PagfeïaH Pextern Istanboel, stad een mysterieuze voor westerlingen POLITIEKE BRIEVEN MAGNEET geeft u vleugels MAGNEET M 1956 DAMRAK CEHELE WEEK IN MINEURSTEMMING Oost is oost en west is west - DERDE BLAD DONDERDAG 7 JUNI 1956 Nederlander vertelde over zijn ve rblijf in Turkije Merkwaardig fatalisme Aan rubberembargo stoort Indonesië zich niet Hein Cujé en Frans Kiinen Naar Olympische Dag Ondergrondse bazar V/at is Innige godsvrucht Eigen zeden o O Beursoverzicht van 30 mei tot en met 5 juni Olies weinig veranderd Ford veel lager Beste Eduard, Van spandoeken en folders. En we lachen maar Meer leven en humor rieter vond het rijk, maar begreep dat de KVP-leiding van socialistische zijde „gewaarschuwd" wel moest ingrijpen. Obligaties verdeeld Nieuwe emissies WYNAND „Half FOCKINK en Half Méér Amerikaanse steun voor Indonesië de lucht van transpiratie Kampioenschappen voor katholieke dansleraren Russische wapens naar Jordanië Jacht strandde bij Portsmouth Engelsman van uitputting overleden Kroestjevs tekst wordt uitgezonden De vijftienhonderd zesennegentig kilometers, welke ons via Rome door de lucht van Instanboel scheiden, vormen ook de scheiding tussen twee werelden. De scheiding namelijk tussen het intellectualistische, prak tische, keurig-nette en over-beschaafde actieve west-Europa en het dromerige, gevoelige, passieve en allesbehalve nette stukje land, waarop Istanboel is gelegen, schamel restant van een oud-Turks imperium in Europa. ,,Een gezicht op Istanboel, wanneer daar het volk vanaf de minarets tot het avondgebed wordt opgeroepen, terwijl een kanonschot buldert over de Gou den Hom en de Bosporus en de lichten der stad ontstoken worden, is iets onvergetelijks, maar het zou me nooit aan Istanboel doen wennen. Alles is er anders dan bij ons: de hui zen en de straten, de zeden en de gewoonten. En alles is er anders, omdat de mensen er anders zijn en de mensen zijn vooral anders omdat het Islamieten zijn." Dat verklaarde ons de heer F. Dohmen, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Mijnwerkershond, toen wij hem om enige indrukken vroegen in verband met zijn verblijf in Istanboel, waar hij, zoals wij reeds hebben ge meld, deelgenomen heeft aan de zesde zitting van de Industriële Commissie voor de kolenmijnbouw der Internationale Arbeidsconferentie. welke de mens tevreden maakt met zijn lot en waardoor zelfs een- arbei dersbeweging tot* nu toe achterwege bleef. „Qrpcjat deze .gejgten levenshou ding' in wezen van godsdienstige aard is, heeft het communisme ook geen vat op het volk-van-de-straat, dat eenvoudig geen begrip heeft voor hen, die het tot meer welstand willen verheffen. Natuurlijk wie drie weken in Is tanboel is, kan onmogelijk deze voor de westerling zo mysterieuze stad doorgrond hebben. De heer. Dohmen' heeft met West-Europeanen en Ame rikanen gesproken die al vele jaren aan de oevers van de Gouden Horn wonen, maar nog steeds verklaren: „Wij begrijpen niets van Istanboel". „Mijn indrukken kunnen dus slechts zeer oppervlakkig zijn, maar dit heb ik wel geleerd: Daar zou ik nooit kunnen aarden, al staat men verre van vijandig tegenover de vreemde lingen in een voor ons soms wel zeer merkwaardige intolerantie. Een muzelman bijvoorbeeld kan in een katholieke kerk even rustig bidden als in de eigen moskee". Maar wanneer er bij