De zware taak van een Amerikaans president Zaken zijn zaken ^^ONDEErlijke K77 SNELPON Vitamine De Diamantmijnen Koning Salamon jpagblad pc^tctu BRAZILIë wil tegen de communisten optreden Meningen en Commentaren jj Mevr. v. d Kruys genaturaliseerd JAREN VAN BEPROEVING EN HOOP Aartsbisschop waarschuwde Coadjutor voor mgr Mutsaerts ONS NIEUWE FEUILLETON: Ike week volgende naar huis ERELD RADIO TWEEDE BLAD DONDERDAG 21 JUNI 1956 EEN STUK HISTORIE MOEILIJKE ZAAK TWEEDE DEEL MéMOIRES VAN TRUMAN Kernfysici bespreken grotere versnelling Kiespijn AKKERTJE TELEVISIEPROGRAMMA'S van door II Ridder Haggard ■JUS 3 ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo xxxxk><xx>o<x><xxxx>oo<x>oooooooooooooooooooo<xxxxx>oo \JU dr. Drees aan de arbeid is ge togen, om een nieuw kabinet te vormen, is het interessant na te gaan, hoe hij vier jaar geleden het zelfde werk aanvatte en pas na vele mislukkingen, ook van anderen, op 1 september met' een nieuwe ploeg voor de dag kon komen. De verkiezingen hadden in 1952 op 25 juni plaats. Op 27 iuni kreeg dr. Drees net zo'n opdracht als hij nu gekregen heeft. Hij voerde toen afzonderlijke besprekingen met vier fractieleiders: Donker, Romme, Schouten en Tilanus. De heer Oud werd buitengesloten, omdat het hoofdbestuur van de VVD een ver klaring had uitgegeven, suggere rend, dat er in de voorgaande vier jaar onder sterke druk van de Raad van Vakcentrales was geregeerd. Dat „nam" dr. Drees niet. Op 2 juli was het concept-pro gram gereed. De AR hadden eerst nog moeite met één punt (vermoe delijk Nieuw Guinea), maar op 11 juli stond vast, dat vier fracties in dit program een aanvaardbare grondslag zagen voor deelneming aan een regering. Op 14 juli begint het polsen van personen en daarbij komt een kink in de kabel. De AR verlangden „genoegzaam betrokken te worden bij de voorbereiding en besluitvorming terzake van 't eco nomisch beleid". De aangeboden portefeuille van Verkeer en Wa terstaat (plus een post aan Buiten landse Zaken vonden ze daarvoor niet voldoende. Een kabinet zonder deelneming van de AR was voor de KVP weer moeilijk te aanvaarden, omdat de basis dan zo smal werd. Drees kon er niet uitkomen en vroeg op 22 juli ontheffing van de opdracht. De koningin vroeg toen aan Romme om „een kabinet" (zonder verdere aanduiding) te vormen. Hij nam het niet aan. Aan Drees werd hetzelfde verzocht ook zonder resultaat. Professor Beel aanvaardde een opdracht in deze geest wel. Hij zette zelfstandig een schema van verdeling der porte feuilles op, dat de vier fracties had den te aanvaarden of te verwerpen. In dit schema zou het minister-pre sidentschap weer naar de katholie ken gaan, terwijl Volksgezondheid zou worden losgeweekt van Sociale Zaken, om bij een nieuw departe ment van Maatschappelijk Werk te worden gevoegd. Drie fracties aan vaardden het schema, de PvdA weigerde. Na de voor haar geslaag de verkiezingen wilde ze de ge noemde posities niet prijsgeven. Op 4 augustus moest Beel berich ten, dat hij niet geslaagd was. Mr. Donker is tot 21 augustus bezig ge weest naar het zoeken van de steen der wijzen, ook vergeefs. De ko ningin vroeg toen aan ir. Staf, of hij in de moeilijke toestand infor- mateurswerk wilde verrichten. Op 25 augustus was hij met zijn rap port klaar. Daarin zaten dan einde lijk de bouwstoffen voor een oplos sing. Toen dr. Drees op 30 augustus een nieuwe opdracht kreeg, kon hij op 1 september een definitieve mi- nisterslijst op tafel leggen ^LS we de hierboven beschreven historie nagaan, blijkt daaruit, dat dr. Drees nu enigszins anders kan starten. Hij betrekt ook de VVD in het overleg en hij voert met de fractieleiders een gezamen lijke bespreking. Dat kan wellicht de procedure wat bekorten. Het opstellen van het concept-program