Staat moet f 25.000 smartegeld aan Bredase invalide betalen Soc. Charitatief Centrum en de meisjesbescherming Pastoor J. Loonen viert gouden priesterfeest Bredase autosmokkelaar tot 2 jaar veroordeeld E.H.B.O.-examen te Goes llaagse hof bevestigde rechtbankvonnis St. Martha te Hulst hield tweedaagse tentoonstelling Uitgever plaatste argeloo verboden loterij-adverten ti J\og veel schapen in Zeeland DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 8 JUNI 1936 2 Bovendien nog wekelijks f 125 AANBOD f 5000 Eerste kruisbessen aan de veiling O er zijn kTI die op een ^Implex „iiro mm Woningbouw in liet groot te Goes Drs. F. de Bont sprak te Bergen op Zoom Goese televisie-toren het eerste klaar Mot Kerstmis uitzending Vormingsklas nu al groot succes De werkloosheid neemt snel af l evens 35 jaar in Wouwsche Plantage \l alcheren In Middelburg staat Uw huis.. zoals het worden kan Interessante, practische tentoonstelling Middelburgse kantonrechter was element p DAME TROTSEERT H. HERMANDAD Hoge prijzen verleiden lot afslachting Gestolen wagens via Zeeuwsch-V/aanderen op de Nederlandse markten M Zuid-Beveland GOES BB. deed het goed Bejaardenbond bijeen +e Bergen op Zoom Audiëntie MIDDELBURG Zl laanderen TERNEUZEN it.'Jansteen IJzendijke Aardenbnrg AGENDA Heden Morgen Met bevestiging van het rechtbankvonnis heeft het Gerechtshof in I>en Haag de Staat veroordeeld tot betaling van een der hoogste bedragen aan smarte geld, nl. 25.000, die in ons land ooit toegewezen zijn. Dit bedrag moet worden uitgekeerd aan de 35-jarige terazzowerker Angelo Enrico Petruceo uit Breda, die in augustus 1952 op zijn .motor bij St. Willebrord door een militaire vrachtwagen werd aangereden en ten gevolge van de botsing levenslang invalide zal blijven. Bovendien heeft het Hof de beslissing van de Rechtbank bevestigd, volgens welke de Staat het slachtoffer va« de fatale botsing tot aan zijn 65e jaar 125 per week moet uitkeren, tenzij hij eerder overlijdt. Kort na het ongeluk wendde de echtgenote van de zwaargewonde Pe truceo zich tot de overheid met een verzoek om financiële vergoeding. Zij ontving toen van het Ministerie van Oorlog een aanbod van 5000 met en kele andere vergoedingen. Dit voor stel achtte zij niet acceptabel, waarna namens haar mr. L. C. van der Tas uit Amsterdam een proces tegen de staat begon. Voor de materiële scha de diende mr. v. d. Tas een eis in van 195.000. Globaal bezien is deze eis nu ook in 4hoger beroep, ingesteld door de gedaagde partij (de Staat), toegewezen. Het slachtofer zal thans immers van zijn 32e jaar af ƒ125 per week ontvangen. Indien hij de pen sioengerechtigde leeftijd van 65 jaar bereikt, dan komt dat neer op een zelfs nog hoger bedrag: ƒ214.500. Bo_ vendien is aan smartegeld van de ge- eiste 100.000, een bedrag van 25.000 toegekend. In de overwegingen tot De veilingsvereniging ,,Kapelle- Biezelinge en Omgeving" te Kapelle hield gisteren haar eerste kruisbes- senveiling. Er werd een kwantum aan geboden van 9.000 kg. De prijzen va rieerden van f 84-91.90 per 100 kg. (Vorig jaar werd voor het eerst ge veild op 6 juni, aanbod 6.000 kg., prijs f 79.80-85 p. 100 kg.) Landbouwcoöperaties vergaderden te Bergen op Zoom In een van de zalen van de Koren beurs te Bergen op Zoom vergader den de directeuren en bestuur- deren van de aan- en verkoopcoöpe raties van de Zuidhollandse eilanden, Brabants Zuidwesthoek en Zeeland, terwijl tevens de directie van het Cen traal Bureau te Rotterdam aanwezig was, onder voorzitterschap van Ir. M. A. Geuze uit Poortvliet van het Land bouwcoöperatiecentrum. In de ochtendvergadering werd door de aanwezigen speciaal besproken, wat tot op heden bereikt 'is op het terrein van de opslag. In de middag zitting werd een blik geworpen op de toekomst, welke mogelijkheden er zijn en welke weg gevolgd moet worden om de opslag van granen te vervol maken. Zeven sprekers lichtten zowel in de morgen- als in de middagverga dering deze problemen toe. Allereerst sprak de heer P. J. Bom uit Colijns- plaat over de mechanisatie, motori- satie en rationalisatie van de oogst in het landbouwbedrijf, terwijl hij speciaal de graanoogst