DE GOUVERNEUR VAN CYPRUS HOUDT BEEN STIJF Oranje Zeer binnenkort eerste afbetalingsmaatregelen Koninklijk bezoek aan schouwburg VOORSTEL INTREKKING AMERIKAANSE HULP MILOYAN DJILAS heeft het prettig allesbehalve Geen onderhandelingen met verbannen Makarios DE DOOD OP DE WEG Frambotsing in Dortmund SOEKARNÖ BIJ PAIS Tito wachtte tang met zijn wraak: Succes voor Stevenson Harde taal van David Marshall Afscheid van Kamerleden DAGBLAD VOOR Veertigste Bril gedoodsinds Eoka haar actie startte AMBTENARENPENSIOENEN NU SPOEDIG AAN BOD Pensioenen van ministers, G.S. en wethouders al verbeterd Tweede Kamer wel iets verwonderd Veranderlijke bewolking Straffer militair optreden Afbetalingsneurose zegt van Lieshout 103 Gewonden Bouwvakarbeiders beslissen morgen Mollet stelt weer vertrouwenskwestie Komt Tito iri moeilijkheden? Egypte en India ook op nominatie Brits antwoord op een brief Phillips van Morgan PLAGERIJEN Hond beet 170 hanen dood Engelse kolonialisme Nieuwe verblijfplaats Kant. Mindszenty r~ „Dollar-Caesar" is ernstig ziek 96e JAARGANG No. 22163 Uitgave IN V Uitgevers My Neeiiandia Verschudt elke werkdag Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. lel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd, redacteur: J J tl A Bruna Redactieraad j M A C. v Dongen O J v Huotegem Mr Dr A J J IV! Mes. Mr H M L. de Hechter. L. J v t Weslenoe B V M Ver- cauteien Abonn prys nu vooruittiel t a «5 p Kwartaal p post 5.55 p week (uitsl by met postbestell t U 45 Incasso wui dl berekend Losse numm 13 ct Posttek 373841 Voor God, Koningin en Vaderland D O N D E R D A G 7 JUNI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.39 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 1 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aaid uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0 14 per m/m (Ingezonden Mede delingen t 0.35 pei m'm) Bu contract aan zienlijke reductie, volledig tarief en Alge mene Voorwaaiden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct pei m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunnei beoordeling niet wensen al te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, Telefoor. 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat»41, Tel. no. 35) heeft gisterenavond in het Olympisch Stadion te Amster dam voor de tweede maal in dit seizoen van Saarland gewonnen. Het werd 3-2. Met rust was het 21 in het voor deel van het Nederlands elftal. COY KOOPAL ABE LENSTRA en FAAS WILKES waren de mannen, die raak schoten. Voor verslagen van deze interland mogen wij u verwijzen naar onze sportpagina. De gouverneur van Cyprus, Sir John Harding, die voor overleg in Londen is, wil het been stijf houden. Tegenover parlementsle den heeft hij namelijk verklaard, dat hij op het volgende aan stuurt: tegen onderhandelingen met de verbannen aartsbisschop Makarios. Bovendien wil hij militair nog straffer optreden. In één opzicht stelt hij mogelijk een iets milder regiem op het eiland in het vooruitzicht: binnen drie maanden wil hij nieuwe onderhan delingen aanknopen met de Cyprische leiders. Anderzijds is ook de taal van de waarnemende Griekse minister van buiten landse zaken, Tsatsos, niet mis te verstaan. In het parlement te Athene heeft hij verklaard, dat Griekenland, na de jongste ontwikkelingen, in de algemene vergadering van de Verenigde Naties „onmiddellijke zelfbeschikking" voor Cyprus zal eisen. Van verschillende zijden heelt men gisterenmiddag in de Tweede Kamer, bij de behandeling van een aantal