DKW MW It*': w Pleidooi voor wetenschappelijk onderzoek naar het toerisme s. De Directeur Oskamp tot Kamer van Koophandel De Rembrandt-expositie in de provinciale bibliotheek St. Jansteen krijgt dit jaar nog 20 woningwetwoningen Heikant moet wachten tot '57 TENTOONSTELLING „START THANS IN OOSTBURG hft- i met melk meer mans SvJS/SS, ZUID-BE VEI AND GOEDENACHT wmm Kansen moeten benut worden GARAGE CARL PETERS Wa/cheren MIDDELBURG Waardevol te reproducties bijeen gebracht Benoemingen Veelomvattende en verrassende collectie KVP vergaderde ZEEUWSC 1 i-VlAANDEREN TERNEUZEN VLISS5NGFN AXEL GOES Openluchtspel gaat niet door Feestvergadering van de H.K.W. mooie, zachte handen Expositie landbouw- huishoudschool Doktersdiensten Woningen in april Hoogwaterstanden AGENDA Heden Morgen Maandag Sovj DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 9 JUNI 1956 (Advertentie) Gisteren heeft de heer Os kamp, provinciale directeur der Zeeuwse V.V.V. voor de leden der K. van K. der Zeeuwse eilanden, uitvoerig gesproken over de economi sche mogelijkheden van het vreemdelingenverkeer voor Zeeland. De heer Oskamp zag die mo gelijkheden, mede door de al gemene toename van de va kantie-duur en door de op komst zijnde vijfdaagse ar- oeidsweek in België, snel toe nemen. Hierin steken schitte rende vooruitzichten, speciaal /oor de middenstand, maar lan moet men ook de kansen )enutten. Dit klemt temeer nu de valuta-ver schillen afnemen en de wilde tijd voor het toerisme voorbij is. Zeeland, aldus spreker, heeft veel meer te bieden op toeristisch gebied dan men denkt. De rustige sfeer trekt velen en de omstandigheid dat het buitenland vlak bij de hand is, kan ook als voordeel aangemerkt wor den. Steeds nieuwe objecten komen er, welke de vreemdeling boeien. Spreken noemde o.m. miniatuur Wal cheren; het Goese fruitcorso, de zo- mershows op Walcheren; de Reinaert- spelen te Hulst en de oesterattracties te Ierseke. RECREATIE. Naarigig moet gezocht worden naar nieuwe objecten en spreker wees op de vooruitzichten welke Braakman en Zandkreek straks bieden als re creatie-oorden, terwijl over enkele jaren trips naar de Delta-werken ook aantrekkelijk zijn te maken. Zeeland moet zich echter weten te verkopen, de propaganda-trom roe ren en die actie liefst gemeenschap pelijk voeren. De provinciale V.V.V. kan dank zij ruime provinciale sub sidie, het tijdschrift „Zeeland-vakan tieland" op ruime schaal verspreiden; ze bracht buitenlandse gezelschappen en journalisten naar Zeeland; legt contacten met de omroepverenigin gen, enz. Spreker wees ook op het belang der gewestelijke contact-commissies, die samenbundelend werken. Zo zal er volgend jaar door de gezamenlijke V.V.V.'s één folder worden uitgege ven in een aantal van 100.000. Wat propaganda vermag bewees 't initiatief om op Tholen 'n hengel- concours te houden. Heel de Neder landse pers schreef er over en niet minder dan 700 sportvissers kwamen naar dit evenement. WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK. De heer Oskamp zag het benutten van de toeristische kansen als 'r. in dustrie waaruit, zonder grote inves teringen, miljoenen tc halen zijn. In dit verband bepleitte spr. het verstrekken door de Kamer van Koophandel van een crediet aan het Eti voor een wetenschappelijk onder zoek naar de economische betekenis van het toerisme, nu en in de toe komst, voor Zeeland. De voorzitter zegde toe dit in het bestuur te bespreken. Bij de discussie werden nog heel wat suggesties aan de hand gedaan. Jhr. mr. Schorer had critiek op de wat ouderwetse aankleding van het propaganda-blad. De heer van 't Westende wees op de noodzaak voor het bedrijfsleven meer bij te dragen voor de V.V.V.