onder de loupe nam. Voorts spraken de directeuren van de coöperaties Noord-Beveland, Fij naart en Wemeldinge, de heren Muljé, Nedelhof en Alink. Namens het Cen traal Bureau uit Rotterdam voerde de heer Y. de Boer het woord. Ook de provinciaal voedselcommissaris voor Zeeland, de heer Dorst, lichtte het onderwerp toe. Tijdens de vergadering waren ook verschillende nieuwe ideeën naar vo ren gebracht; zo stelde de heer Dijk graaf o.a. voor om in de toekomst over te gaan tot lage silobouw, die dan gebruikt zou kunnen worden voor tijdelijke opslag van de graan oogst en die tevens gebruikt zou kun nen worden in combinatie met de aardappelopslag. Voorts werd de be hoefte aan voorlichting en onderzoek duidelijk gevoeld, zodat in de naaste toekomst meer nadruk zal dienen te worden gelegd op research-onderzoek. Hij achtte het nodig dat door per fectie van de bestaande apparatuur de opslagbedrijven worden aangepast aan de eisen des tijds. het arrest zegt het hof hierover, dat het dit bedrag „redelijk en juist 'acht." HET ONGELUK Petruceo passeerde op de fatale dag op zijn motor een convooi van mili taire vrachtauto's, dat van Roosendaal naar Breda reed. Plotseling en zonder enig signaal te geven verliet een ser geant met zijn transportauto deze file, week naar links uit en raakte daarbij de hem juist passerende motorrijder, die ten val kwam en levensgevaarlijk gewond werd. Zijn linkerbeen moest geamputeerd worden, doch nog steeds lijdt net slachtoffer, dat gehuwd en vaaer van 1 kind is, ais gevolg van de opgelopen schedelbasisfractuur aan schedeltrauma. Hij zei nimmer meer kunnen werken. Advertentie» Bromliets kopen? Dan zonder risico dus: Simple*, vanouds gerenommeerd. leerdl j f, Zes en dertig dubb. huizen Bij het Goese gemeentebestuur kwam van het departement van Wederop bouw de toestemming af tot de bouw van 36 normale dubbele woningen, waar dus 72 gezinnen in onderge bracht kunnen worden. Zo men weet komen deze huizen te staan in west tegen de grens van ^-Heer Hendrikskinderen aan. Ze zijn reeds gegund aan de aannemers C. Priem te Lewedorp en D. v.d. Poel te Oudelande, die volgende week met de bouw gaan beginnen. Verloopt al les normaal dan komen de huizen eind 1956 of begin 1957 klaar. Onder handelingen worden nog gevoerd over andere grote woningbouwobjecten, zowel in west jils in oost, (Van onze verslaggever) Tijdens de jaarvergadering van de diocesane r.-k. Vereniging tot Be scherming van Meisjes, die woensdag in hotel „De Palmboom" te Bergen op Zoom werd gehouden, heeft drs. F. de Bont, directeur van het So ciaal Charitatief Centrum in he* bis dom Breda, gesproken ovei de be tekenis van de Sociaal Charitatieve Centra voor de Meisjesbescherming. Drs. de Bont wees er in zijn be langwekkende uiteenzetting op, dat op het terrein van het Sociaal Chari tatief werk samenwerking in deze tijd onmisbaar is. Het maatschappe lijk werk, zo zeide hij, is een niet meer weg te denken functie in de moderne samenleving, maar het vraagt voor een goede functionering overleg en coördinatie. Ingaande op de taak van de meis jesbescherming schetste drs. dc Bont het werk van de vereniging als het werk voor het meisje, dat in moei lijke of riskante levensomstandig heden verkeert, zoals het pendelend fabrieksmeisje, het meisje op kamers in de stad, inwonende dienstmeisjes, het meisje in het buitenland, de on gehuwde moeder. Ook dit weik vraagt samenwerking me' anderen. Spreker wees op prachtige coördina tie in de landelijke federatie van in stellingen voor de ongenuwde moeaer en haar kind. die reeds meer dan 25 jaar haar zegenrijk werk verricht. Is dit samenwerking op landelijk ni veau ,t.a.v. een zeer spéciaal pro bleem,: het werk vatv de Seiciaal Cha ritatieve Centra beopgt irtj eerste in stantie op plaatselijk niveau het so ciaal, chardtatië^e. weyk pp allerlei terreinen samen ie b*enge«, Drs. de Bont schetste dar^/de totstandkoming van *de centra na de oorlog. Zij zijn, zo zeide hij, door hat Episcopaat in het leven geroepen uit bezorgdheid voor de toenemende overheidszorg op dit terrein en voor de groeiende ver splintering van het particulier initia tief. Tenslotte wees