Üfaigblai) PeStctn BALLETMUZIEK werd voltooid in fysisch laboratorium Nieuw::. apart van karakter DE JONGEREN IN DE BEDRIJVEN Overmatig overwerk „Kaïn en Abel" van Henk Badings Portretten De komiek Clavichord- en pianoklankcn leverden uitgangsmateriaal Ike (Mek) leeft voor f3,70 per dag Goed werkende contactraad bij de HKI Een half miljoen te veel berekend! Half miljoen schadegeld terugbetaald EIGENMACHTIG OPTREDEN VAN HOOFDINGENIEUR nam ontslag Hij CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI 8 DTRDE BLAD WOENSDAG 13 JUNI 1956 MAGISCH GELUIDSDECOR KIND UIT RAAM': GESPRONGEN apart van smaak! Geh eim document in Amerika ontvreemd Aanklacht tegen Nizam van Haiderabad E.H.R.O.-ers verleenden 52.575 maal hulp Indonesische missies naar oostelijke landen Nationaliteitsplaat is noodzakelijk Inbreker-aanrander kreeg acht jaar Zijn vrouw de keel dichtgeknepen '=n blik It Tarai l uit met |lt geen mede- laad van lirom de In het Natuurkundig Laboratorium van Philips te Eindho ven heeft de componist Henk Badings zo juist de laatste hand ge legd aan de verklanking van een nieuwe compositie. Het is de muziek voor het ballet „Kaïn en Abel", dat straks, in het kader van het „Holland Festival 1956" door het Nederlands Ballet van Sonia Gaskell zal worden uitgevoerd. De première van dit werk, waarbij Jan Zielstra de choreografie ontwierp, zal omstreeks half juni plaats hebben in de Haagse Stadsschouwburg. Een natuurkundig laboratorium moge een vreemde plaats lijken voor de verwezenlijking van de intenties van een componist, voor Henk Badings was het de enige plaats waar men de partituur van de balletmuziek „Kaïn en Abelrecht kon doen wedervaren. Deze partituur is namelijk geen rang schikking in de traditionele volgorde van de in een orkest gebruikelijke in strumentale stemmen, doch bevat in vijf toonbalken naast het notenbeeld een groot aantal veelal meer technische dan muzikale aanwijzingen voor een zeer uitzonderlijk instrumentarium. De geluidsbronnen, welke de componist bij het tot klank brengen van dit werk ter beschikking stonden, behoren voor een groot deel tot de elektronische apparatuur welke in het Philips Natuur kundig Laboratorium voor de wetenschappelijke experimentele doeleinden werd ontwikkeld. Reeds in zijn opera Orestes" wel ke in opdracht voor de Nederlandse Radio Unie werd geschreven en des tijds met de Prix Italia bekroond, heeft Badings gebruik gemaakt van geheel nieuwe geluidsmiddelen. Zo stelde de bandopnemer hem in staat eerder opgenomen koorfragmenten door versnelling of vertraging op 'n geheel ander klankplan te brengen. In de „heksenkoren" verkreeg hij al dus zeer typische effecten en zo kon de hoofdfiguur Orestes via een bij kans magisch geluidsdecor met her inneringsbeelden geconfronteerd wor den. Daarbij vervulden bijvoorbeeld omgekeerde echo's", instrumentale akkoorden ontdaan van hun aan loop" een bijzondere rol. Deze en an dere nieuwigheden in ..Orestes" wa ren geen ondergeschoven toevallighe den, doch bewust gewilde effecten die door Badings nauwkeurig in partituur waren gebracht. Hadden menselijke en instrumentale stemmen in dit werk nog een zeer belangrijke functie, deze gebruikelijke geluidsmedia heeft Badings in de bal letmuziek ..Kaïn en Abel" praktisch geheel achterwege gelaten. Clavichord en piano leverden hun klanken slechts als ruw uitgangsma teriaal dat voorts elektronisch werd „bewerkt". Voor het overige heeft de componist zich geheel ingesteld op de eigen mogelijkheden van een aantal elektrische geluidsbronnen, welke hem in staat stelden zowel bui ten het traditionele klankspectrum te treden als daarin soms geheel nieuwe klankkleur te scheppen. De muziek die op deze wijze kon ontstaan is echter geen ..muziek voor robots" geworden. Badings die een zeventigtal orkestpartituren op zijn naam heeft staan, deed de hiërarchi sche muzikale waarden misschien minder geweld aan dan sommige mo derne componisten, die toch uitslui tend voor de geijkte orkestinstrumen ten schreven. Choreografie en mu ziek steunen uiteraard op het reële feitenmateriaal. NIEUWE GELUIDSREALITEIT Bij het luisteren naar deze muziek zoekt men in het begin als het ware automatisch naar verwantschap met dc vertrouwde klanken van gekende instrumenten. Men houdt daar echter al spoedig mee op. Niet omdat de luisteraar door een kakofonie van ge luiden wordt omgeven die geen uit weg biedt, maar wel omdat hij wordt opgenomen in een nieuwe geluidsrea liteit en gegrepen door de zeer sug gestieve werking die van deze ballet muziek uitgaat. Niettemin zullen door velen grote weerstanden overwonnen moeten worden. Men zal Badings ver wijten, dat hij een heilig erfgoed aan tast. als een klankbruut het Odeur te lijf gaat, dat hij de klassieke tra dities met voeten treedt Wie zich echter bezint op de his torische gang van zaken, zal moeten erkennen dat er weinig relatie be staat tussen de oud-testamentische harp waarop Koning David ooit speel de en het instrument van gelijke naam dat in het moderne orkest wordt toegepast. Van zeer recente datum is het Hammond-orgel dat. min ol meer op gezet als een goedkopere en minder plaatsruimte vergende vervanger van het kerk- of concertorgel, in de amu sementsmuziek beslist reeds een ge heel eigen stem heeft gekregen. In dit instrument werd voor het verkrijgen van de toon reeds een geheel nieuwe weg, de elektro-magnetische ingesla gen. De snelle ontwikkeling in de elektro nische sector en de daaraan vooraf gaande en de daarmee jiog steeds ge paard gaande wetenschappelijke «ipeurarbeid, deed ook de belangstel ling richten op de toepassingsmoge lijkheden van elektronische appara tuur als directe geluidsbron. Tot voor kort kwam men wat het geluid be treft vrijwel alleen met de elektro- nentechnick in aanraking waar het gold opnemen, uitzenden, ontvangen of versterken van geluid dat afkom stig was van dc menselijke stem. van muziekinstrumenten of andere beken de geluidsbronnen. De elcktroncntechniek bleek ook hier weidsere mogelijkheden te be zitten. BELANGRIJKE VERRUIMING Dat Henk Badings na een aanvan kelijke ..proeve" in ..Orestes" zich aan een zeer radikaal elektronisch experiment in de balletmuziek „Kain en Abel" waagde, is niet alleen te danken aan een toevallig openstaan voor nieuwe mogelijkheden bij deze componist. Worden elders bijvoorbeeld in Keulen en Parijs de experimenten met ..concrete" ofwel ..abstracte" muziek vrijwel uitsluitend door tech nici ondernomen, de man die hier een geheel eigen weg gaat verenigt in zich de ingenieur juist 25 jaar geleden haalde Badings in Delft het ingenieursdiploma en de compo nist. Compositorische begaafdheid zal bij een ontdekkingstocht door het vooralsnog vrij onbekende gebied van de elektronische geluidsmogelijkhe den verre van voldoende zijn, de ge compliceerdheid van de materie ver eist een diepgaande belangstelling die gefundeerd is op wetenschappelijke basis. Hetgeen niet wegneemt dat het resultaat, zoals we dat in het laatste werk van Badings ontmoeten, aller minst een gelijk niveau bij de luiste raar veronderstelt. Wie werkelijk iets te zeggen heeft, zal, wanneer hij daarvoor een nieuw medium gebruikt, niet aan verstaan baarheid behoeven in te boeten, maar bij een juist gebruik aan zeggings kracht kunnen winnen. En wanneer de elektronische apparatuur deze functie blijkt te kunnen vervullen, zal zij een belangrijke verruiming beteke nen van de muzikale uitdrukkingsmid delen. Mevrouw H. uit IJzendijke