dunkt ons echter nog wel zo moei lijk als in 1952. We hebben in voor gaande dagen de voornaamste knelpunten al aangegeven. Ze zul len van de fracties moeilijke beslis singen vergen, teneinde beginsel vastheid en compromisbereidheid met elkaar te verzoenen. De verde ling van de portefeuilles dunkt ons nu ook moeilijker te liggen. De KVP treedt nu immers niet gelijk in 1952 als verliezer op, maar als mede-overwinnaar. Terwijl aan de andere kant de AR een flinke klap hebben gekregen. Het is natuur lijk geen kwestie van wiskunde, maar de mening der kiezers zal toch ook in de Kabinetssamenstel ling min of meer verdisconteerd moeten worden. Daarbij speelt dan ook de vraag, die eveneens in 1952 woog, hoe „zwaar" men bepaalde portefeuilles moet taxeren. Men kan wel enigszins bevroeden, hoe veel stekels en weerhaken in dit alles zitten. We mogen al degenen, die thans aan de besluitvorming hebben mede te werken, wel veel wijsheid toe- bidden. Zeg mij welke qramojoonplaten gij draait en ik zal U zeggen wie gij zijt. (Advertentie) Volmaakt vakmanschap geelt de Simplex-brommer de hoogste veiligheid De 41-jarige mevr. van der Kruys weduwe van een Nederlandse immi grant, die vorig jaar augustus om het leven is gekomen bij een poging het 12-jarig dochtertje van een vriend te redden uit de rivier de Maribyrorvg, is dinsdag in vielbourne met haar acht kinderen genaturaliseerd. Na het tragische ongeluk in augustus hebben lezers van een krant in Mel bourne circa 150.000 gld. bijeenge bracht voor mevr. van der Kruys en haar kinderen. Het tweede deel van Trumans Memoires bevestigt en versterkt de indruk, welke we reeds uit het eerste deel wonnen: Een eenvoudig, rechtschapen man, onverwacht geroepen tot wel haast de verantwoordelijkste po sitie in de naoorlogse wereld, groeit in zijn ambt tot een re geerder, die medewerkers weet te kiezen en de kunst van be slissen leert. Het is geen- bril jante persoonlijkheid, geen man met grootse en wijde visies, maar toch een, die het roer krachtig in handen nam en hield tijdens jaren, dat een to taal ontredderde wereld zich moest oprichten tot herstel en nieuwe welvaart, dat nieuwe to talitaire bedreigingen ons enige malen aan de rand van een nieuwe wereldoorlog brachten. Jaren van jeproeving en hoop, zo noemt Truman de periode van 1946- 1953, welke het relaas van dit tweede deel beslaat. Binnenlands moest hij het beheer van de atoomenergie re gelen, defensie en inlichtingendiensten reorganiseren, maatregelen nemen tegen het communistisch gestook en de reactie, MacCarty's heksenjacht, beslissingen treffen inzake het ont wikkelen en het beproeven van de waterstofbom, sociale crises tegemoet treden, zoals de grote staalcrisis van 1952. Daartussendoor kwam nog de verkiezingscampagne van 1948 met de verrassende uitslag van zijn herver kiezing. Boven dit alles uit steeg echter in gewicht en betekenis de ont wikkeling van de buitenlandse poli tiek, waarbij kwesties aan de orde kwamen als het opslokken van China door het communisme, de hulp aan Griekenland en Turkije, het opzetten (Advertentie) Ingevolge de herhaalde waarschu wingen van het Braziliaanse episcopaat en de clerus voor het groeiend gevaar van het communisme in Brazilië, heeft de minister van Justitie. Nereu Ka mos. aangekondigd, dat de regering van deze zuid-Amerikaanse staat te gen de communisten zal optreden. Jaime, kardinaal de Barros Camara. aartsbisschop van Rio de Janeiro, ver klaarde onlangs in een radioboodschap dat „ieder, die van mening is. dat geen communistisch gevaar Brazilië be dreigt, een ernstige vergissing begaat". De aartsbisschop stelde vast, dat de communisten Latijns Amerika zien als een „koloniaal gebied", dat „bevrijd" moet worden. In december van het vorig jaar liet