GROTE ACTIVITEIT BIJ HET „EILAND WALCHEREN" COUPONS Z0MERJAP0NST0FFEN 3 dagen verkoop ZWITSAL NU voor de HELFT V ogelbeschermings wacht opgericht in Terneuzen tomatensoep Maar in welke wagen Yeertig jarig bestaan Drie bekeuringen op één dag Rijksdienst zegt: Uitgraven! Alleen de beste tomaten W erkzoekenden in Zeeland IEN DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 21 JUNI 1956 Coöperatieve landbouwvereniging groeit o.a. COTON-SATIN - POPLIN DE SOI MOUSELINE - POPELINE, ENZ. 11 In talrijke zomertinten en «lcssins Diverse nietrages, voor ieder gewenst doel van de reeds sterk verlaagde coupon-prijzen Land- en waterpoort te Hulst Hoogwaterstanden Zeeuwsch- Vlaanderen vogelland SOEPEN Goede oogst van kruisbessen Drukte bij de pluk Kosters verhuisden naar bisdom Breda Walcheren middelburg Z.-Vlaanderen terneuzen Zuid-Beveland Merriekeuringen in Zeeland BEDEVAART NAAR BANNEUX Donzige huidjes^ OP VOOR HET RIJBEWIJS axel hulst oostburg AGENDA Heden Morgen ra kw. |,50, 2e vette 1.80-2,90 glveren nklasse nucht. orten jonge Ikg. lev. Ikkoeien dkoper. handel loudend. |n moei- Grote handel |rijshou- vlotte veneens aanvoer |er met del wil- pte aan- bn. Ma- loudcnd. De ex- Ivaarzen |zen ge- trager, |en vlot- Aard- 1 53-73, 6; Mach. plimax 1 1 53-60, -47; Bo- la 1 48- Irwedel 1 1 1.38-1.94, I -n: Vloe ien: Gold. dappelen Jlriel. 15- Jpsla 2,5; 1-39; sja- tuien 19; 51a 2,50- 34-51, B2 komkom- Jtomkom* pen 1 28- otten 10- 1 27-31, b 15-18; 48-1.53; 10; toma- posje 40- aub 283 [ilenz 288 Ruhrort pOl), Nij- 892 (Deventer >nte 168 ais 4398 J, Belfeld Rfi). 6" '6 6' Een niet onbelangrijk gedeelte van het Middelburgse grootindustrieterrein wordt in beslag genomen door de bedrijfsgebouwen van de Coöperatieve Landbouwvereniging „Eiland Walcheren". Dit complex is een wel zeer con creet bewijs van wat er door eendrachtig optreden, door samenwerking van agrariërs bereikt kan worden. alleen voor het eigen wagen, en ma chinepark, maak ook voor de service aan de leden. Eerst was er één mon teur aan verbonden, nu zijn er negen monteurs. In 1954 werd de oude co- kesloods van de gasfabriek aange kocht en overgeplaatst naar het in dustrieterrein, waar zij wordt ge bruikt voor de opslag van hooi en stro. 't Is een flinke oppervlakte: 65 bij 18 meter. Een fraaie aanwinst was ook de toonkamer voor de leden var. machines, werktuigen en gereed schappen, die vlak naast de toegangs poorten is verrezen. Aan de andere kant van de ingang zijn dit jaar twee fraaie woonhuizen gebouwd voor het personeel. Op het terrein bevindt zich ook een groot koelhuis,(64 bij 16 meter) met een totale capaciteit van 1500 ton aardappelen in 64 vakken, geheel vorst vrij. Sterke ventilatoren zorgen voor het gewenste luchttransport. Dit koelhuis gaat uit van de (aparte) Coöp. Vereniging ..Koelhuis Eiland Walcheren C.A." Bij de bouw is reke- Overigens zijn al die gebouwen en loodsen met kostbare machines en werktuigen, die daar op het groot industrieterrein in de loop der jaren zijn verrezen, niet het er.ige bezit van de ongeveer duizend leden tellende coöperatie. In de Nieuwe Poortstraat staat ook nog een groot gebouw en op de hoek van de Loskade is het kantoor gevestigd, met het woonhuis van de dircteur. 't Is een bedrijf, deze coöperatie, dat in zijn soort tot de grotere var. Nederland mag wor den gerekend. Dit jaar bestaat de vereniging veertig jaar. om precies te zijn op 24 juni a.s. Ter gelegen heid van dit heugelijke feit dat niet feestelijk zal worden gevierd, maar waarbij wel een gedenkboekje zal verschijnen hebben de voorzit ter, de heer A. W. Cevaal, en de directeur, de heer H. J. Ikkink, ons vele bijzonderheden verteld, die met elkaar een goed beeld geven van de ontwikkeling der coöperatieve ge dachte op Walcheren. OVERKOEPELENDE ORGANISATIE Dit jaar is wel het jaar der „coöpe ratieve jubilea". We hebben al een zuivelfabriek en boerenleenbanken gehad en nu vraagt „Eiland Walche ren" de aandacht. In Zeeland is de eerste coöperatieve aankoopverer.iging