- propaganda; de heer Zuydweg wees op de ongastvrijheid van sommige gemeenteverordeningen en de heer Roos- toonde aan dat de middenstand, wat onlangs te Goes bleek, duizenden kan opbrengen voor een speciaal doel, al laat de juiste besteding soms nog te wensen over. De heer Oskamp ging op een en ander in en erkende de juistheid va«! de meeste opmerkingen. Luxueus en uiterst snel!. OBlclal DX.W. Daal** WESTKADE 107 Telefoon K 1158 - 361 SAS VAN GENT Imp Hart NiSbr's Gretve N.V. Parkilraat Dan Haag Kwalitatief op hoog niveau staande reprodukties van werk van Rem brandt worden, zoals wij reeds schreven, gedurende de gehele maand juni geëxposeerd in de provinciale bibliotheek te Middelburg. Het is een kleine, doch opvallende tentoonstelling. De reprodukties van tekeningen en etsen zijn gedeeltelijk afkomstig uit de map Flechsig Zeichnungen alter Meister in Landesmuseum zu Brauschweig" en ten dele uit de map Becker ,,Handzcichnungen Hollandischer Meister". Deze re produkties zijn voortreffeluk en benaderen op een zodanige wijze het ori gineel, dat zij zowel materieel als kunsthistorisch een grote waarde verte genwoordigen. Het geëxposeerde, dat tevens een groot aantal fraaie boek werken over het leven en werken van de grote meester omvat, werd bij eengebracht en ingericht door de bibliothecaris, de heer H. Pieters. Deze laatste heeft er voor gezorgd uit eigen bezit! dat het eerste boekwerk, waarin iets over Rem brandt wordt gerept, het in 1642 van de hand van de Leidenaar Philips Angels verschenen ,,Lof der Schilder- Konst" niet aan de tentcjnstelling ontbreekt. Wanneer de auteur over Rembrandt verhaalt, dan spreekt Mj van „be rucht", is dien v bcruchten Rembrandt" met bc cht bedoel de men in dit tijd beroemd; de op vattingen hebben zich sedertdien over de uitleg van dit woord danig gewij zigd! De prov. boekerij van Zeeland kan zich met het bezit van dit boekje bijzonder gelukkig prijzen: slechts van drie exemplaren is het bestaan bekend. Het werkje is zo kostbaardat het, gescheiden van de andere boekwerken waarvan Tijdens de vergadering var. de raad te St. Jansteen, deelde de voorzitter mede, dat zich bij de ingekomen stuk ken een schrijven bevond van de breigoederenfabriek gebrs. van Hoeve te St. Jansteen, waarin zij mededeel den dat ze de grond die ze hadden gekocht van de gemeente ■voor f32,000 ir.eens zouden betalen. Dit naar aan leiding van mededelingen gedaan in een blad, waaruit eventueel verkeer de conclussies zouden kunnen wor den getrokken. De Katholieke Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouwvereniging krijgt de me dewerking om 20 woningwetwoningen te bouwen, alhoewel over de wijze van aanbesteding nogal verschil van mer.ing bestond. De voorzitter deelde mede, dat het de bedoeling is om deze woningen voor de helft op St. Jansteen en voor de helft in Heikant te bouwen. Nu is er door de gemeente grond aange kocht in Heikant welke nog bouw rijp moet worden gemaakt. Omdat hierop niet gewacht kan worden, zullen de 20 woningen op St. Jansteen gebouwd worden. Heikant zal dan echter volgend jaar in aanmerking komen voor de bouw van 20 woning wetwoningen. COMBINEREN. Voor een te houden rundveekeuring op 13 juni a.s. uitgaande van de Provinciale Commissie ter bevorde ring van de Rundveefokkerij wordt voor de afdeling St. Jansteen op hun verzoek een bijdrage tot f 100, verleend, terwijl de afdeling Absdale ongevraagd eveneens eenzelfde bij drage ontvangen mits de betaling van de premiën aan de prijswinnaars zal geschieden conform de door de Rijks- veeteeltconsulent samen te stellen lijst. Op voorstel van de heer Dob- belaer zal de voorzitter de mogelijk heid met de rijksveeteeltconsulent bespreken om deze keuring in Abs dale en Steen te combineren. WèL EN GEEN MEDEWERKING. De r.-k. Lagere Landbouwschool te Koewacht krijgt voorlopig nog geen subsidie omdat de raad eerst een be groting wil zien om zich te kunnen overtuigen of het werkelijk nodig is. Aan het „Besluit bevordering eigen- woningbezit" wordt de volle mede werking gegeven. Een verzoekschrift van de V.V.V. te Axel om een bijdrage van f 25, voor een te houden paarden-fokdag wordt door de heer van Acker niet gunstig onthaald. Hij beschouwt de paardenfokkerij als een sport en ziet de toekomst zo dat binnen 25 jaar alles gemechaniseerd is en dat paar den overbodig zullen zijn. Zijn voor stel tot het niet toekennen van sub sidie wordt echter met 9 tegen 2 stem men verworpen. RONDVRAAG. Bij de rondvraag vraagt de heer Stevens om „fatsoenering" van het terrein gelegen aan de nieuwe V.G.L. O.