drs. de Bont op de nieuwe inzichten op het terrein van het Maatschappelijk werk, o.a. tot uiting komend op het terrein van de In een interview dat de redactie van „Radio-teehniek" had met de di recteur der afdeling radio en televisie van de P.T.T., verklaarde deze dat van alle televisie-torens in Neder land. die van Goes het eerste klaar zat zijn en wel tegen I januari 1951. De P.T.T zal er zelfs alles op zet ten om met Kerstmis van dit jaar al van Goes uit te gaan zenden. De uitvoerders van de werken aan de Goese toren stonden wat sceptisch tegenover de genoemde datum van 1 januari 1957 en meenden dat dit wel iets later zal worden. Mogelijk blijft het echter om met een hulpzender te gaan werken tegen het eind van het jaar. De Zusters van de huishoudschool „St. Martha" te Hulst hebben gedu rende twee dagen de jaarlijkse show gegeven van hetgeen de leerlingen daar zoal wordt bijgebracht. Veel ouders en verdere belangstel lenden hebben kennis genomen van hetgeen de meis;ps die na de lagere school dit instituut kunnen bezoeken daar te leren krijgen. Dit is werkelijk niet weinig. De ouders die er al een dochter op hebben komen in de gele genheid een praatje te maken met de leerkrachten. Het is niet zonder trots dat het hoofd van „Sint Martha", zuster Wencesiaus, vertelt dat „Sint Mar tha" de enige eigenlijke huishoud school van Hulst en omstreken is. Dit betekent dat alle vakken die op een huishoudschool thuishoren daar vol ledig worden onderwezen, die twee dagen is niet gering. Op de Wat daar te zien was gedurende eerste plaats de vakken waarir. de meisjes zich voor het huishouden dienen te bekwamen, niet alleen ko ken, naaien enz., maar ook vakken als het leren verzorgen en schikken van bloemen, algemene ontwikkeling en godsdienst zijn vakken waaraan de aandacht wordt besteed. De op leiding bedoelt van de meisjes vrou wen te vormen die op alle gebied hun weetje weten en van haar huis een tehuis weten te maken. VORMINGSKLAS. Sedert twee jaar is aan deze huis houdschool een „vormingsklas" ver bonden. De meisjes die deze klas hebben gevolgd, vinden het jammer dat dit maar één klas is en dus slechts een jaar duurt. Voor degenen d'( Ulo, M.M.S. of H.B.S. (3 jaar) volgen is het een ideaal na beëindi ging van deze 3-jarige studie (met diploma) nog een jaar de vormings- xias te kunnen vegen. Voor de leer krachten van .St. Martha" is deze klas een bizonderc trots en ook de mders die de resultaten zien wensen hun doet Ier er te plaatsen. MOGELIJKHEDEN. Meisjes met diploma. Ulo, M.M.S. of H.B.S. of minstens overgegaan van de 3e M.M.S. of H.B.S. naar de 4e kunnen worden toegelaten. Na een jaar algemene huishoudelijke vor- mings met schoolexamen krijgen zij een erkend getuigschrift, dat toegang geeft tot vele vrouwelijke beroepen: verpleegster, sociaal werkster. Lera res bij het Nijverheidsonderwijs, enz. Wat ingewijden het naaldvak noe men krijgt natuurlijk de volledige aandacht, tevens koken en speciaal inzicht in de voeding evenals het huishouden in het algemeen. Daar naast wordt speciale aandacht be steed aan Godsdienstonderricht, teke nen, stofversieren, E.H.B.O., kinder verzorging en algemene vorming. Onder deze actualiteiten verstaat men naar op de tentoonstelling te zien was litteratuur, muziek en din gen die de hedendaagse mens bezig houden en belangrijk zijn. De werkstukken die deze meisjes maken op het gebied van kleding, mode-ontwerpen, tekenen, leerbewer- ken versieringen, smaakontwikke- ling enz,, zijn werkelijk bizonder in teressant. Het was dan ook zeer ver klaarbaar dat vooral voor het werk van deze meisjes een bizondere aan dacht getoond werd. Een aandacht die volkomen gerechtvaardigd wa». zorg voor de ongehuwde moeder. Juist op dit gebied heeft men de gevestigde en wijdverbreide grond beginselen onlangs fel bestreden. Dit leidt tot de conclusie, dat een criti- sche houding t.a.v. het werk nood zakelijk is. evenals de durf, om de nieuwe idecen te benutten en grotere deskundigheid te betrachten. De inleider ging dan in op de vraag, hoe bij de verschillende ta ken, die de meisjesbescherming zich stelt, telkens weer de noodzakelijk heid