in Aardenburg tot stand gekomen. Dit soort verenigingen is eigenlijk ontstaan uit de z.g. bestelverenigin- gen, die tweemaal per jaar voor de leden vooral mest aankochten. Buiten Zeeland is de ontwikkeling wat an ders verlopen, doordat met name in het oosten de aankoop tweemaal 's jaars onvoldoende bleek en spoedig ook de behoefte aan loodsen zich openbaarde. Ir. onze provincie viel de oprichting der aankoopcoöperaties in de eerste wereldoorlog, toen er ook reeds een tiental bestelverenigingen bestond op Walcheren. De distributie van veevoeders in die oorlogsparen deed de behoefte aan een gebouw voor opslag steeds dringender gevoelen en onder auspi ciën van wijlen de heer C. Zwager man (aan welke agrarische instelling is zijn naam in Zeeland eigenlijk niet verbonden?- kwam op 24 juni 1916 „Eiland Walcheren" tot stand. Het was een regionale coöperatieve or ganisatie ter overkoepeling van de dorpsverenigingen. Momenteel be staat er nog in elke plaats (behalve Vlissir.gen de z.g. dorpskringen der coöperatie, maar deze hebben prak tisch geen andere taak meer dan het incasseren van de bedragen bij de leden, die individueel bij „Eiland Walcheren" zijn aangesloten. In 1918 werci het grote pakhuis „De Hoop" ir. de Nieuwe Poortstraat, in 1738 gesticht door de Commercie- Compagnie, aangekocht, met twee kelders, parterre, drie zolders en vliering. Het leende zich goed voor opslag van tal van produkten en ar tikelen, behalve voor meststoffen. Heel wat machines werden erin opge steld, maar in de loop der jaren en met r.ame na de tweede wereldoor log bleek de ruimte veel te klein. De coöperatie wist toen in 1947 be slag te leggen op 1,5 ha van het grootindustrieterrein en in 1961 werd nog eens 1 ha bijgekocht. Een haven werd aangelegd. Hier werd als eerste in 1947-1948 de groenvoerdrogerij gesticht met weegbrug, kantoor en transformatorhuisje. Een afzonder lijke coöperatie werd opgericht. De eerste jarer. liep het goed, maar spoe dig kwam de klad erin: het areaal lucerne liep terug van 1200 tot 250 ha en in 1955 moest het bedrijf worden opgeheven. Gebouwen en andere goe deren werden overgenomen. UITBREIDING. In de droogruimte, die met een op pervlakte van 15 bij 15 meter zal worden uitgebreid, zal de werkplaats worden ondergebracht met kantoor, onderdelen- en oliën- en vettenmaga- zijn, smederij er. schaftlokaal, douche met toiletten en wasgelegenheid De kunstmestloods (15 bij 53,5 meter kwam in 1948 tot stand, evenwijdig gelegen aan de haven, waarin twee aanlegsteigers zijn gebouwd. Hijs kraan, trechter en drie transpor teurs zorgen voor het nodige trans port. Het volgende jaar werd een graanschuur van 18 bij 33 meter neergezet, uiteraard ook weer voor zien var. de nodige moderne machi nes, die het mogelijk maken, dat het te verwerken produkt hoegenaamd niet met de har.den behoeft te worden aangeraakt. In 1951 volgde de aanleg van de spoorlijn over het terrein. Grote wa gons kunnen r.u tot in de graanloods rijden. In een aangekochte houten loods werd in 1951 een eigen werk plaats ingericht, die dan straks we- gerts uitbreiding zal worden overge bracht naar de oude drogerij. Die eigen werkplaats is wei r.odig. Niet (Advertentie) ning gehouden met een uitbreiding van honderd procent. Rechtstandig op dit koelhuis heeft de vereniging zelf gebouwd een half vorstvrije aardap- pelsorteerloods. hoofdkwartier Samen met 17 Noordbevelandse boeren en het Centraal Bureau werd in 1955 het Coöp. Silobedrijf „Middel burg" gesticht en kwam de gerestau reerde silo in bedrijf. Van het Peul vruchtencentrum, tot stichting waar van „Eiland Walcheren" mede het initiatief heeft genomen, behoeven wij niet veel meer te zeggen na al hetgeen daarover al is geschreven. 