moet wel erg geschrokken zijn, toen zij plotseling haar 6-jarig dochtertje buiten op straat zag staan. Een ogenblik tevoren had t zij het kind namelijk naar bed gebracht. Om haar zusje te bewijzen dat J zij best durfde, was het meisje 2 uit het 4 meter hoge raam ge- 2 sprongen. J Nu huilde zij wel, maar won- der boven wonder was het kind 2 er zonder noemenswaardig let- I J sel af gekomen. Voor de liefhebbers van een bijzondere pijp tabak brengt Douwe Egberts nu MIX-BAAI. Een tabak die anders is, anders geurt, anders smaakt. Samengesteld uit vele met zorg gekozen mixture- en baaitabakken, boudt MIX-BAAI het juiste midden tussen pittig en mild.. tw— /7™v 'n kwaliteitstabak van DOUWE EGBERTS 90 ct in handige tabakszak V. Beste wensen van Zjoekof President Eisenhower betaalt voor zijn voeding in het Walter Reed-hos- pilaal per dag één dollar vijf cent 3.70), het bedrag dat elke officier daar moet betalen. Mevrouw Eisen hower betaalt per dag één dollar vijftig cent (ƒ5.45), het tarief voor burgers. De kamer en de verzorging zijn kosteloos. De perschef van het Witte Huis, Hagerty. heeft de fotografen verzocht, niet hun telelenzen te richten op het vertrek, waar de president wordt verpleegd. ,,U zoudt de president noodzaken, de jalouzieën te laten zak ken, waardoor hij niet van de zon en het uitzicht op het park kan ge nieten. of zich ver van het raam te houden. Ik ben er zeker van, dat 't Amerikaanse volk het met mij eens zal zijn, dat de president recht heeft op deze consideratie", aldus Ha gerty. Voorts heeft de Sovjet-minister van defensie, maarschalk Zjoekof, mede namens zijn gezin president Eisenho wer telegrafisch zijn beste wensen voor een spoedig herstel doen toe komen. (Advertentie) Naar aanleiding van het feit, dat minister van Thiel een pleidooi heeft gehouden vóór jongerenraden in de bedrij ven, heeft de redactie van „De Katholieke Werkgever" gespro ken met de heer Matser, hoofd van de Sociale Afdeling van de H.K.I. te Breda, waar men sinds 1953 reeds een „jeugd- contactraad" kent. Op de vraag, hoe men er bij de HKI toe was gekomen om een jcugd- contactraad in te stellen, deelde de heer Matser mede, dat er bij de HKI ongeveer 70 jongens in de leeftijd van 14 tot 18 jaar werkzaam zijn, die verspreid zijn over verschillende afdelingen; het was dus wel bijzon der moeilijk om voor deze jongens iets te doen, om hen op een of andere wijze positief te beïnvloeden. Men heeft toen het plan opgevat een soort informeel ontmoetingspunt te creëren om deze jongens de ge legenheid te bieden van gedachten te wisselen over de problemen welke bij hen leven. Verschillende jóngens, waarvan verwacht zou kunnen wor den, dat zij hiervoor belangstelling zouden hebben, werden voor een be spreking uitgenodigd: einde 1953 werd de eerste bespreking gehouden. In deze bijeenkomsten, aldus dc heer Matser. bleek overduidelijk, dat er werkelijk behoefte aan dit contact bestond cn men besloot toen over te gaan tot het instellen van een meer officiële vertegenwoordiging van de jeugd, en zie daar: de jeugdconlact- raad was in principe geboren. Op een bijeenkomst van alle jon gens uit het bedrijf hebben zij afde- lingsgewijs hun vertegenwoordiging in deze raad gekozen. De raad wordt voorgezeten door een door de leden gekozen voorzitter, die wordt bijge staan door een secretaris. Aanvankelijk werden de vergade ringen om de 14 dagen gehouden, maar al spoedig is men overgegaan tot wekelijkse bijeenkomsten. Een medewerker van de heer Matser, di zich speciaal in het probleem van de jeugd heeft ingewerkt, staat de raad als adviseur bij en treedt waar nodig op als bemiddelende instantie. Op de vraag, wat er zoals in de wekelijkse vergaderingen van de .jeugdcontactraad wordt