VIJFTIGDUIZEND LIMBURGERS BETOOGDEN VOOR DE K.V.P. MISLUKT OPROER IN ARGENTINIË Jeugdleider en drie jongens verdronken historische Grote Kerk gebruik m Breda's volledig Maastricht zette kroon op verkiezingsactie DE DOOD OP DE WEG HARRIMAN KANDIDAAT Toestand van Eisenhower is „zeer bevredigend" Drie kwartier trok de stoet door de binnenstad Maiden-tripvan jacht kreeg vroegtijdig einde Beeldenstorm in Vondelpark Beel: „Doorbraak was vergissing" iiiiimiisiiiim In Rotterdam BOUWVAKKERS IN STAKING Peronisten probeerden een staatsgreep Noodweer boven Drente Top-uitslagen voetbal Incident tijdens Rulterspelen Boot sloeg om Algerijnse rebellenleider gearresteerd Presidentschap V.S. Na geslaagde spoedoperatie: Onbestendig Modern Breda heeft de kerk laten delen in de momentele welvaart Prinses Wilhelmina aanwezig Vliegtuig op huis 6 doden Een, vrouw hield zich dapper 96e JAARGANG No. 22171 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Meerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, fteigerstraat 16, Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J, J. H A Bruna Redactieraad: J M. A. C. V. Dongen C. J v Hootegem Mr. Dt. A J. J. M Mes, Mi H M L. de Rechter, L. J. v. t Westende, P V M. Ver- cauteren Abonn.pnjs dij voorultbet t 5.65 p. kwartaal, p. post t 6.55, p. week (uitsi bij niet postbestelU t 0.45 Incasso wordt berekend. Losse numm 13 ct Postrek 278841 Voor God, Konlnfftn en Vaderland MAANDAG 11 JUNI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen t 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen al te geven, worden vernietigd. bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) HEERLEN: De 51-jarige brom fietser G. van Dommelen werd gegrepen door een vrachtauto, die te ver moest uitwijken om een aanrijding te voorkomen met een vrouw, die plotseling de weg overstak. De man werd op slag gedood. SITTARD: De 45-jarige Seegers uit Echt reed met zijn personen auto in volle vaart tegen een trai ler. Hij overleed ter plaatse. 55 55 Zes Amsterdamse kunstenaars, van wie kortgeleden beelden in het Vondelpark waren geplaatst, heb ben zaterdagmiddag in een geslaag de bliksemactie" die beelden weer weggehaald. Dit uit protest tegen een besluit van burgemeester d'Ail- ly, om het beeld „Le Couple" (het paar), van de beeldhouwer Lipchitz, uit het Leidsebosje te verwijderen. Naar de mening van het Amster damse gemeentebestuur was het beeld te gewaagd dan dat het aan de openbare weg zou kunnen wor den opgesteld. De beeldhouwers arriveerden met een bestelauto in het Vondelpark en begonnen onmiddellijk hun beel den van de voetstukken te halen. Een bewaker werd weggestuurd met de geruststellende mededeling, dat het de kunstenaars zelf waren die hij bezig zag; waarop de man zei: ,,Had dat meteen dan ge zegd..." De bestelauto was na de actie zo goed gevuld dat een van de beeldhouwers een niet al te groot beeld maar onder de arm nam en er zo mee naar huis wandelde... MRG. JOSEF GROESZ, de aartsbis schop van het Hongaarse Kalocsa heeft verklaard, dat kardinaal Minds- zenty in een gebouw woont dat aan de Kerk toebehoort en dat de kardi naal niet opnieuw is gearresteerd. DE STAKENDE Amsterdamse taxi chauffeurs die lid van het NW zijn, hebben hun lidmaatschap van deze bond opgezegd, omdat het bestuur zich niet achter hun actie stelt. IN DE bondsvergadering van de Ka tholieke Kleding- en Textielarbeiders- bond ,,St.