de provinciaal van de paters Domi nicanen in Brazilië, pater Sebastiaan Kauzin O.P., reeds de waarschuwing horen, dat de politieke toestand in Brazilië communistische infiltratie be gunstigde. Hierbij constateerde hij, dat de communisten van de onstabiele politieke situatie gebruik hadden ge maakt om een intensieve propaganda campagne te voeren om communisten in verschillende hoge regeringsfunc ties te plaatsen. De communistische partij in Brazi lië werd in 1948 buiten de wet ge steld, doch sindsdien heeft zij zich door clandestiene campagnes steeds grotere macht, verworven- Door velen wordt zij beschouwd als de belang rijkste communistische partij in zuid- Amerika. Het ledenaantal wordt, ge raamd op 40.000. De opwelling van communistische activiteiten wordt aangeduid door de hervatting van het nu reeds 9 jaar oude proces, dat het i Braziliaans Hof tegen de onlangs uit Moskou teruggekeerde communisten leider Luis Carlos Prestes voert. Pres- tes heeft zich alweer aan een nieuw delict schuldig gemaakt door in het communistische dagblad ..Imprensa Popular" het Braziliaans episcopaat „reactionair" te noemen. Het staat vast, dat Kubitchek de huidige presi dent van Brazilië, die vóór zijn ver kiezing een bezoek bracht aan de Ver enigde Staten en tevens door de H Vader in audiëntie werd ontvangen, met behulp van communistische stem men en tegen bepaalde toezeggingen de meerderheid heeft kunnen behalen Prestes kon dan ook terecht verklaren, dat Kubitscheks verkiezing te danken is aan de communistische stemmen, en dat de communisten op hun beurt grote voordelen van zijn regering ver wachten. en uitwerken van het Marshallplan, de Berlijnse blokkade, de deling van het Punt Vier-Programma en de Nato Palestina en de geboorte van Israël, en dan nog de oorlog )n Korea, dit vat vol verwikkelingen en pijnlijke kwesties, specaal rondom generaal Mac Arthur. Rijden op de tijger Deze onvolledige opsomming zegt reeds genoeg hoe zeer van deze rus tige burger van de Verenigde Staten staatsmanbeslissingen werden geëist welke voor de vrede en het geluk van de mensheid van ontzaglijke draag wijdte waren. Hij schetst zichzelf rn de eerste zinnen van dit boek. hoe hij zich voelde op deze hoge zetel: President zijn is zo iets als op een tijger rijden. Je moet blijven rijden of je wordt verslonden. En als hij aan het slot vertelt van het eerste contact met zijn opvolger, generaal Eisenhower, dan zegt hij: Toen de generaal en zijn medewer kers vertrokken, maakte ik mij be zorgd. Ik had het gevoel dat gene raal Eisenhower tot aan deze bijeen komst in het Witte Huis geen idee had gehad van de omvang van de taak die hem wachtte... Mac Arthur Onopgesmukt is de stijl, waarin werkelijk wereldschokkende kwesties worden beschreven. Belangrijke ont hullingen vindt men in dit geschrift niet. Het meest trekt nog de aandacht de behandeling van het bittere ge schil met generaal Mac Arhur. Er blijkt uit, hoe de generaal zich in de eerste fase van de Koreaanse oorlog vergiste met betrekking tot de kan sen op en de betekenis van een Chi nese interventie. In een ontmoeting met Truman op het eiland Wake op 15 oktober 1950 verklaarde hij: Het conflict met Korea is gewonnen. Er bestaat weinig kans dat de Chinezen interveniëren. Maar nog geen drie we ken later stuurde hij telegrammen vol verontrusting, omdat vanachter de Jaloe de vijandelijke vliegtuigen in steeds sterkere mate boven de ge allieerde linies gin'gen opereren. En hij vroeg toestemming tot een bom bardement van de bruggen over die grensrivier. En toen de krijgskans enige malen gekeerd was, begon de generaal alerlei verklaringen in het publiek af te leggen, welke niet strookten met de politiek van Tru man, om de Chinezen niet te tarten en de Russen geen