het volk-van- de-straat maar iets om de hoek komt kijken van zoiets als een heilige oor log, dan is er geen houden meer aan. Dat werd weer eens op 6 september jl. ondervonden, toen de massa in Is tanboel revolutie maakte heilige revolutie, noemde zij die tegen de Grieken en de Engelsen in verband met het voor de Turken ongunstige resultaat der onderhandelingen op Cyprus. Binnen enkele uren was voor meer dan driehonderd miljoen kost bare Amerikaanse dollars schade be rokkend aan Griekse en Engelse be zittingen, waarbij niets werd ge spaard, zelfs de Grieks-Orthodoxe kerken niet. En de heer Dohmen zag nog zo'n kerk, waar zelfs het puin niet was geruimd en waar monumentale lichtkronen omlaag gehaald waren en toen nog eens met mokers verplet terd. De Turkse regering heeft zich fel tegen deze „heilige revolutie" ver zet en haar gekeerd met kracht van moderne wapenen. En op dit ogen blik nog wemelt het in Instanboel van tot de tanden gewapende militairen en met knuppels bewapende politie agenten, gereed staande om nieuwe onlusten meteen in de kiem te smo ren. „Wat ons vooral opvalt in Instan boel, is de massale demonstratie van armoede" vertelde de heer Dohmen. „In de moderne stadswijken ligt het wel anders, maar in de uitgestrekte oude stad, aan beide zijden van de Gouden Horn, leven honderdduizen den mensen in krotten die wij hier nooit gekend hebben. In deze „huizen" ontbreekt alles, wat ons hier het le ven veraangenaamt. Overal is armoe de troef. 't Leven op de straten kri oelt: is een beweeglijkheid, welke zelfs de Amsterdamse Jordaan niet kent en het leven daar een gezapig voortuintje doet zijn van een Lim burgse mijnwerkerswoning op een stille, zomerse achternamiddag. "iet oppast, breek je letter lek je nek over de bedelaars in lom- pen gehuld, welke elke beschrijving tarten. Maar de bevolking in het al gemeen in de oude straten en steeg jes gaat niet beter gekleed: wie als een van die mensen hier gekleed ging zou binnen een half uur op het politici bureau zitten en dan nog een nieuw pak op de koop toekrijgen. Maar daar weet men niet beter: het kan de mensen eenvoudig niet schelen, hoe zij er bij lopen. Wat ove rigens die bedelaars betreft. „Ik heb mi] laten vertellen", zei de heer Doh- ™eh „dat er onder hen miljonairs zijn. war zii verkiezen het bedelen boven Werken, waaraan men in Istan- onder het volk trouwens een dood heeft- Daar is ook geen wehfJl8.". zicb door merken meer illrl!! te verschaffen. Men is niet ielfc niff beter-gesitueerden en leeft „°P, 5 rljken' "Wat Allah en ziin rJ gei?.aan" zegt het volk. van do T Z1'.geprezen." Het leeft het morion ?ag ln de andere en hoe wel Mvfren li? Za-b zaI hPt morgen eigen do i r 18 een fataüsme, aan de leer van Mohammed. sen, wanneer men aan haar is voor gesteld. „En voor de rest" besloot de heer Dohmen ons onderhoud „ben ik maar wat blij weer in ons goede Limburg te zijn. 't Was alles buitengewoon interessant, maar om daar ginds te leven en te streven, neen, dat zou me niet liggen. Oost is Oost en West is West, maar thuis is en blijft het maar het best". Coppi ploegleider in Ronde van Zwitserland De organisatoren van de Ronde van Zwitserland, die van 16 tot 23 juni wordt gehouden, hebben bekend ge maakt, dat Fausto Coppi in deze Ron de zal optreden als ploegleider van de Italiaans* equipe. Voor de eerste maal zal een Engel se ploeg, bestaande uit de renners Bedweü, Brown, Greenfield, Mitchell, Pufiey en Scales aan de Ronde deel nemen. (Advertentie) De Indonesische regering heeft bekendgemaakt, dat zij zich niet •langer gebonden acht aan het embargo van de Verenigde Na ties op de levering van rubber aan communistisch China. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken verklaarde, dat Indonesië stappen zal doen om de mogelijkheden te openen voor de uit voer van rubber naar China of welk ander land ook, dat hieraan behoefte heeft. Hij zei, dat de uitsluiting van China van de wereld-rubbermarkt een van de oorzaken van de huidige on stabiliteit van de markt is. Zoals be kend is, hebben Malakka en Singapore maandag de beperkingen op de rub- beruitvoer naar China opgeheven. Hein Cujé van EMM uit Middelburg is door de technische commissie van de KNAU uitgenodigd om tijdens de Olympische Dag te Amsterdam uit te komen op de 3000 meter, samen met J. Fekkes van DOS, F. Kunen van Sprint, H. Viset van Cialfo, P. Verra van Haarlem, J. Vergeer van AV '47, J. W. Keesom van AV '23 en D. Mars van Zaanland. Dank zij „fc" werd wrij ving tussen alle draaiende onderdelen tot het kleinste minimum gereduceerd. Raketstart Reeds bij de eerste aanzet schiet u weg op uw nieuwe Magneet. Alleen Magneet heeft „fc". supersnel - superlicht De MAGNEET 1956 modellen zijn thans uitgerust volgens het totaal nieuwe „fc" principe (over wonnen wrijving). Dus superiicht- lopend, supersnel startend. Het is de MAGNEET technici gelukt een nieuw evenwicht te vinden tussen snelheid en sterkte. Wie een MAGNEET 1956 berijdt, profiteert elke kilometer van dit fietswonder. Magneet rijwielen met Vredestein banden Een der meest typische beziens waardigheden van Instanboel vond de heer Dohmen de ondergrondse ba zar in een oude winkelwijk, in welke bazar maar liefst ongeveer 1300 win keltjes zijn ondergebracht en waar men behalve diamanten en goud, de meest waardeloze dingen kopen kan, die hier op de vuilnisbelt terechtko men. De heer Dohmen had de indruk, dat deze bazar is ondergebracht in eeuwenoude, vervallen vestingwerken. Hoe het leven daar reilt en zeilt, bleef voor hem een volkomen raadsel. Het „zaken-doen" is er voor westerlingen bijzonder interessant; men begint met te overvragen tot het vijf-zesvoudige van de prijs, tot de verkopers tenslot te de voorwerpen wegdoen voor een „habbenkrats." En dat alles in het grootste rumoer, en onder de meest fantastische bedrijvigheid. „Men moet het zien, om er verbaasd over te staan", zei de heer Dohmen. Wie maar enkele woorden Turks spreekt, heeft meteen de grootste be langstelling en verschillende delega tie-leden van de Industriële com missie konden waardevolle voorwer pen voor een paar Turkse lira's ko pen eenvoudig omdat ze even ge leerd hadden te zeggen: „Tesekkür ederim" (dank u wel), ,,kac para" (wat kost het?) of: „nasilsiniz?" (Hoe gaat het met U?). Natuurlijk heeft de heer Dohmen ook een moskee bezocht. „In het al gemeen menen West-Europeanen dat dit zo maar niet gaat" zei hij. „Maar het is heel eenvoudig, als men zich maar de slofjes aandoet over de schoenen. De moskees zijn meestal belegd met waardevolle tapijten, waarop de muzelmannen neerknie len en waartegen ze het hoofd druk ken. Vandaar dat men niet met de schoenen