-Lambertus" is een reso lutie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de kleding- en textielarbei ders niet in voldoende mate profite ren van de gestegen welvaart. RUSLAND wil zijn culturele betrek kingen met Nederland uitbreiden. Men zou graag het Concertgebouw orkest en andere gezelschappen in Moskou zien optreden. DE LEDEN VAN de neutrale be standscommissie in Zuid-Korea zijn naar de gedemilitariseerde zone over gebracht, ingevolge het besluit van de V.N. om het werk der commissie op te schorten. DE SOEDANESE beweging heeft de leiders van christelijke missiegenoot- schappen doen weten, dat zij de scho len wil nationaliseren. Leerlingen van missiescholen zouden een werkzaam aandeel hebben gehad in de opstand van vorig jaar. Niet meer en niet minder! DE AMERIKAANSE ambassadeur in tfonn, James Connant, heeft in een ionHPraJik/ezegcl' dat in West-Duits- 6 le2,ende van Hitier en zijn •Nazis morsdood is". Lpp ^amïï meer dan honderd voorma- n B«Snaten van staatsbedrijven deeld 7S55 aZljn ter door ver°or- hebben venkjisterd.0^ S°mmen gC'dS EBri?tamha"HwPEN van het jacht sabeth naar' CSKJE oorz^kten,°rVoorüenduizend^n gul" ™ns„.!?!ïS2e. toegebracht aan boten b'j de Zweedse en strandhuisjes hoofdstad. IN DE linoleumfabriek te Krnmm. heeft zaterdag een ?elle bra„d ge WrfÜ' J?,e w(1e drongkamers in a legde. De brand zal eehter geen stat natie tengevolge hebben. e" Men kan zich achteraf met enige ongerustheid afvragen, welk een massale volksopeenhoping het zondag in Maastricht ge worden zou zijn als er een warme zomerzon geschenen had. Want niettegenstaande de onophoudelijke regen hebben naar ruwe schatting ruim 50.(100 mensen de K.V.P.-meeting in deze stad gemaakt tot het schitterende hoogtepunt van de verkiezingsstrijd 1956. Tegen zes uur formeerde zich een onafzienbare stoet in de buurt van het station en trok langs een punt, waar de ministers en andere autoriteiten zich hadden verzameld. Voorop de schut terij „St.-Lambertus", gevolgd door het bereden trompetterskorps uit Tegelen en daarachter de acht wapperende vlaggen van de Statenkringen uit Limburg. Onderweg voegden zich bij deze stoet prof. Romme, de ministers Beel, Cals, van Thiel, de Bruijn. Luns en Witte, de katholieke leden der Eerste en Tweede Kamer en delega ties van de Europese zusterpartijen. Toen begon een massale, triomfan telijke stoet door de straten van Maastricht naar het oude Vrijthof te trekken, waar prof. Romme, de mi nisters en de autoriteiten een défilé afnamen. Het enthousiasme van de demon stranten verleende de optocht een levendigheid als gold het een boeien de historische optocht. Uit heel Lim burg waren de mannen en vrouwen, met de vaandels van hun organisa tie, met hun schetterende muziek en met hun humor naar Maastricht ge komen. Ook met hun humor! Geestige tek sten op 'grote spandoeken lieten ei geen twijfel aan wat de dragers van 13 juni verwachtten. Ook op andere wijze had de Limburgse vindingrijk heid getracht de eentonigheid van het f Adver tentie) nazetfabrieken ie zevenbergen Op de grote bouwwerken in Rotter dam hebben de bouwvakarbeiders za terdagmorgen het werk neergelegd. Hier en daar wordt nog door enige mensen gewerkt, maar verwacht werd, dat deze vandaag eveneens niet meer zouden verschijnen. Volgens schatting zouden een paar duizend ar beiders bij de staking betrokken zijn. verkiezingsdefilé te breken. Vrouwen hadden mutsen gemaakt van ver kiezingsaffiches en mannen droegen de lucifersdoosjes van de KVP rond hun kleurige dassen. Meer dan drie kwartier hebben de demonstranten langs de autoriteiten op het Vrijthof getrokken. De beto ging maakte kennelijk een diepe in druk KVP. op het partijbestuur van de Vijftigduizend mensen hebben naar de toespraken geluisterd, die voor aanstaande mensen uit de partij hebben gehouden. Naar de rede van