behandeld en besproken, somde de heer Matser een hole lijst op, waaruit wij enkele on derwerpen lichten t.w.: de houding van de jongens in het bedrijf, in af deling en cantine, ook voor en na werktijd; het zomer-programrna (va kantiebesteding); contact van het bedrijf met ouder; ziekendienst voor de jongens; sportdag; functie- en waarderingspremie; rondleiding door het bedrijf; cursus algemene ontwik keling, verkeerscursus; bedrijfsbe- sprekingen; dammen, kaarten om geld in de cantine, moeilijkheden met het toezicht op de afdeling. De jeugdcontactraad biedt de jon gens een unieke gelegenheid om de moeilijkheden, welke zij als groep ondervinden en de problemen, waar mede zij in de dagelijkse praktijk te maken hebben, naar voren te brongen en onder elkaar te bespre- ken. Tevens zal deze raad de mogelijk heid openen om de jongens meer ver antwoordelijkheidsbescf bij te bren gen, hen in te lichten over maal regelen en voorzieningen, welke in het bodvijf getroffen worden, hen op de hoogte te houden van het be drijfsgeheimen en van de gang van zaken in de onderneming, doch voor al om hen tot eigen activiteit te brengen, b.v. door het zelf opstellen van plannen met betrekking tot groepsactiviteiten. Toch is deze jeugdcontactraad niet zo maar een „onder-onsje", dat aar dig is voor de jongens zelf. Zoals ge zegd woont een medewerker van de Sociale Afdeling de vergaderingen als adviseur en bemiddelaar bij, doch het officiële karakter van de raad blijkt vooral uit het optreden van de voorzitter als vertegenwoordiger van de jongeren bij officiële gelegen heden in de ondernemingen. Ook de directie en afdelingschefs worden wel eens uitgenodigd de ver gaderingen bij te wonen; door hun aanwezigheid en door de belangstel ling welke zij betonen, stijgt het aan zien van de contactraad in hpt der jongens. Verlegen tcoortliglug „En meent u nu", zo luidde ten slotte de vraag aan de heer Matser, „dat deze jeugdcontactraad ook re sultaten oplevert?" liet antwoord van de heer Matser liet weinig mogelijk heid open voor twijfel aan het resul taat. Niet alleen, dat het op zich reeds nuttig is, dat de jongeren onder elkaar eens over verschillende on derwerpen en problemen van gedach ten kunnen wisselen, wettigt reeds het bestaan van deze raad, doch, aldus de heer Matser, de feiten wijzen uit, dat deze raad uit pedagogisch oog punt bezien zeer nuttig is. Het is werkelijk een feit, dat de leden en oud-leden van de raad door een be tere persoonlijkheidsvorming, een duidelijk aanwijsbare invloed ten goede uitoefenen op de werkgroep waartoe zij behoren. Op de foto Henk Badings (links) en ir. R. Vermeiden bij de katho- destraal-oscillograaf die als prak tisch hulpmiddel bij het stemmen van zuivere tonen dienst deed. Tijdens de oorlog in Korea zijn de daar dienstdoende schepen van de Koninklijke Marine door andere lan den van stookolie voorzien. Toen op verzoek van de Rekenkamer een vol ledig overzicht werd opgesteld van de stookolie, welke in dc periode juli 1950 tot en met november 1953 aan de Nederlandse schepen door andere landen was geleverd, kwam aan het licht, dat één dier landen abusieve lijk ruim 577.000.teveel in reke ning had gebracht. Na terugbetaling van dit bedrag is het onder de rijks middelen verantwoord. Een sergeant van het Amerikaanse leger en twee handelaren nit Newark in de staat New Jersey hebben maan dag bekend, een geheim document te hebben ontvreemd, dat een lijst met alle Amerikaanse militaire bases en installaties in de wereld bevatte. De drie mannen, wie niet spioimage doch alleen „diefstal van eenr ge heim document'' ten laste wordt ge legd, kunnen tot vijf jaar gevange nisstraf worden veroordeeld. In de loop van 1955 bleek de Alge mene Rekenkamer, dat