)RT- en SPEL-momenten tfez&ncC -KAPOK Het geheime wonder van de mooie vrouw Pagblad Pe^tcm Nog Even Klassiek - Uitspraken Rustig Reizen Egypte wijst onderwijzers uit Sigaren-dropping met vertraging DE BAZUIN BLAAST VALS DERDE BLAD ZATERDAG 9 JUNI 1956 5 g i Wijs Voetbal Cyclo-toeristen Olympisch Gezant Wegrenner Churchill was al vertrokken Automatisering in Rusland Afscheidscollege prof. Duynstee Lang-gezochte formule thans gevonden VERGUNNING VOOR „COMET-2" Nog even een beetje praten over Bordeaux-Parijs. Dat is tenslotte een wieler-klassieker van de grootste faam. Derge lijke evenementen sukkel enniet in enkele dagen het verleden in. De nieuwe formule, (hele rit achter Derny's) is zeker niet tegen gevallen. Toch is Goddet, die behalve over de Tour ook vadert over deze klassieker, meteen begonnen met het verzinnen van andere hervormingen. De BordeauxParijs is name lijk zijn zorgenkind. Het blijft een grute moeilijkheid om voldoende renners aan te trekken voor dit barre avontuur. Van de vijftien, waarmee men ditmaal op stap dacht te gaan. bleven er slechts twaalf over. Een uitbreiding van het aantal premies zou misschien nog wat coureurs over hun bezwaren heen helpen, terwijl de wegwedstrijd als kijkspel interessanter kon worden, indien men de karavaan hier en daar over de wielerbanen liet manoeuvreren. Goddet zoekt een oplossing in deze richting. De klassieker wordt vooral ge vreesd om de afstand. Dit jaar heeft Goddet al moeten zoeken om het parcours te kunnen terug brengen tot 551 km. De eerste BordeauxParijs, gehouden in 1891 en gewonnen door de Brit Millis, was 572 km lang, maar men deed er toen 26 uren over. In 1894 verlengde men het tra ject nog eens tot 592 km, een afstand die de Belg Mottiat in 1913 al overbrugde in 19 uur en 19 minuten. De langste BordeauxParijs was die van 1932, toen de 602 km in 18 uur en 8 min. werden af gelegd door de Belg Gijssels. Maar één renner was er voor Bernard Gauthier in geslaagd driemaal BordeauxParijs te winnen: de Belg G. Ronse, die eerste werd in 1927, 1929 en 1930. Vele coureurs konden twee over winningen noteren. De Belgen, die in deze klassieker altijd sterk zijn geweest, hebben in totaal 17 maal de wedstrijd gewonnen, tegen de Fransen 30 maal. Nederlanders kwamen er voor 1950 niet aan te pas. Wim van Est nam toen voor de eerste maal als outsider deel en terwijl nie mand hem een kans gaf won hij op overtuigende wijze voor de sterke Diot. Daarna heeft hij geen enkele maal meer verstek laten gaan. Hjj won ook in 1952. Meneer Rous, die trainer is bij de Franse club Nice, heeft lollige (en verstandige) dingen gezegd van de voetbalsport. Enkele van zijn opmerkingen staan hieron der: Men moet niet telkens de bui- tenspelval openzetten als men niet weet hoe de scheidsrechter er over denkt. Veel supporters steunen hun club zoals het touw de gevan gene en ze houden van hun club zoals de kannibalen houden van de missionaris. Voor de keeper van klasse is er niets moeilijker dan te bereke nen in welke hoek de aanvaller, die geen speler van klasse is, zal gaan schieten. Hoe hoger de bal stijgt, des te dieper zakt het spelpeil. Een keeper zonder geluk is geen goede keeper. De Bredase heer Koks uit de Verlaatstraat is weer met iets anders bezig Na de Nederlandse ploeg voor de Ronde van Italië voor cyclo-toeristen, die hij al zowat heeft samengesteld, is h(j nu bezig met het werven van fiets-toeristen voor de 24-uur-rit, die men in Antwerpen in elkaar aan het zetten is. Dat is geen „zaak". Koks is al jaren een te verwoed liefhebber van alles wat fietsen is om nog te prakkizeren over geld ook. Wat hij wil is veel sportieve wiel rijders te overtuigen van de mo gelijkheden, die hun karretje heeft. Dat woord „sportieve" moet er wel even bij, want je moet een fünk stukje kunnen fietsen tijdens tochten van dit formaat. De 24 uur-rit. die op 23 en 24 juni wordt verreden, zet de deel nemers bijvoorbeeld voor dik 400 km, met een gemiddelde van 20 km per uur. De cyclo-toeristen weten dus wat ze te doen hebben, wanneer ze (400 man sterk) zaterdagavond Antwerpen uit fietsen. De rijzige heer W. S. Kent