UafiblaJ gc^ïem LEXINGTON De vurige boodschap van Abbé Pierre RADm) Zwitsaletten P A N T N E De Diamantmijnen Koning Salamon I Meningen en Commentaren Verlaging collegegelden ROOS? AT EEN ONDERLUKE ERELD Anton Hunink DE PARTIJDIGE UITZENDING EVOLUTIE VAN HET COMMUNISME JOURNALISTIEK! R dam krijgt nieuwe Esso-raffinaderij Lager schoolgeld Opdracht voor bouw kapitaal zeiljacht Opnieuw Britse atoomproef Schilderij en trein voor Soekcirno en Zn. dat kan U Uw haar kosten! Ook op reis LEXI mee! from America's Best Tobaccos DE ESSENTIE VAN ALLES: DE LIEFDE Erfrecht van Hindoes in India geregeld PERIODIEKE PIJNEN 1 door II Ridder Haggard 'i TWEEDE BLAD WOENSDAG 20 JUNI 193 0<XXXXXXXXXXXXXX>00000000000&XX>0000004e604Q6G4Q46 oOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO TN de krant van vrijdag hebben we een korte opmerking gemaakt ever de klachten, die ons bereikten met betrekking tot de verkiezings- dienst voor de radio in de avond van de 13e juni. Daarin werden uitslagen en berekeningen ten gun ste van de P.v.d.A. gekleurd, tot dat men tenslotte wel moest ver melden, dat de K.V.P. niet minder dan drie zetels winst had behaald. Blijkens door ons ontvangen brieven werd deze ervaring door tal van luisteraars gedeeld. Zo schrijft ons een burgemeester uit is verspreidingsgebied: Zonder er bij na te denken heb ik woensdagavond een Hilversum-stati- on aangezet. Hoe later het werd. hoe meer wrevel mij bekroop toen ik bij elke uitslag, welke gegeven werd, moest ervaren dat uitsluitend en al- alleen van de P.v.d.A. de percentages van thans en van de vorige verkie zing door de luidspreker kwamen. Ten aanzien van ALLE overige par tijen moesten de luisteraars het maar met de getallen uitgebrachte stem men doen. Het gevoel van onbehagen werd zó groot dat ik 10 uur op de andere Hilversumse-zender, nl. die van de N.C.R.V. overschakelde. Via deze zen der kregen de luisteraars een volko men objectieve en voor alle partijen gelijksoortige wijze van verslaggeving te horen> waar niemand aanstoot aan kon nemen. Ik heb dus geen indruk gekregen van een partijdige verslaggeving, doch durf uitdrukkelijk stellen dat de V.A.R.A. doelbewust een partijdige verslaggeving gedurende de hele avond heeft gegeven en dat op een wijze die de te goeder trouwe luiste raar, die willekeurig een Hilversum- zender had opgezet, (zoals ondergete kende, zonder er op te letten of dit de V.A.R.A. of de N.C.R.V. was), zó ergerde, dat intuïtief tot overschake ling op de andere zender werd over gegaan. De V.A.R.A. heeft ongetwij feld op de avond van de 13 juni een bedenkelijke beurt gemaakt! Uit de brieven van enkele andere lezers de volgende citaten: „De Vara was in mijn gehoor niet alleen erg „partijdig", maar blijkt achteraf ook onjuist te zijn geweest, in het nadeel van de K.V.P. en in het voordeel van de P.v.d.A. Dan alle hulde aan Gerard Hoek van de N.C.R.V. die een objectief oordeel gaft en aan de betrokken re portage dienst van deze omroep. Plaatsen, waar de Vara flinke winst had, zoals Sittard werden door de Vara wel doorgegeven, doch van b.v, Nijmegen waar de KVP 10 pet. winst had heb ik niet kunnen be luisteren. Dit zijn mijn bevindingen in de korte tijd dat ik op de Vara-zender luisterde...." Toen ik het stukje met het op schrift „Partijdig" las onder „Me ningen en Commentaren" in de krant van vrijdag, nam ik onmiddellijk het besluit U mede te delen, dat mij het zelfde woord op de lippen lag toen ik tijdens de verkiezingsuitslagen bij een storing der N.C.R.V.