-school die op 6 juli officieel ge opend zal worden, terwijl hij tevens het terrein dat ligt tussen de school en de nieuw aar. te leggen weg te groot vindt voor een plantsoen voor de Zusters. De burgemeester zegt hierop, dat dit terrein niet volledig bestemd is voor de zus ters en dat hij zal proberen het ter rein voor de opening der school een beter aanzien te doen geven. De heer Stevens vraagt ook verbe tering van de Roskamstraat en deze straat over te nemen var. de Polder Steen. Een en ander zal bekeken wor den en geprobeerd zal worden aan beide zijden een fietspad aan te leg gen. De voorzitter deelde ook mede dat aan de verbetering van de Ellendijk en de St. Janstraat deze maand nog een aanvang zal worden gemaakt, ter wijl eveneens met de bouw van de bejaarden woningen te Heikant zal worden begonnen. Opzichter de Kok van de Centrale Dienst gunde men in plaats van zijn bromfiets een auto, wat besproken zal worden. men de waarde eveneens niet moet onderschatten in een vitrine werd gelegd. NIEUWSTE STANDAARDWERK Het nieuwste, in Engeland ver schijnende standaardwerk over het tekenwer/. van de schilder is op de expositie te zien. Deze uitgave zal zes delen omvatten; vier versche nen er reeds vier zijn er uiter aard in de behuizing van de biblio theek in de Abdijgebouwen te zien... Onder glas zijn de waarlijk schitte rende reprodukties uitgestald. Het ge ëxposeerde is het resultaat van een zeer willekeurige keus, beoogt daar om niet een didactisch overzicht te zijn van alle perioden van de schil der; anderzijds is het tentoongestelde rijk, niet alleen door het onbetwiste meesterschap van de schilder, doch ook door de variatie, die in het ten toongestelde werd gebracht. Naast zijn romantische landschapskunst lig gen er studiebladen van de meester, waarop men kan volgen, hoe zijn fi guren rijpten. Zoals dat bij elke Rembrandt-tentoonstelling het geval is, kan men zich verbazen over de (moderne) opvattingen van de schil der omtrent de lichtval. UIT EIGEN BEZIT Dan, zijn er de Rembrandt-Bijbels geëxposeerd, eveneens uit eigen be zit. Deze werden in het begin van deze eeuw uitgegeven, ter gelegen heid van de herdenking van de 300ste geboortedag van de schilder; het werk, dat twee delen, het Oude en 't Nieuwe Testament omvat, werd toen opgedragen aan H.M. de Koningin Moeder. Uit de rijke schat van Bij belse voorstellingen, die de meester met penseel, tekenschrift en etsnaald in beeld bracht, is toen een keuze ge daan. Met de bijbehorende teksten zijn deze in de volgorde der Heilige Schriften gebundeld. Deze Rembrandt-Bijbels waren het geschenk van de bezoekers bij de ope ning van de biliotheek. In de expositie, die in de leeszaal is ondergebracht, zijn tevens enkele reprodukties opgenomen van tijdge noten van Rembrandt, zoals Lam bert Doomer, Maerten Stoop en J. Leupenius. De Bisschop van Breda heeft be noemd tot kerkmeester te Hulst de heren J. Burm en J. van Waesberghe en heeft bevestigd als armmeester te Hulst Em. de Deckere en Joh. Fruij- tier. Tot Regent van de Stichting Het Liefdehuis te Hulst zijn benoemd de heren B. Truffino en J. v.d. Wolf. Gisteren heeft de heer L. Mulder, voorzitter van de jury Kon. Subsidie voor de vrije schilderkunst „De Start"-tentoonstelling geopend, welke tot 17 juni in het Koningin Wilhel- minalyceum te Oostburg wordt ge houden. Dit is de vierde tentoonstel ling van schilderijen, waarmee onder de naam van „Start" het land wordt rondgereisd. Ze is voortgekomen uit de na de oorlog ontstane gedachte, het publiek te tonen wat in de periode van de subsidiëring van de vrije schilder kunst op dit terrein is gepresteerd en toen het Ministerie van O.K.W. bereid bleek deze rijdende expositie afzonderlijk te steunen is het een permanente tentoonstelling geworden, welke nu in drie delen, ieder per seizoen vaste collecties omvattende, in vele plaatsen van Nederland wordt gehouden. Zeeland maakt thans de derde „Start"-tentoonstelling mee: de allereerste werd te Middelburg ge houden en trok destijds (vier jaar (Advertentie) geleden) zeer veel belangstelling. Aan deze expositie nemen veertien kun stenaars deel en onder hen zijn vele jongeren. Als zodanig geeft deze op merkelijke tentoonstelling een ver rassende indruk van het peil waarop de schilderkunst zich in ons land in de nabije toekomst zal bewegen. Bij zonder opmerkelijke werken kan