Mf-loclcl BOLS Beste waarborg voor een Christelijke politiek DICK HOLTHAUS: de eerste Nederlandse modekoning K Kruiningse veerhaven is thans gereed Batig saldo bij Kamer van Koophandel op de eilanden Pluim voor de organisatie Beer verwondt jongen Voldoende vertrouwen op katholieke volksdeel Een verlegen jongeman volgde geheel zijn eigen inzichten Herenconfectie wordt herzien DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 7 JUNI 1936 Dienstgebouw-restaurant geopend Prof. Gerretson trok motie in socks of standing Ondanks extra uitgave Op veekeuring te Eede werd prima materiaal aangevoerd Zeeuwse schipper door lier gedood Ook in mei oesters Z.-l laanderen Sag van Gent Jubileumreis voor de ouden van dagen Graauic 4ardenburff Hoogwaterstanden Zuid-Beveland COES s-Graven polder KVP-program in de ogen van j P. Alberts Niet „in de mist" Hogeschool dag te Tilburg op 9 juni .J EKSG sluit lening in Zwitserland AGENDA Heden EE1 Boven op de terp op het havenplateau te KruingenVeerhaven staat het forse dienstgebouw-annex restaurant van de provinciale bootdiensten, met een prachtig uitzicht op de altijd in deining zijnde Wester-Schelde en de aanlegsteiger. Gistermorgen is in het restaurant het complex geopend door de heer v. Poelje als vertegenwoordiger van het provinciaal bestujir. Spreker memoreerde, dat 26 janu ari 1954 de opdracht werd gegeven aan 't architectenbureau Rothuizen en 't Hooft en aat 27 juli var. dat jaar de toestemming van minister Algera af kwam. Op 1 maart 1955 werd aan deze minister verzocht om 't gebouw onderhands te mogen gunnen aan de fa. Christiaansen te Vlissinger., waar op eveneens gunstig werd beslist. In april begon men met de bouw en 29 september 1955 kon de vlag op de spanten geplant worden. De strenge winter legde het werk een paar maander. stil en vertraagde de op levering. Spreker dar.kte de jninister voor zijn welwillende houding en zwaaide lof toe aan architect, aannemer en arbeiders. De burgemeester van Kruiningen kon hij gelukwensen met het fraaie complex, dat behalve een royaal res taurant en drie dienstwoningen ook was- en slaapgelegenheden voor het bootpersoneel bevat, alsmede een kantoor, magazijn en bergplaats. Tot slot sprak de heer v. Poelje de hoop uit dat de heer en mevr. Stad houders, die het restaurant beheren, zich daamee een goed bestaan kun nen opbouwer.. Burgemeester Schipper complimen teerde het provinciaal bestuur en de directie van de bootdiensten met deze aanwinst, waarvan de gemeente ook profiteert. Behalve de bootpassa giers zullen ook ongetwijfeld de toe risten profiteren van het mooie res taurant. Spreker was verheugd dat door de nieuwe dienstwoningen het huisvestingsprobleem van het boot- perswieel enigszins is verlicht en hij wilde wel toezeggen dat indien Krui ningen de aangevraagde twaalf wo ningen krijgt er ook een paar voor het bootpersoneel zullen worden ge reserveerd. Tegenover de vertegen woordiger van de Rijkswaterstaat uit. te spr. de wens, dat de minder fraaie barakken op de dijk zo spoedig mo gelijk verdwijnen zullen. BELANGRIJKE DAG. Mr. Nieuwenhuis, de directeur van de prov. bootdiensten, signaleerde 6 juni 1956 als een belangrijke dag; ja- (Advertentie) rer.lang heeft het personeel te Krui ningen moeten martelen, maar thans krijgen zij het comfort wat hun toe komt. Dank bracht spr, ook aan Rijkswaterstaat en Dijkherstel voor ondervonden hulp. Daarna werd nog het woord gevoerd door hoofdinge nieur de Graaf van de Rijkswater staat; architect ir. Rothuizen en aan-, nemer Christiaansen. De bouw van het gehele complex vorderde een bedrag van f 220.000. (Advertentie) Hoewel ik door de opvattingen van de regering over het maken van zogenaamde afspraken, terwijl men in werkelijkheid bezig is