ST. JACOBUSSCHOOL TE GOES BESTAAT 75 JAAR Interessante discussie over aardappelbewaring Minister Cals te Hulst Aantal stenig ?recitigden in Brabant en Zeeland Eerste steen gelegd voor kleuterschool Koewacht Jubilerende school en jubilerende Zusters m Kwaliteit zuivel teTuggelopen Sun balm Studiedag N.C.B. te Bergen op Zoom Te weinig landbouwscholieren in Zeeuwsch- V laanderen Inleidingen van ir. J. Wellen ir. P. Bakker Arkema en Minister Witte sprak te Goes ONZE VERKIEZINGSDIENST IN ZEE U \V'SCH-VIAAN DEREN Zh.b.t IWS(li-li.AASbERFM 2 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 13 JUNI 1956 2 l oorbeeld en vormende kracht LISTIGE KOOP Chefarine „4" doet wonderen Landbouwconsulenten hielden inleidingen In één nacht Faillissementen Hoogwaterstanden Hartelijke huldiging Walcheren MIDDELBURG Zuid-Beveland GO*S Bulletinering van verkiezingsuitslagen Nieuwe B.L.O.-sehool Burgerlijke stand Burgemeester verrichtte plechtigheid TERNEUZEN Burgerlijke Stand HULST Mater Amabilisscliool sloot vijfde cursus kleuterbureau Regen komt klein fruit ten goede AGENDA Heden Morgen In 1876 waren de Penitenten Recollectinen, beter bekend als „de zusters van Etten", op dringend verzoek van pastoor Wen nen naar 's-Heerenhoek gekomen, om zich te belasten met het onderwijs aan de katholieke meisjesschool aldaar. Deken Ever- steyn te Goes leerde zo van nabij geest en werk van de zusters kennen en kwam op het idee om met hun medewerking in zijn parochie, die helemaal nog geen bijzonder onderwijs kende, een katholieke meisjesschool te beginnen. De deken polste eerst de bisschop vanJIaarlem, mgr. Wilmer over dit plan, die er direct voor gewonnffi was en gaf de deken verlof een pand aan te kopen. minique aan mgr. van Beek, de bis schop van Breda: „De zeereerw. deken en de parochianen achtr zich gelukkig een zusterschool te .ezit- ten; ze zijn de zusters zeer genegen en tevreden over het onderwijs. Alle r.-k. kinderen zijn bij de zusters op. school, 2 gezinnen (ambtenaren) uit gezonderd. Er zijn 9 zusters, welke het er zeer volhar.dig hebben, want het is er ook avondschool voor hand werkendat was nodig om te be letten dat de kinderen des avonds no§_ van de stadsscholen gebruik maakten." De houding van de schoolopziener tegenover de zusters was minder prettig. Deze heer kon het namelijk niet over zijn gevoelig hart verkrij gen om de zusterschool te bezoeken, daar ze zich bevond ter plaatse waar zijn voorouders, strenge protestanten, hadden geleefd en gewerkt. Blijkbaar dacht deze opziener, dat zijn voor ouders pas na 1578 gestart waren! Door het tactvolle optreden van het hoofd der school draaide de man langzamerhand bij een waar schijnlijk ook omdat de tijd alle wonden heelt. De werkzaamheden der zusters breidden zich voortdurend uit. In 1883 werd een volledige naaischool opgericht en in de z.g. „bidschool" kregen de jongens onderricht in de „christelijke lering". Later namen de zusters in de eer ste en tweede klasse der lagere school ook de jongens op. Door de toename van het aantal leerlingen was uitbreiding van school en klooster gebiedend r.ood'.akeliik geworden en in 1913 nam het -kerk bestuur, dat toen bestond uit deken J. Baede cn de heren H. ^tieger. D. v. 't Westeinde, F. Kosters en W. Bit ter (de laatste nog in leven) het kloeke besluit om een nieuwe school annex zustershuis te bouwen. Met spoed werd begonnen en in Septem bers 1913 konden reeds twaalf zus ters hun nieuwe home betrekken, terwijl 8 januari 1940 de nieuwe scholen betrokken konden worden. ULO-SCHOOL GEOPEND De wereldoorlog die in 1914 uit brak sloeg de activiteiten niet lam van kerkbestuur en eerw. zusters. Alle moeilijkheden ten spijt opende men in 1916 een Ulo-school voor meisjes, die onder de eminente lei ding van soeur Joseph onmiddel lijk een goede naam kreeg. Van 1924 af werden daarin, op her haald aandringen van de parochianen en met verlof der bisschoppen