter reende aantal atoomproeven in de a m 1962 het punt bereikt zal mns'fiL ,e radio-activiteit in de at- b1v== s gevolg van de proeven heidl gaat °Pleveren voor de mens- Het eerste argument heeft weinig om het lijf, het tweede en laatste nog minder, al is hier wel een soort rook gordijn. Onze voorouders hebben het in 1248 en volgende jaren aan de Maasdijk zodanig gedaan, dat er daar sindsdien en dat is zevenhonderd en acht jaar, geen ellende meer is geweest. Intus sen hebben zij het zeer gebrekkig ge daan! Tegenwoordig gaat dat allemaal heel anders en veel beter! Het gaat nu buitengewoon kunstig. Immers zo staat het in Deltarapport V-22. Langs ma thematisch.economische weg wilde de commissie tot een \va terstand komen, die als maatstaf kan dienen, „De uitkomsten van dit on derzoek liebhen aangetoond, dat liet economisch verantwoord is, de hier voor genoemde basispeilen (50(1 plus Hoek van Holland en de daarmede overeenkomende) aan te houden." Het mathematisch-economisch onder zoek heeft tot een bepaalde slotsom geleid. Hoe is dat gegaan? De oom- missie heeft de minimum- en maxi mum-waarde vastgesteld van de ma teriële schade van hyperstormvloeden; ook van de desorganisatie; ook van 't menselijk leed; ook van het verlies aan mensenlevens; ook nog de kans, dat een zeker hoog stormvloedpeil in een of ander jaar zal worden over schreden en ook nog de kosten van versterking der waterkeringen, uit gaande van verschillende stormvloed- peilen. En ondanks al die onzekerhe den sprong uit al die geleerderigheid, die men tot zijn vermaak wel eens uitgewerkt voor zich zou willen zien, als slotsom naar voren: Vijfhonderd plus moet het zijn, niet meer en niet minder. Gezond verstand vraagt zich af, of „wetenschap" van wat men niet weet, noch minimaal noch maxi maal, tegenwoordig ook wetenschap is. In ieder geval: het schoons staat op bladzijde 22, met de uiterlijkheid van tweemaal elf houdt dat geen verband, de inhoud spreekt voor zich zelf. Een troost voor wie zich niet op dwaalwegen laat leiden, kan zijn, dat het alles niet in zijn tijd is geschied. In wiens tijd wel? Overigens dringt de vraag zich op of de Deltacommissie in haar diepste innerlijk zelf wel vast gelooft in 500 plus. Als een zaak zo bij herhaling op de voorgrond wordt geschoven, dan is toch het minste, wat verwacht kan worden, dat er bij liet nieuwe prin cipe zal worden volhard. Wie zich echter de knol van die tot in het lach wekkende overdreven bezorgdheid voor de veiligheid voor een citroen heeft laten verkopen, zal bemerken dat kool of citroen, de unaaii wrang dere waterstaatkundige verhoudingen op drieërlei wijze naar de maatstaf van aantal en geldbeurs moet worden behandeld. En dat terwijl de commis sie reeds had vastgesteld, dat gelijke bescherming voor allen zeer wel te betalen is. Voor wie niet ontbloot is van mensenkennis en innerlijke roerselen wringt hier iets te genstrijdigs. De Deltacommis sie die zo koudbloedig kan rede neren over mensenlevens, als het er maar niet te veel zijn, bestaat niet uit verzekeraars van de veiligheid tot in het piet luttige. Dat moet een masker zijn voor andere oogmerken, 'n zaak van pour le besoin de la cause, een redmiddel uit een impasse. Luctor. (Advertentie) In hei 20-stuks doosje is King's Cross in 2 x 10 stuks a pari In zilverpapier verpaki. Daardoor loopt King s Cross noo t leeg Nederland heeft ook in het afgelopen jaar op de wereld ranglijst van de 104 landen, welke deelnemen aan het pro gramma van de Verenigde Na ties tot Technische Bijstand aan de minder ontwikkelde gebieden, zijn eervolle vierde plaats weten te behouden voor wat betreft het aantal uitge zonden deskundigen, 't Ver enigd Koninkrijk bezette in 1955 de eerste plaats met 348 uitgezonden experts. Daarna volgden de Verenigde Staten met 256 en Frankrijk met 209 experts. De vierde plaats wordt bezet door