Dr. DREES KREEG OPDRACHT LDE DEN ichten „Dinsdag serieus aan het werk' Overstapje tussen twee eeuwen Kroestjev moet ons alles toch nog eens uitleggen Onbekenden haalden de stoffelijke resten van Mussert weg Amerikaanse vice consul bij bomaanslag gedood Schrijffout of niet? t" Kabinetsformateur sprak drie uur met Koningin JANSEN TROEF Strasser vormde nieuwe partij DE DOODOP DE WEG in Veldslag Peeldorp Togliatti over Stalin-dictatuur: TIJGERJACHT IN ROME r MISVERSTAND 10 erJ OTONIC DAGBLAD VOOR ZEELAND Zorg over kwestie Nieuw-Guinea Koud Groot lawaai in Miltenberg Weer tcrreur-weekeimle op Cyprus Grote bosbrand Bouwvakkers in Rotterdam weer aan het werk Ontmoeting Tito- Nehroe-Nasser Waterstofbom miste doel Mosje Sjaret treedt af Eisen van 6 jaar tot 16 maanden Sovjet-model niet bindend Grenzen worden bewaakt U Uniformering van bouwvoorschriften haar jubilaris- daar was. Nu schutters van jhutsbomen om nikken. Ter ere b. Nooten (79), geweest, Frans Pzn. (73), oud- J.Azn. (73), die jegaan om het der- Eerlijk is eerlijk. nog veel meer. uit Rijen een keer Nieuwkuijk, liepen jen de kermis aan. atuurlijk een kort ïaal even in de n ze. Het zal 'm riaal gezeten heb- ie molen een paar ond was geweest, de schutters zaten rk op de grond. {appelementje tientallen verhalen jaar is ook zoveel, het materiaal goed :ters ook. Maar of tvoren verenrgings- heb ooit in zes we et gezien omdat het eten was", zei een hutters. ,,Dat liep rappelementje uit, och mee getrouwd, hadden we alles ïrecht, dat dit vyf- t. Vandaag met een tag en morgen met eerste prijs is een K. H. Prins Bern- prijzen variëren van ïserviezen, van lau- eldprijzen. Wie ko- m. Twee schot vrije igelegd. Een dikke rdt er zeker ver- srtentie) ENUWEN illedig de baas met tnd, maar ganetend iparaat van deze tijd Vijf lopen gericht alleen zijn camera ie „vuurde" was de scherpschutters van Theeuwes, A. Gzn. lac. Theeuwes Pzn. 1 vrije tijd. te goed, d'n dollar en dan beginnen df steken. Toch ljjki ming van diejen Ier r. Als ge, na acht tien eens 'n monoloog van aan houden. begin jt gij al 'nne keer ver van 'n uur aan een Dan zult ge moeten er voor staat te bib- it ge te vertellen hebt, onvindbaar wordt, zal 't u franchement »e-nonstop komt van in België zijn ze ons p aan 't leren. De Ga- dat de autobestuur- otten stoppen om 'nne de weg in hun voiture ,en van mijn vrienden 'n soldaat auto-stop te laat gemerkt dat z n dan opgewekte stem- De man begon je ingen en dan werd n> n begon allerlei hik- den te maken. Aha. id, gaat ge 'nne keer stammenee-baas u wet ken heeft?.D'r Ui' was al te laat. Voor- had om d'n andere is die al van z'n Pa* vriend had sch°°" >ren, hij moest z nne to sleurenen me' ren verder rijen. Zou veest zijn, as 'm non- ad? ge nog het geval van jongeling die rege deed. „Liften" zegt g J d op z'n engels. DieJ beminnelijke wist 1 danig uit te hore len en wat ze aeoe E zonder gevaar te iun woning te P'un.e. 'm ook 'n record m 8 USKE VAN testelt 96e JAARGANG No. 22177 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeilanüia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A Bruna Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen. C J v. Hootegem Mr. Dr. A J J. M Mes. Mi H M L. de Rechter. U J V t Westende, B V M Ver- cauteren Abonn.prijs Dij voorullbet I 3 85 p. kwartaal, p. post I 6.55, p. week (UJlsl bij niet postbesteli.) t U 45 incasso wordt berekend Losse numm 13 et Postrek 278841 Voor God. Koningin en Vaderland aWat» M A A N D A G 18 JUNI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f Ü.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend ln de Zeeuwse editie t 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 et. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. uureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voot Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41. Tel. no. 35) H. M. de Koningin heeft aan dr. W. Drees opdracht verstrekt tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrou wen van het parlement te genieten. De heer Drees heeft Hare Majesteit verzocht de opdracht in beraad te mogen houden. Het onderhoud, dat de Koningin zaterdag met dr. Drees heeft gehad, heeft ruim drie uur geduurd. Enkele minuten over één verliet dr. Drees Huis ten Bosch. Op het bordes nam H.M. afscheid van de kabinetsforma teur met een handdruk. Jansens uit heel het land waren zaterdag in het openluchttheater te Hertme bijeen om een Jansendag te houden. Gouverneur E. G. Jansen uit Kaapstad had zijn hartelijke in stemming betuigd met de „saam- trek" der Jansens. Jansens uit Duitsland lieten van zich horen en een Jansen uit Antwerpen vond het idee zo aardig, dat hij de organi satoren f 1000 sturde. Een Jansen uit Boxtel stapte vrij dagavond in zijn woonplaats op de fiets en peddelde in de nacht naar Hertme. De familie Jansen te Am sterdam, 17 in getal, was ter vie ring van een 20-jarige bruiloft naar Hertme gekomen. Een gezin van 13 Jansens uit Kerkdriel was er ook present en enige honderden Jan sens zongen in het theater het Jan- senlied. Mr. G. Jansen, oud-burgemeester van Hengelo en voorzitter van de Rijksverzekeringsbank, hield een toespraak. Een orkest onder leiding van Guus Jansen musiceerde, een Jansen trad op als conferencier, Jansens schonken koffie en andere Jansens presenteerden gebak. De Jansens die niet ',-adden kunnen ko men, hadden geschenken gezonden, om naamgenoten een plezier te doen. Dr. Drees ontkende uitdrukkelijk, in antwoord op vragen van wachtende journalisten, dat in het onderhoud van drie uur iets anders zou zijn bespro ken dan de kwestie van de kabinets formatie. Uitdrukkelijk sprak hij ook Britse persberichten tegen, dat frac tieleiders een eis hadden gesteld met betrekking tot de kabinetsformatie, die een andere kwestie raakt. Ge vraagd naar de oorzaak van de lang durige bespreking antwoordde dr. IN BEAURAING is het tienjarig be staan van het comité ,,Pro Maria gevierd met een plechtigheid, tijdens welke mgr. dr. Th. v. d. Bom een H. Mis opdroeg en het nieuwe vaandel van het comité wijdde. ONDEMOCRATISCH achten een aan tal grote politieke partijen in Bolivia de gang van zaken bij de verkiezings voorbereidingen. Vandaar dat zij niet meedoen. DR. KONRAD ADENAUER, de West- duitse bondskanselier, is na zijn be zoek aan de Verenigde Staten in Bonn teruggekeerd. Hij was buitengewoon te spreken over de ontvangst die men hem bereid had. KHAN Abdoel Ghaffar Khan, een broer van de west-Pakistaanse pre mier. is op bevel van de regering gearresteerd wegens „volksvijandige activiteiten". DOOR GASVERSTIKKING is een 34- jarige timmerman uit Brielle om het leven gekomen. Zijn vrouw trof men bewusteloos aan, maar men hoopt haar te kunnen redden. EISENHOWER heeft voor het eerst na zijn operatie een volledige maal tijd gebruikt. Zijn toestand blijft zich „zeer bevredigend" ontwikkelen. HET CONFLICT tussen de directie van de mij. „Nederland" en de In donesische bedienden van de „Oran je" en de „Zuiderkruis" is geëindigd. TWEE BEDIENDEN van de sultan van Djogjakarta zijn tot gevange nisstraffen veroordeeld. Zij hadden een paar briljanten oorknoppen ge stolen, die een waarde vertegen woordigden van 100.000 rupiahs. MEN NEEMT thans als zeker aan, dat de negen inzittenden van het Britse vliegtuig, dat vrijdag boven het oerwoud van Malakka is neerge stort, om het leven zijn "gekomen. DE OPPERBEVELHEBBER van de Sovjet-troepen in Oost-Duitsland, Gretsjko, heeft zijn collega's van de grote drie in West-Duitsland uitgeno- Jgd voor het bijwonen van afscheids bijeenkomsten voor de Russische troe pen die naar huis gaan. NOORWEGEN wil een schip gaan aaneld A0r at°omkracht wordt aangedreven. Alle technische proble- zouden al opgelost zijn. j Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt zondag- t