van Haarlem en Breda, ook jongens op geleid. In 1930 werd de fröbelschool veel te klein en mede omdat de gemeente de subsidie per leerling belangrijk had verhoogd, besloot het kerkbe stuur mede schoolbestuur een nieuw modern gebouw in de Wijn gaardstraat te doen bouwen. Onder leiding van architect Rothuizen wer den de plannen uitgevoerd en in Het oog van het kerkbestuur viel op een kapitaal huis en erf aan de Vlasmarkt, dat eigendom was van een bekende Goese familie. Omdat in het toen sterk-protestantse Goes te voorzien was, dat bedoelde familie het pand niet zou prijsgeven, wan neer zij wist, waar het voor ging dienen, moest voorzichtig worden gemanoeuvreerd. Kapelaan A. Schou ten, een doortastend man en rechter hand van de deken was dit wel toe vertrouwd. Hij zocht en vond een stro-man, die de koop inderdaad tot stand wist te brengen en daarna het herenhuis overdroeg aan het kerk bestuur. Spoedig daarop kwam de deken met mère Dominique te Etten over een, dat de zusters zich in de maand juni 1881 dus 75 jaar geleden te Goes zouden vestigen om er een lagere-, een bewaar- en een naai school te beginnen. Alle inkomsten zouden aan het kerkbestuur komen, terwijl de zusters behalve vrije huisvesting f 200,per jaar zouden ontvangen. Meer kon het niet lijden, omdat het rijk in die jaren het bijzonder onderwijs vrijwel aan zijn lot overliet. In allerijl werd het huis ingericht voor school en verblijf der zusters. Het was allemaal vrij primitief, maar destijds ging alles niet zo in de per fectie als thans. 27 juni 1881 was de grote dag voor Goes. Na ruim drie eeuwen trokken religieuzen er weer binnen om hun zegenrijk werk aan te vangen. Het waren soer Aloysia Wiericx. over ste en onderwijzeres; soeur Clemen- ce Loomans, h.-onderwijzeres; soeur Angela Vermase; soeur Ignatia Sprangers; soeur Isidore Halmans, gediplomeerde handwerkonderwijze- ressen; soeur Liguori Drabbe, gedi plomeerd in schoonschrijven en de soeurs Eustachia Stoop en Odul- pha Bax. Deken Eversteyn gaf de school St. Jacobus als patroon, die ook de zijne was en tot op heder. is dit zo ge bleven. Op 2 juli 1881 werd de school ge opend met enige plechtigheid en reeds dadelijk had men op de lagere school 68 leerlingen en op de bewaar school 90 kinderen, wat een belofte inhield voor de toekomst. 'n Half jaar later schreef mère Do- (Advertentie) BCSOlMDt GENEISMIDDCLIM IN ÉÉN TABLET 1 T«g«npijnen«ngriap Geschikt voordegevoeligste maag. wan» die wordt beschermd door ha» bestanddeel Chaiarea. In het Schuttershof te Goes heb ben ongeveer 'n vierhonderd belang stellenden geluisterd naar vier spre kers over het probleem der aardap pelbewaring. De discussie-middag was georgani seerd door de Zeeuwse landbouwcon sulenten dr. C. v. Berkom en ir. M. Sanders. De referaten waren zeer kort en bedoeld om de discussie op gang te brengen, welke opzet zeer goed slaagde. De heer M. Murre te Goes, hoofd Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst leid de het onderwerp „Temperatuursver- loop en luchtmengen" in. Bij het be waren van aardappelen draait alles om de temperatuur", aldus de heer Murre, die daarbij wees op het grote Congres te Oosterhout De kwaliteit van de zuivel is ten opzichte van 1954 teruggelopen, door dat een groot deel van de aangevoerde melk niet naar kwaliteit wordt uit betaald, aldus deelde ir. F. v. d. Vring, rijkszuiveloonsulent mede op het con gres van de Nederlandse Zuiveibond, dat dinsdag te Oosterhout in het Men- to-ontvangstcentrum werd gehouden cn waarbij vertegenwoordigers van 37 Brabantse en 5 Zeeuwse coöperatieve zuivelfabrieken aanwezig waren. De vergadering werd geleid door voorzitter J. v. Iersel uit Helvoirt, die in een rede van een half uur uiteen zette dat de fabrieken niet teveel moe ten steunen op de door de regering vastgestelde garantieprijzen, doch door samenwerking op eigen kracht kans zullen moeten zien een economische