Hughes, president van het orga nisatie-comité voor de Olympi sche Spelen in Melbourne, heeft Nederland weer verlaten. Giste ren reisde hij naar Stockholm om daar allerlei belangrijke dingen te doen voor de goodwill voor de Spelen en voor Australië. Nederland vond hjj prachtig. Hij ontmoette er veel vroegere krijgsmakkers en mannen, die samen met hem hebben vast ge zeten in kampen in Malakka, op Formosa, In Japan en in Mant- sjoerye. Een leven als een bij zonder woest geschreven boek heeft deze man dus achter de rug. Zijn bliksemtochten. die hij mo menteel over zowat heel de we reld maakt, vormen eigenlijk een rustige bezigheid. Zo maar wat vertellen over de Olympische Spelen en zo. Wat praatjes ma ken met deze en gene, die met de Spelen betrokken zijn. En zeg gen, dat het goed gaat. Onze Kent Hughes had interes sante cijfers bij zich. Hij zei, dat ongeveer 74 naties reeds hebben ingeschreven. Daarmee is het re cord van Helsinki reeds gebro ken. Hij rekent op 6000 deelnemers en officials. Dat is een mooi getal voor een werelddeel, dat zo verschrikkelijk ver ,,uit de koers" ligt. Een wegrenner uit Thibet. Twee Britse onderwijzers hebben don derdag aanzegging gekregen Egypte te verlaten. Zij worden ervan beschul digd de christelijke leer te hebben onderwezen aan Mohammedaanse kinderen. De Egyptische wet verbiedt het on derricht aan schoolkinderen van een godsdienst, die niet door de ouders wordt beleden. De onderwijzers behoren tot een protestantse missie, die haar hoofd kwartier in Londen heeft. Een van hen verklaarde, dat de wet door een misverstand geschonden kon zijn. Enkele minuten over zeven donder dagavond zette de Maastrichtse sport vlieger Marcel Smeets zijn Piper „Pa cer 135" op het natgeregende vlieg veld Zuid-Limburg aan de grond. Twee en een half uur tevoren, cirkelde het ranke sportvliegtuig nog boven Chartwell, het buitengoed van Churchill in Kent, waar een ge schenk voor „good old'Winnie" (twee kistjes met zes bijzondere Martinez- sigaren) aan een parachute werden neergelaten. Churchill zelf was de dag tevoren naar Nice gereisd en zo zagen Smeets Jcf Fonteijn en Jef Hamers een la chende en zwaaiende mevrouw Chur chill staan, die het geschenk uit Maastricht, dat twee in zwart gesto ken heren in de tuin hadden opge raapt, in ontvangst nam. Wanneer het slechte weer geen spel breker was geweest, dan zou de drop ping maandagmiddag hebben plaats gevonden. Churchill was toen nog in Chartwell, waar hij de komst van de vliegende Limburgers afwachtte, wier originele geste hij bijzonder op prijs stelde. Alles was overigens op de komst van het sportvliegtuig voor bereid. Op een in de nabijheid gele gen militair vliegveld zouden de straaljagers van 4 tot 5 uur aan de grond blijven. De sigaren-dropping ig echter niet door. De Limburgers waren zelfs niet eens het Kanaal token. In verband met de zeer "ch weersomstandigheden waren zij van Calais langs de kust omhoog naar Ostende gevlogen, van waaruit ra eerste de volgende morgen hun naar Engeland hebben voort gezet. De sigarendropping is nu doorge gaan 'onderdagmiddag tegen kwart 3-^ even voordat de Maastrich tenaren terugkeerden naar huis. Tass meldt, dat de Sovjet-Unie automatisering bij het hoogovenbe- drijf gaat invoeren en dat de moge lijke toepassing ervan voor de gehele zware industrie bestudeerd wordt. Het is de bedoeling in de loop van dit vijfjarenplan automatisering toe te passen op alle Siemens - Martin - hoogovens in de metaalbedrijven van de stad Stalino. Prof. mr. W.J.A.J. Duynstee C.S. S.R., hoogleraar in de inleiding tot de rechtswetenschap en rechtsfiloso fie te Nijmegen, zal naar aanleiding van het bereiken van de zeventigjari ge leeftijd een openbaar afscheidscol lege geven op vrijdag 15 juni. Na afloop is er een receptie in het aulagebouw. (Advertentie) Het geheim van een perfecte teint is thans eindelijk door de Britse OUTDOOR GIRL kosmetika fabrie ken ontdekt. Dank zij de massa productie in Engeland kan OUT DOOR GIRL betere kosmetika le veren tegen lagere prijzen. JSecret Magie" (spreek uit: „Siekret Med- zjik") is de thans uitgevonden ide ale combinatie