de controle van de centrale accountantsdienst destijds op verzoek van de centrale accountantsdienst destijds op ver zoek der Kamer ter hand genomen op de vergoedingen, vastgesteld door de schade-enquetecommissies, weder om belangrijk geldelijk resultaat ten voordele van 's rijks kas heeft op geleverd. In totaal werd circa 510.000. wegens dubbele betaling van vergoe-^ dingen teruggevorderd, welk bedrag inmiddels geheel is terugontvangen. Na „slavinnen" nu politie macht De Nizam van Haiderabad is er door een Indiase jurist van beschul digd, dat hij er in strijd met de wet een particuliere politiemacht op na houdt, ter sterkte van duizend man. Het is de tweede maal, dat deze advocaat, R. G. Keskar, een aan klacht tegen de tachtigjarig Nizam, een van de rijkste mannen ter we reld, indient. Vorig jaar maakte het hoogge rechtshof van Haiderabad uit. dat een beschuldiging, dat de Nizam ..slavinnen" in zijn paleis zou houden, niet kon worden onderzocht, omdat de Nizam als staatshoofd onschend baar is. Nooit is méér paarse droefenis in mij gevaren dan toen 'k hem daar luid jubelend zag staan: een wielerronde, toen wij prille kindren waren, daar stond hij bij. Hij had z'n smoking aan. Wij wisten: hij doet gek op feesten en partijen en ieder giert dan luid; de paupers en de chic hiklachen om zijn grollen en zijn reeksen rijmlarijen; een magisch wezen dus, een heerlijke komiek. Z'n kleinzoon zei ons: jongens, hij is beter dan Willy Derby zélf, hij laat ze gieren als ie wil. Nou ja, we hoorden hém wel nimmer in de ether, maar daarbij sta je als zo'n broekeman niet stil. Nu keek hij naast de kant genietend naar 't gezweet van renners, die wij moddrig zagen dansen met hun bespatte fietsersdijen. O, wat was het heet; steeds groener ging zijn oude smoking glanzen. Ach nee, niet dan zo'n groot komiek naar renners keek deed al mijn zachte deernis naar hem dalen. Die arme smoking was 't, waaronder ik bezweek. Zo'n poovre handelaar in lol; hij kon geen zondags pak betalen. Yck. Een hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, die bij rechter lijk vonnis verplicht werd zijn woning te ontruimen, had zon der voorafgaande machtiging diverse voorzieningen aan een rijkspand doen treffen, teneinde dit geschikt te maken om voor hem als woning te dienen. De kosten welke voorzover de Re kenkamer kon nagaan, circa f 19.000 bedroegen, waren ten dele verwerkt in een staat van méér werk op een bestek betreffende het onderhoud van een kanaal, ten dele op declaratie van onderhoudskosten van een ander ka naal. Blijkbaar was dit laatste moge lijk, omdat het pand op de legger van een dezer kanalen voorkwam. Het verwerken van het overige deel der uitgaven op de staat van meer werk betreffende het andere kanaal was hiermede niet verklaard. De Rekenkamer vroeg aan de mi nister, of in 's-rijks belang ermede kon worden volstaan, dat de directeur- generaal van de rijkswaterstaat aan de hoofdingenieur had doen weten, dat diens optreden zeer onjuist was geweest- Voorts diende naar haar oordeel te worden bezien, of de wijze, waarop betrokkene op 's-rijks kosten de voor hemzelf bestemde woning in orde had doen maken, wellicht was beinvloed door de omstandigheid, dat de werk plannen niet te voren door hogerhand waren getoetst. Zij had hierbij het oog op het leveren en plaatsen van gaso- jaars en van een doucheinstallatie, maar in het bedrag van f 19.000 kon nog meer zijn begrepen, dat hij voor afgaande beoordeling achterwege zou zijn gebleven. Nadat de kamer aan haar desbe treffende brief driemaal had herin nerd de laatste keer richtte zij zich tot de minister persoonlijk ontving zij diens antwoord, waaruit onder meer bleek, dat de directeur-generaal van de rijkswaterstaat', toen