Endocil pa: Zeeuwse B.B. treedt naar buiten ZUID-BEVELAND De De verdwenen 50.000 gulden Autobotsing te Lewedorp De Nederlandse koe geeft de meeste melk GEVARIEERD PROGRAM OP ZEEUWSE CULTURELE DAG Gerinkel in de ruiten Brutale diefstal in gerechts gebouw te Middelburg In Baarland is de brandspuit te koop Provinciale wedstrijden te Goes 300 Deelnemers Broeder Nicolaas overleden Gocsc bankbediende legde eindelijk een bekentenis af Middelburg verwacht een druk seizoen Tilburger overleden Partij van de onnodige Arbeid deeds minder paarden en muilezels St Toenemende aanvoer van aardbeien Hoogwaterstanden De kostersbond jubileert Tienjarig bestaan op 10 juli Botersmokkelaars veroordeeld Gevangenis en boete Raadsvergadering in 'sHeer Arendskerke Mgr. Jos. Baeten Kwadendamme t Nieuwe Lourdesgrot ingezegend Forum, muziek, declamatie en cabaret Z.-Vlaanderen Terwijl de wnd .officier met vakantie was SNOEK ZONDER HENGELEN Juliana bezocht Domburg Er worden vier huizen gebouwd Zwin verbetering kost een miljoen Conferentie van visserij-technologen Pellenaars slipte op terugweg AGENDA Heden Morgen KA1 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 12 JUNI 1956 De B.B. (bescherming bevolking) bestaat thans vijf jaar in Zeeland. De opbouw van deze organisatie heeft geleidelijk aan plaats gehad en thans is men zover dat voor de eerste maal in groot verband naar buiten kan worden getreden. Dit gaat geschieden via provinciale wedstrijden, die zaterdag a.s. te Goes worden gehouden. Er nemen 300 B.B.-ers uit geheel Zeeland aan deel, die gedurende zes uur hun op drachten zullen moeten uitvoeren. De wedstrijden worden gehouden door de blokploegen, de opruim- en reddings dienst en de mobiele geneeskundige teams. BEKERS Er is voor ieder der drie afdelin gen als eerste prijs een beker uit te reiken. De Commissaris der Konin- Bekende portier van Bossche klooster In het Capucijnen-klooster te 's-Her- togenbosch is de bekende Broeder Nicolaas in de ouderdom van ruim 84 jaar overleden. Broeder Nicolaas, in de wereld Hen- ricus Huyben, werd 18 sept. 1871 te Oosterhout geboren; trad 7 febr. 1892 in de Orde der Capucijnen en werd 4 okt. 1894 geprofest. Hij heeft nog even in Babberich en Helmond ge woond, maar zijn verder verblijf is altijd in de Hertogstad geweest. Tot zijn 82e jaar is hij portier ge weest. Op bovenstaande foto ziet men hem bij het in ontvangst nemen van de post. Ook als termijnbroeder was hij in Den Bosch en verre omgeving zeer geliefd en gezien. gin stelde 'n beker beschikbaar voor de blokploegen. Kring 72 geeft er een voor de opruim- en reddingsdienst en de B.B.-stichting zelf doet dit voor de geneeskundige teams. Voor ieder onderdeel der wedstrij den is een aparte jury, die van de geneeskundige teams bestaat geheel uit doktoren. De Goese B.B. zal als gastvrouw fungeren en charterde reeds een kan tine-wagen, om de B.B.-ers van war me koffie te voorzien. De blokploe gen en de reddingsdiensten krijgen opdrachten in de open lucht en de geneeskundige teams werken in Schuttershof, 's Avonds tussen 7 en 8 uur zal de Commissaris der Konin gin de prijzen uitreiken. De negen mededingende blokploe gen bestaan ieder uit 12 man; de negen opruim- en reddingscolonnes uit 10 man en de ien geneeskundige teams uit 9 personen Alle wedstrijden duren maximaal veertig minuten. Iets meer dan twee jaar geleden werd te Goes de bediende van de Amsterdamse bank, M.B. gearres teerd op vermoeden dat hij ten na dele van die bank 50.000.aan bankbiljetten had gestolen uit een aangetekende brief, welke hij zater dagsmorgens op het Goese postkan toor had afgegeven en die op het hoofdkantoor van de bank maandags morgens arriveerdegevuld met krantenknipsels! Voor de rechtbank heeft B. zijn on schuld tot het laatste volgehouden, wat niet verhinderde dat hij tot drie jaar gevangenisstraf werd veroor deeld, welke hij uitzit te Rotterdam. Enige tijd geleden verzocht hij de directeur van de gevangenis te mogen worden overgebracht naar Middelburg omdat hij voor de justitie aldaar een volledige bekentenis wilde afleggen. Aan zijn verzoek werd voldaan en eind vorige week heeft dit in