van beschaafd ge parfumeerde crème en poeder, die de huid niet verdroogt en de poriën niet verstopt. In elegante doosjes kost „Secret Magic" slechts f 2,45. Bovendien passen deze vullingen in alle gangbare compactdozen. Ze zijn zuinig en voordelig, stuiven niet en worden nooit korrelig! Vraag nog vandaag om het allerbeste: vraag om „Secret Magic" en Uw verjong de, stralende huid zal U dankbaar zijn! Import C.F.G., Bierkade Den Haag. ONTEIGENING Op hetzelfde moment, dat Zijne Excel lentie minister Witte te Tilburg vrijdag avond 25 mei voor de KVP een verkie zingsrede hield met als richtlijn, de recht vaardigheid in alle zaken, vooral in die betreffende woningbouw en alles wat daar aan vast zit, besliste de gemeente raad van Tilburg over het lot van een zeer groot aantal eigenaren, door een zeer uitgebreid onteigeningsplan te aan vaarden. Zulks om een vorstelijke ligging van de r-.k. Economische Hogeschool te verkrijgen. Het is met verwondering en ontsteltenis dat deze beslissing zonder hoofdelijke stemming is gevallen en dat één lid wil worden geacht te hebben tegengestemd en dat één lid een kort pleidooi heeft gehouden voor de bezitters, welke hier door getroffen worden, terwijl de rest der raad zich met geen woord bekom merde om de ontzettende gevolgen, welke dit besluit voor zeer velen met zich brengt. Het spreekwoord zegt: Eigen haard is goud waard" en velen onder ons hebben hun hele leven gewerkt om een eigen bezit te verwerven. Zij hebben dat bezit met eigen middelen opgebouwd, verfraaid en verbeterd. Zij zijn van dat bezit gaan houden en velen zijn op een leeftijd, dat zij daar hun oude dag in een fraaie en bovenal gezonde omgeving denken te slij ten. Zij hebben dit plekje uitgekozen om dat dit hun ideaal was. En nu komt de gemeente reeds met dreigementen van onteigening volgens raadsverslag van 25 mei, voordat er met velen van deze mensen is gesproken over deze zaken. Men s-preekt in de raad over het zakelijke en met geen woord over de menselijke zijde van deze gevallen. Grote ernstige zorgen staan op veler gezicht te lezen. Slapeloze nachten van piekeren, en deze hele gang van zaken is erger dan in oorlogstijd, toen de vijand zonder voorafgaand overleg opeiste wat hij wilde hebben. Een lange tijd van zor gen zit hieraan vast zolang de slag nog niet is gevallen. Van zeer grote zorgen om een ander gelijkwaardig pand te ver krijgen en voor zeer velen van blijvende zorgen, omdat indien men niet het volle pond krijgt de daaruit voortspruitende hypothecaire lasten op de eigenaren zwaar zullen wegen. Er is maar één werkelijke rechtvaardige oplossing, n.l. dat indien de gemeente panden moet hebben, zij dient te zorgen dat er een ander huis komt grond en ligging gelijkwaardig. Dat en d a t alleen kan de bezitters de rust geven die nodig en rechtvaardig is. TILBURG. EEN EIGENAAR. (Ingezonden) In de rubriek Kanttekeningen van het nummer van 21 april j.L schreef het weekblad voor geloofsverkondi ging De Bazuin (uitgegeven onder auspiciën van de Nederlandse provin cie van de Orde der Dominicanen) o.m. het volgende: Er heeft zich een comité gevormd om de nieuwe bisschop van Rotterdam welkom te heten. In dit comité zijn alle organisaties van katholieken ver tegenwoordigd. Maar ook die r.-k. kamerleden, die in het bisdom Rot terdam woonachtig zijn, behalve die r.-k. kamerleden, die lid zijn van de Partij van de Arbeid. Dit snel uitge sproken woordje „behalve", deze dis criminatie, vinden wij bepaald niet vanzelfsprekend, doch uitermate grie vend en onbillijk. Het ia een van die zo men wil: „kleine" voorvallen, waaruit de r.-k. leden van de Partij van de Arbeid wel moeten besluiten, dat er in de ogen van hun geloofs genoten iets belangrijks aan htm ka tholiek-zijn ontbreekt. En daarmee doet men deze geloofsgenoten iets aan, dat niet te verantwoorden is. Wij verhelen ons niet, dat het stand punt, waarvoor de katholieken in de Partij van de Arbeid hebben gekozen, vooral n a het mandement der bis schoppen precair en problematisch ia, zijzelf zullen zich dat evenmin ver helen. maar het is tegelijkertijd een dwingende eia van christelijke liefde, dat wij trachten te begrijpen, dat zij hun moeilijk standpunt hebben geko zen niet ondanks het feit, dat zij ka tholiek zijn. maar juist vanuit hun katholieke overtuiging. Naar aanleiding van deze passage heb ik De Bazuin een artikel ter plaatsing gezonden. Hierin merkte ik op, dat de r.