TÏTO WIL BEVRIEND MET HET WESTEN BLIJVEN „ENDUH DREIGDE ME MET EEN REVOLVER NOEL-BAKER HEEFT PLAN VOOR CYPRUS „En dal stemt maar!" De laatste 12 zetels Drees sprak met Staf EYTAN LIET ZICH NIET KENNEN Buitenlandse communisten juichen 1 oghatti toe OOSTDUITSERS MOGEN PAREIT KRITI Nieuwe Kouseband-ridders HUWELIJKSREISJE DAGBLAD VOOR ZEELAND Vijandschap met Moskou is vergeten, maar: DE DOOD OP DE WEG „Onwetendheid'' Et is maar één Tog Haïti Ook socialisten in België willen doorbraak Geef ons dc lijd Tomatenexpori naar België Vruiten van Kamer!id Schmidt beschuldigt commissaris Beetje zon Enclave voor de Britten Niets bekend over besprekingen Kabinetsformatie In Algerië TWEE REBELEEN GEEXECUTEERD Cassatieberoepen verworpen Pokkenepidemie in Makassar Meer dan 100 slachtoffers Maar ..laster"' is verboden Nog geen vier jaar maar enkele reis Israël. Musserts tijk blijft soek BIKINI BLIIFT ONBEWOOND Roofoverval bij Doetinchem Mollet stelt weer vertrouwenskwestie 96e JAARGANG No. 22179 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandja. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstraat IB Tel.: Utrectie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk tiootd- redacteur: J. J tl A Bruna Redactieraad J. WL A C. v. Dongen C J v Hootegem Mr Ur A J. J. M Mes. Mi tl M. U de Rechter. L. J v t Westende, R V M Ver- cauteren Abonn.prijs öij voorultbet 1 585 p. kwartaal, p post t B.55, p. week (uitsl bij niet postbestelL) t 0.45 Incasso wordt berekend Losse numm 13 ct Postrek 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Voor God, Koninflin en Vaderland oMaï» WOENSDAG 20 JUNI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.33 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m'm) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariei en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen al te geven, worden vernietigd. Westsingel 98. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoor 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN. Noord^ 56. Tel. 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no 35) TITO geen ontrouw aan het westen 'S-GRAVENHAGE: De 65-jarige kleermaker P. J. M. uit de Snel- liusstraat in Den Haag verleende bij het oversteken van de Seg- broeklaan met zijn bromfiets geen voorrang aan een automobilist. Hij werd door de auto gegrepen en overleed ter plaatse. OM INFLATIE te voorkomen gaat de Indonesische regering de verstrekkin gen van invoerkredieten beperken. Dit heeft de minister van Financiën in Djakarta meegedeeld. VIJFDUID'ENZD boeren in Mandsjoe- •rije zouden volgens een bericht van een persbureau op Formosa kortelings in opstand zijn gekomen tegen de communistische autoriteiten. Zij zou den verschillende functionarissen heb ben gedood en vervolgens naar de bergen, zijn gevlucht. DE OFFICIëLE verkiezingsuitslag, zo als die thans be.kend is gemaakt, ver toont slechts 55 stemmen verschil met de voorlopige uitslag van het A.N.P. BIJ HET plaatsen van een ondersteu ning aan de voet van een schaafpij- ler in de Staatsmijn Emma, werd een 31-jarige houwer door vallende ste nen getroffen. Hij overleed ter plaatse ZES JAAR dwangarbeid heeft het Westduitse Hooggerechtshof Walter Huppenkothen opgelegd voor zijn aan deel in de terechtstelling van admi raal Canaris in 1945. HEFTIGE TONELEN hebben zich in het Canadese parlement afgespeeld naar aanleiding van de verdeeldheid der meningen omtrent een regerings voorstel tot het aanleggen van een aardgaspijpleiding dwars door Canada IN EEN bakkerij te Heerlen kantelde een slagroommachine. Het vierjarig zoontje van de bakker kwam onder het gevaarte terecht en overleed en kele uren later in het ziekenhuis. FUAD KEUPRUL. de Turkse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft zijn ontslag ingediend. De reden van de ontslagaanvrage is nog niet bekend. PREMIER NASSER van Egypte heeft het einde aangekondigd van de staat van beleg in zijn land. Er zal nu voortaan ook geen perscensuur meer