blijkt, om geschikte personen en instanties m te schakelen, waarbij het Sociaal Charitatief Centrum uit stekende diensten kan verrichten. Deze vergadering, die door alle afdelingen in het bisdom werd bij gewoond, weid bii ontstente nis van de diocesane voorzitster, mevi Assel bergs-Beebt. voor gezeten door me vrouw Elich-Verbruggen. Stonden er op 1 mei op de Zeeuwse gewestelijke arbeidsbureaus nog mannelijke werkzoekenden ingeschre-^ ven: op 1 juni jl. was dit teruggelopen tot 658, waarvan er nog 400 tewerk waren gesteld op verscbÜlepde over- heidsobjecten. De onderverdeling is Goes 89 (217) Middelburg 153 (171); Terneuzen 381 (940) en Zierikzee 35 (1970. Geheel werkloze vrouwen en. meis jes waren er 1 juni. slechts 57 tegen 243 op 1 mei. Er waren 768 aanvragen voor mannelijke krachten en 367 voor vrouwelijke. Op zondag 10 juni gaan in Wouw sche Plantage de vlaggen uit, want dan herdenkt pastoor Johannes Loo nen de dag, waarop hij voor vijftig jaar priester werd gewijd, maar te vens gaat hii het feit herdenken, dat hij reeds vijfendertig jaar pastoor is van Wouwsche Plantage. In het bis dom Breda komt zulks slechts zelden voor en het is dan ook geen wonder, dat geheel Pindorp zich opmaakt om de gouden pastoor een buide te be reiden, die groots zal zijn. Johannes Loonen werd op de 29e oktober 1879 te Terheyden geboren. Hij begaf zich naar de seminaries i van het bisdom en werd op 9 juni 1906 te Hoeven tot priester gewijd. Hij trok naar Sint Jansteen ojn daar j Erecies twaalf-en-een-half jaar te ver lijven. In november 1913 kwam ka pelaan Loonen naar Wouw, waarna hij op 1 juni 1921 tot pastoor werd benoemd in Wouwsche Plantage. De jonge pastoor stond direct voor een moeilijke taak. Hij moest de kerk, die door zijn voorganger, pastoor de Jong, was gebouwd, gaan vergroten. Dat gebeurde in 1925. Daarmee ein digde de bouwactiviteit van de pas toor niet. In 1936 bouwde hij een jeugdhuis en een Wit-Gele K'-uisge- bouw annex kleuterschool. Op de laatste dagen van oktober 1944 werd Gister heeft burgemeester cïr. Boi- fcostein de tentoonstelling ipend, welke do centrale van de dr;e gn>te boerinnen- en plattelandsvrouwen- organisatie te Middelburg organiseert onder de titel: „llw huis... zoals het worden kan". Deze naam duidt reeds aan wat er op deze even interessante als prac tische expositie te bezichtigen valt. Alios is nog ruimer opgezet dan bij de voorafgaande en er bleef in de g'-ote Concertzaal letterlijk geen vier_ n ARGELOOS UITGEVER kapelle, toen hij 19.— subs. 2 dagen De kantonrechter te Middelburg, tegen zich hoorde eisen. Op 11 april mr. W. J. E. Grommelt», behandelde1 had hij, gezeten op een bromfiets, woensdag de volgende zaken: 1 van de „grote*' weg gebruik ge- De Goese uitgever F. J. S, v. d. P. i maakt, terwijl hiernaast een fiets- had'op 23 föoruari j,l. in zij» advei-J pad .was gïipgen. Het Werd een boete tentieblad een advertentie opgenomen,van j 7.50 subs. 2 dagen, strijdig met de loterijwet. De an nonce omvatte een dankbetuiging voor de snelle uitbetaling door de Belgische koloniale loterij en het adres in Zeeland, waar de loten te krijgen waren.... V. d. P. had de advertentie zelf niet aangenomen en bij het doornemen van de drukproef slechts gelet op... de druk. Hij ontdekte zijn nalatig heid, toen de advertentie reeds door geheel Zuid-Beveland was gelezen... V. d. P. is er dus argeloos inge trapt; de ambtenaar van het O.M., mr. T. Lebret, adviseerde hem in het vervolg na te gaan wat moet worden atgestoten... De boete die v. d. P. kreeg, bedroeg 25.subs. 5 dagen; de eis was 50.subs. 10 dagen. MACHTSWELLUST Eveneens te Goes beging de Rot terdammer en winkelier H. S. een overtreding. Hij liet een richtingaan wijzer van zijn auto uitstaan, zonder die kant uit te rijden. De politie, die hem hierop attendeerde en bekeurde, kreeg enkele minder leuke dingen toegevoegd, zoals „jullie zijn machts wellustelingen in uniform". Een broer van S., die naast hem in de auto zat, begon een verhaal op te dissen over de verkeersregels die men in Rotterdam heel anders zou uitleg genDe Rotterdamse politie zou u direct hebben meegenomen", zei de ambtenaar en vroeg ƒ15.subs. 3 dagen, waarbij de kantonrechter zich aansloot. MOHAMMED Mevrouw C.