avond 23.15 uur: J Enkele verspreid optredende Buien maar vooral aan de kust S ook ilinke opklaringen. Matige tot krachtige en aan de Waddenkust mogelijk harde wind uit noorde- hjke richtingen. Koud voor de tiid van het jaar. i Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: J Vr') sterke wind uit noord tot noordwest. Bewolkt met regen- vlagen. Nog lage temperaturen. t Vanoaag: zon onder 21.05 uur maan op 16.32 uur. i i ote:48Tur?P 4 21 "Ur; maa" j In het Beierse stadje Miltenberg: is zondag met groot lawaai en een hoop ruzie de „Socialistische Duitse Een heidsparty opgericht. Zij staat onder leiding van de bekende Otto Strasser, tot 1933 leider van .Zwart Front" en medestander van Hitier. Toen de Fuehrer" Otto's broer Gregor liet liquideren, kwam het tot een breuk tussen de twee. Otto Stras ser vestigde zich in Canada en in 1954 kwam hij naar Duitsland terug. Tegenstanders van de nieuwe partij hieven tijdens de oprichtingsbijeen komst kreten aan als: „Aan de paal met deze Fuehrer" en „de fascisten moeten eruit'. Er werd met traangas_ bommen gesmeten en de politie had alle moeite een bloedbad te voor komen. De partij van Strasser wil een „der_ de macht'' vormen tussen kapitalisme en communisme. „Als we aan de macht zouden komen", zei de leider, ..begon ik onmiddellijk onderhande lingen met het Kremlin en met Oost- Duitsland. Drees, dat „er veel te bespreken is en Hare Majesteit heeft veel met mij be sproken". Hij bevestigde vervolgens de veronderstelling, dat de kabinets formatie „stellig moeilijk zal zijn". Dr. Drees deelde tenslotte mede, dat hij waarschijnlijk zaterdagmiddag nog een gesprek zou hebben met de frac tievoorzitter van de P. v. d. A., mr. Burger. Ook tijdens het weekeinde zou wel overleg worden gepleegd, evenals maandag, als de demissionaire Ministerraad bijeenkomt, doch „dins dag zal ik serieus aan het werk gaan", aldus de kabinetsformateur. In politieke kringen te Den Haag wijst men erop, dat de bewoordingen van de opdracht zowel de mogelijk heid van een brede als van een smal lere basis insluiten. Uitgesloten wordt slechts de vorming van een zakenkabi net. Overigens is men niet zonder zorg over de rol, welke naast vele andere kwesties, de zaak van Nieuw-Guinea in de besprekingen kan gaan spelen. Op de bijeenkc »nst van het Neder lands Gesprekcentrum, zaterdag 9 juni gehouden, bleek, dat alle aanwezige P. v. d. A.-ers zich vóór afstand van dit gebiedsdeel aan Indonesië uitspra ken. Verder heeft de Raad voor de Zending van de Nederlands Hervorm de Kerk een verklaring ontworpen, waarin de Nederlandse motieven om Nieuw-Guinea vast te houden onhoud baar worden genoemd. De generale synode kon niet besluiten dit stuk als herderlijk schrijven te aanvaarden, maar ze wil het wel, met enkele wijzi gingen in de formulering, doorgeven als „overwegingen." Men stelt zich in Den Haag nu de vraag: Zal daardoor ook in protestantse kring de neiging, om Nieuw-Guinea maar los te laten, niet groeien? Alsof kwesties als huurbelasting, loonbeleid, departementale indeling e.d. al niet moeilijk genoeg waren, kan dit punt van verdeeldheid er nu ook nog bijkomen. Verzetslieden hebben zaterdagavond twee bommen in een restaurant in, het centrum van Nicosia gegooid. Een Amerikaan, vice-consul, William Bo- teler, werd zwaar gewond en over leed later aan zyn verwondingen. Vijf Amerikanen en een Brit werden even eens gewond. Twee der gewonde Amerikanen zijn er ernstig aan toe. Men vermoedt dat de verzetslieden j de Amerikanen voor Britten hebben aangezien. In het geheel werden in Nicosia j zes bommen geworpen. In Paphos in het westen van Cyprus werd een gra naat geworpen naar een Britse pa- trouille. maar hierdoor werd niemand gewond. Voor het Griekse gedeelte van de binnenstad van Nicosia is, met in gang van zondagavond, een uitgaans verbod ingesteld, dat geldt van zons ondergang tot het aanbreken van de dag. Te Patriki, 36 km ten noorden van Famagusta. hebben drie mannen za terdagavond de Grieks-Cypriotische burgemeester op straat doodgescho ten. In het zuid-westen van Cyprus zijn verschillende Britse militairen ge wond bij de bestrijding van een enor me bosbrand. De EOKA-leider, Gri- vas, blijkt enkele dagen geleden ter nauwernood aan arrestatie door de Britten te zijn ontkomen. DEN BOSCH: Op de Vughterweg wilde de heer G. van Zandbeek uit St.