zijn. DE DUITSE politie heeft de 28-ja- rige Eindhovenaar J. S. gearres teerd, die beweerde dat hij een hooggeplaatst padvindersleider was en zodoende predikanten en jeugdgroepen voor grote bedragen oplichtte. AMERIKA EN Frankrijk hebben een belangrijke overeenkomst gesloten voor samenwerking bij de vreedzame toepassing van kernenergie. SIEGFRIED NAITMANN, 'n dertigjari ge Oostenrijkse duiker gaat met een kelnerin trouwen. Dat is niets bij zonders. Ze doen het echter onder Hater, in een duikerpak. En dat Hel vermeldenswaard. Op liet laatste moment is gisterenavond in Moskou de onderte kening uitgesteld van een Russisch-Zuidslavische verklaring, naar aanleiding van het bezoek dat Tito aan de Sovjet-Unie heeft ge bracht. De Zridslavische president vertrekt vandaag weer naar huis. Men achtle het dinsdagavond waarschijnlijk, dat de onder tekening vanochtend zou geschieden. Het uitstel zou zijn oorzaak vinden in het langdurig overleg dat nodig was om de passage in het communiqué over de betrekkingen tussen de communistische partijen in beide landen zo duidelijk mogelijk te formuleren. Tito had eerder gezegd, dat men die ver houding analoog moest zien aan de betrekkingen tussen twee staten. Overigens heeft de Zuidslavische president, die dinsdagavond een manifestatie in het Dynamo-stadion bijwoonde ter ere van de Russisch- Zuidslavische vriendschap'', duidelijk laten blijken dat hij geen ver slapping wenst van de banden die zijn land met het westen heeft. Voor het overige hebben Kroestjev en Tito de wrange herinnering aan de recente vijandschap tussen Rusland en Zuid-Slavië zo ver mogelijk trachten te verdringen. Krocstjev zei, dat de tegenstanders van Rusland door „onwetendheid over de wetten der historie" tevergeefs hadden gehoopt, dat, tengevolge van de „tijdelijke kloof" tussen beide lan den, Zuid-Slavië en andere communis tische landen, zoals China, tot het ka pitalistische s'.elsel zouden terugke ren. Het herstel van de Zuidslaviscn- Russische betrekkingen zou ook bij dragen tot de verbetering van andere internationale verhoudingen. Hij was van oordeel, dat „de op lessing van het Duitse vraagstuk en andere problemen via de Verenigde Naties moet worden gezocht". Hij be treurde het echter, dat communis tisch-China nog niet tot deze organi satie is toegelaten. Overigens is het niet verwonderlijk, dat de omschrijving in het communi qué van de verhoudingen tussen de communistische partijen in de Sovjet unie en Zuid-Slavië, de deskundigen het meeste hoofdbrekens heeft gekost. Door de verklaring van de Italiaanse communistenleider Togliatti is de sa menwerking van de communistische partijen in het algemeen tot kersverse problematiek verklaard. Zoals gemeld wilde Togliatti van Krocstjev uitleg omtrent de gebeurte nissen onder het bewind van Stalin. Bovendien zei hij, dat het „Sovjet- model" niet langer bindend was voor het communistische streven in de an dere landen. Radio Praag, zowel als de commu nistische bladen in Noorwegen. Dene marken en Finland, hebben dc vrij moedigheid van Togliatti geprezen. De Praagse commentator noemde het huidige debat over het communisme „het belangrijkste in de geschiedenis." Kroestjev, naar zijn mening ge vraagd, verklaarde de uitlatingen van Togliatti nog niet gelezen te hebben. ..Maar ze zullen wel goed zijn", zei hij, „want er is maar écn Togliatti." 55 55 Tijdens een receptie in Moskou heeft Boelganin de westerse jpurnalistcn aangeraden, eens een borrel te drin ken met hun Russische collega's. Toen de correspondenten zich beklaagden over het feit dat zij zo weinig contact hebben met de afdeling voorlichting van het ministerie van Buitenlandse Zaken, meende Boelganin: „Och die bureaucraten Op de vraag waarom voor alle am bassades en woonhuizen van buiten landers politie-agentcn staan, zei de Sovjet-premier, dat dit slechts een prestige-kwestie was. Boeiganin besloot het gesprek met do woorden: „Vroeger is het anders geweest, weet U. Hebt maar geduld, geeft ons