overeenkomsten te sluiten, belangrijk eenzijdig voor deel voor België zie ontstaan, wat de onderhandelingspositie van Nederland heeft verzwakt, trek ik mijn motie in, aldus Prof. Gerretson in de Eerste Kamer. De motie wil de regering uit nodigen om alsnog de overeenkomst van 14 oktober aan de Staten Generaal mede te delen, zoals de grondwet voor schrijft. Volgens prof. Gerretson was ten tijde van de ministers-conferentie te Luxemburg besloten om het man daat van de technische Schelde-com- missie te verruimen. Ondanks de Be nelux is er een rechtsconflict ontstaan, meende de Chr. H. senator, die de laatste parlementaire redevoering hield, daar hij na de verkiezingen niet terug zal keren. Maar hij trok zijn motie toch maar in, omdat, al zou deze worden aangenomen, de regering dat conflict steeds zou kunnen ontwij ken. Textielfabrieken Emile Lockef eer N.V. Huift (Z) Uit de rekening over 1955 van de K. v. K. voor de Zeeuwse eilanden blijkt dat de on vangsten, groot 154.327, de uitgaven met 7.993 te boven zijn gegaan. De raming der ontvangsten was 133.315, maar de jaarlijkse bijdra gen stegen van 110.000 tot 120.900 en de nieuwe inschrijvingen van 10.000 tot 14.265. fZac/&t, tojtocfi Onder zeer grote belangstelling werd te Eede de eerste veekeuring gehou den. De keuring; geschiedde door de keurmeesters van de provinciale commissie ter bevordering van Rijks wege van de Veefokkerij in Zeeland, de heren M. Kleinepier uit Goes en C. F. Vercraeije uit Aardenburg. Het materiaal dat werd aangevoerd was prima. De r.-k. Jonge Boeren stand Eede kreeg een pluim voor de goede voorbereiding en organisatie. Zowel de voorzitter en secretaris van het oude bestuur G. de Baere en A. Cuelenaere, alsmede die van het nieu we bestuur W. Staelens en H. Mar- teijn hadden alle eer van hun werk. De uitslagen waren: Stieren: le prijs Hiltjes Adema 39419 S, eig. C. Sturtewaegen, le prijs Klaas van de Biezengolder, 805845 R. v. J.V. eig. Kinderen Rodts. Koeien: Eerste kalfskoeien: la. Janke, Kinderen Rodts; lb. Corrie III C. Nobus; lc. Blomme II. R. J. Wil- lems; ld Dora, O. van de Wynckel; le. Roza, Firma Lampaert; 2a. Bles E. Hamerlinck; 2b. Trijntje, G. G. Rammant; 3e prijs: Ria, Firma Lam paert. Tweede kalfskoeien: le prijs: Liza, J. van Hal; 2e prijs: Dina, C. van Bellegem. Derde kalfskoeien: la An neke, C.L. Coppens; lb. Frieda, Ars. Rammelaere; lc. Olga, G.G. Ram mant; 2a. Polla. Urb. Maes; 2b. Ber tha. R. Nobus; 2c. Lies, E. Hamer linck; Vierde kalfskoeien: la. Nellie O. van de Wynckel; lb. Keetje, J. v. Hal; lc. Margriet II, Urb. Maes; 2a. Sterre, O. van de Wynckel; 2b. Ber tha, J. van Hal; 2c. Paula, J. van Hal, 2d. Hertha, O. van Wynckel. Oudere melkkoeien: la. Emma, C. Bij het vissen in de wateren rond Colijnsplaat is op de Arn. 10 een ern stig ongeluk gebeurd, dat aan de twee en vijftigjarige schipper D. v. Belzen uit Arnemuiden het leven kost te. De schipper werd, door onbekende oorzaak, door de lier gegrepen. De verwonding was van dusdanige aard dat het noodzakelijk was om het slachtoffer direct naar een zieken huis over te brengen. Daar de Arn. 10 vanwege het lage water zelf de wal niet kon bereiken werd een klei nere boot gecharterd, ^ie de schipper naar Colijnsplaat overbracht. Hier werd eerste hulp verleend, waarna het slachtoffer per ambulance naar Middelburg werd vervoerd. Onderweg overleed het slachtoffer echter. Schipper van Belzen was ge huwd en vader van zes kinderen. L. Coppens; lb. Johanna, H. Rae- man; lc. Diena, C.L. Coppens; ld. Lies, R.J. Willems; le. Mina, J. van Hal; lf. Sterre, Ars. Rammelaere; 2e prijs: Lena. R. Verheije. Oudere vaarzen: la. Witzij, Urb. Maes; lb. Prins, A. de Cock; 2e. Lea C. L. Coppens; 2b. Nora II, C.L. Cop pens. Jongere vaarzen: la. Nel 