verbeteringen in de pensioenen voor ministers, leden van gedeputeerde Staten en wethouders er zijn verwon dering over uitgesproken, dat de Re. gering met dit ontwerp zoveel spoed DE INDONESISCHE minister-presi- Aji Sastroamidjojo, Is door de premier van de Sovjet-Ënie, Boelganin, uit genodigd een bezoek aan Rusland te brengen. DE POLITIE van Opper-Oostenrijk heelt een. bende misdadigers, die ge durende de Russische bezetting, als Russische militairen veiMeed, mis drijven hebben gepleegd, gearresteerd. GROOT-BRITTANNIë heelt besloten diplomatieke betrekkingen aan te kno pen met Marokko. De Britse consul- generaal in Rabat is benoemd tot am bassadeur. IN DE BETUWE verwacht men een redelijk goed fruitjaar. Alleen de vroege peren hebben wat te lijden gehad van de nachtvorst in de alge lopen week. HET STOFFELIJK overschot van de hoofdagent van de Haagse politie, de heer van Ax, die door een 14-jarige knaap werd vermoord, zal vrijdag in Den Haag ter aarde worden besteld op het kerkhof „Nieuw Eyk en Duy- nen". DE SYRISCHE dienst voor oudheden heeft nabij de havenstad Tartus spo ren gevonden van een stad, die zeer waarschijnlijk de oude Phoenicisohe stad Semira is. DE LTBANESE regering van premier Abdoellah El Jafi is gisteren afgetre den President Camille Sjamoen heeft Jafi verzocht aan het bewind te blij ven, tot een nieuwe regering gevormd zal zijn. BOVEN EEN gebied van twee en een half miljoen vierkante kilometer in het Midden Oosten, van Bagdad tot de kust van Oman, hangt op 25.000 meter hoogte een reusachtige stof wolk, waardoor het zicht sterk wordt beperkt. Waarschijnlijk is dit ver schijnsel een gevolg van de droogte en de harde wind in Irak. TWEE BOERDERIJEN in het gehucht t Rood in de gemeente Margraten zijn gisteren geheel uitgebrand. De schade, fL™.r(lt geraamd op ongeveer dekt worc" door verzekering ge- IN HAARLEM komt men in het ver volg op de goede koffie". De stich- mg Haarlems Bloei voert een actie ter verhoging van de kwaliteit der m de Spaarnestad geschonken koffie .„uJ™C,ht!nS' die de beste koffie schenkt krugt een diploma: ..De gou- den koffieboon". heeft gemaakt, doch dat voor de in het vooruitzicht gestelde optrekking van de ambtelijke pensioenen nog steeds geen ontwerp is ingediend. Daarnaast had het de aandacht ge trokken, zowel van de heer v. d. Zan- de (KVP) als van de heer van Sleen (PvdA), dat de voorgestelde pensioen voorzieningen voor wethouders aan merkelijk ongunstiger liggen dan voor ministers, hoewel men toch in beide functies het risico loopt van politieke wisselingen. Wat de ambtenarenpensioenen be treft antwoordde minister Beel, dat deze kwestie zo ingewikkeld is, dat onmogelijk in enkele maanden een oplossing kan worden gevonden. Hij wil er echter naar streven de behan deling van het wetsontwerp, op de aanpassing nog voor de derde dinsdag van september te doen plaats vinden. Zoals men zich zal herinneren, heeft de Kamer daarvoor als voorwaarde gesteld, dal eerst de regeringsvoorstel len over de optrekking van de pen sioenen bekend moeten zijn. Ten aanzien van de verhouding mi nisters en wethouders verklaarde prol Beel, dat het ministersambt veel meer aan politieke wisselingen onderhevig is dan de positie van wethouders. Hij meende, dat dit verschil ook in de pensioenregeling tot uitdrukking moet komen. Het wetsontwerp werd daarop z.h.s. door de Kamer aanvaard. Weersverwachting van het K.N M.I., geldig tot vanavond- Veranderlijke bewolking met slechts enkel- verspreid optreden de buien. Matige