-zender even overgedraaid naar de V.A.R.A, zijn nu niet juist objectief te noemen uit zending beluisterde... Maar ik vind 't niet fair van de P.v.d.A. om zijn partijgenoten voor 't lapje te houden toen er vergeleken werd bij 1952 en 1954 in A'dam. Een en ander bevestigt dus vol komen de indruk van degenen, die al dadelijk bij ons hun beklag maakten. Er zou veel voor te zeggen zijn, geloven we, als de bekendmaking van verkiezingsuitslagen werd be schouwd als „een nationaal pro gramma", dat in onderling overleg van alle omroepverenigingen wordt verzorgd. J^ROETSJEF en de zijnen weten wel, waarmee ze zijn begonnen, toen ze Stalins-doopceel gingen lich ten, maar niet, waarop dit zal uit draaien. Wat er precies in de grote Sovjet-Unie zelf omgaat, blijft wel grotendeels achter het censuurgor- dijn verborgen. Alleen is bekend geworden, dat er in Stalins geboor teland Georgië herrie is geweest. Hoe de ontluistering van Stalin doorwerkt in de satellietlanden, dat komen we ook slechts fragmen tarisch te weten. Er moet echter wel iets gaan kruien, nu een vast en centraal punt in het communis tisch geloof, Stalins genie, is verbrij zeld. Het duidelijkst echter werden de gevolgen zichtbaar in de com munistische partijen, aan deze zijde van het IJzeren Gordijn gelegen. Grote mannen als Togliatti en Tho- rez willen hun verbazing en erger nis niet langer verbergen. De Itali aan heeft het in een tijdschriftarti kel al heel duidelijk gezegd, dat Kroetsjef e.a. nimmer een bevre digende verklaring gaven voor het feit, dat ze Stalins tyrannie en wreedheid hebben geduld, ja zelfs gesteund. De gehele leidende groep is verantwoordelijk, zegt hij te recht. En hij spreekt openlijk over fouten in het Sovjet-systeem, dat niet langer als verplichtend model voor andere communistische lan den kan gelden. Hij eist ook grotere vrijheid op voor de afzonderlijke communistische partijen. Het is dus druk aan het gisten in de commu nistische wereldbeweging. Er valt nu nog niet te beoordelen, of dit ook tot een uiteenvallen zal leiden dan wel of Moskou straks met vrij ere dressuur de hele zaak toch in handen kan houden. In ieder geval is het zaak voor de niet-communistische wereld geen voorbarige conclusies te trekken uit een evolutieproces, dat nog in volle gang is. Ze dient te volharden in waakzaamheid met het geweer aan de voet. LIET Vrije Volk las in het Parijse France Soir, dat de verkiezin gen in Nederland gingen om het gemengd zwemmen. Daarvan is de PvdA voorstander. De niet-socia- listen zijn er tegen. En omdat de Franse lezers niet begrijpen wat gemengd zwemmen is, volgt ter verduidelijking: gemengd zwem men is het samenzwemmen van ka tholieken en protestanten! Dat heet dan journalistiek! De directie van de Esso Nederland N.V. heeft bekendgemaakt, dat er tussen het Nederlandse ministerie van economische zaken en de Stan dard Oil Co of New Jersey, de moe dermaatschappij in de Verenigde Staten, een overeenkomst is bereikt omtrent de bouw van een nieuwe olieraffinaderij nabij Rotterdam. De raffinaderij zal eigendom zijn en geëxploiteerd worden door de Es so Nederland N.V. en een aanvanke lijke capaciteit hebben van 1 1/2 a 2 miljoen ton per jaar. De kosten van de bouw van de raffinaderij wor den op ruim 100 miljoen gulden ge raamd. Verwacht wordt, dat de raf finaderij in het begin van 1960 zal kunnen gaan werken. In het Staatsblad is gepubliceerd de Wet tot wijziging van de hoger- onderwijswet met betrekking tot de collegegelden. Op grond van dezo wet is te rekenen met ingang van het stu diejaar 1954-1955. het collegegeld ver laagd tot 200 gulden Der studiejaar. Zij die gedurende vier studiejaren het collegegeld hebben betaald blij ven vrijgesteld van de betaling van collegegeld. Vrijgesteld van de beta ling van collegegeld zijn ook zij, die in he. genof zijn van een rijksbeurs. Spoedig zal gepupliceerd worden de algemene maatregel van bestuur waarin wordt bepaald