KERKGANG TRAPTE INBOORLING REUZENSLANG BIJ OP Valpartijen speelden grote rol in vierde Olympia-rit Nederlandse Tour-renners dit jaar in oranje Nederland maakten strijd in Ronde van Zwitserland Wat voetbalt nu nog En toch blijven se juicht pater van den Boom Italianen sullen rijden volgens systeem Pellenaars "zeggen te 2 Brief van mission aris uit de Congo Missietochtje van 25.000 kilometer Frontsoldaat van Christus Tsjechen wijzigen hun sLrafrecht DE WARE GEESTDRIFT Franse Tour-ploeg Pauw eerste in Den Bosch na zoveelste massa-spuit Piet van Est brak sleutelbeen Weinig spanning Geen kopman? Wagtmans tweede Rapid in titelronde Duiven-vrienden kregen prijzen EXAMENS AANBESTEDINGEN MARKTEN WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 19 JUNI 1956 Kortelings teruggekeerd op de missie na een tocht van vijf weken. De kilometerteller was de 25.000 gepasseerd: m'n overste en ik waren het roerend eens, dat daar 'n pot bier op gedronken moest worden, 'n Oude Pater vond dat we verwend waren, te rei zen met 'n motor. Zij moesten het vroeger te voet doen of met 'n tipoy, 'n draagstoel: vier kerels voor, vier achter en dan maar schudden, dagen achtereen. Natuurlijk, daar kunnen wij van de jonge garde niet tegen op: maar toch, na deze vijf weken voelde ik me weer doodmoe, zoals na elke tocht. Je bent blij, dat je weer eens thuis bent. Je valt in 'n stoel, en vanuit je stoel in je bed, zo vuil als je bent. 'n Douche nemen we de andere dag wel. Je hebt nog geen twee dagen volgemaakt op de missie, of je bent aan het prakkizeren, hoe kom ik rond vóór 15 augustus. Dat is voor ons het eind van 't jaar. Dan heb je retraite en nog enkele weken om de boeken enz. bij te werken, alvorens opnieuw te beginnen in september. Het is werkelijk moeilijk om je dagen precies te be rekenen als je op je eentje voor 'n gebied staat zo lang als van Breda naar Maastricht en breed als van de Meerelsedreef naar het IJselmeer: nu zijn die 95 dorpen die erin liggen nog niet de grootste moeilijkheid, maar er moeten nog tien grote scholen, die met hun 2700 kinderen over heel die lap verspreid liggen, op peil gehouden worden. (Nu vooral met de dreigementen van 'n anti- clericale regering is dat niet gemakkelijk). huiden kan 'n maniokveld zo plat ma ken als 'n vliegveld: de kinderen van I die dorpen zouden natuurlijk niet op school zijn: de mensen zullen zondag zeker niet naar de Mis komen. Zo concludeer je. bij het zien van die Zo'n vier tot vijfwekelykse tochten souvenirs, tot verschillende feiten en die we hier maken hebben vaak veel t je legt je er bij neer. weg van 'n motorcross, maar dan op j langere afstand: op de duur gaat al- DANSFEESTEN les machinaal: zo zijn er bepaalde j wegen", waar je recht moet gaan Zoals overal ter wereld, tref je ook staan op je voetsteunen om niet zee- hier het kerkhof vaak aan, 'n kilome- ziek te worden van het schokken. Die j ter voor het dorp: .iet is een verza- wegen kunnen smaller worden: dan i meling van potten en pannen, kruiken heb je in de regenmaanden, dat het metershoge gras aan de kanten de weg totaal overdekken, dan moet je één hand vrij hebben om dat natte zaakje, dat krioelt van muskieten en sprinkhanen, zo goed als het gaat van je af te slaan. Dan kun je weer eens 'n kilometer of tien Drunense duinen krijgen, zand waarin je tot je as wej- zakt. Het ergste is nog, de wegen die door streken lopen met rode leem grond: na een klein regenbuitje reeds is de weg als groene zeep: ik heb 'n keer 'n half uur gedaan over 'li afstand van misschien 300 meter. Je kunt zo nu en dan 'n mooi stuk krijgen en dan wordt het zaakje open gedraaid met plezier, ondanks de he te lucht, die het vel van je gezicht schroeit. En toch zou ik