Het Zwin wordt NIET afgesloten De D Vrije van Sluis gaat internationale dijk (kosten 1 miljoen) verbeteren Ned. Dierenbescherming krijgt nieuwe afdeling Grondonteigening en een nieuw verlichtingsplan Exarste Dronken weggebruikers deden dwaze dingen Politierechter Middelburg en beledigende opmerkingen urm Ook vergoeding renteverlies Middelburgse winkeldievegge op heterdaad betrapt Berucht tweetal Meni DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 20 JUNI 1956 Strikte eis van 100 pCt rijksbijdrage blijft evenwel gehandhaafd Zuiver Uw bloea Loffelijk initiatief in I er neuzen Start met honderddertig Jedcn Raad van Sluis doorworstelde zware agenda Vlag, die lading moest dekken DE KLIMOP-EXPOSITIE TE TERNEUZEN Grote belangstelling Hoogwaterstanden GOEDE OOGST VAN VROEGE PIEPERS Walcheren 3 MIDDELBURG ZEEUWSt '11- V LAAN DEREN Zuid-Beveland GOES EXAMENS AGENDA Heden en DE Pa EVOLUTIL COMMl Het waterschap „Het Vrije van Siuis" gaat spoedig over tot het ver beteren van het Nederlands gedeelte van de Zwin-zeedijk, zo besloot de algemene vergadering gisterenmiddag. Daarmee komt een eind aan een sinds lang bestaand geschilpunt, dat talloze malen is besproken en waar over pas nu overeenstemming is bereikt, zij het dan niet bepaald tot genoegen van alle partijen. De dijkgraaf, de heer J. Becu, die deze vergadering voor het eerst in zijn functie van dijkgraaf leidde, deelde n.l. mee dat de internationale Zwincommissie tot het besluit is gekomen, dat het Zwin niet zal worden afgesloten. van Sluis genoegen neemt met een subsidie van 80 pet., dat men integendeel vasthoudt aan de 100 pet. rijksbijdrage en dat men zelfs de nodige aandacht wil vragen voor een vergoeding van renteverlies, een ver lies dat het waterschap door de financiering van dit op een miljoen gulden geschatte werk over wellicht een groot aantal jaren gaat lijden. Aldus werd, na een voor een zo belangrijk onderwerp opmerkelijk korte discussie, besloten. Hierover sprak de dijkgraaf zijn teleurstelling uit. Nu het besluit er echter eenmaal is heeft 't verder geen zin erover te jammeren en nu staat fan de gezamenlijke verbetering van de zeedijk achter de historische» en veel besproken oude zee-arm voor de deur Er is een ontwerp ter verbetering gereed waarover Provinciale en Rijks waterstaat hun fiat nog moeten geven. Hij sprak de verwachting uit dat België, voor wat de verbetering van het Belgische deel van de zeewering betreft, spoedig zal volgen. Het Ne derlandse deel is echter het slechtst. Dit werk wordt uitgevoerd in het kader van de z.g. zwakke plaatsen in het Deltaplan. Verwacht mag wor den (al is er geen enkele zekerheid) dat bet Rijk in de verbetering van de internationale dijk een subsidie van 80 pet. zal verlenen. Hiermee kan het Vrije van Sluis evenwel niet akkoord gaan. Men stelt zich op het standpunt, aldus de dijkgraaf, dat de in het ontwerp Deltawet genoemde regeling naar draagkracht de eis van 100 pet. rijksbijdrage volkomen recht vaardigt. Te dien aanzien was hij echter helemaal niet optimistisch. De ervaringen met het Rijk, inzake oor logsschade, enz., maken de vooruit zichten niet bepaald rooskleurig. De financiële regeling zal zeker ook niet spoedig geregeld zijn; ze zal waar schijnlijk overvloeien in de afwikke ling van het Deltaplan. Dit alles maakt het voor het Vrije van Sluis niet bijzonder aantrekkelijk aan dit werk te beginnen. Men is echter be reid hard mee te werken aan de uit voering van de zeeweringsplannen. DRAAGKRACHT VVS GERING Het voorstel van het bestuur on dervond bij de algemene vergadering geen weerstand. De heer J. van Don gen wees, de eis van 100 pet. rijksbij drage verdedigend, op het feit dat de polders achter de te verzwaren dijken daardoor grond verliezen, terwijl el ders grondwinst is. Er. daar bekostigt het Rijk alle werken, behoeven de polders niet mee te betalen. Hij stelde dan ook voor de re gering er nadrukkelijk op te wijzen, dat de bereidheid de verbetering van de Zwin-zee dijk uit te gaan voeren geens zins impliceert, dat het Vrije WAT IS EEN WAARD? BESTUURSLID Tevoren had de heer J. Becu een opsomming gegeven van wat het wa terschap te doen staat. Een definitie ve opsomming voor de wachtsluis te Retranchement kan pas worden ge forceerd na de verbetering van