FORMATIE NIET EENVOUDIG Partijen zijn het over één ding eens: ARGENTIJNEN MOESTEN TANCO VRIJ LATEN de dood op de wei; Transportvliegtuig moest in dicht oerwoud landen Officier vroeg levenslang Apeldoornse tegen boekhandelaar nu op j mars I Huurbelasting Reddingsploegen het grote struikelblok SUBWAY NEW YORK LAG STIL Adenauer werd „ere-Indiaan5" ALLEEN HIJ WERD GERED. Drieste moord wordt berecht „GAATU M WANT MIJN VROUW IS ZIEK. Huis in Kapelle ..onder vuur OORSPRONKELIJKE VISIE DAGBLAD VOOR Aardbeving eiste 60 slachtoffers In Buenos Aires gearresteerd, maar. Franse politie nam „L' Humanité" in beslag Weinig wind zijn op weg Europa kim niet zonder integratie Met bijlslagen SOEKARNO zal India bezoeken Onderneming aan rand van failliet Standplaats voor woonwagens Aan onze kwartaalabonnees 96e JAARGANG No. 22176 Uitgave N. V. Uitgevers MIJ. Neerlandia. Verschuilt elke werkdag. Bureaus; Breda, Reigerstraat 16. Tel.; Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A öruna. Redactieraad: j. M A C v. Dongen, Cl J. v. Hootegem Mr Dr. A J. J. M. Mes, Mr HML.de Rechter, L J. v. t Westende, P. V M. Ver- cauteren Abonn.prus du voorultbet t 6.85 p. kwartaal, p post t 6.55, p. week (ultsl. bi] met postbesteii.) t 0.45 Incasso wordt berekend Losse numm. 13 ct Postrek. 278841. Voor God, Koningin m Vaderland Z A T E R D A G 16 JUNI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage t flJS per m/m. (Ingezonden Mededelingen 1 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit" gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau "voor de Zeeuwse Eilanden; GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen; HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Bij /oio; Prof. Zijlstra, mr. Burger en prof. Romme betreden het paleis „Huis ten Bosch", waar de Koningin hen raadpleegde over de kabinets vorming. In Afghanistan: Tussen de 60 en 70 mensen blijken te zijn omgekomen bij de aardbeving in Afghanistan op 10 juni. Dit wordt gezegd door radio-Kaboel, die „onbe vestigde berichten" aanhaalt. Ten be hoeve van de daklozen in Afghanistan zal het Ned. Rode Kruis maandag 210 dekens per KLM naar Kaboel verzenden. Generaal Tanco, onderbevelhebber van de recente opstand in Argentinië blijkt zijn toevlucht te hebben gezocht in de ambassade van Haiti te Buenos Aires. Door een groep militairen werd hij daar gearresteerd, maar na pro test van de ambassadeur van Haiti werd hij weer naar het gebouw te ruggebracht. Aanvankelijk was gemeld, dat de generaal in Uruguay zijn toevlucht had gezocht. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Montevideo had dit bericht verspreid, nadat een Ar gentijn, die in deze stad een hotelka mer besprak, zich als ..generaal Tanco" had bekendgemaakt. Uruguese bladen hebben hun ver ontwaardiging uitgesproken over de- HET vierjarige jongetje Toontje Vos- gezang in Goor raakte spelenderwijs in het Twentekanaal. Eerst na enke le uren kon het ljjkje van het kind worden opgehaald. DE importeur van een der meest ver kochte roentgenapparaten voor het passen van schoenen, wil trachten een officiële toestemming voor het ge bruik van deze apparaten te krijgen. HET gerechtshof te 's Gravenhage heeft het vonnis van 3i/s jaar gevan genisstraf bevestigd tegen de 40-ja- rige koopman D.S. uit Zoetermeer, die een auto in brand had gestoken, teneinde het verzekeringsgeld voor vijf schilderijen (die er niet waren) in de wacht te slepen. MET INGANG van 1 juli wordt de procedure voor de in- en uitvoer van goederen en het daarmee samenhan gende betalingsverkeer ten aanzien van de landen der E.B.U. weer be langrijk vereenvoudigd. INGRIJPENDE wijzigingen zijn aan gebracht in de Tsjeeho-Slowaakse re gering. Tien ministeriss zijn samenge voegd tot vier departementen. DE FRANSE katholieke schrijver