-k. leden van de Partij van de Arbeid alleen dan uit hun uitsluiting van het bewuste ontvangst comité terecht zouden kunnen con cluderen, „dat er in de ogen van hun geloofsgenoten iets belangrijks aan hun katholiek-zijn ontbreekt" (aange nomen dat hiermede bedoeld werd: rechtzinnigheid in de leer), indien dit comité een comité was van vertegen woordigers van alle groepen georgani seerde katholieken. Maar het comité is een comité van vertegenwoordigers van alle groepen katholiek georga- niseerden. Volgens de wetten der lo gica kwamen de conclusie van De Bazuin door de verwaarlozing van dit onderscheid volkomen in de lucht te hangen. h?' bedoelde comité zitting hebbende kamerleden zijn dan ook verzocht als vertegenwoordigers van e, jn "®t Bisdom Rotterdam woon achtige leden van een katholieke or ganisatie, nl. de Eerste- en Tweede Kamerfractie der Katholieke Volks partijen niet als vertegenwoordigers v?.n, e®n organisatie voor zover deze uit katholieks leden bestaat. Dat de Katholieke Werkgemeen schap In de Partij van de Arbeid geen katholieke organisatie in de alge meen aanvaarde betekenis van het woord is, gaf De Bazuin zelf al toe, waar hij in zijn artikel schreef, dat „het standpunt waarvoor de katho lieken in de Partij van de Arbeid heb ben gekozen, vooral na het mande ment der Bisschoppen precair en pro blematisch is." Aan 'n katholieke or ganisatie in de eigenlijke zin des woords lig immers geen „precair en problematisch" standpunt ten grond slag. Antwoord en repliek Op 28 mei j.l. ontving ik een schrij ven van De Bazuin ten antwoord, waarin het verzoek om plaatsing van mijn artikel werd afgewezen, aange zien het volgens de redactie inmid dels te laat geworden was om nog op de kwestie terug te komen. Bovendien werd mijn argument niet doorslaand geacht, daar de katholie ke ministers b.v. toch ook niet voor het bewuste comité uitgenodigd wa ren, omdat zij lid zijn van een katho lieke organisatie, doch omdat zij als katholieken een vooraanstaande plaats innemen in het openbare leven van Nederland. Zo zou, naar de mening van De Bazuin, ook iedereen de in druk hebben, dat de katholieke ka merleden niet aanwezig zijn als lid van een katholieke organnisatie, maar omdat zij een voorname representa tieve functie verrichten. Welnu, merk te De Bazuin op, de katholieke ka merleden van de Partij van de Ar beid doen dat evenzeer. Tegen deze misleidende voorstelling van zaken heb ik onmiddellijk het volgende aan gevoerd: 1. Ontkend dient te worden, dat de katholieke kamerleden van de Partij van de Arbeid objectief als katholie ken een vooraanstaande plaats inne men in het openbare leven, zoals bij voorbeeld de katholieke ministers en de leden van de kamerfracties van de Katholieke Volkspartij dit wéi doen. Want door dit te beweren zou De Bazuin in tegenspraak komen met de in zijn artikel geponeerde stelling, dat het standpunt, waarvoor de ka tholieken in de Partij van de Arbeid hebben gekozen, „precair en proble matisch" is. Nochtans verwaarloost De Bazuin in zijn brief van 28 mei het onder scheid tussen een objectief (daad werkelijk) en een subjectief (ver meend) goede handeling volkomen. Men kan van het comité echter kwa lijk verwachten, dat het als maatstaf voor een lidmaatschap de subjectief - dus niet de objectief katholieke houding van de kandidaten doet gel den. 2. Gesteld dient te worden, dat bij de huidige verhoudigen de vooraan staande plaats in het maatschappelijk leven, voor zover aan een kamerzetel inhaerent, voor een katholiek als ka tholiek slechts bestaat in het lidmaat schap van de Eerste- of Twee de-Kamerfractie van de Katho lieke Volkspartij. Want volgens de moraal zijn er geen rede nen, welke gewichtig genoeg zijn om het lidmaatschap van een andere partij verantwoord te achten, ook al behoeft een zodanig lidmaatschap niet zonder meer de orthodoxie van de betrokkenen in verdenking te bren gen. Derhalve heb ik terecht kunnen stellen, dat de r.