't Gebouw op de hoek van de Los kade, het „hoofdkwartier", bevat de kantoren voor afzet en boekhouding, bestuurskamer, privékantoor, labora torium en monsterkamer. Er boven liggen twee woningen er. de archief ruimte. Voorts heeft de coöperatie nog de bekende vier historische pak huizen aan de Kinderdijk in huur. Het is maar een vluchtige en niet volledige opsomming van activiteiten van „Eiland Walcheren", die wij ga ven. De drie afdelingen, t.w. aankoop, afzet en dienstbedrijven, hebben sa men rond vijftig man personeel in dienst en wanneer men weet, dat de jaarlijkse omzet ongeveer vijf mil joen gulden bedraagt, dan zal ieder tot de conclusie moeten komen, dat er heel wat omgaat in deze coöpe ratie! VERKOOP BEGINT HEDEN (le etage). BREDA BERGEN OP ZOOM Knipkaarl voor Middelburgse kantonrechter „Kijk, daar is er weer één" moet de op een tractor gezeten P. K. uit Nieuw- en St. Joosiand wel gedacht hebben, toen hij in de gemeente Grtfpskerke door een politieman werd aai\gehouden - het werd zijn derde bonnetje die morgen. Wat gelaten luisterde hij naar het wettelijke betoog van de politieamb tenaar, die hem er op wees, dat hij geen richting had aangegeven ,,Dat kan er nog wel bij" zei R. de andere bekeuringen golden de nummerplaat en liet niet - bij - zich- hebben van de belastingkaart. R. kreeg dat loyale over zich van lieden, die op een bepaald terrein wel iets gewend zijn- zo zulke dingen ooit het licht zouden zien, zou hij zich beslist een bonnen-knjpkaart hebben aangeschaft R. stond woensdagmorgen voor de kantonrechter te Middelburg, mr. W. J.E. Crommelin. Deze laatste vroeg R., of hU een toelichting wenste te geven op het verzuimen op het niet aan; de openbaarheid prijsgeven van zyn toch kennelijke wens tot het ver anderen van richting-. ,,Dat vergat ik" zei verdachte - ,,Dan zijn we vlug klaar" zei kan tonrechter. R. verhaalde van de grauwheid, die deze morgen voor hem had. Snel re kende hij na de eis van de ambte naar van het O.M.. mr. T. Lebret, - f 10,- subs. 2 d. - uit, dat het to taalbedrag van de onverwachte on kosten daarmee op f 33,- kwam... De kantonrechter vond het even wel een goede dag voor R.; een dag, waarop hij werd herinnerd aan het bestaan van tal van voorschriften... De boete werd bepaald op f 7.50 subs. 3 d. RIJPHEID. Vertegenwoordigers hebben voor de kantonrechter een aparte charme. Hun welsprekendheid bereikt in der gelijke gevallen vaak een verrassen de rijpheid, ongekend in hoogte. Zo ook A.J.J.K. uit Bergen op Zoom, die op 31 mei jl. te Goes zijn auto par keerde, binnen de twaalf-meter-grens van een bushalte (voor het station). K. wees de heren achter de groene tafel op de witte lijnen, die aldaar zijn getrokken - hij zette daarbij een rwee deskundigen van de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bodem- onderzoek, de heren Renaud en rimpe Burgerhebben een onder zoek ingesteld naar de betekenis rfiA6 nu Vedeeltelijk uitgegraven Dubbele Poort van de bouiomees- ter Keldermans te Hulst. Ze heb ben na dit onderzoek meegedeeld dat het hier een zeer merkwaardige Don rist betreft, welke meer dan de woeite waard is. In een nader uit ,lhln°en raVVort aan het gemeen- ,lUr zal de dienst dan ook ad- ven U de P0°rt geheel uit te 9ra' schnw,jcht dit van belang om ver- het SJ6 "tienen. Niet alleen uit vorsinf van Plaatselijke historie- Dunt van het toeristisch oog- Eog bewhn' doch ook omdat dergefiiw u j weini£ bekend is van middel®!?, bouwwerken uit de laat middeleeuwse periode achtten de beide deskundigen het bijzonder in teressant het werk te voltooien, te meer omdat een dergelijke poort voor een unicum mag doorgaan. Hoeveel belang men er van deze officiële en gezaghebbende zijde wel in stelt, moge blijken uit het feit dat dr. Giazema, de directeur van de Rijksdienst, zich binnenkort per soonlijk op de hoogte wil komen stel len. Naar de deskundigen meedeelden zal het geen moeilijk werk zijn de poort uit te graven. Er is alleen een technisch probleem, nl. dat van de afvoer van de grond, welke echter wel te regelen zal zijn. Het werk kan worden uitgevoerd in DACW-ver- band ofwel in de G.S.W., zoals tot nu toe. Het gemeentebestuur kan nadat het rapport ontvangen is, zelfstandig verdere beslissingen nemen. Wanneer tot definitieve uitgraving