Zeeuwsch-Vlaanderen is paraat de verkiezingsstrijd voor KATHOLIEKEN TONEN EEN OPVALLEND GOEDE GEEST Geestdriftige manifestaties Looddieven gestraft door de politierechter Middelburg Z-l laanderen Uitbundige jubileumviering v.v. „Sluiskil" SU BOK OP HOGE POTEN Zeeuwse koe top-producent Dronkcn fietser en ruziënde vrouwen Middelburgse gemeentebestuur maakte een kleine tournee Diensthoofden maakten de reis mee Veilig Verkeerheef.: bestuur voor Zeeuws distriet Waieherse kinderen deden verkeersexameu Verkeerde hoed op een feesthoofd K VP-forumavond te Stoppeldijkc II altheren MIDDELBURG Kloosterzande beleeft op 12 juni zijn derde rundveefokdag Betere kwaliteit VLISSINGEN Zutd-Beveland AXEL Vele fraaie geschenken aangeboden Opvoering der controle eerste vereiste Hoogwaterstanden AGENDA Heden Morgen DAGBLAD DE STEM VANJS^OENSDAG 6 JUNI 1956 Vergeleken by de stemming van vier jaar geleden is de verkiezings- sfeer onder de katholieken van Zeeuwsch-Vlaanderen thans opval lend levendig. Overal zijn activi teiten, overal zijn bijeenkomsten. forums, die druk bezocht tcordott (op een enkele uitzondering na) en wat het meest opvalt is de strijd vaardige geest die vooral de jonge ren thans kenmerkt. De bijeenkomst te IJzendljkc, waar prof. Romme sprak, was een «eest- driftige manifestatie, waar katholie ken uit geheel Zeeuwsch-Vlaanderen en zelfs van de overzijde der Schelde, uiting gaven aan hun overtuiging. De zaal was niet gewoon vól. maar ze puilde uit. Langs de wanden hadden zich de luisteraars opgesteld en In de gang was het zelfs bomvol, Het orkest ,,De optimisten'' uit Sas van Gent had bijna geen plaats meer. Jammer was dat dit orkest weinig gelegenheid had tijdens de bijeen komst op te treden, want het was uiterst noodzakelijk zich aan het tijd schema te houden. Het meisjeskoor van de heer Cornells kwam daardoor helaas helemaal niet aan bod. Dat kan in Zeeuwsch-Vlaanderen nu een maal niet anders: wellicht zal ooit eens het tempo om de laatste boot te halen overbodig zijn: als de vaste oeververbinding een telt is! De tot nog toe gehouden grote" verkiezingsbijeenkomsten in Zeeuws- Vlaanderen (Sas van Gent en IJzen- dijke) waren geweldige successen: stampvolle zalen en een verheugende geestdrift. Nu zijn er nog twee bij eenkomsten. Aan de vooravond van de verkiezing, op dinsdag 12 juni, zal te Sluiskil om 7 uur een open luchtmeeting gehouden worden en op dezelfde avond, om 8 uur. spreekt te Hulst minister Cals. Op beide meetingen spreekt ook de Zeeuwse kandidaat J. van Dongen. ONDERWIJSZAKEN De bijeenkomst te Hulst moge de zelfde belangstelling trekken als de voorgaande. De figuur van minister Cals spreekt in dit gebied toch sterk tot de kiezers: men weet van zijn succes inzake de kleuteronderwijswet en het belang van de onderwijsporte- feuille wordt in dit grensgebied, waar de schoolstrijd in België bijna als 'n gebeurtenis in eigen huis wordt aan- Dinsdagmorgen stond B. G. uit Mid delburg voor de Middelburgse pol! 'e- rechter, verdacht van het rijden op een rijwiel, ..onder zodanige invloed, dat hfj niet in staat moest worden ge acht een rijwiel naar behoren te be sturen". Dat G. ook nog geen top lichten voerde, zal hem nog wel voor de kantonrechter brengen.... G. had op »i)n eigen wi)ze deelge nomen aan de viering van de Konin ginnedag, zo verklaarde hU, hetgeen hieruit bestond, dat hij zicb door ver schillende lieden liet trakteren.,,. „U bent reeds zeventien keer ver oordeeld!" baste de officier tot G., die een klein beetje''doof is. „Zeven tien?" informeerde G. met gepaste belangstelling, waarbij hij het hoofd een weinig schuin hield, aldus een grote bereidwilligheid uitdrukkend. Drie-en-twintig keer!" verhief thans do politierechter zijn stem; het bleek, dat de officier nog enkele ke ren over het hoofd had gezien,. Nadat de officier twee weken gevang had geëist, was G.'s laatste verweer: ,,D'er was geen sterveling te zien in Vlissingen". Toen de politierechter conform vonniste was voor G. het dubbele dozijn vol en voor de Justitie de maat. Mej. J. M. uit Arnemuldcn liet thans verstek gaan. Toen de 23-jarige mej. N. de N., thans getuige, in de vroege morgen van 21 april flarden van een ruzie opving tussen haar zuster en J. M., repte zij zich on- middell k derwaarts. De dames had den een meningsverschil over het vegen van straatvuil. Mej. M. haast te zich om haaf bezem Voor een doel te gebruiken, wars van de oorspron kelijke bestemming. Met onverwachte vaardigheid liet zij het huishoudelijke werktuig thans neerkomen op mej. de N., die teneindp aan een verdere bewerking te ontkomen haar lichaam buiten het bereik van de bezem plaatste. Mej. J. M. zal Oen boete van ƒ25.