Vitamine Bouwbedrijf kan niet genoeg meespreken" Zwitsaletten TROPOSFEER BERGT NOG VEEL GEHEIMEN ifefi De Diamantmijnen Kon in P Salomon |9a$Ma9 pekten» 1 Meningen en Commentaren jj Diamant voor Toutenhoofd I zoutloos I 1 nu pittig j| Nederlandse dekjongen verdronken AT EEN ONDERLIJKE ERELD Adenauer naar de V.S. TWEEDE BLAD WOENSDAG 6 JUNI 1956 AFWEER TWIJFEL OVER STRATEGIE SAMEN BOUWEN Vergadering 'Katholieke aannemers Doelvlucht van Teriet naar Hamburg In Frankrijk: Duitse trailers met elkaar in botsing Anton Hunink' De pittige oplossing van uw zoutloos dieet! Nederlander in ravijn gestort Hoe kunt gij Schaepman eren?' Jetstroom blaast met enorme kraeht Nehroe over Goa Jndia zal niet berusten RADIO FRANKLIN THEE TELEVISIEPROGRAMMA'S van door II. Rider Haggard 0000000000000000000000000000000000000000000000000 vooooooo<xxxxxxx>o<xxxxxx>oo<x>oooooooooo<xx>ooooo<xx> TN een interview, dat we maandag publiceerden, heeft de Zeeuwse Kamerkandidaat J. van Dongen te recht geklaagd over de manier, waarop de PvdA uitspraken van Kardinaal Feltin per geluidswagen rondbazuint. Op een akelige en on eerlijke manier wordt zó het gees telijk gezag te hulp geroepen, om stemmen te winnen voor de socia listische partij. Akelig en oneerlijk, omdat het duidelijk is (en ook dui delijk verklaard is door Kardinaal Feltin), dat een Franse kerkvorst geen praktische richtlijnen ver strekt voor Nederlandse kiezers. Men doet hem niets tekort, als men zegt, dat hij de historische evolutie, de omstandigheden, de gesteldheden in Nederland niet ten volle kan noch wil beoordelen en mitsdien er ook niet aan gedacht heeft voor ons land geldende uitspraken te doen. Het is logisch en natuurlijk, dat Ne derlandse katholieken voor zulke aangelegenheden luisteren naar Ne derlandse bisschoppen. De KVP heeft niettemin geen behoefte ge had, aan het uitspelen van dit ge- zagsargument. Ze is van de inner lijke redelijkheid van haar stand punt overtuigd en zet haar betogen ook in het teken van die innerlijke redelijkheid. Het is dan ook nooit de bedoeling geweest, zoals mr. E. Sassen in een verkiezingsredevoe ring uiteenzette, de bisschoppen en het mandement in de verkiezings strijd te betrekken. Maar zo voegde hij er aan toe als onze mensen op eigen markten in stad en land openlijk worden aangespoord niet naar de bisschoppen te luiste ren en de eenheid in de katholieke politiek niet te bewaren, maar het mandement naast zich neer te leg gen, dan zwijgen wij niet, dan ma ken wij front. Precies. Het zijn de anderen, die uitspraken van kerkelijke gezags dragers in het geding brengen. Wel nu, dan hebben wij ook het volste recht daartegenover vast te stellen dat Kardinaal de Jong in zijn laatste toespraak tot het katholieke volk met bewogen stem opriep tot het bewaren van de eenheid; dat het gezamenlijk Nederlands episcopaat het in 1954 onverant woord heeft genoemd voor de ka tholieken om de weg van de Partij van de Arbeid op te gaan; dat van deze partij direct of in direct aanzienlijke invloed van on godsdienstigheid is uitgegaan op het openbare leven; dat katholieken, die toetreden tot deze partij, ook de weg banen tot een grotere aansluiting van katho lieken bij de socialistische vakver enigingen, de socialistische pers en radio. Dit moet dan toch maar eens dui delijk herhaald en ingeprent wor den. JN het Pentagon in Washington heerst grote verdeeldheid over de strategie, welke men moet vol gen in een eventuele volgende oorlog. De experts van leger, vloot en luchtmacht zijn het er openlijk on eens over de waarde en voorrang van hun respectievelijke wapens. Er is met het oog op een atoom oorlog veel zorg besteed aan de luchtmacht, aan radar en aan af- weerprojectielen, maar op grond van het evenwicht in de atoom bewapening tussen Oost en West betwijfeld men, of