GEHUWDE VROUW IN RECHTEN GELIJK AAN DE MAN Gloriedag voor minister van Oven Griekse geestelijke te Londen uitgewezen Aandacht voor paard en ruiter In Bern begon het proces tegen overvallers Roemeense legatie SIBAJAKA moest zonder djongo's naar Australië ,In Nieuw-Guinea concentratiekampen „Als de documenten maar openbaar gemaakt waren DE DOODOP DE WEG Mr. Witteman: „Als zich maar geen moeilijkheden voordoen Athene laat protest horen „Twee kapiteins op cén schip DE R.A.F. TE WATER... Te koud Amerikanen moeten IJsland verlaten Eisenhower gaat Soekarno tijdens persconferentie: goed vooruit Nederlandse in België omgekomen Werktoren toch niet naar zee? Amsterdamse bouwvakkers werken door NAVO keurt plan-1956 goed Wegens plotselinge staking Doodstraf voor generaal Valle Beideanu bracht verslag uit Peking wil ministersconferentie met de V.S. TRUMANS BEZOEK AAN ONS LAND W eekabonnementen. Ned. Spoorwegen Spoedzitting van. V.-raad gevraagd Cyprische terreur in Engeland De moeite was vergeefs 96e JAARGANG No. 22173 Uitgave LM. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Keigerstraat 16. TeL: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd - redaateur: J. J. H A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr EiML.de Rechter, L. J. v. t Westende, P. V M Ver- cauteren Abonn.prijs DU vooruitbet. t 5.85 p. kwartaal P post t 6.55, p. week lultsi. bij niet postbesteli) t 0.45. Incasso wordt berekend Losse numm 13 ct Postrek 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderland WOENSDAG 13 JUNI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage i 0.33 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen t 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staafwerk 3 ct. per m/m extra Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. ireau voor de Zeeuwse Eilanden: GÜES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch- vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) BOXTEL. Dinsdagmiddag is op de Rijksweg Eindhoven-'s-Herto- genbosch de 49-jarige motorrijder K. J. Heinemans, na het passeren van een auto, in volle vaart tegen een voor deze auto rijdende boe renkar gebotst. De man werd zwaar gewond en overleed kort na aankomst in het ziekenhuis te Boxtel. Het slachtoffer, afkom stig uit Meerveldhoven, was ge huwd en vader van 3 kinderen. KIEL. De Nederlandse drakenzei- ler, Martinus L. Wolf (Aerden- hout) is tijdens zijn reis naar Kie^, waar hij aan de Kieler Woche wilde deelnemen, in de omgeving van Delmenhorst met zijn auto dodelijk verongelukt. GIETHOORN. De 69-jarige vee houder E. Werners werd door een personenauto gegrepen en op slag gedood, toen hij met zijn fiets plotseling de weg overstak. ?5 (Van onze parlementaire verslagg. De Eerste Kanier, die in de komende maanden in haar oude samenstelling blijft vergaderen omdat deze Kamer eerst in juli opnieuw gekozen wordt, heeft de minister van Justitie, de 75-jarige prof. J. C. van Oven, het grote genoegen gedaan zijn wetsontwerp te aanvaarden, waardoor de gehuwde vrouw in Nederland in de rechten gelijk wordt gesteld aan de man. De Tweede Kamer had door het aanvaarden van een amendement voorkomen, dat de man in de wet niet langer als het hoofd van de echt vereniging zou worden erkend. Prof. van Oven vond dit echter minder belangrijk, het was hem er om te doen, de vrouw in staat te stellen ook wanneer zij in gemeenschap van goederen gehuwd is, zelf het beheer te voeren over dat wat zij in deze gemeenschap heeft ingebracht en om haar de rechten van de man te geven, zodat zij een eigen bankrekening kan voeren en andere rechtshandelingen stellen. De archimandriet van