Endocil Vitamine MIJNLAMP tank ESSO EXTRA De Diamantmijnen Koning Salamon Meningen en Commentaren jj AT EEN ONDERLIJKE ERELD P.T.T.-personeel vergaderde in Tilburg Lelijktdik, TWEEDE BLAD §)aebla<> peütetn DINSDAG 19 JUNI 1956 3 DE DELICATE KWESTIE RAAD VOOR DE KUNST DE samenstelling van de Raad voor de Kunst ondervindt kritiek van „De Tijd", omdat het zuiden er zo bijzonder karig in is vertegen woordigd. In de afdeling Algemene Zaken zitten maar twee zuiderlin gen op de elf, in de afdeling The ater één op de achttien, in de af deling Letteren één op de twaalf, in de afdeling Muziek nul op de twaalf en in de afdeling Film nul op de acht. Men kan er nog aan toevoegen, dat in de afdeling Beel dende Kunsten op de veertien le EIND GOED, AL GOED 10 jaar Golden Fiction Laurens' 12000-mijls tabaksrace io jaar Golden Fiction - 10 jaar gulden genieting Zoon van Dulles priester gewijd Autodief gedood Kustvaarder redt vier artsen Ernstig auto-ongeluk onder Wassenaar OVERSTROMINGEN in centraal China Met Esso bent U beter uit TELEVISIEPROGRAMMA'S van door H Ridder Haggard T'1 f jt •0000<>©00000000000<>c-00000«000^©^0»»00^0^&^6é6d^fr0 ^XX>000000000000<>0<,000000000000000000000000000«^ P)E kwestie-Hofmans, waaraan we in ons blad van donderdag een sober commentaar wijdden, is voor al voor een deel van de Engelse pers nog altijd een bron van sensa tieverhalen, ook nu dr. Drees in een conferentie met buitenlandse vertegenwoordigers nog eens met nadruk heeft gesteld: dat er geen sprake is van een constitutionele crisis; dat de kwestie op generlei wijze de Kabinetsformatie beïnvloedt; dat aan abdicatie niet wordt ge dacht. Het „gezond bidden" van mejuf frouw Hofmans is in geen enkel opzicht in strijd met de wet, zo legde dr. Drees nog uit. Ze schrijft immers geen medicijnen voor en in geen enkel land kan men iemand verbieden voor een ander te bid den. Het ziet er wel naar uit, dat de sensatie rondom het geval aan het luwen is. De ondeskundigheid, waarmee buitenlandse bladen het geval behandelen, wordt wel het duidelijkst gedemonstreerd door 't blad Paris Presse, dat een beschou wing overnam uit het anti-revolu tionaire dagblad „Trouw" en daar tussen haakjes als vertaling aan toevoegde: „De Waarheid". Deze beschouwing van „Trouw" was intussen wel opmerkelijk, waar het blad zei: „Wij hebben het volste begrip voor een moeder die alles in het werk stelt om haar kind te doen genezen. Maar het vraagstuk der gebedsgenezing is een zaak die met grote voorzichtigheid moet worden benaderd. De grens tussen wat hier goed en aanvaardbaar is en wat bij geloof en erger is, is zeer moeilijk te trekken. Voor velen is het aan twijfel onderhevig of de keuze om deze vrouw prinses Marijke te la ten behandelen, in verband juist met deze grens, wel goed is. Zulks wordt te dieper gevoeld, waar hier over juist in het Koninklijk gezin geen eenstemmigheid heerst. Het feit, dat dit open en bloot in de kranten staat en dat de Koninklijke familie öp dit punt blijkbaar geen bevredigende verklaring tot het volk kan richten, vervult ons met grote zorg". den er maar twee in het zuiden wo nen (in Den Bosch en in Veere). Nu is er nog te discussieren over de vraag, wie men als Zuiderling moet aanmerken. „De Tijd" neemt blijkbaar de huidige woonplaats tot criterium. Daardoor vallen een An ton van Duinkerken, een Charles Boost, een Theo Swagemakers, een professor Smits van Waesberghe, een professor Smijers buiten het begrip „Zuiderling". Maar ook als men het begrip wat ruimer stelt, kunnen we de vertegenwoordiging van het zuiden geenszins voldoende achten. Neem nu maar eens de bloeiende Limburgse schilderkunst, de sculptuur en de architectuur in het zuiden en er komen vanzelf