de eerste oorlog de beste- of de slechtste wel een atoomoorlog zal worden. Hij zou wel weer eens zoals vroeger met de conventionele wapens uitgevochten moeten worden. De marine wordt bekritiseerd, omdat de enorme vliegkampschepen nutteloos zouden zijn, omdat zij een te gemakkelijk doelwit voor atoom- en luchtaanvallen zouden opleveren. Anderzijds worden zij juist weer verdedigd als beweeglijke lucht- Advertentie) bases, die hiaten in een defensie keten kunnen vullen. President Eisenhower heeft de militaire gemoederen gesust en de onderlinge kritiek tot een gezonde wedijver weten te herleiden. Intussen zijn deze meningsverschil len toch van grote betekenis ook voor de strategie in Europa. Met het oog op het verzoek om nieuwe Nederlandse bijdragen voor de NA VO, zal men ze hier nauwlettend moeten volgen. ^/ANNEER kleine spaarders ge bruik willen maken van de nieuwe mogelijkheid om een huisje te bouwen, terwijl ze zelf maar een tiende van de benodigde bouwsom behoeven te storten, dan zullen ze toch nog goed op hun tellen moe ten passen. Minister Witte heeft daarmee een goed initiatief genomen, waarvan belanghebbenden evenwel een voor zichtig en verstandig gebruik moe ten maken. Zou ieder op eigen gelegenheid zijn plannen willen verwezenlijken, dan is hij nog altijd duurder uit, dan wanneer een groepje toekom stige bouwers er toe overgaat in gezamenlijk overleg aan hun plan nen gestalte te geven. De kosten besparing, die dan wordt bereikt, is zeer aanzienlijk. Tal van voor beelden kunnen dat bewijzen. Maar ook dan nog dienen ze voor zichtig te zijn, o.a. bij de keuze van architect, van aannemer, van bouw terrein, enz. Het is zaak, dat ze zich daarbij terdege laten voorlichten bijv. door de provinciale dienst van Wederopbouw en Volkshuisvesting, een gemeentelijke dienst van bouw en woningtoezicht of door men sen, die al meer met dit bijltje heb ben gehakt. De ervaring heeft immers geleerd, dat er tal van moeilijkheden kunnen onstaan, als zij maar op goed geluk af beginnen, zonder deskundige voorlichting. Het zou niet de eerste maal zijn, dat een dergelijk goed bedoeld plan mislukte, omdat het niet degelijk en voldoende is voor bereid. Wanneer de mensen van iemand zegqen: „hij boff." dan willen ze in de repel zijn verdiensten niet erkennen. v - (Advertentie) 55 In de jaarvergadering; van de Ne derlandse Katholieke Aannemers- en Patroonsbond, gisteren te Arnhem ge houden, heeft de scheidende voorzit ter, de heer R. H. Terlingen, kritiek geoefend op de te geringe vertegen woordiging van het bouwbedrijf in politieke organen, de Stichting van de Arbeid en de centrale .werkgevers organisaties. Het gevolg hiervan is. dat steeds weer regelingen voor hét bedrijfsle ven worden getroffen, zogenaamd dan in overleg met dit bedrijfsleven, die uitdrukkelijk de fabriekmatige pro- duktie als uitgangspunt hebben en daardoor te weinig rekening houden met de huidige gangbare produktie- wijze in het bouwbedrijf. De heer Terlingen pleitte voor een gezondere samenwerking tussen over heid en bedrijfsleven. De overheid, meende hij. heeft een controlerende taak bij de distributie var» materia len e.d. maar zij moet de onderne mers zoveel moegelijk vrij laten bij de toepassing van nieuwe bouwmetho den. Deze gedachten meende hij ove- Advertentie) ps De 20-jarige Haagse zweefvlieger j Wim Toutenhoofd heeft tijdens de training voor de wereldkampioen- schappen, die deze maand in Frank- I rijk beginnen, een doelvlucht uitge- I voerd van Teriet naar Hamburg. Voor zijn start had hij het sport- vliegveld Boberg ten oosten van de stad als doel opgegeven. Met deze vlucht heeft Toutenhoofd het nog geen maand oude record doelvlucht van 326 km geëvenaard en zich tevens een diamant verworven op het gou den brevetinsigne wegens het uitvoe ren van 'n doelvlucht