Zeeland goede rekent dit fruitoogst jaar op een oetter oet NYLONS NOACk KELDERMANS' POORT MOET WORDEN UITGEGRAVEN Pastoor van Beekhoven is veertig jaar priester JONGE VLASSERS DIT JAAR NAAR STANDDAARBUITEN Ook toeristisch belangrijk Jubilerend „Arti" te Goes bracht briljant concers Smokkelauto in de val gereden Buit 920 kg boter Shantung Alpacca VROOM t DREESMANN Afgelopen boekjaar recordomzet Minder aardbeien Propaganda-duel te Sluiskil Hoogwaterstanden Ernstig ongeluk bij Boskoop Zuid-Beveland passend en verrassend elegant Dongen set een waardig feest opstapel Wrijf Kou en 1 weg met Pijn IPO Nieuwe poging om Lutine-goud te bergen Dubbele eer voor deken Boumans p Z- Vlaanderen Voor de landelijke opmaakwedstrijd Historisch hart van Hulst klopt vuriger Verwachtingen overtroffen Hoogtepunt in het tienjarig bestaan AGENDA Heden Morg en DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 11 JUNI 1956 Het laat zich aanzien dat de fruitoogst dit jaar goed zal zijn, maar niet dat er sprake zal zyn van een topoogst. Dit deelde zaterdagmiddag de heer PJ. J. Dekker uit Wemeldinge mee op de algemene vergadering van de veiling Kapelle-Biezelinge en Omgeving. Uitvoerig ging de heer Dekker in zijn openingsrede op deze vergadering in op de oogstvooruitzichten. Hoewel het nog niet mogelijk is een volledig oordeel uit te spreken zeide spr. toch dat de voorlopige indruk is dat de vruchtzetting niet is zoals de ryke bloei had doen verwachten. De penen van de rassen Bonne Louisse en Triumph de Vienne laten het er op verschillende bedrijven bij zitten en ook over de Legipont en Clapps Favorite zijn klachten. Het zelfde geldt voor sommige appelras sen. Voor de penen geldt daarom als verwachtingeen behoorlijke tot vrij goede oogst en voor de appels in het' algemeen geen topoogst, maar wel een goede oogst. Hetzelfde geldt voor de kersen en de pruimen. ZACHTFRUIT. Ten aanzien van het zachtfruit wees de heer Dekker er op, dat het uitblijven van enige regen van be tekenis vooral in de omgeving van Kapelle een nadelige invloed heeft op de aardbeien. De aardbeienoogst zal dan ook belangrijk lager zijn dan noiimaal. De stand van de fram bozen is tamelijk goed. maar ook dit produkt krijgt te lijden van de droogte- Sprekend over het afgelopen boekjaar zei de heer Dekker, dat de omzet van f. 6.376.738,78 de hoogste is uit de 39 jaar dat de veiling be staat. In de nacht van zaterdag op zondag hebben te Sluiskil jongelui die kalk ten voor de verkiezingspropaganda van de P.v.d.A. niet alleen de straat als kalkobject gebruikt, doch ook de portieken van woningen van katho lieken, die een affiche van de K.V.P. voor hun raam hadden hangen. Hier op werd een grote „2" gekalkt en de naam „Drees". Zaterdagmiddag heeft de plaatse lijke K.V.P.-afdeling in bet kader van hun verkiezingspropaganda vijf honderd ballonnen, bedrukt met de tekst „Stemt K.V.P.-Romme," aan de jeugd uitgereikt. Aanhangers van de P.v.d.A. toonden zich hierop mis noegd, kennelijk uit jalouzie om deze propagandastunt van de K.V.P. en betitelden haar als eer- zeer minder waardige stunt. De plaatselijke K.V. P.-voorzitter heeft hierop als volgt geantwoord: „Als de K.V.P. geld uit geeft voor propaganda heeft zij te vens het doel gehad de kinderen blij te maken, doch als de P.v.d.A. geld heeft uitgegeven voor prpagan- da-doeleinden, dan heeft ze niet en kel en alleen propaganda gemaakt die hoofdzakelijk tegen de katholie ken was gericht, doch de katholieken in het diepste van hur. overtuiging gekrenkt. Deze krenking zal de P.v.d. A. duur komen te staan en zal door de katholieken op 13 juni beslist worden afgestraft. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, dinsdag 12 juni, de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 5.37 en 17.50 uur; te Ter- neuzen om 4.47 en 17.05 uur en te Vlissingen om 4.15 en 16.32 uur. Zondagmiddag is op de door knip perlichten beveiligde overweg dicht bij het station Boskoop, de trein uit Gouda naar Alphen in, de flank aan gereden door een autobus. Twee jon gens van 9 jaar en twee buspassa giers werden hierbij gewond. De jongens, die bij de overweg stonden te wachten omdat de knip perlichten de komende trein aankon digden, raakten tussen de bus en het schrikhek van de overweg bekneld. Zij werden ernstig gewond naar het ziekenhuis in Gouda overgebracht. De twee buspassagiers konden, na ver bonden te zijn, huiswaarts keren. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Toch was in hef afgelopen jaar de hoeveelheid geveilde produkten be langrijk lager dan in een van de af gelopen vijf jaren. Vooral appels en peren waren er veel minder. De gemiddelde prijzen lagen ech ter belangrijk hoger. Voorts sprak Dekker over het bewaren van fruit, dat dit jaar lonend is geweest. De kwaliteit van het koelhuisfruit was zeer goed. (Advertentie) Aan het slot van zijn openings rede wees de heer Dekker er op, hoe er in Zeeland reeds hagelschade is opgetreden en in dit verband wees hij op het belang van de verzekering tegen hagelschade. De directeur der veiling, de heer A. D. Sniep, bracht verslag uit over het afgelopen boekjaar. Het netto ba tig saldo was f. 14.410,88. De balans sloot met een totaalbedrag van f. 1.159.139,28 en de exploitatiereke ning met een bedrag van f. 385-362,35. Namens de financiële commissie adviseerde de heer J. Ganseman- Wisse tot goedkeuring der rekening Als lid van de financiële commissie werd benoemd de heer L. de Koeyer en tot plaatsvervangend lid de heer J. M. C. Straub. De contributie werd vastgesteld op f 1,en de veilingspercentages voor de leden op 3 pet. voor1 de grote veiling; 5 pet. voor de kleine veiling en 2 pet. voor boomgaarden. Niet le den moeten 2 pet. meer betalen. Verder deelde de voorzitter nog mede. dat het tarief voor1 het sorfe ren via het pakstation is verhoogd van 1,5 tot 2 pet. per kg. Ook zal het komend seizoen het gebruik van labels op de colli's fruit verplicht warden gesteld. Ovezande DRUKKE TENTOONTELLING. Nooit is de tentoonstelling der landbouwhuishoudschool drukker be zocht geweest dan die van vrijdag en zaterdag. Meer dan zeshonderd be- zoekers(sters) werden genoteerd en allen hebben ze een goede indruk ge kregen van het veelzijdig onderwijs aan de school en de opmerkelijke re sultaten. Een der gevolgen was nog, dat zich voor de nieuwe cursus 'n kleine der tig meisjes lieten inschrijven en dat er nog meer zullen volgen. Met de voorbereidingen voor het feest van pastoor F. van Beekhoven, op zondag 17 juni a.s. is men nog druk doende. Op 17 juni 1916 werd de huidige pastoor der St. Jozef parochie te Don gen door mgr. Luyten priester ge wijd. Achtereenvolgens werd hij kapelaan te Ossendrecht, Teteringen en Oos terhout (parochie Voorhei). Toen volgde de benoeming tot pastoor in Hoofdplaat (Z.V1.) waar hij de gru welen van het oorlogsgeweld in zijn volle omvang van nabij heeft meege maakt. Op 17 juni 1947 kwam hij als pas toor naar de St. Jozefparochie te Don gen. In Dongen lag ook flink wat werk op de jubilaris te wachten. Veel was er in verval geraakt, maar met voortvarendheid ging hij te werk. Op 'n oproep van hem kwamen zich de parochianen vrijwillig melden om het kerkplein en het kerkhof een gron dige verandering te laten ondergaan. De pastoor liep met de camera rond (filmen is n.l. zijn hobby) om alles op de gevoelige band vast te Advertentie) In het volgend jaar zal waarschijn lijk opiyeuw een poging worden ge daan om de goud- en zilverschat te bergen, die zich nog aan boord of op de zeebodem in de nabijheid van het in het begin van deze eeuw