derdaad plaats gehad. B. vertelde daarbij aan de justitie dat hij de bankbiljetten, twintig van duizend en dertig van honderd, in een hoek van de kelder onder het bankgebouw te Goes had verstopt en dat hij bereid was de plek aan te wij zen. Hoewel de rechtbank dit met een Naar het zich laat aanzien zal het vreemdelingenverkeer in Middelburg in het a.s. seizoen zoanig zijn, dat de hotels en pensions niet in staat zullen zijn de bezoekers behoorlijk onderdak te verschaffen. De Vereniging voor Vreemdelingenverkeer heeft dan ook een dringend beroep gedaan op alle inwoners die kamers ter beschikking kunnen stellen, met of zonder ontbijt, zich bij haar aan te melden. Gistermiddag wilde de 34-jarige vertegenwoordiger J. Gulikx uit Til burg, die uit de richting Middelburg kwam, met zijn wagentje nabij de Vlaamseweg onder Lewedorp een met paard bespannen wagen passeren, toen er een tegenligger naderde. G., probeerde door meer gas te geven- nog een botsing te voorkomen, maar zonder resultaat. In volle vaart reed hij in op de tegenligger, die bestuurd werd door de heer de Rijke uit Zeist. G. sloeg met zijn hoofd zo hard tegen de voorruit van zijn wagen, dat hij een hersenbloeding bekwam en in het gasthuis te Goe^, waarheen de dokter uit Arendskerke hem liet bren gen, overleed. De heer de Rijke en de naast hem zittende Souburgse tuin der Breel kregen lichte verwondin gen. De beide auto's werden zwaar be schadigd. Of het maar een gerucht, dan wel een vermoeden was, daar zijn we nog niet achter kunnen komen, maar in elk geval zijn er lieden geweest, die gedacht hebben dat er zondag een vliegtuig boven Maastricht zou ver schijnen om KVP-propagandalectuur uit te strooien. Daar zou wel geen toestemming voor gevraagd zijn en dus hing éen zekere Partij bij de autoriteiten aan de telefoon, om daartegen maatrege len te eisen. Gevolg, dat zaterdag avond de betrokken instanties het be vel bereikte, het vliegveld Zuid-Lim burg onder bewaking te stellen, om eventueel tegen overtreders van de wet op te treden en de volvoering van het plan te verhinderen. Getrouw heeft de politie dan ook de wacht betrokken, al regende het de ganse nacht en het grootste deel van zondag pijpestelen. Toen we za terdagavond van deze bewakingsor der hoorden hebben we enige kop stukken van de KVP opgebeld om te informeren, of de KVP inderdaad een misdaad als hier gevreesd, op het punt stond te begaan. Geen van de heren wist ergens van. En des nachts hoorden we het gieten en we dachten aan die arme vliegveldbewaker, die met de trouw van een soldaat van Pompei' op post stond in die zond vloed. We denken zo, dat men daar op het vliegveld Zuid-Limburg wel het zijne gedacht zal hebben van de Partij van al die onnodige Arbeid. Uit gegevens, gepubliceerd door de voedsel- en landbouworganisaties der Verenigde Naties (F.A.O.) blijkt, dat in 1954, het laatste jaar waarover vol ledige statistieken beschikbaar zijn, de melkopbrengst per koe in Nederland groter was dan in welk ander land ook. De opbrengst bedroeg gemiddeld 3.890 kilogram per koe per jaar. Na Nederland kwamen België met 3.760 kilogram en Israël met eveneens 3.760 kilogram. Naar voorts in het dezer dagen ge publiceerde jaarboek van voedsel- en landbouwstatistieken der FAO wordt medegedeeld, zijn tarwe en rijst nog steeds de voornaamste landbouwge wassen. De wereldproduktie van tarwe bedroeg in 1954 151,5 miljoen metrieke ton en die van rijst 162,2 miljoen ton. Daarna kwamen mais (137.3 miljoen ton), millet en sorghum (59,2) miljoen ton), gerst 55,8 miljoen ton), haver (49.4 miljoen ton) en rogge (20,1 mil joen ton). Het aantal tractors, dat in de land bouw wordt gebruikt, neemt met bijna een half miljoen per jaar toe. Einde 1954 waren er over de gehele wereld met uitzondering van de Sovjet-Unie in totaal 7.100.000. Deze ontwikkeling gaat gepaard met een daling van het Subsidie van Limburg aan econ. hogeschool Tilburg Gedeputeerde Staten van Limburg stellen aan provinciale staten voor het jaarlijkse subsidie aan de r.