Zeeuwse culturele dag had vele hoogtepunten Philippine huldigde zijn jubilerende herder BORGWARD Stille Omgang Breda was in regen gehuld Fokvee-dag Kloosterzande TERNEUZEN TOONT ZICH WAARLIJK WINKELCENTRUM Benoemingen bij Zeeuwse polders en waterschappen Na vele jaren weer een echte Klimop" tentoonstelling Neptunus heerst in Vlissingen DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 18 JUNI 1956 Een prijs voor dr. H Ghij sen en Landjuweelvaandel voor R.Z.V. Hoogste bedrag voor cultuur Kilo's slanker BonKorets HET BEDREIGDE YERSEKE Rijksmiddenstandsconsulent sprak over Randstad en Delta AUTOMATISERING TELEFOONNETTEN Motorschip voor Breskens Tewaterlating te Terneuzen GEBR. ESSELBRUGGE GARAGE CITO" - AXEL. Organisatie was prima geregeld Het incident te Hansweert Geen poging tot inbraak De opening Hoogwaterstanden Zuid-Beveland POES Verkeersregeling tijdens de Paardenmarkt. Kasporgo-groep naar Folkestone Z.-V/aanderen Middenstandsactie geopend AGENDA Heden Morgen De derde Zeeuwse culturele dag, zaterdag te Goes gehouden, werd een succes. In 't rljkgevariëerde programma kwamen heel wat hoogtepunten voor en als zodanig mogen aangemerkt worden menige muzikale pres tatie; het toneelspel „Maria boodschap" waarmee het Reizend Zeeuws Volkstoneel uit Hulst de eerste prijs in het Landjuweel en tevens het ere-vaandel behaalde; het zeer geestige journalistencabaret en zeker ook de uitreiking voor de eerste maal van de Zeeuwse cultuurprijs aan mej. dr. H. Ghijsen uit Domburg voor haar wetenschappelijk en biografisch werk. met een officiële ontvangst in de Goese raadszaal, waar de burgemees ter in de stijl van de dag speechte en hij een wederwoord in gelijke geest van jhr. de Casembroot kreeg. De middagbijeenkomst, na de lunch in hotel de Korenbeurs, had na de huldiging van dr. Ghijsen, waarbij zij de Zeeuwse prijs f 500.ont ving, een schitterend begin in het op treden van de orkestklasse der Zeeuwse muziekschool met een com positie van Ditters von Dittersdorf en bovenal door het meesterlijke spel van de jeugdige pianist Carlos Moer dijk, die met bewonderenswaardige techniek en groot muzikaal gevoel, volkomen pretentieloos en onbevangen de piano-partij weergaf. Op treffende wijze complimenteerde de Commissa ris de begaafde jongen evenals zijn moeder, die hem opgeleid heeft. „Dit spel", zei de Commissaris, „hoewel ik volkomen onmuzikaal ben, heeft mij iets gedaan." Een geschenk onder couvert werd de beloning van Carlos. De Commissaris der Koningin opende de ochtendvergadering in „de Prins van Oranje" met enkele kloeke woorden en wees niet zonder trots op het feit dat Zeeland per inwoner het hoogste bedrag voteert voor de cul tuur. De prow, bibliotheek wordt ons door andere provincies benijd; geen muziekschool heeft meer leerlingen dan de Zeeuwse met haar tweedui zend en ook voor verheffing van het amateurtoneel is het nodige gedaan, o.a, door het subsidiëren van de to- neeiadviseur en het uitschrijven van het Landjuweel, Terstond daarop speelde de heer J. Laroes uit Middelburg, de Zeeuw se kampioen-saxofonist een concert van Carl. M. von Weber op een su blieme wijze en goed begeleid door de heer P. de Rooy op de piano. De vier leerlingen der middelbare scholen, die dit jaar de eerste prijs hadden weggedragen op het decla matie-concours, kwamen hun be kroonde stukken, allemaal aan de zeer ernstige kant, voordragen. Cok- kie Fraanje uit Goes en M. Haak uit Middelburg, deden dit o.i. het beste. Allen kregen een prijs van het prov. bestuur. CULTURELE PROBLEMEN. Een forum bestaande uit dr. Mes (voorzitter); ir. M. Geuze; J. de Smit; drs. L. Lockefeer; burgemeester Mi- chaëlis en drs. Th. Westerhout namen toen stelling op het podium om een reeks van vragen om en over het culturele werk in Zeeland te beant woorden. Sommige vragen waren wel erg spits of kronkelig, maar het was aan dr. Mes wel toevertrouwd om ze zo aan te snijden dat ze verteerbaar wa ren en de rest van het forum puurde uit de meeste nog wel wat culturele vitaminen. Ontzenuwd werd het zachte verwijt, dat Vlissingen bij Mid delburg wordt ten achter