StaQ&a# pekten MORGEN: STILLE OMGANG RADIO TELEVISIE RAK0NA De Diamantmijnen Koning Salamon ADENAUER IS IN AMERIKA Duitse hereniging vlot niet AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO-PROGRAMMAS TWEEDE BLAD ZATERDAG 16 JUNI 1956 Deze weelc in liet buitenland l Meningen en Commentaren DE KOMENDE BESPREKINGEN DE PvdA heeft het recht met steeds meer nadruk haar inzicht bij het regeringsbeleid te doen door dringen en bij de noodzakelijk blijvende taak van het vinden van overeenstemming, méér te ver langen dan tot nu toe. In deze woor den, neergeschreven door Ir. H. Vos in „Vrij Nederland", hoort men de vastberadenheid, waarmede de socialisten met een klinkende over winning op zak nu eens flink zul len optreden bij het oplossen van de vragen, welke deze Kabinetsfor matie stelt. En die vragen zijn vele: Brede of smalle basis, huurbelasting of niet, voortzetting of liquidatie van de gedifferentieerde loonpoli tiek, verder streven naar belasting verlaging of invoering van een winstbelasting (waarvoor Drees zelf pleitte), al dan niet opvoeren van de defensie-uitgaven, blijvende politiek van prijsstabilisatie of een DE KLOOF Liturgische Kalender TELEVISIEPROGRAMMA'S TELEVISIEPROGRAMMA'B van door H. Ridder Haggard <£ANSELIER Adenauer is deze week naar Amerika gereisd om er een, ere-doctoraat in ont vangst te nemen van de Yale- universiteit. Van deze gelegenheid zou hij natuurlijk gebruik maken om besprekingen te voeren met de Amerikaanse regering, al kon hij wegens diens ziekte slechts een kort onderhoud hebben met presi dent Eisenhower zelf. Adenauer heeft zich steeds een trouw medestander getoond van de p'olitiek „van de harde hand", wel ke staatssecretaris Dulles tegenover de Sovjet-Unie gevoerd wilde zien in de koude oorlog. West-Duits- land is lid van de N.A.V.O. gewor den en draagt bij tot de verdedi ging van het westen door de vor ming van een eigen leger. De kanselier heeft van deze ver sterking van het westerse machts- potentiëel verwacht, dat zij de Russen tot bereidheid zou bewegen om de hereniging van Duitsland tot stand te brengen. Hij is er nog steeds van overtuigd, dat deze me- thede de juiste weg is, al hebben de Russen, sinds Stalin van het to neel verdween ook nog zoveel po gingen gedaan om 'n internationale ontspanning teweeg te brengen. Adenauer heeft te Yale ver klaard, dat de Russen de werke lijke oorzaken, van de spanning in de wereld niet wegnemen. Zij wei geren werkelijke concessies te doen zoals b.v. in de kwestie van de Duitse hereniging. Als tegenhanger kon de kanselier het Saarakkoord naar voren brengen, dat door we derzijdse concessies van Parijs en Bonn tot stand kwam. De inkrimping van de Sovjet-be wapening zou volgens de kanse lier geen invloed uitoefenen op de West-Duitse defensie-inspanning en Bonn zou een bondgenoot van het westen blijven, waarop dit zou kunnen bouwen. De verklaring van Adenauer moest Dulles wel aanspreken, om dat zij in de lijn lag van diens tot dusver gevoerde politiek, maar zij diende tevens ook wel om meer zekerheid te verkrijgen over de ge dragslijn, welke Amerika in de naaste toekomst tegenover Rusland wil gaan volgen, vooral met het oog op de hereniging van Duits land. Frankrijk koppelt de voorwaarde van een Duitse hereniging nog maar zwakjes aan de wenselijkheid van een Europees veiligheidsstelsel en Amerika verbindt de hereniging van Duitsland niet onvaarwardelijk aan een begin van ontwapening. Daarnaast propageert de Ameri kaanse oud-ambassadeur te Mos kou, Kennan, de hereniging van Duitsland door neutralisatie. Aan de vooravond van Adenau ers reis deponeerde de Sovjet-am bassadeur Zorin te Bonn een Rus sische nota, die ook naar Washing ton en andere hoofdsteden is gezon den en waarin op verdere ontwa pening wordt aangedrongen. Boel- ganin heeft het westen uitgenodigd zijn troepen uit Duitsland terug te gaan trekken, nu Rusland 30.000 man demobiliseert in Oost-Duits- land. De evacuatie van de buiten landse strijdkrachten zou dan ook een beslissende stap in het Duitse vraagstuk zijn. J-JET is dus wel te begrijpen, dat Adenauer in Amerika zeker heid heeft willen verkrijgen voor de toekomst ten aanzien