UTagblad Peseta Vitamine VERKIEZINGSUITSLAG KAN TEGEN 2 UUR 'sNACHTS BEKEND ZIJN P ANTENE Doodvonnis voor generaal Ba Cut (Afgesneden inger) De Diamantmijnen Koning Salamon en en Commentaren AT EEN ONDERL1JKE ERELD Die striem is erger dan U denkt Politieke ontwikkeling in de naoorlogstijd RADIO 10 TWEEDE BLAD WOENSDAG 13 JUNI 1956 STEMT! EINDEXAMENS OM DE REL ER zijn onderhandelingen gaande over verbetering van de arbeids voorwaarden van de bouwvakkers. Over een aantal belangrijke punten zijn de partijen het reeds eens ge worden. De besprekingen worden nog voortgezet, om tot een goed- sluitende totale regeling te komen waardoor men het euvel der zwarte lonen hoopt uit de bannen. Mid denin dit moeizame, maar construc tieve werk zijn de communisten in de grote steden begonnen de bouw vakarbeiders op te hitsen. Ze had den daarbij gedeeltelijk succes. De berichtgeving in „De Waarheid' over deze moeilijkheden openbaart duidelijk, dat er politieke oogmer ken achter deze actie zitten. Spe ciaal spoort men de NVV-mensen aan hun leiders in de steek te la ten, want die voeren alleen maar uit wat Romme wil: bescherming van de kapitaalwinsten. Er is geen redenering zo krom, of er zijn men sen, die er geloof aan hechten. ooooooooooooooooooooo V Anti-h ongerweek Staking bij Chrysler Ballade van Brabant voor de K.R.O. Driehonderdduizend mensen méér naar stembus Het gaat ditmaal om 150 setcis Grote drukte op straat verwacht Leider Indo-Chinese Hoa-Hao-sekte Treinongeval bereehi TELEVISIEPROGRAMMA'S van (Ioor H. Ridder Haggard OOeXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXrtQWÓQGGöóQ&ÖQ TS het nog nodig op deze stemdag een woord te wijden aan de ver kiezingen? Laat het alleen dit zijn: Stemt in ieder geval! Niet omdat de wet dit voorschrijft, maar omdat het een recht is, dat tevens een mo rele plicht inhoudt. Het is maar een simpele daad: een potlood pak ken en een puntje rood maken, waar men verkiest. Om die simpele daad benijden ons echter miljoenen in de door een dictatuur van rechts of links verdrukte volkeren. Er is tien tallen jaren van onverdroten strijd geleverd, om niet alleen een elite, maar heel ons volk dit recht deel achtig te doen worden. Zou men het nu maar achteloos vergooien? Verder: Stemt goed. Stemt zoda nig, dat de grootst mogelijke invloed wordt verzekerd van de beginselen, welke gij als de ware belijdt. Kortom: Stemt lijst één! TN deze dagen mogen we wel ge dachten van medeleven vragen voor de meisjes en jongens, die aan de tand gevoeld worden op de eind examens van de middelbare scholen. Hun harten kloppen van spanning. Hun gedachten fladderen wild over de velden der wetenschap, zo uit gestrekt en zo moeilijk te karteren. Ze voelen zich akelig klein tegen over die wijze, alles-wetende he ren en dames. Laat het hun een troost zijn. dat al wie over hen als scherprechter is gesteld, ook niet onfeilbaar is. Sommigen, die voor hen een paar maanden geleden de schriftelijke examenopgaven had den samengesteld, krijgen nu in le- rarentijdschriften een flinke schrob bering. De Nederlandse tekst, die bij het eindexamen HBS-B werd voorgelegd, bestond uit het begin van een artikel van W. F. Geyl, in dertijd in „Wendingen" verschenen. Verschillende zinnen haalt de Neer landicus Drs. A. Knoers daaruit aan, om te betogen, dat het toch maar een armelijk Nederlands is, waaraan de kennis van onze taal moest worden getoetst. Een van de ergste moge hier ook geciteerd wor den: „De maatschappij was intus sen ook zo ingewikkeld geworden en de bevoegdheden van de overheid betrekkelijk nog zo gering, dat men enerzijds