OOSTDUITSE COMMUNISTEN HEKELEN JUSTITIE Drees steeds heeft de wind nog niet tegen Regeringscrisis dreigt in West-Duitsland De fracties vergaderen Politieman verongelukt Franse regering wint de vertrouwensstemmingen Salarissen ambtenaren in september aan de orde DE DOOD OP DE WEG PARADE IN CAIRO Elektronische schrijf machines Opnieuw een conflict tussen Adenauer en Schaefjer Otto John in ziekenhuis Naar een oplossing van het huurprobleem De Metro op houten rails DAGBLAD VOOR ZEELAND Zware zorgen voor Hilde Benjamin en dr. Melsheimer De krachtsbeginselen zijn niet consequent toegepast Scheppend inilialief rechters verlamd Sovjet-Unie en Duitse verdeling Voor de Brabant rit Reddingspoging voor vliegtuig De stationering vai geallieerde legers Ouderdomspensioen wordt verhoogd Geheimzinnige koper Standard Motors Wisselende bewolking Defensie zal op weerstand stuiten Organisaties wensen nog steeds 6 procent öüe JAARGANG No. ZZV81 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraht 18. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoold- redacteur: J. J. ti A Bruna Redactieraad: J M. A C. v. Dongen. C J v. Hootegem Mr Ut A J. J. IV1 Mes. Mr H. M L, de Rechter, L. J. v. t Westende, P V M Ver- cauteren. Abonn.pnjs Dij vooruitbet t 5.85 p. kwartaal, p post t B.55, p. week (uitsl bij niet postbestell.) t U.45 Incasso wordt berekend Losse oumm. 13 ct Postrek 278841. Voor God, Koninffin en Vaderland VRIJDAG 22 JUNI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m'm) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. 1-<e Eilanden: GOES, Westsmgel 98, Telefoon 223B - Bureau vooi Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, Telefoor. 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 35 AMSTERDAM. Toen een motor rijder een voetganger, aanreed, viel de duopassagier een 21-jarige dame van de motor. Zij werd gedood. Motorrijder en voetgan ger liepen verwondingen op en werden naar het ziekenhuis ver voerd. BUSSUM. Op de rijksweg nr. 1 (Amsterdam-Gooi-Amersfoort) werd een 55-jarige wielrijder, die de weg overstak, aangereden door een auto. Het slachtoffer overleed in het ziekenhuis te Naarden. DORDRECHT. Een motor mot zijspan van de Haagse politie vloog uit de bocht. De zijspanrijder was op slag dood. Voor nadere bijzon derheden verwijzen wij naar het bericht elders op deze pagina. ZWOLLE. Een 42-jarige motor rijder en zijn 32-jarige vrouw lie ten het leven, toen de motor in de Noordoostpolder in botsing kwam met een vrachtauto. Een driejarig dochtertje van het omgekomen echtpaar ook op de motor ge zeten werd zwaar gewond. Voorts laat het echtpaar nog drie kinderen uit het eerste huwelijk van de man achter. Het centrale comité der Oostduitse communistische partij heeft felle kritiek geoefend op de Oostduitse vrouwelijke minister van justitie, Hilde Benjamin, en de procureur-generaal, Dr. Ernst Melsheimer. Dit is geschied wegens „te stroeve toepassing van het Marxisme", aldus het belangrijkste Oostduitse communistische dagblad Neues Deutschland. Het centrale comité is van mening, dat de procureur-generaal en de Oostduitse openbare aanklagers in het algemeen „niet ener giek genoeg en niet consequent hebben gehandeld bij het toepas sen der rechtsbeginselen". Het comité vervolgt: „Zij hebben zich door buiten het werkelijke leven staande theoretici laten vertellen, dat zelfs een gering verkeersongeluk een uiting was van toenemende klassestrijd." Gistermiddag is de K.V.P.-fractie al bijeen geweest. Ook de leden, die bij vergroting der Kamer zitting zullen nemen, waren genodigd. Enkelen zaten in Straatsburg en zijn voor de büeen- komst van donderdagmiddag overgeko men. Gisteravond beraadslaagde de C.H.