De Groothertogin van Luxemburg op bezoek in Nederland 3? DE DOOD OP DE WEG Duizenden begroetten de vorstelijke gasten ,1k had pistool nodig KIND DOODT HAAGSE AGENT MET BIJL JOHN HARDING IN LONDEN Eerste Kamer akkoord met tweede T.H te Eindhoven OPLOSSING SAARKWESTIE OPENT VELE PERSPECTIEVEN Saarland wordt op 1 januari al bij Duitsland gevoegd MIJNSTAKING IN BELGIE Trouwlustige Zaandamse strandde in Reusel SS MEER! DAGBLAD VOOR ZEELAND Witid verstoorde bijna protocol Bijna werd tweede politieman door de knaap neergeschoten Verslagenheid in het Haagse corps HENGELAAR OP PRUIKEN Noodzaak nergens bestreden Hogere temperaturen Ketclontploffing in. Egyptische fabriek Vijftien doden Peron-sabotage in Argentinië Ministerraad EGKS Vraagstuk tarieven binnenscheepvaart Moezelkanalisatie volledig akkoord Uitbreiding van gemeenschappelijke markt tot overzeese gebiedsdelen Nieuw-Guinea opgenomen V ertrouwensvotum voor regering in Frankrijk Weer bomaanslag op Cyprus Premier van Birma zal aftreden n Yackcalfj Hunting Zwart calft 24.90 standing; in de loopplank af ïoudt het hoofd fier kijkt onbevreesd lende Oosterlingen, 'ierig toestromen, sloten zijn onzeker ermoed te dragen. 96e JAARGANG No. 22167 Uitgave N. V Uitgevers Mij Meenandie Verschijnt elke werkaag Bureaus: Breda, Keigerstraat lb tel.: Uirectie, Redactie en Administratie 3351 Verantwuurdeujk Bootd redacteur: J J H A Bi una Kedaclieraad i M A C. v Dongen u J v Bootegem Mr Ut A J J na Mes, Mr tl M L. de Rechter, L. J v t Westende. P V M Ver- cauteren Abonn.prus dij vooruitbet t 5.85 p Kwartaal, p post I b.55, p. week (urtsl bi) niet postbestell.) t 0 45 Incasso wordt berekend Losse oumm 13 et Postrek 378841 Voor God, Koningin en Vaderland oMaï> i WOENSDAG 6 JUNI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijk» aard uit Zeeland uitsluitend tn de Zeeuwsa editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsinge) 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoor. 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no._35) Tf*J' AMSTERDAM. Op de Nieuwe Hemweg is een 62-jarige wielrij der. die onvoorzichtig de rijweg zou zijn overgestoken, door een personenauto overreden en gedood. H. K. H. Charlotte Aldegone Elise Marie Wilhelmina, hertogin van Nassau, prinses van Bourbon-Parma, groothertogin van Lu xemburg, en haar gemaal, Z. K. H. Prins Felix van Luxemburg, zijn in Nederland. Honderden Amsterdammers stonden in het stralende zonlicht en in de nog frisse wind de aankomst in de hoofdstad af te wachten, nadat de hoge gasten op Schiphol door koningin Juliana en prinses Beatrix welkom waren geheten. DE BEGROTINGSCOMMISSIE uit de Duitse Bondsdag heeft gisteren haar goedkeuring gehecht aan de begroting van defensie voor 1956 ten bedrage van 8,7 miljard mark. De sociaal-de mocratische leden stemden tegen. DE PROCUREUR-GENERAAL bij het Amsterdams Gerechtshof heeft wegens doodslag vijf jaar geëist tegen de tim merman J. de W uit Zeist, die ervan verdacht wordt op 24 november een 29-jarige mevrouw te Zeist met een pistool te hebben doodgeschoten. DE GEZONDHEIDSTOESTAND van de Paus is aanzienlijk verbeterd, zodat dokters hem hebben toegestaan een beperkt aantal audiënties te verlenen. DE CANADESE politie heeft het lijk gevonden van John Clarck, wiens vrouw en vier kinderen, benevens nog twee andere personen, op een boer derij waren vermoord. Men denkt aan zelfmoord van de dader van deze ze venvoudige moord. VOLGENS DE voorzitter van de al gemene Nederlandse slagershond is een voorname oorzaak van de stijging van de vleesprijzen in Nederland de te grote uitvoer van vlees. De slagers hebben tegen die hoge uitvoer be zwaar gemaakt. DE NEDERLANDSE aardoliemaat schappij heeft de aanwezigheid van aardgas aangetoond in haar verken ningsboringen in de Lutte (nabij Ol- denzaal) en in IJsselmonde (nabij het Feijenoordstadion te Rotterdam). DE KROONPRINS van Jemen, die te vens premier van zijn