slechts langzaam tot het inzicht kwam van hoe het moest en anderzijds die inzichten slechts ge brekkig kon verwezenlijken". In de aanhef vindt men een fou tieve samentrekking. Het enkelvou dige gezegde „was", behorend bij het enkelvoudige onderwerp „de maatschappij" en tevens hulpwerk woord bij „geworden" moet nu ook maar dienst doen als koppelwerk woord bij het meervoudige onder werp „de bevoegdheden". Dat ver dient inderdaad een dikke blauwe streep. Evenals trouwens de stuntelige uit drukking: het inzicht van hoe het moest. In de Franse vertaal-opgave voor het eindexamen gymnasium moeten ook opvallende fouten gezeten heb ben. Zo kunnen degenen, die deze stukken kozen, (geen al te best cijfer krijgen. Een „her" is zelfs niet aan te bevelen. Laten het volgend jaar anderen het maar doen! Straks, als de communisten van dit stakingsavontuur de nodige stembusprofijten hopen te hebben getrokken, zitten de arme misleiden met de derving van hun loon, wat de stakingsleiders zeker niet zul len bijpassen. En intussen stagneert op een aantal plaatsen ook de wo ningbouw, hetgeen de woningzoe kenden weer dupeert. Maar wat let dat de communis tische agitatoren? Het is hun al leen maar om de rel te doen. Veel mensen valt het moeilijk zich voor te doen zoals ze werkelijk zijn. Van 18-24 juni t In de week van 18 tot 24 juni a.R. zullen de bakkers van geheel Neder land ii\ het kader der Anti-Honger- campagne aan hun cliëntele papie ren witjes" aanbieden. Elk papieren witje kost 25 cents. Zo groot is echter de macht van het kleine dat uit de opbrengst van slechts één enkel witje een maand lang ergens in de nood-gebieden dei- wereld melk zal worden verschaft aan een kind of een moeder, die hon ger lijdt. De Bond zonder Naam heeft deze taak op zich genomen in samen werking met de UNICEF, het Kin dernoodfonds der Verenigde Naties. De Anti-Hongercampagne treedt met deze Anti-Hongerweek in haar tweede fase. Zoals bekend, hebben de in eer ste aanloop behaalde resultaten ertoe geleid, dat nu reeds op Korea 40.000 kinderen en 10.000 moeders één jaar lang van melk worden voorzien. Met de hulp van alle goedwillenden zal het mogelijk zijn, de honger ook op andere fronten te verslaan. De hongertoestand, waarin 1.250.000.000 mensen leven of liever sterven, eist, dat het wereldgeweten wakker wordt geschud. Nederland gaat daarin voor en brengt waar het maar kan voedsel. Er is niemand, die de helft der mens heid no*g langer wil laten hongerlijden. Bij de Chrysler-autofabrieken te Detroit hebben 1.100 arbeiders het werk neergelegd als protest tegen het ontslag van twee collega's, die eer der stakingsbewegingen hadden ge organiseerd. Tengevolge van de sta king zijn 9.420 arbeiders in andere delen van de fabriek zonder werk gekomen. Bij gelegenheid van het gouden jubi leum in 1953 van 't Koninklijk 's Her togenbosch' Mannenkoor schreef Os car van Hemel op tekst van Anton van Duinkerken de Ballade van Bra bant. De KRO zal deze Ballade zon dag a.s. uitzenden, uitgevoerd door Leon Combé, bariton, het Groot Om roepkoor en het Radio Philharmo- nisch Orkest. De leiding berust bij Roelof Krol. (Advertentie) (Advertentie) Volgens officieuze telling zijn 6.129.503 Nederlanders gerechtigd hun stem uit te brengen bij de algemene verkiezingen, die vandaag worden gehouden voor de samensteling van een nieuwe Tweede Kamer. Er zijn dit keer ruim 300.000 stemgerechtigden meer dan bij de Kamerverkiezin gen in 1952. Toen waren er 5.793.000 kiezers, waarvan 92 procent aan zijn stemplicht heeft voldaan. jaar voor het eerst open blijven tot 7 uur in de avond, twee uur