hem de omvang van de beleidsfout ter ken nis kwam, besloot de betrokken hoofd ingenieur over te plaatsen. Deze wen ste echter geen overplaatsing te aan vaarden en vroeg ontsla, hetgeen hem werd verleend. De minister was overigens van oor deel, dat diens chef geen tekortkoming in controle kon worden ten laste ge legd, omdat fouten van een hoofd ambtenaar met een zo zelfstandige taak als die van hoofd van een ar rondissement van de rijkswaterstaat niet direct kunnen worden gecorri geerd, noch worden voorkomen. Maar ook: steeds meer ongevallen De gang: van zaken bij de Konink lijke Nederlandse Vereniging „Eerste Hulp By Ongelukken" in 1955 kan het best getypeerd worden met „still going strong", zo wordt opgemerkt in het jaarverslag van de secretaris. Het aantal leden nam toe tot ruim 27.000, meer gediplomeerden dan ooit maken deel uit van de organisatie. Het aantal afdelingen is sinds 1950 verdubbeld. Niet uit het oog mag worden ver loren, dat de ongevalstatistieken ook over 1955 aantonen, dat de eer ste hulpverlening voor een steeds groeiende taak wordt geplaatst en dat de vereniging moet zorg dragen voor een nog grotere verbreiding en be oefening van de eerste hulp bij on gelukken. Het aantal hulpposten breidde zich in 1955 uit met 507 tot 2959, het aan tal hulpverleningen met 11051 tot 52.575. De vereniging leidde in 1955 ruim 7000 cursisten op voor het z.g. eenheidsdiploma, waardoor het aan tal gediplomeerden in ons land steeg tot 21.589. Het Indonesische parlement heeft gisteren eenstemmig de uitnodiging aanvaard van de Sovjet-Unie, Polen, Tsjechoslowakije en de Chinese volks republiek om parlementaire missies naar deze landen te zenden. Een parlementaire missie zal de Sovjet-Unie en de twee oost-Europese landen in september bezoeken, een andere missie zal dezelfde maand naar Peking vertrekken. De Algemene Rekenkamer ontdek te, dat op verschillende afdelingen van het Departement van Marine op verschillende afdelingen geregeld te gen betaling werd overgewerkt. Som mige ambtenaren deden dit reeds jaren achtereen viermaal per week gedurende drie uren per dag. Enige ambtenaren van een bepaald bureau hadden gedurende drie jaren bijv. in 12 maanden 596 uren over gewerkt. Een ander had in dezelfde tijdsduur 631 uren overgewerkt, nog een ander zelfs 702 uren. Dit moest naar de mening der Kamer een ongunstige invloed hebben ook op de arbeidsprestaties gedurende de normale werktijd. Voorts kon worden becijferd, dat de gemiddelde overwerkbeloning van de ambtenaren van 't betreffende bu reau ruim 25% bedroeg van hun ge middelde maandsalaris. Minister Staf, die aanvankelijk had gezegd, dat het hier werkzaamheden van incidentele aard betrof, liet later als zijn verwachting horen, dat het overwerk bij bedoeld bureau be houdens zeer bijzondere tegenvallers omstreeks eind 1955 zou kunnen worden beëindigd. De Rekenkamer tekent hierbij in haar rapport aan, dat de verwachting van de minister niet geheel in vervul, ling is gegaan. Wel zijn er aanwijzin gen, dat het overwerk bij vorenbe doeld bureau ongeveer tegen 1 juli 1956 zal aflopen. Het is de ANWB gebleken dat de Belgische autoriteiten de laatste da gen een strenge controle uitvoeren op de aanwezigheid van een natio naliteitsplaat op buitenlandse motor voertuigen. De Bond waarschuwt be stuurders van auto's, motorrijwielen en scooters dan ook er zorg voor te dragen dat hun voertuig bij een reis naar het buitenland, is voorzien van de ND-plaat, zodat moeilijkheden aan de grens kunnen worden voorkomen. In Winston Churchill's standaardwerk „Geschiedenis van het Britse Imperium" komt deze zin voor: in die dagen werd Europa nog bewoond door onbeschaafde volksstammen, die jacht maakten op elkaar en