na men in de gedachte, die waarlijk in 'n Raad voor de Kunst niet zouden misstaan. De opvatting, dat het ware artistieke heil toch in hoofd zaak van het westen moet komen, dient nu onderhand eens opge ruimd te worden. TN de Eerste Kamer heeft profes sor Gerretson de vorige week zijn zwanenzang als senator laten horen. En het was over een onder werp, dat hem wel zeer na aan het hart ligt: de verhouding tussen Ne derland en België. Aan de orde was de instelling van een interpar lementaire Benelux-raad en hij de grote opposant kon er van harte zijn instemming aan geven. Daarbij zette hij deze gebeurtenis in een breed kader: „Na de Scheuring van 1830 wil den velen in het Noorden niets meer van België weten. Maar er is altoos een kleine keurbende ge weest, die het ideaal niet wilde loslaten; die blééf uitzien naar het gelukkige ogenblik, waarop de po ging op een gezonder grondslag dan het dwaze „amalgama" (versta de integratie) van 1815 zou kunnen worden hernomen; die blééf gelo ven, zoals Groen van Prinsterer het uitdrukte, in „de mogelijkheid ener latere hereniging, waarbij het Ne derlandse beginsel, in plaats van onderdrukt te worden, zegevieren en met nog ongekende glans schit teren zou". Houden wij slechts vast aan het beginsel, dat wij aan de Benelux deelnemen niet om onze nationale staat taal en ziel te ver liezen, maar om die te behouden, dan schijnt dit ogenblik thans ge komen." Het zeldzame feit deed zich nu voor, dat professor Schermerhörii,' de politieke tegenvoeter van Ger retson. zijn erkentelijkheid uit sprak over de hier gegeven histo rische uiteenzetting: „De heer Ger retson en ik zijn het in de afgelo pen elf jaren op menig punt bitter oneens geweest. Misschien zal hier kunnen gelden: eind goed al goed." MENU Een exclusief restaurant in i Los Angeles heeft onlangs enkele nieuwe gerechten op de spijskaart gezet. Men kan er nu onder andere bestellen: J Gebakken sprinkhanen, ge- bakken cactus-wormpjes, mus- kusratten-vlees en ratelslan- genv lees. Er zijn verschillende men- i sen. die eens lekker in dat restaurant gaan, eten. Een race om de veilingwereld in 80 dagen. Een race van veiling naar veiling. Maandenlang kris kras door heel het Amerikaanse tabaksgebied. Kijkend, keurend, kopend. Zo jaagt Laurens' inkoper ieder seizoen achter de beste partijen aan. Zo selecteert hij uit de aan voer van miljoenen ponden de Golden Fiction melange, de prach tige honingkleurige Virginiatabak, waaraan Golden Fiction haar kwa liteit dankt. Sinds 1916 al de beste (Advertentie) Ontsluier de schoonheid van uw huid Reeds na drie weken kunt u constateren, hoe uiterst gunstig de huid reageert op de toepassing van hormoonhoudende Endocil. Uw huid krijgt weer de veer kracht van de jeugdglad, gaaf en zacht. hormooncrême van Organon Per tube f2.90 Een levende vos is gevaarlijker dan een gevilde leeuw. - Zaterdagavond, rond 23 uur, werd de Gentse politie opgebeld door een dokter, die mededeelde dat zijn personenwagen aan zijn woning ge stolen was. De politie waarschuwde onmiddel lijk alle kantoren en politiewagens die in de stad patroeljeerden dat er een grijs-blauwe Ford V 8 gestolen was. De auto werd meermalen opge merkt maar telkens raakte men het spoor bijster. Rond 5 uur zondagochtend vonden twee agenten de gestolen wagen ge parkeerd staan aan de Akademiebrug, in de richting Tinnenpoortstraat. Zij legden zich in hinderlaag. Omstreeks 5.30 uur kwamen drie jongelingen uit een drankgelegenheid. Een der agen ten beval het drietal halt te houden en de handen in de lucht te steken- Met de revolver in de hand plaat sten de agenten de jongelui tegen de gevel met het gezicht naar het huw. Plotseling was er een die zich om draaide, met 