voorwendsel te ver schaffen voor ingrijpen. Mac Arthur was echter van oordeel, dat een over winning te behalen ware. als maar Chinese steden mochten gebombar deerd worden. Achteraf is natuurlijk niet meer vast te stellen,of dit, gelijk Truman en zijn adviseurs menen, on vermijdelijk tot een algemene oorlog zou hebben geleid. Dit dunkt ons ook na al wat Truman nu in zijn me moires mededeelt in het geheel niet uitgemaakt. Maar hij had natuurlijk gelijk, dat de opperbevelhebber zich moest schikken naar het oordeel van de regerende instanties, dat hij het werk der politici niet mocht doorkrui sen. Het ontslag was dan ook gemoti veerd en het was een moedige daad dit door te zetten, hoewel de presi dent de populariteit van de generaal kende en de deining, welke zou ont staan, kon voorzien. Zelfportret Zo zou er ook bij andere punten van Trumans politiek nog wel een vraagteken te zetten zijn, doch nie mand kan hem de roem ontzeggen, dat hij met veel verantwoordelijk heidsgevoel en weloverwogen de lij nen van zijn politiek trok, welke er in belangrijke mate toe bijdroegen, dat de wereld een periode van wei- va artherbouw en van koude oorlog zonder een nieuwe catastrofe door stond. Dat er verder grondslagen werden gelegd voor een westelijke solidari teit, welke het tarten en chicaneren van de Sovjets tot onvruchtbaarheid doemde en welke ook de enige red ding zal betekenen, nu glimlach en list een brutaal optreden en het barse ,,Njet" vervingen. Trumans boek legt een stuk na oorlogse geschiedenis overzichtelijk vast en het is tevens een zelfportret van de man die er op de gewichtigste post zulk een groot aandeel in had. Evenals het eerste deel is ook dit tweede deel door Elsevier in een kloek boekdeel royaal uitgegeven. (Advertentie een Virginia met karakter slechts 75 ct per pakje Binnen korte tijd is de benoeming te verwachten van een coadjutor voor de bisschop van Den Bosch, mgr W. P. A. M. Mutsaerts. De bisschop van Den Bosch, die gisteren 67 jaar is geworden, heeft om assistentie ver zocht in de drukke werkzaamheden van zijn bisdom. Wie de coadjutor zal zijn, is nog niet bekend. Mgr Wilhelmus Petrus A. M. Mut saerts werd op 6 juni 1914 priester gewijd. Op 2 mei 1942 volgde zijn wij ding tot bisschop (titulair van Lyrbe), waarna hij 29 juni 1942 coad jutor werd van mgr Diepen, die hij op 18 maart 1943 opvolgde. Het feuilleton, dat wij de lezer thans gaan bieden, is wel in staat de geest wakker te houden. „Zaken zijn za ken", door Percy King is namelijk een thriller van het zui verste water. Een grote Kopenhaagse vleesfabriek heeft be sloten een concurrerende fabriek in de grond te boren en daarvoor is geen middel te slecht. Er wordt een staking (bij de ander) in elkaar gestoken, er wordt zelfs voor stakingsbrekers gezorgd, alles wat met doel om de concur rent de nek te breken. De organisatoren van alles schrikken zelfs voor moord niet terug. Wat Smidt (een gerenommeerde bandiet) en zijn mannetjes bewerkstelligen, maakt eensklaps een vergeten provincie stadje in Denemarken tot een soort frontstad. Het recht overwint tenslotte, dank zij de ama teur-detective Larsen en een klein aantal positief- goede mensen. Het verhaal is zo oorspronkelijk en de spanning stijgt op sommige ogenblikken zó hoog, dat U zich nu reeds moet voornemen, geen enkele afleve ring te missenHet zal U niet spijten De lijfarts van president Eisen hower, dr. Howard Snyder, heeft bekendgemaakt, dat de president eni ge dagen langer dan aanvankelijk gedacht was, in het ziekenhuis zal moeten blijven. Tot dinsdag hadden de dokters steeds voorspeld, dat de president zondag ongeveer uit het ziekenhuis zou worden ontslagen, doch dr Snijder verklaarde, dat Eisenhower mid den volgende week pas het zieken huis zal