de Grieks-Orthodoxe Kerk te Lon den, mgr. Kallinikos Macherio- tis is „in het openbaar belang" uit Engeland uitgewezen. De archimandriet is met een vlieg tuig naar Athene vertrokken. Hij is een Cyprioot van geboorte maar heeft DUIZENDEN Parijzenaars moesten het gisteren zonder melk doen. De zuivelboeren waren namelijk in sta king gegaan, uit protest tegen de lage zomerprijzen. IN OKTOBER zullen de Egyptenaren een Nationale Vergadering gaan kie zen van 250 leden. De kandidaten moeten echter door een commissie worden getest. ALGEMENE dienstplicht zal in In donesië worden ingevoerd als het par- lement zich verenigen kan met een wetsontwerp dat thans in voorberei ding is. EEN JAAR gevangenisstraf heeft de officier van 'Justitie bij de Rotter damse rechtbank, geëist tegen een buschauffeur, die zelf kaartjes voor de bus gemaakt en.... verkocht had. PREMIER van Acker en minister Spaak van België zouden van plan zijn naar Moskou te gaan om daar een cultureel akkoord met de Sovjet- Unie te ondertekenen. TWEE Russische torpedobootjagers die voor de Egyptische vloot bestemd zijn, arriveerden gisteren in Alexan- drië. Zij zjjn door Russische beman ningen naar Egypte gebracht. MINISTER Zijlstra en staatssecreta ris dr. Veldkamp zijn onderscheiden met het Grootkruis van dc orde van de Kroon van Thailand. ALL Ebeschuldigingen, die in 1952 tijdens het proces Slansky in Tsjecho- Slowakije tegen Zuid-Slavië en de „Zuidslavische kameraden" zijn ge uit, zuilen uit de handelingen van het proces geschrapt worden. NAMENS prins Bertil van Zweden is een verklaring uitgegeven, waar in geruchten over zijn voorgenomen verloving met prinses Margaret van Engeland zonder meer worden tegengesproken. DRIE maanden voorwaardelijke hech tenis en een geldboete van honderd gulden heeft de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank geëist tegen de 41-jarige bouwkundige B.D.. die verantwoordelijk wordt geacht voor de instorting in de Vijzelstraat vorig jaar. 0K BA SWE, de minister van Lands verdediging in Birma, is door de Ka mer tot premier gekozen, als opvol ger van premier Oe Noe. het grootste deel van zijn leven in Griekenland doorgebracht. Het nieuws was eerder door een woordvoerder van de Grieks-Ortho doxe Kerk te Londen meegedeeld, die verklaarde, dat de leiders van zijn kerk verontwaardigd zijn over de uit wijzing en dat men niet weet, waar om de archimandriet, die drie jaar geleden in Londen kwam, uit het land is gezet. Francis Noel-Baker, Brits Labour- afgevaardigde. heeft verklaard, de kwestie in het Lagerhuis ter sprake te zullen brengen. Griekenland heeft bij Engeland ge protesteerd tegen de uitwijzing van Macheriotis. De 23-jarige Griekse Cyprioot Ste- lios Mavromatis is in Nicosia ter dood veroordeeld. Hij wordt er van beschuldigd in maart op twee leden van de Britse luchtmacht te hebben geschoten. Ineen dorpje nabij Limassol, op Cyprus, is dinsdagavond een terro ristische mijn met elektrische ontste king tot ontploffing gekomen, waar door drie Britse militairen werden gedood en zeven gewond. De wet heeft heel veel voorberei dende studie vereist. Reeds dertig jaar geleden had minister van Oven, toen nog professor aan de Groningse Universiteit, voor dit stelsel gepleit. Het was voor hem een historisch moment, dat hij de laatste dag dat hij nog niet demissionair-minister was ook van de Eerste Kamer goedkeu ring kreeg. Toch hadden vele senato ren er nog veel op aan te merken. Mr. Witteman K.V.P. nield de strijd zelfs vol tot vlak voor de stemming en merkte op. dat prof. van Oven geen achttien-karaats gemeenschap heeft "gemaakt. Als man of vrouw schulden hebben