't hoofd tegen een agent liep en de vlucht nam. De agent had hem een twintigtal meter verder weer te pakken, maar nogmaals wist de jongeman te ontsnappen. Daarop schoot de agent verschillende malen in de lucht maar de vluchter, die na dien als Arnold Verbilt, uit Sint- Amandsberg, geïdentificeerd werd, liep verder. Vrezend dat zijn vangst hem ging ontsnappen vuurde de agent in de richting van de vluchter, die op de Akademiebrug getroffen werd in het hoofd en op slag dood bleef. Ieder van hen heeft op zijn manier de weg gevonden, welke leidt tot een vereniging met God, en dat maakt mij zeer gelukkig", aldus de minister. De 37-jarige Avery Dulles, een zoon ran de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, is zaterdag met 35 andere seminaristen in de r.-k. Fordman Universiteit te New York priester gewijd. De plechtigheid in de universiteits kapel werd geleid door kardinaal Spellman, de aartsbisschop van New York. Na afloop verklaarde minister Dul- Een Nederlandse kustvaarder „De les, die zelf protestant is, tegenover „Tromp" heeft in de nacht van zon de pers verheugd te zijn, dat zijn dag op maandag nabij de gevaarlij- zoon een geloof had gevonden, datke Goodwin-zandbankcn onder de En- hem bevalt. ..Ik heb drie kinderen, j gelse kust vier artsen gered die met die allen, ik ben blij het te kunnen j r.un jacht „Westwind" op weg van zeggen, ,,zeer vroom en religieus zijn. Frankrijk naar Engeland in nood waren geraakt. De kustvaarder heeft de geredden overgezet op de reddingsboot van Dover die hen aan land heeft ge bracht. Het wrak drijft nog rond. De geredden zijn een Amerikaan, een Ier, en twee Engelsen. Allen zijn werkzaam in een Londens ziekenhuis. Speciaal voor het technisch P.T.T.- personeel had de bond van overheids personeel in Huize Remmers in Til burg een vergadering belegd. Uit Brabant en Zeeland waren vele be ambten gekomen, die door de heer H. Vonk uit Tilburg werden begroet. Ook hoofdbestuurder P. Willems uit Den Haag gaf van z^n belangstelling blük. Bij de opening stond de heer Vonk o.m. stil bij hèt steeds voortschrijden van de techniek, waardoor aan het technisch personeel steeds hogere eisen zullen worden gesteld. Over een voor de leden lang niet gemak kelijke opgave sprak hierna de heer Willems, n.l. de bezitsvorming van het overheidspersoneel. Daarbij kwam weer eens de salariëring ter sprake. Er kon verder nog worden medege deeld, dat deze aangelegenheid dezer dagen voor de zoveelste maal weer zal worden aangesneden. Tijdens de vergadering is ook nog van gedachten gewisseld over het nieuwe reisbesluit voor de ambtenaren. Over dit punt is deze middag vanuit de vergadering wel de nodige critiek geleverd. Bij een ernstige autobotsing op de rijksstraatweg ter hoogte van het Kerkehout is zondagavond rond tien uur de 35-jarige zakenman J.W.V. uit Schiedam verongelukt. Zes personen werden gewond. De auto van V. welke in de richting Lei den reed, werd aangereden door een auto uit de tegenovergestelde rich ting die plotseling, waarschijnlijk ten gevolge van het slippen dwars over de weg schoof. De aangereden auto werd zeer ernstig beschadigd. V. die achter het stuur zat werd op slag gedood en vier mede-inzittenden min of meer ernstig gewond. De bestuur der van de slippende auto, jhr. van K. uit 's Gravenhage en een inzitten de in zijn wagen werden eveneens gewond. De zes gewonden zijn in een ziekenhuis opgenomen. Stier Twee korporaals van het' Engelse leger, die in Norton zijn gelegerd, menen iets geweldig geks te hebben meegemaakt. „Wij wandelden op ons gemak rond", vertelden ze. „Opeens kregen we in de gaten, dat er een stier achter ons aanliep. Wij gingen een café binnen en het dier volgde ons. Wü