bedrijfsvoering te verkrijgen. De ga rantieprijzen moeten slechts gezien worden als een verzekering tegen re- genschade. Deze woorden van de heer J. van Iersel w wden nog eens benadrukt door de voorzitter van de Koninklijke Ned. Zuiveibond en voorzitter van de Fe deratie van Ned. Zuivelbonden, de heer v. Waes, burgemeester van West- dorpe. De secretaris van de Kath. Ned. Boeren en Tuindersbond, mr. Brouwer 'rong aan op een grotere samenwer- ing tussen de coöperaties en de tandsorganisatie. belang van een goede thermometer en dan op een goede plaats aange bracht. Het blauw worden (opwarmen) van de aardappelen is nog steeds een pro bleem. Hierover sprak Dr. de Jong van de Stichting Aardappelbewaring. Hij wees op de verschillende manie ren van opslaan en de graad van 't blauw worden, op mogelijkheden tot voorkoming hiervan e.d. POEDERS. In de interessante discussie, die hierop volgde, werden zowel de elek trische als de gasverwarming ten to nele gevoerd en voor beide mogelijk heden bleken warme voorstanders te bestaan. Ir. M. Sanders, Rijkslandbouwcon- sulent in Zeeuwsch Vlaanderen, bracht de „Kiemremmingsmiddelen" ter sprake, met name het zgn. „poe der". Hij wees erop, dat er talrijke „poeders" in de handel zyn, maar dat lang niet alle aan de zeven ge stelde voorwaarden voldoen. De beste noemde Ir. Sanders die merken, wel ke als basis ICT hebben. Bij het mechanisch laden en lossen der aardappels komt heel wat kijken. De heer Hofstra, van de Stichting aardappelbewaring gaf hierop zijn vi sie, aan de hand van een collectie projecties. Voorts liet hij een groot aantal soorten transporteurs de re vue passeren. Tenslotte werden een aantal lan taarnplaatjes van verschillende in Zeeland aanwezige bewaarplaatsen vertoond. (Advertentie) Uw handen gaaf en zacht Vroag Uw Apotheker of Drogist Uitgesproken werd het faillisement van de heer A. v.d. Warf te Koude- kerke. R.C. was Mr. A. van Royen en als cur. trad op Mr. J. v d. Weel. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, donderdag 14 juni, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 7.13 en 19.27 uur; te Ter- neuzen om 6.32 en 18.56 uur en te Vüssingen om 6.03 en 18.23 uur. 1931 kon de modelschool worden ge opend. Vier zusters en 114 kleuters trokken erin. Vanwege de crisis werd de ge meentelijke subsidie plotseling dras tisch verlaagd, maar na langdurig overleg tussen kerk- en gemeente bestuur werd een financiële regeling getroffen, welke d'e zorgen van het kerkbestuur niet al te zeer ver zwaarde. een regeling die tot aan de nieuwe Kleuteronderwijswet is blij ven gelden. DE NIEUWE TIJD. De oorlogsjaren 1940'44 bezorg den de zusters heel wat last, door dat een deel van de gebouwen werd bezet. Niettemin ging het onderwijs voort. De sterke groei der bevolking var. Goes na de oorlog, schiep nieuwe problemen. De Ulo-school moest ver huizen naar de Westsingel, de frö belschool die te klein werd kreeg een buitenschool in <ie Tulpstraat en in 1950 werd aan de lagere school een V.G.L.O.-klas toegevoegd. Op dit moment is alles nog in beweging er. liggen ontwerpen voor een nieuwe elfklassige school in West op uitvoering te wachten. NU HET JUBILE NADERT. Achter deze kroniek vol feiten rij zen torenhoog de verdiensten op wel ke de eerw. zusters voor het bijzon der onderwijs te Goes hadden. Dui zenden jongens en meisjes hebben zij iets meer meegegeven dan school se kennis alleen. De waarde van hur. voorbeeld en vormende kracht is niet te schatten, evenmin als het geen ze meer dedc-» dan op de les rooster staat. Daarom vormde zich uit de ouder commissie een comité, dat de dank baarheid der oud-leerlingen en die van de ouders wil laten uitmonden in een fonds, dat men de zusters van Etten op het diamanten jubilé van hun scholen wil aanbieden voor een altaar in de kapel, die zal moe ten komen bij het nieuwe zuster huis, dat eerlang wel bij de nieuwe school zal moeten verrijzen. Bijdragen