Nederland dat 131 deskundigen leverde voor dit internationale werk. Daarna volgen Canada met 84, De nemarken en Zwitserland met 68, Australië met 67 en India met 59 uit gezonden deskundigen. België stelde 51, west-Duitsland 40 experts beschik baar. Uit de Sovjet-Unie werden in het afgelopen jaar slecnts 5 deskun digen aangetrokken. Het internationale karakter van dit programma der Verenigde Naties en de betrekkelijkheid van het begrip „minder ontwikkeld gebied" kunnen worden geïllustreerd door het feit, dat India, dat zelf de hulp ontving van 80 buitenlandse deskundigen, zelf op andere gebieden weer 59 deskundi gen voor andere landen beschikbaar stelde. Egypte ontving hulp van 87 buitenlandse experts doch zond er zelf 47 naar andere landen uit. Chili stelde 37 deskundigen voor hulp aan het buitenland beschikbaar, doch ont ving zelf op andere gebieden hulp van 32 buitenlandse experts. In het afgelopen jaar kwamen 127 personen met een beurs van de Ver enigde Naties naar ons land voor het voortzetten en voltooien van hun stu dies en voor het ontvangen van een specialistische opleiding. Daarmee kwam Nederland op dit terrein op de zesde plaats in de rij der hulpverle nende landen. 351 Beursalen van de Verenigde Naties gingen naar 't Ver enigd Koninkrijk, 251 naar Frankrijk 248 naar de V-erenide Staten, 176 naar west-Duitsland en 144 naar Denemar ken. Bijzonder opvallend is, dat de eerstvolgende plaatsen na Nederland worden ingenomen door Egypte met 116, Libye en Mexico met 114, en India met 109 ontvangen beursalen. Ook hieruit blijkt, dat vele landen, die op bepaalde terreinen zelf tot de minder ontwikkelde gebieden worden gerekend, op andere terreinen in staat zijn zelf aan anderen hulp te bieden. Volgens een mededeling van de Amerikaanse Vereniging van Auto mobilisten (A.A.A.) bestaan plannen om een onderzoek in te stellen naai de accommodatie van hotels en de in lichting van restaurants in Europa, waarbij dezelfde maatstaven worden aangelegd als bij het. onderzoek dat in de Verenigde Staten is verricht. Ter bevordering van het vreemdelin genverkeer hebben officiële instan ties in Europa hun volle medewer king toegezegd. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft op een bijeenkomst in San Francisco ver klaard, dat er een scherp contrast bestaat tussen het „despo tisme" van het communisme in de Sovjet-Unie en China en de voordelen van de democratie in de vrije wereld. De huidige Sovjet-leiders, eens Stalins nauwste medewerkers, moeten nu toegeven, dat, als hun stelsel eenmaal aan een land is opgelegd, er „geen middelen bestaan om de grootste mis bruiken te verhinderen", aldus Dulles. Kroestjevs rede over Stalin was ,,de meest vernietigende veroordeling van het despotisme, die ooit door een despoot is uitgesproken". ,,Het com munistische stelsel van de Sovjet-Unie verschaft 'geen garanties tegen grove misbruiken als waarvan Krocstjev ge tuigde". Slechts de dood of geweld kan een einde maken aan wanbestuur en zelfs dat geeft geen zekerheid, al dus Dulles, want Beria, die volgens Kroestjev nog erger was dan Stalin, zou Stalin waarschijnlijk opgevolgd zijn als hij niet met geweld was uit geschakeld. De mannen die nu in de Sovjet unie aan de macht zijn, wisten onder Stalin zeer goed wat er gaande was. Kroestjev en Boelganin hebben gepro fiteerd van Stalins zuiveringen binnen de partij, zo verklaarde Dulles. De Sovjet-leiders schijnen een her haling van Stalins wanbeheer te wil len verhinderen, doch ,.deze winst is niet geboekt door de Chinese commu nistische partij, die haar stelsel in Azië tracht uit te breiden" Het aantal tractoren in de land bouw neemt jaarlijks met ongeveer een halfmiljoen toe, doch het gevolg daarvan is dat het aantal paarden en muilezels in de wereld geregeld af neemt, constateert liet laatste sta tistische jaarboek van de F.A.Ou