in welke ge vallen vermindering van het college geld wordt toegestaan, indien twee of meer personen uit eenzelfde gezin in het zelfde studiejaar onderwijs volgen. VOOR KLEUTERONDERWIJS In het Staatsblad ls gepubliceerd het Koninklijk Besluit van 12 juni 1956 tot vaststelling van het schoolgeld tarief voor kleuteronderwys. Bij dit besluit is het schoolgeldta- rief bepaald op 12.per kind en per jaar. Bezoekt uit een gezin meer dan een kleuter een kleuterschool, dan is voor het tweede en volgende kind slechts de helft van dit bedrag verschuldigd. Ouders, voogden of verzorgers, wier inkomen ligt beneden een bepaalde grens, zijn geen schoolgeld verschul digd. De desbetreffende normen zul len binnenkort door de Minister van O. K. en W. worden vastgesteld. Een verzoek om vrijstelling moet worden gericht aan burgemeester en wet houders van de woongemeente. De N.V. Amsterdamsehe Scheeps werf G. de Vries Lentsch jr. heeft voor buitenlandse rekening opdracht ontvangen voor de bouw van een sta len kitsgetuigd zeiljacht van uitzon derlijk grote afmetingen. Dit door de Engelse ontwerper Ro bert Clark te ontwerpen zeiljacht zal een lengte krijgen van 47 m. een breedte van 8.50 m en eer. diepgang van 4.50 m. Het zeiloppervlak aan de wind is 650 m2. De top van de grote mast zal zich bijna 45 m boven de waterspiegel bevinden. Dit jacht krijgt echter ook een groot motorvermogen van minstens 1000 pk. Dit kapitale zeiljacht is het groot ste ooit in Nederland gebouwd. Te vens het grootste zeiljacht dat ge durende de laatste 25 jaar op de ge hele wereld gebouwd is. De levering zal in april 1958 plaats vinden. Engeland heeft opnieuw met succes een atoomproef genomen op de proef- terreinen op de Montebello-eilanden aan de noordwest kust van Australië. Dit is dinsdag officieel bekendge maakt. De vorige proef werd op 16 mei j.l. genomen. In de bekendmaking werd gezegd dat deze laatste proefneming het slot betekent van de huidige serie. (Advertentie) Bij Krupp te gast Alfried Krupp von Bohlen und Hal- bach heeft in zijn woning in Es sen een receptie gegeven ter gelegen heid van het bezoek van president Soekarno. De ontvangst werd bij gewoond door 145 personen. Krupp schonk zijn gast een schilderij. De zoon van Soekarno kreeg een speel'goedtrein. Nog te reel mensen beschouwen roos als iets, wat men „niet zo zwaar moet nemen", In werkelijkheid ie het een ernstige waarschuwing, dat er iets mis is met de gezondheid van het haar. Ver* waarlozing va* roos leidt tot onnodig! haarverlies. Pas dus op! Het kan U Uw haar kosten Bestrijd het kwaad - letterlijk tot in de wertel. Zorg er bijtijds voor het kwaad letterlijk tot inde wortel te bestrijden. Alleen een behandeling, die zo diep.door dringt kan uitkomst brengen. Het beste, dat de wetenschap U thans biedt is panthènol. dat uitsluitend wordt vervaardigd door F. Hoffmann-La Roche Cie. Bazel. Dit Panthènol wordt door zijn bijzondere vorm makkelijk tn de hoofdhuid opgenomen en kan daardoor metterdaad i* de haarwortels zijn hoiu zame werking beginnen. Alléén Fantène bevat panthènol. Masveer «f Uw hoofd huid dagelijks mee-en hond hel vol! PAIMTÊNE bestrijdt roos en haaruitval, bevordert hernlenwdo «roet v*n gezond, mooi haar en houdt het Irh m geurig, Het enige diepwer kende haar preparaat Speciaal voor wit en grijs haar is er pantène-bleu Vraag Uw kapper om te» Pantèwe Fridloa M P O T O C N Vanaf f 3.75 Grote flessen f 5.75 HAAG (Advertentie) De figuur van Abbé Pierre is zijns ondanks wereldberoemd geworden. Hij heeft in de Franse Kamer gezeten, is in verschillende landen door de Groten der Aarde ontvangen, kreeg een geestdriftig gehoor van massavergaderingen. Maar hoe verschrikkelijk hij het vindt, vertelt hij in zijn