met niemand willen ruilen. Na bijna vijf jaar wordt zo'n gebied je even dierbaar als het Valkenberg en het Mastbosch je dat was. Hoe beter je het gebied leert kennen, des te meer dring je door in de ziel van je mensen. Alvorens te geraken in Manzasay, een van de grootste posten, moet ik door een lang woud heen: de weg die er door- j heen -gekapt is, is een en al kronkel, maar tamelijk goed. Vorige week kwam ik er langs. Halfweg het bos zag ik 'n strook verse visite-kaartjes. De olifanten waren weer eens gepas seerd. Zonder veel na te denken ver die aan de overledenen hebben toebe hoord. Scrns je alleen 'n stokje waaraan 'n pijp hangt, die zo nu en dan vol tabak wordt gestopt. Als er christenen zijn. vind je ook eenvoudi ge kruizen. Enige tijd geleden moest ik naar Kimbuma, 'n groot dorp, dat in geen elf maanden meer bezocht was. Voor het dorp zag ik aan enkele gave potten en pannen op het kerkhof, dat er kortgeleden weer enkelen over leden waren: er waren dus dodenfees ten geweest en dan wordt er gedrumd op de tam-tams en geweldig gedanst: die dans kunnen vaak erg mooi zijn, maar van dit dorp wist ik. dat ze niet altijd even mooi waren. Ik wist al wat ik de volgende dag onder de preek te zeggen had en 's avonds zou ik ze weer laten dansen, maar dan fatsoen lijk. Ze zijn gek op dansen. Hun prachtig ritme dat onnavolgbaar is en hun geweldige improvisatie hebben me nog nooit verveeld: zo nu en dan als ik wat tijd heb 's avonds laat ik ze hun gang gaan. t)f'c Bredanaars Tot voor kort wist ik rrièt beter of we zaten met twee Bredanaars in de Kwango-missie. P. Gerard v. d. Heydt zit 400 km onder me. Bij z'n aan komst in de Congo, drie en 'n half jaar geleden zag ik hem hier voor het eerst e> voer bet laatst. Twee de Kasai. Ik had last van 'n ontsto ken kies en had gehoord dat er 80 km boven de Kasai 'n Zweedse zendeling zat die dat kon opknappen. Ik was nooit in het gebied van de Kasai. dat aan de Paters v. Scheut behoort, geweest. Men vertelde me dat die Protestantse Post niet verder dan 200 km was en dat de weg te doen was op twee rivieren na en 'n stuk moeras. Behalve wat gemodder viel de weg werkelijk mee. Ik werd met veel voorkomendheid direct ge holpen. Monsieur le Révérend vertel de me onder het trekken door, dat er 'n Katholieke Missie lag 70 km ten westen van hun protestantse Post. Omdat die Post het meest dichtbij v f en het te laai was terug te keren, besloot ik maar even door te rijden. Tegen de avond kwam ik er aan. 'n Vreemde streek, 'n vreemde taal: laat ik daar nou iemand tegenkomen, die zich voorstelt als Frère Bernard van de Nieuwe Haagdijk uit Breda. We hebben er 'n glas lekker koud wa ter op gedronken. Hij was tien jaar in de Kasai en vroeg me hoe het in Breda allemaal was. Ik vertelde hem dat vijf jaar geleden alles nog dik in orde was. Het was werkelijk een verrassing voor ons beiden. Vanwege m'n kies pijn-gezicht maakte de Broeder 'n bord echte koeienpap voor me klaar: het eerste in de Congo. In Beno is de grond te slecht om koeien te houden. We zongen bijna van ..en moeder d'r pap is aange brand." Zeventig k.m. lopen Om nu nog even op ons gebied te> rug te komen, ik heb nog maar wei nig goeds verteld over mijn streek. Om dij een tang te blijven, tot voor drie jaar ondervond ik zeer weinig medewerking van de kant van de mensen zelf. In de dorpen kwam je met moeite te weten, wie er naast waren: wat er zoals gebeurt was in je afwezigheid. Met de heidenen had je helemaal geen contact. We zijn toen begonnen met de oprichting van de bond van het H. Hart. Sindsdien is alles veel veranderd: ze helpen zeer goed: de meesten zijn niet meer zo bang en als ik 'n kerkje wil bouwen van bamboe en modder, sta ik niet meer