SOVJET BEKNOT BEWAPENING EN MILITAIRE UITGAVEN Boelganin verwittigde regeringsleiders Drama in de „Giro Vorstinnen in de veilingsbank DE DOOD OP DE WEG Zuid-Slavië Storm in Duitse pers over verklaring van Adenauer Poujade mag niet komen ROTTERDAMSE BOUWVAKARBEIDERS LEGGEN WERK NEER Commissie van onderzoek verkiezingsincidenten r EISENHOWER WEER ZIEK GELD KAPOTGELOPEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Na vermindering strijdkrachten met ruim een mdjoen man Peter Townsend wereldreiziger VS. zouden Rusland moeten volgen Neen, zegt Dulles Prinses Wilhetmina naar Breda Zaak Jungschlaeger Sunarjo schrijft hoek Pact van wederzijdse bijstand met Rusland? Arts sprak van kansel Prof. J. E. de Quay hijst de vlag Ibige kou en woeste rit van Caul velden bijna alle grootheden Aanhoudend koud Verbeterde lezing rede Kroestjev Ondanks akkoord tussen de erkende organisaties Uurloon drie procent meer Uitwijzing N.-Guinea Minister antwoordt prof. Gerbrandy Voorstel P.v.d.A. aan K.V.P: Limburg vormt aanleiding 96e JAARGANG No. 22170 Uitgave N. V. Uitgevers MJJ. Weerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A Bruna Redactieraad: M. A. C. v. Dongen, Cl J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M Mes, ill. a a L de Rechter. U J. v. t Westende, P. V. M. Ver- cauteren. Abonn.pnjs bij vooruitbet t 6.85 p. kwartaal, p. post t 6.55, p. week Cuitsl. bij niet postbestelL) t 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct Postrek 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderland Z ATERDAG 9 JUNI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. R~eau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, PubbeïTi^t 7, Telefoon 102 - (Btjbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) ZWOLLE: Bij een. botsing in de Noordoostpolder tussen een per sonen- en een vrachtauto is de chauffeur van de personenauto zeer zwaar gewond, terwijl een 44-jarige heer, die naast hem zat, werd gedood. SOEST: Bij het oversteken werd een vijfjarig meisje door een auto gegrepen en op slag gedood. LAREN: Een 70-jarige bromfiet ser verleende geen voorrang. Hij werd door een bestelauto aangere den en gedood. EIBERGEN: Een 43-jarige arts uit Winterswijk reed door onbekende oorzaak tegen een boom. Enkele uren later werd de auto ontdekt. Toen was de dokter reeds overle den. Peter Townsend. luchtvaartattaché van de Britse ambasade in Brussel, heeft bekend gemaakt, dat hij beslo ten heeft tegen het einde van dit jaar ontslag te nemen uit de RAF. Townsend, die vorig jaar juli naar Brussel terugkeerde, nadat prinses Margareth besloten had niet met hem te trouwen, verklaarde, dat hij een autoreis om de wereld wil maken. Zijn reisroute: Perzië, India, Birma, Malak- ka, Australië, Japan, Canada, Noord- Amerika, Mexico, Zuid-Amerika, Afri ka. Premier Boelganin van de Sovjet-Unie heeft zijn confraters van de grote westelijke landen een brief geschreven, waarin hij aan kondigt, dat de Sovjet-Unie voornemens is haar bewapening en militaire uitgaven te beknotten. Dit zou geschieden overeenkom stig de vermindering van de omvang van haar strijdkrachten met 1.200.000 man. Via de diverse ambassades zijn Eisen hower, Eden, Adenauer en Mollet in het bezit van dit schrijven gesteld. Ook Antonio Segni, de Italiaanse pre mier heeft een soortgelijke boodschap van Boelganin ontvangen. Volgens diplomaten te Washington, die van de inhoud van het schrijven op de hoog te zijn, drong de Sovjet-premier er op aan, dat de Verenigde Staten het Russische initiatief zouden volgen. Minister Dulles heeft reeds, als woordvoerder van de regering, een dergelijke suggestie van de hand ge wezen, omdat het niet in het belang van de V.S. werd geacht. Boelganins brief wordt op het ogenblik nog door adviseurs van president Eisenhower bestudeerd. Volgens genoemde diplomaten heeft de Sovjet-premier als zijn mening te kennen gegeven, dat de toekomstige besprekingen in de ontwapeningscom missie van de V.N. in het openbaar „DOLLAR-CAESAR", de rashond van de heer J. Smit