land is, heeft, op zijn heenreis naar Moskou, te Cairo verklaard, dat „de Sovjet-Unie de grote voorvechtster van de Arabische landen is". VOLGENS TOT dusver bekende ge gevens hebben slechts drie van de 202 opvarenden van het kleine stoomschip Badora, dat zaterdag, op weg van Chit- tagong naar het eiland Sandwip, ver ging, zich in veiligheid kunnen stellen. DUITSLAND is in staat een kunst matige aardsatelliet te lanceren met een middellijn van 10 meter en een gewicht van 500 kilo. Dit verklaarde Vr'o "^d^lf Nebel, de uitvinder van de V2 in de laatste oorlog. HET GRIEKSE parlement heeft aan het Indonesische parlement een brief gezonden, waarin steun gevraagd wordt voor de strijd van de Cyprfotln kenïand V3n Cyprus bii Grie Een bekende figuur ontbrak daar: prins Bernhard, die wegens een plot selinge keelaandoening verstek moest laten gaan. De ontvangst was er niet minder hartelijk door. Onze vorstin omhelsde de groothertogin en schudde prins Felix hartelijk de hand. Even dreigde het protocol door de wind verstoord te worden. Stram in de houding stond de erewacht, toen de k^el der Limburgse Jagers het Luxemburgse volkslied blies. Stram in de houding stond ook prins Felix. Maar.... ook de groothertogin, onze vorstin en prinses Beatrix hielden de hand aan het hoofd. De wind rukte namelijk dreigend aan hun hoedjes. Prinses Beatrix kon toen, evenals ve le anderen, een glimlach onmogelijk onderdrukken Burgemeester d'Aijly van Amster dam en vele andere autoriteiten be groetten het vorstelijk gezelschap bij de passage d'honneur. die op het Sta dionplein was opgetrokken. De blijde intocht naar de Dam werd voortge zet in calèches. STILTE VIEL Een uur later viel een doodse stilte over datzelfde historische plein. Toen traden de groothertogin en haar ge maal naar buiten om een krans te leggen bij het nieuwe nationale mo. nument. Sterker misschien nog dan tijdens de officiële redevoeringen, die des avonds aan het gala-diner ten pa- leize werden uitgesproken, spraken op dit moment de banden des bloeds, die Luxemburg en Nederland in zo sterke mate verbinden Des middags brachten de koninklij ke gasten nog een bezoek aan de Rembrandt - tentoonstelling en des avonds woonden zij een opvoering van balletten door het Nederlandse opera ballet bij. Nog drie drukke dagen resten... Dagen, waarop de koninklijke plich ten lichter zullen worden gemaakt voor de vorstelijke bezoekers en hun koninklijke gastheren. Want beide vorstenhuizen weten zich gedragen door de sympathie van twee kleine laties, die in het kleine waarlijk groot zijn geweest en nog zijn. DE FOTO'S De foto's tonen de kranslegging bij het Nationale Monument op de Dam. V.l.n.r. ziet men hier de burgemeester van 's lands hoofdstad, Mr. d'Ailly, generaal Pahud de Montanges, pre mier Dr. W. vees, kapitein Norbert Prussen, gr r'ogin Charlotte en prins Felix. De tweede geeft een beeld van de aankomst p Schiphol. V.l.n.r. Groothertogin Charlotte, koningin Ju liana, prinses Beatrix en prins Felix. 55, Een veertienjarige jongen van de ambachtsschool heeft met een bijl in het politieposthuis in het Haagse Zuiderpark een hoofdagent doodgeslagen en diens pistool gestolen. Veertien jaar oud is de tengere, donkere jongen A. van K. De vermoorde agent, de 54-jarige A. J. Ax, was bezig de naam van zyn moordenaar in een bladregister van gevonden voorwerpen te schrijven De moord is gepleegd in een afge legen politieposthuis, waar Ax alleen dienst deed. Tegen drie uur gisteren middag ontdekten twee agenten, die kwamen aflossen, de gruweldaad, die ongeveei twee uur tevoren gepleegd moest zijn. ,,Ik had een pistool nodig. Al jaren lang wil ik naar Nieuw-Guinea en dat pistool had ik nodig om over de grens te komen." Dit is het ganse motief van de dader, die volgons zijn moeder een „leugenaar en fantast" is. Maandagmiddag was hij reeds met de bijl, verstopt in zijn schooltas, naar het posthuis gegaan. „Ik had toen geen moed", verklaarde hij bij zijn arres tatie. Dinsdag spijbelde hij van de ambachtsschool, 's Morgens bracht hij een gevonden Canadees emigratie boekje naar de post. 