de Zwinzeedijk en de dijkverzwaring van het Deltaplan. De bijdrage aan de bouw van de zeesluis te Cadzaind (to tale kosten ruim 1 miljoen 300 dui zend gulden) zal voor hef Vrije van Sluis een tor. bedragen. Naar de heer Becu meedeelde voldoet het uitvoeren van wegverbetering in eigen beheer zo goed dat men voor het volgend dienst jaar waarschijnlijk opnieuw met een dergelijk voorstel zal komen. De heren J. Mijs en J. van Dongen verwelkomden de nieuwe dijkgraaf en zegden hem alle steun en mede werking toe. De heer van Dongen sprak er in dit verband zijn vreugde over uit in de inleiding van de dijk graaf nu voor het eerst een positief geluid te beluisteren was geweest. In de komende zware strijd (met het Rijk) inzake de subsidiekwesties wenste hij hem alle mogelijke suc ces toe. De dijkgraaf had tevoren dank gebracht aar. zijn voorganger, de heer v. d. Broecke. Hij gewaagde daarbij van een voorste) uit de vergadering, om de gewezen dijkgraaf een wacht geld toe te kennen. Toen dit aan het slot (het was van de heren van Don gen en Mijs) in behandeling kwam, bleek uit de vergadering weinig be reidheid hieraan mee te werker.. De sfeer waarin deze korte bespreking verliep wordt gedemonstreerd door de ivtslag var de stemming: 13 voor en 36 tegen. Een enorm aantal minder belang- Advertentie1 en bevrijd Uzelf zó van Rhenmatische Pijnen. Als cis ondragelijke pijnen een gevolg zijn van onzuiver bloed, brengt een bloedzuiverende kuur uitkomst. Kru- schen, de beproefde combinatie van zes minerale zouten, wetenschappelijk samengesteld, is al jaren het redden de middel voor generaties van lijders aan Reumatiek. Neem voortaan ook Kruschen. De aansporende wer king op lever, nieren en ingewanden doet Uw blo<ed sneller stromen. On zuiverheden en die veroorzaken de pijn zetten zich niet meer vast, maar worden afgevoerd langs natuur lijke weg. 821-oo Op 16 maart 1.1. werd in Terneu- zen een vergadering gehouden om te komen tot het oprichten van een afdeling Terneuzen en omstreken van de Nederlandse vereniging tot be scherming van dieren. Bij deze eerste vergadering werd een voorlopig be stuur gekozen. In café ,,'s Lands Welvaren" werd de definitieve oprichtingsvergadering gehouden dieonder leiding stond van Terneuzens politieinspecteur K. Reinders. De heer Reinders betreurde de slechte opkomst, hoewel de afdeling reeds 130 leden telt. Deze slechte opkomst schreef hij toe aan de mid- denstandstentoonsteling. HET BESTUUR Daar het voorlopig bestuur rede nen had om tot definitieve oprich- De Sluise gemeenteraad kwam bij-De consequenties van de uitvoering een voor de behandeling van een j van dit straatverlichtingsplan, waar agenda, welke zowel moeilijke als van de kosten op f 70280— worden tere kwesties bevatte. j geraamd, bestaan echter hierin, dat ir De eerste kwestie was de wijziging van het herbouwplan met de bebou wingsvoorschriften. Het oorspronke lijk plan moest aangepast worden aan de gewijzigde omstandigheden. Zo werd de situatie aan het Walplein in het plan vastgelegd, waardoor dus in de verre of nabije toekomst het pand van de heer A. Vermeulen en het transformatorhuisje van de PZEM zal moeten verdwijnen. Tegen de doortrekking van de Ridderstraat naar de Nieuwstraat bleek echter bij betrokkenen ernstige bezwaren te bestaan, die echter üet zo zeer tegen de aanleg van de weg, maar wel tegen de aanwijzing als bouwgrond van de langs deze weg liggende percelen gingen. De betrokken grondeigenaren wil len eventueel grond voor de weg af staan, maar de overige grond in hu® bezit houden. De heren van Winsberghe en var. Hal konden de bezwaren van betrok kenen gedeeltelijk onderschrijven en vonden dat deze nogal zwaar gedu peerd zouden worden. Burgemeester en Wethouders zagen echter geen andere mogelijkheid. De algemene overtuiging is dat deze weg er moet komen. Als langs deze weg geen bebouwing wordt geprojecteerd, is de aanleg ervan nutteloos en te vens niet verantwoord. Uiteindelijk gaat de raad met alge mene stemmen met de wijziging van het herbouwplan akkoord. MINNELIJKE SCHIKKING Het hierop aansluitende voorstel van Burgemeester en Wethouders be trof onteigening van de gronden no dig voor doortrekking van de Rid derstraatNieuwstraat. en de ver krijging van bouwterrein aldaar. De heer van