Britse in „zuiveringsactie vernietigende liep vast vuurzee Hoe het wel en niet moet Premier Nasser hees voormalige Britse de vlag op kazerne DUITSLAND BEGINT POLITIEK OFFENSIEF VOOR HERENIGING Stiftskerk van Thorn aan vernietiging ontsnapt ROME AAN HUN VOETEN.. MORGEN gesprek met grote vijt Geen getuigen mishandeld zegt commissaris Enduh HIJ BEDACHT ZICH. Bosbrand kostte negentien militairen het leven Y.-raad bijeen ,Algcrië" voor Lesvliegtuigen stortten neer SOEKARNO IN BONN Duitse prof. waarschuwt Egypte vierde vertrek van de Engelsen stuiten de traditie RKTEN GROTE ROOKWOLKEN HANGEN ROVEN CYPRUS Rapid kandidaat voor landstitel Iets warmer Amerika toont zich bezorgd Twee doodvonnissen Prins Bernhard uit Stockholm lerug Adenauer kondist nota aan: MIJNWERKER ZAG IETS SMEULEN Inzittenden kwamen met schrik vrij Grandioze ontvangst Drees gaat de meningen peilen Manuhutu weer vrij „In het begin geen pressie Roerend vriendschapsbetoon van de communistische leiders Zelfs Mao liet zich niet kennen Verhoging sociale uitkeringen |Elisabeth II van En. I ereiti ran de Ordil nd. De opname weim paleis gemaakt terl de vandaag te hou l dceremonie in df Joris op het kasfeell drie nieuwe leden I onder wie premier I jremier Attlee, zul-| n geïnstalleerd. jhanistan doden I heeft nu meegedeeld I llbeving, waardoor eenl |en groot gedeelte Tan Ij Ird getroffen, ongeveer I lm ht leven zijn geg rond. *en, die in de getrof- «rdrongen, voelden nog 2n met het grootste ge- geteisterde gebied zyn juni Aardbeien p. Evern 1 62-70, 2 42-49, 2 39-57. Mach. Fru- 2 40-59. Mad. Lefebre >5. Climax 1 72-78, 2 -5. 2 44-56. Mad. Moutot :unda 1 56-57. 2 48-51. g. 1 165-199, 2 126-162, angen met kleurige torsen draagstoelen s ruggen. Dan hoort aam noemen en aan n haar vader, de t de prinses op hem 96e JAARGANG No. 22178 Uitgave N. V Uitgevers Ml]. Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Br una Redactieraad: J M A C. v. Dongen C J v. Hootegem Mr Ui A J J M Mes, Mr H M L de Reenter, L. J. v. t Westende, P V M Ver- cauteren. Abonn.prus bu voorultbet t 5.85 p. kwartaal p post t 6.55, p. week (uJtsl bi] niet postbestell) t 0.45 Incasso wordt berekend Losse oumm 13 ct Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 19 JUNI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage l 0.33 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2238 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoor. 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) 55 Boven een uitgestrekt gebied vanzuid-west-Cyprus hangen zware rookwolken, veroorzaakt door de enorme bosbrand, die waarschijnlijk door verzetslieden werd gesticht, teneinde de zui veringsoperaties van Britse troepen in deze streek tot mislukking te doemen. Negentien Britse militairen zijn door de brand om het leven gekomen. Het vuur greep om zich heen, kort nadat de Britten het beboste terrein, tachtig kilometer ten westen van Nicosia, waren ingetrok ken. Men vermoedt dat de Eoka-leider Grivas zich hier schuil houdt en dat de vrees voor een mogelijke arrestatie van deze vo gelvrije de rebellen mede heeft aangezet tot hun drieste daad. In de ziekenhuizen van Nicosia en andere plaatsen liggen nog enkele tientallen Britten, die door de brand zware verwondingen opliepen. De spelregel- en protestcommissie van de KNVB heeft het protest van SC Enschede afgewezen. Zoals be kend heeft Enschede na afloop van de beslissingswedstrijd tegen Rapid, welke in een 43 zege voor de Lim burgers eindigde, geprotesteerd te gen het niet toekennen van een straf schop. De uitslag blijft dus 43. Ra pid heeft zich