5, R.J. Willems, lb. Dora, C.L. Coppens. Kampioenkoe werd: Emma nr. 240184 K.S., ergenaar: C.L. Coppens te Eede. Al was dan de .,r" niet in de maand toch zijn in mei nog tamelijk veel oesters geconsumeerd, n.l. 102.066 te gen 42.670 in mei 1955. Naar Belgi' gingen er van Zeeland uit 74.913 (23.800), naar Engeland 16.400 (13.000), naar eigen land 9.528 (5.070); naar Duitsland 100 600) en naar Frankrijk 225 (200). Op 21 juni a.s. is het vijfentwintig jaar geleder^ dat alhier de eerste reis voor ouden van dagen werd ge organiseerd. Bij deze gebeurtenis komt nog het feit, dat twee van de huidige organisatoren, n.l. dokter Puylaert en de heer Th. Warrens ook reeds in het bestuur zitting had den. toen de eerste reis werd geor ganiseerd, een dubbel zilveren jubi leum dus. Ook dit jaar is er natuurlijk weer een reis „gepland" en wel naar Bre da en omgeving. Geslaagd. Voor het diploma vak- bekwaamheid beroepsgoederenver- voer slaagde onze dorpsgenoot de heer Jo d'Haens met lof Voor de provicie Zeeland gelden voor morgen, vrijdag 7 juni, de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 2.11 en 14.41 uur; Te Ter- neuzen om 1.28 en 13.59 uur en te Vlis- singen om 1.01 en 13.27 uur. RAADSVERGADERING Donderdag wordt een raadsvergade ring belegd waarin onder meer zul len worden behandeld de uitbreiding van de elktrische straatverlichting en de voorbereiding van een uitbreidings plan in de gemeente. Verder staan op de agenda subsidieverzoeken van Witl Gele en Groene Kruis ter plaatse, me dewerking tot woningsplitsing als mede huur van een gedeelte van het gebouw der gasfabriek. SCHOOLVERKEERSEXAMENS Deze maand zullen op alle lagere scholen in de gemeente, dus zowel in Aardenburg als in Eede de verkeers- examens worden afgenomen. Dit wordt het derde jaar, dat deze exa mens worden afgenomen. Geslaagd. Aan de Christelijke Kweekschool te Middelburg slaagde mej. M. Kousemakcr alhier, voor on derwijzeres bij het lager onderwijs. De uitgaven, die op 121.000 wa ren geraamd, werden 146.300, voor namelijk door de 10.000 die zijn uit getrokken voor onderzoekingen en op drachten aan derden; door de 'f 8.000 welke extra voor de aankoop van de garaje werden uitgegeven door aanschaffing a 23.000 van inventa ris, terwijl op 14.000 was gerekend. Stembus contra postbus De stembus bakte hier gisteren de postdienst een lelijke poets. De op- roepingskaarten werden n.l. met dui zenden aan het postkantoor afgege ven en veroorzaakten zo'r. stagnatie, dat de 'ochtendbestelling uren later dan normaal bezorgd werd bij velen. LAATSTE TELEVISIETOSTEL. Het zevende en laatste televisie- stel is gistermorgen door het midden- standscomité bezorgd bij de onderwij zer J. Harthoorn aan de Stationsweg. Heinkenssand, CHAUFFEUR ZETTE AUTO IN DE BLOEMETJES. Het gladde wegdek van de Dorps straat speelde de bestuurder van 'n bestelwagen var. de Waterleidingmij parten, toen hij de bocht, nabij de Oudekamerse weg wilde nemen. Van de rechterzijde verhuisde hij naar links, reeds vervolgens de afba kening van- en het daarachter gele gen plantsoentje zelf overhoop. Ten slotte kapituleerde de weerbarstige auto voor het meer solide hekwerk aan de achterzijde van het plantsoen, welke afheining niettemin behoorlijk werd beschadigd. Getooid metde restanten van bloeiende heesters kon het voertuig per kraanwagen weer op haar eigen domein worder. teruggebracht. „ONS DORPSLEVEN" ORGANISEERT BLOEMENTENTOONSTELLING Het bestuur van de stichting „Ons Dorpsleven' is voornemens in navol ging van de vorig jaar zo goed ge slaagde huisvlijttentoonstelling op 28 en 29 september a.s. een bloementen toonstelling te houden. De leerlingen van de beide lagere scholen vanaf de 3e klas zal gratis een plantestekje ter opkweking wor den