gemaakt, kan de schuldeiser altijd zijn geld krijgen, ook al moet de bankrekening worden aangesproken van degene die de schuld persoonlijk niet heeft gemaakt. Maar gaat het om eigen beheer, dan blijven het toch twee kapiteins op een schip. Hij wilde de wet wel aanvaarden, maar dan alleen in de hoop dat zich in de praktijk geen moeilijkheden zouden voordoen. Mevr. Verweij-Jon- ker P. v.d. A. kon die moeilijkheden niet zien. Er zullen altijd overrovale mannen en spilzieke vrouwen blijven, zei ze, die auto's en bontmantels ko pen. De wet dat gaf zij toe betekent echter een belangrijke stap verder naar een volledige emancipa tie van de vrouw, waarvoor zij prof. van Oven hulde bracht. De vrouw heeft in Nederland al vroeg het kiesrecht gekregen, maar in het huwelijksgoederenrecht is zij steeds achter gebleven bij de man. Minister van Oven vond dc oplossing de beste die er in deze moeilijke kwestie te bereiken valt. Toen het wetsontwerp was aangenomen, kwa men de Kamerleden naar de kabinets tafel om de minister geluk te wen sen. Mr. Witteman was de eerste die hem de hand drukte. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer zich verder ver enigd met de overeenkomst tot instel ling van een Raadgevende Interparle mentaire Beneluxraad. Deze Raad zal de regeringen van de drie Bene- luxlanden van advies dienen aan gaande voorstellen welke bij de sa menwerking van die landen naar vo ren komen. Het gaat daarbij om eco nomische, culturele en juridische kwesties. De IJslandse minister van Buiten landse Zaken, Gudmundsson, heeft 'n nota aan de Amerikaanse ambassa deur in Reykjavik overhandigd, waar in de IJslandse regering verklaart het vertrek van de Amerikaanse troe pen te wensen. Op 28 maart heeft net IJslandse parlement besloten liet IJslands- Amerikaans verdedigingsverdra'g te herzien, of het verdrag op te zeggen, tenzij de Amerikaanse troepen het eiland zouden verlaten. Ook verklaar de het parlement toen de Navo te zul len blijven steunen. President Eisev >wer blijft goed vooruit gaan. Hij heeft dinsdag een half uur in een stoel gezeten. Hij liep bij elkaar een afstand van ruim 20 meter. Dinsdag heeft de president ook voor de eerste maal weer officiële stukken getekend. De 28-jarige mej. van den Bogaer- de uit Eindhoven is gisteravond le venloos aangetroffen in een badkuip van een appartement te Albert Plage. 3ij was als gouvernante in dienst bij een arts uit Eindhoven, die te Knokke met vakantie was. Het onderzoek heeft geleid tot de conclusie dat zij is gestikt doordat gas aan de geyser ontsnapte. Renate Leonhardt Omtrent het uitvaren van de expe ditie van de werktoren van de coöpe ratieve bergingsmaatschappij „Rena te Leonhardt" is bij de betrokken in stanties nog niets bekend. Totnutoe blijft het dus bij de door de heer Visser in Utrecht gedane mede delingen dat hij met zijn duiktoren het komende weekeinde zal uitvaren. De duiktoren ligt nog steeds scheef gezakt op de bodem van het Noord zeekanaal ter hoogte van IJmuiden. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Ruslan Abdulgani heeft in een door. Soekarno gehouden persconfe rentie te Rome.verklaard, dat Indonesië een beslissing van Den Haag afwacht over een voorstel om de betrekkingen met Nederland op een nieuwe basis te stellen. Een Nederlandse correspondent vroeg waarom de Indonesische republiek de Nederlanders voortdurend aanvalt over kolonialisme in Nieuw-Guinea. terwijl Engeland nog steeds in het bezit is van Brits-Borneo en Portu gal van Oost-Timor. Roeslan Abdulgani antwoordde, dat dc Nederlandse en Indonesische re gering in 1949 een overeenkomst had den gesloten, waarbij Nederland