tijd." De Belgische socialisten hebben het plan opgevat een „Socialistische be weging voor Christenen" op te rich ten. Het ligt in de bedoeling, zo wordt gezegd, door deze actie dc katholieken in België, die overwegend op de Christelijke Volkspartij stemmen, tot de B.S.P. te trekken. In verband hier mee zal binnenkort te Kleinskerke aan Zee een contactbijeenkomst wor den belegd. De katholieke scholen in België blij ken het afgelopen jaar meer leeriin- gen gehad dan ooit te voren. Nog nooit hebben de ouders zoveel ge offerd om hun eigen katholieke scho len in stand te houden. Het licl van de Tweede Kamer, de heer Groen, heeft aan de minister van La idbouw gevraagd, of het hem be kend is, dat de Belgische regering een importverbod voor Nederlandse to- maten heeft ingesteld, met als motief, ja,dat de marktprijzen voor de Belgische I tomaten gedaald waren beneden de vastgestelde minimumprijs, zijnde ƒ2.58 per kg. Is de minister niet van oordeel, zo vraagt hij, dat door het stellen van dergelijke exorbitant hoge minimum prijzen het de Belgische regering mo gelijk is de Nederlandse tomaten te allen tijde van de Belgische'markt te weren 55 BOEL'GANIN Wcest eens aardig jongens 55 van acht tot dertien jaar tot een boe- 1 te van vijf pond cn een serie stoksla- gen veroordeeld. Zij hadden aan beto gingen deelgenomen. Francis Noel-Baker, Brits parle mentslid, wiens activiteit als bemid delaar in de onderhandelingen over Cyprus met instemming door de Britse regering is begroet, heeft een plan voor oplossing van de kwestie opgesteld. Het plan behelst de volgende pun ten: j Er moet een grondwet komen, wel ke onder meer voorziet in een ge kozen volksvertegenwoordiging. De grondwet zou garanties moeten bevat ten voor de Turkse minderheid. 2 De datum, waarop de Cyprioten het zelfbeschikkingsrecht krijgen, zou moeten worden bekend gemaakt, o In de periode vóór de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht zou de grondwet door de Britse gouver neur moeten worden opgeschort bij ie dere inbreuk op de rechten der Turk se minderheid door de Griekse meer derheid. De Britse militaire installaties op Cyprus moeten worden geconcen treerd in een enclave, welke voor on bepaalde tijd Brits gebied zou blijven. Een rechtbank in Famagusta heeft acht Grieks-Cyprische schoolkinderen „Weer zo'n rasechte Nederlandse. Je krijgt hier ook van alles. En dat stemt maar. Dit zou een lid van het stembureau aan de Prins Hendriklaan verklaard hebben, toen een kiezeres, die door huwelijk Nederlandse was geworden, haar stembiljet inleverde. Mevrouw Wttewaal van Stoetwegen heeft aan de minister nu gevraagd of hij bereid is, naar het gebeurde een onderzoek te doen instellen en of zo'n opmerking niet ontoelaatbaar is. Ambon ezenkivestie De Indonesische persattaché in Bonn heeft het bericht ontkend, dat een vooraanstaand Ambonezenleider uit Djakarta naar de Westduitse hoofd stad is vertrokken, om daar met mi nister Abdulgani te spreken over de in Nederland wonende Ambonezen. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt dinsdagavond 23.15 uur: Overwegend droog weer met en- kele opklaringen. Matige tot l krachtige wind tussen west en l noordwest. Weinig verandering in J temperatuur. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Matige wind uit west tot zuid- west. Bewolkt met opklaringen. OnRoveer dezelfde temperaturen. vandaag: zon onder 21.06 u„ maan op 18.43 uur. Morgen: zon op 4.22 u., maan l onder 2.59 uur. Na loting gisterenmorgen op het Centraal Stembureau, zijn nog ge kozen verklaard voor de Tweede Kamer van Honderd: Voor de K.V.P.: A. A. J. de Wolff, Breda, J. H. W. van Koever den, Buren, W. J. A. Mulders, Heerlen. Voor de P. v. d. A.: J. G. H Tans, Maastricht, S. A. Posthumus Rotterdam, A. A. van Rhijn 's-Gravenhage, J. Blom, 's-Gra venhage, C. Kleijwegt, Nijmegen A. R. Vermeer, Arnhem, mevr. A. C. Ploeg-Ploeg, Utrecht, W. H. Vermootcn, Amsterdam, mevrouw D. Heroina-Meilink, Amsterdam. Op de 50e zitting