vonden dat zo lollig, dat we de stier een potje bier gaven. De stier wilde niet achter blijven en gaf ook een rondje. Zo ging dat een tijdje door. Plotseling was de stier verdwenen Dat zou nog niet zo erg geweest zijn als het beest mijn jas maar niet had aangetrok ken". De caféhouder houdt dwars vol, dat hij helemaal geen stier ge zien heeft. Vis In Rotherham haalde een jongetje een goudvis uit de kom om er eens goed naar te kunnen kijken. Hij keek er letterlijk met open mond naar. Een vriendje had er lol in om aan zijn geheven arm te trekken. De vis gleed uit zijn hand, recht streeks zijn mond in. Van de con sternatie slikte het kind hem met een maar door. In het ziekenhuis werd vastgesteld dat het jongetje geen schadelijke gevolgen van dit feit had ondervonden. Het kon weer gewoon naar school. Hondje Een klein, zwart hondje heeft dezer dagen het treinverkeer tus sen Sydenham Hill en West Dul- wich in de war gestuurd. Het beestje liep tussen de rails, ach terna gezeten door enkele con ducteurs, drie passagiers en een der machinisten. Al die mensen wilden het hondje langs de lijn zien te jagen, zodat de langzaam volgende trein kon doorstomen I zonder het dier te overrijden. Maar 1 de hondwilde niet tussen de I rails uit. Hij bleef secuur mid denin lopen. Pas na een half uur ging hij eigener beweging naar veiliger oorden. Daar begon het dier lacherig te blaffen. Telefoon De heer Eugene Bennet uit Long Beach is voor vijf dagen in de ge vangenis gezet, omdat hij de tele foonkabel had doorgeknipt, terwijl zijn vrouw stond te telefoneren. Hij verklaarde de misstap als volgt: „Bk was langzaamaan beroerd geworden van het gekakel van mijn vrouw, die al anderhalf uur met haar moeder stond te praten". Honing Twee beren, die slaags raakten in de dierentuin van het Engelse Whip- snade, stopten pas met vechten, toen oppassers aan twee kanten van de kooi een grote pot honing hadden weggezet. Ze liepen ieder naar hun portie lekkernij en eer ze die achter hun kiezen hadden, waren de op passers al klaar met het optrekken van een tussenschot. De betreffende beren hebben zoiets al eens meer gepresteerd. En aangezien ze ook bij die gelegenheid geen ernstige ver wondingen opliepen, denken de per soneelsleden van de dierentuin zo langzamerhand dat ze om wille van de honing schijn-duels houden. Rijk De Amerikaanse republikeinse par tij heeft in een verkiezingspamflet verklaard, dat zes democratische se natoren multi-miljonair zijn: name lijk Harry Burd, Theodore Green Roert Kerr, Herbert Lehman, James Murray en Stuart Symington. Een aantal andere democratische leiders onder wie Stevenson en Harriman» zijn zeer gefortuneerd. In mijn land geSTuiTTen f? dfó dingen om room te kloppen (Advertentie) De rivier de Huai, in oost-centraal China is door zware regens buiten haar oevers getreden en heeft de eva cuatie noodzakelijk gemaakt van on geveer 60.000 mensen in de laagst gelegen gebieden. De radio zei, dat ondanks de snel le evacuatie toch nog voor grote verliezen wordt gevreesd, Ook in noord-Chir.a valt nog steeds veel, regen, abnormaal voor deze tijd van het jaar. In Russische mijnen wordt gebruik gemaakt van een speciaal verlich tingsapparaat, dat, gevoed door ra dio-actieve isotopen van strontium, dertig jaar achtereen kan werken zon der stralingsgevaar voor de mijnwer kers op te leveren. Aldus meldt ra dio-Moskou. £sso (Advertentie) 1* nfe* alleen onfïatteuB, tansr odfc wgetunATtfortl jonger, kwieker en eleganter door he* verantwoord» romige Carrngan melkdieet uit Zweden. Cai smaakt ook lekker, vermengd mei vruchtensappen. snellere start, sneller optrekken, meer kilometers per liter. WOENSDAG 20 JUNI 1956 HELEBSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber„ 7.10 Gewijde muz., 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 Nws. en weerber., 8.15 Gram., 9.00 V. d. zieken, 9.25 V. d. Vrouw, 9.35 Waters!., 9.40 Lichte muz.. 10.10 Gram., 10.30 Morgen dienst, 11.00 Gram., 11.05 De Krant is Ko ning, hoorsp. 