tot vrij krachti ge zuidwestelijke wind. Iets la ffere middagtemperaturen dan gisteren. Weersverwachting van het Weerkundig Instituut te Ukkei: Lichte to' matige wind uit zui delijke tot zuidwestelijke richtin- gen. Zwaar bewolkt, afgewisseld met opklaringen. Hier en daar buien, die morgen zwaarder zul len w orden en zelfs onweersachtig. Vandaag: zon onder 20.58 uur; maan onder 19.32 uur. Morgen: zon op 4.23 uur; maan op 3.55 uur. ••••ihi„hmmuhuhiuhhh(wh* derwijzer Thomas Mylrea, toen hij een school wilde binnengaan, doodgescho ten. Zijn Turkse chauffeur werd ern stig gewond. Het is de veertigste Brit, die sinds april van het vorig jaar, toen de actie begon, is gedood. Elders op het eiland zijn twee bom men geworpen naar auto's met Britse matrozen. De bommen ontploften niet. STAPHORST: Op de rijksweg Meppel-Zwolle is een 63-jarige landbouwer, toen hij per fiets de weg overstak, door een auto ge grepen en gedood. Griekenland zou voorlopig geen be roep doen op de Veiligheidsraad, daar het ervan overtuigd is dat de algeme ne vergadering een oplossing zou ver schaffen. De Griekse regering had een Witboek uitgegeven over Cyprus, dat onder de delegaties bij de Verenigde Naties zou worden verspreid. De minister stelde Engeland verant woordelijk voor Turkse aanvallen op Griekse Cyprioten. Hoewel Grieken het slachtoffer waren en Grieks ei gendom was vernield, werden niet Turken, maar Grieken gearresteerd. Intussen hebben alle Grieks-Cypri sche burgemeesters en gemeenteraads leden van de voornaamste steden op Cyprus een verklaring getekend, waar in zij uiting geven aan hun wens, dat tussen de Griekse en Turkse gemeen schappen op het eiland vrede zal heersen. Bood Eisenhower bemiddeling uun Het Griekse dagblad „Apogevmati- nl" meldt in een telegram uit New York, dat president Eisenhower de Britse premier Eden een boodschap heeft gezonden, waarin hij aanbiedt in het Cyprische vraagstuk te bemidde len. Het blad zegt zijn bericht van „hoge diplomatieke zijde" vernomen te hebben. In Londen werd van gezaghebbende zijde verklaard, dat dit bericht geen waarheid bevat. Strijd van Eoka Op het eiland zelf woedt de strijd van de Eoka onverminderd voort. In Limassol werd gisteren de Britse on- Na een vry uitvoerig debat over het wetsontwerp tot regeling van de af betalingsovereenkomsten bleken in de Eerste Kamer alleen de communisten niet bereid voor te stemmen. Er was echter ook van andere zijde nogal kritiek los gekomen. Met name de partijgenoot van minister Zijlstra, prof. Hellema (AR), vond, dat de rechtszekerheid ontbrak in deze wet, die de minister machtiging geeft om beperkende maatregelen te treffen met betrekking tot de eerste contante betalingen en de afbetalingsplannen. Hij vroeg zich af, hoe het beleid van de opvolgers van prof. Zijlstra zich zal ontwikkelen. De Staten-Generaal kunnen geen onbeperkte bevoegdhe den geven aan onbekenden. Het antwoord van de minister luid de, dat in het economisch leven niet alles in wetten kan worden geregeld. Steeds zullen de Kamers op het inzicht van een minister moeten steunen. Achteraf kan deze altijd ter verant woording worden geroepen. De minister zette uiteen, dat de con- junctuurpolftiek deze wet noodzake lijk maakt. Zij wil de afbetalingen niet onmogelijk maken, maar wel be moeilijken. De minister noemde de Verenigde Staten van Amerika als voorbeeld van een land, waar de af betalingen een organische plaats in de economie innemen. In Nederland be gint de groei er thans ook in te ko men. Hij gaf de