de souvereiniteit van het vroegere Ne- derlands-Oost-Indië aan de nieuwe Indonesische republiek overdroeg: ..Daarom kan de Indonesische repu bliek deze contractbreuk niet aan vaarden", zei hij. Tijdens de persconferentie overhan digde een Amerikaans correspondent de tekst van een verklaring, die hij uit Stockholm had gekregen over het De staking: van de Rotterdamse bouwvakarbeiders wordt nog: voort gezet, maar de bouwvakkers in Am sterdam hebben gisteren besloten het werk voort te zetten. Een actiecomité zal de te volgen gedragslijn bepalen bij het georganiseerd overleg over de lonen. In dc taktiek van het Amsterdamse actiecomité, aldus een van de leden, zou het verrassingselement worden ingevoerd, zodat men een korte, on verwachte staking zou kunnen hou den, als het overleg niet naar wens verloopt. De proteststaking in Den Haag was vrijwel algemeen, maar het is niet tot een demonstratie in de binnen stad gekomen. De stakers hielden nu een betoging in de buurt van de Hout- rusthallen. In Groningen besloten de stakende bouwvakkers het werk nog niet te hervatten. bestaan van vijf politieke concentra tiekampen in Indonesië. President Soekarno barstte in lachen uit. even als de Indonesische ambassadeur in Rome, Rasjid. Ruslan Abdulgani zei. breed glim lachend: „Volslagen nonsens". Soe karno voegde daaraan toe: „Hoort u dat heren. Volslagen nonsens. Schrijft u s.v.p. op dat de enige concentratiekampen zijn in het deel van Indonesië, Nieuw-Guinea, waar de Nederlanders nog steeds een mi litaire bezetting hebben". Dertig jaar geleden reeds zou U Ne derlandse concentratiekampen in Nw.- Guinea kunnen hebben aantreffen. In dien de commissie in Stockholm, waarover U spreekt, thans een onder zoek wil instellen." aldus Soekarno, ..deel haar dan maar mede, dat zij zeer laat is". De Olympische ruiterspelen die mo menteel te Stockholm worden ge* honden, worden druk bezocht door koninklijke bezoekers. Op bijgaande foto ziet men vl-n.r. H.K.HPrinses Margaret, Z.M. Koning Gustaaf Adolf van ZwedenH.M. Koningin Elizabeth van Engeland, H.M. Ko ningin Louise en Z.K.H. Prini Bernhard. De Noordatlantische Raad heeft 'n plan voor 1956 goedgekeurd, met de uitvoering waarvan ongeveer een mil jard gulden is gemoeid. Ruim 400 miljoen gulden daarvan is voor wer ken in Duitsland, voornamelijk voor de aanleg van vliegvelden bestemd. Lord Ismay, de secretaris-generaal van de Navo, heeft meegedeeld, dat nu ongeveer 140 vliegvelden gereed zijn. Er is meer dan 2.000 km buis leiding gelegd. i i J Weersverwachting van het K.N. M.I. tot woensdagavond, opge- maakt dinsdagavond te 23.15 uur: J Vrij veel bewolking met plaatse- 'ijk enige regen. Zwakke tot ma- i "ge v ind tussen zuidwest en noordwest. Weinig verandering in J J 'emperatuiu Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Matige westelijke tot noordwestelijke wind. Nevelig tot betrokken met regen. Later opklaringen met en- kele buien. J Vandaag: zon onder 21.03 uur, ?Jaan on,!er 23.53 uur. M"Jjren: z0n op 4.21 uur, maan op t n.o5 uur. i Het krachtige motorvaartuig, dat we hier over de oppervlakte van een vrij ruwe Noordzee zien stuiven, behoort bij uitzondering eens niet tot de zeestrijdkrachten van enige natie, maar tot de Royal Air Force. Het is nl. een nieuwe aanwinst voor de vloot van kleine vaartuigen, die de R.A.F. in Immingham, bij Grims by, heeft gestationeerd. Het vaar tuig kan meer dan dertig knopen per uur lopen Zijn voornaamste taak is de opsporing en redding van op zee verongelukte piloten. Vonnis wordt echter niet uitgevoerd Generaal Juan Jose Valle, een der leiders van de Peronistische opstand van zaterdag in