DE BREDASE STILLE OMGANG HEEFT EEN MARIALE INTENTIE Eendracht is de juiste weg m ftvtin feit ONZE PUZZEL BOURJOIS Aardsatelliet kilometer de gaat 2250 hoogte Rijkspolitie leverde slag met Ambonezen in Teuge Verliezer van 13 mille heeft zich niet gemeld KW* Nachtelijke dronk op de kunst Atoomschepen hebben geen zwart koormeer nodig Krachtstation van Niagara verwoest DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 9 JUNI 1956 SAW* Niet getapt meer Sovjet-pressie op Rakosi Te Eindhoven: Nieuwe gegevens over kunstmaan Om opstandte onderdrukken c/oirde TELEVISIE EN ELEKTRONICA OPLOSSING. i r m s 1 1 F L i i Vliegtuigongeluk op Malakka Herman Klok vond portefeuille Horlogemaker- Oceaanvlieger Parijs zonder melk? Nederlandse jongen uit trein gevallen Waarschuwing f-JET bisdom Breda, en op het had God dit kunnen doen, maar God Uitdeelster van Gods genade-gaven, ogenblik de stad Breda in het koos nu eenmaal deze: Hij heeft het de Middelares van aie genade, in bijzonder, staat wel in het teken van mooiste beeld van zichzelf. Zijn eigen onze zielen het verioASjngswerk vol: Mnrin Roorfo Zoon, naar de aarde gezonden, mens tooien. Aan Maria s hand zullen wij Maria. Reeds ruim een jaar trekt ,aten" worden om £et geschonden geleid worden tot Jezus, Jezus Eucha- het beeld van O.L. Vrouw van Fa- beeld van God in de mens te her, risticus. Want volgens Gods plan tima door het bisdom Breda als een stellen. En in dit herstel, in het ver- werd door Maria de Zoon van God van parochie lossingswerk zal volgens Gods plan gebracht tot de mensen; door Maria „vliegende missie'' naar parochie; en zoals u allen wel Ma"a een speciale rol vervullen. weet, zijn de laatste weken verschil- Jezus ziet Maria en denkt over lende parochies van de stad Breda Maria in die innige verhouding van door Maria bezocht, zullen de an- J T" ook worden de mensen gebracht tot Jezus, tot God. _Is het dan wonder, dat onze moeder en kind. Jezus ziet Maria als w— xx,— die Moeder van Smarten, wier hart Bisschop, Z. H. Ex. Mgr. Bae- dere Haar binnenkort mogen ont vangen. Maria! Hoe moeten wij, katholie ken, Maria zien; hoe moeten wij over a^s de Mede-verlosseres, die staat j^0gft ODgegeven' Maria denken? Mij dunkt geen korter onder het kruis om met Haar Zoon antwoord op deze vraag te kunnen het grote offer aan God op te dra zou worden doorboord, zoals de pro- ten, juist VOOr dit laar als in- feten hadden voorspeld. Jezus ziet Maria als de Moeder van Smarten, tentie VOOr de Stille Omgang eeft opgegeven: Mogen de plaats en de taak, geven dan: een katholiek moet Maria Sen tot verlossing van de mensheid, djg Qod aan Maria 2'af in het zien en over Haar denken, zoals Je- Jezus ziet Maria als de vrouw, in zus, zoals God Maria ziet en over wier_ handen God al de genade-schat- heilswerk, beter gekend WOl- Maria denkt. - ten legt, als de uitdeelster, de Mid- len en moge deze kennis Ons Toen de mens in Adam misbruik delares van alle genade, om zo het R maakte van zijn vrije wil, verdween verlossingswerk in de zielen te vol- brengen tOt toewijding en LOL het bijzonder beeld, dat God van tooien. Zichzelf in de mens had gemaakt. Wij, katholieken, zullen Maria moe g.ebed ter bekering van de zon- feeuiuuni., WIJ, hd LllUilCtVtrll, /LU.llt.11 IVldlld IIlOc" Jnnvc< verloor hij de heiligmakende genade ten zien. zoals Jezus Maria ziet. Dan aaars en de bijzondere voorrechten. Laten vele katholieken van Breda toch zullen wij juist de plaats beter T