kunnen verlaten. Kernfysici uit de V. S., de Sovjet Unie en 18 andere landen hebben verleden week hun besprekingen voortgezet over de problemen die samenhangen met het ontwerpen van machines om atoomdeeltjes zeer hoge snelheden te geven. Dit onderwerp heeft vrijwel de ge hele week in beslag genomen. De tweeweekse bespreking zal ook nog deze week duren; het wordt gehou den onder leiding van de Europese Organisatie voor Kernfysisch Onder zoek (CERN). De geleerden worden in hun plannen belemmerd door het feit dat de machinerie, die voor de versnelling van de atoomdeeltjes no dig is, steeds groter wordt. Voorts wordt aandacht besteed aan het vraagstuk van de vertraging, die wordt veroorzaakt door de toename van de massa, wanneer de snelheid van een deeltje die van het licht nadert. MAAG Korporaal Abulfazal Aini- pour uit Teheran klaagde de X laatste tijd over maagpijn Men weet nu, wat de oorzaak was. Bij een operatie bleek, dat hij 86 metalen voorwer- X pen in zijn maag had. Daar- X onder waren 12 zakmessen, schaartjes, sleutelringen, spij- kers, moeren, schroeven en lepeltjes. Ónze Abulfazal X meent zich te herinneren, dat hij deze spullen placht in te slikken als hij dronken was. In zijn vrije tijd goochelt hij X en als een van zijn trucjes X mislukt, raakt hij daarover steeds in de put. Tot nu toe ging hij dan borreltjes drin- X ken en metaal inslikken. Hij X heeft beloofd in de toekomst verstandiger te zijn. Tuintjes Veertien gezinnen uit liet Britse plaatsje Raynes Park hebben te ho ren gekregen, dat de tuintjes voor hun woningen niet van hen zijn. Dat hadden zij steeds gedacht, maar het was mis. Toen de huizen dertig jaar geleden werden gebouwd, lag er al een waterleiding onder. Be grond was dus van de waterleidingmaat schappij en die is er onlangs achter gekomen. Het eerste gevolg is, dat de betrokken mensen voortaan pacht zullen moeten betalen. Model De witte rinocerossen, die de die rentuin van Antwerpen rijk is, heb ben een vreemde opdracht. Ze moe ten enkele uren per dag netjes en stil model staan voor het te ont werpen wapen van de Soedan. Soe dan wilde met alle geweld rinocer ossen in zijn wapen. Man Mevrouw Barbara Clark heeft eindelijk toch eens besloten een einde te maken aan de vreemde liefhebberij van haar mandie een enthousiast judo-beoefenaar is. Zij is naar de politie gestapt met de mededeling, dat ze niet een maal fatsoenlijk gasten kan vra gen, omdat haar man het niet kan laten de visite meteen in de dub bele Nelson en andere moeilijke grepen te nemen. „Ik zie mijn gasten nadien nooit meer terug en dat vind ik niet leuk. Ik houd van gezelligheid." Schrijver In de gevangenis van Chi cago heeft men ontdekt, dat de 36-jarige Salvatore Derose (die onlangs werd gearres teerd in verband met 'n dief stal van een half miljoen gul den) de schrijver is van de tective-boeken van het genre „Misdaad loont niet". Vet De heer Baxter, voorzitter van de Engelse vereniging van vleeshande laren. heeft de vrouwen aangera den meer vet te eten. ..Het is goed voor de huid en uitstekend voor de gelaatskleur", zo betoogde hij. Of vet ook goed was voor de lijn, liet onze Baxter in het midden. Ziekenhuis Een pas overleden makelaar uit New York heeft gelden nagelaten voor de bouw van een onderzoe kingscentrum van tien verdiepin gen, waarin zieke katten, honden, papegaaien en andere huisdieren kunnen worden behandeld. De bouw zal 1.3 miljoen dollar kosten, maar dat had de makelaar er ken nelijk graag voor over. Broek Niet zonder verbazing zag een brave Australische huismoeder uit Sidney een broek uit de lucht dwarrelen. Het kledingstuk beland de op haar waslijn en bleef daar hangen. Luttele seconden later kwam er een slipover naar beneden deinen. De piloot van een sport vliegtuigje