-Michielsgestel een PTT- auto passeren. Op hetzelfde mo ment naderde van de andere kant een militaire wagen. De motor rijder vloog er in volle vaart te gen op en was op slag dood. BERGEN OP ZOOM: De 17-jarige C. van H. uit Bergen op Zoom werd bij het passeren van een autobus door een tegemoetkomen de personenauto aangereden. Hij overleed ettelijke uren nadien. De stakende*Aotterdamse bouw vakarbeiders hebben met een meer- j derheid van twintig stemmen het be- j sluit genomen, vandaag weer aan het werk te gaan. j Duizend en tachtig stakers stemden j vóór hervatting van het werk, duizend en twintig tegen. De Indische premier Nehroe, de premier van Egypte, kolonel Nasser, en de Zuirslavische president maar schalk Tito zullen volgende maand op het ter hoogte van de Adriatische kust gelegen eiland Brioni een samenkomst hebben. Nehroe en Nasser zullen, na de samenkomst op Brioni, gezamenlijk naar Cairo vliegen. De Russische minister van Buiten landse Zaken, Dmitri Sjepilof, is te Cairo aangekomen, waar hij de fees telijkheden ter viering van het ver trek van de laatste Britse troepen uit de Suez-kanaal-zöne zal bijwonen. De Amerikaanse minister van lucht_ vaart, Donald Quarles, heeft beves tigd, dat de waterstofbom, die de vorige maand bij het atol Bikini in de Stille Oceaan uit een vliegtuig is geworpen, „door een menselijke fout" ongeveer zes k.m. van het punt waar hij terecht moest komen, is ontploft. Quarles verklaarde echter, dat de fout niet zodanig was, dat het expe riment er ernstig door werd beïn vloed. Dat rammelende romantiek plaats moet maken voor comfortabele snel heid, luerd zaterdag bewezen door de Nederlandse Spoorwegen, die af scheid hebben genomen van de stoomtractie voor personenvervoer met een rit van Den Haag, via Rot terdam en Gouda naar Amsterdam. Op het hoofdstedelijke Amstelsta- tion moesten de genodigden tóen overstappen in een super-moderne elektrische trein, die hen weer naar Den Haag bracht. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken Mosje Sjaret zal vandaag aftreden. Hij is van 1948 af in functie geweest. Door zijn vrij gematigde houding is het de laatste tijd tot con flicten gekomen tussen hem en pre mier Ben Goerion. Sjaret is inmiddels opgevolgd door mevrouw Golda Meyerson, die totnutoe minister van Arbeid was. 5? In het Peeldorp Vierlingsbeek is zaterdagavond met brandspuiten, voetzoekers, varkensblazen en ander wapentuig een veldslag gelverd om de „vredespeelpaal", die in t' gemeente huis was opgeborgen, maar waarop een commissie van „gezworenen" uit Venray al enige tijd rechten had laten gelden. Er was een ultimatum gesteld, dat onbeantwoord bleef. En zo kwam het dan dat de „gezworenen", in gezel schap van de plaatselijke schutterij, naar Vierlingsbeek oprukten teneinde de paal met geweld te veroveren. Op het marktplein van de vijande lijke stede was alles voor de verde diging in gereedheid gebracht. Fel was daarom het treffen. Liefst acht brandspuiten werden op de Venrayers gericht, die er echter in slaagden de schakelaars van de auto's in hun bezit te krijgen, waardoor de Vier- lingsbeekse legioenen tot machteloos heid werden gedoemd. De paal werd uit de kelder gesleept en in triomf weggedragen. De burge meesters van Vierlingsbeek en St. Anthonis tekenden de capitulatie-acte. Uit Singapore is zondag een huilend Deens meisje van negen jaar, Annie Hansen, per vliegtuig naar Karatsji vertrokken. Annie zegt, dat zij