in de moskee mag komen, want die schoenen zitten in het on propere Istanboel steeds vol straat- vuil. Dat mag niet in aanraking ko men met de voorhoofden op de tapij ten. De Mohammedanen zelf trekken hun schoenen of sandalen uit. De heer Dohmen kreeg een zeer pret tige indruk van de devotie der Mu zelmannen: zij gedragen zich in hun steeds drukbezochte moskees buiten gewoon stichtend ,,en" voegde hij hier aan toe „daar zouden vele in onze Limburgse kerken een voor beeld aan kunnen nemen". Tijdens de godsdienstoefeningen mag men zich niet tussen de biddenden bewegen. Vrouwen ziet men op straat en in openbare gelegenheden maar zeer zelden; het is nog altijd een typische mannenwereld. Op klaarlichte dag „6- t op straat van de mannen d e met werken. „Wanneer in een tamme maar één man werkt, vinden nloeü3rb^!d de overige dertig het niet meer nodig om te werken" vertel- ^holder aan de heer Dohmen in het Duits. d® zeden®n gewoonten zijn tï2 an bvl ons: zo maê men d ln,Pen café nooit lan 'n mon ?a?n bi-i mensen, die men niet kent. Men mag dat zelfs ""/L wanneer er nog vele stoelen rondom dat tafeltje leeg staan. En met een dame mag men alleen «dan- Blijf niet doorrijden op uw oude fiets. Schakel over op een superlichtlopende MAGNEET RIJWIELEN- EN MOTORENFABRIEK N.V. WEESP (Advertentie; Regenkleding en sportkleding met het GIBELINE waarborgetiket is weerbestendig - zelf-ventilerend - kleurecht 't Is goed! Kijk maar... 'tis GIBELINE Men is in Amsterdam de gehele week in mineurstemming ge weest. Zulks niettegenstaande de omzwaai in New-York. Vorige week vrijdag voltrok zich in New-York n.l. weer voor het eerst sinds enkele weken een belangrijke stijging, waardoor het Dow-Jones-gemiddelde, dat tot 468 was ingezakt tot iets boven de 488 kon stijgen. Ook de laatste 2 dagen is Amerika zeker niet zwak gestemd geweest, zodat uiteindelijk j.l. dinsdag het Dow- Jones-gemiddelde weer iets meer dan 482 bedroeg. nieuwe aandelen a pari in de verhou ding van één nieuw aandeel op elke twee oude. De nieuwe aandelen zullen voor de helft delen in de resultaten over het boekjaar 1956 en verder ten voile. Deze emissie houdt o.a. ver band met de bestelling van een zestal nieuwe zeeschepen bij verschillende Nederlandse werven. Met deze uitbreiding zal de K.N.S. M. vloot bestaan uit 92 schepen met een totaal draagvermogen van rond 315.000 ton. Rekening houdende met eenzelfde dividend over 1956 als over het vorige jaar bedraagt de theore tische waarde van de claim circa 268.Daar de publicatie eerst na beurs kwam, kan men de invloed van deze emissie op de koers nog niet nagaan. In cultuurwaarden ging niet veel om. Over het algemeen waren de koersen lager. Amsterdam Rubber liep van 100 terug tot 99%, H.V.A. van 118i/2 tot 1173/4, Nisu van 74% tot 72, Senembah van 85 tot 83%, ter wijl Verg. Deli bij wijze van uitzon dering van 135/8 tot 138i/2 opliep. Olies konden de eerste dag stijgen van 802 tot 817 'i en werden daags daarna ex slotdividend ad 141 ver handeld op koersen om en nabij de 796. Daarna liep de koers terug tot 781'/., waarna per slot van rekening het slot kwam op 790'.. Per saldo, het slotdividend in aanmerking ge nomen, dus een koersstijging van l'/s procent. Unilevers, die vorige week op 40014 afsloten en de eerste dag tot 418 kon den verbeteren, bereikten een