-D. uit Vlissingen ver leende in de Coosje Buskenstraat, toen zij daarin een auto bestuurde, geen voorrang aan een motor, waar op een... verkeersagent zat. Zoiets als de berg, die naar Mohammed komt... (ƒ30.subs. 6 dagen). De 55-jarige landbouwer J. M. uit Vrouwenpolder reed met zijn (be spannen) wagen op de Gapingseweg. De wagen was niet voorzien van een reflector, ,,'t Is een feit, m'n glaasje was er uit gevallen", gaf M. toe, „maar dat had'k nog niet gezien dae kan'k nie an doe. 't Was niet eens op de avond ik ga daar toch geen man bij zetten? As't er noe toch uutvalt?" De kantonrechter acht te het toeh, hoe formeel ook, een overtreding en vonniste 10.subs. 2 dagen. De eis luidde 15.of 3 d. NIET OP DE RUG „Ze groeien me niet op de rug", zei de landbouwer B. S. uit Oost- SLACHTQFFER VAN ZIJN VAK E. S., een chauffeur-monteur uit Domburg, werd geofferd op het al taar van de bureaucratie, 's Morgens vroeg uit bed gebeld om een persoon naar Middelburg te rijden, was hij, uit zijn pyjama het pak in, achter het stuur gekropen. Dat hij, om de snelheid niet tekort te doen, eerst later het werkboekje wilde invullen, valt te begrijpen. Maar allons, de papierwinkel moet ook bloeien. Na de eis van 10.of 2 dagen maakte de kantonrechter er 7.50 of 2 dagen van. kente meter onbenut. Ons dunkt dat geen Zeeuw, die een woning moet inrichten, deze unieke gelegenheid mag verzuimen om zich te laten voorlichten op dit terrein. Behalve dat men er kan leren wat er met het tegenwoordige meubilair en de stoffering te bereiken is, ziet mep ook het nieuwste op het gebied van alle mogelijke huisraad, keuker.- ger.ef, verwarming, tafelgerei. Veel meer dan vorige keren is de expositie afgestemd op de praktijk. Luxe is vermeden, zodat ook mensen met smallere beurzen zioh hier uit nemend kunnen oriënteren. Het zich richten naar de realiteit komt ook iot uiting in het aantonen hoe in oude huizen te werk moet worden gegaan om een gezelliger sfeer te scheppen en de ruimte beter te benutten. VERTROUWDE BEDSTEE Zo ziet men wat men bereiken kan als twee bedsteden worden wegge broken in een kamer of wat er te maken is met weinig middelen var. een ongezellige keuken. Prach-, tig van werking is het contrast tus-i sen twee naast elkaar geplaatste toon- kamers. De ene is in de oude som bere stijl met overdreven, drukke patroontjes en daarnaast, met het zelfde soort meubelen, is het al licht en leven. Wij zagen ook gedemonstreerd hoe er met ruimte te woekeren is in een kleine slaapkamer en hoe een combi natie mogelijk is van lavet en was machine. Grondig is ook de afreke ning met de afschuwelijke wandver siering die is vervangen door goede aquarellen, litho's en behoorlijke reproducties. Bezoek, dat geheel gratis is, kun nen wij van harte aanbevelen. Ruim 12.500 knotten wol en 538 dekens. Ziedaar de produktie van de Ned. Wolfederatie afd. Zeeland, die gister in hotel „Centraal" te Goes haar algemene vergadering bield. Men kwam tot de conclusie, dat 1955 een goed jaar voor de wollcveraneiers is geweest. In totaal werd ingenomen: 43.195 kg wil ten bedrage van f 130.105.De totale omzet aan wol- produkten nam toe van f 31.000. tot f 49.000.Maar ook het ledental groeide, en wel tot U00. „Het aantal wolschapen in ons land loopt terug", aldus de heer E- Govers Dzn uit Delft, hoofdbestuurs lid van de Wolfederatie.. Oorzaak hier van is de hoge prijs, die voor het lamsvlees wordt betaald. Vijftien gulden betaalt de Parijzenaar mo menteel voor een kilo lamsbout, zodat menige schapenboer tot slachting wordt verleid. Van woensdag 4 juli t.e.m. 14 juli a.s. zal de jaarlijkse wolinname plaats hebben,. De voovschotprijs bedraagt f 4.05 voor le kwaliteit bij een ren- demènt van 60 pet. Hoe de prijzen momenteel staan? De prima f 4.40 per k.g. de dubbele prima f 4.75. terwijl de 2e kwaliteit is teruggebracht op f 3.75. De aftredende bestuursleden J. Deist en R. J. van Hemert werden bij acclamatie herkozen. Het voorstel van voorzitter J. A. de Bourgraaf, om de afgetreden voor zitter de heer N. A. Deïst te