gezon ken schip Lutine" moet bevinden. Ditmaal zal het werk worden ge leid door ing. W. van Wienen uit Bus- sum, directeur van de Nederlandse Bergirrgsmaatschappij te Vlissingen. Zoals bekend werd reeds in de jaren vóór de tweede wereldoorlog met de tinbaggermolen ,,Karimata" een ber gingspoging gedaan. Toen kwamen enkele munten en een goudstaaf te voorschijn. Verdere arbeid leverde echter niets op en al spoedig ging bij velen de overtuiging postvatten, dat de strandjutters van Terschelling zich met de lading van de Lutine" moesten hebben verrijkt. Dit laatste echter is men steeds onwaarschijnlij ker gaan achten. Naar schatting moet zich no"g een hoeveelheid goud en zilver ter waar de van 13.200.000 tegen vooroorlogse koers op de zeebodem bevinden. - - ''f? f In Br*Aa, waar hij deken van de stad is en pastoor van de H. Hart- kerk, heeft de hoogeerwaarde heer A. Boumans zondag jl. het feit her dacht, dat hij 50 jaar geleden tot priester werd gewijd, en 25 jaar lang pastoor is van deze kerk. Grote feesten begeleidden deze vie ring, die culmineerde in de benoe ming van de jubilaris tot ere kanunnik van het Kathedrale Ka pittel en Officier in de orde van Oranje Nassau. Op de foto ziet men hoe burgemeester Kortmann van Breda deken Boumans de officiers versierselen opspeldt; de korte kanunnikenmantel draagt hij reeds. leggen. Dit heeft hem naderhand geen windeieren gelegd, want er is dik wijls en hard gelachen toen de film tegen entree vertoond werden. De centen waren allemaal voor onder houd en afbouw der kerk bestemd. De kerk werd ook wat opgekalefaterd, er kwamen gebrandschilderde ramen van de Dongense glazenier J. Wille- men, de toren werd gerestaureerd, wat dringend nodig was, de misgewa den ondergingen een aanvulling, de pastorie werd vergroot en bijgewerkt. DE SCHOLENBOUW Het was wederom pastoor van Beek hoven die de grote drijfveer was bij de scholenbouw. Dat deze scholen hard nodig waren, bewijst het toene mend zielenaantal wel. fn 1947 waren er 4200 parochianen, nu zijn het er 5600. De bestaande meisjes- en jongens school waren niet meer toereikend om het aantal leerlingen te verwerken. De architecten C. en P. Schellekens maakten ontwerpen en vat dies meer zij, en op 21 juni '50 was het zo ver dat de eerste steen gelegd werd voor de Aloysiusschool in ,,De bergen". De jubilaris ging door en op 1 maart 1955 werd ook een nieuwe meisjes school ingezegend. Op de dag van vandaag zijn deze scholen weer te klein en worden weer nieuwe voor bereidingen getroffen. Maar ook de kerk wordt niet vergeten. Voor de afbouw daarvan werden in de jaren '54 '55 plannen ingediend, het wach ten is nu nog op de vergunningen. De parochie gaat zich opmaken om deze waarachtige priester te huldi gen bij zijn aanstaand jubileum. HET FEESTPROGRAMMA Woensdag, donderdag en vrijdag zullen drie dagen van geestelijke voorbereiding zijn. Pater Breukers zal deze voorbereiding leiden. Voor zondag 17 juni is het volgende dag programma opgesteld. Om 9.30 uur Plechtige Hoogmis met assistentie, opgedragen door de jubilaris. De feestpredikatie wordt gehouden door rector A. de Grauw van Bouvigne. 11 uur: Huldigingsbijeenkomst; 15.30 uur: plechtig lof; 16.00 uur: kinder- hulde op kerkplein; 19.30 en 20.00 uur: harmonie „Aurora" en Musis Sacrum". (Advertentie) Koninklijke Flfn^Vleeschwaren. Conierven-^PjJ^^h fabrieken N Vraagt prijscourant van de complete maaltijden en speciality's Koewacht PLECHTIGE INSTALLATIE VAN DE FANFARE. In bijzijn van vele aanwezigen werd de pas opgerichte fanfare „De Eendracht" op het gemeentehuis plechtig geïnstalleerd. Als allereerste daad werd er een serenade gebracht aan het gemeentebestuur als dank voor de royale subsidie, welke door het gemeentebestuur was beschik baar gesteld voor de aanschaf