-fractie over de denkbeelden van Dr. Drees. P. v. d. A., A.R. en V.V.D. houden vandaag hun fractievergade ringen. Begrijpelijkerwijze wordt over de uitkomsten van de discussies het stilzwijgen bewaard. RADIO-MOSKOU heeft bekend ge maakt, dat in Rusland 10-000 jonge vrijwilligers zullen worden opgeroe pen om gedurende twee maanden te helpen bij de oogst in pas in cultuur gebrachte gebieden. TEN WESTEN van Tokio heeft een hagelbui grote schade veroorzaakt. Sommige hagelstenen waren zo groot als kippeëieren. De oogst is verloren. Dertien gebouwen zijn ingestort, een vijftigtal werd beschadigd. Dertig per sonen werden gewond door glasscher ven. EEN 17-JARIGE Tsjech is met een vrachtauto in volle vaart door de grensversperring aan de Tsjechisch- Oostenrijkse grens geredenHij vroeg politiek asiel en zeidat er in Tsjecho-Slowakije te hard ge werkt moet worden voor te weinig loon, IN HET parlement van de EGKS is een voorstel ingediend tot oprichting van een speciale raad ter bevordering van de tot standkoming van een Euro pese monetaire unie. IN MEI j.l. bedroeg de Belgisch-Lu xemburgse uitvoer 14 miljard 179 mil joen frank of 39 procent meer dan in mei 1955 en 63 procent meer dan in mei 1954. De uitvoer bedroeg per werkdag 591 miljoen frank, wat een recordcijfer is. DE 44-JARIGE Duitse ambtenaar Win- iried Schulz heeft de Westduitse „va- tenwaswedstrijd voor niet-beroepsva- tenwassers" gewonnen. Liefst 30.000 mannen hebben hieraan deelgenomen. Doel: aanmoediging om moeder de vroliw bij huishoudelijk werk te hel pen. VAN HET verongelukte Venezolaanse vliegtuig zijn tot dusver de stoffe lijke overschotten van zes inzittenden geborgen. HET ^AANTAL meisjesstudenten, dat zich te Leiden heeft laten inschrijven voor het nieuwe studiejaar van de sociologische studie is ruim twee keer zo groot als verleden jaar. Het feit, «at prinses Beatrix als studierichting sociologie heeft gekozen, is hieraan kennelijk niet vreemd. „Een verergering van de. klassestrijd bij het aan de macht komen van het communisme in Oost-Duitsland heeft de rechters en openbare aanklagers belet een algemene analyse van een misdaad te maken, waardoor het scheppende initiatief der rechterlijke macht is verlamd. Talrijke straffen, die in het verleden aan spionnen, terroristen en saboteurs werden opgelegd, wekken, volgens het thans terzake bestaande inzicht, de indruk te hoog te zijn geweest. Een kleine diefstal of een geringe verduistering moet in het vervolg niet zonder meer aanleiding voor een ar restatie zijn", aldus het comité, dat verder zegt, na het ziften van de fei ten, die hebben bijgedragen tot het falen van het gerechtelijke stelsel in Oost-Duitsland, tot een aantal conclu sies te zijn gekomen, namelijk: 1. Beklaagden moeten bij het voor onderzoek meer dan tot dusverre in de gelegenheid worden gesteld een advocaat te raadplegen. Deze moet met zijn cliënten kunnen spreken. 2. De openbare aanklagers moeten erop letten, dat door beklaagden af gelegde verklaringen niet „eenzij dig" zijn, zoals in liet verleden het geval was, toén zij uitsluitend be zwarende feiten bevatten. In de toe komst moeten vakbonden of partij- groepen een rapport over de alge mene houding van een beklaagde uitbrengen. 3. De met het vooronderzoek belaste gerechtelijke instanties moeten een beklaagde toestaan zelf een verkla ring te schrijven. Tot nu toe was het zo, dat de beklaagde een gedicteerde verklaring ondertekende. 4. De voor gevangenissen geldende regels zijn verbeterd. In de toekomst moet het gevangeniswerk „volgens socialistische beginselen" worden ge organiseerd en het moet een „produk tief karakter" dragen. 