heer van Lieshout (KVP) toe, dat het inderdaad beter zou zijn geweest, wanneer deze wet eerder was ingediend. De katholieke woordvoerder merkte op, dat dt omvang van de afbetalings zaken veel groter is dan uit de cijfers van de regering valt op te merken, die verouderd zijn, daar zij slechts tot ind 1954 reiken. Het ogenblik is ge komen om aan bepaalde afbetalings- systemen paal en perk te stellen. Doen wij het niet, dan loopt deze zaak ons uit de hand. aldus deze spre ker. Er dreigt volgens hem een „af- In Dortmund zijn twee volle trams met grote snelheid recht op elkaar in* gereden. Er werden 103 passagiers ge wond. De meeste gewonden konden na verbonden te zijn hun weg vervolgen. Het ongeluk deed zich voor op een gedeelte waar de trambaan over enkel spoor loopt. De bestuurder van een her twee tramstellen had niet op het voorgeschreven punt op de andere tram gewacht op betalingsneurose", nu men zelfs afbetaling op vakantie gaat. Minister Zijlstra deed de toezegging, dat de eerste definitieve maatregelen spoedig zullen worden genomen. Er woreit thans met het bedrijfsleven over onderhandeld. Vanwege de urgentie van deze maatregelen, waartoe deze wet de bevoegdheid geeft, zal daar over niet eerst een advies van de So ciaal Economische Raad worden ge vraagd. Hij was het met de Kamer eens, dat dit wel dient te gebeuren met nader te treffen regelingen die minder haast hebben. Tevens stelde de minister een definitieve wet in het vooruitzicht. De contactcommissie, die vorige week werd gekozen uit de stakende Rotterdamse bouwvakarbeiders en die, zoals men weet. uit leden van de EVC en het OVB bestaat, is bijeen geweest, zij deelt ons het volgende mede: „Om de eenheid te bewaren zal, in verband met de te verwachten be sluiten, op vrijdagavond a.s„ acht uur, een vergadering voor alle bouwvak arbeiders in gebouw „Odeon", te Rot terdam worden belegd. Daar zullen de resultaten van het overleg tussen werkgevers- en erkende werknemers organisaties worden bekeken. Indien, naar het oordeel der bouw vakarbeiders. deze resultaten niet voldoende zijn, a'dus de commissie, zal opnieuw een besluit moeten wor den genomen tot welke vcvm van actie zal worden overgegaan. Gezien de stemming onder de arbeiders zal dit een zeer scherpe actie zijn. De voor vandaag aangekondigde sta king is dus voorlopig opgeschort, zo besluit de mededeling van de com missie. Z.H. de Paus zal 13 juni president Soekarno cn de leden van zyn gezel schap in audiëntie on*vangen. Voor deze plechtige audiëntie is een speciaal protocol opgesteld. Na afloop van de audiëntie zal president Soe karno de pro-staatssecretaris Dome- nico Tardini bezoeken. De zaakgelas tigde van Indonesië bij de Heilige Stoel, Mohammad Jahja, zal een diner aanbieden. Zes kardinalen, de prela ten van het staatssecretariaat, de am bassadeurs van Frankrijk en Italië en de diplomatieke vertegenwoordigers van de landen van het Nabije en van het Verre Oosten, zullen daarbij even eens aanwezig zijn. Nadat de Franse regering het ver trouwensvotum over de Algerijnse kwestie heeft gewonnen, heeft Mollet opnieuw de vertrouwenskwestie ge steld. Dit keer heeft hij deze verbonden aan de aanvaarding van zijn plan tot verhoging van het ouderdomspensioen door de Nationale Vergadering. Vrij dagochtend wordt er gestemd. Aan vaarding in tweede lezing door de Na tionale Vergadering is nodig, omdat de Senaat op 30 mei het wetsontwerp heeft afgewezen. Met het plan is 140 miljard frank per jaar gemoeid. Om dit bedrag bijeen te