besloten wordt, zal de correspondent van Oud heidkundig Bodemonderzoek de heer P.Brand, namens deze dienst het toe zicht houden. gezicht, of hij de heren opmerkzaam maakte op een bijzonder, nimmer vermoed detail uit het Goese straat beeld.,,. Toen boog hij zich een weinig voorover, en, alsof hij zijn gehoor kond ging doen van een groot ge heim, vertelde hij, dat hij hierdoor in de waan verkeerde, met een parkeerterrein te maken te heb ben. Vervolgens wrong hij het lichaam in verschillende bochten, en, druk gesticulerend wees hij tijdens zijn gloedvol betoog, met brede arm zwaaien naar de Balans en het pla fond van de kantongerechtszaal. Wit te lijnen of parkeerterreinen waren daar uiteraard niet te ontdekken, desniettemin verhelderde het zijn pleidooi aanzienlijk. Na deze uitvoerige toelichtingen wilde de ambtenaar f 3,- subs. I d. eisen. K. belichtte nog enkele facet ten - de kantonrechter deed er toen nog twee kwartjes af. (f 2,50 subs. 1 d.) HOKUS-POKUS. In de uitgestrekte Walc-herse lan douwen, ver valt stad en dorp, kreeg de Middelburgse smid, J. de B., een technische storing aan de richtings aanwijzers van zijn vrachtauto. Wan neer h(j geen overtreding wilde be gaan, betekende dit, dat hij naar de dichtsbijzUnde garage om een ze kering - deze was doorgebrand - moest lopen! De B. reed dus maar. Hij trof het: de politie hield juist een techni sche verkeerscontrole... De B,, die woensdagmorgen voor de kantonrech ter zijn zaak kwam bepleiten, zei: ,,Ik kan toch niet zeggen hokus-po- kus-pilatus-pas". zulks als formule tot herstel van getroffen richtingaan wijzers.... De B. ontpopte zich als een sluimerend talent inzake de ad vocatuur, want tenslotte vroeg hij, „gezien de omstandigheden, uiter ste clementie." De kantonrechter was van mening, dat een automobilist steeds een re serve-zekering bij zich moet hebben en vonniste f 7,50 subs. 3 d. (De eis was f 15,- subs. 3 d.) De echtgenoot van mevr. M.L.E. uit Vlissingen kwam vertellen, dat het „niet ging." Dit laatste betrof niet laten loslopen van een hond, het geen in Vlissingen bij politieveror dening is verboden. Het werd een boe te van f 3,- subs. 1 d., nadat f 4,- of 1 dag was geëist. STOPSTREEP Vrijwel iedere zitting van de kan tonrechter meldt zich ook een slacht offer van de Vlissingse stopstreep. Ditmaal was het de timmerman L.J. de W. uit Souburg. Gedurende 25 jaar passeert hij die plaats reeds, „steeds hetzelfde pad je", zoals hij zeide. Deze keer kwam hij niet van zijn werk, maar per brommer van een trouwpartij. „Dan zei je niet zovee! meer" ver onderstelde de kantonrechter, waarop De W. zich haastte uit te leggen, dat hij zich niet van maar naar de trouw partij voortbewoog. Het werd een tientje, of twee dagen. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, vrijdag 22 juni, de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert. om 2.21 en 14.53 uur: te Ter- neuzen om 1.50 en 14.19 uur en te Vlissingen om 1.22 en 1160 uur. Terneuzen is de laatste tijd druk bezig de handen beschermend uit te strekken over mens en dier. Er werd in korte tijd een afdeling opgericht van het Verbond voor Veilig Verkeer, dat nu reeds 319 leden telt. Er werd overgegaan tot het stichten van een „afdeling Zeeuwsch- Vlaanderen" van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren en als Dritte im Bunde: de Vogelbesehermingswacht „oost Zeeuwsch- Vlaanderen". Men zal geneigd zijn te denken dat we zo zachtjesaan over-georganiseerd raken, maar reeds lange tijd bestond in Zeeuwsch- Vlaanderen toch duidelijk de behoefte afdelingen van deze verenigingen op te richten. De moderne tijd stelt deze eisen en daaraan kan men eenvoudig niet ontkomen. de boeren moeten hiervoor zeer veel Openingswoord van mr. Lebret Niemand minder dan Mr. T. Le bret, ambtenaar Van het openbaar Ministerie te Middelburg, hoofdbe stuurslid van de Nederlandse vereni ging tot bescherming van vogels en vogelkenner en minnaar bij uitne mendheid leidde de vergadering in, die werd gehouden