Hal wilde de laatste mogelijkheid voor eèn minnelijke schikking open laten en op zijn voorstel werd in principe tot ont eigening besloten, maar betrokkenen zullen nogmaals in de gelegenheid worden gesteld een minnelijke schik king te treffen. De straatverlichting te Sluis was reeds meerdere malen het onderwerp van gesprek in de raad geweest. VERLICHTING. Het nieuwe plan van de PZEM voorziet in een moderne verlichting voor de gehele kom van Sluis en de uitval- en toegangswegen. St. Anna ter Muiden krijgt een verlichting door middel van gloeilampen, terwijl het overige deel in H.P.L. lampen en T.L. buizen zal worden uitgevoerd. Sluis een straatbelasting moet worden ingevoerd en o.m. precariorechten voor het hebben var. luifels, zonne schermen enz. boven de openbare grond werd verhoogd van f 3.tot f 10.per jaar. Ook de vergoeding voor het gebruik van gemeentegrond voor de exploitatie van benzinesta tions, waarvoor thans gemiddeld f 10 per jaar wordt betaald, moet op f 500 per jaar worden gebracht. De heer van Hal vond de financiële consequenties van het plan erg hoog. De voorzitter stelde, dat men moet uitgaan van een zeker verzorgings- peil in de gemeente. De gemeente heeft n°g steeds de begroting klop pend kunnen krijgen zonder Rijks bijdrage. Het ziet er naar uit, dat wil Sluis niet achterop raken vergeleken bij het verzorgingspeil in andere ge meenten, dit in de toekomst niet meer het geval zal zijn. Een eerste eis voor toekenning van Rijksbijdrage is in voering van straatbelastir.g welke thans aog kan worden beperkt tot 7 procent van de belastbare opbrengst van de bebouwde en 3 procent van de ongebouwde eigendommen, maar in de toekomst misschien nog hoger zal moeten worden opgevoerd. Met een bezwaard gemoed ging de raad akkoord met de voorstellen van Burgemeester en Wethouders. ting zo spoedig mogelijk over te gaan wilde men met het oog op de ko mende vakanties niet langer wach ten en werd daar er geen nieuwe kandidaten waren voorgedragen voor gesteld het voorlopige bestuur, defini tief te benoemen. Voorzitter is de heer K. Reinders, Mevrouw W.Hen ry, secretaresse en de brigadier van politie E.Russchen tweede secretaris, de heren L.Meertens en C. de Blaay respectievelijk le en 2e penningmees ter, dokter A.W. Brons, dierenarts, technisch adviseur en Mevrouw J.A. v.d.Schans- de Witte algemeen ad junct. Het bestuur zal nog een vice- voorzitter benoemen. Het bestuur werd bij acclamatie gekozen. De statuten en het huishoudelijk reglement werden vastgesteld, ter wijl het voorstel om de naam „Ter- neuzen en Omstreken" te verande ren in „afdeling Zeeuwsch-Vlaande- ren" werd aangenomen. Ook de contributies en donaties werden vastgesteld. PROPAGANDA-AVOND Daar volgens het huishoudelijk re glement de algemene ledenvergade ring in het laatste kwartaal van het kalenderjaar moet worden gehouden werd hiervoor 4 oktober (werelddie rendag) gekozen, en zal aan deze vergadering een propagandaavond worden verbonden. Mejuffrouw 't Gilde en de heren Boerman en van Rijen werden aange zocht een comité te vormen dat deze propaganda-avond zal organiseren. Verschillende problemen betreffen de het oprichten en verzorgen van een hondenasyl, het eventueel afma ken van dieren wat tot nu toe door de politie geschiedde waren bij de rondvraag onderwerpen van bespre king. De voorzitter merkte op dat dit allemaal vrij veel geld vraagt. Definitieve beslissingen konden dan ook niet direct worden genomen daar er nog niet genoeg geld in kas is. In ieder geval zal het bestuur zo spoedig mogelijk een aanvrage om subsidie bij de gemeente indienen. HOEKSTUKKEN De overige punten gingen vlot on der de hamer door. De verordening op de Winkelsluiting werd zodanig gewijzigd, dat alle winkels met in gang van 1 augustus a.s. op zon- en werkdagen mogen zijn geopend tot 22.00 uur. Uit het overleg dat B. en W. met het Ministerie van Economi sche Zaken hebben gevoerd is geble ken, dat dit Ministerie deze verorde ning bij wijze van proef voor één jaar zal goedkeuren. Aan de kerkeraad der N. H.