krijgen, wordt o.m. een kleine verhoging van de in komstenbelasting en een nieuwe be lasting op auto's voorgesteld. Verscheidene Republikeinse leden van het Amerikaanse Congres hebben intrekking van de Amerikaanse steun aah Zuid-Slavië geëist. De Republikeinse afgevaardigde Paul Fino kondigde aan een amende ment te zullen indienen, strekkende tot uitsluiting van Züid-Slavië, Egyp te en India van Amerikaanse hulp. Het amendement was een aanvul ling op een wetsvoorstel, dat was in gediend door de Republikeinse sena tor Mc Carthy, waarin alleen Zuid- Slavië van Amerikaanse hulp uitgeslo ten wordt. De regering had een be drag van 30 miljoen dollar voor eco nomische hulp aan Zuid-Slavië ge vraagd, doch dit bedrag was door de commissie van buitenlandse zaken ge halveerd. In het voorstel van Mc Carthy wordt niet slechts verhinderd, dat nieuwe bedragen aan Zuid-Slavië toe gewezen worden, maar ook, dat nog niet opgenomen gelden van vorige toewijzingen uitbetaald worden. Op zijn wekelijkse persconferentie verklaarde Eisenhower, dat het „ge val Tito", zoals hij het noemde, niet als een volledig verlies moet worden beschouwd. Tito, die nu zo hartelijk in Moskou is ontvangen, is er in ge slaagd Moskou te weerstaan. Om hem terug te winnen hebben de Russen concessies moeten doen. Als gevolg hiervan zullen zij ernstig gaan naden ken over hun betrekkingen met andere satellietstaten. AMUSEMENT Intussen vermaakt Tito zich in de Sovjet nog opperbest. In Moskou gaf een In de Palmoticevastraat te Belgrado treft men, op no. 8, nogal sjofele flat aan, die echter in het middelpunt van de belang stelling staat van veel Zuidslaven. In die flat namelijk woont Milovan Djilas, de voormalige vice-president van Tito's volksre publiek. Twee jaar geleden haalde hij zich de woede van Tito op de hals door de oprichting voor te stellen van een democratisch- socialistische partij en door ongezouten kritiek te leveren op de starre communistische hiërarchie in zijn land. Djilas werd voor het gerecht ge daagd, maar hij kwam er met een milde straf af. Tito vreesde waar schijnlijk, dat al te hardhandig op treden tegen de „rebel" de socia listen in de westerse staten alles behalve vriendelijk zou stemmen. Mo menteel echter is de voormalige vice- president van Zuidslavië het voor werp van een systematische plagerij, die er blijkbaar op gericht is zijn geestkracht eens en voor altijd te breken. Op het balcon tegenover Djilas' flat staat vrijwel de hele dag een fotograaf, die geen oog afhoudt van wat er in en voor het huis gebeurt. Bovendien kan men vrijwel op ie der uur een politieauto voor het trottoir zien staan en quasi-noncha- lante detectives fixeren iedereen die bj) Djilas aanbelt. Het begon enkele maanden gele den. Tot op dat moment had men Djilas met rust gelaten. Op een goede dag oegonnen politieagenten met pro vocerende plagerijen. Ze bliezen hem rook in zijn gezicht en maakten sma lende opmerkingen als hij voorbij kwam. Een vrouw van bedenkelijke reputatie klampte de echtgenote van Djilas aan en betoogde met vee] la waai dat zij z'n maitresse was ge weest. Djilas bracht de zaak voor het gerecht en de vrouw kreeg een ste vige boete. Kinderen uit de Palmoticevastraat mochten niet meer met het driejarig zoontje van Djilas spelen en in de kruidenierswinkel, waar het gezin zijn boodschappen haalde, werd een spion neergezet. Ongelegen Voor Djilas liep de druppel over toen hij een brief kreeg, waarin hem de huur van zijn flat werd opgezegd en waarin hem werd meeged«eld dat