gesteld door de Z.V.U.; deze stichting moet bij het arrangeren van voorstellingen reke ning houden met de plaatselijke be langstelling en die is in de hoofdstad groter dan in de Scheldestad. Aange toond werd dat de eventuele tegen stelling tussen het sociaal-economi sche en het religieus-culturele best te overbruggen is en dat beide be vruchtend op elkaar kunnen inwer ken. De oprichting van een Zeeuws orkest werd financieel nog niet mo gelijk geacht wat niet inhoudt dat men niet op kleinere schaal, bijv. met een kamerorkest zou kunnen be ginnen. De wenselijkheid van grotere eenheid in het subsidiebeleid door de overheid werd toegegeven en op de suggesties dat de gemeenten ge animeerd zouden moeten worden van bovenaf om het amateurtoneel te steu nen, zei dr. Mes dat er al een zachte drang van G.S. uitgaat in die richting. Het forum poneerde door een van haar leden de mening dat steun aan het amateurtoneel moet uitgaan bo ven die aan het beroepstoneel, waar mee de Commissaris der Koningin het later niet eens bleek te zijn, gezien de beroepsartisten van hun kunst moeten leven. Het morgenprogram werd besloten JOURNALISTENCABARET De lichte Muze werd hierop met brio, geest en een tikkeltje ondeu gendheid in het journalistencabaret gediend. De teksten waren goed en origineel en hoewel er aan de voor bereiding der acteurs veel ontbroken had vanwege de verkiezingsdrukte, had Jan Lemaire er toch nog ensem blegeest in weten te krijgen. Jan Brouwers was als conferencier en man van het levenslied zelfs voor treffelijk. De „zetten" al waren ze ongecorrigeerd, gingen er in als koek en aan applaus ontbrak het de heren niet. Het programma werd voortgezet met drie nummers door de winnaar van het Z. VI. harmonieconcours, O.K.K. uit Schoondijke en door mr. F. Adriaanse jr., die wonderen deed met zijn viool. Een beknopt verslag van Frits Bloemkolk over het Zeeuwse Land juweel moest achterwege blijven van wege tijdsgebrek; wel dankte hij de Stichting Zeeland voor de organisatie ervan en speciaal de heer Borst en op beschaafde wijze strafte hij enkele briefschrijvers af, die de onpartijdig heid der jury in twijfel hadden ge trokken. Tenslotte reikte de Commissaris der Koningin de prijzen uit aan de winnaars van het Landjuweel. Hoofd prijs en vaan was voor het R.Z.V. en daarna volgden het Middelb. dilettan tentoneel, dat vorig jaar winnaar was geweest en dat spontaan de jury loof de; de Rederijekers uit Goes; Semper Avanti, Sluiskil; toneelgroep Kort- ger.e; idem Kamperland; de Schelde, Breskens; De jonge spelers, Vlissin gen en Tot nut en genoegen, Kwaden, damme. Des avonds bracht het R.Z.V. dan „Maria Boodschap" van Claudel en wie nog zou hebben getwijfeld of de eerste prijs verdiend was. zal door deze opvoering wel overtuigd zijn geworden van de juistheid der jury beslissing. Het werd een grootse prestatie, zowel wat spel als typering, dictie, aankleding en decor aangaat. Het zinvolle stuk kreeg de vertolking, die het behoeft en verdient door deze Z. VI. tonelisten. i Advertentie! Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank- figuur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water - en u verliest ponden per week. BonKorets werken volgens het principe van del^dratïe - eenvoudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, van loomheid en verstopping heeft u geen weet meer. Veroverende charme straalt van u af. U voelt u wter opgewekt en monter - een ander mensBegin een nieuw leven - begin nog van daag met Bonkorets, f 330 per flacon. vermageringsdragees De parochie Philippine heeft telijk de gezangen. Op het einde werd op het veertigjarig priesterfeest en tevens op het twintigjarig pastoorsfeest van pastoor de Bie de jubilaris een grootse hulde gebracht. Reeds vroeg in de morgen was het gehele dorp met vlaggen getooid. Om kwart voor tien hadden allen vereni gingen zich opgesteld voor het paro chiehuis vanwaar de jubilaris naar de kerk zou gebracht worden. Een grote prtocessie werd geformeerd: voorop de fanfare St. Caecilia. gidsen, wel pen, verkenners, een vijftigtal koor knapen, engelen