-ge meente werd een subsidie van f 270 verleend ten behoeve van het jeugd, werk. Ook aan het Groene Kruis werd een subsidie toegekend tot een bedrag van de helft van de door deze vereniging over 1956 te ontvangen contributies. De opening van de tennisbanen zal op 8 juli a.s. plaats hebben. De raad besloot beide banen voorlopig tot 1 januari a.s. aan de tennisclub „Sluis' te verhuren voor f 250-—. Tenslotte werden de artsen G. de Meijer te Sluis en G. Hage te Cad- zand ingevolge de bepalingen van de nieuwe wet op de lijkbezorging aan gesteld tot gemeentelijke lijkenschou, wers. rijke zaken was tevoren in snel tem po afgehandeld: veelal betrof dit aan kopen van grond ter verbetering van wegen, wegbochten, sloten en wate ringen. Ook besloot men tot verbetering var. de weg KruisdijkPlatteweg tot aan de Koudedijk onder Groede. Dit werk zal ca. 100.000 gulden kosten waarin de Cultuur Technische Dienst ca. 53 procent subsidie zal verstrek ken. De financiering zal via een le ning moeten geschiedn. Tenslotte ontspon zich een geani meerde discussie over de financiële waarde van de bestuursleden. Er waren n.l. stemmen opgegaan (in ie vorige vergadering door de heer van Dongen) de leden van het dagelijks bestuur tegen ongevallen en invalidi teit te verzekeren. Voor hoeveel werd ook in het bestuursvoorstel, niet ge noemd. Tenslotte „waardeerde" men de negen heren, verzekeringagewüs, op een halve ton per man. BRUG TE KORTGETSE VERDWEEN IN WATER In Kortgene is de oprijbrug van de veersteiger omlaag gevallen en onder water verdwenen. Vier leden van het veerbootpersoneel, die op de brug stonden om haar neer te laten, kon den zich bijtijds in veiligheid stellen. Uit het onderzoek is gebleken, dat een der gietijzeren wielen, waarlangs de kabel van een der contragewich ten loopt, was gebroken. Door deze breuk vielen het dertien ton zware gewicht en dc brug in het water. Naar het zich laat aanzien, zal het enige tijd duren voor de brug her steld is. De veerboot zal nu voorlopig gebruik moeten maken van tijbruggon. Dit zal echter een beperking van het autoverkeer van en naar Noord-Beve land met zich mee brengen daar over deze bruggen slechts auto's tót een gewicht van tien ton kunnen worden toegelaten. Advertentie» Rustig denken m Mijnnardt's /enuwtablelten (Advertentie) De wijze waarop dronken chauf feurs hun kennelijke staat trachten te verbergen, moge cliainel genoemd worden. Tot een dergelijke conclusie komt men,, indien men de gedra gingen nagaat van de metselaar E.S. uit Oostburg, die niet zijn 24 jaren op 7 mei jl. te Sluis werd aangehou den, toen hij bijna e<m aanrijding veroorzaakte. S. had... een vlag van een gere nommeerde limonadefabriek rond de hals geknoopt, als een vlag, die de lading moest dekken, zoals de poli tierechter te Middelburg, mr. J.A. Abbing het dinsdagmorgen noemde... Dat S. verder tegen de politie zei: „Nee, geen bloedproef, anders ben ik de sigaar" doet hier verder niet ter zake. Het kwam er op neer, dat S. in eerste instantie in het café, waar hij acht a negen glazen bier consumeerde (,,'t Is nogal een ploi.s" zei de politierechter) een bescheiden demonstratie van zijn dronkenschap gaf, door ten aanschouwe en vermakc van een select publiek enige keren het café rond te kruipen. Dit is niet strafbaar en daarom slechts te lo ven. Was hij nu maar blijven kruipen... Thans werd hij veroordeeld tot een weck gevangenisstraf en één jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De officier van justitie, mr. G.J.B. van der Dussen, had twee weken en een ontzegging voor de tijd van een half jaar geëist. OOK AL.... Een steenkolenhandelaar uit Ter- neuzen, A.F.E.V., maakte op 2 jan. in zijn woonplaats dezelfde overtre ding. Zijn auto kwam tegen een boom tot stilstand. Nog probeerde V. de deels in wat verwrongen staal ver anderde wagen te startenDe eis tegen V. was 1 mnd, gevang cn 6 mud. ontzegging. Mr. P.C. Adriaan- HoeweL het de tweede dag van de „Klimop"-tentoonstelling uiteraard niet zo druk was als op de openings dag, mogen de deelnemers zeker niet ontevreden zijn. Ongeveer duizend bezoekers hebben maandag acte de présence gegeven en ook gisteren was er voor alle stands, modeshows en demonstraties veel aandacht. De Terneuzense winkeliers zijn er in geslaagd door een goede en eens gezinde samenwerking iets behoor lijks tot stand te brengen. Hopenlijk duurt de belangstelling voort tot het einde. Dit zal voor „Klimop" des te meer reden zijn op de ingeslagen weg voort te gaan om op