uit Driebergen, waar voor deze nog geen jaar geleden van een Amerikaan een bod van 1500 dol lar kreeg, is, na een aanvankelijk her stel, toch aan een hondeziekte ge storven. EEN 28-JARIGE rangeerder uit Rot terdam is op het emplacement Rotter dam bekneld geraakt tussen een die sellocomotief en een rangeerdeel. Hij was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en had een kind. DE ZWEEDSE vereniging voor vreem delingenverkeer organiseert rondrei zen te paard, die een week duren met vijftig uren rijden. EEN OOSTDUITSE staatsfabriek voor tabaksprodukten te Dresden gaat lilli- put_sigaretten van 4,5 centimeter ma ken voor mensen, „die aan drie of vier trekken genoeg hebben." OOK DE PARACHUTE is een Russi sche uitvinding. Dit schrijft tenminste het Russische tijdschrift „Theater". £>e toneelspeler G. E. Glebof-Kotelnikof kreeg in 1911 patent op zijn vinding. KOLONEL NASSER, de Egyptische premier, is door de revolutionaire raad benoemd tot enige kandidaat bij de presidentsverkiezingen op 23 juni. DE LEIDER van de uiterst linkse so cialisten in Italië, Pietro Nenni, heeft besprekingen gevoerd met de sociaal democratische partij over een even tueel samengaan van de twee partijen, nu beide in de jongste verkiezingen aanzienlijke winsten hebben geboekt. DE OOSTENRIJKSE nationale raad heeft op zijn eerste vergadering na de verkiezingen, de afgevaardigde Felix Hurdes (Volkspartij) herkozen als voorzitter. NOORD-VIETNAM is bereid met Zuid-Vietnam besprekingen te voeren over hereniging van het land door middel van vrije, algemene verkiezin gen op een door Zuid-Vietnam te be palen tijdstip. IN DE NATIONALE opstelwedstrijd „Gelijke inspanning, meer resultaat", uitgeschreven door de contactgroep opvoering produktiviteit werden de prijzen in categorie 6 als volgt toege kend: 1 J. G. Krutzen, Heerlen, 2 A. F. Koopman, Breda, en H. W. Wevers, Hengelo. De opstellen van beide laat- sten werden gelijk gewaardeerd. Heden wordt in Breda de Grote Kerk op de Markt volledig in ge bruik genomen. Jarenlang is dit ge bouw slechts voor de helft in ge bruik geweest, de restauratie is thans voltooid en dit was voor prin ses Wilhelmina aanleiding de plech tigheid met haar tegenwoordigheid op te luisteren. Het huis Oranje Nassau is namelijk op bijzondere wijze aan de Baronie van Breda geparenteerd; katholieke voor ouders van het koningshuis liggen in de Grote Kerk begraven. De plechtigheid zal om drie uur aanvangen. kunnen worden gevoerd en niet meer achter gesloten deuren. Amerikaanse functionarissen zien hierin een aan wijzing, dat de Sovjetregering weinig heil meer verwacht van dit overleg binnen de V.N. Bijgevolg zou wellicht de beste kans op een vergelijk ten aanzien van het ontwapeningsvraag- stuk worden geboden door het openen van rechtstreekse onderhandelingen tussen vertegenwoordigers van de re geringen van de V.S. en de Sovjet- De openbare aanklager, Sunarjo, gaat een boek publiceren, dat getiteld is „De zaak Jungschlaeger". Het boek, dat 256 bladzijden telt, bevat biogra fieën en foto's van beklaagde en getui gen, en de volgende hoofdstukken: „Een proces, dat sensatie verwekte", ..Was het een onrechtvaardig proces?" „Iets over de rechtspraak in Indone_ sië", ..Het onderzoek", „Samenvatting van de aanklager", „Samenvatting van de verdediging", „Het pleidooi van be klaagde", „Het vonnis - dat niet i; uitgesproken door de dood van be klaagde." Het boek zal tegen eind juli voor RP 23.50 te koop zijn. Geroutineerde waarnemers opperen naar aanleiding van uitlatingen van maarschalk Boelganin en Tito, bij hun bezoek aan Leningrad gedaan, de mogelijkheid dat het tussen de Sov jet-unie en Zuid-Slavië tot een ver drag van wederzijdse bijstand ingeval van een aanval op een van beide landen zal komen. Unie, zo menen enige hooggeplaatste functionarissen. Radio-Moskou heeft al bekendge maakt, dat Boelganin aan Eisenhower heeft gevraagd zijn troepen uit Duits land terug te trekken en tot ontwape ning over te gaan, zonder te wachten op een akkoord in de ontwapenings