en bruidjes, een de putatie van de K.A.B., gemeentebe stuur, feestcomités van kerk- en armbestuur, de jubilaris met assisten ten en familie. De kerk .die rijkelijk versierd was met een vier en twin tig tal mooie bloemstukken, geschon ken door alle instanties, was nu een rijk Godshuis, waar om tien uur de pastoor een plechtige H. Mis van dank baarheid celebreerde. HU werd hier bij geassisteerd door drie neven. t.w. rector van Aalst uit Roosendaal, ka pelaan de Bie uit Roosendaal en de eerw. heer Lhoir uit België. Rector van Aalst hield een indrukwekkende predikatie over het priesterschap. Het versterkt parochiaal koor o.l-v. de heer van Hekke zong hierbij zeer verdiens- Op uitnodiging van de winkeliersvereniging Handelsbelangen te Yerseke, hield de Rijksmiddenstandsconsulent voor Zeeland, de heer A. Korstanje te Goes voor een goed bezochte vergadering een rede, ge titeld „Randstad en Delta", naar aanleiding van de verschenen publica tie van de Provinciale planologische dienst in Zuid-Holland. Volgens deze publicatie zou na twee of drie jaar voorbereiding met de werkzaamheden van het Deltaplan een aanvang worden gemaakt, te be ginnen met het Haringvliet. Over hoogstens twaalf jaar zou het Haring vliet afgesloten kunnen zijn, waarna de dichting van deGrevelingen een tijdsduur van zes jaar zal opeisen. Daarna, dus na 20 jaar, zou dan de Oosterschelde aan de beurt zijn. De heer Korstanje weeg vervolgens op het vijfde interimrapport van de Deltacommissie, waarin men na het gereedkomen van het Haringvliet, de afdamming van de Grevelingen aan de zeezijde eventueel zou willen uit stellen tot na de damaanleg in de Oos terschelde. Binnen vijftien jaar zou den dan de werkzaamheden aan de Oosterschelde een aanvang nemen. Uit de vergadering, die een geani meerd verloop had, kwam naar vo ren, dat nu reeds personen Yerseke verlaten en in het algemeen zagen de aanwezige middenstanders de toe stand somber in. De cultures zijn gedoemd om te verdwijnen en met de welvaart zal het gedaan zijn. De consulent wees erop, dat men niet al te veel moet afgaan op het stellen van prognoses, maar dat hij het zeer op prijs zou stellen, indien het Economisch instiuut voor de middenstand werd ingeschakeld. Door middel van de medewerking door diverse zakenlieden aan de omzet- statistieken zou het hem mogelijk zijn de economie van het dorp te kunnen nagaan. Hiertoe bleek grote bereidheid, zodat men nu in de toe komst over behoorlijke gegevens zal kunnen beschikken, CONTACT MET HET ETI. Na de pauze werd een voorstel van de heer Korstanje, inhoudende con tact op te nemen met het E.T.L door de voorzitter meegedeeld. Deze la- stelling beschikt over een goed ge outilleerd apparaat en 't is misschien mogelijk, dat er een plan ter tafel kan komen, waardoor de t« ver wachten schade van het economisch leven mogelijkerwijs kan worden ge compenseerd. In dit opzicht werd door de consulent nog een aantal mo gelijkheden aan de hand gedaan. In het algemeen zal men doorzettings vermogen dienen te betrachten, wil men resultaten bereiken. Hierna kwam het vragenuurtje, waarin diverse aspecten van het middenstandsleven werden belicht. Op een vraag werd o.a. door de con sulent meegedeeld, dat men de boek houding van een zaak niet alleen uit fiscale oogmerken dient te voeren, maar dat een administratie een werk tuig dient te zijn voor het bedrijfs beheer van de onderneming, waaruit te allen tijde de benodigde bedrijfs economische gegevens geput kunnen worden. Tenslotte werd gewezen op verschil lende opleidingsmogelijkheden in den lande voor de scholing van toekom stige middenstanders. De voorzitter sloot daarna de bij eenkomst met het verzoek, dat de consulent de aangeroerde kwestie verder op het E.T.I. bespreekt. Vanaf tien juli zullen de inwoners van Cadzand en Sluis zonder tussen komst van de telefoniste andere men sen kunnen bellen, die aangesloten zijn op de netten Cadzand en Sluis. Deze netten worden namelijk die dag geautomatiseerd, dit alleen echter voor lokaal verkeer. Voor interlokale gesprekken moet dus nog steeds de telefoniste eraan te