daarmee geplaatst voor de competitie om het kampioenschap van Nederland. BINNENKORT ZAL de Franse rege ring een besluit publiceren, waarbij het verboden wordt de prijzen boven het tegenwoordige niveau te doen stij gen. PREMIER EDEN van Engeland en ex-premier Clement Attlee zijn gis teren door koningin Elisabeth aange steld tot Ridder in de orde van de Kouseband. De aanstelling geschiedde volgens 600 jaar oude regels. DE gemeenschappelijke vergadering van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal is gisteren bijeengeko men voor het tweede deel van haar gewone zitting van dit jaar. DE STAKENDE Ajpsterdamse taxi chauffeurs hebben wethouder van den Berg om bemiddeling gevraagd in het geschil met hun werkgevers. De wet houder zal nu eens kijken of hij er iets aan doen kan. LUITENANT-GENERAAL A. Ldung- dahl, chef van de Zweedse luchtmacht, is voor een vierdaags bezoek aan on ze Koninklijke Luchtmacht in Neder land aangekomen. EEN TWEEDE socialistische partij is in Noorwegen opgericht. De leiding wil ernaar streven dat Noorwegen de Navo verlaat en dat de militaire uit gaven worden besnoeid. AMERIKAANSE economen verwach ten dat de economie in de V.S. dit jaar haar hoogtepunt zal bereiken en dat deze opbloei ook volgend jaar nog zal aanhouden. IN MAASTRICHT gaat op 23 en 24 juni a.s. de Kon. Ned. Toonkunste naarsvereniging haar jaarvergadering houden. De vereniging telt ruim 1800 leden. TWEE MAANDEN gevangenisstraf heeft de opperman C. B. uit Maas tricht gekregen, omdat hij twee van zijn kinderen uit een voogdij gesticht had ontvoerd en voor de politie ver borgen gehouden. NOG VOOR MAART van het volgend jaar zal de nieuwe kortegolfzender van het Vaticaan, waaronder de zen der van de Nederlandse katholieken, in gebruik worden genomen. CHARLES HILBURN, een 24-jarige Amerikaan is in Texas, bij het probe ren van een „vogelmensuitrusting", onder de ogen van zijn vader en broer neergestort en op slag gedood. EEN AANTAL afgevaardigden van de Britse bezittingen in oost-Afrika heb ben zich uitgesproken voor een „nieuw politiek geloof", waarbij gestreefd ordt naar een gemeenschap die niet op rassenscheiding berust. Verwachting van het K.N.M.I. J tot hedenavond, opgemaakt maan- Z dagavond 23.15 uur: Z Zwaar bewolkt met plaatselijk Z wat regen of motregen maar later J ook verspreide opklaringen. Over- wegend matige wind tussen west en zuidwest. In het algemeen iets hogere middagtemperaturen. Z Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut; Lichte tot l matige wind uit noord tot noord- Z Z west. Bewolkt met opklaringen. Z Z Later wind uit zuid tot zuidwest J en bewolkt. Ongeveer dezelfde J temperaturen. Vandaag: zon onder 21.05 u., m&an op 17.40 u. Morgen: zon op 4.21 u, maan onder 2.20 u. 2 Volgens een officiële bekendmaking werden de Britse militairen die het vuur bestreden, verrast door een plot selinge verandering van windrichting. Er vielen ook enige slachtoffers, door dat de benzinetanks van voertuigen, als gevolg van de brand, ontploften. Aanvankelijk werd de brand alleen bestreden door militairen, omdat men geen burgers tot het gebied wilde toe laten. Toen de militairen het werk niet meer aankonden, werd zondagavond de hulp van Cyprioten ingeroepen. On geveer 400 tot 500 Cyprioten voor namelijk vrijwilligers uit de naburige dorpen kwamen daarop in actie, waardoor de brand maandagochtend bedwongen kon worden. Er zijn onder de Cyprioten geen slachtoffers geval len. Bij de Britse zuiveringsoperaties die de vorige week begonnen, zijn iotnutoe in totaal 24 Britse militairen om het leven"gekomen en 32 gewond. Behalve