12.05 Zang en piano, 12.30 Land- en tuinb. meded., 12.35 Instr. Sep tet., 12.55 Gram. en act., 13.00 Nws., 13.15 Mil. Kapel, 14.00 Gram., 15.30 Cello en piano, 16.00 V. d. jeugd, 17.20 Gram. 17.40 Koersen, 17.45 Orgelspel, 18.15 Spectrum van het Ohr. Organisatie- en Vereni- gings-leven, caus., 18.30 R.V.U.: dr. H. Groot: Tijdsmeting en tijdsbeleving: Klokketijd en doorleefde tijd. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Viool, orgel, clavecim- bel en cello, 19.30 Buitenl. overz., 19.50 Gram., 20.00 Radiokrant, 20.20 Kamerork. en solist, 21.20 Muzikale luisterwedstrijd, 21.40 Praktische wenken in verband met kinderverlamming, caus., 22.00 Samen zang, 22.30 Zigeunerskwint. 22.45 Avond overdenking, 23.00 Nws., 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 Nws., 7.10 Gym., 7.20 Gram., 8.00 Nws., .18 Gram., 8.50 V. d. vrouw, 9.35 Gram., VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Gram., 12.00 Accordeonork. en solist, 12.30 Land- en tuinb. meded.. 12.33 V. ha platteland, 12.38 Orgel en Hammondorgel» 13.00 Nws., 13.15 Tentoonstellingsagenda, 13.18 Metropole ork., 13.45 De wereld werd ontdekt, lezing, 14.00 Instr. trio, 14.30 V. d. jeugd, 16.00 V. d. zieken, 16.30 Gram., 17.35 Pianospel, 17.50 Regerings- uitz.: Rijksdelen overzee: Dr. L. J. L. Deij: Het klimaat in Suriname. 18.00 Nws. en comm., 18.20 Gram. 18.40 Act., 18.50 Hammondtrio, 19.10 Bleekneusjes en bellefleuren, klankb. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws., 20.05 Comm., 20.15 Lichte muz., 20.45 De geldsohroyer, hoorsp., 21.30 Operaconc., 22.15 Gram., 22.25 Medische kron., 22.35 Instr. kwint» 23.00 Nws., 23.15 Gram., 23.50-24.00 Soc, nws. in Esperanto. BRUSSEL. 324 en 484 m. 324 m.{ 11.45 Gram., 12.30 Weerber., 12.34 Gram. 13.00 Nws., 13.15 Mozartherdenking, 14.00 Schoolradio, 16.00 Koersen, 16.02 Gram., 16.30 Amus. ork., 17.00 Nws.. 17.10 Ka- mermuz.. 17.50 Boekbespr., *18.00 Caus., 18.30 V. d. sold., 19.00 Nws., 19.40 Gram. 20.00 Hoorsp., 21.20 Gram., 21.30 Omr. ork., 22.00 Nws., 22.15 Fluitrecital, 22.55- 23.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram,. 13.00 Nws., 13.15 Ork. conc., 14.00 Verz.'progr., 15.00 Gram. 15.45 Koorzang, 16.05 Lichte muz., 17.00 Nws., 17.15 Gram., 18.30 Gram., 19.05 Idem, 19.30 Nws., 20.00 Ork. conc., 21.20 Jazzmuz. 22.00 Nws, 22.15 Vrije ijtd, 22.55 Nws. KRO: 17.00-17.30 V. d. kind. AVRO: 20.00-22.00 Wijlen Erwina Black TV-spel. EELG. TV-PROGR.: FRANSE UITZ.: 18.45 Testbeeld, 19.00 Pol uitz. 19.30 V. d. kind., 20.00 Act., 20.15 Joum., 20.40 Gevar. progr. Daarna: Wereldnws. VLAAMS BELG. TV-PROGR.: 17.00 V. d. kleuters, 17.20 V. d. jeugd, 17.40 Docu mentaire, 19.15 Testbeeld, 19.25 Gram. 19.30 Openingsbeeld, 19.31 TV-strip 19.36 Nws., 20.05 Filmrep., 20.15 Televisite. 21.00 Filmrep., 21.40 Voordr., 22.00 Journ. 42. „Mijn hart is bedroefd", antwoord de, hij eindelijk, „uw woorden scheu ren mijn hart in tweeën. Wat heb ik u gedaan, Incubu, Macoemazahn en Bougwan. dat ge mij wilt verlaten? Gij hebt mij bijgestaan in dagen van opstand en strijd, wilt ge me nu ver laten in tijd van vrede en overwin ning? Wat wilt ge vrouwen? Kiest onder de meisjes. Een plaats om te wonen? Ziet, het land is van u zover Re kunt zien. Huizen voor witmensen? Ge zult mijn volk onderrichten hoe ii bouwen. Vee voor vlees en melk? Ieder gehuwd man zal u een os brengen of een koe. Wild om op te jagen? Loopt de olifant niet