-k. kamerleden in het bewuste comité zitting hebben in hun hoedanigheid van lid van een katholieke organisatie, nl. een der kamerfracties van de Katholieke Volkspartij. Dupliek Op 1 Juni j.l. antwoordde De Bazuin mij: dat het voor eenieder, die toenmaals de argumentatie van Joan Willema heeft gevolgd, duidelijk is, dat de ka tholieke leden in de Partij van de Arbeid deze positie gekozen hebben juist vanuit hun katholiek-zijn, d.w.z. vanuit hun apostolische mentaliteit. De heer Willems heeft dit zelfs uit drukkelijk gezegd. Uit het bovenaangehaalde blijkt, dat De Bazuin ten enenmale weigert het door mij onder 1 aangegeven onder scheid te aanvaarden als terzake doende. De Bazuin gaf ook te kennen de discussie niet voort te willen zet ten, hoewel toch niet aan te nemen is, dat hij de onhoudbaarheid van zijn conclusies - waaronder de bewering, dat de katholieke leden van de Partij van de Arbeid door de uitsluiting van het ontvangstcomité onrecht is aange daan intussen niet heeft moeten inzien. Het volgende nu lijkt mjj ook on recht. Namelijk Iemand of een groep personen van onrecht beschuldigen en dan later, wanneer uitvoerig is aan getoond, dat er van onrecht geen sprake is geweest, weigeren de be schuldigingen zowel openlijk als parti culier terug te nemen.De liefde, die De Bazuin zo nadrukkelijk ten opzichte van de Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid bepleit, kan niet beoefend worden ten koste van de rechtvaardigheid, welke men anderen verplicht is. BREDA. EDUARD "SADéE. Naschrift van de Redactie: Wij zijn niet gewoon polemieken van derden met andere bladen te plaatsen. Aangezien ons echter uit de overgelegde correspondentie is gebleken, dat de redactie van „De Bazuin" aan dhr. Sadée geen ge legenheid wilde schenken tot het uiten van een andere mening dan die van de redactie, willen we de inzender hier die gelegenheid wel schenken. PAS OP VOOR DE HOND Er loopt een heer door de stad, met aan de riem een grote kwaadaardige hond die onverhoeds uitvalt tegen iemand... die een stok in de hand heeft! (wandelstok). Zeggingschap heeft die persoon niet over zijn hond, vandaar de grote moeite die hij had om te voorkomen dat dit razende beest mij bereiken kon. Mag zoiets nu maar? Waarom die hond niet gedresseerd alvorens er mee op stap te gaan? Dus zolang die hond geen eindexamen heeft afgelegd, blijft het oppassen voor wandelaars met wandelstokken! BREDA. S. VERONTRUSTEND Gaarne zou ik het volgende, zich steeds uitbreidende schandaal, 'ns onder uw aandacht willen brengen. Veel jongelui menen zich tegenwoordig n.l. zeer „inter, essant" te maken, door op allerlei voor werpen, vooral openbare urinoirs blijken geliefde objecten te zijn, zeer ongepaste, platte, grove woorden, uitdrukkingen en tekeningen te kerven, krassen of kladden. Kortelings werd ik geconfronteerd met het feit, dat men zelfs op banken in een kerkgebouw dergelijk vulgaire taal kan aantreffen. Dit gaat zonder enige twijfel alle normen van fatsoen te boven. Bij hen ontbreekt het totaal aan eerbaarheid voor beide seksen en negeert men blijk baar kortweg het aan ieder verstandelijk schepsel meegegeven schaamtegevoel. Lie den, die menen 'n dergelijke onparlemen tair vocabularium te allen tijde, om wel ke reden dan ook, te mogen en kunnen bezigen, bezitten 'n dusdanige ongezonde mentaliteit, dat bij hen slechts rigoureuze maatregelen enig succes kunnen opleve ren. Van hen gaat tenslotte 'n funeste in vloed uit op vele medejongeren. Immers, deze al dan niet gewilde, immorele ken nismaking met dergelijke opschriften, kan enerzijds oorzaak van ongezonde nieuws gierigheid worden anderzijds aanleiding geven tot het onnatuurlijk verdringen van hef normale gevoelsleven. Zou in dit verband, 'n „legale" omgang van jongens en meisjes, reeds vanaf de eerste schooljaren, niet veel goed doen? Zeker, het vraagstuk van de coëducatie is niet eenvoudig, doch laten wij er toch vooral zorg voor dragen, dat onze toe komstige jongere generatie