Ga briel Marcel, heeft in Hamburg de Goetheprijs voor 1955 10.000 mark in ontvangst mogen nemen. DE bezuiniging, die het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden had aange bracht in Eisenhowers hulpprogram, voor het buitenland, is door de com missie voor buitenlandse betrekkin gen van de Senaat weer voor een deel ongedaan gemaakt. Vier Russische landbouwkundigen komen 18 juni a.s. voor een bezoek van tien dagen naar ons land. Ze wulen eens kijken hoe onze boeren het- doen. MAANDAG komt de gemeenschappe lijke vergadering van de Europese Holen- en Staalgemeenschap voor een zitting bijeen in het „Huis van Euro pa te Straatsburg. MEEDOGENLOZE" maatregelen heeft de nieuwe Birmaanse premier, Oe Ba Swe, aangekondigd, om de j opstand, die al jaren duurt, te onderdrukken. APELDOORN: De 65-jarige me vrouw T.G. werd, toen zij plotse ling de weg overstak, door een auto aangereden en gedood. 's-GRAVENHAGE: De 60-jarige mevrouw M. Geurte verleende op het kruispunt van Alkemadelaan- Wassenaarseweg geen i'oorrang aan een bestelwagen. Zij werd door de auto gegrepen en over leed ter plaatse. ze misleiding. Zij beschouwen die als een ..Peronistische manoeuvre", die ten doel had de onderbevelhebber van de Argentijnse opstand te helpen. Wat het incident in de ambassade van Haiti te Buenos Aires betreft: een Argentijnse regeringsfunctionaris heeft de regering van Haiti officieel verontschuldigingen aangeboden en beloofd dat de infanteristen, die ge neraal Tanco arresteerden, gestraft zullen worden. De Paryse prefect van politie heeft de uitgave van vrijdag van het com munistische dagblad „L'Humanité" in beslag doen nemen. Hierin was een uittreksel gepubli ceerd van een verklariyg van de ver boden Algerijnse communistische par tij, waarin hulde werd gebracht aan Henri Maillot, een vaandrig die naar de Algerijnse rebellen overliep. Hij speelde de opstandelingen tevens 'n vrachtauto met wapens in handen. Maillot, die bij verstek door een Franse krijgsraad ter dood werd ver oordeeld. is kortgeleden aan de zijde der rebellen gesneuveld. Nadat het enige dagen betrekkelijk rustig is "geweest in Algerlë, zijn vrij dag opnieuw hevige gevechten uitge broken. iVan onze Haagse correspondent) Ook gisteren is H.M. de Ko ningin de gehele dag in Den Haag geweest om zich te oriën teren over de politieke situatie, die door de verkiezingen is ont staan, om zodoende een kabi netsformateur te kunnen aan wijzen. Het is niet uitgesloten dat reeds vandaag een opdracht zal worden gegeven. Er wordt, hoewel er dus nog geen forma teur is benoemd, over het alge meen aangenomen, dat de eer ste pogingen naar een kabinet op een zo breed mogelijke basis zullen zijn gericht. De Koningin heeft in de ochtend op het Huis ten Bosch achtereen volgens ontvangen de fractievoor zitters van de P.v.d.A., de K.V.P. en de A.U., te weten de heren Burger, Romme en Zijlstra. 's Mid dags ontving zij de andere fractie voorzitters. De kans dat de eisen, die de Par tij van de Arbeid zal steiien bij de verdeling van de portefeuilles te zwaar zijn, kan meebrengen dat er een „smalle basis"-regcring die op slechts enkele partijen steunt, uit de bus komt. Een spoedige oplossing verwacht niemand. Het grote struikelblok legt het huurprobleem. waarbij de huur belasting blijft dreigen als een con cessie waar misschien niet aan te ont komen is. De expert van de K.V.P.