langer dus dan voorheen. De uitslagen zul len daardoor ook iets langer op zich laten wachten dan ir. voorafgaande jare*. Verwacht wordt, dat dit in de grote steden de romantiek van de verkiezingsdrukte ten goede zal ko men, omdat het publiek nu meer de straat zal optrekken om de uitslagen te vernemen. Intussen wordt alles gedaan om het tellen van de stemmen in de grote steden zo snel mogelijk te doen ver lopen. Na Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage heeft ook Utrecht een ponskaarten-systeem ingevoerd. Het tellen wordt daar dus verricht door machines. Amsterdam b.v. hoopt zijn meer dan een half miljoen stemmen in twee en een half uur te hebben De verkiezingen dragen dit keer een bijzonder karakter, omdat het in de bedoeling ligt, niet alleen te be slissen over de bezetting van 100 Kamerzetels, maar ook over een uit breiding tot 150. De Staten-Generaal hebben zich immers in eerste lezing verenigd met een uitbreiding van beide Kamers met de helft van het tegenwoordige aantal zetels. Wordt dit voorstel na de verkiezingen ook in de tweede lezing aanvaard, dan zullen nog 50 kandidaten op grond van de uitslagen van woensdag tot de Tweede Kamer worden toegelaten. Reeds voor de verkiezing staat vast, dat acht leden der Kamer niet zullen terugkeren, o.a. enkele met een zeer langdurige staat van dienst in het Binnenhof. De aftredende leden zijn dr. J. Schouten (A.R.), die 38 jaren in de Kamer zitting heeft gehad, C. v. d. Heuvel (A.R.) die 34 jaar lid was, J. Schilthuis (P.v.d.A.) met een 23-ja- rige parlementaire ervaring, C. J. M. Mol (KVP)J. Stapelkamp (A.R.) T. S. S. Hooy (K.V.P)W. F. E. Ba ron van der Feltz (C.H.U.) die allen 10 jaren afgevaardigde waren en prof. W. Lcmaire (K.N.P.), die slechts 4 jaren Kamerlid is geweest. Zo snel mogelijk De stembureaus gaan woensdag ochtend om 8 uur open. Ze zullen dit Die striem op ETw voorhoofd en slapen, welke Uw hoed daar achterliet, is erger dan U denkt! Ztj bewijst dat de bloedsomloop naar Uw hoofd huid ten dele werd gestremd; zij bewijst óók dat Uw haar gedurende een groot deel van de dag als 't ware in een broei kas was opgesloten. Dat ia funest. Zó wordt het haar dun, dor en brokkelig. Pas dus op! Het kan U Uw haar kosten Bestrijd het kwaad letterlijk tot in dt wortel. Zorg er bijtijds voor het kwaad letterlijk tot in de wortel te bestrijden. Alleen een behandeling, die* zo diep door dringt kan uitkomst brengen. Het beste, dat de wetenschap U thans biedt is panthénol, dal uitsluitend wordt vervaardigd door f. Hoffmann-La Roche Cie, Bazel. Dit Panthénol wordt door zijn bijzondere vorm makkelijk in de hoofdhuid opgenomen en kan daardoor metterdaad in de haar wortels zijn heil zame werking beginnen. Alléén Pantène bevat pantliéiiol. Masseer er Uw hoofd huid dage!Uks mee-cn homl het vol! PANTENE beslrüdt roos en haaruitval, bevordert hernieuVvde groei wan gezond, mooi haar e<t houdt het fris en geurig. Hel enige diepwerkende haarpreporaat Speciaal voor wit en grijs haar is er panténe-bleü vanaf f 3 75 Vraag Uw kapper om een Pantène Friction Grote flessen f 5.75 geteld, zodat de resultaten van de verkiezingen in de hoofdstad tegen half tien in de avond kunnen worden verwacht. Het tijdstip waarop de landelijke uitslag bekend zal zijn is moeilijk te voorspellen. In 1954, toen de laatste statenverkiezingen werden gehouden, kon de officieuse eind uitslag, berekend door het A.N.P., worden gepubliceerd tegen kwart over twaalf in de avond. Nu de stemlokalen twee uur later sluiten, mag men er op rekenen, dat een definitieve uitslag pas bekend kan worden gemaakt tussen 