van de Amerikaanse houding ten opzichte van de herenigingskwestie. In het communiqué, dat aan het slot der besprekingen met Dulles werd uit gegeven, wordt nu verklaard, dat de hereniging van Duitsland een der belangrijkste doeleinden van de westelijke politiek blijft. „Slechts als een eind aan de ver deling van Duitsland wordt ge maakt, kan geloof worden geschon ken aan de beloften en de woorden van de Sovjet-regering". Dulles en Adenauer bieden aan om met de Sovjet-Unie en de partners van de N.A.V.O. een regeling tot stand te brengen, die de Europese veiligheid in nauw verband met de hereni ging van een vrij Duitsland waar borgt. In Engeland heeft men ook eens laten weten, dat men de her eniging van Duitsland als een van de voornaamste doeleinden der Britse politiek beschouwt, wat Adenauer een extra steun in de rug moet geven. Men verwacht nu in Bonn, dat de Duitse ambassadeur te Moskou na de terugkeer van Adenauer met het Kremlin contact zal opnemen om te achterhalen, hoe de Russen zich een veilig heidspact voorstellen en op welke voorwaarden zij tot de Duitse her eniging bereid zijn. Tot eenzijdige onderhandelingen met Rusland over de hereniging is Adenauer echter niet bereid, zo heeft hij op een persconferentie te Washing ton nog eens uitdrukkelijk ver klaard. WAN de Russen is intussen nau welijks enige toenadering in het Duitse vraagstuk te verwach ten. Dat Kroestjev aan Mollet ge zegd zou hebben liever 17 miljoen Duitsers te kunnen controlen dan 70 miljoen zelfs maar in 'n neutraal Duitsland verenigd te zien, is weer sproken, maar de juiste formule ring van Kroestjev, dat hij niets voelde voor een „neutraal tegen Rusland gericht Duitsland" toont al evenmin soepelheid. Er is in te lezen, dat een neutralisering van Duitsland ook nog niet genoeg is om Rusland aan medewerking aan de Duitse hereniging te bewegen. De bedoeling van de Sovjets is wel dat eerst Adenauer van 't poli tieke toneel moet verdwijnen. Dan kunnen zij misschien in onderhan delingen treden met een andere West-Duitse regering of liever deze bewegen op voet van gelijkheid contact op te nemen met de Oost- Duitse volksrepubliek, waardoor men van zoveel communistische invloed in Duitsland verzekerd zou kunnen blijven, dat er een neu traal „niet tegen Rusland gericht" Duitsland kon ontstaan bij hereni ging. Veel perspectief zit er zo in de Duitse kwestie nog niet. Morgenvroeg om 5 uur zal weer de lange stoet van duizen- ]en branden op het altaar, waar Jezus den, met Z. H. Ex. Mgr. Baeten ter aanbidding is uitgesteld. Dat was- u 1- IJ J I _4i1 „„1 offer wordt gebracht namens de ka- ftRn n6t Hoofd, Q6 KRtnGCirRcll tholieken van heel Breda. Vindt u uittrekken om de jaarlijkse niet, dat U als katholiek van Breda 4 Stille Omgang te houden. Een ^Wk'het^Staï'nteTgl- eeuwen-oude traditie zal dan vonden kan worden. Wegens het feit Hnnr bon „mrrfpn vnortffpzpt dat het beeld van °- L' v">uw van door nen worden voortgezet. Fatima nog in de kathedraal is. zal Nog steeds niet de grote pracht Z. H. Ex. Mgr. Baeten 's nachts om en praal, waarmee de Kerk haar SgeTwta^nd^rdT'S.^cLmS! processies kan omgeven, sober- nie wordt uitgereikt, heid en stilte zal deze omgang Daarna, om 5 uur, begint de Stille kenmerken. Maar allen zullen Omgang. U verlangt niets anders, dan aii a. i dat deze Omgang een stichtende, de- komen en meetrekken met de- votie-volle gebeurtenis zal ziin een Je.zus u,,JUul" u.vgw- zelfde gevoelens en intenties, -„Jezus in zijn t^nf^Tte waarmee men vroeger aan de verlangde, bleef u thuis. Maar om plechtige Omgang deelnam: ge- dat te bereiken, vraag ik u: werkt loof in de H. Eucharistie, liefde ifoerralTervlCghenddeaaprunten werkSjk °P deZC Eucharistische en dankbaarheid voor Jezus in in acht te nemen: plug door te stappen probeert weer aansluiting te krijgen, dan wordt het een rennen en hollen en krijgt daardoor de Omgang een wanordelijk karakter. Onderhoudt tijdens de Omgang het absolute zwijgen. Praat niet al kost u dit misschien moeite; brengt dat offertje voor Jezus. Praten ontsticht. Wanneer u de Omgang volbracht hebt, blijft dan niet in groepjes op of nabij het kerkplein een gezellig babbeltje houden; dit