men er bewonderen waaronder zeer veel sterk werk, veel nog heel jong werk ook en alles bijeen vertegenwoordigt ze zowat alle richtingen van de schil derkunst. De plaatselijke gemeen schap Oostburg, onder wier auspiciën deze expositie wordt gehouden, heeft hiermee aan de reeks van culturele tentoonstellingen een bijzonder ele ment toegevoegd. Bij de opening waren verscheidene autoriteiten aanwezig, waaronder burgem. K. Hoekzema van Oostburg, voorz. der plaatsel. gemeenschap, de schilder A. Roos, bestuurslid van „Start", en verscheidene andere be langstellenden, waaronder het bestuur der O.V.V. De propaganda-vergadering van de K.V.P., waarop pater N. v. Rijn O.P. sprak diens rede drukten wij reeds af was zeer goed bezocht. De voorzitter, de heer de Cock, leidde de eerw. spreker, alsmede het filmpro gramma in en verzuimde niet om de aanwezigen nog eens aan te spoien om woensdag a.s. de kiezcrsplicht te vervullen en als propagandisten voor de K.V.P. op te treden. De rede van pater v. Rijn boeide en sloeg in. wat eveneens het geval was met het filmprogram. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd matig gebruik ge maakt. Aangesneden werd nog het ouderdomspensioen en wat daaraan vast zit. Er werd op gewezen, dat de oude-dagsvoorziening reeds was voor bereid door Goseling en Romme, doch dat het wetsontwerp, dat na de oorlog werd aanvaard, de naam mee kreeg van Drees. Goiieleii oruiiioflaille Mej. C. H. Ludikhuize alhier, on derwijzeres aan de bijzondere lagere school te St. Laurens, is begiftigd met de gouden eremedaille, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau. Benoemd. De heer M. Th. Spran- gers uit Roosendaal is benoemd tot leraar aan de r.h.b.s. alhier. Tentoonstelling van de middenstand In de week van 16 tot 23 juni zul len dertig leden van de Terneuzense middenstandsvereniging Klimop, een tentoonstelling houden in een 1400 M2 grote tent, die practised het gehele Marktplein vanaf de kiosk tot aan het kantongerecht zal beslaan. Zij willen laten zien over welke sorte ring zij beschikken en zij zullen hier bij de nodige voorlichting geven. De officiële opening zal plaats hebben op zaterdag 16 juni om twee uur. Iedere werkdag vanaf vier uur zullen spe ciale gecombineerde shows en de monstraties worden gegeven. Sas van Gent DR. L. COENE TE HEERLEN BENOEMD. Dr. L. H. M. Coene, geboortig van onze plaats en thans woonachtig te Amsterdam, is benoemd tot hoofd van een nieuw op te richten neuro- chirurgische afdeling aan het St. Josephziekenhuis te Heerlen. Momen teel is dr. Coene verbonden aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. ACTIE SPEELTUIN VERENIGING. Enige jaren geleden werd een speel tuinvereniging opgericht, die tot doel had alle kinderen buiten de school uren gelegenheid te bieden tot een verantwoorde gezonde ontspanning, Middeiistamlsaetie Het middenstafidscomité, dat de verkoop-actie leidde, heeft definitief afgezien van het grootse openlucht spel, dat men van plan was aan het z.g. Zoute vestje te geven. Men heeft de oplossing in een andere richting gezocht. Er is nu een gevariëeerd programma in de maak, dat op ver schillende avonden zal worden ge geven in het Schuttershof Er wordt aan meegewerkt door de Goese ope rette-vereniging en radio-orkesten, terwijl een impressario met een spe ciaal ballet zal optreden. De feestelijke vergadering der afd. H.K.W., die in Schuttershof werd ge geven, was druk bezocht. De voorzit ter, de heer de Rechter, drukte daar zijn voldoening over uit. Hij memo reerde de geslaagde actie der K.A.B. voor de 400.000 en zei in dit verband, dat de H.K.W. op het punt staat het 22.000ste lid in te schrijven. De eigen afdeling kan de 100 leden maar niet halen. Wel komen er regelmatig nieu we leden bij, maar de afvloeiing ni velleert dit grotendeels. Momenteel is men 95 leden rijk; de 100ste wacht een verrassing. Spr. behandelde enkele actuele kwesties en memoreerde tenslotte de komende stembus, alle leden opwek kend tot propaganda voor onze poli tieke eenheid. Daarna had de installatie van een tiental nieuwe leden plaats. Ze wer den speciaal begroet door de voorzit ter en kregen daarna een pittig woord mee van de geestelijk adviseur, ka pelaan