-k. economische hogeschool te Tilburg, in navolging op Brabant, te verhogen en wel van 10.000 tot 15.000 gulden. Dit met ingang van 1956. aantal paarden en muilezels. Vóór de tweede wereldoorlog waren er nog 74,7 miljoen paarden, maar in 1953-'54 was de paardenstapel gedaald tot 59,1 miljoen- Het aantal muilezels daalde van 18,4 tot 15,6 miljoen. Opmerkelijk is, dat het aantal kamelen toeneemt. In 1953-'54 waren er in Azië en Afrika 9,7 miljoen kamelen of 24 procent meer dan voor de oorlog. De aanvoer van aardbeien begint nu in Kapelle sterk toe te nemen. Er was maandag reeds een behoorlijk aanbod van aardbeien in doosjes en naar dit produkt was een grote vraag, zowel voor het binnenland als voor export. Verwacht wordt dat in de komende dagen de aanvoer nog ver der zal gaan toenemen en het zal dan niet lang meer duren of er zal een begin worden gemaakt met de ver kopen voor de industrie. Tot op he den komen er nog te weinig voor de industrie. De prijs liep maandag in Kapelle tot 80 ct. per doosje. Dit komt neer op een prijs van f 4,per kg. Vooral België kon heel wat aard beien gebruiken. Voor de prov. Zeeland gelden voor morgen, woensdag 13 juni, de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 6.24 en 18.38 uur; te Terneuzen om 5.40 en 18.01 uur en te Vlissingen om 5.0B en 17.27 uur. korreltje zout nam. zijn de substi tuut officier van justitie, mr. An drea en mr. Sieperda toch met B. naar Goes gegaan en is de kelder doorzocht, zonder dat er natuurlijk iets werd gevonden. Het is immers wel duidelijk, dat iemand, die op zo'n sluwe wijze als hier het geval was een halve ton te pakken krijgt, deze niet bij het oude papier in de kel der legt. Vermoedelijk heeft B. zich willen dekken tegen de tijd dat hij vrij komt en dit is reeds over een half jaar, daar bij de herdenking van de bevrijding een deel van zijn straf is kwijtgescholden. De justitie moet het dus voorlopig alleen met de be kentenis van B. doen; de halve ton bleef zoek. De kostersbond ,,St Guido" in het bisdom Breda, bestaat dit jaar 10 jaar. Dit feit zal herdacht worden en wel op 10 juli a.s. Bondsadviseur Bongenaars uit Roo sendaal zal dan voor de kosters een plechtige H. Mis opdragen in de Ka thedraal om half elf. Om 12.30 zal er een maaltijd zijn Ien om 14 uur is de grote jaarverga dering. Deze wordt gehouden in de Kath. |<ring te Breda. De boetstraffelijke rechtbank te Antwerpen heeft H.T. uit Antwerpen, tot 8 maanden, de Antwerpse wielren ner Albert H.. de Nederlandse wiel renners gebroeders J. en A. B, uit Breda cn de Nederlander F. de B. uit Zundert, elk tot 4 maanden gevan genisstraf veroordeeld in een omvang rijke zaak van botersmokkel. Naar schatting werden in totaal 16.500 ton frauduleus over de grens gebracht. Het vijftal werd verder veroordeeld tot geldboeten en betaling van ont doken rechten voor een totaal bedrag van 4.435.000 fr. De gemeenteraad van 's-Heer Arendskerke kwam in openbare ver gadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester D. M. Vermet. Het nieuwe raadslid, de heer J. P. Lindenbergh-WD, die de heer W. J. de Vlieger opvolgt, legde de vereiste eden af. Aan de N.V. P.Z.E.M. werd finan ciële medewerking toegezegd voor de aansluiting van een pand in de Vlaamse weg. De gemeentelijke ziek tekostenregeling werd gewijzigd over eenkomstig de rijksregeling. Tot schoolschoonmaakster te Nieuw- dorp werd benoemd Mw. C. Dommis se-van Wijngen. Aan het eind van de vergadering deelde de voorzitter mede, dat het niet uitgesloten is, dat ook te Nieuw- dorp en Lewedorp een zestal woning wetwoningen zullen kunnen worden gebouwd. Reeds eerder was zulks het geval voor 's-Heer Hendrikskinderen. De woningen, die te Lewedorp en Nieuwdorp eventueel zullen kunnen worden gebouwd zullen van hetzelf de type zijn als die te 's-Heer Hen drikskinderen. Bij de rondvraag drong de heer de Kooning KVP aan op vergroting van de speelweide te Lewedorp, terwijl de heer Goedegebure CH een pleidooi hield voor een speelweide te Nieuw dorp. De heer Lindenbergh-WD wees op de slechte toestand van het rijwielpad langs de Kerkweg. De heer Verdonk-KVP tenslotte gaf in overweging een pensioenregeling voor de wethouders vast te stellen. (Advertentie) De bisschop van Breda, Mgr. Jos. Bacten, celebreerde