commissie var de V.N. In Bergeyk had het Wit-Gele Kruis een vergadering belegd, waarop de Eindhovense gyneco- loog Dr. Specken een uiteenzetting zou geven over de pijnloze beval ling, waarover de H. Vader op 8 januari een uitspraak heeft ge daan. Zeventig stoelen extra had de concierge laten aanrukken. Een vrachtwagen van de Stoom-Zui- velfabriek werd gecharterd en keerde even later met nog meer stoelen terug. Toen was de verga derzaal reeds zo gevuld, dat er geen plaats meer was voor de stoelen. Men pleegde overleg met de pastoor, die de kerk afstond. Vanaf de kansel heeft Dr. Spec ken toen zijn uiteenzetting kun nen geven. *55 Koude slagregens, sneeuw en vorst (soms 20 graden onder nul) en.... het bijna duivelse fietsen van de Luxemburger Charlie Gaul hebben gisteren in de Ronde van Italië een wielerdrama zonder weerga veroorzaakt. Van de 87 renners, die voor de Dolomieten-rit van Merano naar Trento waren gestart, arriveerden slechts 41 deelnemers binnen de vastgestelde tijd. Vierenveertig top-rijders staakten de strijd In het ijzige hoogland ontketende Gaul een woeste rit naar de leidersplaats in het algemeen klassement. Dit was voor het merendeel van de coureurs te veel. Ze moesten opgeven of raakten zo ver achterop, dat ze de finish niet meer op tijd haalden. Gauls drieste plan slaagde: Na de achttiende rit staat h(j op de eerste plaats. Leider Fornara moest in het étappe-slot van de fiets af. Het gevecht om de eindoverwining had hij toen reeds verloren. Tot de overige renners, die de strijd staakten, behoren Jan Nolten, van den Brekel, Schoenmakers, Bahamontes, Astrua, Clerici, de Santi en andere grootheden. Woutje Wagtmans arriveerde dik drie kwartier later dan Gaul als 22ste. Noe later (maar od tiid) kwamen de Groot en Stolker aan. Vrijdagmiddag werd de MENTO te Oosterhout, een zeer belang rijke tentoonstelling voor industrie en middenstand, annex fees telijke manifestaties in allerlei vorm en van internationale kwali teit, geopend. Op deze foto ziet men de hijsing der nationale driekleur door de commissaris der koningin in Noordbrabant, prof. Dr. J. E. de Quay, waarmede de MENTO-poorten officieel voor open werden verklaard. Geheel links de heer Leo Wellens, een der actieve leden van het Mento-bestuur. Weersverwachting van het K N - M.l. tot vanavond, opgemaakt vrii- 1 dagavond 23.15 uur. Veranderlijke bewolking met J plaatselijk enige buien. Matige wind, overwegend uit noordelijke J richtingen. Aanhoudend koel. Verwachting van het Weerkun- dig Instituut te Ukkel: Matige tot lichte wind uit noord tot west. Zwaar bewolkt; later tal van opklaringen, die breder en breder zullen worden. Verminde- ring van de kansen op neerslag- vlagen. Toeneming van de tempe- ratuur. Vandaag: zon onder 21.00 uur; i maan onder 21.39 uur. Morgen: zon op 4.22 uur; maan J op 6.08 uur; zon onder 21.01 uur; maan onder 22.24 uur. op Maandag: zon op 4.22 uur; maan J 7.29 uur. Bondskanselier Adenauer is gisteren, de dag van zijn vertrek naar de Ver. Staten, in het mid delpunt komen te staan van een storm in de Westduitse pers, in verband met de versie, die hij heeft gegeven van een verkla ring van Kroestjev, de secretaris van de Sovjet-communistische partij, over de hereniging van Duitsland. Verscheidene vooraanstaande bla den drukten op de voorpagina de re de van de Franse minister van buiten landse zaken, Pineau, af, waarin deze donderdag de lezing die Adenauer gaf, verbeterde. Volgens het socialistische blad „Neue Rhein Zeitung" had Adenauer verklaard, dat de Frans? premier, Mollet, hem had meegedeeld, dat Kroestjev de voorkeur gaf aan 17 miljoen Duitsers binnen de commu nistische wereld, boven een verenigd Duitsland met 70 miljoen inwoners, zelfs als dit neutraal zou zijn. In feite zou Kroestjev echter ver klaard hebben, aldus de ,,Neue Rhein Zeitung'. dat hij de voorkeur gaf aan 17 miljoen Duitsers aan commu- Aan de algemeen secretaris van de Nederlandse Oppositie Unie is namens de procureur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam, in