alleen, uitgezonderd in 'n aantal dorpen. Het mooie n.u is dat die mensen iedere maand van 50 60 of zelfs 70 km ver komen lopen om op 'n cent' ale Post, Manzasay bo ven reeds genoemd te komen biech ten en communiceren, Er zyn moe ders bij, die met 'n kleine op de rug die afstand afleggen en dan de vol gende dag weer terug gaan. Iedere maand heb ik er 4 tot 500 bij mekaar, getrouwde mannen en vrouwen en er komen nog steeds meer liefhebbers: als ze dan gebiecht hebben, gaan ze palmblaren van de bomen snijden om op te slapen: de meesten in de open lucht bij 'n vuur tje. Van tijd tot tijd ga ik er eens bij zitten. Je hoort dan pas wat ze soms meemaken onderweg en dat ze het vaak hard te verduren hebben. Bijna vijf jaar lang is de Bre- J dase pater P. Bern v. d. Boom J (SVD) door de brousse van de Congo getrokken. Kortelings is hij teruggekeerd van een tocht var vijf weken door zyn missiege- bied. Onopgesmukt vertelt hij van zyn ervaringen. Een prettig, 2 boeiend verhaal van een front- 2 soldaat van Christus, dat wij hier- J raast in extenso laten volgen. Met ingang van januari worden een aantal wijzigingen in het Tsjechoslo- waakse wetboek van Strafrecht van kracht. De doodstraf wordt gehandhaafd. Men zal evenwel niet meer tot le venslange gevangenisstraf kunnen worden veroordeeld, „omdat deze straf geen opvoedend karakter heeft". De hoogste gevangenisstraf zal voortaan 25 jaar zijn. Ook kunnen voortaan voorwaardelijke straffen worden opge legd. De politie wordt bij het verrich ten van arrestaties aan een aantal be palingen gebonden. Een boa en een leeuw Zë köWien meestal met groepjes, voD-af uit viees voor de wilde dieren, Zïjn ze in groepsverband, dan gaan die op de vlucht. De laatste maal was er 'n groepje van vijf mannen die kwamen van 'n dorp,. 40 km ver. Ze moeten iedere keer door 'n bos- moeras. der, wist ik meteen, dat de dorpen langs het woud weer enkele maanden ïj? Unit honger zouden lijden. Zo'n troep dik- lerie„ Brpdanaar' "p< was niet m J de Kwango, maar in het gebied van Een van de mannen liep 'n heel stuk vooruit en trapte onver wacht op 'n boa, 'n reuzenslang die onder 'n boomwortel lag te slapen. Het beest zette z'n gewel dige kaken in z'n been en voordat de man het besefte zat de slang in 'n kronkel om hem heen tot aan z'n hals. Goddank waren de anderen snel ter plaatse, want het beest was bezig hem te wurgen: het was toen zaak om z'n kop af te snijden. Drie mannen moesten hiervoor de kop vasthouden en daarna was het gauw afgelopen. 'n Andere keer is het 'n ontmoeting met buffels. Twee maanden geleden hebben drie mannen gezien hoe 'n leeuw die hier zelden voorkomt 'n jonge buffel achterna zat en be sprong. Toen het beest dood was, hebben ze met een geweldig ge schreeuw de leeuw op de vlucht ge jaagd en kwamen ze op de Post Man zasay aan met 'n flink biokje vlees op hun rug van de buffel. Dat alles hebben die mensen er voor over, als je maar kunnen biechten en commu niceren. Congo-kerk van de Baronie Ik vind het alleen erg jammer dat zo'n H. Mis weer moet plaats heb ben in 'n kerkje van bamboe en mod der: in de meeste dorpen heb ik zulke kerkjes, meer is er ook niet nodig, omdat de meeste niet meer dan één keer per jaar bezocht kunnen worden. Ik zou zo graag in die centrale Post 'n kerkje willen bouwen van stenen met 'n plaatijzeren dak( uitgerekend hoeft me dat niet meer dan 3000 gul den te kosten). Christenen die zoveel voor hun geloof over hebben, verdie nen dat. ,,De Congo-kerk van de Ba ronie". Ik durf er haast niet aan te denken. Wellicht zijn er lezers die zullen zeggen, die ene kerk kan er nog wel bij. P. Bern. v. d. Boom S.V.D. Het licht is slecht, het regent pij penstelen en er wordt niet geten nist. Maar, zoals