v. Stee waarin hij beklem toonde de apostolische betekenis van het waarachtig mens en christen zijn. De voorzitter reikte daarna de bonds- insignes uit. De secretaris-penningmeester, de heer Clement, bracht de jaarverslagen uit en o.m. bleek, dat de inkomsten ruim ƒ400 en de uitgaven ƒ339 had den bedragen. De aftredende bestuursleden, mej. M. Baars en de heer A. Hoogesteger werden bij acclamatie herbenoemd en tot leden der kascommissie koos men de heer Rombout, Kosters en Gum. Nadat een consumptie was geoffreerd, hield de heer M. Bakker, voorzitter der K.V.P., nog een krachtige verkie. zingsspeech en nodigde allen uit om op dinsdag a.s. te komen luisteren naar de rede welke minister Witte voor de K.V.P. komt uitspreken. Bondsbestuurder de Ries vlocht door 'n gezellig babbeltje een propagandas tisch woord over de principiële stands organisatie en daarna begon het meer feestelijk gedeelte, dat buitengewoon gezellig was. Geslaagd Onze stadgenoot de heer P. Joosse slaagde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor het kandidaatsexamen theologjf Kruiningen DIPLOMA'S VEILIG VERKEER Burgemeester A. Schipper heeft aan een 50-tal leerlingen van de openbare en christelijke lagere school de di ploma's veilig verkeer uitgereikt. Hiertoe waren de leerlingen onder leiding van het personeel samen geko men in de raadzaal van het ge meentehuis. De voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer voor de Bevelanden, de heer H. B. Pilaar, heeft de jeug dige gediplomeerden toegesproken. Wachtmeester de Visser heeft bij de praktische opleiding een belang rijk aanndeel gehad. Eén der leerlin gen, Piet Schrier, maakte bij het schriftelijk en het praktische ge deelte geen enkele fout. Hij kreeg daarom een eervolle vermelding. Een andere leerling Paul Sinke deed het examen voor de 2e keer. Daarvoor kreeg deze een insigne. Hansiveert GEVAARLIJKE BOCHT WORDT GEMARKEERD. In de weg, die van de rijksweg Bergen op Zoom-Goes langs het Ka naal door Zuid-Beveland naar Hans- weert loopt, bevindt zich op het punt waar deze weg samenkomt met de Boomdijk een bijzonder lastige bocht, die het verkeer vooral bij avond moeilijkheden geeft. Dit wordt nog in de hand gewerkt doordat in de bui tenbocht een pad langs het Kanaal uitmondt, alsmede de oprit van een boerderij. De A.N.W.B. heeft de rijkswater staat dan ook verzocht de markering van deze bocht te verbeteren door een streep aan te brengen en hier waarschuwingshekken te plaatsen. De rijkswaterstaat heeft de A.N.W.B. toegezegd de door de Bond voorge stelde maatregelen te zullen nemen. Rilland-Batli RAADSVERGADERING Maandagavond komt de raad in openbare vergadering bijeen. Het uitbreidingsplan ..Zandbaan" komt dan opnieuw in bespreking. Er komt een aanvulling op de grondaankopen in het plan en men zal de definitieve verkoopprijs voor de bouwrijpe grond vaststellen. De bouw van 108 wonin gen voor militairen in dit uitbrei dingsplan zal worden bezien terwijl een voorstel ter tafel komt B en W te machtigen over te gaan tot een kasgeldlening van maximaal ander half miljoen gulden. Andere voorstellen van B en W be treffen het vaststellen van presentie gelden voor de leden der stembu reaus en 't van toepassing verklaren van het verplaatsingskostenbesluit 1946. voor het onderwijzend personeel van de openbare lagere school. Voorts wordt eervol otslag verleend aan de heer P. Harthoorn (ambtenaar burgerlijke stand en administrateur gemeentewoningen) en aan de heer W. C. Rietveld (onderwijzer o.l. school. In de vacature van eerstge noemde wordt voorzien. (Advertentie) voor Ovezande Gistermiddag is de tentoonstelling in de landbouwhuishoudschool ge opend en trok reeds dadelijk veel be langstelling. Zo zagen wij burgemees ter Andriessen, de Deken van Goes en burgemeester Dominicus van Borssele. Ongeveer 170 bezoekers (sters) wer den geteld, wat voor 'n eerste middag zeer veel is. Hoe prima en veelomvattend het on derwijs op deze school is, bleek uit de geëtaleerde werkstukken en uit enkele stands van het algemeen vormend on derwijs. Wat er met de naald gepresteerd wordt door de meisjes kan vergeleken worden met het soliedste en smaak volste vakwerk. Bijzondere aandacht wordt op