kennen, die volgens Gods plan Maria en van de verre omgeving, op zon- OLH is na de zon.de van Adam en inneemt, en beter begrijpen de taak, dag 17 juni, de zondag van de Stille Eva het beeld van God in de die God aan Maria gaf in het heils- Omgang, zich één voelen met hun mens niet misvormd gebleven. God werk. Maar dan ook zal Maria, de Bisschop in bidden en offeren voor heeft zich over de mens ontfermd Op duizenden verschillende manieren (Advertentie) Zijn, dus ook uw intentie. C. de B., moderator kauw Wrlgley Doublemlnt. Evan kniwen - een door en door frisse adem krijgen. En laat de kinderen kauwen snoepen ze niet zoveel - krijgen ze witte tanden. Ze vinden het lekker, dubbel lang lekker en heerlijk verfrissend. De Besturen van de onderstaande Katholieke sociale organisaties achten zich verplicht hun leden te wijzen op het grote belang van de op 13 juni a.s. te houden ver kiezingen. Meer dan ooit zal eenieder zich bij de uitoefening van zijn stemrecht van zijn verantwoordelijkheid bewust dienen te zijn. De leden van onze organisaties hebben juist door hun lidmaatschap van de voor hen geëigende principiële organisatie getoond te beseffen dat eendracht op katholieke grondslag de juiste weg is ter verwezen lijking van een christelijke maatschappij. Deze lijn dient te worden doorgetrokken ook op het staatkundig terrein. Naast SOCIALE EEN DRACHT derhalve TOLITIEKE EENDRACHT MR. F.J.G. BARON VAN VOORST TOT VOORST Voorzitter St. Adelbert Vereniging. L.A.J.M. van HEIJST Voorzitter Alg. Kah. Werkgevers Vereniging C.G.A. MERTENS Voorzitter Katholieke Ned. Boeren- en Tuindersbond J.A. MIDDELHUIS, Voorzitter Ned. Katholieke Arbeidersbeweging. J.A. KOOPS Voorzitter Ned. Katholieke Middenstandsbond. A.J.A. van der DONCK Voorzitter R.-K. Standsorganisatie voor de Werknemende Middenstand JKVR. M. van NISPEN TOT SEVENAER-RUYS DE BEERENBROUCK Presidente Centrum Ned. Katholieke Vrouwenbeweging. (Ned. Kath. Boerinnenbond, Kath. Arbeidersvrouwenorganisatie in Nederland, Katholiek Vrouwengilde). Waarnemers te Wenen geloven, dat de Sovjet-deskundige voor oost-Euro- pese zaken Soeslof, die lid is van het centrale comité der communistische partij, getracht heeft de eerste secre taris van de Hongaarse communisti sche partij, Rakosi, over te halen tot aftreden. Soeslof bevindt zich thans in Bot- dapest. Een Zuidslavisch dagblad heeft eni ge dagen geleden Rakosi aangeval len als een van de laatste overblijf- (Advertentie) Eindhoven gaat drinken op de kunst. Op de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard namelijk, zal in de middernachtelijke uren in het vogel park „Animali", een Anjer-tuinfeest worden belegd, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt van de plaat selijke culturele organisaties. Dat tuinfeest mag er zijn. De Eind- hovense kunstenaars zullen op het feeëriek verlichte terras van „Anima- li" een existentialistenhoek inrichten ook wel ..Champagne-corner" ge naamd. Men kan daar, al luisteren de naar de muziek, tegen een zoet prijsje de dorst lessen met de edel ste drank, die uit de druif wordt ge wonnen. Prefereert men een goedkoper Moe- zeltje Welaan, richt uw schreden naar de Place Luxembourgoise. Drinkt ge liever iets pittigs, in de ..El Ricón Cubano" kan een plaats voor U worden gereserveerd. En als ci) alsmede cabaret- en varieté-gezel ge honger krijgt is een wandeling schappen hun medewerking aan dit 1 tuinfeest verlenen. naar de glazen veranda afdoende. Daarin wordt de „Veranda der Gas tronomen" ondergebracht, waaronder men een koud-buffet, alsmede een lieflijk strijkje gelieve te verstaan Vergeten we voorts niet te vermel den, dat diverse harmonieën en ka pellen (tezamen vormende 150 musi- De aardsatelliet die door de Ver enigde Staten in 1957 gelanceerd zal worden, zal vermoedelijk tweemaal zo hoog in de atmosfeer opstijgen ais aanvankelijk werd verondersteld. Dit werd dezer dagen medegedeeld door de technische leider van het project, dr. Milton W. Rosen, tijdens een bijeenkomst van amateur-astro nomen in Washington. Onlangs werd officieel verklaard dat de baan, die de kunstmaan om de aarde zal beschrijven gelegen zal zijn op een hoogte variërend tussen 320 en 1.280 kilometer. Thans werd medegedeeld, dat Let hoogste punt van de baan vermoedelijk 2.250 kilo meter zal bedragen. De satelliet „al worden gelanceerd vanaf het Patrick vliegveld van de luchtmacht in Florida door middel van een drietraps koppelraket, de eerste die ooit werd geconstrueeid. Deze raket ziet er uit als een reus achtig geweerpatroon. De lengte be draagt 21.6 meter, terwijl de grootste diameter 1.14 meter bedraagt. De raket weegt startklaar 11 ton. De satelliet zelf is een bol met een aantal wetenschappelijke registre rende instrumenten. De doorsnee zal slechts 53 centimeter bedragen; de bol zal met de instrumenten ongeveer 9.5 kilogram wegen. De plaats van de kunstmaan is in de neus van de drietrapsraket. De grootste hoogte die tot dusver met een raket werd bereikt is 400 kilometer; in 1949 werd dit record gevestigd met een Wac Corporal ra- selen van het Stalin-tijdperk. Het j ket, die een maximum snelheid be- blad sprak de wens uit, dat Rakosi i reikte van 2.700 meter per seconde. Molotovs voorbeeld zal volgen doorDe Vanguard raket, die gebruikt eveneens af te treden. zal worden voor het lanceren van de aardsatelliet. zal vermoedelijk een hoogte bereiken van 480 kilometer en een snelheid bereiken ^an 7.500 me ter per seconde. De op het hoogste punt losgeworpen kunstmaan zal een elliptische baan beschrijven, waarbij een hoogte tussen de 32C en 2250 kilometer wordt bereikt. De „hersenen" van de raket wor den ondergebracht in het middelste deel van de drietraps koppelraket. Deze electronische installatie zal de opdrachten aan de raket geven totdat in het derde stadium de satelliet in de ruimte wordt gelanceerd. In het kamp Teuge, waar meer dan 500 Ambonezen wonen, zijn donder dagavond ernstige onlusten uitgebro ken. Na de maatregelen met betrek king tot de verzorging van de be woners, die op 14 mei j.l. door mi nister van Thiel zijn bekend ge maakt, broeide het steeds in het kamp. Enige tientallen bewoners van het kamp drongen het kantoor van de kampbeheerder binnen door de deur en dwars door de muur van hard board. De beheerder, de heer J. A. Samson, werd met ijzeren stoelen be werkt en behoorlijk toegetakeld. De rijkspolitie, die snel gewaar schuwd was, ontzette hem. doch hierop moest 't groepje van vijf man een ware veldslag leveren tegen naar schatting tachtig ambonezen, die hen met klinkers, die ze uit de straat haalden, stenen, stokken en zelfs steenkolen bekogelden. De politie kon slechts stand houden door gebruik te maken van vuurwapens. (Advertentie) LE MAQUILLAGE INSTANTANÉ Atoomenergie en automatisering zullen in de nabije toekomst ook hun stempel op de koopvaardij drukken. Britse scheepsbouwers werken reeds samen met atoomgeleerden bij de bestudering van plannen