mr. E. Sassen, die over de Europese gedachte sprak en de ide alen van de katholieken op het punt van de internationale samenwer king. Naar minister Beel, die zei dat er in de PvdA geen plaats was voor katholieken en dat de „door braak" van 1946 een volkomen ver gissing was. Jan Macnen van de KAB zei onder donderend gejuich: ..Er is maar één Karei I en dat is Karei Romme..." De heer Theo Lefèvre sprak over de politieke strijd in België, die hij een voorbeeld noemde v «n wat er gebeu ren kan als de katholieken hun politie ke eenheid loslaten. En vervolgens was dan het woord aan professor Romme. ,,Wij hebben Maastricht ge kozen voor deze manifestatie van po litieke machtsversterking", zei hij, „omdat in deze stad de wonden van een slecht sociaal verleden nog na- schrijnen. Daarom moet Maastricht een bijzonder doelwit zijn voor een gezonde sociale politiek. Zij kan de graadmeter worden van de genezen de kracht die van een goede sociale politiek uitgaat". Een opstand van afdelingen van het Argentijnse leger, die geholpen werden door fervente Peronisten, is zondag bloedig onderdrukt. Na een etmaal van verwarring en tegenstrijdige berichten gaf de regering in Buenos Aires gisterenavond 'n verklaring uit, waarin gezegd werd dat de rebellen zich had den overgegeven. Schout-bij-nacht Isaac Rojas, de vice-president, die door een radio station der opstandelingen een „ti ran" werd genoemd, deelde in een radio-uitzending mee, dat- de laatste centra van verzet, in La Plata en Santa Rosa, waren bedwongen. Offi cieel wordt meegedeeld, dat 33 per- Omstreeks zes uur gisteravond ont lastte zich boven een deel van Drente een hevig onweer, dat gepaard ging met een windhoos. Hagelstenen, gro ter dan 5 centimeter, vernielden een groot aantal ruiten. Gedeelten van woonhuizen en schuren in de gemeen te Ruinen waaiden in. Schoorstenen werden van de daken gerukt, terwijl talloze bomen werden ontworteld. De op het veld staande gewassen werden totaal vernield. Ook sneuvelden er veel vogels. Het verkeer ondervond vertraging. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. sonen zijn terechtgesteld, onder wie vier kolonels. Dit is de eerste opstand in Argen tinië sinds generaal Pedro Aramburu in November van het vorig jaar pre sident werd. De opstandelingen eisten onder meer vrije verkiezingen en de vrij lating van alle politieke gevangenen. Gezagsgetrouwe troepen slaagden er een uur na de afkondiging van de opstand in. een legerarsenaal in Buenos Aires, dat door opstan delingen bezet was, te heroveren. In Santa Rosa, de hoofdstad van de provincie La Pampa, was het de opstandelingen gelukt het radio station en andere centra te bezet ten. Rebellen capituleerden, nadat de stad was omsingeld en vlieg tuigen waren opgestegen om hen te bombarderen. Na het uitbreken van de opstand was de staat van beleg afgekondigd. Rebellen in La Plata gaven zich eerst over. nadat de stad door vliegtuigen en artillerie was gebombardeerd. Buenos Aires leek gisteren een ver laten stad. Op strategische punten stonden militairen. Hieronder volgen de laatste uit- j slagen, die de hoofdklassers dit seizoen maakten. Ze lokten dave- rende beslissingen uit. Op onze Z sportpagina's kunt u er het fyne Z van lezen. Z HOOFDKLASSE A.: A j axStormvogels NO ADADO HVCExcelsior RigtersbleekEindhoven EBOHFortuna '54 VitesseRoda Sport SpartaLimburgia (Sparta afd.-kampioen) J NAC—DOS 3—2 VVVAmsterdam 00 HOOFDKLASSE b.: EDO—SW 4—1 Elinkwijk—DFC 3—1 (Elinkwijk afd.