de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties. Voor de tweede wereldoorlog wa ren er naar schatting 74.7 miljoen paarden 18,4 miljoen muilezels op de wereld, doch in 1954 waren deze cij fers als gevolg van de toenemende landbouwmotorisatie gedaald tot. resp. 59,1 miljoen en 15,6 miljoen. Terwijl deze ontwikkeling zich voordoet in alle delen van de wereld - de toene ming van de landbouwmotorisatie is procentueel zelfs het sterkst in de zogenaamde onderontwikkelde gebie den - is het des te opmerkelijker dat de kamelen zich niet alleen als last en trekdieren kunnen handhaven, doch dat hun aantal zelfs geregeld blijft toenemen. Kort voor de tweede wereldoorlog bedroeg het aantal kamelen in Azië en Afrika ongeveer 7,8 miljoen, welk aantal intussen reeds is gestegen tot 9.7 miljoen, zodat voorlopig voor» het uitsterven van de kameel niet behoeft te worden gevreesd Te Kiel in West-Duitsland is de bekende zeilweek begonnen waar aan vele boten uit binnen- en bui tenland deelnemen. Op de foto ziet men een vijftal boten uit de 5,5 m. klasse. Dulles verklaarde, dat als het com munisme op eigen verdiensten zou kunnen winnen in, geval ran een abso luut vrije keuze, de communisten dit moeten bewijzen. Op de Geneefse top conferentie hebben de Sovjet-leiders vorig jaar juli aan het Duitse volk vrije verkiezingen beloofd. Zeventien miljoen Duitsers kennen het commu nisme uit de eerste hand en de mees te anderen hebben ooggetuigeversla gen gehoord. Waarom verklaart de Sovjet-Unie nu, evenals op de Geneefse minister conferentie van vorig jaar november dat zij geen vrije verkiezingen kan toestaan? Vreest zij dat het Duitse volk zich zal afwenden van de zoge naamde „sociale winst" die het com munistische regiem aan oost-Duits- land heeft opgelegd? zo vroeg'hij. Geweld is de „klassieke en natuur lijke tactiek" van het communisme, aldus Dulles. De vrije landen mogen daarom hun waakzaamheid niet laten verslappen en zij moeten hun politiek ter verzekering van de vrede hand haven. Wij kunnen hopen, dat de krachten die nu in de Sovjet-Unie en de com munistische landen aan net werk zijn de communistische leiders steeds meer zullen brengen tot naleving van de beginselen der vrijheid. Zo zal het begin van een tijdperk van werkelijk liberalisme in de ge hele wereld "kunnen aanbreken. Voor de eerste maal in vele jaren is die mogelijkheid nu duidelijk zichtbaar, zo besloot Foster Dulles. Amerikaanse pluimveehouders in stre ken waar de klimaatsomstandigheden minder gunstig zijn, nemen meer en meer hun toevlucht tot airconditio ning in de kippenhokken, dank zij on derzoekingen verricht door geleerden v. het regeringsproefstation in Belts- ville, Maryland. Hienuit bleek dat de eierproduktie het hoogst is bij hennen in hokken waar de temperatuur om streeks 13 graden Celsius is en de lucht een relatieve vochtigheid van 70 procent heeft, maar dat tempera turen van 5 tot 20 graden over het algemeen gunstig zijn. Boven of be neden die grens wordt de leg sterk in ongunstige zin beinvloed. terwijl boven de 35 graden de leg praktisch gestaakt wordt. Het comité voor communale en regionale aangelegenheden van de Raad van Europa heeft een aantal afgevaardigden naar Berlijn gestuurd om ter plaatse de problemen van deze stad te bestuderen. Van de twintig administratieve districten, waaruit de voor malige Duitse hoofdstad bestond, liggen er thans 8 in de Sovjet sector, 12 in de door de westelijke geallieerden bezetten secto ren. Het bevolkingscijfer van deze stad, die bij het uitbreken van de oorlog een der grootste steden ter wereld was, is van 4.4 mil joen tot 3.3 miljoen gedaald. Hiervan woont precies twee-derde in west-Berlijn, een-derde in oost-Berlijn. Als Duitse hoofdstad lag Berlijn midden in Duitsland. Vandaag is het een enclave van de Bondsrepubliek, 180 km ten oosten van het ijzeren gordijn, terwijl het nauwelijks 