van tenminste 300 km. Hij is de derde en jongste Nederlander die een doelvlucht dia mant heeft veroverd. Dank zij de straffe wind in de rug deed Toutenhoofd, ondanks niet al te sterke thermiek, slechts 5 uur over zijn tocht. Hij kwam aan boven Boberg met nog 1200 meter hoogte „over". volgens doktersvoorschrift dank zij Anton Hunink iisfc rigens terug te kunnen vinden in het beleid van minister Witte. Het vorstverlet noemde de heer Terlingen een van de belangrijkste problemen in de bouwnijverheid, die om een oplossing vragen. De gedach te om de ondernemers zelf een deel van het risico te laten dragen en de risico-premie dan te verlagen, acht te hij verantwoord. De nieuwe voorzitter van de bond, de heer J. Nelissen, heeft in ee' toe spraak hulde gebracht aan de ^eer Terlingen voor wat hij in het bc *ng van de bond heeft gedaan. De zeventienjarige dekjongen van 't Nederlandse vrachtschip „Haring vliet", P. de G. Groot is vermoede lijk verdronken nadat de sloep, waar in hij met twee andere bemannings leden zat, was gekapseisd. Het ongeluk gebeurde te Boucau na bij Bayonne. waar de „Haringvliet" in de monding van de rivier de Adour gemeerd lag. De sloep sloeg om bij 't oversteken van het havenkanaal. De twee andere inzittenden werden door vissers gered, waarna zij door brand weerpersoneel met behulp van kunst matige ademhaling werden bijge bracht. Het lichaam van de dekjongen is niet gevonden. Bestrijd UW PIJNEN met: Op de rijksweg Venlo-Nymegcn zijn twee Duitse trucks met oplegger met elkaar in botsing gekomen naby het dorp Bergen (Limburg). De chauffeur van een der trekkers met oplegger, die geladen was met ijzererts, de 43-jarige F. Endeman is in levensgevaarlijke gewonde toestand naar het ziekenhuis te Venlo ver voerd. Zijn vrouw en zijn 5-jarig zoon tje, die minder zwaar gewond zijn, moesten ook in het ziekenhuis worden opgenomen. Het gezin is afkomstig uit Muehl- heim aan de Ruhr. '.De materiële schade is zeer groot. De weg is met een bulldozer ont ruimd. vleeswaren en blikconserven voor zoutloos dieet rookvlees - gekookte tong - pro cureur - bacon zonder zwoerd - ham - snijworst - boterhamworst - gekookt mager spek - leverpas tei - soepballetjes - gebraden gehakt - knakworst - hamworst... die mag u ondanks uw zoutloos dieet gerust eten. Daventria vleeswaren en blikcon serven voor zoutloos dieet zijn door een speciale vinding (Ned. octrooi 74530) natriumvrij bereid, zonder keukenzout, hartig van smaak en normaal houdbaar. Verkrijgbaar in elke goede zaak voor fijne vleeswaren. De 32-jarige J. H. Allaart, assis tent aan de faculteit der wis- en na tuurkunde van de universiteit te Lei den, die in het hooggebergte van het Zuidfranse departement Ariege geologische onderzoekingen deed, is bij Gourbit in jen honderd meter diep ravijn gevallen en ernstig gewond ge raakt. Reddingsploegen rukten uit na dat de begeleider van de heer Al laart. de heer H. J. Zwart, eveneens uit Leiden, alarm had gemaakt. Om kwart over zeven arriveerden de red ders met de gewonde in Gourbit. Vandaar is hij naar het ziekenhuis te Tarascon gebracht. Naar het zich laat aanzien verkeert hij niet in levens gevaar. In Sliedrecht is de gemeentelijke overheid in conflict geraakt met de kerkeraad van de Christelijke Gere formeerde Kerk. Bij de plechtigheid ter gelegenheid van de intrede van ds. C. Smits was het gemeentebestuur, op uitnodiging van de kerkeraad, door een wethou der vertegenwoordigd. Niettemin", zo wordt in een verklaring van het gemeentebestuur gezegd, ontzag ds. Smits zich niet. tijdens de intree-pre- dikatie het gemeentebestuur te beris pen met betrekking tot de naam, die indertijd door de gemeenteraad met algemene stemmen werd gegeven aan een straat in de gemeente Slie drecht. Het college acht dit optreden zozeer in strijd met