-kampioen") GVAVFeyenoord 54 Rapid JCde Graafschap 61 SittardiaSpel. Enschede 12 PSVAlkmaar 43 Z MVV—Willem II 3—1 J Schev. Holl. Sp.Emma 61 BWde Volewijckers 42 Een van de leiders en drie leden van een jeugdgroep uit Noord-Scharwoude zijn zondag ochtend in het Alkmaarder- meer,, bij Akersloot, verdron ken. De slachtoffers zijn de 27- jarige H. Kuiper, de 15-jarige Mezzi Allel, een der belangrijkste leiders van de Algerijnse nationale .beweging, is zaterdagavond in Al giers gearresteerd. In het afgelopen weekeinde kwam het in verschillen de plaatsen van het land opnieuw tot terreurdaden. De Fransen zetten hun offensief tegen de rebellen met on verminderde kracht voort. Twaalfduizend Algerijnse reservis ten zullen worden opgeroepen voor de vorming van burgerwacht-afdelingen ter bescherming van steden en dor pen tegen mogelijke aanvallen van de opstandelingen. Wim Louwerse, de 19-jarige Piet Hop en de 10-jarige Johan Stoop. Met dertig jongens en meisjes was de groep ,,£>e Spoorzoekers" een wa terkamp begonnen. Zondagochtend gingen acht van de kampeerders in een bootje met buitenboordmotor wat spelevaren. Het bootje is door een hoge golf omgeslagen en daarna ge zonken. Een dertienjarige zeiler, H. Klein uit Beverwijk, die in een sloep snel naar de plaats van de ramp roeide, wist vier jongens te redden. Van de overige vier zijn de stoffe lijke overschotten nog niet geborgen. Het kamp is onmiddellijk opgebro ken, Met een extra-bus zijn de jonge lui naar huis gebracht. De club be staat 12 jaar. Nog nimmer is tijdens enig uitstapje ook maar het geringste ongeluk gebeurd. Zondagmiddag vond te Stockholm de officiële opening plaats van de Olympische ruiterspelen in aanwe zigheid van tal van officiële per soonlijkheden waaronder Z.M. Ko ning Gustaf Adolf van Zweden en H.M. Koningin Elizabeth van Enge land. Een van de leden van de Ame rikaanse Olympische ploeg tuimelde van zijn paard op het moment dat hij de koninklijke loge van het sta dion passeerde. (Telefoto) Averell Harriman, gouverneur van New York, heeft zaterdag medege deeld zich namens de democratische partij kandidaat te zullen laten stel len voor het presidentschap der Ver enigde Staten. Harriman, een beschermeling van oud-president Roosevelt, is multi-mil- jonair. Men gelooft dat oud-president Truman hem steunt. kt De toestand van president Eisenhower, die zaterdag met spoed geopereerd werd wegens een verstopping van de dunne darm, is momenteel zeer bevre digend. De president heeft gis- J Weersverwachting van het KNMI J t»t maandagavond, opgemaakt J zondagavond 23.15 uur. Z Over het algemeen veel bewol- king met plaatselijk enige regen- of onweersbuien. In het noorden van het land in de middag minder warm. In het zuiden van het land Jln5:eveer dezelfde temperaturen. herwegend matige veranderlijke Vandaag: Zon onder 21.01 uur, maan onder 23.— uur. Morgen: op 4.22 uur, maan op 8.52 Zon uur. (Van onze redacteur) De Onze Lieve Vrouwe Kerk op de Grote Markt te Breda is zaterdagmiddag tijdens een stijlvolle plechtigheid in haar geheel door de protestantse eredienst in gebruik genomen. De Hervorm de Gemeente van de stad beleefde daarmee een historische dag. Sinds mensenheugenis immers was het gebouw slechts voor de helft in gebruik. Alleen het oude priesterkoor met de beide armen van de gothische kruiskerk waren voor de diensten in gebruik. De restauratiegelden, die sinds de bevrijding door ryk, provincie en gemeente vlotter werden gevoteerd dan ooit voordien, stelden de restaurateurs in staat spoed achter de zaak te zetten, zodat zaterdagmiddag de gehele kerk (op de entreepartij na) volledig in gebruik genomen kon worden. Daartoe had meri een speciale bij eenkomst belegd, die werd opge luisterd door de hoge tegenwoordig heid