boek „L'Abbé Pierre vous parle", dat thans (in vertaling door Pater van Gelo ven m.s.c.) bij „De Fontein" in Utrecht is verschenen onder de titel: „De boodschap van Abbé Pierre". Een samenloop van gebeurtenissen stortte zich neer over Abbé Pierre, zo klaagt hij, die van hem de bekla genswaardige man maakten over wie alle mensen praten; die 't zelf niet helpen kan, maar die 't aan den lijve ondervonden heeft dat roem de meest hinderlijke bagage is en die dikwijls, ten overstaan van de wanhopige om vang van de aardse ellende, in de be koring komt te morren: dat moet het einde der tijden zijn, dat is te erg!.. Maar dan vermant hij zich weer: Is er wel een heerlijker taak denkbaar dan zich met lijf en ziel te geven voor het doel: aan al de volkeren, die op de aarde leven te bewijzen, dat, als christenen zeggen dat alle mensen broeders zijn en kinderen van één God, zulks geen praatje voor de vaak is? De geest van die taak drijft aan om de mensen metterdaad te helpen; hen te voeden als zij honger hebben; als zij dakloos zijn een woning voor hen te vinden die een eind zal maken aan hun leven als beesten in een stal; als zij werkloos zijn te maken dat zij kunnen genieten van de weelde der waardigheid het brood te verdienen dat zij eten; als zij geen scholen of ziekenhuizen hebben te zorgen voor hun onderwijs en 't verplegen van hun kinderen en zieken! Wordt er zó gehandeld dan zal men niet zoveel godslasteringen meer horen; dan zal mogelijk de hoop gloren op een min der verpeste vrede! Dit is dan het eenvoudige program, waarvan Abbé Pierre in dit boek ge tuigt en het is niet zozeer onwil of hebzucht, waartegen hij heeft op te tornen, maar onbegrip en bureaucra tie. Ja, die bureaucratie, daartegen heeft hij een felle strijd gestreden, toen hij de afschuwelijkste woning toestanden in de schitterende „Ville Lumière" op het spoor kwam. Hij be zette lege huizen voor mensen, die tot dan toe onder een tentzeil in het veld hadden geslapen, hij bouwde barak ken zonder bouwvergunning. Toen de ambtenaren kwamen, om hem op zijn overtreding te wijzen, riep hij hun toe: „Ik geef er de voor keur aan ze onwettig te zien leven bo ven ze wettig te zien sterven zoals er babies van die moeder gestorven zijn die er drie had en er nu maar één over heeftEn toen men later terugkwam met de bedreiging van een proces: „Ik smeek u bij de liefde Gods, doe ons dat proces aan. Dat is alles wat ons ontbreekt. Ik zou voor een rechtbank, voor de autoriteiten, de waarheid willen gaan uitschreeu wen, de waarheid, de toestand, die hier heerst. Op die dag zal ik al mijn onderscheidingen op de borst hangen, mijn sjerp van Kamerlid zal ik om doen en als het moet mijn pastoors stool er bovenop en ik zal voor de rechtbank laten horen wat de werke lijke zin is van de wetten die wij ver krachten: wetten die stellig hun ver dienste hebben, wetten die ons allen min of meer tot zegen zijn, maar ook zal ik zeggen dat, zolang schan de en verfoeilijke mistoestanden als deze met zich meebrengen, wij bereid zijn ze te overtreden".... Het wordt dan een spannend spel tussen Abbé Pierre en de bureaucra ten, waarbij zijn onbreekbare volhar ding het wint. Hiervan verhaalt dit boek in een slordige, maar van hart- tot-hart-gaande stijl. Men kan deze Abbé Pierre sim plisme en eenzijdigheid en doordra verij voor de voeten werpen, maar 't is goed, dat allen, die vast dreigen te geraken in de gecompliceerdheid der problemen, eens onbevangen luisteren naar deze taal, die ons terugwijst naar de essentie, naar de liefde voor mens en mensheid, welke al ons han delen moet bezielen. Commissies en rapporten en studie en enquetes en wat al niet meer zul len nodig blijven, om de strqd tegen de noden van