diepte punt van 406 en sloten na 412 de pe riode af op 410(4Philips, met een vorig slot van 321, liep oorspronke lijk op tot 3251/a. doch moest later genoegen nemen met 308 waarna het slot kwam op 312'Vi. Ook preferente Philips waren 4 punten lager en slo ten op 18314. Aku's zetten de periode goed in met een stijging van 275 tot 279, doch moesten later weer genoe gen nemen met prijzen in de buurt van 272 en sloten per saldo op 274, aldus een verlies lijdende van 1%. Binnenlandse industriëlen waren evenmin vast, hoewel de slotkoersen niet 'op het laagste punt lagen. Van Berkei's Patent is van 180 tot 178 teruggelopen. Calvé liep van 352 eerst op tot 354 en moest zich de laatste dag een daling tot 346 getroosten. Fokker sloot zoals hij begonnen was, op 300%. Hoogovens deelden in de malaise en daalden van 337i/2 tot 329%. Ook Van Gelder moest zich een koersverlies van 1 punt laten welgevallen, zodat het slot op 237 kwam. Het gevoeligste verlies leed Ford, n.l. van 468 tot 440. Ned. Ka bel sloot op 300, een verlies dus van 15, punten, terwijl Wiltqn Feyenoord slechts I1/2 punt lager was en op 304% sloot. Van de scheepvaartwaar den verraste Scheepvaart Unie met een dividendaankondiging van 10,7% in contanten en 5% in aandelen. Van de uitkering in aandelen zal een per centage van 0,824 vrij van inkomsten belasting zijn. Van grote invloed was deze dividendaankondiging echter niet aangezien het fonds, dat de vorige periode van 194% tot circa 200 was opgelopen, de week afsloot op 2OIV2. Ook de prachtige jaarcijfers van de Kon. Java China Paket vermochten niet veel invloed op de koers uit te oefenen. Per saldo was het fonds t.o.v. vorige week slechts hoger op 1941/2. H.A.L. verloor per saldo 3% punt. K.N.S.M. was 1% punt lé ger en Kon. Paket 2i/2 punt. Rotter- damsche Lloyd was per saldo op 182% onveranderd. Stoomvaart Mij. Nederland moest een verlies boeken van 2i/2 punt. Van Ommeren daaren tegen was 10 punten hoger en sloot op 296. Intussen werd dinsdag nabeurs aan gekondigd, dat de K.N.S.M. zal over gaan tot de emissie van 13.300.000.- Hoe het bij jullie in Den Haag is, weet ik niet, maar hier begint er toch verkiezingskleur in de stra ten te komen. Iedere dag loop ik ondgr een paar grote spandoeken door, waarop mij wordt verkondigd, dat Drees mijn vertrouwen waard is. Als ik de socialistische verhalen moest geloven, dat we hier in het zuiden bezeten zijn door een pani- listische arbeider, die wegens een ernstig ongeluk in een katholiek ziekenhuis werd verpleegd en zo kontent was over de nonnetjes, dat hij - omdat hij bij volmacht moest stemmen tegen de gemachtigde zei: je moet voor mij verwonder je niet, Pieter op de KRO stem men! Zo won de christelijke naas tenliefde van een „verzuild" nonne tje het van de grote Drees met de NIPO-enquête als nummer één in kleine Partij van de Arbeid. de sympathie des volks zou staan. En wat zeg je van die fraaie illu- Intussen heb ik daarover enkele stratie, die de KVP in een oplaag sche angst voor'de doorbraak'"dan nutti9e opmerkingen van Jan Derks van meer dan twee miljoen ver zouden fanatieke jongelui zich al- gelezen> die zich m.i. niet ten on- spreidt? Vooral van de grapjes ach- lang bij nacht en ontij aan deze lap- rechte verbaast over zulk een en- terop, van die ironische zelfspot? pen vergrepen hebben Maar