door haar vader, een zakenman in Sidney, per vliegtuig naar Kopenhagen is ge stuurd, waar zij naar schooi zal gaan. Op het vliegbiljet staat echter du'de- lijk SidneyKaratsji. Annie beweert, dat zij in Karatsji niemand kent. Ondanks haar protesten is zij toch op het vliegtuig naar Karatsji gezet, H.M. de Koningin heeft zondagmid dag ex-president Truman en zijn echtgenote op het paleis Soestdijk ontvangen. Men ziet de Koningin hier met haar hoge gasten in gezel schap van de Amerikaanse ambas sadeur in ons land. de heer H. Free man Matthews. Truman is inmiddels naar Engeland vertrokken. Proces te Bern De openbare aanklager in 't proces te Bern heeft tegen Oliviu Beldeanu, de leider van de vier Roemenen die indertijd het gebouw van de Roemeen se legatie in de Zwitserse hoofdstad overvielen, zes jaar geëist. De andere eisen luidden: Codrescu vijf jaar en vier maanden. Chirila 3 jaar en Ochiu zestien maanden. De openbare aanklager vroeg voorts, dat de vier Roemenen na het uit zitten van hun straf voor een zeker aantal jaren uit Zwitserland zouden worden verbannen. De omgekomen chauffeur, Setiu, was volgens de officier een politiek onbetekenende figuur. DE VORMING van wereldreserves van voedsel wordt aanbevolen in een rapport van de Voedsel- en Land bouworganisatie van de V.N. Dit om onverwachte tekorten te kunnen op vangen en onverwachte prijsschom- melingen tegen te gaan. Palmiro Togliatti, leider der Italiaanse communistische partij, heeft in een interview met het tijdschrift „Nuovi Argomenti" over de jongste veroordeling van Stalin gezegd dat de huidi ge Sovjet-leiders indertijd wel wat voorzichtiger hadden kun nen zijn in hun openbare ver heerlijking van de eigenschap pen van Stalin. Weliswaar, zei hij, kritiseren zij zich zelf thans en dat is hun grote ver dienste, maar zij verliezen bij deze kritiek ongetwijfeld enig prestige. Togliatti doet een beroep op Kroest jev, de wereld uit te leggen, welke fouten in het communistische stelsel in zijn land de oorzaak zijn geweest van het feit, dat Stalin een tiran kon wor den. De Italiaanse communistische lei der erkent, dat de gevolgen van de fouten van Stalin zeer ernstig zijn en niet snel ongedaan kunnen worden ge maakt, al verklaart hij natuurlijk, dat de huidige Sovjet-leiders door deze fouten bloot te leggen en te veroorde len bijgedragen hebben tot de interna tionale ontspanning en de voortgang van het socialisme. Na de „verstikking" van de demo cratie in de Sovjet-Unie onder Stalin te hebben besproken, zegt de commu nistische leider, dat hetgeen gebeurd is, heeft geleid „tot de noodzaak en wens om een steeds grotere onafhan kelijkheid van oordeel te verkrijgen" en dat het Sovjetrussisehe model niet langer bindend kan zijn voor andere communistische landgn. Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag de stoffelijke resten van ir. A. Mussert, die begraven waren op de algemene begraafplaats te 's-Gravenhage, opgegraven en weggenomen. De daders zullen waarschijnlijk trachten het stoffelijk overschot naar het buitenland te brengen. Aan politie, marechaussée en grens bewaking is verzocht alles in het werk te stellen om de overbrenging te voor komen en eventuele daders aan te houden. Men moet precies geweten hebben waar de stoffelijke resten van Mus sert begraven lagen. Op het graf, waarin nog drie andere lijken lagen, bevond zich geen steen. Een klein grafteken, dat naast het graf van Mus sert stond, was opzij gegooid. Men heeft daarna op de juiste plaats een kuil van ongeveer anderhalve meter gegraven. De politie heeft een speur hond op het spoor gezet. Deze volgde het spoor tot de achterzijde van de be graafplaats, waar zich een hek van ongeveer ruim twee meter hoog be vindt. Het slot van dit hek was niet gefor ceerd. De hond vond buiten dit hek, op de Koninginnegracht, het spoor terug, maar raakte het weer kwijt ongeveer halverwege. Men