van de nieuwe instrumenten. Na het spelen van het Wilhelmus sprak de voorzit ter van de fanfare, de heer Hubert Suy, tot het gemeentebestuur en bracht dank aan allen, die hebben meegewerkt aan het totstandkomen van dit muziekgezelschap. Alles zal ig. het werk worden gesteld om zo veel mogelijk ereleden te winnen voor de vereniging. Ook Koos Jans sen, directeur van de fanfare, beloof de zijn uiterste krachten te zullen wijden aan de bloei der vereniging. Namens het gemeentbestuur dankte burgemeester Dierick voor de sere nade en legde er de nadruk op dat de subsidie van de gehele Koewacht- se bevolking komt, Een reden dus om eensgezind te blijven samenwer ken tot groei en bloei van de ge meente. Namens de muziekvereniging „Hei kant", sprak de heer Martinet. Als slot werd er op het gemeentehuis de erewijn geschonken. Hoofdplaat Goed geslaagd veetentoonstelling Op het terrein van de Wed. Ver- heye werd een geslaagde veetentoon stelling gehouden. Er werden 35 stuks vee aangevoerd. Vooral wat het jongvee betreft, was vooruitgang in kwaliteit te be speuren.. De uitslag was als volgt: le Kalfkoeien: J. Temmerman 1 a. Wed. Provoost 1 b, Wed. Verheye 1 c, J. Simonse 2 a. A. Cammaërt 2 b, Wed. Verheye 2 c, Ch. Rijchaert 2 d, Ch. Rijchaert 3 a, Ch. Rijckaert 3 b. 2e Kalfkoeien: E. Thomaes 1 a, J, Temmerman 1 b, A. Temmerman 2a. 3e kalkoeien: Wed. Verheye 1 c, 4e Kalfskoeien: Wed. Verheije lee 4e kalfskoeien: J. Temmerman 1 e. Oude_ re koeien: G. Buysse la, E. Thomaes 2. Iialfvaarzen: J. Baecke 1 a, E. Thomaes 1 b. P. Zeegers 1 c, J. Tem merman 1 d, A. Temmerman 1 e, A. Temmerman 2 a, A Temmerman 2 b, J. Baecke 2 c. P. Zeegers 2 d, G. Buijsse 2 e. P. Zeegers 3 a, A. Temmerman 3 b, V. Hogerwerf 3 c. Jonge vaarzen: E. Thomaes 1 a, E. Weynsbergen 1 b, A. Cammaert 1 c, A. Temmerman 2 a, Wed. Verhije 2 b, Chr. Ryckaert 3 a, Groepen: J. Temmerman 1 a, E. Thomaes 1 b, A. Timmerman 1 c, P. Zeegers 2a, Wed. Verheye 2 b. Chr. Ryckaert 3 a. De kampioenskoe was var. de heer E. Thomaes. (Advertentie) 'n fijn kreukhersteliend weefsel voor japonnen en deux-pièces, in 10 zeer modieuse finten, 90 cm breed, normale waarde 4,50 Nu slechts per meter Verkoop le etage 2?5 BREDA BERGEN OP ZOOM De „Stichting tot bevordering van de Vlasnijverheid" te Standdaarbui- ten zal donderdag 14 juni de lande lijke opmaakwedstrijd organiseren. Vorig jaar werd deze wedstrijd gehou den in het Zeeuwsch-Vlaamse cen trum van de vlasindustrie Koewacht, zodat dit jaar het Brabantse centrum de eer heeft de wedstrijd te organi seren. Het doel van deze wedstrij den is het meten van de krachten in, de vakbekwaamheid. Dat vakbekwaamheid in de vlas industrie een grote rol speelt is voor iedereen duidelijk, daar de Neder landse vlasindustrie thans in een im passe verkeert. Het opvoeren van de kwaliteit van het vlaslint is nodig om op de wereldmarkt het hoofd te kunnen bieden aan de buitenlandse concurrentie. Het bestuur van ae „Stichting" heeft de vijftig deelnemers verdeeld in vijf groepen. De jonge vlassers die zowel uit Zeeland en Zuid-Holland als uit 't eigen gewest naar Stand- daarbuiten komen, zullen hun uiter ste best doen om 't landskampioen schap te behalen. Het is jammer, dat de heer A. Veeken uit Noordhoek, die vorig jaar in Koewacht landskam pioen werd, wegens omstandigheden niet kan meedoen. Daarom is het een open vraag wie dit jaar de titel zal behalen. Zal de titel in Brabant te recht komen, of zal een der Zeeuwsch- Vlamingen in staat zijn het kampioen schap mee naar Zeeland te nemen? Daarbij moeten we de boven-Moer- dijkers niet uitschakelen, want ook zij weten wat vlaslint opmaken is. De jury bestaat uit de heren J. van Damme, Axel; H. van Grem- berghe, Standdaarbuiten; A. Lagen dijk, Rijsoord; C. Marreel, Lange- weg; F. van