nooit ten prooi valt aan 'n voortwoekerende zede loosheid. ULICOTEN. L. B. N.A.C. EN ZIJN SUPPORTERS (id Met de grootste verwondering heb ik 't ingezonden stukje met bovengenoemde tekst gelezen en met nog meer verwon dering, ja zelfs min of meer verontwaar diging, het onderschrift gelezen: „Een echte NAC-vriend.'' Hier heb ik heel weinig van gemerkt in het schrijven, en het meer opgevat als „afbraak". Neen geachte schrijver, dit artikel van u hebben deze elf jongens niet verdiend. Terwijl ze ons vorig jaar een kampioens elftal bezorgden en met amper 3 weken rust ons nu weer een hoofdklasser heb ben bezorgd, moeten wij deze elf stoere jongens dankbaar zijn. U spreekt daar van een gelukkige competitie. Vindt u het geluk, dat de laatste wedstrijden wel ke gespeeld werden 3 van de voornaam ste spelers geblesseerd langs de lijn ston den!? Neen beste schrijver, deze competitie is door elk elftal zwaar gevochten om een plaatsje in de hoofdklasse te bemachtigen en hieraan is ook door onze NAC-jongens meegedaan met het prachtige resultaat van nu bovenaan op de ranglijst te staan. Laten we hierop toch trots zijn, dat heb ben de jongens en trainer verdiend. BREDA, J. NOTENBOOM. Ol. v. Noortstraat 11. BEDEVAART NAAR ARS De neiging om een vakantietocht naar het buitenland te maken is door de pas toors van de Nederlandse parochies, die de H. Joannes Vianney tot schutspatroon hebben uitgekozen, op een gelukkige wij ze geleid in banen, die de katholiek op bijzondere wijze kunnen bekoren. Na een eerste geslaagde proef in het vorig jaar, zal de tweede tocht deze keer vallen in de aanvangsweek van augustus, zodat de feestdag op 4 aug. in Ars zelf gevierd kan worden. Op de heen- en terugweg worden alle plaatsen in midden-Frankrijk, die voor de katholiek een gewijde klank hebben, bezocht. In Parijs: de Notre Dame en de Sacré Coeur. In Nevers: de rustplaats van Bernadette. In Paray le Monial: de basiliek van het H. Hart en na Ars: Clu- ny, Dij on en Nancy. Er is hier een duidelijk streven aanwe zig om religieuze en artistieke gezindheid te verbinden met de behoefte van een buitenlandse reis in de vakantiemaand. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de pastoors der Arskerken in Nederland, n.l. te Deventer, Delft Eindhoven en Breda, alsmede bij de organisatoren van de bede vaart: Kapelaan C. Sloot, Rielerweg 71 te Deventer. HET COMITé. DRINKWATER (II) Aan inzender uit Philippine, die goed drinkwater wil, deel ik mede, dat ik zijn mening over de drinkwatervoorziening ten volle onderschrijf, maar tevens wil ik hem er op wijzen, dat het altijd geen onverdeeld genoegen is, door de over heid van drinkwater te worden voorzien. Schrijver dezes beschikt over goed drinkwater doch bij zijn buren liet dit alles te wensen over. Samen met hen vroeg hij aan het gemeentebestuur aan sluiting aan de waterleiding, in goed ver trouwen dat de kosten daarvan redelijk zouden zijn. Deze waterleiding is geko men, maar de kosten vind hij niet redelijk n.l. plm. f 175,- per jaar w.o. f 80,92 baat belasting. Voor dit laatste bedrag wordt hij jaarlijks aangeslagen, doch de kosten aan de aansluiting verbonden heeft hij zich bespaard door zijn eigen water te blijven gebruiken. Op 1 km afstand kost het water plm. f 15.- per jaar per gezin. Voor zesmaal dat bedrag krijgt inzender niets. Schrijver dezes hoopt dat uw gemeente bestuur u spoedig aan drinkwater helpt, maar dan tevens de weg vindt om de kosten redelijk te houden. Terwijl in onze democratische staat de ene overheidsinstantie (de Grondkamer voor N.B.) nog onlangs de huurwaarde van een mooi huis met vijf grote kamers en keuken met bijkeuken vaststelde op ten hoogste f 4,50 per week ontziet een andere overheidsinstantie zich niet om desnoods hetzelfde bedrag te eisen voor een aansluiting aan de waterleiding. NIEUW-GINNEKEN. H. V. G. PRIJSSTIJGINGEN In aansluiting aan de gesignaleerde prijsstijgingen in De Stem van vorige week zaterdag, volgt hier nog een merk waardige en geruisloze prijsverhoging. In april 1956 berekende een verfhande laar hier ter stede voor een bepaalde soort grondverf per bus f 