is zeer hinderlijk voor de anderen. Jezus blijft ter aanbidding uitge- a AFSCHEID i De heer John Burgoyne uit Los Angeles is pas geleden doctor geworden aan de plaat- X selijke universiteit. Hij nam slechts node afscheid van het centrum der wetenschap. „Wat J ik vooral zal missen zijn de colteges, het dagelijkse koffie- uurtje, dat altijd zo gezellig was en de meisjesstudenten", verklaarde hij enigszins ge- roerd. De heer Burgoyne is 86 jaar. de loop" van de dag nog eens even te komen bezoeken. Zoudt u voor Jezus van deze gelegenheid geen gebruik Zijn liefde-sacrament. De dag van de Stille Omgang moet werkelijk worden de Eucharistische dag voor heel Breda, waarbij duizen den katholieken van de verre omge ving zich komen aansluitep. Zonder de katholieken van andere plaatsen daarbij uit te sluiten zullen op de eerste plaats de katholieken van heel Breda deze dag van de Stille Omgang voor zich moeten maken tot een Eu charistisch feest. Daarom hier het feestprogram: Vanavond, zaterdag, om 8 uur wordt dit Eucharistisch feest geopend met een Lof in de kathedraal. Dan zulle, naar oud gebruik door de Con fréries van het H. Sacrament van de feestdag. Het Eucharistisch feest wordt be- 1 Verlaat de kerk kalm; geen sloten met een Pontificaal Lof en dringen en elleboog-werk. Daar- plechtige processie om 7 u. 's avonds mee kunt u wel wat meer voor- in de kathedraal Door daarbij aan- r,wezig te zijn, hebt u een prachtig slot aan in de Omgang lopen, maar van |it 00Jk'uw feest. de goede stemming, de goede Na dit Pontificaal Lof ter ere van sfeer hebt u voor uzelf en voor het H. Sacrament van Niervaart zal anderen bedorven. het beeld van O. L. Vrouw van Fati- ma door de parochie van de Kathe- J Loopt tijdens de Omgang zoveel draal uitgeleide gedaan worden en mogelijk vier aan vier; dat be- gebracht naar de parochie van het vordert de orde en daarom ook H- Hart (Baronielaan). de ingetogenheid Morgen Stille Omgang; morgen de Eucharistische dag voor Breda en 3 Blijft steeds kalm voortgaan, ook omgeving. Zorgt ieder voor zich er al zou er door omstandigheden voor. dat deze dag voor u een Eu- een grote opening in de rij ont- Fha™stisch feest wordt, waarvan de staan zijn. Wanneer u, al is het i^°ed zal do°rwerke» in uw verder met de beste bedoelingen, door c. DE B. MODERATOR ^OOOOOOOOOOOOOOOOoooooooooooooooooooooooooooooooo >oooooooooooo<>ooooooooooooooooooooooooooooooooooo DE DOORBRAAK £)R. C. J. Dippel, hoofdscheikun- dige bij Philips, iemand, die na de oorlog voor de doorbraak koos en daaraan ook nu nog wil vasthouden, getuigt in „Wending", maandblad voor evangelie en cultuur, van zijn teleurstellingen. O.a. in dezer voege: „Wat nu door braak heet en door verkiezingsfond sen en slechte redeneringen moet worden bevorderd, is niet anders dan een stootje aan een historisch- materialistisch proces van ontker kelijking en secularisatie, met ge mengde goede en gevaarlijke kan ten en van traditioneel-kerkelijk standpunt gezien niet èrg schade lijk. omdat het maar om liberaal- soeialisme gaat (en daarom nog nét niet door de Roomse bisschoppen verboden.)" Helemaal begrijpen we deze rede nering niet, maar het verband tus sen „ontkerkelijking" en „door braak" komt in ieder geval duide lijk naar voren. Dat is nu eens geen „Roomse laster" maar de uitinig van een socialist. geleidelijk laten oplopen van de prijzen met nieuwe loonrondes, apart ministerie voor de PBO of onderbrenging van de PBO bij Eco nomische Zaken, uitbouw of ophef fing van het Departement van Maatschappelijk WerkMen kan zo nog een hele tijd doorgaan, doch in deze verschilpunten tussen de beide grootste partijen ziet men al genoeg conflictstof liggen. Intussen zal men van socialistische zijde moeten bedenken, dat de KVP toch waarlijk niet als verliezer uit de electorale strijd is te voorschijn ge komen. Ze behaalde een zeteltal en een stemmenpercentage als nooit tevoren. Loyaal zij erkend, dat de PvdA het nog een tikkeltje beter deed. Maar ze gaat de onderhande lingen zeker niet aan met een we derpartij, die amechtig neder ligt. Ze kan ook met fierheid wijzen op goede resultaten, in de strijd be haald. We zuilen als volwaardige