mensen en volkeren met vrucht te kunnen aanbinden. Doch la ten we er niet in verdrinken en ons ook iets eigen maken van het vuur en de geestkracht, welke een Abbé Pierre drijven. Het wetsontwerp op het erfrecht van de Hindoes in India is door de president goedgekeurd en is thans in werking getreden. Dit is dinsdag te New Delhi bekendgemaakt. De nieuwe wet brengt een grote ommekeer in de erfopvolging van de Hindoes. Voor het eerst in de ge schiedenis komen vrouwen in aan merking om te erven en evenals man nen zelf bezit te hebben. Dochters mogen thans het eigendom van hun vader delen. DONDERDAG, 21 JUNI 1956 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9.00 V.d. vrouw 9,35 Waterst. 9,40 School radio NCRV: 10,00 Gram. 10,30 Mor gendienst KRO: 11,00 V.d. zieken 11,45 Pianospel 12,00 Angelus 12,03 Instr. sext. 12,30 Land- en tuinÖ.meded. 12,33 Wij van het land 12,40 Gram. 12,55 Zonnewij zer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,2o Viool en piano 13.50 Gram. NCRV: 14,00 Evang. morgend. 14,45 V.d. vrouw 15,15 Lichte muz. 15,35 Gram. 16,00 Bijbelle zing 16,30 Clavecimbel, cello en viool 17,00 V.d. jeugd 17,35 Gram. 17,40 Koer sen 17,45 Gram. 17,55 Vocaal ens. 18,15 Ork.conc. 18.45 Leger des Heils kwartier 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Gram. 19,20 Sociaal perspectief 19,30 Gram. 20,00 Ra- (Advertenties) verstoppingf neem FRANKLIN THEE VLUCHTJE Een Britse postduif is uitge- J put neergestreken op het pas- J sagiersschip AscaniaHet I dier had 2400 km, over de At- S lantische Oceaan gevlogen. Kuikens Volgens Chinese krantenberichten is men er in Communistisch China in geslaagd „Reuzenkuikens" te kweken door het eiwit van ganzen eieren in kippeëieren over te bren gen. Kamerlid Het Franse radicale kamerlid Clostermann, die tevens een be kende oorlogsvlieger was, is van zijn politieke verplichtingen ontheven om hem in staat te stellen als mili tair vlieger in Algerië te strijden. Vergissing In Zwitserland zijn twee valse munters tegen de lamp gelopen omdat zij Engelse soevereinen maakten met de beeltenis van George de vijfde en het jaartal 1909. Deze koning besteeg echter eerst in 1910 de troon. Sigaretten Muck heet het nieuwe soort siga retten, dat in Oost-Duitsland op dé markt is gebracht om rokers, die aan een paar trekjes genoeg heb ben, tevreden te stellen. Het siga retje is slechts iets groter dan de helft van een normale sigaret- Hik De dertigjarige Amerikaan, Jack O'leary, die sinds 13 juni 1948 last van de hik heeft gehad, schijnt ein delijk van zijn kwaal verlost te zijn. „Het is haast een wonder," zei hij. „Het huis is nu zo rustig." Jack heeft in de afgelopen aclit jaar hij hikte met tussenpozen van één seconde 65.000 brieven met adviezen uit alle delen van de wereld ontvangen. In die tijd heb ben meer dan 200 artsen gepoogd liem te helpen. Schoenen Dora, een Duitse herdershond, is mannequin op de uitvinderstentoon stelling, die in Parijs wordt gehou den. Zij tippelt rond op viltschoe- nen met ritssluiting. Het idee is af komstig van René Maud Zijn vrouw klaagde er vaak over, dat de hond met vieze poten binnenkwam. De mens draagt schoenen, waarom de hond niet?" zo vroeg die Maud zich toen af. Hij ontwierp twee soorten hondenschoenen: een paar van vilt voor binnenshuis en een leren paar voor buiten. Rondreizen De Zweedse vereniging voor vreemdelingenverkeer organiseert rondreizen te paard, die een week duren met vijftig uren rijden: men vermijdt daarbij de hoofdwegen. V erzamelwoede Rechercheur Giuseppe Dosi uit Rome, thans gepensioneerd, na ja renlang chef te zijn geweest van de afd. van de internationale politie (Interpol), heeft 'n merkwaardige hobby. Hij is postzegelverzamelaar, maar