in dc zaak-Schmidt, die gisteren is gehouden, heeft de heer Schmidt medegedeeld, dat commis saris Enduh hem met een revolver heeft bedreigd om een bekentenis te Het bezoek dat de minister van Oor log cn Marine, ir. C. Staf, dinsdag aan de kabinetsformateur dr. Drees heeft gebracht, wordt opgevat als een teken, dat het regeringsprogram dat heden in grote trekken aan de fractieleiders als werkbasis zal worden voorgelegd, in ieder geval op het punt van de de fensie enige zeer gewenste details zal bevatten. Gelijk bekend, heeft Staf aangedrongen op een verhoging van het defensiebudget (men zegt van 1350 op 1650 miljoen), om te kunnen vol doen aan het verlangen van de NATO tot vorming van een tweede parate divisie door Nederland. Dr. Drees heeft behalve de maan dag ook de dinsdag benut voor de sa menstelling van de gegevens waarme de hij vandaag voor de vijf fractielei ders zal verschijnen. Maandag is de gehele situatie rond de kabinetsforma tie onderwerp geweest van een lang durig overleg waaraan het gehele ka binet heeft deelgenomen. Een belangrijk punt is de vraag, of prof. Oud in wat hem zal worden voorgelegd aanleiding kan vinden om mede verantwoordelijkheid voor de re gering te dragen. Twee Algerijnse opstandelingen, die wegens misdaden ter dood waren ver oordeeld. zijn dinsdag in Algiers met de guillotine terechtgesteld. Dit zijn de eerste executies sedert het begin van de opstand in november 1954. De Europese kolonisten in Algerië hebben reeds lang aangedrongen op terechtstelling van terdoodveroordeel- de opstandelingen. Anneke Beekman De Hoge Raad heeft de beroepen in cassatie verworpen van de dames G. en E. van Moorst uit Bussum en C. Besseling uit Voorschoten, die door het gerechtshof te Amsterdam waren veroordeeld tot respectievelijk 3, 6 en 2 maanden gevangenisstraf, wegens het aan het bevoegde gezag onttrek ken van het Joodse meisje Anneke Beekman. verkrijgen, dat hij leider is geweest van een illegale organisatie. Enduh ontkende dit glashard. Mevrouw Bouman overhandigde iechter Rochjani verklaringen van an dere arrestanten in deze zaak, dat zij door Enduh en twee kroongetuigen tijdens ondervragingen waren gesla gen. Voorts zeiden zij in deze verkla ring, dat de twee kroongetuigen Ma- noch en Tomasoa hadden gezegd: „De hele zaak is bedrog." Eed van de getuigen, die Enduh heeft beschuldigd van mishandeling, is met de commissaris geconfronteerd. Deze getuige, Barkey, herhaalde, dat hij tijdens het verhoor door Enduh was geslagen. ..Hij sloeg mij in het ge zicht met een houten lineaal". Enduh zei dat het niet waar was. In Makassar zijn de laatste dagen meer dan 100 personen overleden aan pokken. De plaatselijke gezondheids dienst vreest, dat de epidemie zich zal uitbreiden, omdat de bevolking on verschillig staat tegenover de ingezet te campagne tegen deze ziekte. Ter gelegenheid van de inzamelactie van het „Prins Bernhard- funds" wordt bijgaande fotomontage van het Koninklijk gezin uitgegeven, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan het fonds. (Foto's M. C. Meyboom De Oostduitse minister van Justitie, Hilde Benjamin, heeft dinsdag enige bijzonderheden bekend gemaakt over de nieuwe strafwetten die binnenkort in Oost-Duitsland van kracht zullen worden. In een gesprek met een vertegen woordiger van het communistische partijblad „Neues Deutschland" deelde zij mee dat in de toekomst Oostduitse staatsburgers straffeloos uiting zullen kunnen geven aan hun ontevredenheid over de staat en de partij. De nieuwe wetten zullen een duide lijke definitie geven van misdrijven als „economische sabotage", „lands- verraad", „het zaaien van verdeeld heid" „spionage" en het „aanzetten tot vluchten uit de republiek." Landsverraad, spionage en laster te gen de staat of haar functionarissen blijven ernstige misdrijven, doch over Maandag vond in de St. George- kapel van het Britse kasteel Wind- Het is een hele reis per vlieg tuig van Schiphol naar Israël, vooral als je pas 3 1/2 jaar oud