de normale rege len van fatsoen dat zij zich genoopt ziet de kerkeraad te verzoeken in den vervolge van uitnodigingen ver schoond te mogen blijven". De straat was genoemd naar mgr. dr. H. J. A. M. Schaepman. Ds. Smits is lid van de Staatkundig Gere formeerde Partij. Let op het label met loodje I Dit is uw gsrantii. De laatste tijd wordt in de dagbladen herhaaldelijk mel ding gemaakt van de tropos feer de onderste laag van de aardatmosfeer omdat me teorologen en andere geleer den voortdurend doende zijn meer gegevens daarover te vergaren. Het woord troposfeer betekent woelige luchtlaag en die benaming draagt ze terecht. Orkanen, tornado's en heftige stormen, die over het aard oppervlak razen, ontstaan en woeden in de troposfeer. De meteorologen ho pen meer over het ontstaan van der gelijke luchtstoringen te weten te ko men met behulp van weerballons, waarmee automatisch gegevens ver zameld worden over de hogere lucht lagen. De laatste jaren zijn in de Ver enigde Staten en andere landen grote aantallen van dergelijke ballons in de troposfeer opgelaten. De troposfeer strekt zich uit tot een hoogte van ongeveer 16 kilometer bo ven het aardoppervlak aan de eve naar en tot de helft hiervan aan de beide polen. Boven de troposfeer strekken zich de stratosfeer, de ionosfeer en de exosfeer uit tot een hoogte van onge veer 30 kilometer boven de aarde. De exosfeer zal voor het eerst tijdens het Internnationale Geofysisch Jaar 1957- 1958 worden binnengedrongen door de aardsatelllieten, die door de Verenigde Staten zullen worden gelanceerd. De troposfeer maakt nog niet 1/25ste procent uit van het totale volume van de atmosfeer, maar door haar grotere dichtheid bevat zij ongeveer vier vijf de van de hoeveelheid gassen, waaruit de atmosfeer is samengesteld. De allerlaatste onntdekking van de laatste jaren is wel het vaststellen van het bestaan van een jetstroom", een enorme windstroom, die de aarde omcirkelt. In het noordelijk halfrond blaast de jetstroom het gehele jaar door van west naar oost op een hoog te van 4,5 tot 12 kilometer en met een snelheid van 80 tot 480 kilometer per uur. De jetstroom ontstaat als ge volg van de algemene luchtcirculatie rond de aarde en oefent sterke in vloed uit op de weersgesteldheid, maar het hoe en waarom is tot dus ver nog niet geheel duidelijk. De commerciële luchtlijnen maken tegenwoordig nuttig gebruik van de jetstroom bij de vluchten van west naar oost, waardoor niet alleen de snelheid van de vliegtuigen wordt ver groot. maar ook de besparing op ben zine zeer belangrijk is. STAKING Om weer eens op een andere manier uiting te geven aan hun misnoegen hebben 300 arbeiders op een rubberplan- tage in Malayan besloten voor- lopig maar eens helemaal niet meer te praten, te lachen of te glimlachen. Ze zullen zijn I als robots, net zo lang tot hun bazen de drie mede-arbeiders weer hebben aangenomen, die zij enkele ringen geleden ont- sloegenomrlf"t ze tot een vak- bond waren '^getreden. Echt Een groot winkelbedrijf in de Ver. Staten heeft een nieuwe advertentie campagne op stapel gezet. In reus achtige annonces kondigt het een beloning van bijna 20.000 gulden aan voor degene, die de dader aanwijst van de moord, die in de advertenties met zoveel mogelijk gegevens wordt' verteld. Het gaat om de moordenaar van de directeur van een van de zetwinkels van het bedrijf, die op zekere morgen dood in zijn woning werd aangetroffen. Het detective-verhaal is niet ver zonnen. Een van de bedrijfsleiders werd namelijk pas geleden onder de zelfde omstandigheden echt in zijn winkel vermoord. Zeelui Het Amerikaanse Congres heeft een wetsartikel afgeschaft, dat be paalde, dat marine-mensen per sé eerst moesten hebben gevaren om in aanmerking te komen voor pro motie. Men heeft de bepaling ge schrapt uit de overweging, dat