5. Er mogen voortaan geen arresta ties meer worden verricht onder het motief, dat een verdachte zou kunnen uitwijken. Staatsveiligheid Het comité oefende ook kritiek op het ministerie voor de staatsveiiig heid, welks werkwijze grondig moet veranderen. „In het verleden zijn vele gevallen door geleerden of .intel lectuelen begane fouten als sabotage behandeld. I)it heeft veroorzaakt, dat de betrokkenen alle vreugde in expe rimenteel werk verloren." Het Oostduitse centrale comité ver klaart verder, dat de methoden tot op sporing van verdachten zijn gewijzigd. „Tot nu toe werd elke Oostduitser, die na een klein vergrijp was uitge weken, bij terugkeer in het. land ge arresteerd. Dit heeft voedsel gegeven aan de Westerse propaganda, dat alle naar Öo'st-Duitsland terugkerende uit gewekenen worden gearresteerd. In het vervolg zullen allen, die voor westerse inlichtingendiensten werken of Oostduitsers tot uitwijken aanzet ten, worden gearresteerd." Walter Ulbriclit De Oostduitse communistische par tijsecretaris, Walter Ulbriclit, heeft in een rede tot partijleden in de univer siteit van Oostbcriijn een „verder kri tisch heronderzoek van ons eigen werk" aangekondigd. Hij achtte het begrijpelijk, dat de kritiek op de persoonsverheerlijking en op de fouten van Stalin-een die pe indruk op de partij en de bevol king hadden gemaakt. De volledige verantwoordelijkheid voor de Sta- lin-cultus en het dogmatisch onder wijzen van het Marxisme-Leninis- 'mc deelt de Oostduitse communisti sche partij met het centrale comité van de Sovjet-Unie. Tenslotte kondigde Ulbricht een pro gramma van vier punten van de par tij aan, nl.: 1. Te komen tot een brede weten schappelijke uitwisseling van menin gen in de partij-organisaties aan de universiteiten; 2. Een nauwe samenhang tussen het onderzoekingswerk aan de universitei ten en de praktijk te organiseren; 3. Het dogmatisme in de studie van de sociale wetenschappen te overwin nen, het Marxisme-Leninismc „in al zijn rijkdom aan denkbeelden" te on derwijzen en het op realistische wijze te verbinden met speciale taken, en 4. Een nauwere band te leggen tus sen studie en praktijk wat de socia listische structuur betreft. die in het zijspan was gezeten, werd er Het Russische persbureau Tass heeft een officiële ontken ning gepubliceerd van Ade nauers verklaring over Kroest- jev. Volgens Adenauer had Kroestjev tijdens het bezoek van de Franse lei ders aan Moskou gezegd: „Liever 17 miljoen Duitsers in een Sovjet-repu bliek te hebben .dan 70 miljoen Duit sers in een veï^iig-d Duitsland". Tass zegt: „In werkelijkheid heeft Kroestjev verklaard, dat de Sovjet- Unie de opneming van een verenigd Duitsland in een militair blok niet kan aanvaarden, als een dergelijk blok tegen de Sovjet-Unie of haar vrien den is gericht". Enige uren na cle ontkenning door Tass werd te Bonn naar aanleiding hiervan een officiële mededeling aan gekondigd. Politieke waarnemers in Bonn wij zen er op, dat de Franse minister van buitenlandse zaken, Pineau, intussen in de Verenigde Staten tijdens een ge sprek in de nationale persvereniging nogmaals heeft bevestigd, dat Kroest jev inderdaad de gewraakte woorden heeft geuit. De Russische partijsecre taris zou hier aan toe hebben gevoegd dat de Sovjet-Unie zelfs met een ge neutraliseerd Duitsland geen genoe gen kan nemen. Gistermorgen vroeg is een team van de Haagse politie naar Tilburg ver trokken om deel te nemen aan de zo genaamde „Brabant rit" van de poli tie. Tussen Rotterdam en Dordrecht is een motor met zijspan van deze Haagse ploeg uit de bocht gevlogen en tegen de afrastering terecht gekomen. De 44-jarige hoofdagent G. H. J. B., die in het zijspan was gezeten, werd er uitgeslingerd en was op slag dood. De berijder van de motor, de 32-jarige hoofdagent J. B. liep een lichte shock op. Hij heeft waarschijnlijk geen ver wondingen bekomen. De hoofdcommis saris van politie, de heer J. H. A. K. Gualtherie van Weczel, die met het team meereed, heeft na het ongeval besloten de ploeg van de Haagse niet aan de „Brabant rit" te laten deelne men. Op het internationaal congres over automatisering te Parijs zijn mededelingen gedaan over een in Zwitserland ontwikkelde elektro nische schrijfmachine, de „sono- graaf", die zonder menselijke tus senkomst, met behulp van micro foons en een