geen gewone. Hij verzamelt uitsluitend valse ze gels. Het gestoorde bad... (Advertentie) Anton Hunink's Daventria vleeswaren geven een „pittige" pplossing voor zoutloos dieet-problemen. Rookvlees - gekookte tong procureur bacon zonder zwoerd - ham - snijworst- boterhamworst gekookt mager spekniettegenstaande uw zoutloos dieet kunt u ze gerust eten. En dan Anton Hunink's blikconserven voor zout loos dieet: leverpastei - soepballetjes gebraden gehakt knakworst - hamworst! Dank zij een nieuwe vinding (Ned. Octrooi 74530) natriumvrij bereid, zonder keukenzout, maar toch hartig van smaak en normaal houdbaar. let op het label met loodje! Dat is uw garantie. De pittige oplossing van uw zoutloos dieet! Verkrijgbaar in elke goede zaak voor fijne vleeswaren DAVENTRIA ViEESWAREN t oor rout loos dieet diokrant 20,20 Radio-vossenjacht 21,30 Gram. 21,45 Gram. 22,10 Orgelconc. 22,35 Gram. 22,45 Avondoverd. 23,00 Nws. 23.15- 24,Oo Gram. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gymm. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 V.d. huisvr. 9,15 Gram. 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram. 10,50 V.d. kleuters 11,00 V.d. huisvr. 11,15 Lichte muz. 11,45 Ons won derlijk hart, caus. 12,00 Orgelspel 12,25 In 't spionnetje 12,30 Land. en tuinb. meded. 12,35 Gram. 12,50 Uit het bedrijfs leven 13.00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,25 Lichte muz. 13,55 Beursber. 14,00 Viool en piano 14,30 Klaver vier, hoorsp. 15,05 Gram. 15,15 V.d. zieken 16,00 Gram. 16,15 Voordr. 16,30 Gram. 16,45 V.d. jeugd 17,30 Pianospel 17.45 Regeringsuitz.: Ne derland en de wereld: Het Nederlands lectoraat in Australië 18,00 Nws. 18,15 Sportprobl. 18,25 Lichte muz. 19,00 Gespr. brief uit Londen 19,05 Amateurprogr. 19,40 Luisterwedstr. 20,00 Nws. 20,05 Gram. 20,15 Hoil. Festival 1956: Tsjechisch Fil- harm. ork. I.d. pauze (pl.m. 21.10-21.25) Met een postkoets onderweg klankb. 22.30 Gram. 22.40 Act. 22.50 Sportact.), 23,00 Nws. 23,15 Beursber. v. New York en act. of gram. 23,25-24,00 Lichte muz. BRUSSEL 324 m. 11,45 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Orgelspel 14,00 Eng. les 14,15 Gram. 14,30 Franse les 14,45 Gram. 15,00 Pianorec. met comm. 16,00 Koersen 16,02 Kamer- muz. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,15 V.d. kind. 18,15 Gram. 18,30 V.d, sold. 19,00 Nws. 19,30 Rep. 19,40 Gram. 20,00 Zang en piano 20,30 Verz.progr. 22,00 Nws. 22,15 Muz. caus. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gram. 12,30 Orgelspel 13,00 Nws. 14,15 Gram. 14,25 Lichte muz. 15,00 Kamermuz. 15,45 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 18,30 Gram. 19,05 Idem 19,30 Nws. 20.00 Hoorsp. met muz. 22,00 Nws. 22,15 Relais 22,55 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 15,05-16,30 Eurovisie: De Royal Ascot Races. KRO: 20,00 Journ. en weerber. 20,15 Eindexamen 1956 toneel academie Maastricht 20,30 Rep. uit Pa rijs 21.10 Televitrine 21,20 Pottenkijken 21.30 Testplaat. FRANS BELG.: 14,15 Testbeeld 14.30 Eurovisie: Rep. v.d. Ascotraces 15,45 In termezzo 16,10-16,30 Eurovisie: Rep. v.d. Ascotraces 16,45 Testbeeld 17,00-18,20 V.d. kind. 19,45 Testbeeld 20,00 Act. 20,15 Nws. 20,40 Eurovisie: Rep. 21.10 Filmprogr. Daarna: Wereldnws. VLAAMS BELG.! 15,05-16,30 Eurovisie: Internat, paardenrennen te Ascot 19,15 Testbeeld 19,25 Gram. 19,30 Openingsbeeld 19.31 TV-strip 19,35 Nws. 20,05 TV-film 20,30 Eurovisie: Bezoek aan kasteel v. Cheverny 21,10 Speelfilm 22,40 Journ. (Advertentie) Moderne vrouwen bestrijden ze meti ...'n ZW!TSALpreparaat/ van 43. Maar nu denk ik, dat ze deze tweede weg heeft moeten nemen, uittrekken- f®,in de woestijn, zoals Hagar deed. Li l dat deed is er niets onver klaarbaars