om atoom energie als voortstuwingsbron voor schepen te benutten. Het schijnt dat een dergelijke krachtbron niet economisch kan zijn bij schepen die lange tijd in havens doorbrengen, omdat een atoomoven nu eenmaal niet zo gemakkelijk af- en aangezet kan worden als een mo tor. Het valt dus te verwachten, dat atoomenergie het eerst toegepast zal HORIZONTAAL: 1 voor, 3 bosje haar, 5 blaam, 10 herkauwer, 12 deel v. Amerika, 13 wiel, 14 bestaat, 16 op schik, 18 jong dier, 19 Europeaan, 21 metaal, 23 grondsoort, 25 iedere, 26 autostalling, 28 verdriet, 30 meisjes naam, 32 zangstuk, 34 feestdos, 36 zangstem, 39 wondje, 41 pl. in Afrika, 43 muziekteken, 45 effen, 47 as, 49 be hoeftige, 51 inhoudsmaat, 54 rekening, 56 van het jaar, 58 eng. voegwoord, 60 tegen, 62 eenh. v. stroomsterkte, 65 telwoord, 66 Spaans veldheer, 68 pL in Gelderland, 69 reptiel, 70 deel v. h. hoofd, 71 rivier in Duitsland, 73 vogel, 75 vlaktemaat, 77 insect, 78 rivier in Nederland, 80 vogel, 81 bedompt, 82 bid (lat). VERTICAAL: 1 deel v.e. gebouw, 2 goud (fr), 3 jongensnaam, 4 diepte, 5 hekwerk, 6 vloot, 7 familielid, 8 vogel, 9 loot, 11 vulkaan, 15 bevel, 17 kleur, 20 vr. munt, 22 land in Azië, 24 geest drift, 26 mooi zwarte delfstof, 27 ge kookte, 29 insecteneter, 31 vr. munt, 33 zijrivier v, d. Donau, 35 god. v. h. vuur, 37 kostbare stof. 38 pl. in Noor wegen, 40 niet lang, 42 godin, 44 weg met bomen, 46 overal, 47 pl, in België, 48 kleurling, 50 post (eng). 52 stap, 53 herkauwer, 55 vaartuig, 57 voeg, 59 netto (afk.), 61 familielid, 63 vader (fr.), 64 elasticiteit, 67 model, 69 man nelijk dier, 72 telwoord, 74 oosterse titel, 76 rondhout, 79 jongensnaam. HORIZONTAAL: 1 cadaver, 6 lorg net, 11 ra, 12 dover, 14 ee, 15 Maagd, 18 kei, 19 citer, 21 el, 22 das, 24 pit, 25 it, 27 kor, 28 rot, 29 age, 30 talk, 33 landen, 34 da, 35 potlood, 38 an, 39 J f 6 7 Ao A/ /i A3 c A J O Jv /f u u J/ JJ J* u jt JS VV «f *r 6, ÓJ 7* F' ~sr ad, 40 ja, 41 eg. 42 a.g., 43 ei, 45 san daal, 49 t.a., 50 preuts, 51 zorg, 53 olm, 54 sop, 56 ede, 57 se, 59 boa, 61 mug, 63 ir, 64 trier, 66 lol, 68 linge, 70 ed, 71 pekel, 73 re, 74 netelig, 75 be roemd. VERTICAAL: 1 cement, 2 dra, 3 aard, 4 ed, 5 roks, 6 lei, 7 or, 8 geit, 9 net, 10 tarten, 13 vel, 16 al, 17 tak, 19 citadel, 20 eigenaardig, 23 solo, 24 polo, 26 vla, 29 ada, 31 adder, 32 il, 35 pastoor, 36 tin, 37 ora, 44 ier, 46 asla, 47 dm. 48 alom. 49 toe, 50 piston, 32 gereed, 55 pul, 58 er, 59 bede, 60 nok, 62 giro, 65 iet, 66 leg, 67 leb, 69 nee, 71 pi, 72 le. i worden op de reusachtige tanksche pen van tegenwoordig, die vrijwel on afgebroken varen en slechts weinige uren nodig hebben om hun lading te laden of te lossen. De machinisten van dergelijke sche pen zullen niet langer aanspraak ma ken op de naam „het zwarte koor", want zij zullen vanuit gerieflijke con trolekamers, hoog boven de waterlijn door middel van robots en televisie hun machines bedienen. Op de brug zal het menselijk ele ment een grotere rol blijven spelen, maar ook daar zullen elektronische methoden de besturing en de naviga tie vereenvoudigen. Wat passagiersschepen betreft: hier zal het vooral de civiele dienst zijn die door automatisering veranderd wordt. Door een drukknopsysteem zullen de passagiers zichzelf kunnen bedienen, zodat in mess en eetzaal de stewards uitgeschakeld zullen worden. In de bar en in de hutten zullen zij echter voorlopig nog wel onmisbaar blijven. Ook in de havens zal de automati sering een