in aanwezigheid van burgemeester Mr. Teilegen, in „Hotel Des Pays-Bas" 'e Terneuzen. Mr. Lebret herinnerde in zijn ope ningswoord aan de strenge laatste winter en deelde mede. dat vele vo gels van honger en kou zijn omge komen maar dat er ook nog vele zijn gered door de hulpvaardigheid van veel Zeeuwsch-Vlamingen. Men heeft daarbij een grote sympathie voor de vogels kunnen waarnemen aldus spreker en het is onze taak deze sympathie vast te houden. Wij kunnen dit het best doen in de vogel besehermingswacht. Vooral moeten wij trachten de jeugd binnen en bui ten de scholen hiervoor te interesse ren. Mr. Lebret wees er op dat wan neer men eenmaal begint met zijn aandacht aan de vogels te wijden, dit een grote voldoening en veel genoe gen geeft. In het kort behandelde Mr. Lebret de geschiedenis der vogelbescher ming .Zestig jaar geleden was iede re vogel, vogelvrij maar het was dan ook verschrikkelijk met onze vogel stand. zo erg dat in 1898 een bond werd opgericht tot bestrijding van de vogelmoord. Niet kinderachtig voor die tijd. In 1899 werd de Neder landse vereniging tot bescherming van vogels opgericht. Door haar toe doen kwam de wet op de vogelbe scherming tot stand in 1912 terwijl een tweede werd uitgevaardigd in 1937 die nu nog van kracht is. Mens en natuur Door de invloed van de mens op de natuur verloren vele duizenden vo gels het leven. Hoeveel watervogels hebben een ellendige dood gevonden in de olie die door schepen geloosd werd. Bij storm was het water op die plaatsen veel kalmer, maar het was het einde van de vogels die op deze plaatsen neerstreken. De lich ten van de vuurtorens waren fataal voor trekkende vogelzwermen voor al en ook te'gen telegraafdraden en hoogspanningsdraden hebben veel vo gels zich dood gevlogen. Mr. Lebret noemde enkele dingen die men doen kan om de vogels te beschermen; o.a. het maken van nestkasten, de boeren trachten over te halen nesten op het land te spa ren, het maken van drinkgelegenhe- den voor vogels vooral in de winter en gedurende droge zomers enz. Als bijzonderheid vertelde Mr Le bret, en dit om aan te tonen hoe nut tig vogels kunnen zijn, dat een paar kerkuilen met een 3-tal jongen ge durende 3 maanden ongeveer 1200 muizen onschadelijk maken. Vooral (Advertentie) De beste tomaten, geurige kruiden en niet te vergeten OXO vleesextract vormen de hoofdbestanddelen voor een pakje OXO tomatensoep. Met een pakje OXO hebt U in enkele minuten 4 borden heerlijke tomatensoep, krach tig en voedzaam door het hoge vleesgehalte, zacht, geurig en bovendien volkomen natuur lijk van smaak. D* msm OXO te ellen tijde een waarborg voor sublieme kwaliteit en volmaakte zuiverheid. Els het beste en vraag Uw winkelier met nadruk OXO tomatensoep In het bekende kleurrijke ztlverzakje. OXO „CHlcken"-kippensoep, Toma tensoep. Juliennesoep, Cham pignonsoep. Vermicellisoep. Aspergesoep. Bruinebonensoep waardering hebben. Voorlopig bestuur Mr. Lebret stelde voor een voor lopig bestuur samen te stellen, hoe wel er zo weinig mogelijk adminis tratie moet worden verricht. De heer F.H. Haak te Zaamslag werd tot voor zitter benoemd, de heer H.Goossens, ambtenaar bij het Staatsbosbeheer te Axel, secretaris en de heer Schelf hout te Hengstdijk penningmeester. Mr. Lebret overhandigde namens het hoofdbestuur van de vereniging een enveloppe met inhoud aan de nieuwe voorzitter en deze stelde voor mr. Le bret tot erelid van de nieuwe afde ling te benoemen. Dit voorstel werd met algemene stemmen goedgekeurd. De contributie werd daarna vast gesteld op minimum f 1,20 per jaar. Vlaamse vrienden Twee Vlaamse vogelvrienden wa ren de lange weg naar Terneuzen gekomen om op deze vergadering aanwezig te zijn en lid van de af deling te worden. Deze beide natuur vrienden komen zeer vaak in ons ge west om waarnemingen te doen. (Mr. Lebret wees er op dat zij reeds ver schillende belangwekkende artikelen in Vlaamse tijdschriften hebben ge publiceerd). Zij noemden Zeeuwsch- Vlaanderen een buitengewoon rijk ge bied