door mijn bossen en slaapt het nijlpaard niet mi Zoudt gij oorlog willen wiirï1 TMljn ImP's wachten op uw woord. Indien er iets meer is, dat ik geven kan, dan zal ik het u geven." „Neen, Ignosi, wij verlangen niets van deze dingen", antwoordde ik, „wij willen onze eigen plaats weer op zoeken". „Nu zie ik", zei Ignosi bitter, „dat de liefde voor de schit terende stenen meer voor u is dan uw vriend. Gij hebt de stenen, nu wilt ge naar Natal gaan en over de gol ven van het grote water en ze verko pen en rijk zijn, zoals het verlangen is van het hart van blanken. Ver vloekt zijn de witte stenen en die ze zoeken. De dood zal het zijn voor hem, die de voet zet in de plaats der doden om ze te vinden. Ik heb ge sproken. Blanke mannen, ge kunt gaan." Ik legde mijn hand op zijn arm. „Ignosi", zei ik, „toen je in Zululand en onder de blanken in Natal was, sprak je hart toen niet tot je van het land van je moeder, van je geboorte land waar je het levenslicht zag en speelde toen je jong was?" „Het was zo Macoemazahn." „Op de zelfde 'wijze, Ignosi, trekt ons hart ons naar ons land." Toen kwam er een ogenblik van stilte en Ignosi's stem klonk anders, toen hij die verbrak. „Ik merk, dat uw woorden wijs zijn als altijd. Zij, die in de lucht vliegen, kunnen niet op de grond lopen. De witmensen houden er niet van om te leven onder de zwarten en in hun kralen te wonen. Ge moet dus gaan en mijn hart zal bedroefd zijn, omdat ge zo goed als dood voor mij zult zijn, daar ik geen nieuws van li zal kunnen krijgen. Maar luistert en laat al uw broeders mijn woorden weten. Geen ander wit man zal de bergen oversteken, zelfs al bleef hij zolang in leven. Ik wil geen handelaars zien met hun gewe ren en jenever. Mijn volk zal vechten met de speer en water drinken, zoals hun voorvaderen voor hen. Ik wil geen mannen hebben, die gebeden op zeggen. om vrees voor de dood in het hart dér mensen te brengen, hen op te zetten tegen de wetten van de ko ning en de veg te banen voor de blan ken. Indien één blanke man aan mijn poorten komt, zal ik hem wegjagen; als er honderd komen, zal ik oorlog tegen hen voeren met al mijn kracht en zij zullen mij niet overheersen. Niemand zal ooit haar de schitterende stenen zoeken, neen, ook geen leger, want als het komt zal ik een regiment zenden en de put vullen en de gele deren der blanken uiteenslaan of hen met rotsblokken in de grotten verplet teren, nog voor ze de deur hebben bereikt, waarvan ge hebt gesproken en waarvan de sluiting aan niemand bekend is. Maar voor u drieën, In cubu, Macoemazahn en Bougwan is de weg altijd open; want onthoudt dit wel: ge zijt mij dierbaarder, dan iets dat ademt. En als ge mij' wilt verlaten, zal Infadoos, mijn oom en mijn Induna u bij de hand nemen en u geleiden met een regiment. Er is, naar ik vernomen heb, een andere weg over de bergen, die hij u zal wij zen. Vaarwel, mijn broeders, dappere blanke mannen. 7,iet mij niet meer, want ik heb geen hart om 't te dragen Ziet, ik zal 'n verordening uitvaardi gen en deze zal bekend worden ge maakt van de bergen tot de bergen: uwe namen, Incubu, Macoemazahn en Bougwan, zullen klompa zijn, als de namen van dode koningen en hij, die ze uitspreekt zal sterven. Zo zal uw aandenken in het land bewaard wor den. Gaat nu, eer de tranen uit mijn ogen lopen, als uit die van een vrouw. In de tijd, dat ge zult terugzien op uw levenspad, of wanneer ge oud zult zijn en gezeten voor het vuur, omdat 1de zon u geen warmte meer zal kun nen geven, zult ge er aan denken, hoe wjj schouder aan schouder stonden in die grote slag. Het plan van de slag was ontworpen door uw wijze woor den, Macoemazahn, gij Bougwan waart aan de punt van de vleugel welke Twala's flank