de slachtoffers van de bosbrand, zijn er drie doden en zeven gewonden te betreuren door een auto.ongeval op de eerste dag van de operaties. Voorts zijn twee Britten bij vergissing dood geschoten in hinderlagen die voor verzetslieden waren gelegd en zeven mannen werden zaterdag gewond door de ontploffing van een mortiergra naat. In een vaartuig van de Britse douane in de haven van Famagusta is maan dag een tijdbom ontdekt. De dag te voren was een ander vaartuig van de douane door een dergelijke bom tot zinken gebracht. In Nicosia zijn maandag twee jonge Griekse Cyprioten, die schuldig be vonden zijn aan het doodschieten van een Britse korporaal op het vliegveld van Nicosia, ter dood veroordeeld. Een derde jongeman kreeg levenslang. De Ver. Staten zullen aan de Britse autoriteiten „die verantwoordelijk zijn voor het handhaven van de orde op Cyprus", een nota zenden waarin zij hun bezorgdheid uitspreken naar aan leiding van de aanslag waarbij zater dag de Amerikaanse vice-consul in Nicosia om het leven is gekomen. Een lijnvliegtuig van de „British European Airways" is maandagmiddag boven Patras door twee'Griekse jagers onderschept, omdat het van de inter nationale route zou zijn afgeweken. Later kon het toestel doorvliegen. Prins Bernhard is gisterenavond om kwart voor negen uit Stockholm op Soesterberg teruggekeerd. Hij maakte tijdens de terugreis een tussenlanding in Hamburg. Bondskanselier Adenauer heeft maandag op een persconferentie ver klaard, dat het Westduitsc ministerie van buitenlandse zaken een nota aan de „Grote Vier" over het vraagstuk der Duitse hereniging heeft voorbe reid. „Ik hoop", zei hij, „dat Boelganin de belofte om de Duitse eenheid te zul len herstellen, die hij mij verleden jaar mondeling heeft gegeven, zal in lossen." Toen hem werd gevraagd uiteen te zetten waarop zijn hoop berustte, ant woordde Adenauer: „Het is niet mo gelijk Stalin te veroordelen en verder alles bij het oude te laten." De bondskanselier zei ook nog dat zijn hoop op Duitse hereniging niets uitstaande had met de besprekingen, welke hij in de Verenigde Staten had gevoerd. Adenauer deelde nog mee, dat ver tegenwoordigers der N.A.V.O.-landen spoedig overleg zullen plegen over de beantwoording van de „ontwapenings- brieven," die Boelganin aan verschil lende regeringsleiders heeft gestuurd. De Franse minister van Buitenland se Zaken, Pineau, heeft maandag te De vermaarde Stiftskerk van Thorn, die dateert uit de elfde eeuw, is aan een brand ontsnapt dank zij het kor daat optreden van een jonge mijn werker. Toen deze zich om vier uur in de morgen naar de bus begaf, die hem naar zijn werk zou brengen, zag hij een rookwolk opstijgen uit de zuide lijke zijbeuk. Het bleek dat het dak van deze beuk, waar het aanleunt aan de toren, vlam gevat hsfd. De mijnwer ker zette de brandalarmschei in wer king en de loeiende sirene bracht de brandweer en de bevolking in de weer. Ook de brandweer van Roer mond rukte met een nevelspuit uit. Het vuur kon spoedig bedwongen worden. Het bleek dat een dikke ei ken balk en tal van spanten reeds grotendeels verkoold waren. Het schijnt dat het vuur reeds een Twaalf landen van de groep van Aziatische en Afrikaanse landen bij de Ver. Naties hebben maandag ge vraagd om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad, ter bespreking van de „ernstige toestand" in Algerië. De Raad zal waarschijnlijk donder dag bijeen komen. Men verwacht dat de huidige voorzitter van de Raad, de Australiër Walker, eerst overleg zal plegen met de andere leden van de Veiligheidsraad. dag lang gesmeuld heeft voor de vlammen