uitgereikt. Het doel is onder meer met deze actie te trachten bij de jeugd liefde te wekken voor plant en bloem. Ook de volwassenen zal de gelegen heid worden geboden, om hun kamer planten en snijbloemen ten toon te stellen. Een deskundig jury zal beoordelen wie de daarvoor beschikbaar gestelde prijzen krijgt toegekend. De aquariumhouders zal worden ge vraagd eveneens hun prestaties te to nen. Kruiningen A. WESTSTRATE KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN De heer A. Weststrate werd op 5 juni koninklijk onderscheiden. De eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, werd hem te Amsterdam door de mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, de heer J. G. Suurhof, per soonlijk uitgerekit. In het dierenpark te Amersfoort is de negenjarige Evert Klanderman uit Amsterdam, en leerling van een school voor buitengewoon lager on derwijs aldaar, door een beer ge grepen en zeer ernstig gewond. De knaap had samen met een vriendje kans gezien de achterzijde van de berenkuil te bereiken. Dat gedeelte is voor het publiek ver boden en voorzien van een zware afrastering. De jongens hadden stokken bij zich om de beer te sar ren. Op een gegeven ogenblik kwam Evert te dicht bij de kooi. Een beer stak zijn poot door de tralies en raakte de jongen aan het linker been, dat geheel werd open ge haald. In ernstige toestand is de knaap overgebracht naar het zie kenhuis „de Lichtenberg" le Amers- 'oort, Vraagt men burgemeester P. Alberts van Rucphen naar de ko mende verkiezingen, dan wijst hij op de allereerste plaats op de belangrijkheid van de gebeurtenis. De 13e juni belooft een histo rische dag te worden, omdat de katholieken dan de Partij van de Arbeid een halt moeten toeroepen. Op die dag moet komen vast te staan, dat een doorbraak, zoals die door de P.v.d.A. wordt ge wenst, geen doorgang vindt. Ofschoon het perspectief voor geen der aan de verkiezingen deelnemende partijen zodanig is, dat een der partijen een meerderheid zal behalen, toch kan men reeds zeggen, dat in deze verkiezingen het perspectief van de toekomst zich zal openbaren. Een gedeeltelijk antwoord op de vraag of Ne derland christelijk dan wel socialistisch zal worden geregeerd, wordt op de 13e juni gegeven. Vandaar de belangrijkheid der ver kiezingen. Vandaar, dat iedereen zich wel bewust dient te zijn aan welke partij men zijn stem gaat geven. Voor de katholieken kan dat niet anders zijn dan aan de K.V.P.: de partij die de beste waarborgen biedt voor een katholieke, een christelijke politiek. Burgemeester P. Alberts kwam evenals burgemeester mr dr. L. de Gou dat enkele dagen tevoren had gedaan terecht op net internatio nale karakter van het socialisme. En hij mocht verwijzen naar België, waar men thans ook de ..zegeningen" geniet van een socialistische politiek. Het Belgische volk heeft enkele ja ren geleden ook het socialisme geko zen en de gevolgen zijn zeker niet uitgebleven. Het ergste hebben de socialisten de bijzondere scholen aan gedaan. Zij hebben onderwijzend per soneel gebroodroofd, zij hebben een gedeelte van de subsidies van het J Ad vei teutte bijzonder onderwijs afgenomen, maai bij dit alles bleef het niet, want de socialisten proberen ook in Belgisch Congo het katholieke onderwijs te boycotten, zij trachten ook daar de heilzame invloed van de missie op de achtergrond te dringen. Zij pro beren van alles, om het katholicisme te breken, de eenheid in de katholie ke politiek nog verder te verstoren. Eindelijk hebben dat de Belgische ka tholieken begrepen. Zij zullen zich niet gemakkelijk voor een tweede maal aan een puur socialistische steen stoten. Burgemeester Alberts mocht ook verwijzen naar Frankrijk, maar spe ciaal wilde hij nog eens benadrukken he karakter van