belangrijke rol spelen, het laden en lossen zal door elektronisch bediende machines zeer versneld wor den. Op Malakka is donderdag een ,,Auster"-vliegtuigje van de Britse luchtmacht neergestort en verbrand. De drie Inzittende officieren (twee Britten en een Gurkha) kwamen om het leven. Het is thans bijna acht maanden geleden dat de 23-jarige loswerkman Herman Klok uit Harskamp, een dorpje tussen Barneveld en Ede. by de politie aangifte deed van het feit, dat hij een dikgevulde portefeuille had gevonden, toen hij bezig was met het schoonmaken van een greppel. Hoewel bijna de gehele Nederlandse pers aandacht aan deze gebeurtenis schonk en alle politieposten van ons land een volledige beschrijving van het gebeurde, plus een foto van de bewuste portefeuille met dertiendui zend gulden ontvingen, is de eigenaar nog steeds niet opgespoord. Het kapitaal is thans veilig bij de Justitie, maar voor alle zekerheid heeft de heer Klok een advocaat in de arm genomen om zich over een en ander te laten voorlichten. Hoe wel van Herman Klok niets meer wordt gehoord hij heeft zich zelfs op het politiebureau niet meer ver toond ziet het er toch naar uit, dat er later nog wel eens over hem gesproken zal worden, want waar schijnlijk wordt deze loswerkman, 't tiende kind uit een gezin met zestien kinderen van een kleine boer in Harskamp, nog eens een rijk man. Geeft Uw gelaat de zachtheid van satijn Een detachement van de Rijkspoli tie is thans in de nabijheid van het kamp gelegerd om bij het eerste te ken van hernieuwde onlusten onmid dellijk te kunnen ingrijpen. Enige van de ergste raddraaiers zijn met hun gezinnen naar andere kampen overgebracht. De 30-jarige horlogemaker Peter Gluckman uit Sail Francisco heeft voor de tweede keer in een eenmoto- rig vliegtuig de vlucht New York- Prestwick (Schotland) volbracht, met een tussenlanding op IJsland. Hij wil via Londen een vlucht over Europa, het midden-oosten en Noord- Afrika maken en over Zuid-Amerika naar San Francisco terug. Gluckman heeft het vliegtuigje voor twintigduizend gulden gekocht nadat het bij een ongeval beschadigd was... Hij herstelde het zelf. ,,Dat is precies hetzelfde ais een horloge maken, al leen zijn de onderdelen wat groter", zei hij. Het toestel heeft een bereik van vierduizend km en kan 224 km per uur halen. ,,Ik ga met deze vlucht helemaal niets ..bewijzen", ik doe het alleen voor mijn plezier", lichtte hij nader toe. Een machtige elektrische centrale, nog geen kilometer stroomopwaarts van de Nia- garawaterval, is donderdag grotendeels verwoest door een aardverschuiving. Het grootste deel van de centrale, die op de Amerikaanse oever stond, is in de kloof van de Niagara gestort. De schade bedraagt miljoenen dol lars. Een monteur is met het puin van de centrale in de kloof gestort en gedood. Op bijna dezelfde plaats werd ln 1954 de bekende toeristische attrac tie Prospect Point") verwoest door een lawine die het profiel van de waterval geheel veranderde. PARFUMS - PARIS Franse melkproducenten hebben ge dreigd de levering van melk aan Pa rijs maandag a.s. te staken, indien de regering niet akkoord gaat met hogere zomerprijzen. De boeren wil len de winterprijs (24 tot 25 fr. per liter), gedurende het gehele jaar ge handhaafd zien. Zij krijgen in de zomer 22 fr. per liter. Nederlandse scooter met ons allen bewijzen door de Bitrl 150 te tonen. Dit vaderlandse wegzitje is uitgerust met een 6,7 pk met ons alleen bewijzen door de Bitri 150 te