1 en 2 uur in de nacht van woensdag op don derdag. De radiozenders blijven daarom tot twee uur in de nacht zenden, als de uitslag tenminste niet eerder be kend is. De verkiezingsdienst van het A.N.P., die de kiezers in staat zal stellen op zo korte termijn kennis van de resultaten te nemen, is geheel ge mechaniseerd. De uit het gehele land in de Haagse centrale van deze dienst binnenstromende cijfers zullen hier in de kortst mogelijke tijd door pons kaarten-machines worden verwerkt. Deze centrale heeft maandagavond proef gedraaid. LACH Een onbekend gebleven dame van grote omvang heeft in een bioscoop te Napels gedu rende de vertoning van een film van de komiek Tito zo hard gelachen, dat een hele rij stoelen bezweek. En dat was nog niet 't ergste, maar een dertienjarige jongen moest met een gebroken rug- gewervel naar het ziekenhuis. A L L A R D PORT OCR H A A Q Generaal Ba Cut, de langharige leider van de strijdkrachten der In do-Chinese Hoa Hao-sekte, die ver-t leden jaar tegen Zuidvietnamese re geringstroepen hebben gestreden, is door een gerechtshof te Cantho, on geveer 160 kilometer ten zuid-westen van Saigon, ter dood veroordeeld. De generaal werd ter dood veroor deeld na een proces van twee dagen, waai'in hij was beschuldigd van sa- mënspanning met bposdoeners, mede_ plichtigheid aan moord, doodslag en brandstichting, en afperserij. Ba Cut ontkende het ten laste gelegde in zijn geheel. De voormalige militaire Hoa Hao-leider heeft tien dagen om in hoger beroep te gaan. Hij moet nog, wegens desertie en opstand, te recht staan voor het militaire ge rechtshof te Cantho. VOOR FRONT ZIJNER TROEPEN Ba Cut werd in april j.l. na een grootscheepse actie van Zuidvietna mese regeringstroepen tegen de tien duizend militairen der Hoa Hao-sek te, gearresteerd. De Hoa Hao wilde de regering onder premier Ngo Dinh- Diem omver werpen en een nieuw, krachtig anti-communistisch bewind instellen. Ba Cut heet in werkelijkheid Le Quang Vinh. ,,Ba Cut" (afgesneden vinger) is een bijnaam, die hij ver kreeg, toen hij in 1945 tegen de Fran sen streed. Hij sneed toen op zekere dag, staande voor het front van zijn troepen, het bovenste lid van zijn linker wijsvinger af, zeggend; „Op deze wijze zal ik ook het imperialis me van Indo-China afsnijden". De Rotterdamse rechtbank heeft gistermorgen de 55-jarige dienstlei der van de Rotterdamse tramweg maatschappij, H. B. uit Spijkenisse, veroordeeld tot vijftig gulden boete of twintig dagen hechtenis. Doordat hij na het rangeren van een goederentrein de wissel niet di rect had omgelegd, waren twee trei nen op elkaar ingereden. Een rijtuig kantelde, waarbij twee passagiers werden gewond. De eis was 75. boete of twee maanden hechtenis. Verzoek Een bonthandelaar die wij goed kennen, vertelt, dat' hij van een klant het verzoek kreeg een ge kochte bontmantel „per abuis" bij een buurvrouw af te leveren en er het prijskaartje aan te laten zitten. Vreselijk Een 30-jarige Britse planter heeft te Katmandoe (Nepal) verklaard, dat ar in een kloof ten zuiden van Makaloe (noord-oost-Nepal) het lijk van een Jeti. een „vreselijke sneeuw man" ligt. Hij had het niet zelf ge zien, doch een Sjerpagids had hem verteld dat in die kloof het lijk ligt van een ..harig monster, ongeveer zo groot als een jongen van twaalf jaar". Voorts zei de planter, dat hij en een aantal Sjerpa's 's nachts bij Makaloe sneeuwmannen hadden ho ren gillen en fluiten. Jongetje In de Roemeense hoofdstad Boe karest wordt thans het volgende politieke grapje verteld. De leider der Roemeense com munistische partij, Gheorghe Ghe- orghiu-Dej, had