te Kwadendamme een pontifikaal lof met assistentie van de pastoor en de kapelaan. De pas toor sprak vanaf de kansel de bis schop een hartelijk welkom toe en betuigde mgr. namens de parochianen eerbied en hulde. Nadat mgr. plechtig de nieuwe Lourdesgrot achter in de kerk had ingezegend, sprak hij de parochianen toe. Hij hoopte, dat het vreemde van de nieuwe indeling van bisdommen voor de priesters, de gelovigen en hemzelf spoedig „gewoon" mocht wezen. In dit verband wees hij op de eenheid van geloof, die totdantoe het bisdom Breda had gekenmerkt, maar waarvan in dit dekenaat geen sprake is. De katholieken hier hebben tot taak, speciaal voor die geloofseer.heid te bidden; de verscheurdheid is per slot toch niet normaal, al zouden de Zeeuwse katholieken dat haast gaar. denken. Mgr. was blij, kennis te ko men maken met deze parochie, juist omdat hij de inwijding van de Lour desgrot mocht verrichten. O. L. Vr. van Lourdes immers had, evenals O. L. V. van Fatima, verzocht, veel voor anderen te bidden. Na het Lof maakte Mgr. Baeten een korte rondrit door de parochie, bezocht het zusterklooster en ver bleef nog een tijdje op de pastorie. Hormooncrême ontsluiert de schoonheid van uw huid Endocil, de nieuwe, hormoon- houdende crème, ontsluiert de schoonheid van uw huid. Het in E n d o c i 1 aanwezige hormoon maakt uw huid weer gaaf, zacht, mooi. Reeds na 3 weken kunt u de verbetering constateren. Ge bruik Endocil ook als basis voor make-up of poeder. hormooncrême van Organen Ver tube f 2.W Van de op zaterdag a.s. te houden culturele dag te Goes is het program ma thans uitgekomen. De Commissaris der Koningin spreekt het openingswoord en ter stond steekt de heer J. Laroes uit Middelburg de trompet, in dit geval een saxofoon. Dan komen de vier winnaars van de declamatie-wed strijd voor middelbare scholen met hun voordrachten. Het ztfn Ericor Lugt (Zierlkzee), Cokkie Fraanje (Goes), H. Boogert (Zierikzee) en M. Haak (Middelburg). Het ochtcndprohuam wordt besloten met een forum dat vragen ovci het culturele werk in Zeeland gaat beant woorden. Het bestaat uit mr. dr. A. Mes, ir. M. Geuze (Z.L.M.), J. de Smit (dir. Z.-Dagbl.drs. L. Locke- feer (hoofdbestuurslid W.K.A.), bur gemeester H. Michaëlis van Bruinis- se en drs. Th. Westerhout (cult, com missie Herv. Kerk). WONDERKIND 's Middags treedt eerst de orkest- klas der Zeeuwse muziekschool op, onder leiding van F. Olivier met een compositie van Karl Ditters. Dc pia nopartij speelt de elf-jarige Carlos Moerdijk uit Zuiddorpe. Deze knaap behaalde reeds de lagere en middel bare graad met hoogste onderschei ding aan 't instituut voor muziekexa- mens te Gent! Daarna volgt het journalistencaba ret onder regie van Jan Lemaire. Dc naam van het cabaret is ..Ongecorri- 1 wel Trafalgar-mars van W. Zehle, Othello-Ouverture van Rossini en Sla vische Rhapsodie van Friedemann. O.K.K. was winnaar van het concours dat dit jaar werd georganiseerd door de Z.-Vlaamse Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen. Des avonds om half 8 zal het Reizend Zeeuws Volks toneel een opvoering geven van het stuk van Paul Claudel, Maria Bood schap". OVERDAG TOEGANG VRIJ Voor degenen, die belangstelling hebben voor deze dag en die niet tot de genodigden behoren, bestaat de ge legenheid hem bij te wonen. De toe-1 GOES Gisternacht schrokken de bewoners van het logement der wed. Amperse in de St.-Jacobstraat uit hun eerste slaap wakker, door een hevig gerin kel van brekende ruiten. Toen men zich naar beneden be gaf, ontdekte men dat vier grote rui ten in de voorgevel vernield waren door evenzoveel straatstenen, welke men binnenshuis vond. Van de daders was geen spoor te bespeuren en daarom werd de politie er bij gehaald. Die op haar beurt ging naar de speurhondgeleider van de rijkspolitie, die spoedig op het ter rein der misdaad verscheen en zijn hond liet ruikenaan de stenen, waar mee de ruiten waren geforceerd. Om dat niemand de stenen nog had aan geraakt, kreeg het beest lucht en liep eerst regelrecht naar een hoop stenen in de buurt en daarna naar de woning van J. Een logé van de eigenaar werd uit zijn bed gehaald, omdat men