100 km ten westen van Frankfort aan de Oder ligt, waar de voormalige Duitse provincies beginnen, die thans door Polen worden bestuurd. De afgevaardigden van de Raad van Europa konden persoonlijk de enorme oorlogsschade in ogenschouw nemen. In de drie westelijke sectoren alleen bevond zirh ongeveer 75 mil joen kubieke meter puin, hetgeen ruim een zevende deel is van al het puin in geheel Duitsland. In de westelijke sector van de stad zagen de afgevaardigden het puin voor een groot deel al weggeruimd. Maar het zal toch nog wel tot 1960 duren, totdat in alle westelijke sec toren de puinhopen zijn verdwenen. In de Sovjet-sector van de stad zagen zij tijdens een rondrit de puinhopen nog net zo liggen als elf jaar geleden. DIT JAAR: 20.000 NIEUWE WONINGEN In vele straten van west-Berlijn staan grote borden, waarop wordt medegedeeld, dat dit jaar weer 20.000 nieuwe woningen zullen worden ge bouwd. Dit aantal werd ook in 1955 bereikt, terwijl in 1954 ruim 18.000 en in 1953 nog 13.000 woningen kon den worden betrokken. Tegenover de 3500 nieuwe woningen, die in 1949 werden gebouwd, is dit cijfer dus een aanzienlijke vooruitgang. Aan het ein de van de oorlog waren echter ruim 650.000 woningen totaal vernietigd. In onst-Berlijn zijn van 1949 tot 1956 volgens officieuze gegevens niet méér woningen gebouwd dan thans in west- Berlijn in één enkel jaar ontstaan. De stad gaat echter zeer gebukt onder het isolement van west-Duits land en de verdeeldheid. Er zijn wel iswaar enkele tekenen die op een kleine ontspanning en wat verlichting voor de bevolking wijzen. Maar hoe wel door de hulp van de Verënigde Staten en west-Duitsland de levens standaard van de bevolking is geste gen, is deze nog steeds verre ten achter bij de ontwikkeling in west- Duitsland en geheel west Europa. Terwijl er in 1949 nog 300.000 werk lozen waren, is dit aantal tot 120.000 gedaald. In de tussentijd vonden ech ter ook meer dan 100.000 politieke vluchtelingen uit de Sovjet-zone in Berlijn werk. De industriële produktie bedroeg begin 1952 vergeleken met 1936 slechts 49 procent, in maart van dit jaar echter reeds 107 procent. Een prestatie van betekenis, wanneer men bedenkt, dat aan het eind van de oorlog 85 procent van de Berlijnse industriële installaties was vernield. GEMAKKELIJKER NAAR PARIJS.... In 1952 werden de tramlijnen aan de sectorengrenzen afgebroken. De tussen de beide delen van Berlijn bestaande „technische contacten" zijn niet talrijk: het doorgaande verkeer van de ondergrondse spoorweg, die technisch als een eenheid wordt be handeld; de boven-grondse stads spoorweg, die in geheel Berlijn onder Sovjet-zonaal beheer staat; voorts enkele onbelangrijke technische con tacten bij de ontwateringsinstallaties en de watervoorziening, post- en pak ketten-uitwisseling, telegramverkeer alsmede beperkte ambtelijke hulp op politioneel gebied. Hoe absurd de verhoudingen zijn, blijkt uit het feit, dat een telefoon gesprek tussen een bewoner van west- Berlijn en iemand in oost-Berlijn via Frankfort aan de Main loopt, dus een omweg van duizend kilometers moet maken. Ook voor het persoonlijke verkeer is het gemakkelijker van Ber lijn naar Londen of Parijs te reizen dan naar Potsdam of Dresden. Van normalisering kan vooral bij die werknemers niet worden gespro ken, die in oost-Berlijn wonen en in west-Berlijn werken. Hun aantal is van 45.000 in 1950 tot 34.000 aan het begin van dit jaar gedaald. Vooral in de afgelopen winter werd door de oost-Berlijnse autoriteiten in toene mende mate druk op hen uitgeoefend. Bewoners van de randgebieden van Berlijn werden bedreigd met gedwon gen verhuizing naar meer afgelegen delen van de Sovjet-zone. En de ou ders uit oost-Berlijn, die hun kin deren naar scholen in west-Berlijn sturen, worden met geldboeten va riërend van 90 DM tot 500 DM be straft. ft. A' r

de Stem | 1956 | | pagina 9