uitsloegen. Er worden her stelwerken aan de toren uitgevoerd. Twintig jaar geleden is de monu mentale kerk eveneens op het nipper tje aan ondergang door brand ont snapt toen een loodgieter op het dak gewerkt had en er vuur ontstond bo ven de hoofdingang. Ook toen zag een mijnwerker het gevaar en alarmeerde de brandweer. De laatste dagen is tot tweemaal toe een sportviiegtuig van het vliegveld Hilversum kort na de start neerge stort en verongelukt. Zaterdagmiddag startte instructeur Ramin met een leerling in een Fokker-lestoestel. Toen het toestel op vijf meter hoogte was gekomen, stortte het eensklaps neer. De beide inzittenden kwamen met de schrik vrij. De dag ervoor ging 'n ander lestoe- stel verloren. Instructeur Lamber. mont kwam kort na de start, aan de rand van het vliegveld, in een groep bomen terecht. Het toestel was ver moedelijk in een luchtzak geraakt. De bestuurder bleef ongedeerd, maar het vliegtuig werd totaal vernield. H.K.H. Prinses Beatrix brengt mo menteel met haar vriendinnen van het Baarns Lyceum een vakantie- bezoekaan RomeDe foto toont de vier vriendinnen op een punt van Rome, waar men een uitzicht heeft over de eeuwige stad. Washington met zijn ambtgenoot Fos ter Dulles gesproken over de betrek kingen tussen west en oost in het al gemeen, Europese eenwording, ont wapening en methoden om het N.A. V.O.-werk op politiek en economisch gebied belangrijker te maken. De gelukkige en de ongelukki ge ruiter in de Olympische Rui- terspelen in Stockholm tijdens de grote sprongproef. Boven: de Duitse ruiter Hans G. Win kler, op Halla, die het zware parcours foutloos uitreed of schoon hij gekwetst was... On der: de ongelukkige Zweed D. Wykande op Bimbo, die in- plaats van over een hindernis te gaan er dwars doorheen stoof. President Soekarno heeft maandag, morgen in Bonn de grootste ontvangst gekregen, die men totnutoe aan een bezoeker van West-Duitsland heeft ge geven. Hij werd op het vliegveld begroet door de president van de bondsrepu bliek. Heuss, door kanselier Adenauer, Von Brentano, talrijke andere leden van de regering, de voorzitters van het parlement en door leden van het corps diplomatique. Op een lunch ter ere van de Indo nesische president zei Adenauer, dat Duitsland als oprechte vriend Indone sië met raad en daad terzijde wil staan. Soekarno blijft 8 dagen in West- Duitsland. Indonesische ^autoriteiten zullen tij dens het verblijf van minister Abdul- gani in West-Duitsland met Neder land besprekingen voeren over de Am bonezen in Nederland. Een vooraan staand leider der Ambonezen, Pieter de Queljoe, is inmiddels met een K.L.M.-vliegtuig uit Djakarta naar Bonn vertrokken. 1 £55 55 De vroegere president van de repu bliek der Zuid.Molukken, Manuhutu, die vorig jaar juni door de krijgsraad te Djogja is veroordeeld tot 5 jaar ge vangenisstraf, is vrijgelaten. Manuhutu en 11 andere Ambonese leiders werden 8 juni 1955 door de krijgsraad te Djogja veroordeeld tot straffen, variërend van 3 tot 10 jaar gevangenis wegens opstand tegen de Indonesische regering. 55 Mohammed Enduh, hoofd van het criminele onderzoekbureau van de po litie van west-Java en waarnemend commissaris heeft in de 49ste zitting in de zaak-Schmidt ontkend, dat hij getuigen in deze zaak heeft mishan deld. Enduh is, zoals bekend door vijf getuigen a décharge ervan beschul digd, dat hij lien gedurende de onder vragingen in deze zaak, heeft afge ranseld. De getuigen verklaarden, dat zij voor de politie valse verklaringen die bezwarend waren voor Schmidt hadden afgelegd, „onder druk" en „uit vrees voor mishandeling." Zij waren door