Schud- nationaliteitsbewijzen, veelal afkom stig van sloopwagens, vervalste met de gegevens van de gestolen wagens. De Belgische nummerplaten waren inmiddels vervangen door Nederland se en werden tijdens de rit in het Hollandsch Diep geworpen. De recht bank legde deze lampenkappenfabri- kant eveneens twee jaar met aftrek van het voorarrest op. De overige verdachten kochten veelal de wagens van v. M. en ver handelden die later weer op de auto markten. Twee van hen werden ver oordeeld tot gevangenisstraffen van twaalf maanden (gedeeltelijk voor waardelijk een derde tot anderhalf jaar met aftrek en de vierde tot een boete van 250, subs. 25 dagen. De rechtbank te Amsterdam, die gisterochtend uitspraak deed, heeft een tweetal autosmokkelaars en vier medeverdachten zwarre straffen gelegd. De hoofdverdachte, de jarige Belg F. C. de II., woonachtig te Breda, werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Gedurende ruim twee en een half jaar had hij in Antwerpen auto's gestolen, wiarna hij deze naar een afgesproken plaats in de stad bracht. Daar wachtte de tweede hoofdver dachte, de 28-jarige lampenkappen- fabrikant C. G. van M. uit Weesper- karspel. hem op. Deze reed de wa gens vervolgens via smokkelpaden in Zeeuwsch-Vlaanderen naar zijn woon ark bij Weesperkarspel, waar hij oude debeurs tot adviserend lid te benoe men werd met aller instemming aan genomen GROEIENDE STAPEL. Direct daarop ging de vereniging tot bevordering van het schapenras in Zeeland, dat uit vrijwel dezelfde leden als de Wolfederatie bestaat, tot vergadering over. Het aantal schapenhouders in Zee land breidt zich gestadig uit. Het af gelopen steeg het zelf5 (met 30 pet) tot 113. Hiervan woont bijna de helft in Zeeuwsch-Vlaar.deren. Dit ver meldt het jaarverslag vap genoemde vereniging- De prijzen van de schapen waren in 1955 hoog tot zeer hoog. Ook de export mag belangrijk genoemd worden. Naar acht landen werden schapen geëxporteerd, terwijl negen landen schaapsvlees van ons afna men, Egypte bleek de grootste klant met ruim 4 mjljoen kg. De schapenstapel in Zeeland is ge groeid van 10.585 tot 11,516. Bij de verkiezingen werden de he ren J, Boot. Kerkwerve, W. van Nieu- wenhuyze, Brouwerhaven en M. Geu ze, Oud-Vossemeer, herkozen, terwijl da heren G. Geluk, St. Maartensdijk, P. de Lange, Wissekerice en L. Mesu, Oudelande als nieuwe bestuursleden toetraden. PASTOOR J. LOONEN de kerk voor een groot gedeelte ver nield, zodat pastoor Loonen opnieuw moest gaan bouwen Hij deed dat snel. Was in maart 1946 het achterste gedeelte van de kerk vernieuwd, in november 1950 was de kerk totaal vernieuwd, waarna in januari 1951 de altaarconsecratie volgde. Tot in 1943 deed de pastoor de zielzorg in de parochie alleen. Nu is een Jtape- laan aan de parochie toegevoegd. FEESTPROGRAMMA Op zondag 10 juni zal de pastoor door de harmonie, ruiterij, verenigin gen en schooljeugd om 9 30 uur wor den afgehaald van de pastorie, waar na er om 10 uur een plechtige H. Mis is. Om 12 uur volgt de huldiging van de jubilaris in het jeugdhuis, terwijl dan tevens de cadeaus worden aan geboden. Na een receptie is er om 5 uur een serenade van de harmonie op de pastorie, om 6 uur volgt een plechtig Lof en om 7 uur is er to neel. „Suske Perdeams" van Henri 't Sas wordt vertolkt door leden van diverse verenigingen. ARTI VIERT TWEEDE LUSTRUM. Dc kath. gemengde zangvereniging „Arti et amioitiae" bestaat tien jaar en gaat morgen dit tweede lustrum in Schuttershof vieren met een spe ciaal program, waarbij behalve een orkestje ook meewerkt het jongens koor onder leiding van Evert Hey- blok; Arti zelf komt met opera-num mers. JOHNNY JORDAAN. De vierhonderd bezoekers, die de zaal-Krijger vulden om te luisteren naar de populaire Amsterdamse volks zanger Johnny Jordaan. hebben deze artiest in zijn volle kracht leren ken nen. Met zijn Jordaan-program, deels vrolijk, deels sentimenteel, zette hij zijn gehoor in vuur, wat behalve aan de liedjes ook toe te schrijven was aan zijn gulle voordracht en fenome naal stemgeluid. Johnny deed met de zaal wat hij wilde en werd zo brui send toegejuicht, dat toegiften niet uitbleven. De zanger trad