Nes, Steenbergen; A. Naaktgeboren, 's Gravendeel; A. Van- derlinden, Axel; A. Vandeputte, Axel, onder voorzitterschap van ir. J. Butler. Na afloop van de wedstrijden zul len de prijzen in de grote wedstrijd tent uitgereikt worden. Voor de eer ste prijswinnaar heeft de Commis saris der Koningin een prachtige me daille beschikbaar gesteld, terwijl de beste groep een beker ontvangt, wel ke door burgemeester v. d. Riet ter beschikking is gesteld. Hierna zullen de jonge vlassers zich in de tent kun nen vermaken met een gezellig dansje. Zelden is zo duidelijk gebleken hoezeer de his torie van eigen stad en streek de Hulstenaren ter harte gaat als thans, nu een begin is ge maakt met de uitgraving van Keldermans: Dubbele Poort, de land- en waterpoort die bijna vier eeuwen geleden onder een aarden bult werd verborgen, omdat men een nieuw vestingsysteem ging aanleggen. Bijna vierhonderd jaar heeft die hoop aarde, op de kruin der wallen, zó hoog dat men, er bovenop staande, op de daken van de stad neerziet, het geheim van Keldermans' bouw werk verborgen gehouden. Sedert de laatste jaren is er over gesproken om de poort, ongetwijfeld een waardevol his torisch bezit, tevoorschijn te halen. Thans, in 1956, eindelijk, is er een begin gemaakt, bij wijze van proef nog wel, doch men verwacht en eist dat het besluit tot definitieve ontgra ving spoedig genomen wordt. HULST heeft er een overweldigende belangstelling voor en zeker degenen bij wie de historie van de stad gaandeweg een hobby is ge worden, een interessante levensvulling, spreken hun vreugde uit over wat tot nog toe bereikt is. De heer P. Brand, correspondent van Oudheidkundig Bodemonderzoek, die met bijzondere belangstelling het werk van dag tot dag heeft ge volgd en als het ware bij iedere nieuwe opgegraven steen aan het deduceren en combineren sloeg, vertelde ons dat de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek binnenkort een deskundig onderzoek zal komen instellen. Het rapport dat de heer Brand deze dienst zond, is met bijzondere interesse ontvangen, daar in Amersfoort. De heer Brand zelf intussen is er van overtuigd dat de vondst meer dan de moeite waard is. Wat er tijdens de proefgraving, door het gemeente bestuur ondernomen, is bloot gelegd, overtrof de verwachtingen en beves tigde het vermoeden dat de oude Dub bele Poort, voorzover die thans nog onder de aarde verborgen zit, een historisch zeer waardevol bezit zal zijn. De heer Brand gelooft dat het nu nog verborgen deel gaver zal zijn dan datgene -wat nu gevonden is. Mis schien is dit bovenste deel juist het enige dat beschadigd is. Dit deel zal waarschijnlijk geheel met zand ge vuld zijn: proefboringen wijzen daar op. Maar dieper in het bouwwerk zal men misschien een zo goed als ongerept interieur aantreffen: het is althans te hopen. De gevonden „inhammen" in het bouwwerk ziet de heer Brand nog niet aan voor de ingangen. Die zoekt hij lager. Welllicht zal de ingang vooral naar die van de waterpoort is men benieuwd iuist in het mid den van de ronde „kop" (de toren) aangetroffen worden, juist tussen de beide gevonden inhammen in, maar dan een stuk lager. Het is maar een theorie en de praktijk moet nog uit wijzen in hoeverre die juist blijkt. Regeling mogelijk Wat er nu moet gebeuren? Als de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek oordeelt dat verder uit graven alleszins verantwoord is (en het zou iedereen verbazen als de con clusie anders zou luiden) dan is er kans op een rijkssubsidie voor het werk. De gemeente kan dan dit werk ofwel in DACW-verband, ofwel in de Gemeentelijke Sociale Werkvoorzie ning laten uitvoeren. In deze laatste regeling is ook de proefgraving ver richt. De mensen van de „handwerk- reseling". zoals de GSW in de wan deling heet. hebben het