iedere guête op dit ogenblik, waaraan het Heel wat anders dan die folder van dag weer, in regen en zonneschijn ANP dan ook nog snel ruchtbaar- de katholieke werkgemeenschap, laten de 'mensen dat goedmoedig heid geeff- Aan de strikt-weten- waarin de heren hun geloofsgeno- Hroven hun hoofd wapperen en dan schaPVelijke bedoelingen van zulk ten even duidelijk maken dat de zi enze ook voor vele ramen de één een °nderzoek gaat men toch licht politiek van de PvdA het beste voor met KVP en Romme erop Daar twijfelen. Van zulk soort „weten- de Kerk is. Stem dus PvdA. Wat de gaan ze ook geen wilde krijgsdansen schappelijkheid" heeft de KVP dan leiders der Kerk er van zeggen, bij uitvoeren. Thuis komend vinden toch nog geen kaas gegeten. Gel.uk- wordt volmaakt genegeerd. En dan ze dan allerlei paperassen in' de bus klg zor9en de communisten m het zijn diezelfde heren nog boos als de Van de meneer die vindt dat we ne9atieve wel voor de populariteit socialistische katholieke kamerleden met een rode halsband om 'al verder van RommeHun doodsvijand moet niet worden uitgenodigd bij de in het moeras van het dirigisme wel de kampioen van alle vrijheids- plechtige bisschopswijding in Rot- ioorden geleid, van de man, die ons Uevendcn zijn. De KVP heeft die terdam. Neen. de KVP heeft ook de vertelt, dat we last hebben van een communisten toch niet stiekum om- nieuwe bisschop weer ingepikt, zo steeds verdergaande verzuiling van gekoc}V? Je zult wel een beetje luidde toen hun commentaar. „En ons volksleven, van de man, die ons moeiJe habbeT met een antwoord we lachen maar," schrijf je Maar de liberale vrijheid als een wonder op deze brief die nu eenmaal tot dat commentaar was om te huilen. voortovert, van... afijn, je kent ze \cfrein heeft: En we lachen maar... En wat zegje van die m Eind- natuurlijk ook en je zult wel net Ik wacht nu ook maar op wat onzin, hoven gedrukte sigaren, door KVP- Sterkte, als ik de prullemand nogal dicht bij de hand hebben staan. Er is een liedje van Jules de Corte met het refrein: En we lachen maar... Nu, dat doe ik ook, als ik de Neder- 3 mice Pie ter landse vrouwen met een manifest zie aangesproken, waarin je ook kunt leren, hoe je Bircher Muesli, propagandisten bestemd voor de n gezichten van Drees en Oud? Ik Het gaat niet slecht in deze ver- Je leeft wel in verkiezingssfeer, kiezingsstrijd; er is heel wat meer Catalaanse eieren minestra en lek- alS„ik °P je bHef mag af§aan- Zo leven èn humor dan in andere ja- cataiaanse eieren, minestra en leK. zuilen er meer zl]n zoals die drie_ ren 0ver de cpN praat ik maar varos gomboc kunt klaar maken. homjercj Hagenaars de vorige zon- niet, de feitelijke grote propagan- Wa dat allemaal is? Wacht maar, dag, die met plezierboten vol pro- disten voor Romme. tot je vrouw het je voorzet en op pagandaleuzen naar Rotterdam voe- Hoeveel nachtjes slapen nog?, zei- jouw verwonderde vraag zal ant- ren naar de Ahoy-hal, waar Romme den we vroeger. Niet zoveel meer woorden: Van Drees geleerd. Dat sprak en Andriessen en Witte. Of en dan wet enwe, dat de KVP ook moet je de PvdA'ers toch nageven, zoals al die vendels, schutterijen, weer bij de Kamerverkiezingen de dat ze deze eenvoudige ietwat muziekkorpsen en landelijke ruiters grootste partij is. t Gaat goed, man. schuchtere, bescheiden man met die dezelfde zondag