bent. Maar voor de kleine Jood se dreumes Eytan Bear bestaan eenvoudig geen moeilijkheden. Als een ervaren wereldreiziger stond hij dinsdagmiddag boven aan de trap van het lijn vliegtuig der Israëlische luchtvaartmaatschappij „El Al" en wuifde minzaam naar ja, feitelijk naar niemand, want hij deed het op verzoek van een persfotograaf met een routinegebaar alsof hij filmster was. van het restaurant dapper een paai tranen weg te slikken. Vader Bear is, een 27-jarige Israëlische bouwkundig ingenieur, die 1 1/2 jaar geleden met zijn 26-jarige vrouw Sionah en de klei ne Eytan voor studieredenen naar ons land kwam. Om' diezelfde redenen Enkele honderden meters verderweg begint hij over een maand aan een stonden zijn ouders achter de ramen reis naar Engeland. Frankrijk en Ita lië, waarop hij wel zijn vrouw, doch niet zijn dappere zoontje kan meene men. Daarom moest Eytan naar zijn grootouders in Israël, die hij overi gens niet meer kent, want hij was nog geen 2 jaar oud, toen hij hen voor het laatst zag. Hij vond het best, toen ze net hem vertelden en hij verheugde zich op de reis in het mooie vliegtuig, s Ochtends brachten vader en moeder rem naar Schiphol, waar hij naar har telust mocht rondrennen. Ze hebben maar geen afscheid van hem genomen. Stewardess Oliva Gertchuk liet hem het vliegtuig zien en hij mocht er met. een mblijven ook. En nu is de kleine Eytan letterlijk en figuurlijk in de wolken. sor de plechtige installatie plaats van nieuwe Ridders in de Orde van de Kouseband. Tot de nieuwe rid ders behoorden Sir Anthony Eden, Graaf Attlee en de Graaf van Iveagh. Op bijgaande foto ziet men v.l.n.r. de Graaf van Iveagh, Graaf Attlee, Sir Anthony Eden en Sir Winston Churchill. het algemeen zullen de straffen milder zijn dan voorheen. Economische vergrijpen die niet ge. pleegd zijn met het doel de staat te verzwakken, zullen niet meer als sa botage worden beschouwd. De politie is er nog niet in geslaagd, het stoffelijk overschot van Mussert, dat in de nacht van zaterdag op zon dag van de Algemene Begraafplaats in Den Haag werd meegenomen, op te sporen. Wel heeft de politie verscheidene aanwijzingen nagegaan en een onder zoek in een woning in Het Gooi inge steld. Echter tevergeefs. De 167 vroegere bewoners van de atol Bikini, die in 1946 geëvacueerd zijn met het oog op de Amerikaanse kernwapenproeven, zullen vermoede lijk nooit naar hun eiland kunnen te rugkeren. Dit wordt gezegd in een rap port dat dinsdag door de Beheersraad van de V.N. is gepubliceerd. In het rapport wordt niet nadeï verklaard op welke gronden deze con clusie is gebaseerd. De atol Bikini maakt deel uit van de Marshall-eilan den, die namens de Verenigde Naties door de V.S. worden beheerd. Een missie van de Beheersraad heeft in het begin van dit jaar de eilanden bezocht. In de buurtschap Slangenburg, nabi3 Doetinchem, hebben twee gemasker de personen een roofoverval gepleegd op de landbouwer W. Onder bedrei ging met een revolver en een dolk eisten zij geld. Toen dit naar hun me ning niet snel genoeg kwam, ver wondde een hunner de boer met da dolk aan de wang. De overvallers maakten zich tenslotte met een vrij gering bedrag uit de voeten. Premier Mollet van Frankrijk heeft de vertrouwenskwestie verbonden aan de goedkeuring in derde lezing van het regeringsvoorstel tot verhoging van do ouderdomspensioenen. De Na tionale Vergadering zal hier morgen ochtend over stemmen. Een echtpaar uit Zaandam, Ie heer en mevrouw Jan Hof, fat onlangs is getrouwd, zal •en huwelijksreis van achttien maanden gaan maken. De reis zal zich rond de gehele wereld uitstrekken: grote gedeelten zullen worden afgelegd per scooter. Tijdschriften en dag bladen hebben interesse in de reiservaringen en zodoende weet het echtpaar hoe het onderweg aan de kost moet komen. De eerste etappe een kor te is gisteren ondernomen, nl. van Zaandam naar Rotter dam. Daarna vertrok het echt paar met de „Nieuw Amster dam" tiaar de Verenigde Staten.

de Stem | 1956 | | pagina 1