pas komen. Die is te bereiken op het nummer 90. Gelijktijdig met dit alles zullen de telefoonaansluitingen van Retranche- ment naar het net Cadzand worden overgebracht. Ook het net van Bier vliet wordt automatisch op tien juli. Dit geldt echter zowel voor lokale als voor interlokale gesprekken. De tele foniste is hier dus voortaan uitge schakeld. Het nummer van dit net is 01132. de priestercantate van Dobbelsteen ten gehore gebracht. Na de kerkelijke plechtigheden begon direct de recep tie. Honderden handen moest de ju bilaris drukken, want groot en klein waren present. Bij het officiële ge deelte deed burgemeester van Hoek het woord namens de gemeente. He' oudste lid van kerk- en armbestuur, tevens voorzitter van het feestcomité, de heer Barbee sr. deed dit namens de Parodie. Kerkmeester Cornells bood de jubilaris een ondersteunings fonds van de parochie aan. St. Cae cilia zorgde er voor. dat de parochie in feestelijke stemming bleef, 's Avonds gaf zij een goed concert. Zaterdagmiddag om over twaalf doopte Klerk, echtgenote van der N.V. Terneuzense precies kwart mevrouw de de Directeur Scheepsbouw Mij., het aldaar voor rekening van de N.V. Zeeuwse Rederij te Breskens ge bouwde 1000 T. dw. metende motor schip „Colette" en gleed het ranke vaaruitg, vergezeld van veel goede wensen p-ompt de grote plons in. Bij deze tewaterlating waren be halve de directeur der Terneuzense Scheepsbouw Mij., de heer J. de Klerk aanwezig de directeur van de N.V. Zeeuwse Rederij te Breskens, de heer P. Vroon, de burgemeester van Ter- neuzen Mr. P. Teilegen, de rijksha venmeester Brouwer, de arrondisse- ments-ingenieur J. P. Neeteson en verschillende genodigden. De „Colette" is het tweede schip van de Zeeuwse Rederij en het eerste op de scheepswerf te Terneuzen ge bouwd. Het is van het sheltrdektype, is 55.45 m. tussen de loodlijnen, terwijl de breedte 9.75 m. bedraagt. In het schip zal een 800 p.k. MAN- motor worden gebouwd terwijl zeven tien personen het schip zullen be mannen. (Advertentie) de wagen, waar u om benijd zult worden! Kent u de voortreffelijke rij-kwaliteiten? Overtuigt u ervan tijdens een gratis proefrit. f 8250- IMP. Fa. ROSIER ALEXANDERLAAN RIJSWIJK (Z.H.) TEL. 771990-115445 Op het feestelijk met vlaggen ver sierde terrein van H. A. A. Baron Cotlot d'Escury te Kloosterzande had de zeer geslaagde Fokveedag plaats. De opkomst was boven ieders ver wachting groot. De kwaliteit was van die aard dat we mogen aannemen, dat Hontenisse en Vogelwaarde tot een van de voornaamste fokdistricten van Zeeland gaan behoren. Verschillende beginnende fokkers kwamen met zeer goed vee voor de dag, waarvan er verschillende tijdens de keuring met hoge punten in het Nederlandse Rundvee Stamboek wer den opgenomen. Boven iedere inzending waren bor den met de naam en de woonplaats van de eigenaar aangebracht, zodat Iedere bezoeker direct kon zien, wie de eigenaar was. De beker voor de kampioenen die ter beschikking was gesteld door de Wessanen's Koninklijke Fabrieken te Wormerveer werd aan de eigenaar van de kampioene uitgereikt door jhr. A. Collot d'Escury, evenals de prij zen voor de reserve kampioene en de beste stier van de folweedag. Tijdens de fokveedag werd een groep afstammlingen getoond van de stier Rotterda Sikkema 89 van de K.I. vereniging Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren, die een beste indruk maakte moet goede uiers. DE UITSLAGEN. Eerste kaifskoeien Eerste prijzen: a Martha 2, A. Ver- schueren, Kuitaart. b Helma, Ad. Bak ker. Hengstdijk, c Ivonne 3, Al. Stal- laert, Kloosterzande, d Vathalijnhof's Willemke 43, A. Verschueren, Kuiaart e Witte Marie 15, Kind. Kuypers, Groenendijk, f. Anna 55. Jos de Waal, Hengstdijk. Tweede prijzen: a. Nelly, Aug. Boogaert, Lamswaar- de. b. Sor.ja, P. Jansen, Klooster zande, c Geertje 8, H. A. Baron Col- lot d'Escury, Kloosterzande, d Bertha 8 L. Vincke, Hengstdijk e. Pietje, Th Koek, Kloosterzande, Derde prijs: a. Magdaler.a, J. Vincke, Hengstdijk. 