partners tegenover elkaar moeten gaan zitten bij 't moeilijke gesprek. En per slot gaat 't niet om het be lang van de partijen, maar om het belang van het land, dat zo spoedig mogelijk een krachtige besluitvaar dige regering mag verlangen. JN „De Linie" komt een staatje voor, dat voor de verschillende provincies in de eerste kolom ver meldt het percentage van de stem gerechtigden, dat katholiek is, in de tweede kolom van de op de KVP in 1956 uitgebrachte stemmen en in de derde kolom voor 1952. Stemge- Stemmen Stemmen rechtigde 1956 1952 R.K. KVP KVP Brabant 89.5 74.9 69.8 Limburg 94.3 78.9 75.3 Zeeland 25.3 20.9 18.5 Z. Holland 23.2 18.7 16.8 N. Holland 27.7 23.7 21.1 Utrecht 30.- 25.8 23.3 Gelderland 36.4 32.2 28.9 Overijssel 28.5 27.9 26.3 Drente 6.5 6.9 6.2 Friesland 6.9 7.0 6.7 Groningen 5.8 5.9 5.2 Nederland 36.86 31.69 28.6 ZONDAG 17 juni. Groen. 4de zondag na Pinksteren. Credo. Prefatie van de H. Drievuldigheid. MAANDAG 18. Wit. H. Ephraem. 2de gebed H.H. Marcus en Marcellia- nus. Credo. DINSDAG 19. Wit. H. Juliana. 2de ge_ bed H.H. Gervasius en Protasius. WOENSDAG 20. Groen. Mis van de 4de zondag na Pinksteren. 2de ge bed H. Silverius. Of: Rood. H. Sil- verius. 2de gebed van dé 4de zon dag na Pinksteren. Gewone prefa tie. Breda: Wit. Miraculeuze H. Hostie. 2de gebed (in de stad Breda alleen in stille Missen) H. Silverius. Credo. Gewone prefatie. DONDERDAG 22. Wit. H. Aloysius. VRIJDAG 22. Wit. H. Paulinus. ZATERDAG 23. Paars. Vigilie van de H. Joannes de Doper. Hieruit blijkt, dat in het oosten en het noorden van het land het aantal KVP-stemmen het aantal katholie ke kiezers zeer dicht benadert, ja in de diospora-provineies zelfs iets overschrijdt. Daarentegen is in de westelijke provincies de afstand gro ter en in Brabant en Limburg ver reweg het grootst. Daarvoor zijn natuurlijk verschil lende oorzaken aan te wijzen. In gebieden, waar de katholieken een grote meerderheid bezitten, is de strijdbaarheid niet zo groot als daar, waar ze een minderheid vormen. Men beseft niet zo goed wat er op het spel staat met onze eenheid en solidariteit. Daardoor kunnen ook kleinere kwesties als betreffende de kandidaatstelling een grote rol spe len. We denken bijvoorbeeld aan de onbevredigende afwikkeling van het geval-van Heivoort. De taak van vorming en scholing moet dan ook onverdroten voort gezet en uitgebreid worden. We heb ben in de jongste verkiezingsstrijd een verrassend grote belangstelling bij de jeuigd kunnen ontwaren. Dat geeft moed voor de toekomst. De kloof tussen het percentage stemgerechtigde katholieken en het percentage KVP-stemmers moet ook in het zuiden versmald worden. Daarvoor gaan we aanstonds weer aan het werk. (Advertentie) Imp. A.P.K. - A'dam - Tel. 44978 Les j Een 16-jarige student uit Chicago had tijdens de scheikundeles zo goed J opgelet, dat hij zelf een bom kon vervaardigen. Hij bracht het helse projectiel op een stil plaatsje tot ontploffing en dit lukte hem zo goed, dat hij meteen maar aan een tweede bom begon. Vóór die klapte had de politie hem evenwel al m de gaten, zodat hij nu achter de J tralies zit. Reden De Engelse schrijver Noel Coward J heeft ontdekt hoe het bijgeloof is ontstaan, dat dertien gasten aan J tafel ongeluk aanbrengen. ..Dat •komt, omdat de meeste mensen maar twaalf lepels, vorken en mes sen hebben", zegt die Noel. Make up Er zijn Amerikanen, die dik geld verdienen met het verkopen van schoonheidsartikelen voor kinderen. Gemak De Amerikaanse dr. Edward Luongo heeft verklaard, dat hart aanvallen bij personen van jeugdige en middelbare leeftijd in verband staan met de toegenomen welvaart. Eén 'procenT "van alle cosmetische Het aantal hartaanvallen stijgt artikelen wordt vervaardigd voor schrikbarend. „Geen wonder", zegt kinderen tussen 4 en 10 jaar. Zeep. Luongo. „De gemakkelijke baantjes eau de coiogne, nagellak, lippenstift en een overvloed aan vrije tijd doen en al dat spuI meer worden ver- de mensen vergeten, dat ze met kodirt in precies dezelfde verpakkin- systematische lichaamsoefeningen en gen als die waarin mammie ze gewichtscontrole het langst door het krjjgt. De meeste fabrieken geven leven kunnen- stappen". aan de