opdracht van de minister van jus titie, medegedeeld, dat de heer Poujade geen verlof zal worden verleend te spreken op het zelf standigencongres, dat op 11 juni in het concertgebouw te Amster dam zo a worden gehouden. Niet alleen dat Poujade niet zou mogen spreken, ook de toegang tot net land zal hem worden geweigerd, terwijl aan te nemen is dat ook de andere buitenlandse sprekers niet toe gelaten zullen worden. Het hoofdbestuur van de Nederland se Oppositie Unie heeft, naar het ons meedeelt, besloten de avond niet door te laten gaan, aangezien het, hoewel alle kaarten reeds waren verkocht, op een of andere grond een verbod ver- wicnL nistische zijde boven 70 miljoen Duitsers in een verenigd en geneu traliseerd Duitsland, „als dat tegen de Sovjet-Unie zou zijn." Het blad beschuldigde de Bonds kanselier er van, dat hij de atmosfeer voor besprekingen met Moskou over hereniging van Duitsland aanzienlijk slechter heeft gemaakt. Volgens het blad is het de hoogste tijd, dat de Westduitse ambassadeur in Moskou, Haas, tracht opheldering te krijgen over het Sovjet-standpunt. De Rotterdamse bouwvakarbeiders hebben besloten met ingang van vandaag opnieuw het werk neer te leggen. Zij verklaren zich daarmee dus niet akkoord met de resultaten van het overleg tus sen de erkende organisaties van werkgevers en werknemers, die een gezamenlijk communiqué hebben uitgegeven. Toen de Rotterdamse bouwvakar beiders enkele dagen geleden het werk neerlegden, verlangden zij de uitke ring ineens over 1955 en zes procent loonsverhoging. Hun actie vond toen in andere plaatsen in meer en mindere mate ingang. Thans namen zij hun besluit tijdens een vergadering in gebouw Odeon, welke bijeenkomst was opgeroepen door een uit 32 man bestaande contact commissie, gevormd uit leden van al le vakorganisaties. Vooral uitten zij hun ontevredenheid over het feit, dat over de door hen verlangde drie en zes procent niets anders bekend is geworden. Het communiqué De werkgevers- en werknemersor ganisaties in het bouwbedrijf hebben, naar aanleiding van de gisteren ge houden besprekingen over de lonen en andere arbeidsvoorwaarden het vol gende gezamenlijke communiqué uit gegeven: „In de op 28 mei j.I. gehouden be sprekingen was reeds overeenstem ming bereikt inzake een verhoging van de uurlonen met drie procent, behoudens goedkeuring van de be treffende overheidsinstanties. Tevens werd overeengekomen de uitkeringen van het risicofonds (uit keringen ingeval door vorst niet kan worden gewerkt) een onbeperkte duur te geven en bovendien het bedrag der uitkeringen meer in overeenstemming te brengen met het gederfde loon. In de voortgezette onderhandelin gen is voorts tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties overeen stemming bereikt inzake verhoging van de uitkeringsnormen ingevolge de ziektewet en de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering, teneinde ook deze meer in overeenstemming te brengen met het gederfde loon. Tevens is besloten het aantal wacht- dagen bij ziekte tot een minimum te beperken en uitkering over de wacht- periode reeds te doen geschieden bij kortstondige ziektegevallen. De uit kering aan vorstwerklozen, die niet in aanmerking komen voor een uitke ring uit het risicofonds, zullen worden aangepast aan de uitkeringsnormen van genoemd fonds. Nagegaan zal worden of ook de uitkeringen op grond van de ongevallenwet kunnen worden aangevuld. De vertegenwoordigers der werkge vers- en werknemersorganisaties zijn overeengekomen genoemde verbeterin gen in te voeren, zodra goedkeuring van de overheid is verkregen. Boven dien zijn de werkgevers- en werkne mersorganisaties het eens over een verdergaande serieuze verhoging van de basisionen, mede om hierdoor orde te scheppen op het gebied der lonen in het bouwbedrijf. Zo spoedig mogelijk zal een afgerond voorstel aan de be treffende overheidsinstanties worden voorgelegd." De 8 personen, die enige weken, gelê- den met een prauw vanuit Siram naaf Nieuw Guinea overstaken, werden ge heel