2e kaifskoeien. Eerste prijzen: a Doutje A 18, A. Verschueren. Kuitaart; b Lena 15, J. van Waterschoot, Kloosterzande; c. Selma, A. Platjouw, Lamswaarde, d. Martha, H. Mesen, Kuitaart; e. Ber tha 5. Kind. Kuypers, Groenendijk; f. Djipster Boukje 11, Th. de Koek, Kloosterzande; g. Nelly, A. de Nijs, Kloosterzande. Tweede prijzen: a. Emma 2,. A. Ver- durmen, Kloosterzande, b. Beatrix 2. Ed. Markusse, Groenendijk, c. Blom 3 J. Dees, Kloosterzande. Derde prijzen: a. Elza, Gebr. Kege laar, Kloosterzand, b. Margriet, Èd. Markusse, Groenendijk, c Kora. H. Mesen, Kuitaart. d. Bertha, Gebr. Ke gelaar, Kloosterzande. Derde kaifskoeien. Eerste prijzen: a. Bertha 4, Kind. Kuypers, Groenendijk, b. Elza 2 A. Verschueren, Kuitaart, c Bertha 5, L. Vincke, Hengstdijk, d. Gretha 2, Gebr. Merk, Kloosterzande, c. Carla, Gebr. Merk, Kloosterzande, f Antje P. de Koekde Bruin, Kloosterzande, g Emma, A. Verdurmen, Kloosterzande. Tweede prijzen: a. Dir.a, Aug. Boo gaert, Lamswaarde, b. Mina, Gebr. Kegelaar, Kloosterzande, c Juliana 2, Juliana 2. Ea Markusse Groenendijk d Grietje, A. Mannaert. Hengstdijk, e. Marie 265, J. Dees, Kloosterzande, f. Gretha, A. Platjouw, Lamswaarde, g Celina, P. van Assche, Hengstdijk. Vierde kaifskoeien Eerste prijzen: a. Anna J 4, J. Ver schueren, Walsoorden, b. Guusje 2, H. A. Baron Collot d'Escury, Klooster zande; e. Martha, J. Tielman, Wals oorden, d. Geertje H. A. Baron Collot d'Escury, Kloosterzande. Tweede prijzen a. Haersma Bosma 26, A- Verschueren, Kuitaart, b. Dora, Ed. Roeland, Groenendijk; c. Martha, A. Mannaert, Hengstdijk, d. Bertha, Ed. Roeland, Groenendijk. Oudere kaifskoeien. Eerste prijzen: a. Gezina, A. Ver schueren, Kuitaart, b. Dora, P. de Koekde Bruin, Kloosterzande, c. Gerda, C. Mannaert, Hengstdijk, d. Laura, J. Verschueren, Walsoorden, e. Gonda, A. Platjouw, Lamswaarde, f. Mina, J. de Waal, Hengstdijk. Tweede prijzen a. Emma, Ed. Roe land, Groenendijk, b. Mol, J. Dees, Kloosterzande, c. Els, J. Tieleman, Walsoorden. Vaarzen. Eerste prijzen: a. Eelkje 20, J. Ver schueren. Walsoorden, b. Corrie 24, J. Verschueren, Walsoorden, c Ange la 2, H. A. Baron Collot d'Escury, Kloosterzande, d. Betsie, P. de Koek de Bruin, Kloosterzande, e. Angela 2, H. A. Baron Collot d'Escury, Kloosterzande, f. Els, Ed. Roeland, Groenendijk, 9 Martha, H. A. Baron Collot d'Escury, Kloosterzande, Tweede prijzen a. Lizet, A. J. Mor- kus, Groenendijk, b. Mina, H. A. Ba ron Collot d'Escury, Kloosterzande Bedrijfsgroepen, drie van één eigenaar Eerste prijzen: a. Groep A. Ver schueren, Kuitaart, b. groep Kind. Kuypers, Groenendijk, c. A. Ver schueren, Kuitaart. Tweede prijzen: a groep A. Man naert, Hengstdijk, b. groej A. Plat jouw, Lamswaarde. Kampione: Anna J 4 J. Verschue ren, Walsoorden. Reserve kampioene; Bertha 4, Kink. Kuypers, Groenen dijk. Beste stier Fokveedag. Wuyke's Veldman, A. Stallaert, Kloosterzande. De stieren van Th. de Koek te Kloosterzande en W. Dickhoorn te Walsoorden kregen beiden een le prijs. De zomer, die geen zomer is, heeft ook zijn stempel gedrukt op de Stille Omgang, welke zon dagmorgen door de Bredase straten trok: in een miezerige regen vertrok de stoet, vanuit de kathedrale kerk en een bijna aaneengesloten dak van zwarte parapluies moest de deelnemers beschermen tegen de regen, die een groot deel van de dag is blijven vallen. Breda's bisschop, mgr. Jos. Baeten had in alle vroegte een pontificale hoogmis opgedragen in de kathedraal die geheel gevuld was met gelovigen. De stoet, die daarna de oude bidweg liep door de straten van het centrum, was kleiner dan vorige jaren. Des ondanks mocht men de deelname, het weer in aanmerking genomen, nog beduidend groot noemen. De Stille Omgang van dit jaar kreeg bijzonder reliëf door de aan wezigheid van het beeld van Onze Lieve Vrouw van Fatima in de ka thedraal. Het was mede daarom, dat de predikatie tijdens het pontificaal lof en die verzorgd werd door de Monfortaan, pater Tesser. de H. Eu charistie en Maria tot uitgangspunt had Aan de grootse processie, die tijdens dit lof door de kerk trok, na men vele autoriteiten deel. Onder hen bevond zich o.m. burgemeester Kort- mann van Breda en twee Malthezer Ridders, mr. E. Baron Speijart. van