Enduh afgeranseld, zeiden ze. Rechter Maengkom vroeg aan En duh of gedurende het onderzoek in deze zaak druk was uitgeoefend. En duh antwoordde: „In het begin van het onderzoek is geen druk uitgeoe fend." Enduh zei voorts aan de rech ter, dat beklaagde door Indonesische getuigen is herkend als de Nederlan der, die zich bij de benden in de ber gen van west-Java bevond, nadat Westerling in januari 1950 een aan val had gedaan op Bandung. „Het is van november 1955 tot maart 1956 in West-Duitsland twaalf maal voorgekomen, dat regen een radio-ac tiviteit bleek te hebben, welke de grens naderde van wat voor levende wezens als gevaarlijk kan worden be schouwd." Dit heeft prof. Karl Bechert, hoogle raar aan de universiteit van Mainz, verklaard. Hij verzocht de oprichting door de Bondsregering van een centraal bu reau, dat alle waarnemingen op het gebied van de radio-activiteit moet bestuderen. Prof. Bechert drong aan op het stopzetten van proefnemingen met atoomwapens en staatscontrole op centrales, die atoomenergie voor vreedzame doeleinden produceren. dan 2.500 politieke gevangenen in de Egyptische gvangenissen. Met vlagvertoon, vuurwerk en veel politieke redevoeringen heeft Egypte gisteren het vertrek van de laatste Britten uit de Suez-kanaalzóne gevierd. Boven het laatste gebouw dat door de Engelsen te Port Said was bezet, hees premier Nasser de vlag en onder luide toejuichingen proclameerde hij Egypte tot een „vrij en onafhankelijk land". De onafhankelijkheidsfeesten, waarvoor minister Sjepilov van de Sovjet-Unie speciaal uit Moskou was overgekomen, werden aangegrepen als een blijkbaar welkome gelegenheid tot vriend schapsbetuigingen tussen Cairo en de communistische landen. President Worosjilof van de Sovjet- Unie heeft Nasser een telegram gezon den, waarin hij verklaart, dat zijn land zich verheugt over de „successen van het nieuwe Egypte". Ook de Hongaar se premier, Andras Hegeues, zond Nasser een gelukstelegram. Maarschalk Zjoekof, Sovjet-minister van defensie, werd benoemd tot Groot- Officier in de Egyptische orde van Verdienste. Volgende week zal met Tsjecho- Slowakije een nieuw handelsakkoord worden gesloten, dat een uitbreiding zal betekenen van de overeenkomst die het vorig jaar is getekend. Mao Tse-Toeng, het staatshoofd van comm unistisch-China, heeft in Peking de receptie bijgewoond, die de han delsvertegenwoordiger van Egypte in Peking gaf ter gelegenheid van de Egyptische bevrijdingsfeesten. Het was de eerste maai dat Mao Tse-Toeng een receptie bijwoonde, die werd ge geven door een diplomatieke vertegen woordiger met een lagere rang dan die van ambassadeur. Ter opening van de feestelijkheden in Egypte vlogen maandagochtend es cadrilles „Mig"-straaljagers boven Alexandrië. In de haven liggen de nieuwe Russische torpedobootjagers, die onlangs aan de Egyptische marine zijn afgeleverd. Speelgoed en snoepjes Maandag zijn voorts 200 politieke gevangenen, o.w. vele communisten, vrijgelaten. Sedert de aanslag op Nas ser in oktober 1954 verbleven meer Hefschroefvliegtuigen, die de Egyp tische autoriteiten geleend hadden van de Amerikaanse „Sahara Petro leum Co" wierpen maandagochtend boven de arbeiderswijken van Alexan drië pamfletten uit met verklaringen en foto's van premier Nasser en de voornaamste artikelen van de nieuwe grondwet. Ook werden snoepgoed en speelgoed voor kinderen uitgeworpen. In goedingelichte kringen in Tel Aviv is vernomen, dat de Israëlische regering de Sovjet-minister van bui tenlandse zaken, Sjepilov, heeft uit' genodigd voor een bezoek aan Israël, doch dat nog geen Sovjet-antwoord is