— (subs, dagen) moeten betalen. (Conform). gevoeld, beter dan waar ook begre pen. Sjef van Dongen's uitdaging aan de P.v.d.A., om die schoolstrijdkwes- tie in hun propaganda te betrekken (gedaan te Sas van Gent, tijdens het Jongeren-appèl) 19 slechts eenmaal, en dan nog onbevredigend, beant woord. Een socialistisch propagan dist zei erover „daar praat ik niet van, Ik bemoei me niet met buiten landse politiek". Maar even later, zo vertelde de heer van Dongen, wees hij. zogenaamd om de gevolgen van katholieke politiek aan te tonen, op Frankrijk cn Italië. Over de rechten en vrijheden van het bijzonder onderwijs heeft katho liek Zeeuwsch-Vlaanderen zijn eigen bepaalde mening en het zal daarom de gelegenheid aangrijpen om minis ter Cals voor diens werk op dit ter rein even hartelijk hulde te betuigen als het te IJzendiike prof. Romme en lr. van Meel deed, die voor het recht der katholieke boeren opkwamen toen de Braakman verdeeld werd! Rembrandt-expositie ill prov. bibliotheek Gistermiddag Werd in de prov. bi bliotheek te Middelburg een kleine maar selecte Rembra rulttcntouit stel ling geopend. Ze bestaat uit prachtige reproductie» van tekeningen, de z.g- Rembrandt-bijbel en een schitterende collectie boeken over dit schilder genie. De expositie, zoals altijd gratis open gesteld, duurt de hele maand juni Zeeland is thans een district - één van dc achttien in den lande - van de landelijke vereniging voor Veilig Verkeer. Voorzitter van het Zeeuwse districtsbestuur is de heer É.Vlsseher uit Middelburg, secretaris-penning meester Is de heer A. Borrle uit Goes, terwjjl mr, W.F.P.Kurta uit Middelburg als bestuurslid aan het dagelijks bestuur is toegevoegd. Vi- ce-voorzltter is de heer K.Reinders uit Tcrneliaen en tenslotte is de heer J.Erancke uit Goes nog benoemd als bestuurslid, J In Zierikzee wordt thans hard ge werkt aan de oprichting van een vereniging. Terneuzen! welke afdc- llhg kort geloden werd opgericht, is reeds bloeiende en telt thans 150 leden. Het doel van de nieuwe indelingen met districten is rviet de afdelingen hun zelfstandigheid te ontnemen, 1 doch te komen tot een gelijkgerichte j propaganda. Het districtsbestuur heeft dus een coördinerende taak. De voorzitters van de districten zijn tevens lid van de verbondsraad. het „hoogste" college van Veilig Verkeer ih Nederland. Evenals twee jaar geleden, en *e- dcrom bU stralend weer, heeft het Middelburgse gemeentebestuur waaronder ook dc raadsleden vallen met dc hoofden van dienst en ve len in he' gezelschap van hun dame, een tournee gemaakt langs gemeen telijk bezit. Zo konden de raadsleden, naar een lid van B. en W. ons zeide. eens zien waar het geld, dat zij vo teerden, gebleven is. Het eerste bezoek gold ditmaal de z.g. Gasthuiskerk, die in gebruik is bij de Chr, gereformeerde gemeente. Dit bouwwerk is, zoals ir. Lussar.et toelichtte, in 1497 gebouwd als kapel bij het Gasthuis, dat omstreeks 1860 afgebroken is. In de loop der jaren verviel de kapel sterk, maar thans is zij waardig gerestaureerd en mis schien nog wel mooier „uit de vêrf gekomen", dan ooit het geval was. Het portaal der kerk met zijn mooi kruisgewelf zal straks aan de voor genomen verbreding der Lange Delft ten offer moeter. vallen, maar waar schijnlijk zal het dan naast de kerk, doch dan als een loos geval, weer opgetrokken worden. SCHOOL-AANBOUW GEOPEND. Van de gelegenheid, welke deze tournee bood, maakte de burgemees ter gebruik, om de aanbouw der Ulo-school aan de Dam, die juist klaar gekomen is, voor geopend te verklaren, waarr.a het lokaal en de aula daarboven vluchtig bekeken werden. INDUSTRIE-TERREIN Daarna reed men raar de oostgrens der gemeente om het nlcuw-ontwor- pen industrie-terrein aan de Kle- kerskerkseweg cn de Acne te bezich tigen. Momenteel ii het ongeveer 20 h.a. ^rote tef Ceir.'dog welland cn en dele grondgebied van Arnemuldcn. Grenswijziging zal hier echter op geen bezwaren stuiten van Arnemüi. dens kant, maar de onteigening