Argentinië, die gis teren werd gevangen genomen, is door een krijgsraad ter dood veroor deeld. Alle terechtstellingen zijn met in gang van gisteren opgeschort. Dit op verzoek van enkele politieke partijen, die verder bloedvergieten willen voor komen. Alle doodvonnissen zullen nu in levenslange gevangenisstraffen worden veranderd. Het aantal totnutoe terechtgestelden is nog onzeker. Men meent dat bij elkaar 39 militairen en burgers zijn doodgeschoten. Ook generaal Tanco zou inmiddels gearresteerd zijn. Omdat de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" enkele Indonesische scheepsbedienden had ontslagen, die een vrachtschip zonder verlof hadden verlaten, zijn zowel bij de maatschap pij in kwestie als bij de Kon. Rotter damse Lloyd enkele honderden djon- gos in staking gegaan. Het gevolg was dat de „Sibajak" gisteren zonder Indonesisch personeel naar Australië vertrok. De Lloyd had enkele tientallen hof meesters van andere schepen gechar terd en bovendien zijn er een 200-tal jonge vrijgezellen onder de emigran ten aan boord, die tegen betaling in Australisch geld bereid zijn de han den uit de mouwen te steken. Men zal echter slechts enkele tientallen van hen behoeven in te zetten. Een bespreking van een vertegen woordiger van het Indonesische Hoge Commissariaat met de actie-leidirïg, heeft geen verandering opgeleverd in het standpunt van het Indonesische scheepspersoneel. Dit zal blijven wei geren aan boord te gaan, zolang het ontslag van enkele collega's niet on gedaan wordt gemaakt. De actie heeft, voor wat Amster dam betreft, allereerst betrekking op de ..Oranje" en de Zuiderkruis' die beide in de Amsterdamse haven liggen. De maatschappij „Nederland" heeft eveneens maatregelen ter voor ziening in de personeelsbezetting ge troffen, om de genoemde schepen in ieder geval op tijd te doen vertrek* ken. In Bern is het proces begonnen tegen de vier anti-communis tische Roemenen, die begin vorig jaar een overval pleegden op de Roemeense legatie in de Zwitserse hoofdstad. De weduwe van Aurel Setu, de legatiechauffeur die bij de overval gedood is, zal waarschijnlijk als getuige verschijnen. De vier mannen die terecht staan, beschuldigd van politieke spion- nage en het gebruik van geweld of dreiging om geweld te gebruiken tegen leden van de legatie en de Zwitserse politie, zijn Oiviu Beideanu, de leider van de groep, Stan Codrescu, Jon Chirila en Dimitru Ochio. Codrescu wordt er voorts van be schuldigd, dat hij de legatiechauffeur dodelijke verwondingen heeft toege bracht met schoten uit een machine pistool. Beideanu en Chirila worden beschuldigd van medeplichtigheid aan deze doodslag. Beideanu zei dat de overval niet vergeefs zou zijn geweest, als in het openbaar meegedeeld kan worden wat voor documenten de overvallers in de legatie hadden aangetroffen. (De Zwitserse autoriteiten hebben indertijd de documenten teruggegeven aan de Roemeense autoriteiten). Dinsdagochtend gaf Beideanu een verslag van de wijze waarop de over vallers in het legatiegebouw binnen gedrongen waren. Chirila en Codrescu bleven de deur bewaken, terwijl Ochiu en hij het ge bouw binnengingen. Na de telefoon lijnen doorgesneden te hebben, gingen zij naar de eerste verdieping waar zij mevr. Setu in haar slaapkamer aan troffen. Beideanu zei dat hij mevr. Setu niet had bedreigd en dat hij slechts haar handen had vastgebonden. Nog steeds gevolgd door Ochiu ging Beideanu daarop terug naar de kanselarij, waar hij vergeefs trachtte de brandkast te forceren. Wel konden de beide man nen enige stalen kasten openbreken, waar zij de sleutels van de brand kast aantroffen. Zij keken snel de