meer in het verhaal, zoals J?0S1 bet deed. Voor ze uitgeput «w- Werd ze zeker door jagers op struisvogels opgenomen en naar de ge?racht en vandaar naar ande re vruchtbare plaatsen, tot ze einde- win z?ei°eiand aankwam.) We reisden op ons gemak en kwa men op de avond van de vierde dag eens op de kam van de bergen, u) ,e, Kukuanaland van de woestijn van i die zic^ uitstrekte in golven rr«ü zand aan onze voet en waren on- 5^e?r V1tf en twintig mijlen ten noorden van Sheba's bergen. volgende morgen werden wij bij bet krieken van de das naar de boei van een zeer steile afgrond gebracht, waar we moesten afdalen om de vlakte te bereiken, welke ongeveer tweeduizend voet beneden ons lag. Hier namen wij afscheid van die trouwe vriend en stoere krijger Infa- doos. die ons op plechtige wijze alle goeds toewenste en van verdriet bijna schreide. „Nooit" zei hij, „zullen mijn oude ogen uwsgelijken weerzien. Na de wijze, waarop iricubu de man nen in het gevecht neersloeg En wat een gezicht was dat, toen hij met één slag Twala het hoofd afsloeg! Het was prachtig prachtig Ik zal wel niet meer mogen hopen zo iets weer te zien, behalve in mijn dromen." Het speet ons zeer, dat wij van hem weggingen. Good was zo aangedaan, dat hij hem een souvenir aanbood en wel een oogglas, waarvan hij er nog een in voorraad had. Infadoos was verrukt daarover, het bezit van zulk een artikel zou zijn prestige enorm doen stijgen en na verschillende mis lukte pogingen, slaagde hij er in het in zijn oog te duwen. Iets dwazers dan de oude krijgsman met zijn oog glas zag ik nooit. Oogglazen passen slechi bij luipaardvellen en zwarte struis vogelpluimen. Nadat onze gidsen goed waren bela den met water en provisie en wij een donderend afscheidsaluut van de Buf fels hadden ontvangen, drukten wij Infadoos de hand en begonnen naar beneden te dalen. Het bleek ons een zeer inspannend werk, maar zonder dat ons iets was overkomen, bevon den wij ons die avond op de vlakke grond. „Ik geloof," zei sir Henry, toen wij 's avonds bij het vuur zaten en naar de rotsen "staarden, „dat er slechter plaatsen in de wereld zijn dan Kukua- naland en dat ik ongelukkiger tijden heb gekend dan de laatste paar maan den, hoewel ik ze nooit zo vreemd heb beleefd. „En wat zegt gij er van, mijn vrienden?" „Ik wenste bijna dat ik er weer terug was", zei Good met een zucht. Wat mij betreft, ik dacht: eind goed, al goed, maar in een lang en zwaar leven, rijk aan ontberingen, had ik het toch nooit zo hard gehad, als in de laatste tijd. Ik word nog koud ais ik aas die slag dank en aan ons verblijf in de schatkamer. De volgende morgen vingen wij een moeilijke voetreis aan door de woes tijn. Wij werden vergezeld door vijï gidsen, die een behoorlijke hoeveel heid water droegen. Wij brachten de nacht natuurlijk in de open lucht door en zetten de volgende morgen zeer vroeg onze tocht voort. Op de middag van de derde dag konden wij de bomen zien van de oase, waarvan de gidsen hadden gesproken en een uur na zonsondergang liepen wij weer over gras en hoorden we het water ruisen. HOOFDSTUK XX. Gevonden. En nu kom ik tot misschien het vreemdste avontuur, dat ons over kwam onder al die zonderlinge zaken en dat toont hoe wonderlijk de dingen soms lopen kunnen. Ik wandelde langzaam en een eindje voor de anderen langs de oevers van de stroom, welke van de oase loopt tot hij wordt opgezwolgen in het hon gerige woestijnzand, toen ik plotseling bleef stilstaan en mijn ogen uitwreef zo goed ik kon. Daar, niet verder dan twintig meter van mij af, geplaatst in een mooie omgeving in de scha duw van een soort vijgeboom en uit ziende op de stroom, lag half verbor gen een hut, ongeveer gebouwd als die van kaffers, uit graszoden en