der gronden, die bij drie eigenaars In gebruik zijn, zal nog wel wat voeten in de aarde hebben. DE DURE LOSWAt. Het gezelschap werd toen vervoerd naar 't „peulvruchtencentrum", waar allereerst dé nieuwe loswal vnn 120 strekkende meter werd bekeken, Advertentie) waarvan het aanbrengen f 240.0000,— heeft gekost; wel betaalde het be stuur van dit „centrum" er f 60.000,- aan maar de rest was toch ook nog geen peuleschllletje! In het kantoor, dat werd ingericht in een Duitse bunker, was de heer P. Bom de gastheer. Die haalde een stukje historie op en zei het niet te betreuren dat men boven Goes aan Middelburg de voorkeur heeft ge geven; wel lag dé bijdrage van 60.000 gulden 't bestuur zwaar op de maag. Mocht er weer eens onderhandeld worden met het gemeentebestuur, dan zou het beter op zijn tellen passen. Overigens was hij blij zijn gasten te mogen ontvangen; hij onthaalde ze op een kop koffie en leidde ze daarna in het gebouw rond. waarbij vele auto riteiten de kans benutten om te on derzoeken hoe zwaar ze wogen! Zelfs de vice-president der recht bank, die dagelijks met de weeg schaal van Vrouwe Juslltla omgaat, zagen We de bascule bestijgen. Nadat een kijkje was genomen in het z.g. Engelse kerkje zijn de sport velden in aanleg een oppervlakte van zeven h.a. vervolgens aan een inspectie onderworpen, Enkele vélden zijn zover dat Ze van het najaar in gebruik kunnen worden genomen, dan komt ook de sintelbaan gereed. Jam mer genoeg, zei de directeur van Ge meentewerken, komen de kleedloka len nog niet klaar dit jaar. Ook van de tribune was nog slechts een klein deel te zien. DOMBURG EN ORANJEZON. Te Domburg verenigde men zich aan een welvoorziene koffle-tafel, waar de burgemeester een korte .peech hield, die beantwoord werd door het oudste raadslid, de heer v. Loo. De burgemeester zei o.m. dat in dien men eens een tocht ging maken om aan te wijzen wat er nog geschie den moest, deze dan misschien een minder prettige Indruk zou achter laten dan deze, waarmee allen het eens waren. Node verliet men deze „dishoek", om een stevige wandeling te maken door het waterwingebied bij Oranje zon en het laatste bezoek goldt het park Toorênvliêdt, waar men kon zien hoe mooi bet openluchttheater thang geworden is, Rond vierhonderd kinderen, allen leerlingen van lagere scholen np Wal cheren, hebben maandag in Middel burg het praktische gedeelte van liet verkeersexamen - pér fiets - afge legd. Hun handelingen werden streng gecontroleerd door leden van de ver- keersgroep van de gemeentepolitie en andere agenten. In de morgenuren waren het leer lingen van Middelburgse scholen, die hun verkeerstechnische bekwaam heid toonden, 's Middags kwamen de scholen van verschillende dorpen, w.o. Nieuw- en St. Joosland, Veere, St. Laurens, Koudekerke, Domburg en Ritthcm aan bod. Van de examen-commiSsto, die in de Schouwburg zetelde, vernamen wij nog, dat thans stappen worden ondernomen, om ook de laatste school in Middelburg, waarop nog geen verkeersonderricht wordt gege ven, de school van de Geref. Ge meente aan de Verwerljstraat, in te schakelen. Tevens zal worden ge tracht ln het vervolg ook de leerlin gen van de school voor B.L.O. aan het examen te laten deelnemen. Hoewel de chauffeur van de vracht auto, waarmee zij iedere dag naar hun werk te Sluiskil werden vervoerd hen deze onderneming sterk ontraad de zetten de 32-jarlge zandstraler J.H. uit Vlissingen en de 22-jarige lasser J.J.E. uit Breskens toch door en werden dus betrapt, toen zy op het fabrieksterrein lood wegnamen. H., die een tijdje bij de 28-jarige opkoper J.V. te Middelburg in de kost lag, verkocht twee partijtjes aan zijn kostbaas, voor f 15,- en voor f 11,20. V. stond zodoende met de twee anderen terecht; hem werd schuldheling ten laste gelegd. V. werd veroordeeld tot drie we ken gevangenisstraf. Eenzelfde straf kreeg H., die voor een dergelijk ver grijp al eens eerder werd veroordeeld De jeugdige E. kreeg een boete van f 75,subs 15 d. en drie weken voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar. (AÏles conform de eis). Een andere loodliefhebber was de lasser D. van L. uit Vlissingen, die het op 7 april jl. te Sas van Gent op bladlood, eveneens eigendom van zijn werkgever had voorzien, 's Avonds reed hij met een scooter naar het terrein van de spiegelglas fabriek en vulde een