de foto laat zien, zitten er toch reeds enkele toe schouwers onder paraplu's op_ de tribune van het Wimbledonstadion en staren naar de tent, die de baan tegen de regen beschermt. Zij ho pen dat het weer nog zal verande ren voor de match tussen Engeland en Amerika, in het kader van de Wight man-cup begint. Marcel Bidot, directeur technique va*\ dc Franse nationale ploeg, heeft wederom vier renners aangewezen voor de Tour, n.l, Raphael Geminiani, «ene Privat, Jean Mallejac en Pierre Barbotin. Twee weken geleden had Bidot me degedeeld, dat Antonin Rolland, Au di e Darrigade, Jean Forestier, Fran cois Mahé en Jean Stablinski deel zouden uitmaken van de Franse Laatstgenoemde zal waar schijnlijk verstek moeten laten gaan wegens militaire dienst. Bidot moet aus nog twee man aanwijzen om het tiental compleet te maken. De Nederlandse Tour renners zullen dit jaar niet in de fameus ge worden witte truien rijden. De laatste Tour- mode wil, dat zij star ten in oranje truien, met rood-wit-blauwe band, die doorloopt in de mouwen. Dit is de grootste wijziging, die in de kleding van de Ronde-renners 1956 is aangebracht. Overigens hebben de verantwoordelijke „fou- riers" hun zaakjes pri ma voor elkaar. Ze wil len 3000 splinternieuwe truien meenemen, zodat aan iedere renner elke dag een nieuw exem plaar kan worden uit gereikt. Men heeft uitgere kend dat men per -cou reur 20 shirts nodig zal hebben. Met dit gemid delde voor ogen komt men dus aan een totaal van 200 p. ploeg (Iedere equipe telt 10 man). Van die 200 zijn er 20 in een heel klein maat je, 70 in een normale maat en 110 in een gro te maat. Verder neemt men 75 gele (leiders) truien mee. Daarvan zijn er precies 25 van elke maat, omdat men zelfs rekening houdt met de mogelijkheid, dat een klein mannetje als bij voorbeeld Stan Ockers vanaf de eerste dag de leiding neemt en die niet meer afstaat, zoals Romain Maes het eens gepresteerd heeft. In dat theoretische geval heeft Stan Ockers toch iedere dag de beschik king over een schone trui in zijn maat. Het zelfde kan gebeuren bij een geweldig grote ren ner. Tussen haakjes: Oc kers is toch een lastig mannetje voor de kle- dingmeesters in de Tour. De Belg heeft het kleinste hoofdje van de hele karavaan en voor hem moeten aparte petjes worden meegenomen. Met het aantal petjes is men evenmin flauw: Er taan 2000 stuks mee. Van de truien wordt niets dan goeds verteld. Zij zouden „isolerend" zijn, zodat de coureurs niet zoveel last hebben van de kou en ook niet van de hitte, terwijl ze verder buitengewoon bestand zouden zijn te gen regen. Jeugdtoernooi te Goes Ondanks ongunstige weersomstan digheden is het jaarlijks senioren- toernooi van „Goes", weer een suc ces geworden, door de animo en spor tieve manier waarop de 14 elftallen voetbalden. In de A-groep werd de uitslag: 1 Terneuzen, 2 Patrijzen, 3 Vlissingen, 4 Axel, 5 Middelburg, 6 Goes. In de B-groep: 1 Zeelandia, 2 Vlis singen, 3 Middelburg, 4 Terneuzen, 5 Axel, 6 Patrijzen, 7 Goes, 8 Luctor. TIJDENS wedstrijden voor zijspan nen te Battenberg werd de rijder Hannes Pirath zwaar gewond. Hij overleed aan de gevolgen van de bekomen blessures. DE AUTOCOUREUR Bob Sweikert, winnaar van de Grote Prijs van Indianapolis in 1955, is gedood tij dens een ongeluk op de baan van Salem in Indiana. De 30-jarige Sweikert was een der topcoureurs van de Verenigde Staten. HET ZWEEDSE elftal heeft met 2-0 van Roemenië gewonnen. Niet min der dan 100.000 toeschouwers woon den de ontmoeting bij. OP DE Westerschelde werden zeilwedstrijden gehouden tussen de Engelse Royal Temple Yacht Club uit Ramsgate en de Belgische Roy al Belgian Sailing Club te Gent. De strijd werd door de Belgen ge wonnen. In „Hotel Rotterdam" te