- fractie in de Tweede Kamer de heer van Vliet, staat, nog altijd op het standpunt, dat deze belasting prak tisch onuitvoerbaar is, omdat men niet alleen de huurexploitatie van iedere huizen-exploitant, maar ook van ieder huis zou moeten nagaan, om vast te stellen of er een zodanige winst gemaakt wordt dat er huur moet worden afgeroomd. Ook gelooft hij niet in een tijde lijke maatregel op dit gebied. Wan neer de huurbelasting er eenmaal is, zal die niet meer zo gemakkelijk on gedaan kunnen worden gemaakt. Een aardige gelegenheid om de stemming te peilen zal worden gege ven bij de eerstvolgende vergadering van de nieuwe Tweede Kamer op 3 jnli. Dan zal al aanstonds de precaire kwestie aan de orde komen nl. de be. noeming van een yoorzitter. Reeds acht jaar heeft dr. Kortenhorst deze belangrijke post waargenomen. Maar nu de fractie van de P.v.d.A. in het parlement de grootste is geworden hestaat de mogelijkheid dat de socia listen het voorzitterschap zullen op eisen. De A.R.-fractie heeft tot haar voor zitter benoemd prof. dr. Zijlstra, die tevens demissionair minister is van Economische Zaken. Uit deze be noeming wordt afgeleid dat men in deze fractie geneigd is om verschil len tussen rechter- en linkervleugel te overbruggen en de nieuwe koers die bij de verjonging van deze partij en de benoeming van prof. Zijlstra als lijsttrekker was ingezet, vol te hou den. jcfcve.rwachtins van het vINMI tot vanavond, opgemaakt vrijdagavond 23.15 uur. Aanvankelijk zonnige perioden, daarna toenemende bewolking. Weinig wind. Iets hogere middag- temperaturen. I Verwachting van het Belgisch J I weerkundig instituut: lichte wind i uit het noorden, daarna uit het J zuiden. Zeldzame neerslag. Iets hogere temperaturen. Vandaag: zon onder 21.04 uur, maan op 14.07 uur. Morgen: zon op 4.21 uur, zon onder 21.05 uur, maan op 15.21 uur, maan onder 0.57 uur. J J Maandag: zon op 4.21 uur, maan onder 1.20 Xiur. S in*....,.,,,MiiiiHmuilMIIII Een „Vaietta" - vervoersvliegtuig van de Britse luchtmacht heeft vrij dag een noodlanding moeten maken in de wildernis van noord-Malakka. Het toestel heeft een bemanning van negen koppen. Het vliegtuig had voorraden afge worpen voor in het gebied van Pe- rak, in noord-Malakka, opererende j veiligheidspatrouilles. Gisterenavond was nog niet bekend 1 of er slachtoffers waren. Verscheide ne vliegtuigen cirkelden boven de lan- j dingsplaats. terwijl militairen zich 'n weg door het dichte oerwoud kapten i teneinde het neergekomen toestel te kunnen bereiken. Tot op pnkele hon derden meters waren zij de landings plaats genaderd. Dit laatste stuk Het personeel van de ondergrondse in New-Tork heeft donderdag 9 uur gestaakt. De 4 miljoen passagiers die dagelijks door deze dienst ver voerd worden, moesten trachten an der vervoer te vinden. Er heerste een hittegolf in de stad, zodat er bijzonder veel geëist werd van de zenuwen van het publiek, zo wel als van de politie en brandweer die overuren moesten maken. 250.000 mensen die op Coney Island (een strandcentrum buiten de stad) wat koelte hadden gezocht, wisten slechts met grote moeite en aanzien lijk oponthoud in de stad terug te komen. Stakingen van de ondergrondse zijn in de staat New York bij de wet ver boden. De stakers wilden het werk dan ook eerst hervatten, nadat zij de verzekering hadden gekregen, dat geen represailles tegen hen zouden worden eenomen voerde echter over een dichtbegroeide bergrug. Een hoge officier in Singapore ver klaarde, dat de hoop om de mannen te redden niet groot was. DRIEHONDERDDUIZEND gulden brachten bij een verkoping in Parijs 43 schilderijen op. Een aquarel van Cézanne werd voor 70.000 gulden van de hand gedaan. .Zonder integratie gaan de volken van Europa een ramp tegemoet. Deze integratie is echter met mogelijk, zo lang Duitsland verdeeld blijft." Dit verklaarde bondskanselier Adenauer van west-Duilsland gisteren tijdens een rede in de universiteit van Mil waukee, waar hem een ere-doctoraat werd verleend. Bij deze gelegenheid werd Adenauer tevens tot ,ere-indiaan" benoemd. Hij ontving van de ..verenigde stam men van Amerikaanse indianen" een originele Indiaanse hoofdtooi. Adenauer heeft altijd een bijzondere