Woerden en kapelaan W. C. van Ol- denneel tot Oldenzeel. Ook de ridder van het H. Graf, ir. A. Smits van Var. het incident in het postkantoor te Hansweert is ons een onjuiste le zing gegeven. De bedoelde Ambonees heeft geen inbraak willen plegen maar kwam na sluitingstijd nog een postwissel aan bieden, die op naam van zijn vrouw stond. Om de man terwille te zijn wilde de 60-jarige postambtenaar Faillie tot uitbetaling overgaan, maar maakte er aanmerking op dat op de postwissel geen machtiging voorkwam. Hierop ontstak de Ambonees in zo'n woede dat hij de heer Faillie met een boksbeugel te lijf gir.g en in het ge zicht stompte. Een vechtpartij ontstond, die werd beëindigd toen de kantoorhoudster op het hevig gerucht toesnelde. De Am bonees liep daarop uit het kantoor, recht in de armen van een marechaus see, die op het hulpgeroep van de vrouw kwam aanzetten. De heer F. is niet ernstig gewond. Bij K b. zijn benoemd in de pro vincie Zeeland: Met ingang van 1 aug. 1956: tot dijkgraaf van de Karelpolder, J. M. Krijger, Rilland Bath; tot plaatsver vanger van de dijkgraaf van de Eli- sabethpolder (Walcheren), E. C. Steen- dijk te Arnemuiden; tot gezworene van de Nieuw en Sint-Jooslandpolder N. J. Mol te Nieuw- en Sint-Joosland; tot gezworene van het waterschap Sint-Annaland. N. M. Hage te Sint- Annaland; tot gezworene van de Oostpolder, J. Adam te Krabbendijke; tot gezworene van de Westkerkepol- der, P. Koeman Cz. te Wolphaartsdijk; tot gezworene van de Reigersbergsche polder L. J. Bruynzeel, te Rilland- Bath; tot gezworene van de Volcker- polder J. J. Pijnen te Woensdrecht; tot gezworene van de Willempolder, S. Breure te Geersdijk (gemeente Wissenkerke); tot gezworene van de Westerlandpolder, J. G. de Jager, te Wolphaartsdijk; tot gezworene van de Stadspolder A. J. Priester te Kort- gene; tot gezworene van de Soele- kerkepolder, P. D. Remijnse, te Kam perland (gemeente Wissenkerke); tot gezworene van het waterschap Oud en Nieuw-Noordbeveland, P. de Regt, te Kats (gemeente Kortgene) en J. van der Woele, te Colijnsplaat (ge- jneente Kortgene), tot gezworene van het waterschap Hoedekenskerke, M. Steijn te Hoedekenskerke; tot gezwo rene van de Oost-Nieuwlandpolder, J. Overbeeke te Wolphaartsdijk; tot ge zworene van de Mariapolder, A. van der Maas Ez„ te Wissenkerke; tot gezworene van de Molenpolder, D. Poelman te Yerseke, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar waarin hij 70 jaar zal zijn geworden; tot gezwo rene van de Nieuw-Olzendepolder A. J. Boone te Kruiningen; tot gezwo- „4 Bij de opening op zaterdagmiddag heeft de Klimop-tentoonstelling te Terneuzen al aanstonds meer dan tweeduizend bezoekers getrokken. En dat bij niet bepaald gunstig weer. Voorzitter W. Bliek heette het college van burgemeester en wethouders en gemeentesecretaris van harte welkom. Hij zei, dat lamenteren niets helpt maar dat „Klimop" aan het derde deel der trilogie is: ,,De weg tot elkander". Hierna verzocht de voorzitter burgemeester mr. Teilegen de officiële opening te verrichten. den onder leiding van de heer Bliek een rondgang. Met heel veel aan dacht bekeek het college de vele stands en liet zich bij tijd en wijle uitvoerig inlichten. Met steeds kortere pauzes werd iedere vijftigste bezoeker aangekon digd. De standhouders gaven om beurt de gelukkige een aardige ver- Burgemeester Teilegen verzekerde in zijn openingsrede dat het gemeen tebestuur steeds nauwlettend de ont wikkeling van de Terneuzense mid denstand volgt. Van uw moeilijk heden heeft de buitenwereld nooit iets gemerkt, zo zei de burgemeester, maar het verheugt ons ten zeerste dat hier een zo nauwe samenwerking dit resultaat heeft opgeleverd. De mid denstand moet één worden. Ook de middenstand moet één begrip wor den. Hierna verklaarde burgemeester Tellegen de tentoonstelling voor ge opend. RONDGANG Burgemeester en wethouders hiel- rassing en zó was na een paar uur het aantal bezoekers tot enkele hon derden opgelopen dat tegen negen uur duizend werd en aangroeide tot zeker vijftienhonderd. MODESHOW In de namiddag en avonduren ga ven de gezamenlijke