zak met lood. Van L. zag eveneens de terugtocht versperd. De officier eiste f 60,- subs. 12 d., het vonnis was f 40,- subs. 8 d. JAPONSTOF De 28-jarige mevr. E.H.T. uit Mid delburg sloeg in een groot warenhuis in de Zeeuwse hoofdstad haar slag door een lap japonstof in haar tas te frommelen. „Het is volkomen onbegrijpelijk" vond de officier; het bleek dat mevr, H.T. haar zinnen was kwijtgeraakt na ontvangst van een brief van eèn fa milielid in nood in Indonesië. Het vonnis was f 40,- subs. 8 d., de eis f 60,_ subs. 12 d. KENNELIJKE KANT. Na afloop van een feestavond onder auspiciën van „De Maneblus sers" belegd in het Middelburgse „Mercuflus", zette de opperman K.O uit de Zeeuwse hoofdstad een voor hem onbekende hoed op het hoofd O. had zich volledig aan de feest vreugde overgegeven, zodat de staat waarin hfj verkeerde, enigszins aan de kennelijke kant was. Hij verwijderde de volgende mor gen de initialen uit de hoed en snoefde later in een café over zijn nieuwverworven bezit. Het pleitte ook niet voor O, dat de garderobe juffrouw hem op de onjuistheid in de bedekking van zijn hoofd had geattendeerd. Via een eis van f 60,subs. 15 d, werd het f 50,subs. 10 d. In het kader van dc propaganda voor dc K.V.P. organiseerde de af deling Stoppeldijk een forum-avond. In het forum hadden zitting de he ien A.Lockefecr, burgemeester van Hulst, J. van Dongen, burgemeester van Aardenburg. mr. Mes, lid van G.S., J. v.d. Voorde, districtsbestuur- dcr van de K.A.B., F.Vercauteren, burgemeester van Clingc. drs. Adri- aansens van Ruljmbéke, lid Vap de provinciale Staten en Lansu, propa gandaleider van de K.V.P. Als eerste, spraak de heer ïflafreu een propagandistisch woord. De di verse vragen die aan het forum werr den voorgelegd bewogen zich op zeer verschillend terrein. Zo kwam het ambtenarenpensioen ter sprake, de ouderdomswet, het Deltaplan cn na tuurlijk de vrije veren. Ook over de vrije loonvorming werd een hartig woordje gesproken. Deze vorm van gedachtenuitwisseling is voor Stop peldijk van zeer groot nut geweest. De fa. van der Oost te Terneuzen heeft in opdracht van Jolt's van den Akker Bergingsbedrijf tè Rotter dam écit bevpirtgsbok geproduceerd. Op de foto ziet men de circa 35 me ter lange poten van de bokklaar om aan het Zevenaarsdok te Ter- neuzen verscheept te worden. Op het terrein van H.A.A. Baron Collot d'Escury te Rlooaterzande «al op 12 Juni de Jaarlijkse rundveefok dag plaats vinden. Twee Jaar geleden organiseerde de nieuwe plaatselijke commissie naar eerste fokveedag welke een groot succes Is geworden. Vorig jaar is vanwege de Z.L.M. dagen deze keuring in alle stilte voorbijgegaan. Dit jaar zijn weer alle zeilen bij gezet, om het voor de veefokker en belangstellenden tot een leerzame dag te maken. Aan deze fokveedag kunnen gratis deelnemen alle veehouders uit de ge meenten Hontenisse en Vogelwaarde, behalve Ossenlsse. Deze plaats is in staat door de grote deelname jaar lijks zelf een keuring te organiseren. Tijdens de fokveedag is de gele genheid opengesteld niet stamboek vee of vee dat in het Rég'ster voor Jongvee aan het N.R.S. is ingeschre ven en minstens eenmaal gekalfd heeft in het stamboek te laten in schrijven. VEEL VERBETERD. De rundveefokkerij in het gebied van Hontenisse ên Vogelwaarde is dank zij het gebruik van de K.I. en enkele zeer goede particuliere stie ren in enkele jaren aanmerkelijk ver beterd. Het jongvee dat in deze streek wordt aangekocht om later als vaar zen weer te verkopen is van veel betere kwaliteit dan enkele jaren te rug, een groot gedeelte van deze kal veren, die de laatste jaren zijn aan gekocht in dit gebied, is volbloed. De vraag naar volbloed vaarzen was voor enkele jaren gering, doch nu dc meeste importerende landen uit sluitend stamboek of stamboekwaar dig vee vragen is hierin zeer veel verbetering gekomen, tn 1055 wer den uit het N.R.S, gebied circa 10000 stuks volbloed vee geexporteêrd tegen 4000 in 1954. In 1955 telde Zeeland bij het N.R.S 1645 leden, in januari 1956 steeg dit tot 1719 leden. Jammer dat in het gebied van Hon tenisse en Vogelwaarde met een gro te oppervlakte aan grasland en een vrij groot aantal melkvee, het aan tal leden aangesloten bij een melk- controlevereniging zo gering is. MELCONTROLE Op verschillende bedrijven is nog melkvee aanwezig met een produc tie die ver beneden het gemiddelde ligt. Een productie met 2000 kg melk per jaar te weinig, Is een achade- post van f, 400.