2,35; voor lak- verf per bus f 3.30. In mei bedroeg de prijs respectievelijk f 2,65 en f 3,75, of ong. 13 en 14 pet. meer Zou het geen aanbeveling verdienen een plaatselijke en door de overheid ge sanctioneerde prijzencommissie in te stellen aan welke de vraag van „geoor loofd of niet" kan worden voorgelegd? BREDA, v. B. SALARISSEN BIJ HET ONDERWIJS Nu de eindexamens voor Mulo, MMS en HBS weer nabij zijn, zal menig ouder zich afvragen: wat nu? Mogelijk heeft men reeds een keus gemaakt en dan hoop ik van harte, dat het een goede keus zal zijn en dat, gij, ouders, uw meisjes niet zult laten studeren voor onderwijzeres, want zoals de toestand bij het L. Onderwijs tegenwoordig is, kam men maar 2 feiten constateren: le dat de klassen te veel leerlingen tellen en 2e dat het salaris ligt buiten elke rede lijke norm. De bevoegdheid voor onderwijzeres vraagt volgens de nieuwe wet 5 studie jaren n a de Mulo. Men mag dus aan nemen, dat het salaris daaraan evenredig is. Maar niets is minder waar. De ver houding studieloon gaat finaal maink bij het lager onderwijs. Ik zal u enkele voorbeelden geven om dat aan te tonen: Een meisje van 17 jaar met Mulo-diplo ma en één jaar verblijf in Engeland kwam op een kantoor als partic. secre taresse op een salaris van f 300 p. maand. Een ouder mei9je met alléén de L.S. maar vlot van aanpak kreeg bij een van de grote firma's hier in de stad als inkoop ster f 450 per maand met vakantietoeslag etc. «Daarentegen begint een onderwijze res zonder hoofdakte met plm. f 200 per maand al naar gelang er jeugdaftrek of loonbelasting betaald wordt. Ziet u wel, dat er geen vergelijking mogelijk is? Laat uw kind Mulo halen of MMS of wat u wilt, maar zoek dan een baan, die behoorlijk betaalt en minder zenuwen vreet. De dokters zouden u kunnen ver tellen hoeveel van die jonge krachten bij het onderwijs overspannen raken. En toch vindt men het niet nodig om dat zenuwslopend werk door een flink sala ris tenminste één lichtzij te geven. BREDA. D. D. slaap VERKIEZINGEN Het is dan weer zover dat we midden in de verkiezingsstrijd zitten, met daar* aan verbonden diverse beloften, toespra« ken en pamfletten. Wanneer men nu het verkiezingskrantje van de KVP leest dan blijkt dat de KVP een voorstander was (en in de toekomst is) voor het plaatsen van landbouwers in de Zuiderzeepolders die hun boerderij verloren zagen (zien) gaan, door sanering, ruilverkaveling enz. enz. Op zichzelf is zo'n dergelijk stand punt toe te juichen. Bekijkt men het echter op een bredere basis dan is het betreffende standpunt ten alle tijde af te keuren. Of is het de KVP niet bekend dat dergelijke plaatsingen ten koste gaan van de zgn. „werkers" in de polder die ook gaarne zelfstandig boer willen wor den. Boerenjongens (ook uit onze ge westen) die 7, 8, 9, 10 jaar of nog lan ger in de polder hun beste krachten hebben gegeven en waaronder er mo menteel vele zijn die resoluut afgewezen worden. Was het niet een sanering op zich zelf toen deze jongens naar de pol der vertrokken? Vooruit agrarische KVP'ers, laat uw zonen niet in de steek! ENS. N. N. ONDEMOCRATISCH Zoals wel algemeen wordt aangenomen leven wij in een democratisch land. geen enkel weldenkend mens zal het tegendeel willen beweren. Toch vraagt men zich wel eens af of deze betiteling niet soms oneer wordt aangedaan, juist door de regering zelve. Zoals bekend, heeft deze geweigerd in de komende verkiezingsstrijd radio zendtijd te verlenen aan de Nederlandse Oppositie Unie alsmede aan de Commu nistische Partij Nederland. In bet eerste, geval kan men moeilijk van een onbil lijkheid spreken, daar een der kandidaten ontheven is van het kiesrecht, doch in het laatste geval ligt de zaak anders. Hoewel mij (overtuigd KVP-er) de CPN weinig sympathiek is, doet mij de moti vering der regering: ,,Dat een democra tische staat, een partij, die duidelijk te gen de democratie is, geen faciliteiten voor haar propaganda kan verlenen," on prettig aan. Immers, in een democratie heeft eenieder gelijke rechten, maar m.i. is in het onderhavige geval hiervan geen sprake. Vooreerst'wordt het voortbestaan der democratie