het KVP-land- Hartelijke groeten t.t. grote handigheid tot een idool heb- juweel in het natuurlijke Maar- rpt i ben omgeschapen, dat volgens een heeze bezochten. Of zoais die socia- JuUUarCl. Op de obligatiemarkt was de stem ming voor staatsfondsen verdeeld. Zo kon b.v. de nieuwste lening van 95'/» tot iets boven 96 aantrekken, terwijl van de andere kant de 3% Groot boekobligaties van 893/4 tot 88 3/4 daal den en de Inschrijvingen van 89 13/16 tot 88 5/8 terugliepen. De 3obli gaties 1955 II stegen van 93 tot 93% terwijl de eerste lening 1955 op 9V/s dus 1/16% hoger was. Het ziet er overigens naar uit. dat de rust op deze afdeling nog niet is weergekeerd. Als nieuwe emissies werd deze week aangekondigd 800.000.aan delen van de Gazelle Rijwielfabrieken in verhouding van 1 op 2 oude tegen 100%. Daarnaast kondigde Brocades- Stheeman de uitgifte aan van 1,5 mil joen gulden gewone aandelen tegen 14%, in de verhouding van 1 nieuw op 4 oude. Bovendien hebben oude aandeelhouders het recht in te schrij ven op 1,5 miljoen gulden 414% obli gaties tegen 99%. Voor zover deze (Advertentie) obligaties niet door de oude aandeel houders worden genomen, zijn ze be schikbaar voor vrije inschrijvers. Uit de koers waartegen de claims van deze beide emissies verhandeld wor den, is op te maken, dat op het ogen blik kapitaalsverhogingen niet erg gunstig ontvangen worden. De theo retische waarde van een claim Ga zelle Rijwielfabrieken is n.l. 185.-, en die van Brocades - Stheeman Pharmacia 84.-. Eerstgenoemde claims werden bij eerste verhande ling afgedaan op 180.-, waarna ze konden oplopen tot 190.-. Claims Brocades werden in eerste instantie verhandeld op 65.-, terwijl later slechts 55.- werd gedaan. (Advertentie) MMIERLO esZOONÏ.Ï. Bankiers Anno 1884 beleggingsadviezen OBLIGATIES 29/5 '56 5/6 '56 3 Ned. 1962-1964 95 7/16 95 15,16 3-3' Nederland 1947 93 1/4 93 3 Ned. '47 (doll.l.) 92 7/8 92 1/2 3 Nederland 1937 90 1/2 91 1/2 3 °o Ned. Inv.cert. 95 1/4 95 5/8 3 Gr.boekobl. '46 91 1/2 91 3/4 3 Ned.-Indië 1937A 92 1/4 93 1/4 3V Nederland 1953 98 3/4 98 7/8 AANDELEN Amsterdamsche Bank 240 1/2 Rotterdamsche Bank 218 De Twentsche Bank 218 1/2 Nationale Handelsbank 136 1/4 Nederl. Handel-Mij 202 Alg. Kunstzijde Unie 275 v. d. Bergh en Jurgens 291 1/2 Machinefabriek Breda 180 Van Gelder Zonen 247 1/2 Unilever 411 1/2 Nederl. Kabelfabriek 315 G.B. v. a. Philips' Gl. 321 1/2 Kon. Ned. Hoogovens 337 1/2 Wilton Fijenoord 306 Int. Gew.beton Bouw ex div. Internatio 144 Billiton Mij II 268 Kon. Ned. petroleum 802 Rubbercult. Mij A'dam 100 Bandar Rubber Mij 151 Holland Amerika Lijn 194 3 4 K.N. Stoomb. Mij. N.B. 187 12 Ned. Scheepvaart Unie 194 1/4 Rotterdamsche Lloyd 182 1/2 Kon. Java-China P. L. 194 Ver. Vorstenl. Cult. Mij. 38 1/2 Handelsver. Amsterdam 118 1 2 Ned.-Ind. Suiker Unie 74 1/2 Ver. Deli Mijen 135 1/8 Senembah 85 AMERIKAANSE FONDSEN Anaconda Copper M. C. 73 5 8 72 Bethlehem Steel Corp. 144 1'4 147 General Motors 40 9/16 42 1/2 International Nickel 921/2 93 3/4 Republic Steel Corp. 43 9/16 44 U.S. Steel Corp. 53 11/16 54 7/8 Cities Service Comp. 631/2 66 Shell Union Oil Comp. 78 3'8 79 3 4 Tide Water Ass. Oil C. 41 7/8 44 3/4 Southern Pacific Comp. 52 3/4 52 1/4 Union Pac. Railroad C. 1751/16 178 8/4 236 1 2 213 U2 215 1/4 132 198 274 288 180 237 410 1/4 300 312 3 *4 329 