schoonheidsmiddelen een zoet smaakje, zodat hun jeugdige Noodkreet klanten het spul desnoods nog kun- De heer Angelo Zanoli uit het nen °Petcn ook' Italiaanse Salo heeft in het dorp kaarten verspreid met het volgen- (JptOSSlttg de opschrift: ,,Als u niet dood wilt gaan, helpt me dan tenminste op een andere manier om in leven te blij ven". Zanoli is doodgraver van be roep, maar hij heeft al maanden niets verdiend, omdat in Salo nie mand is dood gegaan. Bijna zou de heer Robert Bennet 64.000 harde dollars rijker geweest zijn. Hij hoefde nog slechts één vraag goed te beantwoorden in een televisie-wedstrijd. Onze Robert was echter zenuwachtig en hij wist het antwoord niet. Zo raakte hij alles kwijt. Hij probeert het nu terug te verdienen door een boek te schrijven onder de titel: ,,Ik miste de 64.000- dollar-vraag". Beest In het Oostenrijkse Krems stond in de hal van het gemeentehuis al enige weken een opgezet dier ge-r. ëxposeerd, waarvan iedereen I dacht, dat het de gevreesde uioif was, die de buurt maanden lang I onveilig had gemaakt. Duizenden mensen kwamen kijken, hoe zo'n akelige wolf er nu eigenlijk uit ziet. Een bioloog, die ook eens binnen liep, heeft thans vastge steld, dat het opgezette dier een gewone herdershond is. Iedereen wil nu weten, wie dit lolletje heeft verzonnen. Boek De stewardess van een Amerikaans lijnvliegtuig vond in het toestel naar Mia mi een boek, nadat men was geland en al de passagiers al waren verdwenen. Het boek ~rEou eadriemaal de afbe- ...ij 1IT 7 taling op de piano niet betaald. was getiteld. „Wees met lan- daarom komen jullie dat ding nou ger vergeetachtig. - - - niet weghalen? BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13.00 Nws. 13,15 V.d. sold. 14,00 Opera, en Bel Cantoconc. 15,30 Gram. 17,00 Finse volksmuz. 17,35 Gram. 17,45 Sportuitsl. 18,00 Volkszang 18,20 Gram. 18,30 Godsd.halfuur 19,00 Nws. 19,45 Gram. 20,15 Symf.conc. 22.15 Nws. 22,30 Amus.ork. 23,00 Nws. 23,05- 24,00 Gram. BRUSSEL 484 m. 12,15 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Verz.progr. 14,30, 15.00 en 16,00 Gram. 17,00 Nws. 17,05 en 18,00 Gram. 19,00 Godsd.halfuur 19,30 Nws. Ork.conc. 21,00, 21,15 en 21,30 Gram. 22.00 Nws. 22.15^Gram. 22,55 Nws. 23,00 Lichte muz. 23,55 Nws. NTS: 15,00-17,00 Eurovisie: Sportrep. uit Parijs. FRANS BELG.: 14,45 Testbeeld 15,00- 17.0o Rep. 18.45 Testbeeld 19,00 Familie album 19,30 Weekjourn. 20,00 Act. 20,15 Nws. 20,40 Cabaret. Daarna: Film. Daarna: Wereldnws. VLAAMS BELG: 14,30 V.d. jeugd 15,00- 17,00 Eurovisie: Sportrep. 17,00 Reisrou tes.... 18,45 Testbeeld 18,55 Gram. 19,00 Openingsbeeld 19,01 TV-spel 19,30 Nws. 19,50 Quiz 20,20 Gevar.progr. 22,15 Nws. en sportact. MAANDAG, 18 JUNI 1956 HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gew. muz. 7,30 Gram. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Sportuitsl. 8,25 Gram. 9,00 V.d. zieken 9,25 V.d. vrouw 9.35 Waterst. 9,40 Voordr. 10,00 Gram. 10,30 Morgend. 11,00 Gram. 11,15 Gevar. progr. 12.25 Voor boer en tuinder 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,35 Gram. 12,55 Gram. en act. 13,00 Nws. 13,15 Amus. muz. 13,45 Gram. 14,05 Schoolradio 14,30 Gram. 14,45 V.d. vrouw 15,15 Surinaamse volksmuz. 15,45 Gram. 16,00 Bijbellezing 16,30 Koperens. 17.00 V.d. kleuters 17,15 V.d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Koersen 17,45 Lichte muz. 22,00 Act. 22,10 Licht progr. Regeringsuitz.: Jan Goderie: De B.B. van 22,40 Gram. 23,00 Nws. 23,15 Act. of binnen en van buiten 18,00 Koor en sol. gram. 23.25-24.00 Gram. I 18,20 Sport 18,30 Promenade ork. 19,00 I Nws. en weerber. 19,10 Orgelconc. 19,30 (Advertentie) I Volk en staat, caus. 19,45 Gram. 20.00 ZONDAG, 17 JUNI 1956 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 8,25 Hoogmis NCRV 9,30 Nws. en waterst. 9,45 Samenzang 10,00 Christ. Geref. kerkd. 11,30 Gram. 11,45 Koor en soliste KRO: 12,15 Gram. 12,20 Apologie 12,40 Lichte muz. 12,55 Zonnewijzer 13.00 Nws. en kath. nws. 13,10 Dansclub 13,40 Boekbespr. 