het socialisme. Ook in de Partij van de Arbeid zijn er tendenzen te dezen opzichte, waarvoor wij op onze hoede moeten zijn. NIET CONSEQUENT Burgemeester Alberts was optimis tisch.... Hij zei verder niet te gelo ven in een doorbraak, maar te ver trouwen op het katholieke volksdeel temeer, omdat dit volksdeel nu niet direct genoegen neemt met een pro vocerende propaganda. De KVP-voorman .wees op een Pvd A-folder, waarin leukweg werd ge steld dat de katholieken in de mist fö0°/o zuiver wol met en zonder nylonversterking Fabr.Koninklijke Kousen- en Sokkenfabrieken M. Jansen de Wit N.V. Schijndel ,,Ja, ja, wij varen in de mist. Natuur lijk. Maar dan oeg yp ik toch niet, dat er ooit nog een Partij van de Arbeid gevonden zal worden, die met de Katholieke Volkspartij wil samen werken. Het is feitelijk toch uitermate dom, iets dergelijks neer te schrijven. Want de Partij van de Arbeid weet heel goed, dat zij straks met de KVP zal moeten meewerken; in de rege ring, in het nieuwe kabinet". De burgemeester was hiermee met een verzeild geraakt op de brede basis". Hij zei ronduit 'n brede basis tc prefereren, want het bewijs achtte hij geleverd, dat een dergelijke basis zeer constructief werk verricht. Van daar zijn bezwaar dat thans in de verkiezingspropaganda wordt gesteld dat de KVP in de mist vaart... Burgemeester Alberts, die nog een geheel programma had af te werken wilde het hierbij laten. Hij zou iy>g dagenlang over politiek bezig kun nen blijven. Hij hoopte slechts, dat de verkiezingen de eenheid onder de katholieken zouden beklemtonen. ,.Eon eenheid onmisbaar om de doorbraak te breken!", aldus de par- tijpenniirgmeester. Op 9 juni zal te Tilburg de 15e ho geschooldag der Katholieke Economi sche Hogeschool worden gehouden. Bij de viering van deze dag, die een instelling van wijlen prof. dr. Cob- benhagen is, is de gehele gemeen schap der K. E. II. S. betrokken. Het curatorium, de professoren, stu denten en afgestudeerden willen op deze dag de gemeenschapsgedachte stimuleren. Op de feestvergadering, die te 10.30 uur in Cinema Royal is vastgesteld, zal Dirk P. Spierenburg, lid van de hoge autoriteit van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal te Luxemburg, het woord voeren. Een borstbeeld van wijlen prof. dr. Cob- benha-gen, vervaardigd door W. v. Hoorn, zal dan aan de academische senaat worden overgedragen. Te 12 uur volgt een jubeltocht door Tilburg, waarna de dag verder in Oisterwijk zal worden doorgebracht. Burgemeester P. Alberts van Rucphen, penningmeester van de Katholielte Volkspartij, is op 23 augustus te Schiedam gebo ren. Hij bezocht HBS en kweek school, stond 10 jaar voor de klas en voelde zich aangetrok ken tot de politiek. Door zijn werk in de R.K. Staatspartij was hij niet direct een favoriet van de Duitsers, toen die in Ne derland hun „nieuwe orde" trachtten te vestigen. Hij werd gegijzeld en naar St. Michiels- aestel overgebracht. Na de bevrijding werd hij waar- n errend burgemeester van Schiedam en in 1949 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Rucphen. De heer Alberts is voorzitter geweest van de Rijkfkieskring Tilburg van de KVP en bij de ledenwervingsactie van vorig jaar heeft hij belangrijk werk gedaan. Zijn stuwende leiding bij wat in het west-Brabantse ontwikkelingsgebied gaande is. heeft wel zoveel bekendheid gekregen dat we er in dit ver band niet nader op hoeven in te gaan. k.. Te Zurich is een leningovereen komst tussen de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal en een groep Zwitserse banken getekend. De lening bedraagt 50 miljoen Zwit serse frank en heeft een looptijd van 18 jaar bij een rentevoet van 4 1/4 percent. Zij is bestemd om het investerings programma in de ondernemingen van de