hij een diner, waarbij op het menu o.a. een speciaal uit Zuid-Slavië ingevoer de kalkoen stond. De heildronken werden uitge bracht met Zuidslavische wijnen en „slivovice" (pruimenbr andewijn). Mevrouw Tito had het op een tea- party op het Kremlin ook al best naar haar zin. Voor het eerst in de geschiedenis van het Kremlin wpren op een party alleen dames aanwezig. Gastvrouwe was mevrouw Worosji- lof. Zeven Zuidslavische dames verge zelden de eregaste, mevrouw Tito. Bij een landbouwer aan de Overbekerweg te Zwartebroek, onder de gemeente Barneveld, heeft een hond 170 hanen dood gebeten. Toen de slachting werd ontdekt, was er geen spoor meer van de hond te zien. Stevenson, een der Amerikaanse democratische kandidaten voor de be noeming tot presidentskandidaat bij de verkiezingen in november, heeft zijn tegenstander Kefauver verslagen bij voorvarkiezingen in de staat Califor nië. De volledige uitslag is nog wel niet bekend, doch Kefauver heeft zijn nederlaag reeds toegegeven. Kefauver heeft bekendgemaakt, dat hij de strijd tegen Stevenson zal voort zetten. Hij is niet van plan genoegen te nemen met de kandidatuur voor het vice-presidentschap. hij een ander huis kon betrekken. Een huis dat nog gebouwd moest worden... De getergde ex-vice-president van Zuidslavië stuurde een brief naar zijn vriend Morgan Phillips, secretaris generaal van de Britse Labour-partij en deze laatste bleek onmiddellijk bereid over het geval Djilas een schrijven te richten tot maarschalk Tito in hoogst eigen persoon. Voor Tito kwam dat niet goed uit. Hij had zichzelf zo'n beetje benoemd tot vredestichter tussen socialisten cn communisten in Europa en het in cident tussen Kroestjev en de La- bourleiders had dit streven niet di rect in de hand gewerkt. En nu die brief van Morgan Phil lips: ,,Ik hoop dat u, in uw verhou dingen met mensen van afwijkende opvattingen, de wereld zult tonen dat het socialistische systeem superieur is aan andere regeringsvormen". Tito overhandigde de brief aan zijn belangrijkste partij-propagandist, Veljko Vlahovic, en in het blad van de communistische partij ..Borba" werd Phillips nogal belachelijk gemaakt. Vlahovic schreef dat de Engelsen zich maar met hun eigen zaken moesten bemoeien, zolang Makarios op de Seychellen zat en er op Cyprus en in Kenya bloed werd vergoten... Geen denken aan Tegen een correspondent van Ti me" zei Djilas: ,,Ze willen dat ik openlijk mijn ongelijk beken en cle partij om vergiffenis vraag. Of ik dit inderdaad zal doen? Geen denken aan". In een brief aan de New York Ti mes heeft Djilas inmiddels ook mee gedeeld dat hem op allerlei manie ren belet wordt, een autobiografisch boek uit te geven. ..En schrijven is op het ogenblik toch mijn enig be staansmiddel..." Door tc weigeren aan Singapore on afhankelijkheid te verlenen, keert Groot-Brittannië terug tot het tijd perk van de Amerikaanse kolonies, zo heeft David Marshall, premier van Singapore, in het parlement verklaard, alvorens zijn ontslag als premier bij de gouverneur van de kolonie in te dienen. Aanvaarding van de voorstellen, die Engeland onlangs heeft gedaan, zou betekenen, dat Singapore altijd afhan kelijk zou blijven van het ministerie van koloniën te London, aldus de pre mier. Hij voegde hieraan toe, dat En geland tot elke prijs op Cyprus, te Aden cn te Singapore een zekere machtspositie wil behouden. De groothertogin en de prins van Luxemburg hebben gisteren een be zoek gebracht aan de oostelijke Fle- vopolder. Daags voordien woonden zij in de