in ons land geenszins be dreigd door de CPN -propaganda t maar zelfs als dit zo was, is dan de democratie er mee gebaat dat men ondemocratisch optreedt om haar te redden; graaft hier niet de democratie haar eigen graf? Het ware te hopen dat de regering zich in deze kwestie bedacht, opdat niemand te recht kan zeggen dat hier onbillijk wordt opgetreden. BREDA. J. (Is het ondemocratisch om anti democratische partijen de mogelijk heid te ontnemen de democratie te ondergraven? Ons dunkt van niet. Red.) DE JONGEREN EN DE K.V.P. Ik moge beginnen met te zeggen, dat in ons Brabantse land en wel met name in de Rijkskieskring Tilburg de Jongeren organisatie in de KVP steeds groeiende is. Haar werkzaamheden, welke zij ver richt, mogen niet onderschat worden. Zo wel het jongeren-kringbestuur alsmede de vijftien afdelingen die in onze kring momenteel bestaan, leggen een grote acti viteit aan de dag. Misschien zal men zeg gen, ja, maar daar merken we niet veel van. Al is dit niet direct merkbaar, dan stel ik, dat indirect dit wel is te constateren. Hiervoor behoef ik geen feiten te noemen aangezien dit meestal plaatselijk wordt geconstateerd. Menigeen heeft mij wel eens de vraag gesteld: ,,Wat is het doel van de K.V.P.-J.O.?" Dan antwoord ik daarop: „Jongere mensen een politieke vorming te geven". Dit is het essentiële van de Jongeren-Organisatie in de K.V.P, Het is bekend, dat vele J.O.-ers aan de leden wervingsactie op 10 maart van het vorig jaar met een groot enthousiasme hebben deelgenomen. Ook in de huidige verkiezingscampagne hebben de jongeren, in de KVP zich ingezet met het doel voor ogen „Brabant voor de KVP" en met de leuze „Edele Brabant were di". Wij zijn als jongeren er van overtuigd, dat de doorbraak in ons Brabantse land geen kans krijgt. Als jong-kader van de KVP zullen wij als jonge Brabanders tonen, dat ook de jonge Brabanders trouw zijn en zullen blijven aan de Katholieke Volkspartij. Jonge mensen achter de KVP? Hierop kan ik antwoorden, omdat zij de beste waarborg is voor de toekomst van ons katholiek Brabant en de jeugd van ons gewest. P. M. VAN OEVELEN. BERGEN OP ZOOM, Van Oldenbarneveldstraat 10. REÜNIE BOUVIGNE Vijf en twintig jaar is het geleden, dat Bouvigne in het bijzijn van 1800 KJV'ers plechtig in bezit gènomen werd en sinds dien het middelpunt is geworden van de Katholieke Jeugdbeweging en heel de K.A. Dit feit is aanleiding geworden tot het houden van een gezellige, feestelijke bij eenkomst op Bouvigne, op 28 juni a.s. van alle oud KJV'ers en andere groepe ringen. Bij voldoende deelname zal met een bus worden gereisd. Om half II zal een H. Mis op Bouvigne worden opgedra gen, waarna een oud KJV-directeur een feestrede cal houden. Na het diner zul len oude herinneringen worden opge haald en zullen enige bijzonderheden nog eens de revue passeren. Oud-KJVers, maakt u een dagje los van de dagelijkse beslommeringen, neem een dagje echt vaeantie en wees voor één dagje nog eens „25 jaaT jonger". Zoals ons vroeger op Bouvigne het ideaal van ons KJV'er zijn werd voor gehouden, zo zullen we n u van Bouvigne meenemen hoe we in déze tijd onze vroe gere KJV-idealen kunnen verwezenlijken. Er heeft zich een plaatselijk comité ge vormd, dat zich gaarne wil belasten met de organisatie van de reuniedag. En daar bij een feest nu eenmaal een geschenk hoort, wil het comité gaarne een kleinere of grotere bijdrage van u ont vangen om namens uw afdeling dit geld aan te bieden ter besteding voor het bou wen van een nieuwe kapel op Bouvigne. Opgave tot deelname aan de reuniedag op 28 juni a.s. kan geschieden bij de leden van dit plaatselijke comité of rechtstreeks aan: MEJ. T. MOLLE, Bosstraat 35, Breda. Catechiste v. d. E.K. Het Britse verkeersvliegtuig met straalaandrijving „Comet-2" mag nu voor normaal passagiersvervoer wor den gebruikt. Het ministerie van ver keer en luchtvaart heeft daarvoor vergunning verleend. Het is een verbeterde uitvoering van de „Comet-1", waarmee als ver keersvliegtuig enige ongelukken zijn gebeurd en die als zodanig niet meer mochten worden gebruikt. (Advertentie) slaap

de Stem | 1956 | | pagina 5