de zeemacht op het ogenblik tal van mensen in dienst heeft, die zo ver schrikkelijk gespecialiseerd werk verrichten, dat ze nooit de tijd heb ben om naar zee te gaan Kappers De nationale federatie van kap pers in Engeland heeft vastgesteld, dat de Britten in het algemeen wei nig op hebben met hun Figaro's. On geveer 63 van de 100 vrouwen gaan nooit naar de kapper, en 15 van de 20 mannen merken nooit wanneer hun vrouw of meisje het haar heeft zeggen, dat ze het kapsel niet mooi vinden. Aldus de president van de federatie. Veelvraat De Engelse mijnwerker Joe Steele is wereldkampioen pa- tates-friteseter geworden door 29 zakjes pataten in 62 minu ten naar binnen te werken. W eldoenster Mej. Minnie Mangum, een onge trouwde Amerikaanse dame van middelbare leeftijd, stond bekend om haar vrijgevigheid aan sociale instel lingen waardoor zij zich in de loop der jaren een unieke reputatie als weldoenster had opgebouwd. Deze reputatie heeft ernstig gele den, nu zij terecht moet staan op verdenking van verduistering van welgeteld 2.884.957 dollar ten na dele van haar werkgever, een grote aannemersfirma. Vrij Op hun vrije dag waren 54 politie agenten uit Tokio in de beste stem ming de stad uitgegaan om de bloei ende kersenbongerden te bewonde ren. Maar onderweg kregen enigen van hen ruzie met een aantal bur gers, die ook op weg waren naar de kersenbloesem en weldra ontspon zich een man-tegen-man-gevecht, waaraan iedereen deelnam. De politie gebruikte jiu-jitsu, de burgers bierflessen. De plaatselijke politie beslechtte de rel door alle vechtersbazen mee te nemen naar het bureau. HEREiLHöEGIÜv CZ 'P i=D hun vrouw of meisje het haar heeft weet met precies zijn maat laten opknappen. Van de 5 die het maar zijn hoofd heeft ongeveer wel zien, zijn er 3 die onmiddellijk deze vorm...! 55 Premier Nehroe van India heeft op een openluchtbijeenkomst in Bombay gezegd dat het volk van India met zekerheid wil weten of de V.S. en de landen van Europa de Portugese aan spraken op Goa ondersteunen. Dit is gemeld door radio Nieuw-Delhi. Sprekende over de gezamenlijke verklaring van de ministers van bui tenlandse zaken van de V.S. en Por tugal waarin het Portugese bezit van Goa gerechtvaardigd wordt, vroeg Nehroe zich af hoe het mogelijk was dat de V.S. verklaren Portugals stand punt te delen. Hij noemde de woor den van Foster Dulles „eenvoudig on gelooflijk. uit de mond van iemand die zo'n verantwoordelijke positie be kleedt". Nehroe zei dat India er nooit in zal berusten dat een vreemde mo gendheid een „bruggenhoofd" in India heeft. Bondskanselier Adenauer zal van 9 tot 15 juni een bezoek aan de Ver enigde Staten brengen. Het hoofddoel van dit bezoek is het in ontvangst nemen van twee eredoctoraten, nl. van de Yale-universiteit en de Mar- quette-universiteit in Milwaukee. Hij zal echter ook gedurende drie dagen in Washington niet officiële bespre kingen met president Eisenhower en minister Dulles voeren Adenauer zal op zijn reis vergezeld worden door de Westduitse onderminister van buiten landse zaken, Walter Hallstein. DONDERDAG 7 JUNI HILVERSUM 1 402 m - KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V. d. huisvr. 9,35 Waterst. 9,40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10,30 Morgendienst. KRO: 11,00 V. d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Angelus 12,03 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. d. boeren 12,40 Gr. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Sopr. en piano 13,40 Orgelspel. NC RV: 14,00 Bondsdag Ned. Christen-Vrou wenbond 14,45 V. d. vrouw 15,15 Strijk- kwart. 15,45 Gram. 16,00 Bijbeloverden king 16,30 Kamermuz. 17.05 V. d. jeugd 17.35 Gr. 17,40 Beursb. 17,45 Gr: 18.00 Lichte muz. 18,20 Vocaal ens. en soliste 18,45 Leger des Heilskwartier 19,00 Nws. en (Advertentie) verstopping1 neem weerber. 