1/2 304 1/2 140 131 1/2 255 790 1/2 99 1/2 150 191 1/2 186 201 1/2 182 1/2 194 1/2 37 117 3/4 72 138 1/2 83 1/2 f 7.6O per fles (een heel genoegen!) ten dubbele verrassing door smaak tn geurt In diplomatieke kringen in Washing ton is verklaard, dat Indonesië een „aanwijzing" heeft gekregen, dat de toewijzing van gelden voor techni sche hulpverlening, op grond van. het Amerikaanse program voor buiten landse hulp, in het komende finan ciële jaar wellicht bijna verdubbeld zal worden. In het financiële jaar, dat het einde van deze maand verstrijkt, beloopt het bedrag voor technische hulp aan Indonesië 11.100.000 dollar, drie mil joen meer dan voor het jaar daar voor. Er wordt thans onderhandeld over een verhoging van de toewij zing. (Advertentie) in enkele minuten verdwenen. Mej. Jo Stael, Brlnk%r«v«r> weg, Deventer, ichrijft „Ik durfde gewoon niet meer uitgaan, want Ik transpireer ontzettend en dat Is ook voor an deren erg hinderlijk. Ik heb toen maar eene geprobeerd of Arrld crème zou helpen en ja hoor, na enkele minuten hlejd de transpiratie op en was de lucht ook weg." Een beetje Arrid in de okselholten - een voudig en vlug. Meteen stopt de trans piratie. geen spoortje geur meer te be kennen. Arrid werkt volgens een geheel nieuw principe: het bevat Transtop, waardoor de crème direct bü het aan brengen tot diep in de onderhuid door dringt. Daarom is het zo afdoende - al is het nog zo warm, Uw oksels blijven fris en droog en bederf van kleren komt niet meer voor. Arrid-crème werkt bovendien verzachtend en ontsmettend. Begin vandaag nog met Arrid, de crème waarvan specialisten hebben vast gesteld dat het anderhalf maal langer, zekerder en veiliger werkt. Delicaat geparfumeerd, prijs f. 1.65. Zondag a.s. zullen in Krasnapols- ky te Amsterdam de nationale kam pioenschappen voor katholieke dans leraren worden gehouden, 's Middags half twee beginnen de voorronden, 's Avonds zijn de eindwedstrijden. Volgens bevoegde kringen te Am man zou Jordanië voornemens zijn wapens van Russische makelij te ko pen. Dit plan zou deel uitmaken van het program voor modernisering en versterking van het Jordaanse Ara bische Legioen. De levering der wa pens zou geschieden door een neu traal land. dat vroeger tot het Sov jet-blok heeft behoord. Een hefschroefvliegtuig van de Brit se marine heeft een man en een vrouw gered van een Engels jacht, dat bij het eiland Hayling, ten oos ten van Portsmouth, was gestrand. De man, de 41-jarige Christopher Lewis, is later in een ziekenhuis aan de gevolgen van uitputting en een ze nuwschok overleden. Zijn dertigjarige vrouw, die van Nederlandse afkomst is, is bij vrienden herstellende van de doorgestane emoties. De V.S. gebruiken thans 130 krach tige radiozenders in verschillende de len van de wereld om de tekst van het verslag van partijsecretaris Kroestjev, waarin hij op een besloten bijeenkomst kritiek op Stalin lever de, bekend te maken bij de burgers van de Sovjet-Unie. In welingelichte kringen te Was hington wordt gezegd, dat het Ame rikaanse ministerie van Buitenland se Zaken had besloten de volledige tekst van de in zijn bezit zijnde ver sie van de aanval van Kroestjev op Stalin te publiceren om het Sovjet program voor een geleidelijk inlichten van het volk aangaande de rol van Stalin te torpederen.

de Stem | 1956 | | pagina 5