dossiers door en staken bepaalde do cumenten, die volgens hen op spio nage betrekking zouden kunnen heb ben, bij zich. Worsteling Setu, de legatiechauffeur, keerde om circa twee uur 's nachts naar de legatie terug, na een der attaché's weggebracht te hebben. Toen hij vlak bij de struik kwam waar Co drescu op wacht stond, gaf deze hem bevel stil te staan. Setu greep echter de loop van het machinepistool vast en liet zich niet afschrikken door waarschuwingsschoten. Codrescu sloeg hem toen met de vlakke kant van de bijl op het hoofd. De chauffeur bracht zijn hand aan het hoofd, draaide zich om en rende terug naar zijn auto. Codres cu volgde hem en toen hij zag dat Setu de deur van de wagen opende vreesde hy dat de chauffeur een wapen wilde pakken. Hij schoot van een afstand van circa vier meter. Ik wilde hem in zijn benen schieten, zei hij. Beideanu verklaarde, dat hij na dit voorval besloot de legatie „tot de laatste kogel en de laatste druppel bloed" bezet te houden. Hij had, zo dra de Zwitserse politie het gebouw omsingeld had, gevraagd om dokters hulp voor de gewonde chauffeur. Communistisch-China heeft aan de V.S. voorgesteld plannen op te stel len voor een bijeenkomst van de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de twee landen, binnen twee maan den na het uitgeven van een geza menlijke verklaring, waarin beide landen afzien van het gebruik van geweld in hun geschil inzake het gebied van Formosa. De oud-president van de Verenigde Staten, Harry Truman, zal morgen voor een vierdaags bezoek in Neder land aankomen. Hij zal dezelfde dag een persconfe rentie geven in hotel „Wittebrug" in 's-Gravenhage. Vrijdag zal minister president Drees de heer Truman een lunch aanbieden in hotel „Kurhaus" te Scheveningen. Koningin Juliana zal Truman op 17 juni op het paleis Soestdijk ontvangen en de lunch met hem gebruiken. Des avonds zal hij met de nachtboot van Hoek van Holland naar Engeland ver trekken. Met ingang van 1 juli zullen de N.S. naast de bestaande algemene maand abonnementen ook achtdaagse abon nementen verkrijgbaar stellen. De prijzen voor deze abonnementskaar ten bedragen 75 voor de le en 52 voor de 2e klasse. Zij zijn geldig voor een onbeperkt aantal reizen op het gehele Spoorwegnet. Algerijnse kwestie De Aziatisch-Afrikaanse groep van by de Verenigde Naties aangesloten landen heeft de Veiligheidsraad om een spoedzitting gevraagd ter bespre king van de Algerijnse kwestie. Cyprioten hebben dinsdag voor het eerst terreurdaden in Groot-Brittan- nië bedreven. Op de spoorlijn Leeds- Sheffield, nabij het station Brightside werden een dertigtal wagons die op een rangeerspoor stonden uit de rails Belicht. Ook werden seinpalen be schadigd en de ruiten van het station ingeslagen. Op de grond was met stenen het woord „Eoka" gevormd. Een dievenbende, die vijf jaar lang bezig was geweest met het graven van een gang via een riool naar de kluis van een bank te Novi higuri, een kleine plaats bij Genua, heeft op het laatste ogenblik haar poging tot roof verijdeld gezien tengevolge van een wolkbreuk. Volgens mede delingen van de politie was de tunnel tegen Kerstmis jU gereed gekomen. Drie bendeleden had den zich op de avond vóór Kerstmis via deze tunnel toe gang tot de kluis verschaft en waren op het punt de brand kast waarin zich een waarde van ruim vier-en-een-half mil joen gulden bevond te for ceren, toen een wolkbreuk los barstte. Het riool en de tunnel geraakten vol water en liepen over zodat de inbrekers zich ge noodzaakt zagen hals over kop te vluchten. Zeven mandie de tunnel gegraven zouden heb ben, zijn gearresteerd.

de Stem | 1956 | | pagina 1