elektronisch brein, het mondeling gedicteerde recht streeks in schrift omzet. In de huidige uitvoering geeft zij de spraak fonetisch weer. Men tracht echter tot een methode van orthografische weergave te ko men. De meningsverschillen in cle West duitse regering over het probleem der kosten voor de stationering van ge allieerde troepen in West-Duitsland, welke door elkaar tegensprekende uit latingen van een woordvoerder van het Bundespresseamt en van de mi nister van financiën, Schaeffer, zijn gebleken, vormen in Bonn het ge sprek van de dag. In politieke kringen wordt openlijk gesproken van een nieuwe controver se tussen Bondskanselier Adenauer en de minister van financiën, daar de woordvoerder der regering de mede delingen van minister Schaeffer om trent de financiële last der bijdrage voor de stationering der buitenlandse De Franse regering heeft donderdag ochtend vertrouwensstemmingen over haar wetsontwerp tot verhoging van de ouderdomspensioenen gewonnen. De Nationale Vergadering keurde met 263 tegen 124 stemmen nieuwe belastingen goed, welke de vereiste financiële middelen moeten opbren gen. Het project zal ongeveer 1.400 miljoen gulden per jaar kosten. Met 314 tegen 123 stemmen werd een amendement op het ontwerp, dat de omvang van de wet zou beperken, verworpen. De regering had haar bestaan op het spel gezet door de vertrouwens kwestie aan de goedkeuring van het ontwerp te verbinden. Ook de derde vertrouwensstemming, waarbij het wetsontwerpin zijn ge heel moest worden goedgekeurd, werd door de regering gewonnen. Het ontwerp was tweemaal door de Raad van de Republiek (Senaat) ver worpen, maar steeds door de Nationa le Vergadering goedgekeurd. De wet wordt na twee weken van kracht, on danks de verwerping door de Senaat. troepen, tegensprak. Naar verluidt zou hij hiertoe officieel van het bureau van de Bondskanselier opdracht heb ben ontvangen. Reeds enige weken geleden bestond er een persoonlijk meningsverschil in het Westduitse kabinet toen dr. Ade nauer zich uitsprak tegen de maatre gelen van de Bank Deutscher Lander op het gebied van de kredietpolitiek en tegen al te drastische middelen voor het remmen van de hoogcon junctuur. In kringen van de C.S.U. groep van de Westduitse bondsdag, waarvan Schaeffer deel uitmaakt en bovendien ook in andere parlementaire groepe ringen werd gesproken van een ern stige situatie. De juistheid van de door Schaeffer gedane mededelingen inzake het vraagstuk van de stationaire kosten wordt niet betwijfeld. Hij had verklaard, dat de geallieer den voor het tot 5 mei 1957 lopende financiële jaar een Duitse bijdrage van 2.450 miljoen D.M. verlangen, waarvan 1 miljard D.M. in de vorm van goederen en diensten en de rest in geld. Aan de vooravond van het bezoek van dr. Adenauer aan de Verenigde Staten, dat op 8 juni begon, heeft de Bondsrepubliek zich bereid verklaard een geldelijke bijdrage van 650 miljoen D.M. voor de Amerikaanse troepen te leveren. Daarop gingen de geallieer den niet in, mede omdat West-Duits land nog geen effectieve bijdrage tot de verdediging van het westen levert. De viermotorige Venezolaanse Su per-Constellation, die te New York was opgestegen met bestemming Caracas in Venezuela, is in zee ge stort, waarbij de 74 aan boord zijn de personen om het leven zijn ge komen. Het vliegtuig is van ruim 2,5 kilometer hoogte brandend in zee gestort. Men ziet hier de leden van de Amerikaanse kustwacht die gevonden kleding op de wal in New York gooien tijdens de uitgebreide reddingsacties In financiële kringen te Londen doen steeds hardnekkiger geruchten de ronde, dat een geheimzinnige koper mogelijk een concern uit de Ver enigde Staten of Canada aandelen opkoopt van de Britse autofabriek Standard Motors. Volgens een der geruchten wordt het mogelijk geacht, dat een bod van meer dan 10 miljoen pond sterling zal worden gedaan voor het gehele be drijf. Er