vastgestelde tij den Terneuzen te doen zijn, wat het qua grootte en ligging móét zijn, het hart van Zeeuwsch-Vlaanderen, dat door zijn aantrekkelijkheid op veler lei gebied de wensen weet te boeien. De goede sfeer, d§ orde en prettige zakelijkheid die op deze tentoonstel ling heersen maken haar tot een zeer gewaardeerde attractie cn vooral de wijze waarop het publiek van het nieuwste wat de Terneuzense midden stand te bieden heeft wordt voorge licht, zal zeker resultaten afwerpen. De stand van het verbond voor veilig verkeer boekte 44 nieuwe leden en telde 126 deelnemers aan de ver- keerspuzzle. Werd zaterdag de prijs gewonnen door de heer R» v. d. Gou- me, r.u was het de 12-jarige Mieke van der Griek de gelukkige winna res. se. die hem verdedigde, vroeg als stok-achter-de-deur een voorwaarde lijke straf. De politierechter vonniste een boete van f 250,- subs. 25d., 6 mnd. ontzegging en 1 mnd. voorw. m. 2 j. proeft. BROMFIETSEN Eveneens onder invloed, doch met als vervoermiddel een brom fiets, reed de metselaar L.v.H. uit Sas van Gent. Zulks totdat hij, samen met zijn apparaat omrolde, (f. 60.- subs. 12 d., conform). Th.J.C. een los arbeider uit Hon- tenisse bereed eveneens - in zijn woonplaats - in kennelijke staat een bromfiets. C.. die op dit terrein een recidivist is, hoorde f 75,- subs. 15 d. en 1 mnd. voorw. m. 2 j. proeft, tegen zich eisen. Het vonnis was con form. (Advertentie) AAA A JA A JA Q £2* O O SZ? C C7 C7C7 Er klopt iets niet met Uw koffie, als er geen BUISMAN in zit. Ook bij Nescafé en andera soorten oplosbare koffie doet een beetje BUISMAN wonderen. Wanneer men enigermate op de hoogte is van dc verhouding, waarin enkele Middelburgse glazenwassers tot elkaar staan, kan men zich leven dig de concurrentiestrijd, die in dit kleine wereldje woedt, inbeelden. Toch zouden wü tot hen willen zeg gen: wassers, blijf bij Uw lappen, lap Uw ruiten, boen Uw glazen, steek elkander in helderheid naar de kroon doch verdraag elkaar. Tot op vandaag liggen de zaken anders. De 53-jarige J.G.S. stond voor de politierechter te Middelburg, omdat hij zijn geachte confrère, C.M. uit Middelburg een belediging had toegevoegd. Wat S. over M. zei leent zich niet voor publicatie. S. kon het zich niet herinneren, ooit zoiets over zijn mede-wasser te hebben gezegd. Waar S. zich wel op liet voorstaan, was. dat hij het goed meent met alle collega's. Moge daar om de verzoenende gedachte, die er van deze eenvoudige regelen uitgaat, gemeengoed worden van het gehele glazenwassers-gilde, zulks voor zo ver het bij de schermutseling betrok ken is. NIET ALLEEN Het zijn echter niet alleen glazen wassers, die allerlei nare dingen te gen elkaar zeggen. Na een roddel geschiedenis uitte de 42-jarige mej. W.J. uit Middelburg zich op een zo danige wijze tegen één van haar se- xegënoten, dat deze van schrik naar de politie liep. Herhaling van de lof tuitingen zou hier eveneens niet pas send zijn. Verdachte verweerde zich op bijzondere wijze; zij voerde aan, dat zij óók met water had kunnen gooien of met een bezem kunnen slaan.... De eis was f 15,— subs. 3 d., het vonnis 7.50 subs. 3 d. „Waar haal je 't vandaan man?' vroeg de politierechter in opperste verbazing aan de 54-jarige J.A.K. die te Breskens, zonder beroep, verblijfhoudt. Deze was namelijk op het idee gekomen zijn buurvrouw .een „smerige luizebos" te noemen, iets wat alleen reeds door de ver meende aanwezigheid van dit alge meen verachte en geweerde onge dierte stof tot overpeinzing geeft... C f 10,- subs. 5 d.) Geknipt voor de modieuze vrouw en... de goedgeklede man! Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, donderdag 21 juni, de volgende hoogwaterstanden: ta Hans- weert om 1.33 en 14.08 uur. te Ter- neuzen om 1-08 en 13.36 uur en te Vlissingen om 0.39 en 13.08 uur. Het laat zich aanzien dat dit jaar gerekend kan worden op een goede oogst van vroege aardappelen. Over het algemeen is in de aardappelcen tra de stand van de vroege aard appelen thans gunstig, hoewel er op sommige plaatsen wel behoefte is aan zon en aan warm weer. De oogst van vroege aardappelen is thans reeds behoorlijk op gang gekomen. Er waren in de afgelopen dagen in Noord-Holland reeds aan voeren van 50 ton per veiling per dag. Verwacht wordt dat in de loop van deze