van H.K.H. Prinses Wilhelmina, die even voor het begin van de plechtigheid het kerkgebouw via de Reigerstr. betrad. De commissie van ontvangst leidde haar naar de zgn. Prinsenbank, die, eveneens gerestau reerd, weer op de historische plaats is aangebracht. Het was de voorzitter van het col lege van kerkvoogden, mr. F. A. Hol leman, die na de zang van de verza melde gemeente, het kerkgebouw na mens het college van kerkvoogden aan de hervormde gemeente over droeg. Daarbij ging hij in het kort de geschiedenis van de restauratie na, waarbij hij de namen noemde van de prominenten, die zich in vroeger ja ren met de restauratie van de kerk hadden belast. Hij bracht dank aan ir. J. de Wilde onder wiens leiding de laatste jaren was gewerkt en liet in die dank ook diens medewerkers vol gaarne delen. In die dank betrok hij ook degenen, die meegewerkt had den aan de interieurverzorging van het gebouw. Tenslotte sprak mr. Hol leman zijn dank uit aan rijk. pro vincie en gemeente voor de rijkelijk ondervonden steun in de vorm van subsidie maar ook voor de morele en artistieke steun, die ook van tal van Na de ingebruikneming van het interieur der Grote Kerk te Breda verliet H.K.H. Prinses Wilhelmina het gebouw via het Kerkplein. Ge volgd door een hofdame staat zij op het punt haar auto te betreden particulieren in zo grote mate was ondervonden. Tenslotte dankte hij 't rijksbureau voor monumentenzorg, waarna hij in een historische rede de geschiedenis van de kerk door de eeuwen heen boeiend belichtte. De vertegenwoordiger van het mi nisterie van onderwijs, kunsten en wetenschappen mr. Rohling bood daarna gelukwensen aan. Hij noemde het feit van de totaal-restauratie een vreugdevol ogenblik voor Breda en zelfs voor het hele land, en voor ieder, die liefde heeft voor deze oude monumenten. Hij besloot met een woord van hulde en bewondering aan het adres van de architect en allen, die medegewerkt hebben aan deze restauratie. Geestelijke restauratie „Heel de burgerij van Breda ver heugt zich oprecht over de restau ratie van de „Grote Kerk", aldus daarna burgemeester Kortmann, die met de ambtsketen omhangen de plechtigheid bijwoonde met het welhouderscollege en vele raadsle den. „Sinds vijf eeuwen is de kerk kennelijk het middelpunt van de stad. Het gebouw is tot stand ge komen in een tijd van welvaart en eendracht, zij is als een afspiege ling van de rijkdom en vrijgevig heid uit die eeuwen. Ook modern Breda heeft de kerk laten delen in de momentele welvaart van de stad die van de f 3.000.000,res tauratiekosten bijna één miljoen opbracht. En het was in verband met deze totaal-restauratie, dat bur gemeester Kortmann opmerkte, dat in het hart van velen weer de hoop leefde op de geestelijke restauratie van een verscheurde christenheid. Tenslotte sprak de voorzitter van de generale synode der Nederlands hervormde kerk ds. De Ru een woord van een gelukwens uit, waarbij hij de samenwerking roemde tussen de technici en de kunstenaars, de finan ciers en de theologen. De praeses van de kerkeraad ds. v. Voorthuysen heeft het gebouw na mens de kerkgemeente aanvaard. Liturgische dienst De ingebruikneming van het ge bouw ging gepaard met een litur gische dienst, die ingeleid werd met een schriftlezing. Liturgen waren de dominéés Knottnerus en Stoutjesdijk. Een ouderling droeg daarna de bijbel op de kansel. Een meisje en een jongen plaatsten het doopbekken, ter wijl twee diaken en de broodschaal en en de beker op de avondmaaltafel plaatsten. Twee catechisanten brach ten daarna het kerkboek binnen. Ge meentezang en klokgelui sloten dit gedeelte van de plechtigheid