een radiorede ge houden. die, naar hij zelf meende, toch wel bijzonder pakkend was geweest. De volgende ochtend bezocht hij een hoge Roemeense ambtenaar thuis. Tegen diens zoontje zei hij: „Ik zou je vader graag willen spre ken." „Wie bent u?", vroeg 't zoontje. „Zeg maar dat ik de man ben, die gisteravond voor de radio heb zorgen! gesproken.'' Het gezichtje van de jongen kreeg een verheerlijkte uitdruk king en hij zei: „Dat was een prachtige radiotoespraak. Hebt u die werkelijk gehouden?" „Zeker," luidde het trotse ant woord van Gheorghiu-Dej. Het zoontje vloog de trap op. „Vader, kom eens gauw. Hier is president Eisenhower om u te spreken!" Reclame De Londense „Sunday Times" meldt, dat onlangs in een bioscoop in New Jersey proeven zijn genomen met „onzichtbare reclame". Tijdens de filmvoorstelling werd gedurende een fractie van een seconde op het scherm een reclame voor een be paald soort ijs geprojecteerd, die het publiek niet lezen kon omdat de pro jectie te kort duurde. De reclame werkte wel in op het onderbewust zijn van de toeschouwers, aldus de „Sunday Times", want tijdens de pauze werd 60 procent meer ijs ver kocht dan normaal. Hemd In west-Berlijn is zaterdag een man die in zijn bed lag voor een open raam lag te lezen, door de blik sem getroffen. Zijn hemd vloog in brand, waardoor hij ernstige brand wonden opliep. De man is in een ziekenhuis opgenomen. Nóóit zullen we zo'n boekhou der meer krijgen als jij, Hupson... daar zal ik wel terdege voor (Advertentie) 100°/o zuiver wol met en zonder nylonversterking Fabr.Koninklijke Kouseflaeo SokkenfaUrlei<enJ3sJanse«4eJi!lö«iI4Jt-*Scf»ijodel donderdag. 14 juni 1956 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Cans, over de uitslag v.d. verkiezingen 8,45 Gram. 9,00 V.d. huisvr. 9,35 Waterst. 9,40 Schoolradio NCRV: 10,00 Gewijde muz. 10,30 Morgendienst KRO: 11,00 V.d. zie ken 11,45 Gram. 12,00 Angelus 12,03 Gram. 12,30 Land- en tuinb.meded, 12,33 Wij van het land 12,40 Gram. 12,55 Prof. Romme spreekt 13,00 Nws. en kath. nws. 13.20 Tenor en piano 13,45 Gram. NCRV; 14,00 Promenade-ork. en solist 14.45 V.d. vrouw 15,15 Meisjeskoor 15,40 Orgelconc. 16,00 Bijbellezing 16,30 Kamermuz. 17,00 V.d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Amus.muz. 18,10 Vocaal ens. 18,30 Fries progr. 18,45 Gram. 19,00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19,20 Sociaal pers pectief 19,30 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Radio-vossenjacht 21,30 Gram, 21,45 Blok fluiten, cello en clavecimbel 22,00 Bra zilië als ontwikkelingsgebied, caus. 22,10 Orgelconc. 22,35 Gram. 22,45 Avondover denking 23,00 Nws. 23,15-24.00 Gram. HILVERSUM TI. 298 m. AVRO: 7,00 Nws. 7.10 Gym. 7,2o Gram. VPRO: 7.50 Dagopen. AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 Gym. 9,10 V.d. vrouw 9,15 Gram. 9,40 Morgenwijding 10.00 Gram. 10,50 V.d, kleuters 11.00 Tussen de wal en het schip, caus. 11,15 Omr.ork. 12,00 Piano en orgel 12,25 In 't spionnetje 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,35 Lichte muz. 12,50 Uit het bedrijfsleven 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Metropole-ork. 13,55 Beurs her. 14,00 Cello en piano 14,30 Klaver vier, hoorsp. 15.05 Gram. 15,15 V.d. zie ken 16,00 Varianten 17,00 V.d. jeugd 17,45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld Wat vond u van Nederland?, een?, een gesprek met drie Amerikanen, die hier een jaar onder het Fullbright-progr. ge werkt hebben. Dit gesprek staat onder leiding van mej. Dr. J. J. van Dullemen, exec, officier U.S. Educational Founda tion in the Netherlands 18,00 Nws. 18,15 Sportprobl. 