Terneu zen werden de prijzen uitgereikt. (Van een speciale verslaggever) „Nog nooit hebben we zoiets meegemaakt". Deze verzuchting slaken de juryleden nu al vier dagen, want Den Bosch vormde na de eerste drie etappes geen uitzonderingen. Een kopgroep van circa 30 renners snelde de sintels van het stadion „de Vliert" op na een wederom weinig opwindende etappe van Eysden naar Den Bosch, waarin nu eens niet Joop Captein, maar Gijs Pauw de lauweren oogstte. niet. Het waren acht renners onder wie de hooggeplaatsten van der Brand Damen, van der Zanden, de Vree, Ko- nings en Pauw, die 30 km. voor de finish een verwoede achtervolging in zetten. In de kopgroep zakte juist het tempo en het werd spoedig duide lijk dat de drie vluchters het niet zouden kunnen houden. Hun voor sprong slonk snel en toen zij omkij kend de achter hen jagende meute intussen waren de acht ingelopen door het peloton zagen, gaven zij 10 km- voor de finish de ongelijke strijd op en reden met hun makkers naar ..de Captein veroverde de derde plaats achter Jan Rol. nadat hij als veer tiende het stadion was binnengere den en zich buitenom naar voren had gewerkt. Oranje-truidrager Krijn Post bevond zich ook in het peloton, spurt te naar de negende plaats en behield daardoor dit kostbare kledingstuk. Maar de tweede plaats in de alge mene rangschikking wordt niet meer ingenomen door Daaf Janbroers. De Amsterdammer raakte door een val partij zeker zes minuten achter en het valt te bezien of hij nog wel in de vijfde etappe zal starten Want na aankomst werd hij met Piet van Est naar het ziekenhuis in Den Bosch ge stuurd, waar geconstateerd werd, dat van Est een sleutelbeen had gebro ken. De man uit Fijnaart valt dus uit. Daaf Janbroers bleek een minder ernstige blessure aan een sleutelbeen te hebben opgelopen. LATE BESLISSING? Het ziet er wel naar uit, dat de beslissing voor de eindzege evenals het vorige jaar op de eindstreep van het Olympisch Stadion te Amsterdam zal vallen, zij het dan, dat ditmaal waarschijnlijk de bonificaties de door slag zullen geven. Valpartyen en lekke banden hebben in de vierde etappe een belangrijke rol gespeeld, waarvan onder meer Wout Heeren, Frans Mahn, Liebrechts, Bertus Lute, Nieskens en Pief de Jongh het slachtoffer werden. Na 21 km- openden Arie van Hou- welingen, J~n Konin?s en Jan van Vliet het offensief. Zij brachten het tot een voorsprong van 45 seconden, maar werden 50 km. verder ingelo pen. NIEUWE POGING Toen de karavaan Limburg verliet en langs de rand van de Peel naar het noorden trok, ondernamen zes renners een nieuwe poging, die hun niet meer dan 150 meter winst op leverde. Zij werden ingehaald. Spannender werd het even voor Deurne. In het zicht van de verzor ging na ruim 100 km. demarreerden de Jager, van Vliet en Pos en toen wij de stand in Bakel, tien kilome ter verder opnamen, bleek, dat het drietal al een voorsprong had van een minuut vijftien seconden Het werd tussen Gemert en Erp na 130 km. zelfs anderhalve minuut, zodat de oranjetrui van Krijn Post aan een zijden draad kwam te hangen ALLES BIJEEN Men had dus kunnen verwachten dat Krijn Post een tegenoffensief zou inzetten. Wel, dat gebeurde nu juist klassement is nu Gijs Pauw geworden. Het algemeen klassement luidt thans: 1 Post (Nieuw Vennep) 19.06.37, 2 van der Brand (Schijndel) 19.07-37, 3 Pauw (Utrecht) 19.08.16. 4 Damen (Lieshout) 19.08.24, 5 Huisson (Yer- seke) zt, 6 Captein (A'dam) 19.08.25, 7 Konings (Breda) 19.08.33, 8 de Ja ger (Hoog Blokland) zt. 9 de Vree (Breda) zt, 10 van Vliet (Rotterdam) zt, 11 van der Zanden (Halsteren zt, 12 Keepers (St.