13,55 Gram. 14,00 Bariton en piano 14,30 Bra bants halfuur 15,00 Cello en piano 15,30 Radio Filh.ork., groot koor en sol. 15,55 Lichte muz. 16,15 Sport 16,30 Vespers IKOR: 17,00 Jeugddienst plm. 18.00 De Kerk aan het werk, caus. plm. 18,15 Film- rubr. plm. 18,25 Overpeinzingen van een dorpsdominee plm. 18,35 Muz. caus. plm. 18,45 Even napraten op de studeerkamer van D.s. P. J. de Geeter NCRV: 19,00 Kerkelijk nws. 19,05 Boekbespr. 19,15 Gram. 19,30 Het Evangelie in een draai kolk: De brieven aan de Corinthiers, caus. KRO. 19.45 Nws. 20.00 De springplank 20.20 Act. 20,35 U bent toch ook van de Partij?, caus. 20,45 Pianosp. m. gram. 21.10 De stoutmoedige kapitein, hoorsp. 21.55 Prom ork. en sol. 22.45 Avondgeb. en lit. kal. 23.00 Nws. 23,15 Symf.ork. en sol. 23,45-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 8,00 Nws. en postduivenber. 8.18 V.h. platte land 8,30 Gevar.progr. 10,00 Geestelijk le ven, caus. 10,15 Kinderkoor 10,35 Met en zonder omslag 11,00 Gram. AVRO: 12,00 Lichte muz. 12,30 Sportspiegel en post duivenber. 12,35 Even afrekenen, heren! 12,45 Gram. 13,00 Nws. 13.05 Meded. of gram. 13,10 V.d. mil. 14,00 Boekbespr. 14,20 Radiofilharm.ork. 15,10 Gram. 15,30 Dansmuz. 15,55 Act. 16,00 Jazzmuz. 16,20 Gram. 16.30 Sportrevue VARA: 17,00 Gram. 17.30 V.d. kind. 17,50 Nws. en sportuitsl. 18.05 Sportjourn. VPRO: 18.30 Korte Ned. Herv. kerkd. IKOR: 19,00 V.d. kind. 19,30 Nabesch. over de kerke- dagen 19.50 De vrouw en de kerk, caus. AVRO: 20,00 Nws. 20,05 Lichte muz. 21,00 Voordr. 21,10 Lichte muz. 21,30 Met een postkoets onderweg, klankb. 21.45 Radiokrant 20,20 Salonork. 20,45 De krant is koning, hoorsp. 21,45 Gram. 22,00 Lie deren en geb. van de eerste Christenen, caus. 22,15 Pianorec. 22.45 Avondoverd. 23,Oo Nws. 23,15 Gram. 23.40-24,00 Evan- gelisatieuitz. HILVERSUM n. 298 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 7,55 Wie weet hoe? 8,00 Nws. 8,18 Gram. (plm. 8.25 Vakantiekal.) 8,50 V.d. vrouw 9,35 Gram. VPRO: 10,00 Voor de oude dag. 10.05 Morgenwijding VARA: 10,20 Gram. 11,00 Strijkork. 11,25 Sopr. en piano 11,40 Voordr. 12,00 Politiekapel 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 V.h. platteland 12,38 Gram. 13,00 Nws. 13,15 V.d. middenst. 13,20 Lichte muz. 13.45 Gram. 14,00 V.d. vrouw 14,15 Pianorec. 14,50 Gram. 15,15 Zestig min. voor boven de zestig 16,15 Gram. 17,00 Orgelspel 17,25 Pianoduo 17,50 Mil. comm. 18,00 Nws. en comm. 18,20 Act. 18,30 Lichte muz. 19,00 V.d. kind. 19,10 Viool en piano 19.45 Regeringsuitz.: Landb.rubr.: Pas op met giftige bestrij- dingsmidd. 20,00 Nws. 20,05 Lichte muz. 20,45 Gram. 21,20 Lichte muz. 21,45 De zeevisserij op de tweesprong, lez. 22.00 Radiofilarm.ork.. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m. 12.00 Amus.ork. '12,30 Weerber. 12,34 V.d. landb. 12.42 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,00 School radio 15,20 Kamermuz. 16,00 Koersen 16,02 V.d. zieken 17,00 Nws. 17,10 Lichte muz. 17,45 Meisjeskoor 18.00 Franse les 18.15 Gram. 18,25 Caus. 18.30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19,4o Gram. 20,00 Kamerork., koren en sol. I.d. pauze: Kunstkaleidoscoop 21,30 Omr.ork. en sol. 22,00 Nws. 22,15 Moderne kamermuz. 23,00-23,05 Nws. BRUSiSEL. 484 m. 12,00 Gram, 13,00 Nws. 13,15 en 13,45 Gram. 14,00 Orkconc. 14,40 Operettemuz. 16,05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17,15 Gram. 17,30 Zang en piano 17,55 Gram. 18,40 en 19,05 Idem 19,30 Nws. 20.30 Ork.conc. 22,15 Lichte muz. 22,55 Nws. FRANS BELG.: 18,45 Testbeeld 19,00 Sport 19,30 Kookpraatje 20,00 Act. 20,15 Nws. 20,40 Gevar.progr. (22,15-22.35 Euro visie: Olympische ruiterspelen te Stock holm). Na het gevar.progr.: Wereldnws. Aanleg en service door gediplomeerde monteurs Uitsluitend wereldmerken Grote keuze in onze showroom GINNEKENSTRAAT 61 BREDA Teief. 