uitstekend ge daan en demonstreerden de voorzich tigheid die slechts de zelf-geinteres- scerde kan opbrengen. Naar de heer Brand ons zei is de uitgraving van veel belang, zo wel uit historisch als uit toeristisch oogpunt. Dit laatste, zakelijk be lang mag men eveneens overwegen. De Dubbele Poort van Keldermans is een zeer zeldzaam bouwwerk; nergens in Nederland is een water poort van dit (Vlaamse) type te vinden en deze poort is ook. voor zo ver men weet, de enige land en waterpoort die Keldermans ooit bouwde. Uit dien hoofde alleen reeds is uitgraving en conservering alleszins verantwoord! Belangrijker dan molen Heel Hulst, zoals we al zeiden, stelt er belang in. Het moge blijken uit wat enkele békende Hulstenaren ons antwoordden op onze vraag: „Vindt u het nodig dat de poort verder uit gegraven wordt?" „Nodig? Meer dan honderd pro cent noodzakelijk!", zei de heer L. Fricot, wiens liefde voor de historie en wiens kennis ervan ook allerwe gen bekend is. „Zowel uit historisch als toeristisch en opvoedkundig oog punt bekeken is het van het aller grootste belang. Belangrijker nog zelfs dan de restauratie van de mo len, die ik ondertussen wel hard toe juich, doch waaraan men toch lang niet die historische waarde kan toe kennen als aan dit werk. Wat tot nog toe gevonden is, overtreft mijn verwachtingen. Eigenlijk had ik vroe ger liever eerst Maelstede uitgegra ven, doch thans ben ik er vierkant voor om de Dubbele Poort van Kel dermans definitief aan te pakken. Er moest nog veel meer belangstelling voor zijn: Hulst vindt een vondst van hoge historische waarde eigenlijk al te „gewoon". De stad heeft nu een maal zeer veel waardevolle zaken op dit gebied". Er moet iets gebeuren Zo ongeveer zei het ook de heer D. Biesbroeck, de bekende gids in Oudheidkamer en door geheel Hulst, die de lof van de stad kan bezingen in zulke bloemrijke Vlaamse taai, gelardeerd met zulke kernachtige aan duidingen dat iedereen het direct be- grijpt. „Die belangstelling van de Hulstenaren is allemaal heel mooi", zegt hij, „maar er moet niet alleen gekeken worden. Er moet iets ge beuren. Er moet aan gewerkt worden. Die poort moet eruit, zo gauw moge lijk!" Dat is kort, maar krachtig, zoals altjjd. Deze enthousiaste verteller van wat oud en schoon is in Hulst ver heugt zich er al op zijn gasten bij de traditionele wallenwandeling naar de Dubbele Poort van Keldermans te leiden en daar in erg duidelijk Hulsters te verhalen van wat zich hier eens afspeelde. Allemaal lid „Het is meer dan tijd", aldus de voorzitter van de Oudheidkundige Kring „De vier ambachten", de heer B. Wilking, „dat het bouwwerk te voorschijn komt. Het is verwonder lijk, als je zo iets ziet. dat er nooit eerder aandacht aan geschonken is. Vele minder belangwekkende zaken op dit terrein krijgen die aandacht wel. Men wist toch dat deze poort, vier eeuwen geleden reeds, als een bezienswaardigheid gold en dat zal het zeker nog zijn. Daarom is het bevreemdend dat er nu pas gedacht wordt aan de ontgraving, al is het natuurlijk wel verheugend, voor ons, dat wij het mogen beleven". De heer Wilking houdt er als persoonlijke mening op na, dat de poort wel eens doon brand beschadigd kan zijn, hetgeen overigens geen be letsel kan vormen, het bouw sel uit te graven. En als voor zitter van de „Kring" kan hij niet nalaten zijn antwoord te besluiten met de verzuchting „Als al die mensen, die naar de poort komen kijken, nu eens (voor die simpele rijks daalder per jaar) lid werden van de Oudheidkundige Kring! Wat zouden we dan een vereniging krijgen!" De proef gravingen naar de Dubbele Poort van Keldermans te Hulst hebben het bovenstaande resultaat opgeleverd. Historisch belooft het heel wat. Geen wonder dus dat Hulst vol verlangen uitziet naar de verdere onderzoekingen. Het