18,25 Lichte muz. 19,00 Gespr. brief uit Londen 19,05 Amus.muz. 19.30 Jazzmuz. 20,00 Nws. 20,05 Kamerork. en solist 21,00 Disco-caus. 21.45 Met een postkoets onderweg 22,15 Koorzang 22,40 Journ. 22,50 Sportact. 23.00 Nws. 23,15 Beursber. en gram. 23.20-24,00 Interv. en dansmuz. BRTJSiSEL, 824 m. 12,00 Ork.cone. 12,30 Weenber. 12,34 Oram. (Om 12,50 Koersen) 13,00 Nws» 13,15 Orgelspel 14,00 Eng. les 14,15 Gt-am, 14,30 Franse les 14,45 Zang en piano 15,00 Kamermuz. 15.45 Gram. 15,55 Ork.conc. (Om 16,00 Koer sen) 16,30 Amus.muz. 17,00 Nws. 17,10 V.d. kind, 18,15 Kinderliederen 18,30 V.d. sold, 19.00 Nws. 19,30 Rep. 19,45 Kamer ork, 21,30 Jazzmuz. 22,00 Nws. 22,15 Muz. caus. 22,45 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 en 12,30 Gram. 13,00 Nws. 14,15 en 14,20 Gram. 14,45 Ork.concert 16,05 Lichte muziek 17,00 Nws. 17,15 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Moderne muz. 20,30 Ork.conc. I.d. pauze: Gram. 22,30 Gram. 22,55 Nws. NTS: 20,00 Journ, en weeroverz. NC RV: 20,15 Bezoek aan een zigeunerkamp 21,00 Ge var. filmprogr. 21,50 dagsluiting NTS: 22,15-22,35 Eurovisie: Olympische ruiterspelen 1956, FRANS BELG.: 16,45 Testbeeld 17,00- 18,20 V.d. kind. 19.45 Testbeeld 20.00 Act. 20,15 Nws. 20,40 Uitz. uit Londen 21,30 Speelfilm. Daarna: Wereldnws. .VLAAMS BELG.: 17,00-18,00 Ontdek de ster 18,45 Testbeeld 18,55 Gram. 19,00 Openingsbeeld 19,01 TV-strip 19.06 Nws. 19,30 Cimarosa, opera 20,45 Speelfiml 22,15 Eurovisie: Olympische ruiterspelen te Stockholm 22,35 TV-journ. (Advertentie) 37) Mijn ogen ontmoetten de hare en ik wendde mij af, koud en met een onaangenaam gevoel. Hoe wist die ou de heks al deze zaken? „Komt binnen, heren. Als ik de Wa?r.?eic* sPree^» moet het geitenvet m TT s^enen hier p de vloer liggen en of het waarheid is, dat het de dood js hier binnen te treden, dat zal de toekomst leren. Ha! ha! ha! en ze heb*8- 0 door deuropening, het dat -in de hanc* en moet bekennen, Qat ik weer aarzelde haar te volgen, van imaan!"» zei Good. ,,Ik ben niet rinnrPl?n om mij banë te laten maken H 2,le oude duivelin", en gevolgd mi? ^pulata, die echter klaarblijke- u^01nis lust had in de zaak want ter rioCrC!e van angst. gini hU ach- beelril a aan de gang in- een voor" naar W1' sPoediK volgden. Een verder, in de nauwe weg, nn "we.n uit de rotsen, stond Gagooi «i te machten. - „Ziet heren", e en het licht voor zich uit, „zij die de schatten hier verzamelden, vluchtten in haast en waren er op bedacht ze te bewaken tegen hen, die het geheim van de deur zouden kunnen vinden, maar hadden geen tijd" cn ze wees op de grote vierkan te blokken steen, die ter hoogte van vier of vijf voet waren opgestapeld. Langs de zijden van de gang lagen dergelijke blokken voor het gebruik gereed en het merkwaardigst van al les was, dat er een grote vijzel stond en daarbij lagen een paar troffels, welk gereedschap, voor zover we tijd hadden het te bezichtigen, onge veer van dezelide vorm was. als dat, thans door werklieden gebruikt. Foulata, die al die tijd zeer ze nuwachtig en bang geweest was, zei hier dat ze zich te zwak voelde en niet verder kon gaan, maar op ons zou wachten. Volgens haar verlangen zetten wij haar neer op de onvol tooide muur, de deken met de provisie IJ .haar en "eten wij haar tijd om op te knappen. Wij volgden de passage nog onge veer vijftien pas verder en kwamen toen plotseling voor een geschilderde met zorg bewerkte houten deur, die wijd open stond. Wie hier het laatst was geweest, had, of geen tijd gevon den haar te sluiten, of hij had verge ten dat te doen. Dwars over