modehuizen: Voerman-de Pauw (heren- en dames kleding, speciaal: regenkleding), Bliek (dameskleding), van der Meer (bont)Nobeis-Molducci (jumpers sjaals, damesonderkleding, hoeden en handschoenen), van Dixhoorn (heren kleding). Schellinkhout (damesves- ten), van den Bruele (wollen- en kin derkleding) en Mannaert (lederen jas sen) een uitstekend geslaagde mode show, waarvoor telkens een bijzon der grote belangstelling bestond. Bij deze shows is duidelijk gebleken dat Terneuzen onbetwistbaar een belang rijk modecentrum in Zeeuwsch-Vlaan- deren is. VEILIG VERKEER Eén stand van een pas gevestigd filiaal trok de bijzondere aandacht. Dit filiaal is de kersverse afdeling Terneuzen van het verbond voor vei lig verkeer. De secretaris, brigadier E. Russchen, die aanvankelijk met zijn handen in het haar zat, zal nu zeker aan zijn haren getrokken heb ben want de belangstelling voor de vervoersmiddelen van allerlei soort en grootte, zeer overzichtelijk opge steld. is bijzonder groot. Misschien zal hij zijn idee om daar ook nog een prijsvraag aan te verbinden nu rampzalig noemen, maar hij zit in het schuitje en hij vaart. Hij kwam met zijn medewerkers handen te kort om formulieren uit te reiken waarr men de verkeersovertredingen kan invullen en waarvoor ook nog prijzen beschikbaar zijn. Zijn afdeling is aan merkelijk in ledental gestegen en dit troost hem. Dit plezierige feest, dat gaat duren tot en met a s. zaterdag, werd opgeluisterd door Ric-Ody, de Hammond-organist. rene van de Muijepolder, J. L. Quaak te St.-Maartensdijk; tot gezworene van de Nieuwlandepolder, A. J. Aar- noudse te Krabbendijke; tot gezwo rene van het waterschap Kruiningen, J. Sinke te Kruiningen; tot gezwo rene van het waterschap Poortvliet, C. J. van Westen te Poortvliet; tot gezworene van de Noord-Kraaijert- polder, A. J. de Jager Gz., te Nieuw- dorp (gemeente 's Heer Arendsker- ke)tot gezworene van het water schap Oud-Wolphaartsdijk, M. L. Smallegange te Wolphaartsdijk, uiter lijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden; tot gezworene van de Borrenbrood- polder, C. J. van Schelven te Brou wershaven. Waesberghe, behoorde tot degenen, die de H. Eucharistie volgden op haar weg door de kerk. evenals yer- teigenwoordigers van de rechterlijke macht en militaire autoriteiten, onder wie zich een deptuatie van de cadet ten bevond. Ook de standsorganisaties waren in de stoet vertegenwoordigd en leden van sociale en charitatieve verenigingen, evenals verschillende kerk- en armmeesters van de Bredase parochies. Na het pontificale lof werd het beeld van Onze Lieve Vrouw van Fa tima in plechtige processie naar de Markendaalseweg gedragen, waar pastoor-deken A. Boumans, gevolgd door de geestelijkheid en verenigin gen uit zijn parochie, het overnam, waarna het in triomf naar de H. Hartkerk werd overgebracht. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, dinsdag 19 juni, de vol gende hoogwaterstanden: te Hans weert om 12.19 uur, te Terneuzen om 11.52 en te Vlissingen om 11.27 en 23.47 uur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat in ver band met de te houden Paardenmarkt op dinsdag 19 juni 1956 le geen rij- of voertuigen mogen parkieren op de Beestenmarkt; 2e elk verkeer met rij- of voertuigen tot 17 uur is verboden langs d» Zuid-, West- en Noordzijde van de Beestenmarkt en het gedeelte van de Nieuwstraat, gelegen tussen de Beestenmarkt en Corn. Everadijk- straatStoofstraat en 3e het verkeer langs dé Oostzijde van de Beestenmarkt tot 17 uur alleen mag geschieden via de Wa terstraat in de richting Ossenhoofd straat of Opril van de Beesten markt. Goes, 14 juni 1956. 634o Burgemeester en Wethouder! van Goes, W. C. TEN KATE, Burgemeester M. J. TAILLIE, Secretaris. De folklore-groep van Kasporga heeft de vererend^ uitnodiging ont vangen om in het kader der uitwis seling met Folkestone, de Zeeuwse volksdansen in gewestelijk kostuum te brengen in deze Engelse stad. Kasporgo heeft de Invitatie aan vaard en zal deze zomer met achttien, jonge dames de Noordzee overtrek ken. St.