- per jaar. Om te weten hoe de productie van de afzonderlijke dieren op een be drijf ligt, is melkcontrole dan ook het aangewezen middel. Verschillende veehouders, die nog maar enkele jaren met melkcontro le bezig waren, kregen een geheel andere kijk op hun melkveestapel dan voor die tijd. De kosten aan de melk controle verbonden, komen ruim schoots terug Wanneer men de ge gevens doelmatig gebruikt in het meerdere melkgeld dat men ont vangt en door de hogere waarde die het af te zetten overtollige jongvee heeft, vooral ook door export, waar bij hoge eisen aan de productie wor den gesteld. Zeeland is een provincie met veel akkerbouw en een geringe melkvee bezetting per bedrijf, maar heeft toch in totaal 20.000 stuks melkvee, waar van 27 pet gecontroleerde koeien een te laag percentage is. Tijdens de fokveedag zullen de pro ductiecijfers van alle deelnemende melkkoeien die lid zijn van welke controle vereniging dan Ook, be kend worden gemaakt. Alle melkkoeien die minstens drie maal gekalfd hebben ên die op de fokdag aanwezig zijn, doen mee in de productie klasse. RICHTLIJNEN. Ook zullen voor zover de tijd het toelaat alle inzendingen individueel worden besproken om zodoende een richtlijn te geven voor de juiste fok- richting, en ieder in de gelegenheid te stellen zijn kennis op gebied van exterieur te verrijken. Er zullen verschillende fokgroepen van 3 stuks deelnemen van een ei genaar die reeds zijn opgegeven, doch andere kunnen ook nog tijdens de keuring worden opgegeven. Zilveren jubileum bij P.Z.E.M. Op 2 juni J.l. was het 23 jaar gele den, dat de heer J. Kamermans ie Zoutclande, boekhouder le klas bij de PZEM ten kantore Middelburg, bij dat bedrijf in dienst trad. Maandagmorgen werd de jubilaris die vergezeld was van zijn echtgenote, ontvangen op het directiekantoor te Middelburg, waar hij, bij ontstentenis van de directeur, werd toegesproken dóór de waarnemend directeur, ir. H. Everwijn, die hem in hartelijke be woordingen dank bracht voor de aan het bedrijf bewezen diensten en de hoop uitsprak, dat de heer Kamer mans nog vele jaren zijn krachten aan de vennootschap zou kunnen geven. Een cn ander ging vergezeld van de aanbieding van de gebruikelijke enve loppe. Dés avöhds recipieerde de jubi laris te Zoutelande, waar vele collega's hun gelukwensen kwamen aanbieden. Namens het personeel werd bij monde van de heer P. Hoefkens een blijvehd aandenken aangeboden; ook de per soneelsvereniging bood door haar se cretaris de heer P. MaljeS, geluk wensen en een geschenk aan Voor mevrouw Kamerman» waren er bloemen. PROPAGANGA-AVOND K.V.P. Morgenavond houdt de afdeling der K.V.P. in „De Vergenoeging" een propaganda-bijeenkomst, waarop pa ter N.v.Rijn uit Venlo dezelfde rede zal houden als onlangs te VÜ6singen n.l. over het testament van Schaep- man en of dit heden nog van kracht is. Bovendien zal de actuele docu mentaire film worden gedraaid „Het land zegt neen", welke d<Pstrijd van de Bflgjschc. kgj^olieken.,,tégen 4e. il'd üd brengt. Geslaagd De heer H. van Aalst alhier slaagde voor het vakexamen hulpmonteur, afgenomen door de Stichting Vakopleiding Auto- en Mo torbedrijf. 'sdlper Arendskerke LICHT AANSLUITINGEN IN DE RAADSVERGADERING De gemeenteraad komt vrijdag avond 8 juni om half acht in open bare vergadering bijeen. Aah dé olrdê korht o.a. dè beëdi ging van een nieuw raadslid, de heer J.P.Lindenbergh; een wijziging van de gemeentelijke ziektekostenrege ling en de behandeling van een ver zoek om financiële medewerking voor een aansluiting op het net van de N.V. P.Z.Ë.M. ff'estdorpe RAADSVERGADERING Dinsdag 12 Juni komt de raad in opettb re vergaderins bijêch. De agen da bevat o.m. voorstellen van B. en \V. tot de bouw van zes woningen aan dc Singel; tot aankoop van een nieu we brandspuit; tot benoeming van een lijkschouwer ro tot wijziging van de verordening van de vleeskeuringswet. KERMIS De kermis alhier zal dit jaar gehou den worden op 8, 0 en 10 Juli. De ker- -Ms te sirooderpe «al. zoals andere jsren, niet na deze dagen, maar er (óór plaats hebben. Voor Strooderpe zijn de dagen 30 juni en 1 Juli vast gesteld. Dit in verband met de te hou den kermis te Philippine, die anders tegelijk met die van