-Willebrord) 19.10.40, 13 Theunisse (Utrecht) zt. 14 Bras- peninx (Zundert) 19.10.41, 15 v. Sluis (Vlissingen) 19.11.27. RIT-KLASSEMENT De uitslag van de vierde etappe luidt: 1 Pauw (Utrecht) 4 uur 7 min. 26 sec. met bonificatie 4.0626, 2 Rol (Alkmaar) 4.07.26 met bonificatie 4.06. 56, 3 Captein (A'dam) 4.07.26 met bo nificatie 4.07.11, 4 van Wetten (Noord- wijkerhout) 4.07.26, 5 v. d. Dungen (Tilburg) zt, 6 v. Steenvoorden (Heem stede) zt, 7 van der Brand (Schijndel) zt, 8 Damen (Lieshout) zt. 9 Post (Nw- Vennep) zt, 10 Kersten (Siebengewald) zt. 11 Konings (Breda) zt. 12 Theu nisse (Utrecht) zt, 13 de Hoog (Am sterdam) zt. 14 van Vliet (Rotterdam) kliert 6 Leider in het algemWn i^rint- |zt. 15 van Glerum .St.-Willebrord) zt. Negen renners hebben gisteren tydens de derde etappe van de Ronde van Zwitserland, welke van Biel naar Lausanne voerde (234 km), de aandacht op zich gevestigd door strijdlust. In regen en mist werd uit Biel vertrokken en reeds na 20 k.m. staken Keits, van Dongen en Brunswyck en later van de Pluim, Croci Torti, Arnold en Flotron het vuur aan. Dank zij het feit, dat dit zevental twee maal voor een gesloten spoor wegovergang moesten wachten kon den ook Ferlenghi en Lampers zich bij de vluchtelingen aansluiten. Op de Vue des Alpes, waar een sprint voor de bergprijs was ingelegd, pas seerde Ferlenghi als eerste (1288 me ter), gevolgd door de Duitser Reitz, de Belg Brunswyck, Lampert van de Pluim, WEER TEZAMEN. In de afdaling naar Neuchatel, Mur- ten en Payerne, waar de ravitaille ring was gevestigd, kwamen de ne gen renners weer tezamen. Gezamen lijk begon men na Vallorbe de be klimming van de 1184 metere hoge Mollendruz. Opnieuw kwam de Itali aan Ferlenghi als eerste boven, ge volgd door de Lichtensteiner Lam pert met Wies van Dongen als derde en van de Pluim- als vijfde achter Brunswyck. SNELLER TEMPO Toen de stand voor de beklimming van de Mollendruz werd opgenomen hadden de negen leiders zes minuten voorsprong op het peleton. Het pele- ton was evenwel in sneller tempo de Mollendruz opgegaan dan de vluchte lingen en zienderogen liep men op de leiders in. In de lange afdaling naar Lausanne werden de leiders drie ki lometer voor de finish door de „lui wammesen" van deze rit ingehaald. Strehler won in de sprint. Wout Wagtmans was snel en handig genoeg om op de tweede plaats beslag te leggen. De 20ste Tour van Zwitserland draagt een zeer internationaal ka rakter door de deelname van ver schillende buitenlandse ploegen waaronder Nederlandse en Engel se. De foto werd gemaakt tijdens het einde van de etappe te Schaff- hausen. V.l.n.r. ziet men Robinson Eng.; Mitchell, Eng.; Bedwell, Eng.; de winnaar van de eerste etappe, de Zwitser René Strehler; Bossello, Italië; van Dongen, Ned.; Wagtmans Ned. en Plankaert, Belkië. ETAPPE-UITSLAG. De uitslag van de derde étappe luidt 1 Strehler tijd 6 uur 31 min. 48 sec. 2 Wagtmans, z.t., 3 Sorgeloos (België) 4 Vlayen (België) 5 Bertoglio (Italië), 6 Plankaert (België), 7 Robinson (En geland), 8 Jur.kermann (Duitsland), allen in dezelfde tijd als de winnaar. 9 ex-equo: Graf, Negro (Italië) Bori (Italië), Schaer, Sobrero, (Italië), van Dongen, Frei Rossello (Italië), Schoubben (België), allen in dezelfde tijd als Strehler 26 Nolten, 34 van de Pluim, beiden in dezelfde tijd als Strehler 39 Maenen 6.37.20 40 Roks z.t. ALGEMEEN KLASSEMENT 1 Strehler 20,21,15, 2 Boni 20.21.19 3 Schaer, Wagtmans en Pianezzi allen 20.21.49; 6 Schellenberg 20.22.08; 7 Nolten en van de Pluim en 13 andere renners, allen 20.22,15 22 van Dongen met 5 andere renners 20.22.34 35 Mae nen en Roks beiden 20.28.06, Bergprijs: 1 Ferlenghi en Lampert, beiden 10 punter.. 