voor dit fonds zullen spoedig verzameld worden en onge twijfeld spontaan worden gege ven. Aan de vooravond van de verkie zingen van vandaag heeft katholiek Zeeuwsch - Vlaanderen zijn verkie zingscampagne besloten met een van die grote manifestaties, waaraan de ze streek gedurende de afgelopen we ken als het ware gewoon is geraakt. In, Hulst kwam namelyk minister Cals spreken en zijn komst was voor de KVP-ers van Zeeuwseh-Vlaande- ren aanleiding hem hartelijk te hul digen met wat hij bereikte op het gebied van het onderwijs. Achter de vrolijk spelende Konink lijke stedelijke harmonie marcheer den organisatoren en sprekers, ge volgd door een massa publiek door de stad naar zaal Koning van En geland", waar het jongenskoor .Zin gende jeugd", o.l.v. broeder Leander de minister huldigde met een spe ciaal voor deze gelegenheid gemaakt lied. Drs. J. Boezeman, rector van het Janseniuslyceum bracht de dank van alles wat bij het v.h.m.o. be trokken is, zijn bewondering erover uitsprekend, dat de minister niet is ondergegaan in de lawine van tegen strijdige adviezen. Daarna vertolkte de heer Th. Win- nubst de dank van de bij het tech nisch onderwijs betrokkenen. Tenslotte was het de heer Geeraerds voorzitter van de KOB in oost-Zw.- Vlaanderen, die de betekenis van minister Cals in een kernachtige toe spraak naar voren bracht. Aan deze huldiging ging een toespraak vooraf van min. Cals zelf, die daarin een principiële vergelijking maakte tus sen wat andere partijen in hun ver- kiezingsgeschriften verkondigen en wat zij in de parlementaire praktijk doen Tevoren was in Sluiskil een openlucht-meeting gehouden waar de Zeeuwse kandidaat J. van GEMEENTE MIDDELBURG SPREEKUUR BURGEMEESTER MIDDELBURG In verband met de op 13 juni a s. te houden verkiezingen kan het spreekuur van de burgemeester op die dag niet gehouden worden. Middelburg, 11 juni 1956. 393-0 Voor ons bureau op de Westsingel 98 zullen evenals by vorige verkiezingen, hedenavond de stembusuitslagen wor den gebulletineerd. Omdat de stemlokalen tot 7 uur zijn geopend inplaats van tot 5 uur, zal ook twee uur later dan anders met bulletineren kunnen worden begon nen. Een vriendelijk maar bepaald drin gend verzoek aan allen, die hun nieuwsgierigheid moeilijk kunnen be dwingen: wil het opbellen naar onze kantoren, om naar bepaalde uitslagen te informeren, nalaten. De telefoon zal het toch al nauwelijks kunnen verwer ken- en er wordt gewerkt onder hoog spanning. Er is dus werkelijk geen tijd om individueel uitslagen te verstrek ken. EIGEN HOME VOOR WIJKVERPLEEGSTER Van het bestuur van het Wit-Gele Dongen 1 Kruis vernamen wij dat de wijkver- sprak en die daarna snel naar Hulst pleegster thans een eigen home bij het magazijn heeft gekregen, n.l. in de 's H. H.-kinderenstraat no. 37. Het magazijn is voortaan op vaste uren geopend. Alles bij elkaar een geluk kige verbetering. reed om daar ook het woord te voe ren. Hij wees daarbij voornamelijk op het Zeeuwsch-Vlaamse probleem van het isolement en bepleitte nadrukke lijk een sterke Zeeuwsch-Vlaamse eenheid die nodig is om de gedachte aan een vergeten hoek uit te ban nen. Aan het slot van de bijeenkomst hekelde mr. dr. Mes in verontwaar digde bewoordingen een interview van De Nieuwe Eeuw, dat, naar hij zei, als katholiek weekblad gemeend heeft verkiezingslectuur te moeten serve ren, waarin de beweegredenen der katholieke kiezers om op de KVP te stemmen, geridiculiseerd worden. Noord-Brabant telt bij de verkiezingen van heden 710.106 stemgerechtigden, Zeeland 163.870. D.i. resp. 64650 en 2516 meer dan in 1952. Hier volgens ook no*g enkele cijfers voor enkele grotere plaatsen in deze provincies: 1952 1956 Méér Bergen op Zoom 16243 17612 1369 Breda 50578 55096 4518 Eindhoven 76452 82152 6300 's-Hertogenbosch 31373 34480 3107 Middelburg 13476 13823 347 Oosterhout 10665 11302 837 Roosendaal 17816 J9444 1628 Tilburg 64584 68285 3701 