van watervogels. Vooral ir\ de winter kan men hier vaak zeldzame exemplaren zien. Zij noemden be paalde gebieden die voor een vogel liefhebber een waar eldorado zijn. De voorzitter dankte hen ten zeer ste voor hun belangstelling. Hopelijk zal deze vogelbesehermingswacht veel goed werk doen en een gezon de aandacht zowel bij eigen bewoners als bij de vele Belgische vogelvrien den kunnen opwekken. De Schelde- oevers herbergen veel mooie en zeld zame exemplaren. In goede banen geleid kan de propaganda hiervoor vele bewonderaars naar Terneuzen en omstreken trekken. In de Zuid-Bevelandse fruiteentra brengt op het ogenblik de pluk van de gioene kruisbessen heel wat druk te met zich mee Ook in Zeeland wordt dit produkt steeds minder geteeld, maar toch zijn er nog belangrijke aanvoeren en de veiling in Kapelle- Biezeiinge is nog steeds de grootste veiling van groene kruisbessen van ons land. De laatste dagen heeft men op deze veiling dagaanvoeren van rond 30.000 kg. Hierdoor vinden in deze omgeving vele handen werk in deze pluk. Ook op de veilingen in Goes en Krabbendijke is een behoor lijk aanbod van kruisbessen. De oogst is dit jaar zeer goed. Dikwijls hebben de kruisbessen te lijden van nachtvorstschade, maar dit jaar kwam dit niet voor en het ge volg is een zeer grote oogst. Toch wordt niet verwacht dat er belang rijk meer kruisbessen aangevoerd zullen worden dan het vorig jaar want r.og elk jaar wordt het areaal kleiner omdat de struiken niet meer passen in het bedrijfsplan van de fruitkweker waarin alles is ingesteld op mechanisatie. Ook dit jaar is er eert grote vraag naar kruisbessen. Er worden belangrijke zendingen ver laden naar Engeland en ook gingen er vanuit Zeeland heel wat groene kruis bessen naar Zweden Verder kunnen op het ogenblik ook 'de binnenlandse conservenfabrieken heel wat groene kruisbessen gebruiken om in te pul pen en daarom verwacht men wel, dat de prijs zich zal handhaven op het huidige peil. Dit ligt tussen 40 en 45 cent per kg en dit is een goede prijs. Men verwacht dat na deze week de aanvoer weer zal afnemen in Zee land. Volgens gegevens van het districts bureau voor de Arbeidsvoorziening in de provincie Zeeland was het to taal aantal mannelijke werkzoeken den op 15 juni 1956 te Goes 113, Mid delburg 187, Terneuzen 423, Zierikzee 41, totaal 764. Voor vrouwen waren de cijfers als volgt: Goes 29, Middelburg 26, Ter neuzen 38, Zierikzee 6. totaal 99. Woensdag had in het patronaat in de Leuvenaarstraat te Breda de over dracht plaats van de kosters uit het dekenaat Geertruidenberg, die nu ondergebracht zijn in de Kostersbond van het bisdom Breda. Bij deze overdracht waren de hoofd besturen van de Bossche en de Bre dase bond aanwezig, alsmede bonds- adviseur pastoor Bor.genaar uit Roo sendaal. gemeente middelburg Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat door I. en P. de Klerk beroep bij H. M. de Koniningin is ingediend tegen het besluit van hun College van 29 mei 1956, no. 2361, tot sluiting van de door adressanten ge, exploiteerde auto- en motorenher- stelplaats in 't perceel Vlasmarkt no. 40, daar binnen de in de Hinderwet vergunning gestelde termijn niet vol daan was aan enkele voorwaarden. Middelburg, 18 juni 19J6. Burgemeester en Wethouders voor noemd N. BOLKESTEIN, Burgemeester J. PH. KOENE, Secretaris. NIEUW BESTUURSLID VOOR „CONCERT- EN GEHOORZAAL" Nu aan de heer G. H. Luijendijk eervol ontslag is verleend als bestuurs lid van de stichting „Concert- en ge hoorzaal" moet door de gemeenteraad een nieuw bestuurslid gekozen wor den. Door B. en W. werden op de voordracht geplaatst mr, N. Bolkestein en L. J. van 't Westende. In de raads vergadering krijgen de raadsleden de gelegenheid een van deze belden te benoemen. 