Gemeenschap te vergemakkelijken. Aan bloemcn_ en schoonheidskoninginnen heeft het ons land nooit ont broken, maar koningin zijn steeds hoogst zeldzame verschijningen geweest. Daarom stemt het verheugend, dat we U thans onze eerste Nederlandse modekoning kunnen voorstellen: de 27-jarige Amsterdammer Dick Holthaus, die de moed heeft om een „eigen" lijn te lanceren zonder daarbij met een half of heel oog naa.r Parijs te kijken. Reeds exporteert hij zijn ontwerpen naar de grootste huizen in Rome, Stockholm rn Parijs, terwijl 32 mensen (modistes, naaisters, enz.) zijn ideeën uitvoeren, opdat een staf van zeven eigen charmante mannequins ieder seizoen een collectie van 80 verschil lende mode-creaties kan tonen, die duizenden gulden aan materiaal vragen. Daarnaast staat de vervaardiging van 1530 haute couture-japonnen en 50100 dameshoeden per week. „Ik heb dit vak altjjd in de vinger toppen gevoeld, maar het is'erg moei lijk om door te zetten en voor jezelf te beginnen," aldus Dick Holthaus, die gekleed was in een onberispelijk Itali-, liaans kostuum met nauwe omslag- loze broek. We troffen hem in de grote showrooms van zijn onlangs geopende „boutique" aan de van Baarlestraat te Amsterdam, alwaar wanden van grijs vilt, spiegels in gulden lijsten en zilveren kandelabres voor het nodige cachet zorgen. En we konden ons nauwelijks voor stellen, dat deze enigszins verlegen, zeer hoffelijke jongeman zo hardnek kig vasthoudt aan eigen opvatting en nagenoeg tegen ieder advies ingaat. Toen hij na lang zoeken en viermaal verhuizen in twee jaar tijds eindelijk dit pand vond, bezield door de ge dachte om Amsterdam overeenkom stig vele grote steden buiten onze grenzen een eigen toonaangevend mo depaleis te geven, maakte hij eerst vijf binnenhuisarchitekten wanhopig om tenslotte zijn eigen smaak te vol gen. Wit gepleisterde bakstenen muren wisselen nu af met zwarte deuren en dito vitrines, terwijl zwarte etalage poppen, waarbij enorme rozen hoof den en handen symboliseren, een bij zonder effect geven. De showrooms zoals reeds gezegd anders „aan gekleed" dienen vooral om de vrouw ruimte te geven, opdat zij zich al zwierend en draaiend de „mooiste ter wereld" kan wanen... WEINIG GELOOF Velen hebben lange tijd weinig ge loof in het kunnen van Dick Holthaus gehad. Toen hij zich slechts het zoon tje van een hotelhouder in Hengelo (O), kon noemen bekeek zijn moeder het spelen met stoffen met een wan trouwend oog niet vermoedend, dat zij later nog eens vol trots in eigen ontwerpen van haar Dick gekleed zou gaan. Na de HBS-tijd, een jaar kunstnij verheid en het voiontairen bij enkele fabrieken, ging hij naar Rome en Pa rijs, bezield door een doel: mode en nog eens mode. In de lichtstad, waar het moeilijke Dirk" verbasterd werd tot ..Deréck'. werd hij tenslotte modellist bij de befaamde Suzanne Talbot, die thans nog regelmatig zijn hoedencreaties afneemt. Lange tijd werkte hij ook in Parijs met een mndiste samen in een kelder, waai bij de „prodoktie" slechts één hoedje per week be droeg. En nu het grote doel dan na veel te genslagen bereikt is, bleef Dick Holt haus zichzelf bescheiden en soms onzeker. Na een show, wanneer men reikhalzend naar hem uitziet om hem te complimenteren (of te bgcritise- ren) is hij nergens te vinden, want voor een overmatige belangstelling slaat hij op de vlucht. Zoals de heer A. G. Diepeveen, die als zijn alge meen manager optreedt, vertelde, be zorgen televisieuitzendingen de jonge modekoning slapeloze nachten (bij ons bezoek waren enkele heren uit Bus- sum juist doende, een dergelijk pro gramma voor te bereiden), terwijl hij ook een zekere schroom moet over winnen ten aanzien van camera's. Met een microfoon gaat het niet zoveel be ter tijdens een radio-uitzending