week de aanvoer zal toe nemen. Door het koude voorjaar is de oogst dit jaar weer later dan het vorig jaar en toen waren de vroege aard appelen ook reeds erg laat. Op 29 mei kwamen in Broek op Langen- dijk de primeurs voor de klok en in het begin van de aanvoer wer den hoge prijzen betaald. De prijs is nu al heel wat gedaald. Maandag werd voor de grote maten 25 tot 35 ct. per kg. betaald. Het areaal vroege aardappelen is dit jaar ongeveer even groot als het vorig jaar. Ondertussen is men wat de export betreft niet zo hoog gespannen als het vorig jaar. Toen werden vanaf 16 juni tot 1 augustus ruim 20 mil joen kg. vroege aardappelen geëx porteerd. waarvan het grootste ge deelte naar Zweden L'ing. De export in 1954 bedroeg 7.6 miljoen kg. en in 1953 9,3 miljoen kg. Ook Engeland was het vorig jaar een goede afnemer en wel van 6,6 miljoen kg. vroege aardappelen. GEMEENTE MIDDELBURG. Kosteloze inenting en herinenting tegen pokken. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat op dinsdag 3 juli 1956 des voormiddags van 9-10 uur, gele genheid bestaat tot kosteloze inenting en herinenting teger. pokken in het Medisch Centrum, Eigenhaardstraat 2. Er wordt in het bijzonder de aan dacht op gevestigd, dat de leeftijd beneden de 2 jaar als de meest ge schikte voor inenting moet worden beschouwd. Voor een juiste vermelding in de vaccinatiebewijzen van de namen en geboortedata der kinderen is het ge wenst, dat bij de aanmelding het trouwboekje der ouders wordt me degebracht. Middelburg, 16 juni 1956. Burgemeester en Wethouders voor noemd, SUBSIDIE BENELUX-RONDE B en W. stellen de raad voor een subsidie van f 250.te verlenen aan de organisatoren van de Benelux-ron- de 1956. VOORSCHOT KLEUTERONDERWIJS Tijdens de eerstkomende vergadering van de gemeenteraad zullen B. en W. een voorstel overleggen tot het ver lenen van voorschotten aan verschil lende kleuterscholen alhier, die deze voorschotten hebben aangevraagd. Krachtens artikel 75 van de Kleuter onderwijswet 1956 bevat het voorstel van B. en W. voorschotten die varië ren van f255.tot f 1844.50. Philippine GODSLAMP Bij het 40-jarig priesterfeest heeft de pastoor een prachtige smeed ijzeren godslamp in de kerk bijgekre- gen Het kunststuk is het werk van iemand, die helemaal geen vakman is, namelijk de heer C. van Hurck. Hij heeft de kerk echter met zijn vaardige handen een nog mooier in terieur gegeven- FEESTGESCHENK VOOR DE PASTOOR Bij gelegenheid van zijn jubileum werd aan de pastoor het geschenk van de parochie aangeboden, namelijk een dikke enveloppe met een flink bedrag. at.-Javsteen KERMISATTRACTIES Op de jaarlijkse kermis, die ge houden wordt van 23 tot en met 26 juni, en zaterdag geopend wordt met een wielerwedstrijd voor amateurs, zal voor jong en oud amusement te vinden zijn. De volgende, inrichtingen zullen op de kermis aanwezig zijn: auto-scooter luchtschommel, paarden-caroussel, tietsenmolentje, schiettent, frites kramen, optelspel, draaibord, speel- goedkraam, theatervarieté etc. Ver- ciep.wordèn'schietingen belegd op staande en liggende wip, terwijl er da/isgelegenheid zal bestaan in 3 ca fe's en in het Jongenspatronaat. Liefdadig bal Ten bate van de anti .- honger - campagne van Pater Loop wordt zondag a.s. ter gelegen heid van de kermis in het r.-k. Jon genspatronaat een dansavond georga niseerd. GESLAAGD Te Oudenbosch slaagde aan de r.-k. Kweekschool „Le Sacre Coeur" onze dorpsgenote mej. Hanny Waelput voor het examen onderwijzeres. Clinge KIND AANGEREDEN De kinderen van de St.-Bernardus- school hebben hun jaarlijkse school reis gemaakt. Bij thuiskomst in het dorp deed zich een ongeval voor. waarvan het 12-jarig dochtertje van B. de K. het slachtoffer werd. Na het uitstappen liep het kind tussen de bussen door op de rijweg. Door een aankomende personenauto werd het kind gegrepen en tegen de stenen geworpen, ondanks dat de chauffeur uit alle kracht remde. Dr. Brabers verleende eerste hulp en constateerde een beenbreuk en een hersenschud- De politie heeft de 59-jarige mevr. P. F.