klei. maar ze had een deur van de gewone grootte inplaats van een holte tot toegang. „Wat duivels", zei ik tot mijzelf, „kan zo'n hut hier te betekenen heb ben?" En juist toen ik het gezegd had, werd de deur geopend en kwam er een man uit, kreupel lopend, ge kleed in huiden en met een verbazend lange baard. Ik dacht dat ik door een zonnesteek was getroffen. Het was onmogelijk. Geen jager zou er ooit toe komen om zich hier neer te zetten. Ik keek en keek en dat deed ook de an dere man, toen juist sir Henry en Good bij ons kwamen. „Kijk vrienden", zei ik, „is dat een blanke, of ben ik gek?" Sir Henry keek en Good keek en toen uitte de man met de grote baard een kreet en strompelde naar ons toe. Toen hij dicht bij ons was, viel hij neer in een soort van flauwte. Met één sprong was sir Henry aan zijn zijde. „Grote God!" riep hij, „het is mijn broer George!" Op het geluid dat gemaakt werd, kwam een andere figuur, eveneens in huiden gekleed, uit de hut te voor schijn; het was een kleurling met een geweer in de hand. Toen hij mij zag. gaf hij een schreeuw. „Macoe- mazahn, kent u mij niet baas? Ik ben Jim de jager. Ik heb het briefje, dat u mij voor mijn baas gaf, verloren en wij zijn hier büna twee jaar ge weest!" En de kaffer viel aan mijn voeten, wenende van vreugde. Intussen was de man met de zwar te baard tot zich zelf gekomen en op gestaan en hij en sir Henry stonden arm in arm zonder in het eerst een woord te spreken. Maar waarover ze vroeger ook twist hadden gehad ik vermoed, dat het een dame was, hoe wel ik er nooit naar vroeg was klaarblijkelijk nu vergeten. „Mijn goede beste George!" barstte sir Henry eindelijk uit, „ik dacht dat je dood was. Ik ben over Salomo' s bergen getrokken om je te vinden. Ik had alle hoop om je weer te zien reeds opgegeven en nu kom ik, als een oude aasvogel in de woestijn, om je hier te vinden." „Ik trachtte ook Salomo's bergen over te steken", was het antwoord, gesproken op de aarze lende toon van iemand, die in de laat ste tijd weinig gelegenheid heeft ge had om zijn tong te gebruiken, „maar toen ik hier op deze plaats kwam, kreeg ik een blok op mij" been en ik kon voor noch achteruit." Daarna kwam ik naderbij. „Hoe gaat het u, mijnheer Neville?" vroeg ik. ..Herkent u mij?" „Ja," zei hij, „zijt ge niet de bekende jager Qua^ termain? En hé, daar is Good ook! Wacht een ogenblik, ik begin weer een beetje duizelig te worden. Het is zo erg vreemd en voor iemand, die had opgehouden te hopen, zo buiten gewoon gelukkig. Die avond toen wij om het kamp vuur zaten, vertelde George Curtis zijn geschiedenis, die al bijna even avontuurlijk was als de onze en in het kort hierop neerkwam: Bijna twee jaar geleden had hij Sitanda's kraal verlaten, om te trachten Suli- man's bergen te bereiken. Wat het briefje betrof, dat ik hem door Jim zond, deze had het verloren en zo hoorde hij er vandaag voor het eerst van. Handelende naar inlichtingen, welke hij van kleurlingen kreeg, zou hij niet over de Sheba's bergen gaan, maar ging hij in de richting van de als ladder gevormde weg, waarlangs wij nu gekomen waren en die beter scheen dan de weg, welke was aange geven op de kaart van de oude Don Silvestra. In de woestijn hadden hij en Jim veel gebrek geleden. Maar ein delijk hadden ze deze oase bereikt, waar George Curtis een verschrikke lijk ongeluk overkomen was. Op de dag van hun aankomst had hij bij de stroom gezeten en Jim was bezig ge weest om honing te halen uit een nest van bijen zonder angel, zoals men ze in de westijn vindt. Dat was juist boven hem en door het klim men van Jim was er een rotsblok los geraakt en op zijn rechterbeen geval len. Het had hem ernstig gekwetst. (Wordt vervolgd).

de Stem | 1956 | | pagina 3