af, die gevolgd werd door een dienst, die geleid werd door ds. C. van Voort huysen. Als tekst van zijn prediking had hij genomen: „Laat U ook zelf als levende sténen gebruiken in het huis van God. De plechtigheid werd door verschil lende autoriteiten bijgewoond. Onder hen bevond zich de commissaris der koningin in Noord-Brabant, prof. J. de Quay. teren al even het bed mogen verlaten, om tien minuten lang in een leunstoel ademhalings oefeningen te doen. Zaterdagmorgen werd de wereld gealarmeerd door geruchten, dat de toestand van de president ernstig zou zijn. Blijkbaar waren de artsen die tot een spoedoperatie besloten, er ook niet helemaal gerust op. Na chi rurgisch ingrijpen bleek echter, dat er voor ongerustheid geen aanleiding was. Het hart van de president had zich goed gehouden en de ileitis (darmverstopping), die de operatie nodig maakte, bleek geen kwaadaar dig karakter te hebben. De operatie werd uitgevoerd in het Walter Reed-legerhospitaal te Was hington en Amerika's beste chirurgen verleenden er assistentie bij. De ziekte, zo verklaarden de art sen nadien. bleek niets te maken te hebben met de hartaanval, die de president vorig jaar trof. Als alles gaat zoals men het zich voorstelt, zal Eisenhower over een week of zes weer aan het werk kunnen gaan. Vandaag of morgen zou de president al leden van zijn staf ontvangen. Te legrammen van verschillende rege ringshoofden bereikten zaterdag het ziekenhuis waar Eisenhower vertoeft. In al die telegrammen werd hem een spoedig algeheel herstel toegewenst. Bij het vliegveld van Minneapolis is zaterdag een straalvliegtuig van de Amerikaanse marine neergestort en ontploft. De inzittenden en vijf bur gers een man, een vrouw en drie kinderen die zich in een huis be vonden dat door de ontploffing van het toestel vernield werd, zijn om het leven gekomen. Vijf huizen wer den beschadigd. (Van onze correspondent) Het ruim 16 meter lange Amerikaanse jacht „Aruna II" kwam zaterdagmiddag voor de monding der Oosterschelde in moeilijkheden, doch het ge lukte de reddingsboot „Blan- kenheim" het jacht én de be manning veilig naar Veere te brengen. 's Morgens was dit splinternieuwe jacht gebouwd op een werf in Aalsmeer vertrokken uit Hoek van Holland. De eerste reis zou gemaakt worden naar Falmouth (Eng.), van waar men naar Italië zou vertrekken. Aan boord van de ..Aruna II" bevonden zich een Ame rikaans echtpaar de eigenaars een Nederlandse schipper en een Duitser. In de ..Banjaard" consta teerde men lekkage, zodat al spoe dig de machinekamer vol water stond. Men zond noodseinen uit. waarop de Nederlandse loodsboot ..Antarus" uit Vlissingen en de. red dingboot ,,M. C. Blankenheim" uit Veere ter hulp snelden. De „An tarus" kwam het eerst bij het jacht aan. doch al spoedig bleek, dat er geen direct gevaar voor het jacht en de opvarenden bestond. De Ame rikaan, die zich ziek voelde, werd aan boord overgenomen, doch zijn ziekte bleek nauw verwant te zijn aan de zee. Tien minuten later kwam de „Blankenheim" bij de Aruna II aan, die de zeezieke eige naar van de „Antarus" overnam, en met het jacht op sleeptouw terug keerde naar Veere. Behouden kwam men hier in de late avonduren aan. waarna de ge redde bemanning onderdak vond in een pension. De Amerikaanse heeft zich gedurende de hele tocht voor treffelijk gedragen. De Hollandse schipper, die het jacht bestuurde, kon dan ook met dankbaarheid con stateren, dat zij de enige is geweest, die haar hoofd niet kwijt raakte... Het jacht zal op een werf in Ar- nemuiden of Vlissingen worden na gezien en dan de onderbroken reis voortzetten.

de Stem | 1956 | | pagina 1