Vlissingen 14728 16103 1375 Nog dit jaar hoopt het bestuur van de ..Koningin Wilhelminaschool" een geheel nieuwe BLO-school te kunnen laten bouwen. Van de hoofdinspec teur LO is n.l. bericht ontvangen dat de bouw van deze school op de ur- gentielijst 1956 is geplaatst. Zeer waarschijnlijk komt bij de school een gymnastieklokaal. De architect, de j heer J. de Bruyn alhier, heeft het I schetsplan al gereed voor de school I zMf en beiin juli hoopt men de offi ciële toestemming te bekomen. Na tuurlijk kan het nog wel enkele maan. den duren voor men met de bouw beginnen kan. Geboren: Johannes zv K. Striker- Normann; Catharina dv J. Nijsse- Verburg; Helena dv P. Corstanje-v. j Bremen; Leonoor dv W. v. Heel-v. Lent; Carolus zv H. Beirnaert-de Jonge; Theodora dv J. Eversen-de Wijze; Anna dv A. de Vrieze-Zuid- weg. Ondertrouwd: D. Rouw 27 jr. en P. v. Noort 25 jr. Gehuwd: J. Verhoeven 44 jr. en L. de Jonge 36 jr.; J. de Bruijn 28 jr. en J. Haeck 30 jr. Overleden: H. Bakker 78 jr., echtg. v. S. de Pee; K. Bolle 64 jr., echtg. v. J. Vermeulen. (Van onze speciale verslaggever.) In „De Korenbeurs" te Bergen op Zoom werd dinsdag door de N.C.B. een studiedag belegd, die werd bij gewoond door talrijke boeren uit west Brabant, de Biesbosch en Zeeuwsch- Vlaanderen. Ir. J. W. Wellen, secretaris van de N.C.B. behandelde een aantal proble men van bedrijfs-economisehe aard, terwijl ir. P. W. Bakker Arkema de mechanisatie van de landbouw be lichtte. Ir, J. W. Wellen sneed enkele be langrijke Zeeuwsch-Vlaamse proble men aan, voornamelijk dan het on derwijsprobleem. Hij zei, dat de mid delbare landbouwschool van Hulst, alsmede de lagere landbouwscholen van Aardenburg en Koewacht met een gebrek aan leerlingen hebben te kampen, zodat zij nog slechts amper bestaansrecht hebben. I De spreker betoogde, dat het voor de boer noodzakelijk is, dat hij goed onderwijs heeft genoten. De boer is immers niet alleen een leider van een bedrijf, hij is vooral ook een econoom. Nog eens terugkomende op het onder wijs aan de middelbare landbouw school te Hulst, zei ir. J. W. Wellen, dat momenteel nog 19 leerlingen het onderwijs volgen, terwijl er in de kring Hulst van de NCB in totaal al 814 leden van de standsorganisatie wonen. Het percentage studerenden is dus wel erg gering. Ir. Wellen wees er ook op, dat er op dit ogenblik wordt gestreefd naar een ombouw van het lagere landbouw onderwijs. Hij zei ook dat men er naar streeft, dat landarbeiders land bouwonderwijs gaan volgen. BETER BEGRIP. De rede, die door ir. P. W. Bakker Arkema werd gehouden was hoofd zakelijk van een landbouw-technische Onder grote belangstelling werd de eerste steen gelegd voor de in aan bouw zijnde nieuwe kleuterschool te Koewacht. Deze nieuwe school zal de naam dragen van Onze Lieve Vrouw van Fatimaschool en zal worden be stuurd door de Zusters van Ouden bosch, die eveneens het beheer heb ben over de bestaande meisjesschool. Bij deze plechtigheid waren onder meer aanwezig de burgemeester van Koewacht, de raadsleden met hun echtgenoten, de zusters met de kinde ren van de kleuterschool, het ge- meentepersoneel, pastoor en kape laan, de aannemers en vele belang stellenden. Deze moderne school zal 3 leslokalen en I speellokaal krijgen. De eerste steen werd aangebracht door de kinderen van de kleuterschool De plechtigheid begon met het zege nen van de steen door de pastoor. Hierna voerde burgemeester Dierick het woord. Hij bracht op de eerste plaats dank aan de zusters van Ouden bosch voor hun correct beheer der school in Koewacht en sprak de hoop uit dat ook deze nieuwe kleuterschool met dezelfde liefde zal beheerd wor den. Hij feliciteerde zuster Edeltru- dus met het behalen van het diplo ma als hoofd kleuteronderwijzeres. Hij bracht dank aan het gemeentebestuur voor het tot stand komen van deze mooie school welke een dringende noodzaak bleek in Koewacht, aange zien de kinderen met