kon geen bevestiging van de ge ruchten \yorden verkregen. In zaken- kringen verwondert men zich er ech ter over, dat in een tijd waarin de au tofabrikanten het zo moeilijk hebben, iemand in de afgelopen vijf maanden aandelen Standard Motors heeft aan gekocht voor een waarde van onge veer 1 miljoen pond sterling, bijna een tiende van het gewone aandelenkapi taal der maatschappij. NABIJ FEURS, in het Franse district Loire, zijn twee schitterende zwart witte mozaïeken ontdekt, die 2000 jaar oud moeten zijn. Zij verkeren in uit stekende staat. DE BRITSE minister van Verkeer heeft een vooruitziende blik. Hij heeft een amendement voorgesteld op de wet over de inrichting van auto's, waarin het aanbrengen van televisie verboden zal zijn. Een bestuurder moet chaufferen, zei hij. Weersverwachting van het KNMI, geldig tot vanavond, opgemaakt donderdagavond 23.15 uur: Wisse- lende bewolking en overwegend droog weer. Meest matige wind tussen noord en noordwest. On- geveer dezelfde temperaturen als gisteren. Verwachting van het weerkun- dig instituut te Ukkel: Bewolkt i met opklaringen, die later op de dag groter worden. Wind uit noord J tot west. Vandaag: Zon onder 21.06 uur. Maan onder 2.59 uur. Morgen: Zon op 4.22 uur. Maan op 20.27 uur. Te Cairo in Egypte is een militaire parade gehouden, de grootste die daar ooit werd gehouden, welke werd afgenomen door de Egyptische eerste minister Gamal Abdel Nas ser en de minister van Oorlog, Ab del Hakim Amer. Er werd een grote hoeveelheid zware wapenen getoond en boven het Republiek-plein, vbaar de parade werd afgenomen, vlogen MG-15 straaljagers en Ilyushin tweemotorige straalbommenwerpers welke, evenals de andere bewape ning, uit Tsjecho-Slowakije afkom stig waren en door bemiddeling van de nieuwe Russische minister van Buitenlandse Zaken, Dimitri Sepi- lov, die tot een van de geëerde toe schouwers behoorde, verkregen. Op bijgaande foto ziet men een van de voorbijtrekkende „Stalin"-tanks en geheel links het podium met de eer ste minister en de minister van Buitenlandse Zaken. Dr. Otto John, de voormalige leider van de Westduitse veiligheidsdienst, die naar het oosten uitweek en terug keerde, is van de gevangenis naar het ziekenhuis overgebracht. Hij wordt vastgehouden onder verdenking van verraad en blijft in arrest. VANUIT (communistisch) China zul len 335 Japanse oorlogsmisdadigers worden gerepatrieerd. In totaal wor den ongeveer duizend Japanse oor logsmisdadigers vastgehouden. (Van onze parlementaire redacteur) Het schijnt, dat de voorzichtige po gingen van dr. Drees om tot een ka binet van 5 partijen te komen, nog geen ernstige weerstand in de fracties hebben ontmoet. Er is gisteren verga derd door de K.V.P. en de C.H. en on. ze indruk is, dat men met de opzet van een zeer brede basis wel mee wil. Iets anders is, of men op de beide kern punten van het program zoals dr Drees zich dat denkt, en vooral de na dere uitwerking, even volgzaam zal zijn. We hebben de indruk, dat vooral de plannen van dr. Drees op het gebied van defensie wel op weerstand zullen stuiten. De minister-president is altijd een nogal kras verdediger geweest van de beperking van de offers, die Ne derland voor de gezamenlijke verdedi ging van Europa zou dienen te bren gen, tot het bedrag dat destijds is overeengekomen. Er is in de jaren van Korea tijdelijk een verhoging van het uitgavepeil tot 1500.000.000 geweest, thans wordt reeds 1650.000.000 nodig geacht. De laatste jaren echter ston den wij weer op 1350.000.000 per jaar. Dr. Drees vertegenwoordigt dus een andere mening dan zijn ambt genoot minister Staf, maar ook an ders dan het merendeel van zijn partijgenoten. De heer Vermeer heeft steeds een verhoging redelijk en gewenst genoemd. Het is nog niet te voorspellen hoe dit verschil in opvattingen overbrugd zal moeten worden. HET HUURPROBLEEM De tweede moeilijkheid, die het huurprobleem