3 Schoubben 8.5 punt, 4 en 5 Nolten en Brunswyck, beiden 7.5 punt. (Van onze Parijse sportcorrespondent.) Terwijl de Belgen de Tour de Fran ce gaan rijden volgens de Frans-Ita liaanse formule, (één kopman en negen knechten, die gedwongen wor den iedere persoonlijke ambitie opzij te zetten) willen de Italianen dit jaar het Nederlandse systeem volgen en zonder aangewezen kopman rijden. Alfredo Biinda heeft thans zijn ploeg gereed. Met de publicatie van de na men heeft hij gewacht omdat hij hoop te, dat Fiorenzo Magni nog mee zou kunnen rijden, maar het oordeel van de artsen was tevens een vonnis: dubbele breuk van het sleutelbeen. Dit betekent ook voor de moderne heelkunde minimaal drie weken gips zodat er van zijn deelname niets kan komen. De Italiaanse ploeg ziet er nu als volgt uit: Angelo Conterno, Nino De- filippis Agostino Coletto, Fornara, Pietro Giudici, Gastone Nencini, Fan- tini, Bruno Monti, Padovan en Pie- rino Baffli. ANDERE FORMULE. Alfredo Binda heeft onomwonden ver klaard: „We zullen het dit jaar eens volgens een andere formule proberen, die ik eigenlijk systeem Pellenaars zou wil len noemen. We vertrekken met een ploeg van volkomen gelijkwaardige Voor de mensen, die een duidelijk inzicht wensen in wat er nu allemaal nog aan betaald voetbal draait, volgt hieronder een rooster van de wed strijden. Woensdag (dus morgen) wordt voor het, kampioenschap van Nederland Profs in ieder geval gespeeld: Elink- wijkNAC. Ook de wedstrijd Rapid Sparta zal waarschijnlijk doorgaan. Zeker is dit niet. Want ofschoon het protest van Enschede werd afgewe zen en de uitslag van de zondag ge speelde beslissingswedstrijd definitief 4-3 werd voor de Limburgers, hebben zij niettemin om uitstel gevraagd. De ploeg sukkelt met veel geblesseerde spelers. Voor de landstitel ^emi-profs worden verder gespeeld: op zaterdag 23 juni SpartaElinkwijk, NACRa pid. Op woensdag 27 juni NACSparta, RapidElinkwijk. Óp zondag 1 juli ElinkwijkRapid, SpartaNAC. Op woensdag 4 juli NACElink wijk, SpartaRapid. Op zondag 8 juli RapidNAC, ElinkwijkSparta. De promotie-competitie om twee plaat sen in de ere-divisie. die wordt ge speeld door NOAD, GVAV en de drie kampioenen van de huidige betaalde le klasse geeft het volgende program: Op woensdag 20 juni GVAVRCH. Op donderdag 21 juni KFC—Her- mes-DVS. Op zaterdag 23 juni NOAD—GVAV. Op zondag 24 juni RCHKFC. Op woensdag 27 juni Hermes-DVS— GVAV. RCH—NOAD. Op zondag 1 juli GVAV—KFC, NOAD—Hermes-DVS. Op woensdag 4 juli NOADKFC, RCHHermes-DVS Op zondag 8 ju'li GVAV—NOAD, KFC—RCH. Op woensdag 11 juli RCHGVAV, Hermes-DVS—KFC. Op zondag 15 juli GVAV—Hermes- DVS, NOAD—RCH Op 21 of 22 juli KFC—GVAV, Her mes-DVS—NOAD. De Rooscndaalse Concours Com binatie heeft te Roosendaal in zaal Tivoli de prijzen uitgereikt, welke beschikbaar waren gesteld voor het bondsconcours Angoulême Er was van de zijde van de duivenliefhebbers grote belangstelling. Door de Zeeuwse afgevaardigde, de heer van Uksem, werd het televisie toestel uitgereikt aan de heer A. Boon uit Hulst, wiens duif het on danks de ongunstige wind gepresteerd had de ruim 17.000 andere duiven in snelheid te overtreffen. De heer Heuts van de afdeling Eindhoven reikte de tweede prijs, een radiotoestel uit aan de heer M. v. d. Bogaard uit Helmond. Aan dit concours was ook een lief- dadigheidspoul verbonden ten bate van de stichting Zonnebloem. Gerrit Voorting won Onze landgenoot Gerrit Voorting heeft ecu wielerwedstrijd voor profs over 170 km, welke te Oostende is gehouden, gewonnen in een tijd van 3 uur 50 min. Met 12 seconden achter stand eindigde de Nederlander West dorp op de tweede plaats. krachten. Fantini en Fornara hebben er evenals de andere renners genoe gen mee genoomen, dat er niemand kopman zal zijn. De eerste etappes mag iedere renner zijn eigen koers rijden mits hij zich maar als ploeg- makker blijft gedragen en mits hij