hoofdstedelijke Stads schouwburg een galavoorstelling bij ter ere van dit Groothertogelijk be zoek. De foto geeft een beeld van de koninklijke loge met de hoge gasten. Op de eerste rij hebben v.L n.r. plaats genomen de excellenties A. C. de Bruijn, Mr. J. M. A. H. Luns, Dr. L. J. M. Beel, Dr. W, Drees en Mr. J. W. Beijen. In de koninklijke loge ziet men v.l.n.r. H. M. de Koningin, H.K.H. groother togin Charlotte van Luxemburg, Z. K. H. prins Felix, H. K. H. prinses Beatrix en de Luxemburgse ambas sadeur in Nederland de lieer Beek, Op het einde van de laatste verga dering van de Tweede Kamer voor de verkiezingen heeft de voorzitter, Dr. Kortenhorst, in een korte rede af scheid genomen van de zeven leden, die niet meer in de nieuwe Kamer zullen terugkeren. Deze leden zijn Dr. J. Schouten (AR), die gedurende 38 jaren in de Kamer zitting heeft gehad, de heer C. v. d. Heuvel met 34 dienst jaren,' de heer Schilthuis, die geduren de 23 jaren de Vrijzinnig Democrati sche Bond en later de P. v. d. A. heeft vertegenwoordigd en de heren Dr. Mol (KVP), Stapelkamp (AR), Hooy (KVP) en v. d. Feltz (CHU), ie der met 10 dienstjaren. Dr. Korten horst wees erop, dat het besluit van deze afgevaardigden, om zich niet meer verkiesbaar te stellen, een breuk betekent met een rijk en bewogen be staan, dat de gehele persoonlijkheid opeist. Namens de Kamer dankte hij hen voor hun toewijding en wenste hen voor de toekomst een „otium cum dignitate". In zijn beschouwing over het werk, dat de Kamer in de afgelo pen 4 jaar heeft verricht, deelde Dr. Kortenhorst mede, dat 1114 wetsont werpen door de Kamer werden aan vaard, waarvan 1084 zonder hoofdelij ke stemming. Slechts 1 wetsontwerp, de huurwet, die aanleiding was tot de kabinetscrisis in 1955, werd verwor pen. Er waren in deze zittingsperiode in totaal 358 dag- en 122 avondverga deringen. terwijl slechts eenmaal de vergadering niet op tijd kon beginnen, omdat het vereiste aantal leden niet aanwezig was. Volgens het Italiaanse r.-k. blad „II Quotidiano" heeft de Hongaarse regering Kardinaal Mindszenty, de primaat van Hongarije, Felsoepeteny, een klein dorp in het noorden van het land, als nieuwe verblijfplaats aan gewezen. Het blad, dat zegt dit bericht „recht streeks uit betrouwbare bron" te heb ben ontvangen, voegt hieraan toe, dat de Kardinaal, naar verluidt, van zijn vorige verblijfplaats in Zuid-Honga- rije naar Boedapest was overgebracht, waar hem herstel in zijn waardigheid op zekere voorwaarden in het vooruit zicht werd gesteld. Toen hij weigerde de eisen van de communistische auto riteiten te aanvaarden, zou hij naar het noorden zijn overgebracht. De rashond Caesar, waarvoor een Amerikaan vorig jaar te vergeefs 1500 dollar bood aan de heer J. Smit te Driebergen, is ernstig ziek. Het dier heeft een vorm van hondenziekte ge kregen, die door de dierenarts hard-patgenoemd wordt. Meestal sterven honden er spoe dig aan, maar hoewel Caesar er nog lang niet boven op is, heeft hij opnieuw voor een verrassing gezorgd door tegen de verwach ting van de dierenarts in, de koortscrisis te overleven. Zelfs is er hoop op volledig herstel. Dat er nu stellig geen Ameri kaans aanbod meer zal komen, dat in de duizenden loopt, is voor de heer Smit bijzaak. ..Vriendschap, hetzij van mens of dier, is nu eenmaal iets, dat je niet in dollars of guldens kunt uitdrukken.... De meeste mensen zeggen tegen me: dat kost je een kapitaal. Maar ik zeg: gelukkig, het kost me geen vriend...."aldus de heer Smit.

de Stem | 1956 | | pagina 1