9683 40) Wat Good betrof, hij zei niets, ik denk dat hij afscheid nam van wat er qvergebleven was van het arme meis je, dat hem zo had liefgehad. En hoe vreemd het u ook mag schijnen lezer, die gemakkelijk thuiszit en denkt aan de grote, waarschijnlijk onmetelijke schatten, welke wij op deze wijze verlieten, ik kan u verzekeren, dat wanneer ge acht en twintig uren met net vooruitzicht niets te eten en te drinken meer te zullen hebben, op die Plaats had doorgebracht, u zich wei- te g. om bekommerd zoudt hebben, of zich met diamanten zoudt hebben kunnen beladen bij het afdalen in de onbekende diepten van de aarde, in de hoop te ontkomen aan een afschu welijke dood. Indien het mijn leven lang niet mijn gewoonte was geweest wat een tweede natuur van mij was geworden om nooit iets van waard" te laten liggen, wat ik kon aV!eoemen' dan oen *k er zeker van, dat rk my met de moeite zou hebben gegeven, om mijn zakken en de deken te vullen. - ..Kom, Quatermain", herhaalde sir Henry, die reeds op de eerste trede stond van de stenen trap. „ik zal het eerst gaan." Hij liep langzaam voor uit en celde de treden; toen hij tot vijftien gekomen was, hield hij op. ..Hier is de bodem! Goddank, ik ge loof dat er hier een doorgang is. Volg mij verder." Good liep achter hem en ik kwam het laatst en toen ik op de grond stond, stak ik een van de twee over gebleven lucifers aan. Bij het licht konden wij zien, dat wij in een kleine tunnel stonden, die rechts en links met rechte hoeken naar de trap liep, I waar wij van afgekomen waren. Voor wij verder iets konden uitmaken, brandde de lucifers mijn vingers en I Sing uit. Toen rees de moeilijke 11 '"westie. welke weg we moesten gaan. Natuurlijk was het onmogelijk om te weten, wat de tunnel was, of waar hij heen leidde. De ene weg welke wij konden inslaan, zou ons tot veiligheid kunnen leiden en de andere tot de dood. We waren geheel besluiteloos, tot het plotseling Good door de ge dachten schoot, dat toen ik de luci fer had aangestoken, de tocht de vlam naar links had geblazen. „Laat ons tegen de tocht ingaan", zei hij, „lucht dringt binnenwaarts, niet buitenwaarts." Wij besloten die raad te volgen en langs de muur voelende met onze handen, terwijl wij de grond voor ons bij iedere stap eerst probeerden, ver trokken wij van die verwenste schat kamer op onze verschrikkelijke ver dere strijd om het leven. Indien die plaats ooit weer door enig ander mens zou worden betreden, wat ik veron derstel dat niet het geval zal zijn, zal hij er de tekenen vinden van ons bezoek in de open kisten met juwelen, de uitgebrande lamp en de witte been deren van de arme Foulata. Toen wij ongeveer een kwartier on ze weg hadden gevolgd door de gang, nam deze plotseling een scherpe wen ding of wel, ze werd in tweeën ge deeld door een andere, welke wij volg den. om na verloop van tijd in een derde te komen. En zo ging het voort, enige uren lang. Wij schenen ons te bevinden in een stenen labyrinth, dat nergens heen leidde. Wat al die gan gen waren, kan ik natuurlijk niet zeg gen. maar we dachten, dat ze tot ou de mijnwerken behoorden, waarvan de verschillende schachten en leidin gen hierheen en daarheen liepen, al naar de loop van de ertslagen. Dit is de enige wijze, waarop de aanwe zigheid van zo'n groot aantal gangen valt te verklaren. Eindelijk hielden wij op, door en door uitgeput en diep teleurgesteld door een verijdelde hoop. welke ons geheel moedeloos maakte. Wij aten ons armzalig laatste stukje biltong en dronken het beetje water, dat ons was overgebleven, want wij ver smachtten van dorst. Het scheen ons, dat wij aan de dood in de donkere schatkamer alleen ontkomen waren, om die te ontmoeten in duistere gan gen. Toen wij daar zo troosteloos stonden, meende ik, dat ik een ge luid opving, waarop ik de aandacht van de anderen vestigde. Het was zeer zwak en zeer ver af maar het was een geluid, een zwak murmelend geluid, want de anderen hoorden het ook en geen woorden kunnen onze blijdschap beschrijven, na al deze uren van diepe en akelige stilte. „Hemel! het is stromend water," zei Good. „Kom mee." Voort gingen wij weer, in de rich ting vanwaar het zwak gemurmel scheen te komen en wij liepen als voorheen, al tastende langs de muren. Ik herinner mij, dat ik de deken met diamanten neerlei, wensende van dat gewicht vrij te zijn, maar na een paar seconden te hebben nagedacht, nam ik haar weer op. Men kan even goed rijk als arm sterven, dacht ik. Voort ging het, voort; we konden nu duide lijk het geluid van stromend water waarnemen. Maar hoe kon er stro mend water zijn in de ingewanden der aarde? Nu waren wij er dicht bij ien Good, die vooruit liep, verzekerde ons, dat hij het kon