op in het raam van een cabaretvoorstelling, die ons min der smaakten dan de nummers van de leider. Een der schetsen was be paald platvloers en blamerend voor het gehele gezelschap. Niet aldus Johnny. Heinkenszand GQED AFGELOPEN Een van die kleine verkeersdrama's welke soms ernstige gevolgen kun nen hebben maar vaak wonder boven wonder goed aflopen, speelde zich af toen de heer A. van L. uit Heinkens- zand met zijn 2,5-jarig zoontje, in een personenauto over de rijksweg tussen Goes en 's-Heer-Arendskerke reed. In een onbewaakt ogenblik zag de kleuter kans om het portier open te drukken. Zijn vader kreeg de schrik van zijn leven toen hij zijn zoontje als een bal naar buiten zag rollen. Hij remde uit alle macht zodat de wagen in tegenovergestelde richting op het wegdek kwam te staan waarbij het 'n gelukkige omstandigheid was dat zich ter plaatse geen verkeer op de weg bevond. Een passerende rijksverkeerspoli- tieman ontfermde zich over vader en zoon en vervoerde hen naar het St.-. Joanna-z.iekenhuis, waar de diepe hoofdwonde van de kleuter en de schaafwonden welke hü had opgelo pen, werden behandeld. Ovezande TENTOONSTELLING IN DE R.K. LANDBOUWHU1SHOUD- SCHOOL. Vandaag en morgen wordt in de r.-k. landbouwhuishoudschool St. Ag nes de jaarlijkse tentoonstelling ge houden van werkstukken der leer lingen. Op smaakvolle wijze is er uitgestald wat er op het gebied van naaien, koken, handwerken, enz. gepresteerd is. Even smaakvol, zij het op andere wijze, is de speciaal ingerichte lunch room. Directrice en leraressen zijn na tuurlijk bereid de bezoeksters alle ge wenste inlichtingen over de school te geven. In het medisch centrum te Goes zijn de jaarlijkse examens E.H.B.O. afgenomen door de doktoren Entink te Kloetinge en dokter Groep te Goes De namen der geslaagde dames zijn: A. Faberij de Jonge-Dekker; H. Fa- berij de Jonge; L, v. d. Berge; M. de Bot; C. Hoek-Smilde; M. Slootmaker; A. Haeck; D. Jeremiasse; M. Pots- Visscher; N. Tilroe-Zwartepoorte en S. van Strien. De namen der heren zijn: H Post- huma; J. Jeremiasse; J. Nijsten; P. Luyendijk, J. Priester, P. van Driel, L. van Koeverir.ge en S. Berrevoets. Zeventien geslaagden zijn BB-ers en twee zijn er leden van de be- drijfsbesoherming. De cursisten ontvingen hun prak tische opleiding van zuster W. van der Kley en de theoretische opleiding van dokter KI. Wouda te Kloetinge. Na afloop van het examen sprak dokter Entink zijn voldoening uit over de geleverde prestaties, hetgeen tot uitdrukking kwam in de goede cijfers. Hij bood de geslaagden op het hart te blijven oefenen en aan de wedstrijden deel te nemen, zodat van een goede teamgeest sprake zal kun nen blijven zijn, woorden, welke door de docenten nog eens nauwkeurig werden onderstreept. Namens dg geslaagden bracht de heer P. Luijendijk zuster Van der Kleij en dokter Wouda dank voor de prettige wijze, waarop de lessen wa ren gegeven. Donderdag 14 juni a.s. zal te Ber gen op Zoom de bondsvergadering van de diocesane r.-k. bond van be jaarden en gepensioneerden worden gehouden. De bijeenkomst vindt in de Holland se Tuin plaat6. De Bisschop van Breda zal geen Uid;ëntie verlenen op 10, 11, 12, 13 en 14 juni. JUNI PAARDENMARKT Bmgcmeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat: I. op donderdag, 21 juni 1956, op. 't Molenwater de jaarlijkse paarden markt zal worden gehouden: II. de paarden alleen tussen 8 cn 10 uur kunnen worden toegelaten; III. de paarden langs de Zuidsingel van de zijde van de Bree en de Korte Noordstraat ter markt mogen worden aangevoerd en niet anders dan onder geleide en ten getale van hoogstens 2 per geleider; IV. dat geen paarden ter markt mogen worden gebracht of gehouden, dan na voorafgaand veeartsenijkundig onderzoek ter plaatse; V. dat het verboden is reeds ge bruikt stro op de Markt te brengen of anders dan van gemeentewege daarvan weg te voeren. Middelburg, 6 juni 1956. Burgemeester en Wethouders voorn.. N. Bolkestein, Burgemeester J. Ph. Koene, Secretaris OPROEP GETUIGEN Dg commissaris van politie te Mid delburg verzoekt ons 't volgende be richt te plaa'sen: „Op 4 juni 1956 te omstreeks 17.30 uur vond op de Poe- lendaelesingel te Middelburg ter hoogte van het zwembad een aanrij ding plaats tussen een personenauto en een bromfiets, waarbij de bestuur der van de bromfiets een vrij diepe sniiwond aan het achterhoofd opliep De commissaris van Politie te Mid delburg verzoekt eventuele getuigen van dit ongeval zich te melden aan het bureau van Politie Lange Gist- straat 40 te Middelburg (afd. Ver keer). Geslaagd. Aan de r.