daar vermoeden tegen kreeg. De man hield bij hoog en laag vol van niets te weten en gaf, naar later bleek, en passant een valse naam op. Niettemin werd hij ingerekend en toen uitkwam dat hij enkele weken geleden gast was geweest in het lo- gement-Amperse en met onenigheid was vertrokken, kreeg men meer ze kerheid de dader te pakken te heb ben. In de loop van de morgen kwam inderdaad de bekentenis en tevens de juiste naam. Het bleek een zekere A. te zijn, afkomstig uit Noordholland, thans zonder vaste woonplaats en leurder var. beroep. A„ moet de schade vergoeden en kreeg tevens proces-verbaal wegens vernieling en het opgeven van een valse naam. Zomeractie organiseert gevarieerde tuinfeesten J.l. zaterdag meldden wij reeds, dat het zomer-actie-comité had moe ten afzien van het oorspronkelijk ont worpen en groots opgezette openlucht spel, maar daarvoor een ander fees telijk plan had opgezet. Van de heer Evers, de secretaris van dit eomité, vernamen wij nu na dere bijzonderheden cn tevens gaf hij ons de verzekering, dat eer meer dan minder wordt gegeven. In de periode van 7 tot 21 juli a.s worden in de tuin van het Schutters en het naam makende Marjo-ballet van mevr. Goekoop - Santhagens uit Den Haag, terwijl dan de Goese ope rette-vereniging de beste fragmenten zal brengen uit de operette „Het witte paard." Daarna geeft men van 9 tot en met 13 juli vijf Oostenrijkse avonden met medewerking alweer van de Goese operette-vereniging: Olga Lowina en het Marjo-ballet. Deze avonden zijn vrij toegankelijk voor de houders van de bekende vrijkaarten. Vrijdag 14 juli treedt als extra attractie de ra dio-artiest Tom Erich met zijn orkest op en op zaterdag 21 juli Annie de Reuver met haar acht Reuvertjes- orkest. De tuin van het Schuttershof gaat men schitterend verlichten en mocht het weer onverhoopt eens tegenwer ken dan wordt het program in de grote zaal afgewerkt. Het comité is uiterst in zijn schik dat men ook met het veel beperkter budget iets kan bieden, dat het oor spronkelijke evenaart en op verschil lende punten overtreft. Yerseke STROP VOOR PANNEN- LEGGERS. De laatste weken moeten vele pan- nenleggers tot hun schade constate ren, dat hun pannen, bezet met oester broed, worden kaalgevreten door kleine krabben. Deze jagen achter de polydora. Dit zijn wormpjes die hun woning in de kalklaag op de pannen hebben. Niet alleen wordt hierdoor de kalk er af gekrabd maar ook de oestertjes. Deze gaan bijna allemaal verloren. Op verschillende partijen zit totaal geen kalk of oestertjes meer. Voor vele kwekers, die de laatste seizoenen toch al geen goede uit komsten hadden, is het weer een nieuwe strop. gang is vrij. Voor de avondtentoon-hof acht avonden gegeven van geva- stelling wordt evenwel een bedrag in rekening gebracht. De stichting Zee land te Middelburg geeft over dit laatste inlichtingen, alsmede de heer J. Rijkse, Leliestraat, Goes. rieerd karakter en uiterst verzorgd. Zaterdag 7 juli start men met een Weense avond met medewerking van de bekende artiest Hans Grunhut bekend van de Weense radio-orkes ten de zangeres Gerrie de Groot m net caoaret 15 „cu6a»n.- Een brutale diefstal heeft de 46-jarige Gofesenaar L. de D. op 23 mei j.l. geerd" en in het programmaboekje te Middelburg gepleegd. Als arbeidsterrein koos hij namelijk het gerechts- wordt meegedeeld, dat bij het schrij- gebouw, vaar hij de schrijf machine van de waarnemend substituut officier ven van de tekst geen enkele inwo- van justitie stal. ncr van dit schone gewest als model heeft gestaan. De D. ging evenwel niet zo ver zijn beroep te buiten hij is n.l. schrijf- ZEEUWS LANDJUWEEL machine-monteur. Hij kwam echter geenszins om de machine te repare- Na de pauze en zodra mr. F. Adri-ren. Hij liep op klaarlichte dag het aanse jr. (viool) en J. v. d. Ben (pi- gerechtsgebouw binnen aan de voor- ano) hun repertoire hebben afge-1 zude en keerde korte tijd later on- werkt brengt de jury van het Zeeuws I gestoord weer het begeerde voor- Landjuweel bij monde van Frits werp m de handen Niemand die iets Bloemkolk het ierslag van het Land- ook niet, zoals men dat in een der gelijk geval zou verwachten, spoe