-G. uit Middelburg, die reeds lange tijd onder verdenking stond van het plegen van winkeldiefstallen en operaties langs de kramen op marktdagen te Middelburg, op heterdaad weten te betrappen. Dit gebeurde op 24 mei j,l,, toen de vrouwelijke ver dachte bü een kraam twee in cellofaan verpakte slopen kocht en er drie in haar tas liet glijdenDinsdagmorgen stond zij voor de politierechter te Middelburg, mr. J. A. Abbing. Deze schetste haar als een raaf, die de schittering van alles wat blinkt niet kan weerstaan. De enige methode is: kortwieken en achter de tralies. „U heeft een behoorlijk bestaan?" informeerde de politierechter. ,,Ja" zei verdachte. „Dus het is meer sport?" Zwijgen van verdachte, waarna de officier zijn requisitoir hield. Mr. G.J.B. van der Dussen vond een bij zonder gelukkige omstandigheid, dat men eindelijk de met raffinement te werk gaande verdachte F. heeft kun nen betrappen. Zo terloops verhaalde de officier nog van een groot warenhuis te Middelburg, waar de nadering van mevrouw F. en haar vriendin - meestal gewapend met de bekende grote tassen- algemene consterna tie verwekt. De mare „Ze zijn er!" gaat als een lopend vuurtje door het warenhuis - en ziet: iedereen is plotseling op zijn qui-vive. De officier schetste tenslotte de beruchtheid van de beide dames - waarvan er dus één terechtstond - als die van de vertrouwde, bonte hond. Zijn eis luidde f 75,- subs, 15 d., benevens een maand voorw. gevan genisstraf met 2 j. proeft., waarbij de politierechter zich aansloot. NOG MEER „WEGNEMERS" Te Nieuw- en St. Joosland nam de grondwerker A.O. uit Arnemuiden op 11 mei j.l. van het land een wied- houweel weg. Er lagen twee van der gelijke stukken tuinbouwgereedschap de politierechter veronderstelde, dat O. van de gedachte - 't Is wat veel, laat 'k er één meenemen" is uitge gaan. (f. 40,- subs. 8., conform). Een 18-jarig Vlissings meubelma- kertje, W.K.H. maakte zich schuldig aan diefstal van een boegspriet en een giek. die hij van een oud jacht sloopte. Tevens lichtte hij een paling fuik en heelde hij een zeil, f. 50,- subs. 10 d. (conform). L.L.M.D., een kraanmachinist uit Terneuzen kreeg een boete van f 30,- subs. 6 d., omdat hij op 27 mei in zijn woonplaats 2,5 kg. sloopkoper wegnam. De eis was f 40,- subs. 8 d. Minimumprijzen voor kleinfruit bepaald Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen heeft ook dit jaar voor verschillende kleinfruit-produkten weer minimumprijzen vastgesteld, beneden welke in het komende sei zoen niet verkocht zal worden. Deze minimumprijzen zijn als volgt: voor rode bessen 30 ct. per kg. voor bramen 40 ct. per kg. en voor zwarte bessen en frambozen 60 ct. per kg. Verder zal er ook weer een heffing worden ingehouden om hiervan evL..- tuele doordraai uit te betalen. Deze heffing geldt niet voor rode bessen en bramen. Voor rode bessen is na melijk nog een voldoende groot fonds aanwezig en voor bramen wordt het niet nodig geacht, omdat de oogst hiervan dit jaar bijna geheel is mis lukt tengevolge van de vorst in de afgelopen winter. Voor zwarte bes sen cn frambozen geldt een heffing van 3 ct. per kg. ding. Per ziekenwagen werd het kind overgebracht naar het St.-Liduina-zie- kenhuis te Hulst. IJzendijke KONINGSCHIETING Ondanks het slechte weer namen een 26 tal schutters deel aan de ko- ningschieting te Yzendijke op zater dag 16 juni. Zijvogels er kallen wa ren reeds afgeschoten en er stonden nog maar weinig gaaien op het spel, toen na ruim 2 en een half uur schie ten de heer H."Wijffels te Yzendijke met een welgericht schot de Hoog vogel naar beneden haalde, waardoor hij Koning der schutters werd en de Koning van vorig jaar, de heer de Milliano uit Watervliet onttroonde. De gebroeders Joh.Dellaert en Arn. Dellaert legden ieder beslag op een der zijvogels. De eerste en tweede kal gingen respectievelijk naar H.van Canneijt en A.Groosman, beiden te Yzendijke. LELIJKE VAL. Waarschijnlijk door het losse grint maakte mevr. van Opdorp in de Nieuwlandsestraat een lelijke val met haar bromfiets. Door de opgelopen verwondingen was het noodzakelijk dat zij naar het ziekenhuis te Oost burg werd overgebracht. Aardenburg STRAAT OPGEBROKEN Hn verband met reparatiewerken is een gedeelte van de weg voor door gaand verkeer in Aardenbrug, van de hoofdverbinding Breskens-Belgische grens opgebroken. De Oude Kerkstraat die een klinkerbestrating heeft, heeft door het zware vervoer zozeer te lij den gehad, dat ze geheel opnieuw moet worden herstraat. Hiermede is men thans