Strooderpe zou vallen. „THALIA" NAAR OOSTENDE Öp uitnodiging van het gemeente' bestuur van Oostende zal de muziek' cn zangvereniging Thalia op zondag 10 juni a s. een bezoek brengen aan deze Belgische kustplaats, teneinde al daar een uitvoering te geven in het stadspark. Het is voor deze vereniging rêeds de derde maal dat ze valt Oost ende een dergelijke vererende uitno diging ontving, om in dit toeristisch cêhtrufh haar kunnen te tonen. Steeds was êr een énorme belangstelling voor het concert. Behoudens de honderd jeugdige musici, kunnen ook de overige lêdèn deze reis meemaken Men hoopt ha het concert Brugge en Sluis te kunnen bezoeken. BOUW MARIAKAPEL In de afgelopen week is men onder leiding van pastoor Meeus begonnen met de bouw van een Mariakapelletje in het proeessiêpad. De KAB was de eerste om de han den uit de mouwen te steken, eh ver richtte met êëh' dertigtal mannen in de vrije avonduren reeds het voorbe reidende ^rflhdwgrk, 'Hét' kkpelletje, dat geïnspireerd is op de zgn. Hummeltjes, wordt ge plaatst juist achter de katholieke school. Aangezien met de bouw en de aanschaf van materiaal grote kos ten gemoeid zijn, zullen de propagan disten Van de Katholieke Actie, hui» aan huis steentjes trachten te verko pen. teneinde zo de nodige gelden bij een te brengen. Ai.-Jamteen. WONINGBOUW IN DE RAAD. Donderdagmiddag komt de raad vah onze gemeente bijéén. Op de agenda staat o.m. êeh verzoek van de Kath. E. Vlaamse Woningbouwvereniging om medewerking te verlenen bij de bouw van 20 woningwetwoningen die in de loop van dit jaar gebouwd tul len worden. Verder zijn er enkele subsidie-aanvragen en administratie ve kwesties. ZANGUITVOERING Het Steehse gemengd zangkoor St Caecilia gaf in het R.K. Jongenspatro- naat een zanguitvoering als dank 6an het gemeentebestuur voor de ont vangen subsidie. Het niet in groten getale opgekomen publiek heeft kunnen genieten van de mooie zang nummers. Croat tie Geslaagd Onze dorpsgenoot, de heer Alb. Dalmijn, ambtenaar ter se cretarie alhier, slaagde voor het exa- hreh gemêênte-administratie. Hontenisse BOOTTOCHT RODE KRUIS Zoals bekend organiseert het Ned. Rode Kruis een Zeeuwse boottocht voor invaliden.Aan deze boottocht, die wordt gehouden van 24 tot 30 juni a.s.. zal ook worden deelgenomen dool' twee Zieken uit de afdeling Hon tenisse, t.w, een uit de gemeente Hon tenisse en een uit de gemeente Vogel waarde. Hengstdijk BENOEMING Tot leidster van dc f.-k kleuterschool alhier is benoemd Mej. L.Mshu uit Kruiningen. Overslag AANRIJDING Bakker B. van Zuiddorpe reed door de Berdelébuurt om zijn klanten te willen, up een gegeven ogenblik swam net li-jarig dochtertje van de neer Meersman met de flets van de iióf gereden om de straat op te gaaft. Hoewel dc heer B hevig remde kon êeh aanrijding niet vermeden worden, nu meisje werd tegen de grond ge slingerd waarbij zij ernstig verwond werd. Geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. De bestelwagen werd beschadigd. AUTO TEGEN WONING Toen een Belgische autobestuurder zijn auto achteruit wilde rijden beging hij de fout op de voetrem te druk ken in plaats van het gaspedaal te nemen. Door deze verkeerde bewe ging kwam hij tegen de woning van de heer B terecht waar hij aanzien lijke schade tewjseg bracht. Peraoon- lijke ongelukken deden zich niet voor. Stoppeldijk AANRIJDING Bij het oversteken van de Provin ciale weg op het kruispunt te Rapen- burgtol werd de heer S. uit Huurt door een juist passerende personen auto gegrepen, De heer S. werd vrij ernstig aan het hoofd gewond en moest naar het ziekenhuis te Hulst worden overgebracht. Breskens K.V.P. - FORUM In het hotel van de heer de Millia- no alhier, hielde de K.V.P. een fo rum. Hieraan werd deelgenomen doör mr. dl'. Mes, ir. Dikatter en de heren van Dongen C. van Bêlleghem, W. Wetering», 'Th. AhdriesSêh êh Ch. Bukkens. Öp de verschillende vragen, die gesteld werden, gaf het forum uit gebreid antwoord. Een Vraag, met betrekking tot Uitkering van bedrijfs- oorlogsschade was de aanleiding tot meer Uitgebreide besprekingen. Be treffende Vergoeding voor de bedrij ven, die schade lijden door het ver leggen van de Veerhaven, werd mede gedeeld, dat rêchtSKündig hieraan niets te doen is. Moreel gezien zou er vergoeding moeten worden gege ven, maar men verwacht niet dat de regering hiêrtoê Zal