belangstelling voor Indianen gehad. In zijn jeugd verslond hij de boeken van James Cooper en Karl May. De Bondskanselier zei van mening tc zijn dat de aandacht voor de defensie niet mocht verslappen, maar dat men ten aanzien van de toenadering tot Rus land geduld aan de dag moest leggen. Achl miljoen communistische soldaten „De communistische staten hebben meer dan acht miljoen man onder de wapenen. Het communistisch-Chine- se leger is twee en een half miljoen man sterk". Dit heeft de Amerikaan se minister voor het leger, Wolber Brucker in een toespraak te Phila delphia verklaard. Hij zei voorts dat het grootste gedeelte der communisti sche strijdkrachten is ondergebracht in 405 ..goed geoefende divisies, die onmiddellijk tot actie kunnen over gaan." Met een gebroken arm, builen en schrammen wordt de negenjarige Anatole Bykov uit Brooklyn in vet tigheid gebracht, nadat hij met vriendjes bij een instorting wertf bedolven. Zijn kameraadjes konden niet meer gered morden. 55 Voor'de rechtbank te Zutphen heeft de Officier van Justitie, levenslange gevangenisstraf geeist tegen de Apeldoornse boek handelaar N. de J„ die ervan wordt verdacht in de nacht van 26 op 27 juni 1955 zijn tante uit Culemborg in zijn woning aan de Hoofdstraat te Apeldoorn van het leven te hebben beroofd. Na zijn daad heeft hij het lijk in de geruimte van zijn auto ver voerd. Na enige omzwervingen kwam hij tenslotte terecht in de omge ving van Rotterdam. Daar heeft hij het lijk op de spoorbaan gelegd. In Apeldoorn teruggekomen stichtte hij brand in zijn woning en nader hand meldde hij zich aan bij de Apeldoornse politie. Verdachte bekende. De gedachte, het slachtoffer iets te doen was de zaterdag tevoren bij hem opgekomen, toen bij een bezoek aan Culemborg zijn tante hem mededelingen deed. waarover hij boos werd. Toen ontbrak hem echter de kans of de moed, zijn plan uit te voeren, 's Zondags is hij daartoe overgegaan. Hij vroeg zijn tante mee te gaan naar Apeldoorn omdat hij hulp nodig had voor zijn echtgenote, die, naar hij beweerde, ziek was. Mevrouw de J. verbleef echter in Noordwijk. Toen het slachtoffer ontdekte, dat J.'s echtgenote niet thuis was, zei hij. dat haar toestand inmiddels ern stiger was geworden en dat zij naar het ziekenhuis was gebracht. Het slachtoffer dat de indruk kreeg dat ze daar heen zouden gaan. ging even naar het toilet en werd daarna door De stad Breda is verschillende jeudgdrumbands rijk. De oudste daarvan, die de Bredase Drummerboys heet en bekend staat als de band van de Halstraat, is pas in een keurig uniform gestoken en heeft zich gisteravond aan 't duizendkoppige publiek voorgesteld. Op de foto een trotse Paulfje Mol, Bertje Jansen en Peter van Loon, die door twee bestuursleden in het uniform gestoken worden. De man in hemdsmouwen is de ontiuerper van het uniform, de heer Jansen. Loco-burgemeester J. Metjs, die de jongelui toesprak vanaf het bordes van het stadhuis, toonde zich zeer in zijn schik met deze nieuwe aanwinst voor de stad Breda. Twee militaire drumbands, twee „grote" drum bands, nog twee jeugddrumbands uit Breda en de bekende „Schotjes" uit Tilburg gaven reliëf aan dit jeugdfeest. haar neef met bijlslagen om het leven gebracht. Volgens een zenuwarts te Zutphen, is de man in enigszins verminderde mate toerekeningsvatbaar. Uit het verdere verhoor bleek, dat de boekhandelaar niet aan de grond zat. De officier van Justitie zei, dat het slachtoffer het door de familie ver zamelde vermogen beheerde. Alles was voor haar neef, die haar afgod was. Tussen beiden was echter een verwijdering gekomen, doordat de J.'s levenswandel niet naar haar zin was en omdat de zaak financieel ook niet in orde bleek. De J. had een schuld aan zijn tante van f 33.000.waarom zjj hem de laat ste tijd gemaand had. De