19,10 Gram. 19,20 Sociaal per spectief 19,30 Verkiezingstoespr. 19,45 Gr. 20,00 Radiokrant 20,20 Promenade ork. 21,00 90 Jaar zondagsschoolarbeid, klankb. 21.20 Orgelconc. 22,00 Gram. 22,10 Orgel- conc. 22.45 Avondoverdenking 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening. AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 Gym. 9,10 V. d. vrouw 9,15 Gram. 9,4o Morgenwijding 10,00 Gram. 10,50 V. d. kleuters 11,00 Kookpraatje 11,15 Lichte muz. 11,45 V. d. vrouw 12,00 Zang en piano 12,25 In 't spionnetje 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,35 Gram. 12,50 Uit het bedrijfs leven 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Promenade ork. 13,55 Beursber. 14,00 Pianoduo 14,30 Klaver vier, hoorsp. 15.05 Gram. 15,15 V. d. zieken 16,00 Gram. 16,15 Voordr. 16,30 Gram. 16,45 V, d. jeugd 17,30 Dansmuz. 17,45 Regeringsuitz.Nederland en de wereld: Het maandelijks overzicht v. d. werkzaamheden der Ver. Naties, door mr. C. Schürmann, Nederlands per. manent vertegenwoordiger bij de Ver, Na ties 18,00 Nws. 18.15 Sportproblemmen 18.25 Theaterork. en soliste 19,00 Gespro ken brief uit Londen 19,05 Dansmuz, 19,45 V. d. jeugd 20,00 Nws. 20,05 Kamerork. en soliste 21,00 Nina, hoorsp. 22,30 Gram. 22,40 Journ. 22,50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. en act. of gram. 23,25-24,00 Lichte muz. BRUSSEL 324 m: 11,45 Gram. 12,30 Weerber. 12.34 Gram. 12,55 Koersen 13,00 Nws. 13,15 Orgelspel 14,00 Engelse les 14.15 Gram. 14,30 Franse les 14,45 Volksmuz. 15,00 Pianorecital 16,00 Koersen 16,02 Ka merorkest 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,15 V. d. kind. 18,15 Gram. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19.30 Rep. 20,00 Gram. 20.10 Moderne tijden 20,4o Verz. progr. 21,30 Moderne muz. 22,00 Nws. 22,15 Muzikale caus. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12.00 Gram. 12,30 ld. 13,00 Nws. 14,15 Gram. 14,20 Idem 15,00 Moderne muz. 15,45 Gram. 17,00 Nws. 17,15 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Hoorsp. 21,30 Gram. 22,00 Nws. 22,15 Kamermuz. 22.40 Gram, 22,55 Nws. DONDERDAG 7 JUNI NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. VARA: 20,15 Spiegel der kunsten 20,40 Nieuwe methoden van ziektebestrijding, filmdo cumentaire 21,00 Gif, TV-spel. FRANS België: 16,45 Testbeeld 17,00- 18,20 V. d. kind. 19.45 Testbeeld 20.00 Act. 20,15 Nws. 20,40 Première Nouvelle 21,30 Filmprogr. Daarna wereldnws. VLAAMS België: 19.15 Testbeeld 19,25 Gram. 19.30 Openingsbeeld 19,31 V. d. jeugd 19,36 Nws. 20,05 Speelfilm 21,25 Filmprogr. 22,15 Journ. 31) ,,Het is toegestaan. Kies met wie I wilt ge vechten? Ik zelf kan niet met I U vechten, want de koning vecht niet behalve in tijd van oorlog." Het sombere oog van Twala ging langs ons en ik voelde dat het een ogenblik op mij rustte. De angst sloeg mij om het hart. Wat te be- ^óien .hij mij koos om mee te hfol1 Welke kans zou ik hebben tegenover een wanhopige wilde, zes n?Ü,, c? Y'T duim hoog en breed in proportie. Ik kon evengoed dadelijk zelfmoord begaan. Haastig vormde ik «et plan het gevecht te weigeren, ook n.iZ„0Uj'k verjaagd worden uit Kukua- 'a™: "et is, meen ik, beter om ver- h ij worden, dan in vier stukken genakt door een strijdbijl. uW?la begon te spreken en wendde zien tot sir Henry: „Wat zegt ge. zul- ifP W1J eindigen wat wij vandaag zijn Pegonnen. of zal ik u een lafaard tnoeten noemen?" ..Neen," zei Ignosi haastig, „ge zult biet met hem vechten." O ..Niet? Is hij bang?" Ongelukkig verstond sir Henry deze opmerking, het bloed steeg hem naar de wangen en hij zei: ,,Ik zal met hem vechten; hij zal zien of ik bang ben". ,,In 's hemelsnaam", riep ik, ,,waag uw leven niet tegen dat var een wan hopig man. Iedereen, die u vandaag zag, weet dat gij dapper genoeg