overgaan. Ook het beruchte artikel 4 in de erfpachtsovereenkomst zal voor de waterstaat aanleiding zijn niet tot vergoeding der schade over te gaan, ofschoon het forum dit niet direct uitgesloten achtte, daar men de bui tengewone verzwaringen der zeewe ringen te danken heeft aan de a.S. verwezehlijking van het Deltaplan. Ook de vrije véren ontkwamen op deze évohd hiet aan een bespreking. De vragensteller kwam met het voor stel om de véren weer te belastëft, maar de inwoners vah 2. - Vlaande ren en dê Zeeuwse eilahdeh gratis vervoer te geven, Men vond het niet juist, dat een veer waar 2ovéel vreemdelingen gebruik van maken, allêen door éigen fflênsen moet worden betaald. Op de duur zou men. aldus het fo rum, toch tót èen vaste oeververbin ding moeten komên, omdat vérbin ding per schip het verkeer niet méér Zal kunnen opvangen. Of dit een brug of een tUhnél zou moeten zijn en de plaats waar dié zou komen, liet men aan de deskundi gen óver. Op uitbundige wijze vierde v.v. Sluiskil in haar clubgebouw „Hotel De Kroon" haar 25-jarig bestaan. Hel feest begon 's middags met een receptie door het bestuur, waar velen gebruik van maakten. Diverse geschenken wer den aangeboden en verschillende gelukstelegrammen werden bezorgd. De K.N.V.B. te 's-Gravenhage overhandigde met de gebruikelijke toespraak bij monde van de heer Lensen uit Axel, eén super-kwaliteit voetbal alsmede een plaquette. Doör de ZV.B. te Middelburg en v.v. Axel werd eveneens een super kwaliteit voetbal aangeboden, prach tige bloemstukken werden ovêrhan- In het Jaarverslag van de provin--ter het aantal geslachten met zeer ciale melkoontroledicnst staat dat dé gemiddelde produktie per koe sinds 1046 opgelopen ig van 4B48 kg per jaar tot 4823 kg In 1954. De gemiddelde melkgtft per koe Is in de provincie Zeeland, vergeleken met de andere provincies, het hoogati terwijl het vetgehalte van de Zeeuwse koeien op de 4de k 5de plaats ligt. Bij de afzonderlijke groepen zien we weer, evenals vorige jaren, dat de gemiddelde produktie bij de S-dlêren, dus bij het geregistreerde vee, het hoogst ligt en bij de F-kOeien, of het ongeregistreerde vee. het laagst. We kunnen dus hieruit de conclusie trekken, dat het van het grootste be lang is om een doelbewuste teeltkeus toe te passen. De produktie van de veestapel zal grotere kans van stij ging hebben, wanneer gefokt wordt met dieren van goede afstamming, die de produktie gunstig kunnen beïnvloeden. Dearom is het bi) aan koop van vee, dat voor de fokkerij bestemd is, een eerste vereiste om te kijken naar dê produktivitêlt van het dier zelf of bij jongvee naar de produktie. welke op het officieel af stammingsbewijs voorkomt. Hoe gro- goede productiegegêvèns in de af stamming is, des te meer zekerheid heeft men t.o.v, de fokwaarde van een bepaald dier. Het verschil in pro duktie bij dieren van dezelfde leeftijd kan buitengewoon groot zijn, Aan de hand van het cijfermateri aal wordt geconcludeerd, dat er nog steeds melkvee op sommige bedrijven gehouden wordt tot nadeel van de veehouder zelf. Wanneer een jonge koe het eerste jaar een slechte op brengst geeft, is men soms geneigd het dier hog een jaar aan te houden, in de hoop dat de produktie zal ver beteren. Een enkele keer gebeurt dat ook, maar in de meeste gevallen moet de produktie van zo'n dier op oudere leeftijd nog steeds met „slecht" worden gekenmerkt. In Zeeland bedragen de kosten voor de melkcontrole f 5,-. tot f 12,«- per koe per jaar. Deze geringe kosten mogen toch zeker geen beletsel zijn om aan de produktiecontrole deel te nemen. Zeeland is wel een akker- bouwprovinciê met veel bedrijven van 1 of 2 melkkoeien, maar op een aantal van ca. 20.000 stuks melkvee is ruim 27 jict, gecontroleerde koelen een te laag percentage. digd door de Compagnie Newlanaese de l'Azote te Sluiskil, v. v, Corn. Boys, v.v, Breskens, v.v. Koewacht eh diverse neringdoenden èn particu lieren van Sluiskil en Terneuzen. Van v.v. Ria. V,v, Hoofdplaat, v.v. Aardcnbrüg, v.v. Clinge en v.v, Ter neuzen werden gelukstelegrammen ontvangen. De voorzitter van de feestvierende vereniging, de héér Klaassén nam van deze gelegenheid gebruik om de di recteur van C.N.A. ir. Wate toe te spreken, en hem naméns bestuur en leden van v.v. Sluiskil oprecht te bedanken voor de steun die hij gedu rende de afgelopen 25 jaar