de drempel van deze deur lag een zak gemaakt van een geitenvel, die vol stenen scheen. ,,Hee! Hee! witte mannen", grin nikte Gagooi, toen het licht van de lamp er op viel. „Wat zei ik u? Dat de witte man, die hier kwam, in haast vluchtte en de zak van de vrouw wegwierp. Let op! Kijkt er in en ge zult ook een waterfles er in vinden." Good lichtte de zak op. Hij was zwaar en rinkelde „Almachtig!" zei hij, „ik geloof dat hij vol diaman ten zit". Er klonk iets als diep ontzag in zijn toon en werkelijk kan de ge dachten aan een geitenvel vol dia manten ook wel eerbied inboezemen. „Ga door", zei sir Henry ongeduldig, „hier oude dame, geef mij de lamp en die uit Gagoo'l's handen nemend en haar hoog boven zijn hoofd hou dend, ging hij verder. Wij kwamen achter hem aan en bevonden ons in koning Salomo's schatkamer. Het enigszins zwakke licht van de lamp gaf ons een kamer te aanschouwen, gehouwen uit rotssteen en niet meer dan tien voet in het vierkant. Het volgende wat wij zagen was aan het gewelf van de zoldering een prachti ge verzameling olifantstanden. Hoe veel er waren konden wij niet nauw' keurig nagaan, omdat wij niet wisten hoever de rijen doorliepen, maar aan onze ogen vertoonden er zich min stens vijfhonderd en ze waren van de eerste kwaliteit ivoor. Daar alleen was reeds genoeg, om ons rijk te ma ken voor ons leven. Misschien, dacht ik, is dit de voorraadschuur geweest waaruit Salomo zijn ruw materiaal betrok voor zijn „grote troon van ivoor, waarvan de gelijke niet was gemaakt in enig koninkrijk". Aan de tegenovergestelde zijde van de kamer was een aantal houten kis ten, ongeveer gelijk aan die, waarin de ammunitie voor de Martini-Henry- geweren wordt verpakt, echter waren ze iets breder en rood geverfd. „Daar zij de diamanten", riep ik, „breng het licht." Sir Henry deed het en hield de lamp bij de bovenste kist, waarvan het deksel rottend was, hoe droog deze plaats ook mocht zijn. Dat deksel scheen verbrijzeld te ziin ge worden, waarschijnlijk door Da Sil- vestra zelf. Ik stak mijn hand in een gat en haalde die er uit, gevuld, niet met diamanten maar met goudstuk ken van een vorm, zoals niemand on zer ooit gezien had en die gestempeld waren met wat ons Hebreeuwse let ters schenen. „Ah!" zei ik, „wij zullen in ieder geval niet met lege handen teruggaan. Er moeten een paar duizend goudstukken in iedere kist zijn en er zijn achttien kisten. Ik veronderstel, dat dit het geld is ge weest, waarmee men de werklieden en kooplieden uitbetaalde". „Dat zal zeker alles zijn", zei Good ..ik zie geen diamanten en veronderstel, dat de oude Portugees ze alle in zijn zak verzameld heeft". „Laten de he ren ginds kijken, waar het nog don kerder is, als ze de stenen willen vin den", zei GagoOl. „Daar is een hoek, met drie stenen kisten, twee verzegel de en een open." Voor ik dit vertolkte aan sir Henry, die het licht droeg, kon ik mij niet weerhouden haar te vragen, hoe ze deze dingen wist, indien niemand deze plaats had betreden na de blanke man, veel geslachten geleden. „Zo" zei ze. „gij die op de sterren woont, weet ge niet, dat sommigen lang le ven en dat sommigen ogen hebben, welke door de rotsen kunnen heen zien? Ha! ha!" „Kijk in die hoek, Curtis", zei ik, de plaats aanduiden de, welke Gagooi had aangewezen. „Hallo vrienden!" riep hij, „hier is een inham. Mijn hemel, kijk eens hier!" Wij haastten ons om bij hem te komen. Tegen de wand van deze inham waren drie stenen kistjes ge plaatst, elk ongeveer twee voet in het vierkant. Twee waren gesloten met stenen deksels, het deksel van het derde stond open. „Ziet", herhaal de