vertelde later, dat broek en slipover per ongeluk uit zijn toestel waren gevallen. Scheiding De Amerikanen Dean Martin (zanger) en Jerry Lewis (komiek), die negen jaar samen hebben ge werkt, gaan uit elkaar. Zij verdien den vorig jaar samen meer dan vier miljoen dollar. Moeder...! (Advertentie) Dat is werk voor Uw tandarts. Maar als eerste hulp een dat flitst Uw klachten weg! VRIJDAG 22 JUNI 1956 HILVERSUM I. 402 m NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.25 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Radio Filh. ork. 10.30 Morgendienst 11.00 Zang en piano 11.30 Gram. 12.05 Lichte muz, 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.35 Negro-spirituals. 12.55 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio 14.25 Pianoduo 14.50 Gram. 15.15 Voordr. 15.35 Vioolrecital 16.00 Riddersporen in de tuin, caus. 16.15 Gram. 16.30 Radio Philh. Sextet 17.00 Voordr. 17.20 Amus. muz. 17.40 Koersen 17.45 Gram. 18.00 Stemmen van Overzee 18.15 Accord, ork. 18.35 De Student(e) en S.S.R., caus. 18.50 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Regeringsuitz.: Ru briek Verklaring en toelichting: Actu eel onderwerp 19.20 Regeringsuitz.: Emi gratierubriek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk 19.30 Gram. 20.00 Radio krant 20.20 Gram. 20.30 De jeugd vliegt uit, hoorsp. 21.00 L'Amour aux trois oranges, opera 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws. 23.57-24.00 L'Amour aux trois oranges, opera (verv.). (Advertentie) HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.53 Wie weet hoe... 8.00 Nws. 8.18 Gram. (pl.m. 8.18 Va kantiekalender) 8.50 V. d. vrouw 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. kleuters 10.40 Piano en trombone 10.55 Orgelspel 11.20 Lichte muz. AVRO: 12.00 Dansmuz. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.35 Sport en prog nose 12.50 Met een postkoets onderweg, klankb. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Strijkkwart. 14.30 Litterair progr. 14.50 Gram. 15.05 Lichte muz. VARA: 16.00 Orgelspel 16.30 V. d. jeugd 17.00 Muzi kale caus. 17.40 Instr. trio 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Dansmuz. 18.50 Met de deur in huis caus. 19.00 V. d. kind. 19.10 Spaanse muz. VPRO: 19.30 Jeugdboeken het gehele jaar door, caus. 19.45 Op be zoek bij anderen, klankb. 20.00 Nws. 20.05 Gesprek over het openluchtspel Xerxes. 20.10 Boekbespr. 20.15 Voordr. 20.30 Be spiegelingen aan de East River 20.40 Ouder en oud worden, caus. VARA: 21.00 Lichte muz. 21.35 Gram. en comm. 22.05 Lichte muz. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Vandaag, caus. 22.45 Avond wijding: VARA: 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL. 324 m 12.00 Omr. ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio 15.45 Gram. 16.00 Koersen 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Viool en piano 18.05 Volksliederen 18.10 Voordr. 18.20 Zang en piano 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Volkszang 20.00 Gram. 20.15 Symf. ork. I.d. pauze: Kunstkaleidoscoop. 22.00 Nws. 22.15 Internat. Radio-Universi teit 22.30 Gitaarspel 22.55-23.00 Nws. 484 m: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.00 en 15.00 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Pianorecital 18.38 en 19.05 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Lichte muz. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Vrije tijd 22.55 Nws, FRANS' BELG. Geen uitz. VLAAMS BELG. 17.00 Filmprogr. 17.30 V. d. vrouw 19.15 Testbeeld 19.25 Gram. 19.30 Openingsbeeld 19.31 TV- strip 19.36 Nws. 20.05 TV-spel 21.30 Nieuwe films 22.00 Journ. 