tonen. Dit JLO-motortje en kan er met een (maximum)-snelheid van 80 km per uur tussen uit. Na de uitgebreide proeven, die men met (120 cc) pro totypes maakte, besloot men tot een seriemodel van gro tere inhoud (150 cc) en uitgerust met drie versnellingen. De scooter heeft een buis van grote diameter tot Na drie jaar, dus op 11 oktober 1958. heeft Herman Klok n.l. recht op het vruchtgebruik van zijn vondst en na dertig jaar het kapitaal is dan zo goed als verdubbeld kan de rechtmatige eigenaar geen aan spraken meer op het verlorene doen gelden. Het komt er in de praktijk dus op neer, dat Herman Klok dan geen eigenaar van het kapitaal wordt maar dat hij wel over dit kapitaal mag beschikken. Een formaliteit slechts, die het er voor deze boeren zoon niet slechter op zal maken.... russen Bremen en Hamburg: Een achtjarige jongen uit Leeuwar den is bij Bremen uit een in de rich ting Hamburg rijdende trein geval len. Hij werd zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht, waar hij later is overleden. Omtrent de oorzaak van het ongeval is nog niets bekend. De Engelsen zullen vermoedelijk tijdens auto tentoonstellingen van dit jaar tevoorschijn treden met een vinding, die thans nog top geheim is. Het gaat om de twee-pedalen-wagen: eentje voor het gas geven en eentje voor het remmen. Dus zonder debrayage-pedaal. Dat is geen nieuw ideaal. Er rijden zelfs al modellen rond, die slechts met twee voetpedalen zijn uitgerust. Het geheime van de Engelse vinding schuilt alleen in het feit, dat ze veel goedkoper is. Voor dik honderd gul den extra zou in verschillende 1957-modellen de vinding kunnen worden toegepast. Helemaal weg is de ontkoppeling natuurlijk niet. Ze is alleen vereenvoudigd. Wat eerst een heel groot en moei lijk pedaal was, schijnt bij het Britse systeem gewoon een knopje te zijn, dat boven de versnellingshandle zit en dat bij het overschakelen vanzelf door de hand van de bestuurder wordt ingedrukt. Dit technisch novum is het werk van een zekere heer Newton, die nu een hele serie autofabrikanten achter zich aan heeft. West-Duitsland neemt sinds kort de eerste plaats in bij de export van motorvoertuigen. In het eerste kwartaal van dit jaar gingen er 25.000 stuks méér de deur uit dan bij Engeland. Een Engels blad bracht dit bericht onder de kop „waarschuwing". Telespiegel Een Amerikaanse maatschappij heeft bekend gemaakt, dat de achteruitkijkspiegel van een auto in de niet al te verre toekomst zal worden vervangen door een kleine televisiecamera, die opneemt wat er allemaal achter de wagen te zien is. De opgevangen beelden worden zicht baar op een televisieschermpjc op het dashbord. ruggegraat, die precies van het voorwiel tot en met het achterspatbord doorloopt. De scooter-gestalte wordt gevormd door aluminium plaatwerk, dat licht is en bovendien het onmiskenbare voordeel heeft, dat roest geen kans krijgt. Zo zijn er meer van die dingen, die van de Bitri een scooter maken, waarmee Nederland voor de dag mag komen. auto-ritje Vorige week vrijdag zijn uit Hannover 26 wagens weggereden voor een tochtje, dat er zijn mag. Het waren de deelnemende ploegen aan de ronde van Europa voor automobilisten, die naar waarheid „de langste rally van het jaar" wordt genoemd. Als de rijders dinsdag weer in Hannover terug ke ren, hebben ze er 13.000 kilometers op zitten en zijn ze door 13 landen getrokken. Het belangrijkste deel van deze groot-chauffeurs zijn Duitsers.

de Stem | 1956 | | pagina 6