dig ontdekt. De waarnemend officier was n.l. met vakantie en de schrijf machine stond onbeheerd en zo kwam het dat de Middelburgse recherche de D. eerder in de kraag had gegre pen, dan de aangifte van de dief- stal binnen kwam, want de D. liep Ispoedig tegen de lamp. In zijn func- juweel uit. Voordat jhr. mr. de Ca- sembroot dan de prijzen uitreikt, zal de muziekver. O.K.K. te Schoondijke, onder leiding van de heer A. Luteyn, enkele nummers ten beste geven en Op het viswater Het Groot Eiland wordt door vele henge- laars hun geliefde sport beoefend. Zo waren wederom vele tiental len liefhebbers hengelen maar de vis wilde niet bijten. V Hier en daar werd 'n klein voorn tje of paling gevangen maar de gro te vis gaf niet thuis, 'n Zekere J. van Sint-Jansteen had ook een voorntje gevangen en dit in zijn leefnet gezet. Tot zijn grote ver bazing sprong er ineens met volle kracht een flinke snoek op het voorntje in zijn leefnet. De snoek wilde persé het visje hebben en liet het leefnet niet los totdat J. uiteindelijk dan om zijn leefnet te redden de snoek in zijn schep net liet glijden. Het pijperkorps Juliana uit Middel burg bracht een bezoek aan Dom burg. Op het gazon van „Zonneveld" werd een aantal nummers ten gehore gebracht voor de jeugdige patientjes en het verplegend personeel van dit zeehospitium. Zuster Traas dankte de pijpers hartelijk voor het gebodene, waarna de jongelui een verfrissing aangeboden kregen. Na dit concert maakte Juliana nog een muzikale rondwandeling door Domburg, welke vele ingezetenen en vroege badgasten op de been bracht. Het bezoek werd besloten met een concert in het openluchttheater, dat helaas een voortijdig einde kreeg we gens de regen. In de zitting van de raad van Baar land deelde de voorzitter mee. dat de nieuwe brandspuit dezer dagen zal worden gekeurd door de brandweer inspectie zodat zij binnenkort zal ar riveren, In verband hiermede worden B. en W. gemachtigd tot verkoop van de oude brandspuit over te gaan bij inschrijving. Bij de ingekomen stukken bevindt zich het bericht dat de begroting 1956 is goedgekeurd. Een schrijven van de gemeente Goes is ingekomen waarin medege deeld wordt dat de gemeenschappe lijke regeling „Centrale Werkplaats De Bevelanden" te Goes is goedge keurd. In verband hiermede wordt de burgemeester aangewezen als lid van het Algemeen Bestuur. GRONDKWE STIES. Van de heer Louwerse is een ver zoek ontvangen een, strook grond van ca. 100 m2 liggende voor zijn woning te Bakendorp v. d. gemeente te mo gen huren of kopen. Deze strook grond ia ontstaan door wegverlegging en inmiddels bij het tuintje var. de heer Louwerse gevoegd. Na gepleegd overleg met de herverkavelingsdienst «tellen B. en W. een gebruiksvergoe- ding te vragen ad f 2.50 per jaar tot aan de definitieve toedeling door de verkaveling als erkenning van het eigendomsrecht van de gemeente. De heer De Vriend zegt dat derge lijke situaties meer zullen voorkomen, bijvoorbeeld aan de weg naar Oude- lande is ook een stuk zijkantweg van de gemeente genomen ter hoogte van het sportterrein. De voorzitter zei, dat beloofd is compensatie te geven. De heer De Vriend zegt dat dit we derom zeggenswoorden zijn, zodat hij het liever zwart op wit ziet en maakt er eer. voorstel van de herverkave lingsdienst hierop te attenderen opdat de mogelijkheden tot verbreding van deze weg (die 1 meter smaller is dan de herverkaveling aanlegt als hoofdverbindingswegen) de gemeen te niet worden ontnomen. Het voorstel van B. en W. inzake de grond van de heer Louwerse en het voorstel van de heer De Vriend inzake de egbermen worden beide z.h.s. aangenomen. Naar aanleiding van een ontvangen verzoek van de stichting „Algemene Kleuteischool" te Baarland wordt z. h.s. besloten conform de bepalingen van de kleuteror.derwijswet voor schotten te verlenen op de vergoeding ad f 650.voor het lokaal en voor de leermiddelen ad 24 leerlingen ad f 8,50. WONINGBOUW Op voorstel van B. en W. en z.h.s. wordt besloten tot grondaankoop van de heer M. Elenbaas ten behoeve van woningbouw. Voor deze in het uit breidingsplan liggende grond zijn door de heer Philipse de prijzen