aanviel, terwijl gij onder de Grijzen stond, Incubu en de mannen door uw strijdbijl vielen als koren voor een sikkel. Ja, gij hebt de kracht van Twala, die wilde stier gebroken, en de trotse man tot stof doen vergaan. Vaartwel voor eeuwig, Incubu, Macoemazahn en Bougwan, mijn heren en mijn vrienden". Ignosi stond op en keek ons enige seconden ernstig aan. Daarna bedek te hij zijn gelaat en wij gingen heen in stilte. De volgende morgen verlie ten wij Loo, bij het krieken van de dag, vergezeld door het regiment van „de Buffels" en door onze oude vriend infadoos, wiens hart gebroken was door ons vertrek. Hoe vroeg het ook was, alle straten van de stad waren vol mensen; de mannen brachten ons de koninklijke groet toen wij voorbij gingen aan het hoofd van het regi ment; de vrouwen zegenden ons, om dat wij het land van Twala hadden bevrijd, ze strooiden bloemen voor ons toen wij gingen. Het was werke lijk zeer hartelijk en iets heel anders, dan men gewoon is van kleurlingen te ondervinden. Een kluchtig incident deed zich voor, dat ons echter welkom was, omdat het ons aanleiding gaf om te lachen. Juist voor wij het eind van de stad bereikt hadden, kwam er een jong en mooi meisje oip ons toelopen en bood Good enige mooie lelies aan, welke ze in de hand had. Ze zei, dat ze hem een gunst had te vragen. „Spreek maar op", antwoordde hij. „Heer, toon uw dienstmaagd uw mooie witte benen, opdat zij die kan aanschouwen en ze zich al haar ver dere levensdagen kan herinneren en er haar kinderen van kan vertellen. Uw dienstmaagd heeft vier dagen ge reisd, om ze te zien. want de roem daarvan is door het'gehele land ge gaan". „Ik laat me hangen als ik het doe", verklaarde Good opgewonden. „Kom, kom, lieve vriend", zei sir Henry, je kunt toch niet weigeren een dame een dienst te bewijzen". „Ik doe het niet", zei Good koppig, „het is bepaald zeer ongepast." Ten slotte stemde hij toe, om zijn broek tot aan zijn knie op te trekken, onder uitroepen van opgetogen bewon dering van al de aanwezige vrouwen en op die wijze moest hij lopen, tot wij buiten de stad waren. Ik vrees, dat Goods benen later wel nooit meer zo bewonderd zijn gewor den. Van zijn beweegbare tanden en zelfs van zijn doorschijnend oog kon den de Kukuana's genoeg krijgen, maar van zijn benen nooit. Onderweg vertelde Infadoos ons, dat er een andere weg over de bergen naar het noorden was dan die langs Salomo's grote weg. of liever, dat er een plaats was. waar het mogelijk was de muur van rotsen af te dalen, welke Kukuanaland van de woestijn scheidde. Het bleek ook, dat voor een paar jaren een aantal Kukuana-jagers langs die pad waren afgedaald in de woestijn, bij het zoeken naar struis vogels, wier veren zeer in trek zijn, omdat ze in de oorlog als hoofdtooisel dienst doen en dat zij op hun tocht van de bergen verwijderd geraakt wa ren en zeer geplaagd werden door dorst. Toen ze in de verte enige bo men zagen, waren ze daarheen ge gaan en ze hadden een uitgestrekte en vruchtbare oase ontdekt, enige mijlen in omtrek en overvloedig be sproeid. Infadoos stelde voor, dat wij langs die oase zouden teruggaan en dat denkbeeld stond ons goed aan, omdat wij op die wijze zouden vrij blijven van de moeilijkheden, aan een tocht over de bergen verbonden. Enige van de jagers zouden ons gelei den naar de oase, vanwaar men, naar zij zeiden, weer andere vruchtbare plaatsen kon zien, ver weg in de woes tijn. (Het had ons allen verwonderd, dat het mogelijk was geweest, dat Ignosi's moeder, haar kind mededra- gende, de gevaren van haar reis over de bergen en door de woestijn had doorstaan, gevaren welke ons zelf bij na zo noodlottig geworden waren. (Wordt vervolgd).

de Stem | 1956 | | pagina 5