verdediger, mr. van der Loo, zei in een uitvoerig pleidooi niet te 55 In de nacht is de arbeiderswoning van de heer J. Fierloos aan de Post weg te Kapelle (Z.) beschoten. Op manshoogte zijn de sporen achterge bleven van 8 kogels. Niemand weet wat de reden kan zijn van deze be schieting. De heer Fierloos vertelde dat hij tot laat in de avond naar de radio had geluisterd. Hij lag nog maar kort op bed tot hij enkele klap pen hoorde. Direct is hij toen naar be neden gegaan omdat -hij dacht dat er op de deur werd gebonsd. Er was ech ter niets te zien. De volgende morgen echter ontdekte hij dat er kogelgaten in de muur zaten en ook waren er kogels door de planken het huis bin nengedrongen. Als stille getuige van de beschieting staat er thans nog 'n aardappelemmertje met drie kogel gaten en ook is er een gat in de hoed van de heer F. welke aan de kapstok hing. Een kogel werd er verder nog gevonden in een laars van de heer des huizes. geloven, dat er termen aanwezig wa ren om van moord te spreken. Zijns inziens was ook de kwestie van voor bedachte rade niet waar gemaakt. Ten aanzien van de strafmaat zei hij óp grond van de rapporten, dat men hier te maken heeft met een man, die een moeilijk verleden heeft gehad. Van het begin heeft hij gestaan onde* dat voortdurende controle van zijn tante. De eis van de officier achtte de verdediger te zwaar. Hij hoopte dat de rechtbank dieper zou ingaan op de persoon van de verdachte en tot een vonnis zou komen, dat ook doos de verdachte is te accepteren. De president van India, Prasad, heeft president Soekarno uitgenodigd voor een bezoek aan India in de ko mende winter. Het Indonesische staatshoofd heeft deze uitnodiging aanvaard. Door busboycot: Een particuliere busonderneming in Tallahassee (Florida) heeft vrijdag bekend gemaakt dat op 1 juli de dien» sten gestaakt moeten worden, als e» geen oplossing wordt gevonden voot de financiële moeilijkheden, die zijn ontstaan door de boycot van haar bus sen door de negers. De negerbevolking van Tallahassee bedraagt ongeveer een derde van de totale bevolking, zodat de boycot zwa re verliezen voor de busmaatschappij met zich mee brengt. De negers wensen de rassenschet» ding op de bussen beëindigd te zien. Volgens een wetsontwerp dat nu h# de Tweede Kamer is ingediend, zullen de gemeenten voortaan in onderling overleg standplaatsen kunnen aan,wij zen voor woonwagens. De regering is van oordeel, dat dez« samenwerking de woonwagenbewo ners ten goede zal komen. Meer dan voorheen zal kunnen worden voldaan aan de eisen van ruimte en gerieflijk» held en bovendien kan meer aandacht worden besteeg, aan de sociale en culturele zorg in de woonwagenköm* pen Kërkelijke en particuliere orga« nisaties zullen het maatschappelijk werk intensiever dan voorheen kunnen verrichten. DE KWITANTIES VOOR HET DERDE KWARTAAL 1958 WORDEN BEGIN JULI A.S. UITGEZONDEN. Indien U de voorkeur geeft aan betaling per giro U bespaart dan de incassokosten wordt U verzocht een bedrag van 5.85 te storten of over te maken op onze postgiro rekening no 278841 en wel vóór 30 juni a.s. Administratie Dagblad De Stem. Het Parijse tveekeindblad „Franco-Dintanche" heeft vrij dag illustraties gepubliceerd van Bisenhotvers ingewanden, Edens galblaas, Kroestjevs Ze- ver, de longen vare Mao Tse- Toeng en de hersens van Churchill en nog enkele orga nen van belangrijke mensen. Het blad zette hier als kop bo ven; yMet lot van de wereld hangt van deze organen af". Bij de illustratie van ChurchilZs hersenen schreef 't blad: Win ston Churchill is altijd de wan hoop der dokters geuieest, want niets van hun theorieën klopt bij hem. Met zijn hartaanvallen had hij al twintig jaar dood moeten zijn. Bovendien is hij er niet toe te krijgen het rokén op te geven."

de Stem | 1956 | | pagina 1