ge taxeerd op f 2.50 p.m.2 voor de eerste 30 meter uit de Nieuweweg en voor het overige tl.per m2, schadever goedingen inbegrepen voor minder gunstige ligging enz. B. en W. stellen voor hier op deze aan te kopen grond 4 woningen te bouwen en vrager, machtiging plan nen bestekklaar te doen maken. De heer Driedijk zag liever 2 wo ningen gebouwd, doch vervolgens wordt met algemene stemmen beslo ten 4 woningen te doen bouwen en B. en W. te machtigen tevens straat- en riolering bestekklaar te doen ma ken. Bij de rondvraag informeerde de heer Driedijk naar de plaatsing van een rijwiel-rek bij het badhuis. De voorzitter zegt toe dit te be zien, waarbij een zodanige oplossing zal worden gezocht dat het rijwiel- rek tevens te gebruiken is voor het verenigingsgebouw, waartoe de tus sen de beide panden staande afhei- ning zal kunnen verdwijnen. tie als schrijfmachine-monteur, was het niet moeilijk de machine bij een opkoper van de hand te doen. Deze laatste verkocht de machine door. De D. nu kreeg waarschijnlijk spijt van zijn daad en ging naar de op koper terug om de schrijfmachine terug te kopen. Toen ging de opko per argwaan koesteren hij deed aan gifte bij de politie. De D. viel spoedig door de mand. De vermissing van de machine was evenwel nog steeds niet ontdekt. De gebruiker was nog steeds met vakantie. Dinsdag 19 juni komt het water schap het Vrije van Sluis te Oostburg onder leiding van dijkgraaf J. B. Becu bijeen ter bespreking van een voorstel tot het doen opmaken en doen uitvoeren van de benodigde plannen tot verbetering van het Nederlands gedeelte van de zeedijk achter bet Zwin, de z.g. zwakke plaatsen. De globale kosten worden geraamd op een miljoen gulden. Hoeveel het Rijk hierin zal bijdragen is nog niet be kend. Verder vermeldt de agenda diverse aankopen van grond voor verbetering van de afwatering, enkele personeels- voorstellen als vakantie-uitkering, 3 pet. 1955, vakantieregeling, ziekte kostenregeling, alsmede herstel ge bouw gemaal te Biervliet, overdracht, beheer en onderhoud van de weg over de Liniedijk te IJzendijke aan de pro vincie Zeeland, aankoop plantreeht voor 8100.-, aankoop perceel duin te Cadzand en 'verlening erfpachten. Van 25 tot 29 juni a.s. zal te Rot terdam onder auspiciën van de voed sel- en landbouworganisatie der Ver enigde Naties (F.A.O.) een interna tionale conferentie van visbewerkings- technologen worden gehouden. Reeds meer dan 80 deskundigen uit 18 landen hebben te kennen gegeven, dat zij aan de conferentie zullen deel nemen. Van ome adverteerders AUTO-SHOW FIAT GOES Garage-bedrijf Francke uit Krab- bendijke opende in de zaal Krijger voor de eerste maai te Goes een show van de nieuwe Fiat-modellen van het lichte en toch zo sterk, sierlijk en voordelig lopende wagentje, tot dé zwaardere carrosserie in luxueuser uitvoering. Prachtig is de sportwagen en een wonder van praktisch ver nuft is de bestelauto, die met enkele handgrepen in een zeven-persoons familie-busje om te toveren is. De nieuwste snufjes zijn in alle modellen ondergebracht en de meestgewilde is wel het nieuwe verwarmingssysteem, dat het interieur op temperatuur houdt en tevens het bevriezen van de voorruit verhindert. Behalve de au to's is er op deze show ook een mooie stand ingericht van de nieuwe Lam- bretta-scooters. Pe tentoonstelling trok reeds dade lijk kijkers en kopers; ge duurt tot dinsdagavond. Philippine GEMEENTERAAD. Donderdag 14 juni a.s. zal de raad dezer gemeente vergaderen 's avonds om 19.30 uur. Er zal o.m. te behandelen zijn: ver betering Raverse weg; in onderhoud nemen een gedeelte van de weg aan de Spuikom; het toekennen van ver goeding per leerling van het kleuter onderwijs. '/.uiddorpe KERMIS BELOOFT HEEL WAT Twee kinderdraaimolens, een zweef en twee schiettenten hebben zich aangekondigd voor de kermis op zondag 17 juni a.s. Voor de schutters zijn op eerste en tweede kermisdag schietingen uitgeschreven en voor de bolders bollingen terwijl de jeugd haar hart zal kunnen ophalen aan de dans. Men verwacht dat de kermis die er, de laatste jaren zoals de meeste ker missen, niet op vooruit is gegaan, dank zij de nieuwe weg, de aanzien lijke verfraaiing van het dorp en de verschillende goede dansgelegenhe den, ditmaal flink wat vreemdelingen zal trekken. St.