's Middags keer de hij weer, toen met een „gevonden" vulpen. „Ik weet je naam wel", zei de agent, die zich de knaap van die zelfde morgen nog herinnerde. Terwij' Ax schreef, greep de jongen de bijl uit zijn tas en deed, volgens zijn verklaring, zijn ogen dicht en sloeg die ene fatale slag, die vijf kin» deren tussen vijf en twintig jaar tot wezen maakte. Daarna greep de jon gen koppel en pistool van de kapstok en verdween. De bijl smeet hij weg in de bosjes van het Zuiderpark. Aan de hand van de gemaakte no tities van Ax togen hoofdinspecteur van Harskamp, inspecteur van 't Eind en rechercheur Modderman naar het adres van degeen, die gevonden voor werpen was komen aangeven. NOODKRETEN Ten huize van de jongen K. wer den zij door mevouw K. ontvangen. De jongen kwam vriendelijk la chend binnen. Op zijn kamer ver telde hij ongedwongen iets verdachts te hebben gezien, nl. een man (met nauwkeurig signalement), die een tas bij zich had. waaruit een gore stok stak. Het had de vorm van een bijl Hoofdinspecteur van Harskamp on derhield zich daarna met de moeder van de knaap en hoorde plotseling noodkreten op de kamer van de jon gen. „De jongen had het pistool in zijn hand", zo vertelt van Harskamp, „en bedreigde mijn twee collega's. Onmid dellijk sprong ik hem in zijn nek. De politiemannen voerden de tegen stribbelende knaap naar het politie bureau. waar hij-een volledige beken tenis aflegde. Zijn moeder heeft nog verteld geen raad met de jongen te weten omdat hij een fantast en leugenaar is. In 1950 kwam de familie K„ na het overlij den van de vader, uit Indone^ë naar Nederland terug. De kamer van de jongen lag vol met speelgoedwapens en avonturenstripboekjes. De verslagenheid in het Haagse po- litiecctt'ps, waarin hoofdagent Ax een beminde en geziene figuur was, het geen ook onlangs nog bleek bij zijn zilveren jubileum, is bijzonder groot. Bij een kapper in de Witte de Withstraat te Amsterdam is des nachts een damespruik ontvreemd. De politie vermoed, dat een kun» dig hengelaar, via een bovenraam, met een snoer de pruik aan de haak heeft geslagen en aldus opge vist. De pruik heeft een waarde van circa 150.-. De Eerste Kamer is vanmiddag zon der hoofdelijke stemming akkoord ge gaan met het wetsontwerp ter oprich ting van een tweede Technische Ho geschool in Eindhoven. In deze zitting werden tevens de eerste gelden ten bedrage van vijf en een half miljoen beschikbaar gesteld. Als gevolg van deze beslissing kan J Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt dinsdagavond 23.15 uur: Vrij zonnig weer en tot de avond l op de meeste plaatsen droog. J Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Hogere middagtemperaturen dan gisteren. Verwachting van het weerkun- J dig instituut te Ukkel: Matige en J J aan de kust vrij krachtige wind uit zuidwestelijke richtingen. Hier S J en daar bewolking. Overigens J schoon weder. Hogere temperatu- I ren dan gisteren. Tegen de avond J toenemende bewolking en zelfs kans op onweer. Vandaag: zon onder 20.57 uur. Maan onder 18.16 uur. i Morgen: zon op 4.24 uur. Maan op 3.08 uur. In Alexandrie, in Egypte, is een fa briek voor de vervaardiging van zout en soda, na een ketelontploffing inge stort, waardoor vijftien personen om het leven zijn gekomen en tachtig man werden gewond, van wie veertien ernstig. Bovendien werd een naburige pa pierfabriek licht beschadigd. Men vreest, dat, bij het opruimen van het puin, nog meer lijken zullen worden gevonden. Het schijnt, dat een arbeider, die toezicht moest houden op de druk, waaraan de gesprongen ketel was blootgesteld, verantwoordelijk is voor de ontploffing, met haar rampzalige gevolgen. Peronistische elementen hebben in de afgelopen 30 uur in geheel Argen tinië sabotagedaden gepleegd, naar waarnemers