's-Graven polder PLAATSELIJKE FILM De commissie organisatie plaatse- lijke film wil een film van het dorp laten maken. Opzet is niet alleen het karakteristieke, zoals in een documen1 taire het geval is, vast te leggen, maar ook aandacht te schenken aan het verenigingsleven en de inwoners. De bevolking zal het zeker toejui chen dat er, door het genomen initia tief, een echt plaatselijke film komt, welke bij opname en vertoning haar ongetwijfeld veel genoegen zal ver schaffen. K waden damme Gslaagd. Voor het examen Han delsavondschool behaalde onze dorps genoot Rinus Verbeek zijn diploma. Hansweert J. H. Polderman ter aarde besteld Onder grote belangstelling is woensdagmiddag het stoffelijk over schot van wijlen J. H. Polderman, oud-directeur van Scheldegalm, te Kruiningen ter aarde besteld. Om drie uur werd het stoffelijk overschot door bestuursleden van Scheldegalm het sterfhuis uitgedragen terwijl het corps de Marche Funèbre van F. Chopin speelde. Piëteitvol met om floerste trommen en vlaggen werd de lijkstoet uitgeleide gedaan tot aan de grens van het dorp. Te Kruinin gen stelde het corps zich weer voor de stoet tot aan het kerkhof. Bij het graf schetste dominee van der Haan het leven van de overlede ne en besloot daarna met gebed. De vice-voorzitter van Scheldegalm, de heer A. de Poorter, sprak namen, de vereniging een indrukwekkend af scheidswoord. De oudste zoon van de overledene dankte voor de belang stelling en het medeleven. Een schat van bloemen dekte het graf. Het programma voor de premie- keuringen van merries, door de afde ling Zeeland van het Nederlandse Trekpaard te houden, is als volgt samengesteld: Domburg, vrijdag 22 juni, Goes, woensdag 27 juni; Zie rikzee vrijdag 29 juni; IJzendijke dinsdag 3 juli; Oostburg dinsdag 3 juli, St. Philipsland woensdag 4 juli; Oud-Vossemeer woensdag 4 juli; Axel donderdag 5 juli en Kortgene vrijdag 6 juli. Op zondag 15 juli a.s. zal weer een bedevaart naar O. L. Vrouw van Banneux worden georganiseerd. Ook uit oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zullen er dit jaar weer velen zijn, die deze onvergetelijke dag willen meemaken. Zeker, deze twintigste eeuwse pel grim hebben ook het genot van het natuurschoon, dat voor Nederlanders onverbrekelijk aan deze reis verbon den is, maar daarnaast zijn er genoeg elementen om van deze dag een ware boetetocht te maken. Bij deze bus bedevaarten zijn de offergezindheid en de grote bereidheid tot het geza menlijk gebed te bewonderen. Ook de jongere generatie maakt hierop geen uitzondering. Op 15 juli zullen ook vele zieken in Banneux aanwezig zijn. Hun aan wezigheid is een onschatbare stimu lans voor de gebeds. en offergeest. (Advertentie) fanbv verzorging lauJJ®! De geweldige animo voor het auto rijden, welke zich demonstreert in het grote aantal kandidaten voor het rij-examen, blijkt het noodzakelijk te maken te wijzen op bepaalde eisen die aan de bij het examen gebruikte wagens gesteld worden. Near de exa minator die te Hulst de examens afneemt, de heer P.Nijssen, ons mee deelt moet hij meermalen kandida ten al naar huis sturen, voordat ze kans gekregen hebben te tonen dat ze de rijkunst beheersen. De wet schrijft nl. voor aan welke eisen een auto, waarin men het examen af legt, moet voldoen en behalve de «lgemens eisen (welke op de exa men-oproep vermeld zijn) heeft men daarbij te overwegen wat verlangd wordt t.a.v. de plaatsing van de handrem. Dat dit geen overdreven eis is mo ge hieruit blijken dat de examinator gedurende de examenrit wettelijk be stuurder is en dus de verantwoording draagt. Bovendien is er nog zijn per soonlijke veiligheid welke het nood zakelijk maakt dat hij op elk moment de handrem kan bedienen. Alvorens in te schrijven informere men dus nauwkeurig naar de auto typen, waarmee het examenrijden al of met geoorloofd is. GESLAAGD Aan de r.