de school ook besteed aan de kookkunst, zowel wat de gewone als de fijne keuken betreft. Ook het bakken van taart, koek en brood wordt niet verwaarloosd. Het hand- werkonderwijs strekt zich uit, zoals wij zagen, tot praktische voorwerpen in pitriet, plastic, enz. Zo'n school is, zoals terecht een der autoriteiten zei, een zegen voor het platteland De meisjes die haar bezoeken krij gen iets mee voor het praktische le ven van onschatbare waarde. Ons compliment voor de directrice en de leraressen 1 op verscheidene plaatsen binnen de gemeente. Reeds bij de oprichting van deze vereniging konden tweehonderd leden worden ingeschreven, wat aan con tributie een kassaldo opleverde van f 200.— Aangezien dit bedrag te weinig is om twee speeltuinen naar behoren in te richten, zal het bestuur in een huis-aan-huis-circulaire een beroep doen op de milddadigheid van Axels bevolking. Tevens hoopt men dat nog vele gezinnen lid zullen worden van deze vereniging. Met het gemeentebestuur heeft men reeds contact opgenomen en men heeft de beschikking gekregen over twee terreinen, één gelegen aan de Buthdijk en een tweede in de Wal stra at. Het ligt in de bedoeling, om indien men over genoeg gelden kan beschik ken, beide speeltuinen gelijktijdig in te richten teneinde de benodigde kos ten zo laag mogelijk te houden. St.-Jansteen EINDELIJK ONTRUIMD. Zoals wij maanden geleden reeds meldden zou het pand, staande aan de Roskam, bewoond door P. Mahu, afgebroken worden. Dit moest gebeu ren om een beter overzicht op dit gevaarlijke kruispunt te krijgen. De slopers wachtten echter totdat de huidige bewoner een andere woning zou zijn toegewezen. Dit is nu ge beurd en het pand zal dan ook gaan verdwijnen. Geslaagd. Onze dorpsgenoot wachtmeester ie klasse A. Wegewijs slaagde te Utrecht voor het politie- diploma B. Clinge K.A.V. BOOD MOEDER AVOND. De K.A.V. heeft een avond geor ganiseerd voor de moeders van de diverse gezinnen in het St. Aloysius- patronaat. Mej. v. Kessel, de dioces ane leidster uit Breda sprak de vrou wen toe. In hoofdzaak richtte zij haar woorden tot de moeders met een blik op het gezin. Immers, het huis gezin moet voor de moeders alles zijn. Hier moet de moeder op alles zijn ingesteld en ook het juiste weten te doen om de gezellige sfeer te scheppen. Ook de kinderen eisten de nodige aandacht. De avond werd in de grootste gezel ligheid doorgebracht. Er waren ver schillende versnaperingen, terwijl aan het slot van de avond een toneelspel in twee bedrijven: „Aardappelen" werd opgevoerd. Met een gratis ver loting werd de avond besloten. OUDERAVOND IN HET ST. ALOYSIUSPATRONAAT. De ouden van dagen kwamen in het St. Aloysiuspatronaat bijeen voor een propaganda-avond. De jonge vereni ging telt nog maar een klein aantal leden. Voorzitter F. Vermeulen sprak in een kort openingswoord de aan wezigen toe. Pastoor M. Cosijn voelde zich verheugd over het organiseren van dergelijke bijeenkomsten. De heer v.d. Voorde, districtsbestuurder van de K.A.B. gaf in korte trekken een duidelijke uiteenzetting van de ouder domsvoorziening. Ook het verschil tussen de noodwet en de op 1 januari a.s. in werking tredende wet werd even aangetoond. Met medewerking van de nering doenden van het dorp waren de ouden van dagen in de gelegenheid gesteld om een verloting op touw te zetten. De K.A.V. had voor de ver zorging op deze avond zorg gedra gen. Het door Jos van der Kelen in gestudeerde toneelspel „Aardappelen' werd ook hier opgevoerd. Het was een interessant stuk voor de oudjes en ze vermaakten zich best. Geslaagd. Onze dorpsgenoot C. Weemaes slaagde te Tilburg voor het vakdiploma kruidenier. Schoondijke Twee eremedailles De heren A. J. Luteyn en J. I. van Male, resp. dirigent en bestuurslid van de muziekvereniging „Oefening kweekt kunst", hebben de eremedail le in zilver van de Orde van Oranje- Nassau toegewezen gekregen. Aardenburg KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Voor de heer J. J. Pleijs die alhier het feit herdacht, dat hij 60 jaar ge leden als muzikant toetrad tot de mu ziekvereniging „Koninklijke Aarden- burgse Fanfaren" en gedurende al die tijd actief lid was, en ook enige tijd bestuurslid, was het een grote ver rassing