aan de vereniging had geschonken, eh voor al voor het laatste jaar toen de ver eniging dreigde ten onder te gaan, Hij hoopte dat in de toekomst de naam Ir. Wats onafscheidelijk ver bonden zal blijven (het v,v. Sluiskil. Na dê receptie bracht de plaatse lijke muziekvereniging een serenade. De voorzitter dezer vereniging de heer Hoilegraaf noemde ih zijn toe spraak v.v. Sluiskil met de toneel vereniging „Sêmpre Avanti" en de plaatselijke fanfare de 3 meest op dé vóórgrond tredende culturele vereni gingen van Sluiskil, AAN DE FEESTDIS. Na dêzè serenade schaarden de feestelingen zich rondom een keurig versierde en rijk opgediende tafel. Alvorens, het feestmaal te beginnen sprak de voorzitter een kort woord, waarin hij zeide het voonemen te hebben gemaakt op deze 'êestverga- dering geen pluimpjes uit te zullen delen. Echter vóelde hij zieh ver plicht hieróp eèr. uitzondering tê moeten maken voor de familie Stock man, houdêr van het clubgebouw. Gedurende 25 jaar hêeft deze zieh voor de vereniging steds van de beste kant laten zien, nu ook weer op dêzê feestavond. De voorzitter bracht namens de ge hele vereniging de familie Stockman hier voor dank. Na beëindiging van het feestmaal werd een gedeelte van de tafels en stoelen opzij gezet en werd de avond verder volgmaakt met eên dansje, en voordracht en een spelletje Dit in alle opzichten geslaagde ju bileumfeest werd besloten, tot in de kleinste uurtjes, met een stevige handdruk van de léden voor het be stuur, Het is èf geweest! Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, donderdag 7 juni, de völgehde hoogwaterstanden: te Hans- weert om 1.18 en 13.50 uur, te Tér- neuzen om 0.44 en 13.11 uur en te Vlissingen om Ö.16 en 12.42. GOES Grand: Vrouwen op avontuur. MIDDELBURG Electro: Hêt mysterie der twee vrouwen. Vlissingen Aihambrat The Benny Goodmen-stofy. TERNEUZEN Luxor uur: Quo Vadis. OOSTBURG Ledel-theater S uuf: De metrius en de Gladiatoren. gAS VAN GENT Olympia S UUr: Cy- clus voorstelling. MIDDELBURG De Vergenoeging S uur; KVP-bijeenkomst met films en lezingen. ANTWERPEN Kon. Vlaamss Opera. a uur: Fidelio. GOES Grand: Een meisje voor dag ert njelit. VLISSINGEN Alhambra: Phlfft. Stormvli de eerstt zelfde h natuutvt ueerstoe I bied van\ IJsland sche Oef vrijwel fll storm "li ter nil hi en de sto een grot west of genoeg Naast vloeden is| toneel hunl anders op zwaar getij of Spul. D(| doende belj deel dié mt| tische geg^ te zetten niet verwa nieuwe mal De stoftnvlg land in het i van 1894 of hier de goedêl king met 199 waarneming, L en Bergen op] stad daara&n bij dieneh. Vd naaste hoogsl die in 5 verScf ste zijn dus gevolg van zg Wordt voor T gel gevolgd, basis geven daan immersL dan blijkt, dj de jongste slrf door 16 óf 56 dan in 1906. V houden aan d| welk jaar da 52.5 bedragen De dijken hl genoeg moetl waak- of ovl stormvloed al staan. Dit is l het geval gev veel met muu kort zal in del ning moeten zal dan vermc met gemiddeld De tweede J door wat als f aangeduid. HetL Zeeland en Zuil Noordbiabant I toe behoort ooi daar het Haril daarvan is. wol gerangschikt, II Holland gelege echter maar h( bereikt wordei Haringvliet is Gingen er lil boven de 500, verminderd to Was de gemid< ari 1953 in Z plaatsen van reede, Hellevot Willemstad, M Mond der Don; Een vaste bepaald jaar rerf, die zeer zouden kunnen niet reeds eei niet te ontdek dat de cijfers sen vrij nauwe nauwst voor S lemstad, die in 1952 binnen 5 wijst op een stand in deze de cijfers van 485. dus een is dat van 307 t dus van 75. H minder hevig se stromen. In deze grens methode gevoi lijking van 195' stand, die voc gelegen plaatsa levoetsluis vie berge Sas reet Zwaluwe en IV de invloed var rivieren zich en voor Willen later, meer pla sen hadden dai hogere stend ve deld 47.7 hoge: een zekere ovei ken aan de staf gepast moeten lang niet overa meerderd met hoging van 48 Hierop vol; benedenrivieren Nieuwe en Oude IJsel, Noord, wede. Een Plaatsèn in dit de tot en met wede tot Gorinc "en. Göt-eufh 1 blijven; het beh sen, die in 195 hadden. Het lg °°rd; het had ontzaglijke ma zelfs Cen stand de jongste stol met haalde, n i °P. dat Hoek v sluis, vlak bij maximum hadc overige in 1916. daarin, dat in 1 binnen gelegen Perwater van d< Na Vlaardirtgén meer groot gene sluis en Hoek uit te komen. op

de Stem | 1956 | | pagina 2