44. Van die dag af was hij zo gebrekkig geworden, dat het hem onmogelijk was geworden een afstand van enige betekenis af te leggen. Hij had er de voorkeur aan gegeven qm hier in de oase te blijven, dan een zekere flood tegemoet te gaan in de woestijn. ™at het voedsel betrof, was het vrij goed gegaan, want zij hadden een grote voorraad ammunitie en de oase erd druk bezocht, vooral 's nachts, j°?r wilde dieren, die hier kwamen hol? Deze schoten zij of ze vingen p ,n strikken. Het vlees gebruikten sloto voe(Jsel en toen hun kleren ver- n, waren, gebruikten zij de vellen vo°r kleding. hohS 20 eindigde George Curtis, „nennen wij bijna twee jaren geleefd Vrhaen 'we®d- Robinson Crusoë en lino, g' .s,eeds hopende dat inboor- "flisschien de een of andere dag hier zouden komen en ons weghelpen, maar niemand verscheen. Juist gis teravond hadden wij besloten, dat Jim mij zou verlaten om te trachten Sitan- da's kraal te bereiken en daar hulp te krijgen. Hij zou morgen zijn gegaan en ik had slechts weinig hoop hem terug te zien. ..En nu ben jij hier, van alle mensen in de wereld jij, van wie ik dacht dat je alles omtrent mij had vergeten. Ik dacht, dat je een gemakkelijk leven leidde in oud En geland en je vindt me hier in de wil dernis. waar je niet meer gehoopt had mij te zullen aantreffen. Het is het wonderlijkste ding, waar ik ooit van hoorde en ik kan er niet dankbaar genoeg voor zijn." Daarop begon sir Henry het ver haal te doen van al inze wederwaar digheden, waarmee hij tot Iaat in de nacht bezig bleef. „Verduiveld" zeide George Curtis, toen ik hem enkele van de diamanten liet zien, „dan hebt ge, behalve dat ge mij hebt gevonden, nog een goed loon voor uw werk gekregen." Sir Henry lachtte. „Ze behoren aan Quatermrin en Good. Het was een van de punten van overeenkomst tussen ons, dat als er enige bu't ge maakt zou worden, die tussen hen tweeën verdeelijd zou worden." Deze opmerking gaf mij te denken en nadat ik met Good gesproken had, zei ik tegen sir Henry, dat het onze besliste wens was. dat hij een derde gedeelte van de diamanten zou ne men, of indien hij dit niet wilde, dal dit aandeel dan zijn broeder zou wor den ter hand gesteld, die nog meer dan wijzelf geleden had bij de poging om ze te krijgen. Ten slotte wisten wij hem te overreden in deze schik king toe te stemmen, maar George Curtis vernam eerst later iets daar van. Hier op dit punt meen ik mijn ge schiedenis te kunnen eindigen. Onze reis door de woestijn, terug naar Si tanda's kraal, was zeer moeilijk, vooral omdat wij George Curtis moes ten ondersteunen, wiens rechterbeen inderdaad zeer zwak was en nog lang niet genezen, want er kwamen soms nog splinters been uit. Maar wij vol brachten het en als ik een uitvoerige beschrijving van de tocht zou geven, zou ik in herhalingen vervallen van wat ons hij de vorige gelegenheid overkwam. Te Sitanda troffen wij onze gewe ren en het andere goed, dat wij zoals men zich zal herinneren, aan de zor gen van de drijver van onze ossewa- gen hadden toevertrouwd, in goede toestand aan. De oude schelm scheen er weinig mee ingenomen te zijn dat wij in leven waren gebleven en ons weer van een en ander in bezit stel den. Zes maanden later bevonden wij ons allen weer meer of minder gezond en we] op mijn kleine plaats aan de Berea. nabij Durban, waar ik nu zit te schr'iven. Daar nam ik afscheid van hen, die mij hadden vergezeld op de vreemdste tocht, welke ooit in mijn lang en veelbewogen leven maakte. P. S. Juist, toen ik de laatste woor den had geschreven, kwam een kaffer mijn laan van citroenbomen oplopen met een brief, welke hij van de post had gehaald. Het bleek een brief van sir Henry te zijn en ik meen niet be ter te kunnen doen, dan hem hier in zijn geheel te laten volgen. Bravley Hall Yorksl e 1 October 1884. Waarde Quatermain, Ik zond u een paar mails vroeger een enkele regel, om u mee te delen dat wij