op andere wilde dieren. Drie dingen zei een Engelsman, kan een vrouw maken zonder dat ze er praktisch iets voor nodig heeft: een slaatje, een hoed en ruzie. Frar.goise Sagan („Bonjour Tristesse" en nóg zo'n modderig boek) kreeg in Parijs een uit brander van een agent, omdat ze geen achter licht op haar auto had. Ik heb er wel een, maar het is uit, zei ze. Waarop de agent ant woordde: het zou beter zijn, dat u er geen had, als het maar aan tvas. In Frankrijk stond op een deur: WC En daaronder: duwen. Maurice Chevalier zei tegen Mistinguett: ik treed nog altijd op. Bovendien ben ik begonnen te schrijven. Aan wie?, vroeg Mistinguett. En Thomas Beecham: als een opera niet op een draaiorgel gespeeld kan worden net als de melodieën van Verdi en Puccini, zal ze nooit on sterfelijk zijn. Twee jongetjes kwamen huilend bij de dokter. Ik heb een kwartje ingeslikt, snikte het ene. En jij?, vroeg de dokter. Het was mfjn kwar tje, zei het andere. Een snob is iemand, die denkt, dat ie de cultuur in pacht heeft en die niet weet, dat zijn pachtcontract vals is. Iemand vroeg aan Rossini: wie is de grootste componist? Beethoven, antwoordde Rossini. En Mozart dan?, vroeg de ander. Dat is de enige, antwoordde Rossini. Dit luguber bericht lees ik in „Zingende Kerk," maandblad voor kerkzangers: „Toen de overledene de kerk was ingedragen, kwam deze boven, maar vond het niet eens nodig, zich be kend te maken, te vragen of men mocht zingen of meezingen; hij ging voor de zangers staan, alsof dit de gewoonste zaak van de wereld was. Kunt u zich voorstellen, wat dit zeggen wil?" Nou en óf, jongens... Een Amerikaanse dame, reizend in het' H. Land, heeft laatst gezegd: wel wel, ik wist niet, dat Samaria en Ju dra landstreken waren; ik had altijd gedacht, dat ze man en vrouw waren, net als Sodoma en Gomorra. In Parijs werd een bord aangetroffen, waarop een Judo-club meedeelde: de club is open op maandag, dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag, zaterdag en zondag. Ik had dan maar niéts gezegd, jongens... En een bioscoop-advertentie in Flandre Li bérale: De Vrouw, die De Liefde Uitvond op het Cinemascope-doek. Nou ja, je kunt het maar ergens uitvinden... En in Frans-Zwitserland aan de voet van een gletscher een bordje: Prima ijs verkrijgbaar. In een Frans woordenboekje (Larousse): fiancailles: verloving, De Arnhemse arrondissements rechtbank heeft gisteren tegen de 32-jarige Nijmeegse inbreker-aan rander G. M. A. van T. vonnis ge wezen en hem veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling van de rege ring. Na op 20 maart j.l. in eerste instantie vijftien jaar met aftrek te hebben geëist, requireerde de offi cier van justitie in een nieuwe zit ting van de rechtbank twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek en even als de vorige keer ter beschikking stelling van de regering. In deze zit ting. van 29 mei, gaf de getuige- deskundige, dr. W. Vaandrager, een toelichting op het psychiatrisch rap port over verdachte. De „grossier in wandaden" van T. was de man die bekende zich te hebben schuldig gemaakt aan een ongekend aantal misdrijven, te we ten: 176 inbraken, 53 rijwieldiefstal len en zes aanrandingen van meisjes. De rechtbank te Rotterdam ver oordeelde gisterochtend de 29-jarige schilder M. L. uit Slikkerveer tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd. Op 9 februari j.l. had hij zijn echt genote na een ruzie de keel dicht geknepen. Het liep goed met haar af, maar zij heeft een eis tot echtschei ding ingediend. De eis was een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan LU T'"' vier maanden voorwaardelijk met fiance: verloofde, fiasco: volledige mislukking. drie jaar proeftijd.

de Stem | 1956 | | pagina 9