zijt". ,,Ik zal met hem vechten", was het enigszins knorrig antwoord, „niemand zal mij een lafaard noemen. Ik ben gereed", en hij stapte vooruit, zijn strijdbijl opgeheven. Ik wrong mijn handen over dit waagstuk, maar hij was tot dit duel besloten en ik kon hem er natuurlijk niet van terughouden. ..Vecht niet, mijn witte broeder", zei Ignosi en hij legde zijn hand vriendschappelijk op de arm van sir Henry, ,.ge hebt genoeg gevochten en het zou mijn hart in tweeën snij den indien gij door zijn handen moest vallen" ,,Ik zal vechten, Ignosi" was het antwoord. ,,Het is goed. Ge zijt een dapper man. Het zal een goed gevecht zijn. Twala, de olifant is voor u gereed". De oude koning lachte wild, stapte vooruit en keek Curtis aan. Een ogen blik stonden ze zo en het licht van de ondergaande zon bescheen hen en zette hen als het ware in vuur. Ze vormden een paar, dat tegen elkaar was opgewassen. Daarna begonnen ze met opgeheven bijl om elkaar heen te lopen. Plotse ling sprong sir Henry vooruit en bracht een verschrikkelijk slag toe aan Twala, die op zij ging; zo hevig was de slag, dat hijzelf bijna het even wicht verloor, een omstandigheid, waarvan de tegenpartij direct voor deel trok. Zijn bijl boven het hoofd zwaaiende, liet hij die met ontzetten de kracht neerkomen. Mijn hart sloeg mij tot in mijn keel; ik dacht dat de zaak reeds was geëindigd; maar neen met een snelle opwaartse beweging van de linkerarm, bracht sir Henry zijn schild tussen de bijl en zijn lichaam, met het gevolg, dat een hoek van zijn schild werd afgesla gen, de bijl viel op zijn linkerschou der. maar niet krachtig genoeg, om ernstig kwaad te doen. Het volgend ogenblik deed sir Henry weer een slag, die door Twala eveneens op zijn schild werd opgevangen.Daarna volgden sl^g op slag, die op de schil den werden opgevangen of ontwe ken. De opgewondenheid werd groter; het regiment, dat de strijders omring de, vergat zijn discipline en de man nen kwamen nader en ze slaakten kreten bij iedere slag. Juist op dat ogenblik kwam Good, die bij mij op de grond lag, bij uit zijn bezwijming, hij ging opzitten en zag wat er ge beurde. In een ogenblik was hij op en op mijn arm leunend, hinkte hij op het ene been naderbij en riep sir Henry bemoedigende woorden toe. Flink zo, oude vriend! Dat was een goede!" enz. Op dat ogenblik had sir Henry weer een nieuwe slag opgevangen op zijn schild en nu viel hij uit met al zijn kracht. De slag ging door Twala's schild heen, ook door het pantser en trof hem in de schouder. Met een gil van pijn en woede gaf Twala de slag terug en wel zo hevig, dat hij door de steel van de bijl van zijn vijand heenging en deze in het gezicht wondde. Een kreet van angst ging er op, toen een stuk van de bijl van onze held op de grond viel. Twala hief zijn wapen en vloog met een schreeuw naar hem toe. Ik sloot mijn ogen. Toen ik ze weer opende, zag ik dat sir Henry's schild op de grond lag en dat hij zelf zijn grote armen om Twala's middel geslagen had. Met al hun machtige spieren vochten zij thans voor het dierbare leven en voor de nog dierbaarder eer. Door een goed geslaagde beweging wist Twala de Engelsman om te werpen en nu kwamen ze beiden op de grond te recht. Twala beproefde om Curtis met zijn bijl een slag op het hoofd toe te bren gen en Curtis trachtte het mes. dat hij getrokken had, door de wapen rusting van de ander te steken. Het was een ontzettend gevecht en akelig om te zien. „Grijp zijn bijl!" riep Good en het scheen dat onze kampvechter hem hoorde. Althans hij greep naar de bijl en over elkaar rollend, vochten zij er om als jonge katten. Plotseling wist sir Henry het wapen te bemachtigen en met een ruk maakte hij zich los. Een seconde later stond hij overeind het bloed stroomde uit de wond in zijn gelaat. Ook Twala was opge sprongen