niet minder dan 120 in een klas zitten. Hij deed een dringend beroep op aannemer Man- nens om de school zeker met septem ber a.s. geheel kant en klaar te heb ben. Hierna metselde burgemeester Dierick de eerste steen in het nieuwe gebouw dat het opschrift draagt „O.L. Vr. van Fatima-school, eerste steen gelegd door burgemeester G. Die rick, Koewacht, 11 juni 1956". Pas toor Ligthart sprak namens de alge meen overste van Oudenbosch en me moreerde de lijdensweg voor men tot de bouw der nieuwe school kon over gaan. Hij feliciteerde allen die tot de totstandkoming hebben medegewerkt en bracht speciaal dank aan het ge meentebestuur dat zeker de grote stoot hiervoor gegeven had. Hij dank te namens de moeders der gezinnen de zusters voor het opofferend werk dat zij verrichten voor hun kinderen. Deze school, aldus de pastoor, zal aan de modernste eisen voldoen, een school met een vernieuwde inventa ris voor een vernieuwd kleuteronder wijs. Als laatste der sprekers beloof de aannemer Mannens zijn uiterste best te zullen doen om de school in september klaar te hebben. Als blijk van waardering gaf hij de burgemees ter een zilveren truweel met houten cementbakje. Als slot van de plech tigheid werd door de kinderen van de kleuterschool het Fatimalied gezon gen. aard. Hij pleitte echter voor een beter begrip voor de positie van de land arbeider. De landbouwer is niet, zoals het zo vaak wordt beweerd, een onge schoolde kracht. Het tegendeel is eerder waar. Het is een kracht, die wel degelijk op de hooogte moet zijn van een zeer groot aantal problemen. Mechanisatie is noodzakelijk, ver telde ir. Bakker Arkema. In 1925 kostte één uur arbeid twee kilogram tarwe, thans zes kilogram tarwe. Ook hij pleitte voor scholingsmogelijkheid voor de landarbeider, De inleidingen werden gevolgd door discussies. Boeiende uiteensetting over de woningnood Minister Witte besloot gisteren zijn verkiezingstoernee in het Goese Schuttershof, waar hy voor de KVP een zakeiyk en goed gedocumenteerd betoog hield. De minister behandelde eerst de sa menwerking in het kabinet op brede basis en wees daarbij op het onzin nige van het streven om het goede wat de regering tol- stand bracht alleen aan een bepaalde party toe te schrij ven. Minister Witte poneerde de stel ling dat het samengaan der verschil lende partijen in ons land zegenrijk had gewerkt. Een betrekkeiyke rust is er het gevolg van geweest- Daar ook bij deze verkiezing geen groep de meerderheid kan behalen zal samenwerking nodig blijven, maar binnen die samenwerking is het zaak zo sterk mogelijk voor de dag te ko men, om daardoor kans te krijgen zo veel mogelijk van het eigen program te verwezenlijken. In dit verband wees de minister op verschillende spe cifiek katholieke verlangens, welke de laatste vier jaar verwezenlijkt wer den, wel met medewerking van an deren, maar dank zij ook onze krach tige invloed. Spreker gaf aan hoeveel van die verlangens nog wachten op vervul ling, speciaal op het gebied van het eigen woningbezit en de woningen van grote gezinnen. Buitengewoon boeiend vertelde de minister over de woningnood, hoe die ontstond en wat er gedaan wordt om er onder uit te komen. Tenslotte verdedigde de minister het goed recht der katholieken op een eigen organisatie. Het vaste beginsel der ene KVP prefereerde de minister boven de PvdA. die zoveel uiteenlo pende richtingen kent. De rondvraa- ts zeer geanimeerd en puntig war iet wederwoord van minister Witte Ten aanzien van de nieuwe regeiir u-en woningbezit zei spreker, dat de -"-'ddelende organen daarvoor uit hei vrije bedrijf moeten o-pkomen en da' het niet in de bedoe ling ligt de bouwkas voor Nederlandse gemeenten een monopoliepositie te geven. In Zeeuwsch-Vlaanderen wordt vanavond in vier plaatsen een ver- kiezingsdienst georganiseerd door Dagblad De Stem. In Hulst zullen, zoals altijd, aan ons bijkantoor door middel van een geluidsinstallatie