drieën. George. Good en ik zelf behouden in Engeland aankwa men. Wij verlieten de boot te Southamp ton en gingen dadelijk naar de stad. Ge had eens moeten zien wat een dandy Good de volgende dag was ge worden. Mooi geschoren en gefriseerd, in een costuum. dat hem paste als een handschoen, een fonkelnieuw oogglas enz. enz. Ik ging met hem wandelen in het park en vertelde sommige per sonen. die ik kende de geschiedenis van „zijn mooie witte benen." Een paar dagen later was hij woedend, want het verhaal was een journalist ter ore gekomen en deze had er een stukje over geschreven in zijn blad. Maar om tot de zaken te komen, Good en ik namen de diamanten mee naar de firma Streeker, om ze te la ten taxeren, zoals wij afspraken en ik ben waarlijk bang om je mee te de len, waarop ze werden geschat. Het schijnt te enorm. Ze zeggen, dat het natuurlijk min of meer gissen is, want voor zover zij weten, zijn deze stenen nooit in zulk een hoeveelheid aan de markt gebracht. Het schijnt, dat (met uitzondering van een of twee van de grootste) ze alle van het zuiverste water zijn en in ieder opzicht geiijk aan de beste Braziliaanse diamanten. Ik vroeg hun, of zij ze wilden kopen, maar ze antwoordden, dat dit boven hun krachten ging en gaven ons de raad ze bij partijen van de hand te doen en dan over een reeks van jaren, anders zou de markt worden over voerd. Ze boden echter voor een ge deelte honderdtachtig duizend pond. Ge moet naar Engeland terugkomen, Quatermain, vooral indien ge blijft bij uw prachtig aanbod, om het derde deel cadeau te geven, niet aan mij, maar aan mijn broeder George. Wat Good betreft, zijn tijd wordt te veel in beslag genomen met scheren en andere zaken, welke betrekking hebben op zijn uiterlijk. Voor het ove rige geloof ik dat hij nog altijd ver driet heeft over het treurige uiteinde van Foulata. Hij vertelde mij, dat sinds hij weer hier is, hij nog geen vrouw gezien heeft die met haar is te vergelijken, noch wat figuur, noch wat bekoorlijkheid n zachtheid be treft. Ge moet naar huis komen, mijn bes te oude kameraad en dicht bij ons ko men wonen. Ge hebt uw werk gedaan en ge zijt nu een zeer rijk man. Er is hier in de nabijheid een landgoed te koop, dat zeer geschikt voor u zou zijn. Kom dus en hoe eerder, hoe be ter. Ge kunt de geschiedenis van on ze avonturen wel verder schrijven en afmaken aan boord. Wij hebben ge weigerd, die te vertellen voor ze door u is neergeschreven, uit vrees dat wij niet geloofd zouden worden. Indien ge vertrekt na ontvangst de zes. zult ge bij ons zijn met Kerstmis. Good is er ook en George en uw zoon Harry, wat voor u wel een trekpleis ter zal zijn. Ik heb hem enige tijd bij mij gehad en houd veel van hem. Vaarwel, oude vriend. Ik heb je niets meer te zeggen, maar ik weet dat je zult komen, al is het alleen maar om te verplichten. Je oprechte vriend, Henry Curtis, P. S. De slagtanden van de grote olifant, die de arme Khiva doodde, hangen hier bij mij in de gang, boven de twee buffelhorens, welke gij mij hebt gegeven en dat ziet er prachtig uit. De bijl, waarmee ik Twala's hoofd heb afgeslagen, heb ik vastge maakt boven mijn schrijfbureau. Ik had wel gewild, dat we hét zo hadden kunnen inrichten, dat we onze wapen rusting uit de grote slag, de stalen hemden, hadden kunnen meenemen. Verlies vooral de deken van de arme Foulata niet, waarin ge de diamanten hebt meegebracht. H. C. Heden is het dinsdag. Vrijdag gaat er een boot en ik denk werkelijk, dat ik doen zal wat Curtis vraagt en naar Engeland zal gaan. Al ls het alleen maar om jou te zien, Harry, mjjn jon gen, en een oog te houden op het drukken van deze geschiedenis, wat een werk is, dat ik niemand anders wil toevertrouwen. Allan Quatermain. EINDE

de Stem | 1956 | | pagina 5