en trok nu zijn mes. Het was groot en sterk en werd met krachtige hand gedreven in de rich ting van sir Henry's borst, maar het staal van het pantser bood weer stand. Nog eens kwam hij op hem af. maar onze grote Engelsman ver gaarde nu al zijn krachten en de grote bijl met beide handen rond zwaaiende boven zijn hoofd, sloeg hij er op los. Er klonk een kreet uit duizenden mon den. Twala's hoofd scheen van zijn schouder te springen; daarna viel het en rolde langk de grond tot voor de voeten van Ignosi. Een seconde nog stond het lichaam; met een doffe val kwam het daarna op de aarde en de gouden band om de nek viel rinkelend op de geplaveide grond. Uitgeput door vermoeidheid en bloedverlies, viel sir Henry naast het lichaam van de dode koning. Dadelijk lichtte men hem op en vele handen brachten wa ter om daarmee zijn gezicht te be sprenkelen. Na een minuut werden de grijze ogen geopend. Hij was niet dood. Juist toen de zon onderging, stapte ik naar de plaats waar Twa la's hoofd lag in het stof, maakte de diamant los, die er om was bevestigd en overhandigde die aan Ignosi. „Neem hem", zei ik. „wettige ko ning van de Kukuana's, koning door geboorte en door overwinning." Ignosi bond de diadeem om zijn hoofd. Daarna plaatste hij zijn voet op het lichaam van zijn onthoofde vijand en hieTd een rede, welke een triomfzang geleek en die ik slechts met moeite goed weergeven kan. „Nu", zo begon hij, „is onze op stand geëindigd in victorie. In de morgen stonden de onderdrukkers op en rekten zich uit, zij honden hun harnas aan en maakten zich klaar voor de oorlog. Zij stonden op en zwaaiden hun speer; de soldaten zei den tot de kapiteins: komt, leidt ons de kapiteins riepen tot de koning: bestuur de slag. Ze lachten in hun hoogmoed, twintigduizend man en nog eens twintigduizend man. Hun plui men bedekten de valleien als de ve ren van een vogel zijn nest bedekten; zij schudden hun schilden en juich ten, ze schudden hun schilden in het zonlicht. Zij waren begerig naar de slag en waren vrolijk. Zij kwamen op tegen mij: de sterken onder hen lie pen snel om mij te doden; zij riepen: Ha! ha! hij is als een, die reeds dood is. Daarna adèmde ik op hen en mijn adem was als de adem van de wind cn ziet: zij waren niet meer. Mijn bliksemstralen doorboorden hen; ik verslond hun sterkte met het V2e_- licht van mijn wapenen: ik wierp hen op de grond met de donder van mijn gejuich. Zij werden verdreven zij werden verstrooid zij waren ge gaan als de nevels van de morgen. Zij zijn voedsel nu voor de gieren en de vossen en de plaats van de slag is gedrenkt met hun bloed. Waar zijn de machtigen, die deze morgen opstonden? Waar zijn de trot- sen, die hun speer zwaaiden en uitrie pen: hij is als een man, die reeds dood is? Zij hebben het hoofd thans neergelegd, maar niet in slaap. Zij zijn vergeten; zij zijn de duisternis ingegaan; zij wonen op de dode man nen; anderen zullen hun vrouwen wegleiden en hun kinderen zullen zich hunner niet herinneren. En ik! De koning gelijk een ade laar »ieb ik mijn nest gevonden. Ziet, ver heb ik gevlog enin de nacht, nu ben ik teruggekeerd tot mijn jongen bij de dageraad. Stel u onder mijn vleugelen, o volk, en ik zal u troos ten en u zal geen schrik worden aan gejaagd. Nu is het de goede tijd, de tijd van buit. Mij is het vee op de ber gen, mij zijn de maagden in de kra len De winter is voorbijgegaan met stormen, de zomer is gekomen met bloemen! Nu zal het kwaad zijn ge zicht bedekken en genade en blijd schap zullen in het land wonen. Verheug u. verheug u, mijn volk! Laten alle rterren zich verheugen, dat de tirannie onder de voet is getreden en dat ik de koning ben". Ignosi hield op en uit de verzamel- d menigte kl nk hot cn d:öp~ en zware too»*; „Gij zijt de koning!" 'W-rdt vervolgd).

de Stem | 1956 | | pagina 5