de uitslagen worden bekend gemaakt, in de eerste plaats die van eigen gewest, maar ook die van overig Nederland. Bovendien worden alle uit slagen gebulletineerd. In Terneuzen is onze verkiezingsdienst actief in ons hulpkantoor in de Noordstraat, waar eveneens door middel van luidspreker en bulle tins de uitslagen direct na ontvangst worden bekend gemaakt. Vervolgens is een verkiezingsploeg werkzaam te Oostburg, in Hotel Du Commerce, waar ook via luidspreker en per bulletin zal worden ge zorgd dat men zo spoedig mogelijk op de hoogte is van wat de kiezers in stad, dorp en land beslist hebben. Tenslotte willen we gaarne wijzen op de activiteit van de KVP- afdeling te Sluiskil, die- in samenwerking met Dagblad De Stem e%n uitslagendienst verzorgt. Dit gebeurt op een daarvoor geschikte plaats: aan cafetaria de Krijger. Een vriendelijk maar bepaald dringend verzoek aan allen die hun nieuwsgierigheid moeilijk bedwingen kunnen: wil het opbellen naar onze kantoren, om naar bepaalde uitslagen te informeren, nalaten. De telefoon zal het toch al nautoelijks kunnen verwerken en er wordt ge werkt onder hoogspanning. Er is dus werkelijk geen tijd om individueel uitslagen te verstrekken. Huwelijksaangiften: Simon Blok 37 jr. en Amelia Baart 38 jr. (won. te Axel). Huweiyken: Paul de Bock 27 jr. (won. te Assenede (B.) en Agnes de Clerck 27 jr.; Jan Siudzinskl 34 jr. en Maria Neels 34 jr. Geboren: Janneke dv C. Drabbe- Hamelink; Hendrik zv J. v. Es-Oele; Patricia dv A. Brussé-de Wagenaere (won. te Sas v. Gent); Jan zv C. Jansen-Lensen (won. te Axel); Maria en Josephina ds. v. Chr. Schoonis- Muis (won te Sas v. Gent); Cornells zv J. de Vos-Elve; Bernardus zv B. de Krijger-Hagens; William zv M. Cortvriendt-Mangnus (won. te Bier vliet). Overleden: Henrietta de Rijk, 1 dag (won. te Hontenisse)Willem de Rid der 49 jr. (won. te Axel), geh. gew. met J. Oppe; Julius Uytterhoeven 82 jr. (won. te Sas v. Gent), echtg v. A. Berge; Janna Herrebout 83 jr., ongeh.: Renatus de Block 54 jr. (won, te Zuiddorpe), echtg. v. Martha v. Ooteghem: Augustus de Waele 73 jr. (won. te Koewacht), echtg. v. A. v. Damme; Cornelia de Bokx 85 jr., geh. gcw. met A. Heijnsdijk. Sas van Cent STATIE-KERMIS BEGINT ZONDAG A.S. Op 17, 18 en 19 juni a.s. zal in ons dorp weer de traditionele „Statieker mis" worden gehouden. In café Kalfs vel worden op deze dagen prijs-staak- bollingen gehouden, terwijl in hotel Modern 3 dagen amusementsmuziek wordt gegeven met verrassingen. In café de Ridder a.d. Westdam zijn er op zaterdag en zondag seriekaartin- gen, terwijl zondag daarbij nog een schieting wordt gehouden. Café de Roos brengt op rrfaandag een koppel- koers voor duiven en een prijskaar- ting Tenslotte worden maandag na school tijd te circa vier uur kinderspelen ge houden n.l. zaklopen en rolschaats- wedstrijden voor meisjes en autostep- koers en hardlopen voor de jongens. Overplaatsing De assistent bij 's-rijks belastingen, de heer H J. A. F. Balk, alhier, is met ingang van 1 juli a.s. overgeplaatst naar Arnhem (visitatie). De heer Balk was sinds 1942 in onze gemeente werkzaam. (Advertentie) deze avond een getuigschrift ontvin gen. De voorzitster en deken A. Koop- mans wensten de meisjes geluk en de deken wees hierbij nog eens nadruk kelijk op de noodzaak van een cur sus als deze, ter vorming van de jon ge vrouw. Een der leerlingen bood aan leidster en voorzitster met een hartelijk speechje een boeket bloe men aan. Na dit officieel gedeelte verzorg den de leerlingen enkele amusante voordrachten en de avond werd beslo ten met een bal, waarbij het bandje onder leiding van de heer A. Lan- genhorst zich verdienstelijk weerde. Graauw HET HERSTEL AAN DE KERKTOREN. De grote herstellingswerken aan on ze kerktoren zijn begonnen. Stellin gen zijn opgtbouwd tot bij de wijzer platen, die een goede verfbeurt heb ben gehad, zodat men nu van grote afstand kan zien, hoe laat het