-Jansteen Geslaagd. Te Hulst slaagde mej. Erna Zwartelé voor het diploma kan toorstenograaf (130 lettergrepen per minuut). Niéuw-N amen Geslaagd, Voor het kruideniers- examen (vakbekwaamheid kruide nier) te Tilburg is geslaagd de heer P. Mangnus, alhier. Ossenisse Geslaagd Aan de kweeksehooi te Oudenbosch slaagde onze dorpageooée mej. Y. Bun voor onderwijzeres. Vlissingen staat thans opnieuw in het teken der „Zomershow" want za terdagavond heeft „Neptunus" opnieuw zijn intrede in deze Scheldestad ge daan en hiermee deze Middanstands- actie officieel geopend. Neptunus zal thans tien weken lang heerser zijn in Vlissingen, doch aan zijn macht wordt stevig geknabbeld door „Pluvius". die de hele dag een miezerig regentje liet vallen. Plu vius invloed was reeds zo groot, dat een deel der feesten het openlucht bal moest worden afgelast. Het was even 7 uur toen de Vli. 3 Maria meerde aan de Koopmansha ven. Op de voorplecht stond „Nep tunus". slierten wier nog in zijn haar want kort tevoren was hij uit zijn Rijk der Wateren naar boven gehaald om nu ter land te regeren. Op vaste wal werd hij begroet door de loco- burgemeester de heer M1. A. van Popering. leden der commissie Zo mershow en vele, andere autoritei ten. In een geestige speech richtte Nep tunus zich tot de Stedelijke Overheid, Burgerij en Middenstand. Hij gaf het bevel, volgend jaar de Zomerïhow geheel te doen staan in het teken van De Ruyter, immers, in 1957 zal het 350 jaar geleden zijn, dat deze grote Zeeheld in Vlissingen werd geboTen. Op zijn tocht naar hier,had „Neptu nus" nog even Oostende aangedaan en vandaar het gezelschap „Gilles der Zee" meegebracht, die zijn intocht feestelijker zouden maken. Wat dan ook inderdaad het geval was, nu de groep Zeemeerminnen de god der Zee geen gezelschap hield. GOUDEN SLEUTEL Loco-burgemeester van Popering bracht Neptunus dank voor zijn vele waarde-ende woorden doch vroeg zich af of Neptunus soms moeilijkheden had ondervonden met zijn Zeemeer minnen, nu zü op dit feest verstek lieten gaan. In ieder geval, het ge meentebestuur heette hem hartelijk welkom en overhandigde hem voor de tijd van ziin regering in Vlissingen de Gouden Sleutel, Met deze Sleutel der Stad klom Neptunus op zijn Troon, waarna een rondgang door de stad werd gemaakt. Vele honderden sloegen de intocht gade. Op de Grote Markt vond de ontbinding van de stoet plaats. „Nep- tunu»" klom op «en doorweekt» zetel, de Gilles der Zee ahow4e" enige tijd over het plein voor de school, waarna het feest geëindigd moest worden wegens dreigende re genbuien. IJzendijke EXPOSITIE GESLOTEN. De Unesco-tentoonstelling van de zestig reproducties der Chinese schil derkunst, welke gehouden werd to het Raadhuis, is gesloten. De belangstelling voor deze ten toonstelling was niet zo groot als andere jaren. Enkele scholen, die trouw eik jaar de kunstexposities komen bezoeken, waren ook dit jast weer present. WINDHOZEN. Boven IJzendijke waren twe» wind hozen waar te nemen. Tegen de zwarte regenwolken leek het of er een geweldige witte rookwolk wer velend omhoog steeg. Gelukkig draai den de onheilbrengers, waarvan ar een ten zuiden en een ten noorden van IJzendijke te zien was, langs da gemeente weg. Behoudens enige glas schade aan het gebouw van de N.C. B. was er dan ook geen noemenswaar dige schade. AXEL Het Centrum 8 uur: De helden zijn vermoeid. DE KLINGe Kin e ma van Dijclc T.W uur: Ik zeg u geen vaarwel. GOES Grand: Wien bleibt Wien. GRAAUW Schieting staande wip. Fr. de Backker 4 uur: Schieting. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De mooiste vrouw ter wereld. MIDDELBURG Electro: Mambo. Schouwburg: Hebzucht. OOSTBURG Ledel 8 uur: The Benny Goodman story. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Zon dige liefde. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De regen kwam. VLISSINGEN Alhambra: Het recht om geboren te worden. Luxor: Abbot en Costello in stofzuigers. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Het huwelijksfeest van Grace Kelly en Prins Rainier. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera» 8 uur: De lustige weduwe.

de Stem | 1956 | | pagina 2