overeenkomstig de Hooggerech- telijke gebruiken behandeld, zoals hel geldt voor personen, die zonder gel dige papieren het koninkrijk zijn bin nen gekomen. Dit Is door de regering verklaard, in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Prof. Ger brandy (A.R.) De acht mannen, die verklaarden te behoren tot de republiek der Zuid Molukken, werden in de gelegenheid gesteld tot het afleggen van een ver klaring, dat zij tijdens hun verblijf op Nederlands grondgebied niet zou den deelnemen aan acties tegen Indo nesië, waarna zij zonder beperking van hun bewegingsvrijheid op Nieuw Guinea konden blijven. Bij weigering zou hun een verblijfplaats worden toegewezen: zij bleken het laatste te verkiezen. Het Nederlands Gouverne ment heeft een onderzoek ingesteld en zich vergewist van de inhoud van een aantal brieven, die de mannen bij zich droegen. Het onderzoek is inmiddels beëindigd en de documen ten zijn terug gegeven, aldus de re- Het hoofdbestuur van de Partij van de Arbeid heeft aan het hoofdbestuur van de Katholieke Volkspartij een schrijven gezonden, waarin een voor stel wordt gedaan tot instelling van een gezamenlijke, onpartijdige com missie van onderzoek naar de verkie zingsincidenten, die zich onlangs tus sen leden van de P. v. d. A. en de K.V.P. in Venlo, Roermond en Heer len hebben voorgedaan. Het hoofdbe stuur van de P. v. d. A. verwijst in dit verband naar een artikel in ,(De Nieuwe Limburger", waarin op zulk een onderzoek wordt aangedrongen. Verder zegt het hoofdbestuur in zijn schrijven, dat er van de zijde van de P. v. d. A. geen bezwaar zal bestaan wanneer de in te stellen commissie zich niet alleen bezig houdt met de gebeurtenissen in Venlo, Roermond en Heerlen, doch ook met andere klachten over misdragingen in de ver kiezingsstrijd. In de eerstvolgende vergadering van het dagelijks bestuur der K.V.P. zal het voorstel van het hoofdbestuur de* P. v. d. A. aan de orde komen, zo heeft de secretaris van de K.V.P. aan de P. v. d. A. bericht. In gezelschap van koningin Juliana en prins Bernhard, weer hersteld van zijn keelontsteking, hebben groothertogin Charlotte en prins de laatste dag van hun vierdaags staatsiebezoek aan Nederland, Aals meer bezocht, waar een kijkje werd genomen in de centrale Aals- Felix van Luxemburg gisteren, op I meerse bloemenveiling. We zien de beide vorstinnen in de veilingsbank, op het moment, dat groothertogin Charlotte een boeket bloemen in ontvangst neemt, dat zij door een druk op de knop juist heeft „gekocht". President Eisenhower is gis teren naar het militaire Walter Reedhospitaal overgebracht. Hij heeft een ontsteking aan da dunne darm. Tot dusver is al leen zijn persoonlijke arts ge raadpleegd. Hij had last van maagstoornissen en hoofdpijn Zijn hart mankeert echter niets. Later werd verklaard, dat het mis.- schien nodig zal zijn, dat Eisenhower wordt geopereerd. Een Bussumse jongeman, die deelnam aan de avondvierdaag se in Bussum, had tijdens de mars hinder van het knellen van een zijner schoenen. Hij liep de mars uit, doch de schoen deed hem dusdanig pijn, dat hij haar nog vóór hij naar huis ging, uitdeed om te zoeken naar de oorzaak van het knellen. Daar bij kwam hij tot de ontdekking, dat in de schoen een propje pa pier zat, dat tijdens de wande ling wat papperig was gewor den. Toch was het papier nog wel zo gaaf, dat hij kon zien dat het opgerolde bankbiljetten waren. Het rolletje, dat uit bankbiljetten van f 25 en f 10 bestond, vertegenwoordigde een waarde van f 100. De jongeman ging nu met de schoenen, die hij van zijn broer had geleend, naar deze toe, die hem vertelde dat hij de schoen als spaarpot gebruikt had. Beiden zijn naar de Amster damse Bank in Bussum gegaan, waar men goede hoop had, dat de nummers van de biljetten nog zouden kunnen worden ontcij ferd. Het geld is nu opgezonden naar de Nederlandse Bank, zo dat de knellende schoen ver moedelijk geen nadelige gevol gen zal hebben.... Afgezien dan van een enkel blaartje. Nou ja, voor honderd gulden!

de Stem | 1956 | | pagina 1