ook mijn orders op volgt. Een der renners zal tijdens de eerste etappen wel bewijzen, dat hij de sterkste is en automatisch zal ik dan beslissen hem als kopman aan te wijzen." VERBAZING Deze verklaring heeft zowel de Italiaanse als de buitenlandse sport journalisten zeer verbaasd. Sommi gen zien er een „diplomatieke" ma noeuvre in en vermoeden, dat Binda wel degelijk een kopman op het oog heeft (Fornara of ^antini) doch de ze verklaring heeft afgelegd om te voorkomen, dat zijn kopmannen van af de eerste dag af aan al worden geschaduwd. Arendskerke 4e klasser 's-Heer Arep,dskerke is gepromoveerd naar de 4e klasse van de K.N.V.B. het sloeg plaatsgenoot Lewedorpse Boys in een beslissingswedstrijd met 4-0. Met rust was het 2-0. R.H.B.S. BERGEN OP ZOOM De volgende leerlingen ontvingen, het diploma: J. J. Geuze, J. van der Male, Bergen op Zoom; F. J. Molen dijk, Wouw; J. Mol, St. Philipsland; A. P Snoep, St. Annaland; J. A. van Soelén, J. A. Wisse, Bergen op Zoom. EGALISATIE TE Rilland Voor de Reigerbergse polder te Ril land is aanbesteed het egaliseren van het bedijkte schor en de zandplaat met het aanbrengen van een klei laag op de zandplaat. Hoogste en laagste inschrijvingen waren: Walcherse Aanne'mings Mij N.V. Middelburg t 40.000.. Joh. de Kroon, Rhenen. f. 28.437.- Het bedrag der raming: f. 29.000.- De gunning is aangehouden. GOES, 18 juni Kropsla Al 2-50-3; 'bloemkool Al 51-61, A2 44-48, BI 41, B2 35, afw 18-48, stek 10; rabarber 4-6; eerstelingen gr. 35-36, driel. 29, kriel 22-24; doperwten 65-66; wortelen 35-48, kroten 34-51; aardbeien 1 "48- 61, 2 40-51 p. doos, 2 120-150 p. 100 kg. kruisbessen 44.80-46.20. KAPELLE, 18 juni Export veiling van kruisbessen, aanvoer 13 ton 47.90- 51.30. Aardbeienveiling: Deutsch E 1 54-78, 2 38-54. Regina 1 56-79, 2 30- 54. Mach. Fruhernte 1 52-66, 2 36-48. Climax 1 54-66, 2 35-54. Mad. Lefebre 1 48-55, 2 29-48. Bowa 1 54-87, 2 46-54. Mad. Moutot 1 42-51, 2 39. Jucunda 1 41-46, 2 39-40. Soldwedel 1 51-52, 2 41. Aarbeien per kg. 1 140-188, 2 110-155, afw. 89-135. Appelen: Jonathan K 100. Groentenveiling: oude aardappe len 4-9,5, eerstelingen 1 26-30, driel. 19-23, kriel 15-17; kropsla 2,5-3,5; ra barber 15; boskroten 30-39; sjalotten 11; snijbonen 150. ROTTERDAM, veemarkt: 18 juni Aanvoer in totaal 2038. Vette koeien en ossen 1108. Varkens 930. Prijs in centen per kg. Vette koeien le kw. 325-365, 2e kw. 280-310, 3e kw. 270-280. Varkens (lev. gew.) 177, 175, 173. Vette koeien aanvoer ruimer, handel redelijk, niet geheel prijshoudend, en kele prima's boven notering Varkens (lev. gew.) aanvoer korter^ handel vlug, even hoger in prijs, zouters bo ven notering, zware varkens van 1.63-1.65. ROTTERDAM, 18 juni Binnen landse granen, officieuze noteringen per 100 kg. franco Rotterdam. Tarwe rode op vochtconditie f 28,25, witte f 29 Voedergranen, zomergerst naar kwaliteit 27-28, prima tot 28,75; haver naar kleur en droogte 26-27, extra blanke 28. Peulvruchten: groene erw ten 40,50, schokkers 43,50, bruine bo nen tot 41,50. TERNEUZEN. 18 juni Sla 2.50- 5; bloemkool A2 46-61, B 41-47, B2 47-45, Bafw. 18-43; witte komkommers 32-41; selderij 7; peen 38-72; kroten 16-26; uien 10-11; sjalotten 10; eerste lingen I 34-40, 2 26-34, kriel 22-25; andijvie 15-21; asperges 82-2-17; kas- smjbonen 1.72-1.77; peulen 1.60-1.72, sav.kool 20-28: aardbeien per doosie 1 48-58, 2 29-50, Mannheim 392 (+4), Kaub 294 (+4) Trier 175 (-4), Koblenz 299 (+4), Keu-' len 284 (-2), Ruhrort 501 (-4), Lobith 1113 (-22), Nijmegen 900 (-12), Arn hem 899 (-10), Eefde 420 (-11), De venter 316 (-11), Namen la Plante 164 (-6), Maastricht hoofdsluis 4400 (-2) Borgharen 3967 (-13), Belfeld 1145 (-15), Grave 488 (+18).

de Stem | 1956 | | pagina 3