betreft, zou zjjn scherpe kanten kwijt kunnen raken door de vernuftige oplossing, die de Neder landse maatschappij voor handel en nijverheid aan de hand heeft gedaan. In een rapport van deze zijde wordt voorgesteld om de huren niet te gaan afromen door een deel van wat de huiseigenaren zullen gaan ontvangen te onteigenen, maar wel om een be stemmingsplicht van een gedeelte van de huren in te voeren. De huiseigenaren zouden den ver plicht worden om voor dat deel het huizenbezit in een betere staat te brengen. Hierbij wordt niet alleen aan de plicht tot onderhoud gedacht, die vanzelfsprekend blijft bestaan, maar tevens aan de wenselijkheid om de huizen ook wat meer bewoonbaar te maken en zodoende de intrensieke waarde te verhogen. Er zou dan mis schien niet eens een soort fonds ge vormd behoeven te worden. In ieder geval zou zo'n fonds een heel ander karakter krijgen dan de gevreesde pot, waarin de afgeroomde huren automa tisch zouden verdwijnen en waarover de staat de beschikking zon krijgen Het zou mogelijk zijn de huiseigenaren zelf het beheer over het fonds te la ten en tegenover een verplichte bjj drage certificaten van deelneming uit te geven, die zelfs verhandelbaar kun nen worden. Zodoende zou de ver plichting tot besteding ook aan een ander kunnen worden overgedaan. De rechtsgrond hiervoor zou zijn, dat een achteruitgang van het nationaal wo. ningbezit wordt voorkomen, een zaak van algemeen belang en wel zo urgent, dat daarvoor in het parlement een meerderheid te vinden zal zijn. De centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken is in vergadering bijeen geweest. Voor zover in deze vergadering de financiële positie van het overheids personeel, gezien in het licht van de regeringsbeslissing van 19 maart j.l. omtrent de loonpolitiek, aan de orde was, stond zij onder leiding van prof. dr. L. J. M. Beel, minister van bin nenlandse zaken. Hierbij waren ook tegenwoordig de ministers J. G. Suur- hoff en prof. dr. J. Zijlstra. Van regeringszijde werd uiteengezet, dat de regering t.a.v. de gevolgen voor het overheidspersoneel, voortvloeiende uit de met betrekking tot de algeme ne loonpolitiek in maart j.l. vastge stelde richtlijnen, eerst een beslissing kan nemen tegen september a.s., onder meer, omdat eerst dan alle gegevens, welke voor het nemen van deze be slissing van belang zijn, bekend kun- nen zijn. Indien de organisaties thans een be slissing zouden wensen, zou deze bin nen het kader van bedoelde richtlij nen niet verder kunnen gaan dan een verhoging der salarissen met 3 pro cent. Dit laatste kon door de organisa ties niet worden aanvaard. Zij bleven van mening, dat de verhoging reeds thans op 6 procent zou kunnen worden bepaald. Vastgesteld werd, dat onder deze omstandigheden deze aangelegenheid dus tegen september a.s. wederom in het georganiseerd overleg aan de or de komt. De Parijse ondergrondse, die in juli 56 jaar bestaat, maar vorig jaar een verlies van zes tig miljoen gulden boekte, wordt gemoderniseerd. Men gaat treinen-op-banden invoe ren, op houten rails. Dergelijke treinen zijn reeds op een be paald gedeelte van het ruim 150 km. lange netwerk beproefd. De rails zijn gemaakt van een hardhoutsoort uit Frans Came- roen, zgn. „azobe". Er gaan om te beginnen vijftien treinen-op- banden rijden op het traject Chatelet-Pogte des Lilas, van de Seine naar het noord-oosten van de stad. Het nieuwe systeem betekent niet alleen minder lawaai en geschok, maar maakt ook sneller optrekken en rem men mogelijk. Bij de nieuwe treinen kunnen de deuren ge opend worden door op een knop te drukken. Het sluiten ge schiedt reeds automatisch. Ook de stations wil men gaan opknappen, o.a. met neonver lichting en parfumsproeiers. Er zijn plannen voor rolbanden in de lange gangen van sommige stations, waar men soms vijf minuten moet lopen om over te stappen.

de Stem | 1956 | | pagina 1