-Jansteen PLOTSELING STERFGEVAL. Toen de 79-jarige v. d. P., afkom stig van Graauw, die onlangs bij zijn getrouwde dochter was komen inwo nen, een kleine wandeling ging ma ken, ging hij in een café een kleine verversing gebruiken. Hier werd hij plotseling onwel en een bijgeroepen geneesheer kon nog alleen het over lijden vaststellen. Kloosterzande Geslaagd: Te Rotterdam slaagde voor het politie-diploma B, de heer L. van Loo, wachtmeester 1ste klasse der Kon. Marechaussee, alhier. Gisteren is Kees Pellenaars, leider van de Italiaanse tourploeg, met zijn auto geslipt te Rijsbergen door de gladheid van de weg. Hij reed daarbij tegen de bunker die daar ter plaatse in de bocht staat en raakte daarbij de bakkersknecht M. uit Zundert, die lichte verwondingen opliep. De heer Pellenaars, zijn vrouw en ae renner Kees Joosen, die bij hem in de wagen zaten, kwamen met de schrik vrij. De wagen werd licht be schadigd. Technische samenwerking tussen Sovjet-Unie en Tsjecho-SIowakije. De Sovjet-Unie en Tsjeoho-Slowa- kije hebben besloten, dat hun organi saties voor projecten en constructie werken gezamenlijk machines voor de uitrusting van walserijen, smederijen, elektrische centrales en textielfabrie ken en werktuigen voor de landbouw zullen gaan vervaardigen. Dit besluit betekent een nieuwe ont wikkeling in de betrekkingen tussen de beide landen. HULST Bioscoopgebouw: Geboren In gevangenschap. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Aida TERNEUZEN Luxor 8 uur: Saskat chewan. GOES Grand: Benny Goodman story. Schuttershof 8 uur: Rede van minister Witte voor de KVP. MIDDELBURG Electro 8 uur: Benny Goodman story. Schouwburg: De laat ste der Sioux. VLISSINGEN Alhambra: Many rivera to cross. Luxor: De zee der verloren schepen. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Lucia van Lammermoor. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Saskat chewan. OOSTBURG Ledel 8 uur: Tussen he mel en aarde. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Aida HULST Bioscoopgebouw: Geboren in gevangenschap. GOES Grand: Benny Goodman story. MIDDELBURG Electro 8 uur: Benny Goodman story. Schouwburg: De laat ste der Sioux. VLISSINGEN Alhambra: Many rivers to cross. Luxor: De zee der verloren schepen. "\TORGE maalj ben onzei in de afgJ heeld. V staande I woord, d prenten op het spj We bet herhalen, voor heda partijen c ren, met we negen 1 aanbevele We begin» komer. dan I sitie Unie el algemeen-ei gen. Voor beidl vermorsen vast dat gee halen. En wj nen in het d ais daar eer! riër op zit? I lemaal een I 'n Kamerde geraakt. De getwijfeld el doch ze wd door negaj geen socialij terwijl ze ij gen erg in 1 We kom meerd Politj kundig G< „RooSnsen" hoek willen] gen van del lijk geen ka litieke aaj schenkt. Nog erge» wat ons die» democratie, I Zij weten l] echter zo ml helaas ook j zich tot eenl leiden. Late? bedenken, wj tische samen! de vrijheid v cultuurbeoelj mocratische leden, van vakorganisatj rechtspraak. De collabo groot-moordt hem nu aan leven hebbei gevleid. Een gelijk maakt beetje nad« verfoeien. We komen ook wel op We zullen z< niet vereenZ' lisme, dat in het Christel) wijsgelijkhei blijft liberali vrijheid een huldigt dan onze inzicht< lijke maatscl niet wil wet voorkeur b openbaar one Liberalisme onverenigbaa 1954 vast. De beide s; tijen, C.H. er tot de katho loven ook, d zame uitzond een dier par len. Lleel anders Partij va genspeelster verkiezingssti als het nieu\ varingen voortgekomei politieke bas te komen tot ons volk in vatieve kraci erg gewichti, echter geensz heid. Zeker, e verwezenlijkt zingn. doch van intellect' vang gold keuze voor h overigen uit 36) „Grote hen zacht, „wat „En wat zi Good en hij zclschap rond wereld kan cn duidde he dat op de tai lachte Gagoo hen, die deze Hu! hu! hu! dappere in d' die gehebi v schepsel nam dorre vingers tafel. Wij vol en wees op de tafel. Sir terug met ee geen wonder, het hoofd da grote Engelsn tende op de van Twala, d Kukuaaa's. Jj

de Stem | 1956 | | pagina 2