hoorden de naaste medewerkers van Holthaus met ontzetting, dat hij in eens een aarzelende grafstem gekre gen had... De modekoning ziet de vrouw als „totaalbeeld" en kleedt haar gaarne van top tot teen aan, zodat tassen, schoenen, bijjoux en pullovers mede onder het terrein van zijn creaties vallen. Ook de „foundation" van de Modekoning Dick Holthaus legt de m hij Miss Holland '56, mej. Rita laatste hand aan zijn creatie, waar- Schmidt uit Alkmaar, gestoken heeft vrouw om een gangbare term te gebruiken, die betrekking heeft op haar gracieuze lijn mag hierbij (zo als men begrijpen zal) niet vergeten worden. Toen Dick Holthaus verleden jaar een greep naar de macht in mode- land deed en een eigen collectie lan ceerde, waarbij de lange als Chinese tunieken aandoende gewaden opvie len, noemde men zijn werk dwaas en belachelijk. Maar... twee weken later bracht Parijs de tunieklijn als „het van het", waaruit blijkt, dat Holthaus de juiste feeling voor dit bijzondere vak heeft... MAN IS STIEFKIND „Volgend jaar wil ik ook wat aan de Nederlandse herenmode gaan doen," aldus vertrouwde hij ons toe, en daarbij denk ik niet aan paarse vesten of oranje truitjes. In vergelijking tot het buitenland is de Nederlandse herenconfectie erg le lijk. Ik ga iets simpels ontwerpen... een goede coupe, maar een andere snit. De kleding van de Nederlandse vrouw is over het algemeen niet slecht, maar de man is hier echt het stiefkind. Wanneer je in Rome of Parijs een man ziet lopen met wijde broekspijpen en vierkante schouders, kun je er staat op maken, met een Nederlander te doen te hebben..." Aangezien onze modekoning thans reeds een kring van 300 chique (en veeleisende) damesklanten heeft, heerst er dikwijls in zijn „boutique" grote bedrijvigheid. Ieder seizoen be gint het probleem van de „lijn" hem opnieuw te intrigeren... thans ontstond na lang experimenten de draaiende „boorlijn" en in de uitwerking hiervan was Holthaus ook weer zeer persoonlijk, De show, die hij onlang» met zijn mannequins bracht, verdien de daarom ook het stempel van ori ginaliteit. Zo toonde Louise Bergh o.a. een korte avondjurk van zwart imprimé katoen met avondmantel, Ria van Amstel een grijs flanellen cocktailjas met beige satijnen afwerking, Rik Weyburg een sporttailleur voor de ochtenduren met beige pied-de-poule, Frida Schijf een zwart imprime na middagjurkje met witte rozen en ten slotte Evelyn Orcel (de mannequin vedette, die als actrice bij Toon Her mans werkte) een namiddagjurk van gele -imprimé katoen met fluwelen kraag en manchetten. Op het ogenblik is de modekoning geheel in de ban van de roos, die ook bij de opening van zijn „boutique" 'n decorative functie kreeg. De japon, die hij voor Miss Holland '56 ontwierp (de 21-jarige mannequin mej. Rita Schmidt uit Alkmaar) suggereerde 'n theeroos: de rok was in de vorm van de bollende bloembladeren gedra peerd, waarvoor 14 meter beige sa tijn gebruikt werd, terwijl het (even eens beige) kanten lijfje de slanke bloemsteel diende uit te beelden. We hadden de eer, deze koningin bij onze koning die overigens nog een paar japonnen voor haar bezoek aan Ko penhagen, alwaar Miss Europa geko zen moest worden, had vervaardigd persoonlijk te ontmoeten. En we konden er ons ook van overtuigen, dat Dick Holthaus niet gauw tevreden is het schikken en plooien, alsmede 't critisch en nog eens critisch kijken, nam maar geen einde... TN een profe PvdA o( de camp te richt Drees-R' leus „Dr aan de constate* klopt ec feiten. O scheiden lijk als i brief is MIDDELBURG De Vergenoeging 8 uur: KVP-bij een komst met films en lezmsen. ANTWERPEN - Kon. Vlaamse Opera. 8 uur: Fidelio. GOES Grand: Een meisje voor dag en nacht. VLISSINGEN Alhambra: Phttft.

de Stem | 1956 | | pagina 2