neemt aan dat de overbiyfselen van Mus sert, met de resten van de vuren houten kist, waarin hij was begra ven, daar in een auto gezet zyn. Om half acht zondagmorgen belde een onbekende de redactie van „De Telegraaf" op met de mededeling dat het lijk was weggehaald. Mussert werd op 7 mei 1946 gefu silleerd en dezelfde dag begraven. Slechts zijn familie was bekend met de plek waar hij begraven lag. In 1947 heeft de weduwe van Mussert ge vraagd of zij bloemen mocht leggen op het graf. Dit verzoek is destijds in gewilligd. Na 1947, toen de vrouw overleed, werden er nooit meer bloe men gelegd. Het graf bevond zich in het oude gedeelte van de begraafplaats, waar de vijfde klasse graven lagen. Y Op 1 september zal een besluit „uniforme bouwvoorschriften" in wer king treden. Hierdoor zullen de onder linge afwijkingen in de gemeenteiyke bouwverordeningen op een aantal punten worden beperkt. Deze voorschriften betreffen: het bindend verklaren van normvoor schriften, trappen, ventilatie van keu kens, badruimten en privaten, rook kanalen, aanlegbreedte van funde ringen, afwerking van muren, kalk zandsteen, dikte van houten vloeren en dakbeschot, afvoerleidingen. Togliatti zegt, dat Stalin waarschijn lijk geleidelijk een tiran was geworden en dat het in de afgelopen twintig jaar voor de andere Sovjet-leiders moeilijk was hem aan de kant te zetten, maar „ik verwerp de uitleg, dat het onmo gelijk was een verandering aan te brengen als gevolg van het bestaan van een terrein-apparaat, dat de toe. stand door militaire en politiemetho- den in bedwang hield. Het schijnt mij veel juister te zeggen, dat ondanks de fouten die hij beging Stalin de steun van een zeer groot deel van het land en in het bijzonder van zijn besturen de kaders en van de massa's had." Hij voegde 01- aan toe: „Van de fei ten die thans onthuld worden, hadden en konden wjj geen notie hebben." „Neuer Weg", het officiële orgaan van het centrale comité der Oostduit- se communistisch partij, heeft meege deeld dat het comité heeft bepaald dat partijbijeenkomsten in het vervolg niet meer openbaar zullen zijn, omdat die openbaarheid „het partijgezag onder mijnt". Het orgaan noemt als voorbeeld van „ongewenst optreden" dat een plaat selijke partijsecretaris op een openbare partijbijeenkomst had gezegd: „De vraagstukken, die met wijlen Stalin in verband worden gebracht, zijn mij nog niet duidelijk." Twee tijgers in een circus te Ro-1 met netten. Anderhalf uur duurde me zagen op een gegeven ogenblik de jacht, die uiteraard lang niet hun kans schoon en ontsnapten uit I van gevaar ontbloot was. De pers- de kooien. Het gevolg van deze vrijheidsdrift ivas een grootscheep se actie van brandweer en politie- eenheden, versterkt met mannen fotograaf, die de jacht meemaakte knipte de vluchteling in de laatste minuut van zijn vrijheid. Tot voor een paar dagen is de Russische vlieger Peter Pi- rogov, die indertijd naar het westen uitweek, ervan over tuigd geweest dat Sovjet-agen ten hem vorig jaar uit het café De Drie Musketiers in Washing ton hebben trachten te ontvoe ren. Een senaatscommissie heeft nu echter de ware toedracht van de zaak onthuld. De Ame rikaanse veiligheidsdienst was bang, dat Pirogov overweldigd zou worden en men zond twee verschillende groepen van de dienst onafhankelijk van el kaar naar het café, teneinde een oogje in het zeil te houden. Op een gegeven moment meende de leider van de ene groep, dat men zou trachten Pirogov in de gang te ontvoe ren. Hij gelastte zijn mannen de Rus zogenaamd te „over weldigen" en hem de handboeien aan te doen. Pirogov had dit trucje niet door. Hij zette nogal een keel op Het gevolg was dat de veilig heidsagenten van de tweede groep aanstormden en een fiks vechtpartijtje begonnen met hun collega's. Een aantal Russische agenten, die eveneens in het café wa ren, sloegen het schouwpel gade.

de Stem | 1956 | | pagina 1