hij met hese stem en hield de lamp boven de open kist. We keken en konden een ogenblik niets onder scheiden door de zilveren glans, wel ke ons verblindde. Toen echter onze ogen eraan gewoon waren, zagen wij, dat de kist voor een gedeelte was ge vuld met ongeslepen diamanten, meest van belangrijke afmeting. Ik bukte en nam er enige op. Ja. er was geen twijfel aan, het was het zeep achtige gevoel, dat niet bedriegen kan. Ik hijgde, toen ik ze liet vallen. „We zijn de rijkste mannen van de hele wereld", zei ik. „Monte Christo was, bij ons vergeleken, een kwajon gen. We zullen de markt overstro men met diamanten." ,,'t Is maar de kwestie om ze daar te krijgen", zei sir Henry. Wij stonden stil met bleke gezichten en keken elkaar aan, de lamp in het midden en de glimmende stenen bene den ons. alsof wij samenzweerders waren, gereed om een misdaad te doen, inplaats van, zoals wij dach ten, de rijkste mannen op aarde. „Hu! hu! hu!" grinnikte de oude Gagooi achter ons en ze fladderde rond als een vampierachtige vleer muis. „Daar zijn de prachtige stenen waarvan ge zoveel houdt, blanke mannen, zoveel als ge wilt, neemt ze, laat ze door uw vingers glijden, eet ze op. hee hee drinkt ze, ha! ha!" Op dat ogenblik vind ik dat er zo iets belachelijks was in het denkbeeld om diamanten te eten en te drinken, dat ik luidkeels begon te lachen, een voor beeld dat door de anderen werd ge volgd zonder te weten waarom. Daar stonden wij en lachten over de stenen, welke door de delvers in het grote hol daarginds en voor ons verzameld door Salomo's mannen van over de zee en wier namen geschreven waren in de was op het deksel, dat bijna geheel vergaan was. Salomo had de stenen nooit gekre gen, noch David, noch Da Silvestra, noch iemand anders. Wij hadden ze gekregen: daar voor ons waren mil joenen panden aan diamanten en dui Bij Rheumatische Pijn veroorzaakt door onzuiver bloed brengt Kruschen uitkomst Dat komt door de bloedzuiverende kracht van Kruschen. De zes minerale zouten waaruit bet is samengesteld, hebben zo'n aansporende werking op de bloedzuiverende organen, dat het bloed van stonde af aan sneller gaat stromen. Onzuiverheden daarin kun nen zich niet meer vastzetten in de gewrichten en zo veroorzaken die ook niet de pijnen meer, die U nu dag en nacht kwellen. 144-oo zenden aan goud en ivoor, er alleen maar op wachtende om meegenomen te worden. Plotseling bedaarde onze vlaag en hielden wij op met lachen. „Opent de andere kisten", schreeuwde Ga gooi. „Er zijn er zeker nog meer in. Verzadig u, blanke herenHa! Ha! Verzadig u!" Aldus aangemoedigd, gingen wij aan het werk, om de stenen deksel van de 'twee andere kisten op te lich ten; aanvankelijk niet zonder een ge voel van heiligschennis, verbraken wij de zegels, die eraan bevestigd waren. Hoezee! Ze waren vol. vol tot de top; althans de tweede was het: geen ongelukkige inbrekende Da Silvestra had daaruit een geitenvel gevuld. Wat de derde betreft, deze was slechts voor een vierde gedeelte vol, maar het waren alle uitgezochte ste nen niet minder dan twee-en-twintig karaat en sommige zo groot als een duivenei. Een goed deel van deze gro te stenen echter waren een weinig geel. Wat wij echter niet zagen, was de verschrikkelijke kwaadaardige blik, welke de oude Gagooi op ons wierp, toen ze kroop, kroop als een slang uit de schatkamer en door de gang naar de rots. Hoort Kreet op kreet komt langs het gewelfde pad. Het is Foulata's stem. „Oh. Bougwan help! help! de steen valt!" ..Ga weg dan meisje, ga weg!" „Help! help! zij heeft mij gestoken!" (Wordt vervolgd),

de Stem | 1956 | | pagina 5