is. De herstellingen aan de toren zijn zeer omvangrijk. Er zijn verschillen de muren, die aan muurkanker lijden en een goede beurt nodig hebben. Ook het dak vraagt een grondige re paratie en zal duizenden nieuwe lei en vergen Men hoopt over een paar weken te beginnen met het vernieu wen van een groot gedeelte van het dak. Het werk zal veel tijd en niet min der geld kosten. FANCY-FAIR. Teneinde het kerkbestuur in staat te stellen de zo hoog nodige repara ties aan ons patronaatsgebouw te la ten verrichten, gaat men een fancy fair organiseren. Ze zal waarschijn lijk eind juli worden gehouden. Reeds hebben velen zich bereid verklaard hun medewerking te verlenen. Men schijnt nogal grootse plannen te bera men. Heikant Geslaagd Op het te Tilburg ge houden examen voor het kruideniers diploma slaagden de dames Lydia Maes en Prudentia de Jonghe. Sint-Kruis JAARVERGADERING KLEINE BOOMPOLDER De stembevoegde ingelanden van de Kleine Boompolder hielden de jaarvergadering. Vóór de aanvang werd eerst een excursie gemaakt door de polder, waarbij vooral de water leidingen werden bekeken. De rekening over het jaar 1 mei 19551 mei 1956 werd vastgesteld met een totaal aan inkomsten van f 5975.08 en aan uitgaven f 5372,63, alzo een goed slot van f 602,43, De begroting voor het jaar 1956/1967 werd samengesteld met een totaal aan uitgaven zowel als ontvangsten van f 6933,54. De post onvoorziene uitga ven beloopt f 1776.54. Er zal een dijk- geschot worden geheven van f 25 per ha. in tegenstelling tot het vooraf gaande jaar toen dit f 20 per ha. be droeg. Van onze adverteerders Tijdens een gezellige en geanimeer de feestavond is de lopende cursus van de Mater Amabilisschool voor Hulst en omstreken gesloten. Dit was de vijfde maal dat een driejarige cursus afliep. Mej. R. Maes, leidster van de school, kon hierbij aan 12 leerlingen het einddiploma uitreiken. Verder zijn er nog 15 tweedejaars leerlingen en 32 eerstejaars, die op (Advertentie) A.s. donderdag 14 juni om 1,30 uur, voor diegenen die opgeroepen zijn. Door omstandigheden zal NA het kleuterbureau, om 4 uur het zuigelingenbureau beginnen. Het zuigelingenbureau van 21 juni a s. vervalt. WIT-GELE KRUIS, HULST. ZTC „WINKELT" TE HULST. In haar pand aan de Bontehond- straat, eertijds het magazijn en daar voor zelfs het hoofdpand, heeft de Zeeuwse Textiel Combinatie te Hulst een winkel geopend. Behalve postor derzaak is de Z.T.C. nu dus ook win- keldrijvend handelaar in textielwaren van allerhande soort. Het pand is daartoe verbouwd en heringericht en het maakt, met zijn moderne interieur en fraai geëtaleer de goederen, een uiterst prettige in druk. De regen welke in de afgelopen da gen is gevallen, is vooral door de kleinfruitkwekers in Kapelle en Om geving met vreugde begroet. In geen weken was hier namelijk regen van enige betekenis gevallen en vooral d» aardbeien en frambozen hadden daar van veel te lijden. Nu is er volop re gen gevallen en men verwacht dat dit de kilo-opbrengst gunstig zal be ïnvloeden. Ook voor de kruisbessen was de regenval van groot belang. Dit produkt hangt dit jaar in rijke mate aan de struiken, maar de vruch ten zijn nog steeds klein omdat het zo droog was. Ook deze zullen onge twijfeld flink gaan groeien nu ze vol op water hebben. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Saskat chewan. OOSTBURG Ledel 8 uur: Tussen he mel en aarde. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Aida HULST Bioscoopgebouw: Geboren in gevangenschap. GOES Grand: Benny Goodman story. MIDDELBURG Electro 8 uur: Benny Goodman story. Schouwburg: De laat ste der Sioux. VLISSINGEN Alhambra: Many rivers to cross. Luxor: De zee der verloren schepen. GOES Grand: Oké mr. Deeds. MIDDELBURG Electro: Aida. VLISSINGEN A»hambra: De goede aarde. Luxor: De zee der verloren schepen. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur; De lustige weduwe-

de Stem | 1956 | | pagina 2