concert, dat „Arti et Amlcltiae" te Goes zaterdagavond bij gelegen heid van haar tweede lustrum voor een volle zaal in Schuttershof gaf, was het beste wat wij tot nu toe van haar hoorden en boeide, ook door de geva rieerde inhoud van het programma, van begin tot het einde. Het orkest zette de avond goed in met de „Sonate da camera" van Co- relli, waarna de dames Koehorst en Tamminga op voortreffelijke wijze twee duetten van Mendelssohn voor sopraan en alt verklankten- Voor het glansstuk van de avond zorgde de pianist Wim de Kort. door op mees terlijke wijze het „Thema met va riaties van Paisielo" van Beethoven als piano-solo te spelen. Nadat mevr. Koehorst een prachtige aria van Mo zart op schitterende wijze had gezon gen, trad Evert Heyblok met zijn kna penkoor op. In de Pinkster-sequen-- tia waren de stemmen nog wat ge sluierd, maar langzaam zongen de jongens zich los om te excelleren in het „Maria-klokje", dat zilver zuiver en rijk gemoduleerd klepelde. Groot succes hadden dirigent en jongens ook met hun geestige weergave van Nederlandse volksliedjes: dat van de jammerlijk bezweken en plechtig be graven uil werd een waar lachsucces. OPERA-FRAGMENTEN. Op een sopraansolo van mevr. Koe horst na, werd het tweede deel van de avond geheel gevuld door Arti zelf, dat op sublieme wijze fragmenten zong uit opera's van Mascagni. Wag ner. Bizet, Schumann en Gounod. Het koor overtrof zichzelf en werkte er, onder geestdriftige leiding van de heer Tamminga. toe mede, dat dit concert briljant genoemd kan wori den. Bij het begin van de avond heeft de voorzitter, de heer W- Vroome, het welkom gesproken en speciaal burgemeester en wethouder* begroet. Met voldoening constateerde hij, dat „Arti" een stuk cultuur is gaan vertegenwoordigen en Goes, ook bui ten de provincie, met ere vertegen woordigd heeft. De vereniging kreeg een uitstekende naam. wat aan de toewijding der leden te danken is en speciaal aan de directeur, die er een eigen cachet aan gaf. Spreker deed een dringend beroep op de jongeren tot toetreding, omdat, dit alleen de toekomst van Arti verzekert. Na de pauze heeft de deken van zijn grote waardering voor Arti ge tuigd. Het deed hem buitengewoon goed, dat de vereniging, na tien jaar, nog zo bloeit en in kwaliteiten op peil blijft. De Goese parochie kan trots zijn op deze vereniging en spre ker wenste haar met bestuur en diri gent nog een langdurig bestaan toe. Als tastbaar bewijs van zijn erkente lijkheid schonk z.eerw. de vereniging de partituur van een Mis van Pa- lestrina. Grenscommiezen hebben zondagmor gen om een uur of 5 'n Belgische ontkomen reed de bestuurder in een smokkelauto in de val gekregen. De Zeeuwsch-Vlaamse dienst had al ge ruime tijd aandacht aan een zware achtcylinder wagen besteed en legde een val. Bij een poging om daaruit te intkomen reed de bestuurder in een scherpgepunte hindernis, waardoor de auto drie lekke banden tegelijk kreeg. De bestuurder, die vermoede lijk een maat bij zich had, is ontko men. De auto en de inhoud, 920 kilo gram boter, vleien in handen van de douane. AXEL Het Centrum 8 uur: Meisjes zonder beroep. DE KLINGE Kinema v. Dljck 7.30 uur: Ewige Walz. GOES Grand: Benny Goodman Story. HULST Bioscoopgebouw: Geboren in gevangenschap. MIDDELBURG Schouwburg: Tot het bittere eind. Electro: Benny Goodi- man Story. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: The Benny Goodman Story. TERNEUZEN Luxor 8 uur: The Benny Goodman Story. VLISSINGEN Alhambra: De dief des konings. Luxor: Iwan de witte duivel. HULST Bioscoopgebouw: Geboren in gevangenschap. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Aida TERNEUZEN Luxor 8 uur: Saskat chewan. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Lucia van Lammermoor.

de Stem | 1956 | | pagina 2