bezig. Het doorgaande ver keer, wordt daarom langs enkele zij straten geleid. OUDERMIDDAG Voor de eerste maal werd in de zaal aan de Brouwerijstraat een ou dermiddag gegeven door de leerling en der r.k meisjesschool en r.k. kleu terschool, onder leiding van het on derwijzend personeel. De zaal was propvol toen begonnen werd met een stukje, getiteld „Onze Grootsten" waarbij de jongste kleutertjes met verbouwereerde gezichtjes het feest openden met het opzeggen van een versje. Daarna kwamen in bonte af wisseling de kinderen der diverse klassen aan de beurt met rijdansen en schetsjes. Voor de pauze werd door de meisjes zeer verdienstelijk het sprookje „Sneeuwwitje" ten to nele gebracht. Besloten werd met zang en declamatie onder de titel ,,'t Is nog in mei". Deze eerste ou dermiddag mag zeer geslaagd wor den genoemd en schonk allen die aan wezig waren veel voldoening. EERVOLLE VERMELDING Tijdens een te Tilburg gehouden auditie door het Brabants Conserva torium heeft de jury aan mej. G. Velthuizen alhier een eervolle ver melding toegewezen voor haar solo zang. JANSENIUSLYCEUM TE HULST Voor het eindexamen aan het Jan- seniuslyceum te Hulst slaagden: G. J. M. Burggrave, Vogelwaarde; J. A. A. Matthijs, Koewacht; J. Mieras, Axel; R. J. van Remoortere, St. Jansteen; A. P. M. van de Walle, Hulst- JUDO Oranje hand judo; J. v. Tiel, Hoo- gerheide. 2e graad jiu-jitsu: F. Pie- tersz, Vlissingen en P. d. Visser, Vlis singen. Witte band judo beneden 14 jaar: L. Heymans, B. o. Z. OOSTBURG Ledel-theater 8 uur: The Benny Goodman Story. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Het huwelijksfeest van Grace Kelly en Prins Rainier. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De regen kwam. ANTWERPEN Rubenshuis: Tekeningen van Rubens. Morg vOOOOOOOOO< TN de krant vaj een korte over de klachteil met betrekking f dienst voor del van de 13e jun uitslagen en bea ste van de P.vl dat men tenslol melden, dat def dan drie zetels Blijkens doq brieven werd tal van luiste) schrijft ons eerl 'is verspreiding Zonder er bi| woensdagavond on aangezet, meer wrevel elke uitslag, moest ervaren J alleen van de van thans en zing door de II Ten aanzien val tijen moesten dl met de getalle| men doen. Het gevoel val groot dat ik f Hilversumse-zcru N.C.R.V. oversell der kregen de men objectieve gelijksoortige wil te horen, waar kon nemen. Ik heb dus gl van een partijdig durf uitdrukkel V.A.R.A. doelbe^ verslaggeving avond heeft ged wijze die de te f raar, die willek! zender had opg^ kende, zonder de V.A.R.A. of ergerde, dat int! ling op de ande| gegaan. De Vj feld op de avoni bedenkelijke bel Uit de brieven I lezers de volgenl „De Vara wasl alleen erg „pari achteraf ook onjfc in het nadeel vail voordeel van del Dan alle huld<| van de N.C.R.V. oordeel gaf, en cl portage dienst v I Plaatsen, waa winst had, zoalsI de Vara wel dof b.v. Nijmegen winst had heb luisteren. Dit zijn mijn I korte tijd dat ihj luisterde...." Toen ik het schrift „Partij did ningen en Comml van vrijdag, nam besluit U mede t< zelfde woord op ik tijdens de ver een storing der overgedraaid naa nu niet juist obje zending beluistei Maar ik vind P.v.d.A. om zijr 't lapje te houde werd bij 1952 en Een en ander komen de indruk al dadelijk bij maakten. Er zou veel vo geloven we, als van verkiezingsui schouwd als „een gramma", dat in van alle omroepv verzorgd. k[ROETSJEF en wel, waarmee toen ze Stalins-do ten, maar niet, w! draaien. Wat er p Sovjet-Unie zelf grotendeels achtei dijn verborgen, geworden, dat er teland Georgië Hoe de ontluistei doorwerkt in dat komen we ooi tarisch te weten, wel iets gaan kr en centraal punt tisch geloof, Stalii zeld. Het duidelij! de gevolgen zich! munistische partij van het IJzeren Grote mannen als rez willen hun ve ANTWERPEN Rubenshuis'. Tekeningen van P. P. Rubens. Kon. Vlaamse Opera 8 uur: De barbier van Sevilla. 43. Maar nu denk ik, weg heeft moeten de in de woestijn, Indien zij dat deec Klaarbaars meer ir Ignosi het deed. was, werd ze zek struisvogels opgen oase gebracht en re vruchtbare pla m Zoeloe',and We reisden op men op de avond nog eens op de kr welke Kukuanalan scheiden, die zich van zand aan onze geveer vijf en tv noorden van Sheb) De volgende mor het krieken van dr

de Stem | 1956 | | pagina 2