-k. kweek school Insula Dei te Arnhem slaag de voor godsdienstdiploma A mej. R. v. Mosseveide. Boschkapelle K.A.V. VERGADERDE. De plaatselijke afdeling van de K.A.V. hield in het Parochiehuis haar jaarlijkse gezellige middag. Op deze bijeenkomst werd o.m. het woord ge voerd door mej. van Kessel uit Breda die bij de aanwezige dames een aan dachtig gehoor vond. OUDJES OP REIS Met 44 luxe 'auto's en 2 bussen zijn de ouden van dagen weer op reis ge gaan. Deze keer werd via Perkpolder, waar een extra boot was ingelegd, ge reisd via de Wouwse Plantage naar Breda en Bouvigne. In Bouvigne werd een koffiemaaltijd gebruikt en na de Kiokkenberg nog te hebben bezichtigd werd via Breda naar Bergen op Zoom gereden, waar ook een kommetje kof fie werd gedronken. Rond zes uur waren alien terug aan Perkpolder. Om half acht was het gehele gezel schap in Heikant, waar de muziek vereniging het gezelschap stond op te wachten. Met het muziek voorop trok men naar het schoolplein. Hier wer den de oudjes toegesproken door de voorzitter van het Comité ouden van dagen, die allen dank bracht die mee gewerkt hadden om deze gratis reis voor de oudjes mogelijk te maken. Burgemeester Re user dankte hierna het Comité en onder het spelen van de muziek werd door het Comité en burgemeester met de ouden van da gen nog een stevig dansje gemaakt. VERKEERSEXAMEN VOOR DE JEUGD. Een 30-tal kinderen uit de hoogste klassen van de lagere scholen deden het practische gedeelte van het ver- keersexamen. De verrichtingen op de fiets werden door het onderwijzend personeel van de diverse scholen ge controleerd. Komisch was het wei dat een automobilist aan een dei- controleurs kwam vragen hoe hij uit de gemeente moest geraken, daar hij alle wegen gesloten zag door ver schillende verkeersborden. Van de katholieke jongensschool slaagden er 15 deelnemers, van de katholieke meisjesschool 8 en van de openbare school 4 deelnemers. STRATEN IN IIET UITBREIDINGSPLAN Nadat reeds de riolering, waterlei ding en clektriciteitsleidingen waren aangelegd, is men thans begonnen met de bestratingswerkzaamheden voor de straten in het nieuwe uitbrei dingsplan. Het eerste werk omvat de afgraving van het te hoog gelegen deel nabij de hoek Burchtstraat en Busschieterstraat. De grond die hier vrijkomt, zal moeten worden gebruikt voor het gedeelte nabij de hoek Wan deldreef Brouwerijstraat, dat nogal laag is gelegen. Het eerst zal dan worden bestraat de weg in het ver lengde van de Busschietersstraat tot de Wandeldreef, waaraan reeds en kele huizen zijn gebouwd. GOES GRAND: Benny Goodman Story alle leeft. MIDDELBURG Schouwburg: Tot het bittere eind, 14 j. Electro: Benny Good man Story, al. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: The Benny Goodman Story, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: The Benny Goodman Story, a.l. VLISSINGEN Alhambra: De dief des konings, 14 j. Luxör: Iwan de witte duivel, 14 j. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: De levensroman van Richard Tauber, a.l. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: Ewige Walz. GOES GRAND: Benny Goodman Story alle leeft. MIDDELBURG Schouwburg: Tot het bittere eino, 14 j. Electro: Benny Good man Story, a.l. OOSTBURG Ledel-lheater: Tussen he mel en aarde. a.l. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: The Benny Goodman Story, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: The Benny Goodman Story, a.l. Concertgebouw: Het laatste bedrijf. 18 j. IJZENDIJKE Hofzicht-theater 8 uur: Berirjn Oostzöne. VLISSINGEN Alhambra: De dief des konings, 14 j. Luxor; Iwan de witte duivel, 14 .i. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, a uur: De lustige weduwe.

de Stem | 1956 | | pagina 2