toen het college van burge meester en wethouders des avonds verscheen en burgemeester J. van Dongen de verheugende mededeling deed, dat het H.M. de Koningin had behaagd de jubilaris de zilveren ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau toe te kennen. Reeds 5 jaar geleden was de jubilaris de eremedaille in brons toegekend voor zijn 55-jarig lidmaatschap. De mu ziekvereniging zelve heeft het feit niet ongemerkt voorbij laten gaan en ver scheen kort daarop ter plaatse, waar het bericht der onderscheiding met vreugde werd ontvangen. Men bracht een serenade en de voorzitter over handigde de jubilaris een ingelijst di ploma. De oudste muzikant bood na mens de leden der vereniging een geschenk aan. RAADSVERGADERING De raad heeft besloten in het nieu we uitbreidingsplan van de Burcht straat naar de Wandeldreef drie nieu we lichtmasten te plaatsen. Op de hoek Dorpsstraat-Hazewegeling te Eede wordt eveneens een nieuwe lichtmast aangebracht. Het Wit-Gele- en het Groene Kruis kregen over 1955 subsidie toegekend en wel twee gul den per aangesloten lid. De raad besloot financiële mede werking te verlenen bij woningsplit sing in de Weststraat. De gemeente heeft een deel van het hoofdgebouw van de voormalige gasfabriek ge huurd voor opslagruimte en voor de prijs van 350 gulden per jaar. Voor de gehele gemeente is thans een uit breidingsplan in voorbereiding. Graauw Geslaagd. Te Den Haag slaagde voor het Politiediploma B wacht meester C. Lernhout, postcomman- dant alhier. Aan de kweekschool voor onderwij zers te Dongen slaagde onze dorps genoot de heer P. den Boer. Geslaagd. Bij het te Tilburg gehou den examen voor vakbekwaamheid kruidenier slaagde mej. G. de Waal, alhier. Biervliet Keuring van fokvee De jaarlijkse fokveekeuring alhier trok weer de nodige belangstellenden. De uitslagen door de heren: Kleine prei en Vercraye opgemaakt luiden: lste Kalfskoeien: la Rika 10, eig. P. J. Boerjan, kamp.; lb Reintje, J Dekker; lc Dora, W. de Jonge; ld Rika II, P. Boerjan; le Jozé, E. Mul- laert; 2a Jouke, J. v. d. Sluys; 2b Jennie, W. de Jonge; 2c Mina II, M. Ingels. 2e Kalfskoeien: la Dina, W. de Jonge; lb Gretha. J. Kouyzer; lc Dina, M. Ingels: 2a Marjet, E. Mul- laert; 2b Ida, W. de Jonge. 3e Kalfskoeien: la Nellie, E. Mul- laert; lb Ida, J. Kouyzer; lc Nora, J. v. d. Sluis. 4e Kalfskoeien: la. Astrid. P. Boer jan, res. kamp.; lb. Betsy II. M. In gels: 2a. Mina, M. Ingels; 2b. Corrie B. de Groote. Oudere melkkoeien: la. Mollie, J. Kouijzer; lb Linda, J. v. d. Sluis; lc. Gertrude, E. Mullaert; le. Nellie J. v.d. Sluis; Grote vaarzen: 1. Moortje, J. C. Haak; 2. Maartje, F. Haak. Jonge vaarzen: la. Lea. E. v. Weynbergen; lb Rika 13, P. J. Boer jan; lc. Hilda. J.C. Haak; 2a. Roza II J.C. Haak; 2b. Rika 12, P. Boerjan. Stieren: 1. E. v. Rumste. Groepen 3 stuks: 1. P. Boerjan, 2. W. de Jonge, 3. E. Mullaert. Kampioene: Rika 10. eig. P. Boer jan. Reserve-kampioene: Astrid, eig. P. Boerjan. Te Goes wordt zondagdienst gedaan door dokter Bruijnzeel; te Middelburg en Vlissingen resp. door doktoren Si- monse en Bouwman; te Heinkenszand Arendskerke en Wolfaartsdijk door dr. Vos en op oost Z.-Beveland door dr. J. Kamps te Rilland. Dr. Luijckx te 's Heerenhoek neemt waar voor dr. Folmer en dr. Kiviet te Borssele voor dr. Gelderblom. Voor Zoutelande, Westkapelle en Koudekerke doet dr. M. Huijgens dienst. Als deelgenoot in het aantal wonin gen dat in april gereed kwam en over de provincies verdeeld werd (totaal 5300), staat Noordbrabant op de tweede plaats met 758 stuks. Zee land kreeg er 166. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zondag 10 juni, de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 3.51 en 16.18 uur; te Ter- neuzen om 3.05 en 15.32 uur en te Vlissingen om 2.36 en 14.58 uur. Maandag zal het hoogwater zijn: te Hans weert om 4.45 en 17.05 uur; te Terneuzen om 3.55 en 16.17 uur en te Vlissingen om 3.24 en 15.43 uur. (Advertentie) Slaapt U slecht door reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baatZuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en- maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40, f 8.88. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: De levensroman van Richard Tauber, a.l. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: Ewige Walz. GOES GRAND: Benny Goodman Story alle leeft. HULST Bioscoopgebouw: Geboren in gevangenschap. MIDDELBURG Schouwburg: Tot het bittere eind, 14 j. Electro: Benny Good man Story, a.l. OOSTBURG Ledel-theater: Tussen he mel en aarde. a.l. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: The Benny Goodman Story, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: The Benny Goodman Story, a.l. Concertgebouw: Het laatste bedrijf, 18 j. IJZENDIJ KE Hofzicht-theater 8 uur: Berlijn Oostzöne. VLISSINGEN Alhambra: De dief des konings, 14 j. Luxor: Iwan de witte duivel, 14 j. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: De lustige weduwe. AXEL Het Centrum 4.15 uur: De le vensroman van Richard Tauber; 8 uur: Meisjes zonder beroep. CLINGE Zaal v.Duijse 6 uur: Groot bal DE KLINGE Kinema v. Dijck 3 en 7.30 uur: Ewige Walz. GOES Grand: Benny Goodman Story. GRAAUW Zandberg 3 uur: schieting bij P. Leeraert. HULST S. Blommaert 3 uur: gTote schieting. Bioscoopgebouw: Geboren in gevangenschap; Marcella, een circuskind KOEWACHT A. van Remoortere 3 uur: schieting. KAPELLEBRUG C. de Kindt 3 uur: jubelschieting. KEMZEKE-PAAL Zaal Arizona: Groot bal. MIDDELBURG Schouwburg: Tot het bittere eind. Electro: Benny Good man Story. NIEUW-NAMEN 3 uur schieting staan de wip. OOSTBURG Ledel-theater 2, 4.30 en 8 uur: Tussen hemel en aarde. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: Bloedvlag boven Quinto; 5 en 8 uur: The Benny Goodman Story. TERNEUZEN Luxor 2 uur: Het laatste bedrijf; 4.30 en 8 uur: The Benny Good man Story. Concertgebouw 8 uur: Het laatste bedrijf. VLISSINGEN Alhambra: De dief des konings Luxor: Iwan de witte duivel. IJZENDIJKE Hofzicht-theater 5 en 8 uur: Berlijn Oostzone. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 3 uur: Butterfdy; 8 uur: Don Carlos. AXEL Het Centrum 8 uur: Meisjes zonder beroep. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 uur: Ewige Walz. GOES Grand: Benny Goodman Story. HULST Bioscoopgebouw: Geboren in gevangenschap. MIDDELBURG Schouwburg: Tot het bittere eind. Electro: Benny Goodi- man Story. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: The Benny Goodman Story. TERNEUZEN Luxor 8 uur: The Benny Goodman Story. VLISSINGEN Alhambra: De dief des konings. Luxor: Iwan de witte duivel. -TERWIJL zoek j tussen Joeg krachtigd v> .iets hun ge selden door lotov toe te burg met m tussen Mollf geling van stand, welk en uitgevoei genstellingei bijzonder ka dracht in w Nog maar het Saar-vr. voor de Du king. De opt de Fransen voor de totst '•opese Defe Saar-akkoori '•opese Defen er niet door Bij de lat( west-Duitsla NAVO en Unie, was e: Saar-kwestie de bleef, tot kwam om h< oeaniseren hiermee akk bij het plebi; Saarlanders de hand. De Franser dreigd, dat Franse bezet worden gep vonden voor en legden zit delijk en no sproken wil zich bij west ten neer. Parijs en zame onderh en de voorw "an dit betw ierhandeling naanden sle tieke en ecc velke er aa: verden. VEN van d was. dat n de Franst vas, wat da laarlandse e "iding had g taalindustrit angewezen, eel uit Saar 'ranse regei 'aargebied 'at de Franst ekken moch it zij minste en hoopten Het is op on geworde: is evenals o an de Moe: e Fransen 1 'e Saar-kwes esteld. Aden "gen de Mc illen verzet an Saarland iet opnieuw tellen. Hij v roüwens, da tes deden te as-kanaal. E lektrieiteitsc e Rijn kom evaar ontsta luitse grond Hoe belang s, blijkt nog iun lidmaats lankelijk hel le Móezelkai (chap wordt iplossing ver: tat Bonn goe frankrijk one iende belang frankrijk en •lierin parita: certegenwoorfl De Franse en nog wel net de eindr akkoord en m .vel ministerie rebben, maar lannemen, d ïuari 1957 po and verenigd •conomische 5aargebied >p 1 januari nen. A^DENAUEï met Mol aaar Moskot te peilen, ho< sen stonden 34) „Houd op woord mij", je de plaats nen zijn, of w wilt, zal je s: ogenblik." Hij greep boven haar. „Ik wil de mag me niet die mij dooc vloekt zijn". Langzaam ken tot hij pi hoop lompen gooi op om te rollen. ..Ik zal de mij leven en een be'etj zuigen!" „Het is go de weg zou te brengen. doos en mijn d

de Stem | 1956 | | pagina 2