ruiken. „Loop voorzichtig, Good", zei sir I-Ienry, „we moeten dicht bij elkaar blijven." Plas! en een kreet van Good. Hij was er ingevallen. „Good! Good! waar ben je?" rie pen wij in doodsangst. Tot onze grote vreugde, kwam er antwoord terug van een half verstikte stem. ,,'t Is in orde, ik heb een rots vast. Steek een lucifer aan, dan kunnen we zien waar we zijn". Haastig streek ik de laatste lucifer aan. Het zwakke licht gaf ons een donkere massa stromend water aan onze voeten te zien, hoe groot die plas was konden we niet beoordelen. En daar was een zwarte vorm, onze vriend, die aan een uitstekende rots hing. „Sta klaar, om mij te grij pen". riep Good, ik moet nog zwem men." Daarna hoorden wij een geplas, een ogenblik later was hij aan de kant en had sir Henry's uitgestoken hand ge grepen. Wij trokken hem op en hij stond naast ons in de tunnel. „Op mijn woord", zei hij hijgend, „dat heeft weinig gescheeld. Als ik die rots niet had gegrepen en niet geweten had hoe te zwemmen, dan zou het met mij gedaan zijn geweest. Het water stroomt als een molenbeek en ik kon geen grond voelen." We durfden de oevers van de onder aardse rivier niet te volgen uit vrees dat wij er weer in zouden vallen in de duisternis. Nadat Good een poos gerust had en wij genoeg hadden ge dronken van het water, dat een goe de en frisse smaak had, gingen wij ons wassen en daarna vertrokken wij van de oevers van deze Afrikaanse Styx en begonnen we onze verdere nasporingen in de duistere tunnel, Good nog altijd druipende van het wa ter. Na korte tijd kwamen we aan een gang. die naar rechts leidde. „Laten we hier maar ingaan", zei sir Henry, alle wegen gelijken hier op elkaar en wij kunnen niet anders doen dan lopen, tot wij er bij neervallen." Langzaam strompelden wij, uitge put als we waren, verder door deze nieuwe tunnel. Sir Henry liep nu voor uit. Alweer dacht ik er aan om de de ken maar weg te gooien; toch deed ik het niet. Plotseling stond hij stil en wij bons den tegen hem aan. „Kijk," zei hij, „begin ik mijn ver stand te verliezen, of is dat licht?" Wij tuurden met inspanning en daar, ja daar recht voor ons was een zwak glinsterende plek, niet groter dan een ruitje uit een venster. Het was zo zwak, dat ik het betwijfel of andere ogen dan de onze, die zo lang aan volslagen duisternis gewoon wa ren geweest, het hadden kunnen on derscheiden. Bezield door hoop, gingen wij ver der. Na vijf minuten was er geen twij fel meer mogelijk; het was licht. Nog enkele ogenblikken en een adem van frisse lucht kwam ons tegemoet. Voort ging het weer! Maar de tunnel wed nauwer. Sir Henry moest op zijn knieën gaan kruipen. Al nauwer werd het. op het laatst scheen het een vos- Isenhol, waar we doorkropen, nu niet meer over rotsen, maar over aarde, de rotsen hadden opgehouden. Een gewring, een getob en sir Hen ry was er uit, Good daarna en ik het laa.tst. Foulata's deken sleepte ik achter mij aan en daarboven ons wa ren de gezegende sterren en in onze neusgaten kwam de heerlijke buiten lucht. We zaten tussen gras en bosjes op zachte, natte grond. Onze vreugde was zo groot, dat Wij, geloof ik. door juichkreten daaraan lucht gaven. We waren ontkomen aan die akelige ker ker, die bijna ons graf geworden was. Een zekere goedertieren macht moest gewis onze voetstappen hebben geleid naar het jakhalzenhol, want dat. moest het -gweeest zijn, aan het einde van de tunneL En zie, ginds onder aan de bergen verrees de dageraad, die we niet ge dacht hadden ooit te zullen weerzien en hij wierp zijn zacht schijnsel om ons heen. Wij konden nu onderscheiden dat wij op de bodem, of liever bijna op de bodem waren van de uitgestrekte put, die voor de ingang van de grot ten ligt en zagen onduidelijk nog maar de vormen van de drie kolossa le beelden, die op zijn rand zaten. Ongetwijfeld moesten deze gangen, waardoor wij de hele nacht hadden gelopen, in verbinding hebben gestaan met de grote diamantmijn. Wat de onderaardse rivier betreft, in de in- wanden der aarde, de hemel alleen weet wat dat was, vanwaar ze komt en waarheen ze gaat. Ik voor mij had niet de minste lust om haar loop na te sporen. (Wordt vervolgd).

de Stem | 1956 | | pagina 3