-k. Kweekschool „Insula Dei" te Arnhem slaagde mejuffrouw R. van Mossevelde voor onderwijze res. Philippine OPENING SCHOOL De nieuwe katholieke lagere school welke op het voormalig haventerrein is gebouwd, zal woensdag 27 juni door de Commissaris der Koningin offici eel worden geopend. Om 10 uur wordt er een plechtige H.Mis opgedragen, waarna om 11 uur de inzegening en opening plaats vinden. Zuiddorpe TRAGISCH OVERLIJDEN. De echtgenote van onze vroegere dorpsgenoot C.d.V., Duitse van ge boorte, werd na een bezoek aan de kermis, op de dam dood naast haar fiets gevonden. Zij was op de terug weg naar Westdorpe en kon al enige tijd gelegen hebben eer het tragische overlijden werd opgemerkt. AFDELING STILLE OMGANG Onder leiding van de heren C. Vael en A.Verstraeten heeft men ter plaatse de eerste stappen ondernomen, om te komen tot een eigen afdeling van de Stille Omgang in Amsterdam. Bij de laatst gehouden omgang, waaraan 'n dertigtal Axelse mannen hebben deel genomen, was men aangesloten bij de afdeling Sluiskil. Aangezien men thans wil overgaan tot het geregeld sparen, voor deze tocht, zullen zeer zeker meerdere mannen lid worden van deze vereni ging- Zij die de laatste tocht hebben mee gemaakt, hebben reeds de verzeke ring gegeven, zich ook volgend jaar bij de duizenden pelgrims aan te slui ten, OPNAME-APPARAAT De muziekvereniging Thalia, die ook de laatste tijd en vooral in het buitenland bekendheid begint te ge nieten, is thans overgegaan tot de aanschaf van een opname-apparaat, dat gebruikt zal worden by de we kelijkse repetities. Het ligt in de be doeling de muzikanten hierdoor in de gelegenheid te stellen hun eigen mu ziek telf kritisch te beluisteren. RAADSVERGADERING Vrijdagavond om 7 uur komt de raad van onze gemeente bijeen. Op de agenda staan verscheidene voor stellen van administratieve aard. Ook is er een voorstel om nu de nieuwe gemeentevlag definitief vast te stellen. Graauvo kermis Het is dit jaar een slappe verto ning geweest met de kermis. Het weer werkte helemaal niet mee ook Behalve een danstent en een frites kraam was er absoluut niets op straat te bespeuren, zelfs geen draaimolen tje voor de jeugd. De groteren had den volop gelegenheid zich te amu seren. De sehieting op de staande wip trok 66 schutters, terwijl de lig gende wip wel bij de 80 schutters had. Ook de tweede dag trok de liggende wip weer bij de 50 deel nemers. Alhoewel de temperatuur niet direct meewerkte, toch schijnt er voldoende afzet voor de brouwer te zijn ge weest. Ossenisse VEEKEURING De uitslag van de veekeuring luidt als volgt. Stieren: Kores eig. A.J.B. Serrarens 2e prijs. Eerste kalfkoeien: Gretha V eig. Ed. de Waal, le pr.; Dora, eig. Ed. de Waal, lb; Bertha, eig. Em. Verdurmen 2e pr. Tweede Kalfkoeien: Mina, eig. Ed. de Waal, le pr. Klara II eig. P.Verassel 2e pr. Vierde Kalfkoeien. Nora, eig. P. Verassei. 2e pr. Oudere koeien: Ma rie eig. Ed. de Waal le pr. Klara, eig. P.Verassel, lb. Gretha eig. Ed. de Waal 2e pr. Vaarzen Gretha eig. Ed. de Waal le pr. Stoppeldijk WACHTVERBOD Ter uitvoering van een enige tijd geleden genomen raadsbesluit tot 't invoeren van een wachtverbod aan één zijde van de Dorpsstraat, zijn thans de nodige verkeersborden aan gebracht. Deze maatregel zal zeker de veiligheid van het verkeer in ons dorp ten goede komen. DAG EN NACHT TELEFOON De 'aangeslotenen op het telefoon net Stoppeldijk kunnen voortaan dag en nacht van de telefoon gebruik maken. Reeds langer zouden de abon nees van deze service kunnen genie ten, maar aanvakelijk slaagde men er niet in om een nachttelefonist aan: te trekken. Ook op zondagen kan men de gehele dag bellen. „Uw huiszoals het worden kan" Onder dit motto wordt in Oostburg momenteel een tentoonstelling gehou den, die is georganiseerd door de Centrale van boerinnen- en andere plattelandsvrouwenorganisaties. Op de tentoonstelling wordt voor lichting gegeven op het terrein van de woninginrichting, huishoudelijke apparatuur en werkmethoden in de huishouding. De expositie is de laatste van een reeks van 29, en op vrijdag 22 juni zal men de opgedane ervaringen in een officiële bijeenkomst bespreken. Deze bijeenkomst begint om half. acht in het Graanpakhuis in de Wal- straat. ANTWERPEN Rubenshuis: Tekeningen van p. p. Rubens. Kon. Vlaamse Opera 8 uur: De barbier van Sevilla. ntwerpen Rubenshuis: Tekeningen van P. p. Rubens.

de Stem | 1956 | | pagina 3