ontvangen. De formateur dr. W. Drees heeft de leiders van de vijf grootste fracties in de Tweede Kamer, de heren Burger, Rom» me, Zijlstra, Oud en Tilanus, uit» genodigd voor een gezamenlijke bespreking. Deze zal plaats heb» gen morgen, 20 juni, om twee uur op het departement van Al gemene Zaken. Dit bericht maakt duidelijk, dat Dr. Drees niet is ingegaan op sug gesties, om recht aan te sturen op de smalle basis (P.v.d_A. plus K.V.P.) Hij is nu blijkbaar bezig met een aantal richtlijnen voor een regerings program, dat hij in overweging wil geven aan alle leiders van de con structieve partijen. Zij kunnen die richtlijnen met hun fracties bespre» ken, daaromtrent op- en aanmerkin» gen maken. Hun rapporten krijgt Dr. Drees dan, om na te gaan, met wie verdere besprekingen vrucht dragend zouden kunnen zijn. Het is ook mogelijk, dat hij aanstonds tot de bevinding komt, dat zijn gedach ten omtrent een regeringsprogram bij de anderen weinig of geen in, stemming ontmoeten. Dan zou hij al spoedig aan de Koningin kunnen berichten, niet geslaagd te zijn. Wij verwachten echter, dat het gesprek na dit eerste contact tot verdere ge- dachlenwisselingen zal leiden, waar bij misschien geleidelijk aan de basis weer smaller wordt. Moeht Dr. Drees er echter in sla gen na verdere besprekingen en be raad de instemming te krijgen van een aantal fracties voor een ontwerp- program, dan wacht nog het niet minder moeilijke werk van de uit- stippeling der departementen, de verdeling der portefeuilles en het zoeken van de functionarissen. Deze lange weg is bezaaid met voetangels en klemmen. Het zou heel erg verrassen, als Dr. Drees die al dadelijk zonder politiek ongeval zou afleggen. Het is méér gewoonte in ons land, dat een Kabinetsformering eerst slaagt nadat eerst een aantal forma teurs resp. informateurs heeft ge faald. Intussen schijnt de mentaliteit aan P.v.d.A.-kant momenteel niet al te agressief te zijn. Uit die hoek komt namelijk de mededeling, dat op 3 juli, in de eerste zitting van de nieu we Kamer, de katholiek Dr. Korten- horst wel weer kan rekenen op zijn herverkiezing als voorzitter. Eerst na september beslissingen Naar het oordeel van minister Suur- hof zal eerst na september een ant woord kunnen worden gegeven op dc vraag of de sociale uitkeringen in ver band met een stijging der lonen zullen moeten worden verhoogd. Eerst na september immers, aldus de minister in antwoord op vragen van het tweede kamerlid Reuter (C.P.N.), valt pas te overzien wat de gevolgen zijn van da jongste loonmaatregelen. Twee rechercheurs zagen in de van Vollenhovestraat te Rot terdam een man lopen, die naar zijn kleding te oordelen, een landloper was. De pseudo-land loper was een 40-jarige zeeman, een opvarende van een tanker, die in Pernis lag. Hij vertelde dat hij niet naar zijn schip durf de, omdat hij de andere beman ningsleden zo voor de gek had gehouden, dat hij vreesde bij terugkeer overboord te zullen worden gegooid. Na enige overreding ech ter stemde hij erin toe, onder begeleiding vgn een recher cheur weer naar zijn schip te rug te gaan. Nadat de kapitein hem had toegesproken, beloof de hij zich verder goed te ge dragen. Kort nadat hij de hut van de kapitein had verlaten, werd er van alle kanten alarm gemaakt. Het bleek, dat de zee man overboord was gespron gen. Men wierp een reddings boei uit en de eerste stuurman liet zich langs een lijn in het water zakken. De man werd naar het BPM-hospitaal ge bracht en vandaar onder hevig verzet naar de psychiatrische inrichting Maasoord. Zijn toe stand blijkt redelijk te zijn.

de Stem | 1956 | | pagina 1