menen in opdracht van ondergrondse organisaties, die onrust willen veroorzaken. In de provincie Salta. in het noorden van Argentinië, ontspoorde een trein als gevolg van-sabotage. Op het vliegveld van Oran in de provincie Salta werd een vliegtuig beschadigd. Een deel van de stad Parana was verscheidene uren van elektriciteit verstoken als gevolg van sabotage aan een kabel. In Mendoza aan de voet van de An des is een Chileense vlieger gearres teerd, die met een particulier vlieg tuig Peronistisch propagandamateriaal naar Argentinië overbracht. Ook aan de grens van Paraguay is Peronistisch propagandamateriaal in beslag geno men. De ministerraad van de Europese Gemeenschap voor Kolen- en Staal heeft besloten een commissie ad hoe in te stellen voor de bestudering van net vraagstuk der dispariteit tussen de nationale en internationale vracht tarieven van de binnenscheepvaart der zes landen. Deze commissie krijgt vijf maanden tijd om een oplossing van het probleem te vinden en deze oplossing te verwerken in voorstellen die in november a.s. aan de minister raad moeten worden voorgelegd. Dit is het resultaat van een zitting van de ministerraad, die in Luxem burg is gehouden. Bondskanselier Adenauer van West-Duitsiand en premier Moiiet van Frank rijk zjjn in Luxemburg; overeengekomen, dat het Saargebied op 4 januari 1957 bij Duitsland zal worden gevoegd. De economische aansluiting van het gebied bij Duitsland zal zoals wjj in onze editie van gisteren nog konden melden tegen 1 januari 1960 een feit zijn. reeds gedeeltelijk voltooide Rijnka. naai in de Elzas zodanig te wijzi gen, dat er geen schade voor Duits land uit voortkomen kan. In een dinsdagochtend uitgegeven communiqué hebben de regeringslei ders van Frankrijk en Duitsland vast gesteld, „Dat hun zienswijze op de in ternationale toestand overeenkomt" en zij hebben hun solidariteit met de At lantische Verdragsorganisatie beves tigd. Uit Duitse bron verluidt, dat Adenauer instemde met kanalisatie van de Moezel een project, waar tegen de meeste Duitse industriële kringen zich hadden verzet en dat Frankrijk ermee heeft inge stemd de werkzaamheden aan het In West-Duitsland was men bang, dat het peil van de Rijn door dit Rijnkanaal aanzienlijk verlaagd zou worden, wat schadelijk zou kunnen zijn voor landbouw en scheepvaart. De Duitse bijdrage in de kosten van het Duitse deel van het Moezelkanaal, aldus maakte de Franse minister van buitenlandse zaken, Pineau, bekend, is op 550 miljoen mark gesteld. Hier van zal 300 miljoen betaald worden door de elektriciteitsmaatschappij van Rijnland-Westfalen en de rest door de Bondsregering. De. Franse bijdra ge Is slechts voor de aanleg van het kanaal zelf. dus niet voor de hydro elektrische dammen. De tol voor de nu, onvoorziene omstandigheden voor behouden, in september 1957 met het onderwijs een aanvang worden ge maakt. De wenselijkheid van een twee de T. H. werd door geen der sprekers bestreden, terwijl slechts de heer Algera bezwaar maakte tegen Eind hoven als plaats van vestiging. De A. R. woordvoerder zou aan Arnhem of Twente als plaats van vestiging de voorkeur hebben gegeven en zijn be zwaren waren niet zo groot, dat hij zijn stem aan het ontwerp wilde ont houden. Ir. Kraaievanger (K.V.P.) toonde zich bezorgd over de uitlatin gen van minister Cals, dat de oplei ding in Eindhoven wel gelijkwaardig doch niet gelijk zou zijn aan die in Delft. De minister had gesproken over een onderzoek, dat ingesteld zal wor. den over de vraag, op welke voor waarden de student van de ene hoge school naar de andere zal kunnen overgaan. De heer Kraaievanger be toogde daar tegenover, dat geen spra ke kan zijn van enige voorwaarde van de overgang. Wanneer de Eindhoven- JBk, Sir John Harding, de gouverneur van Cyprus, is op het ogenblik in Londen, waar hij besprekingen voert betreffende de toestand op het eiland. We zien hem hier (met hoed in de hand) bij het verlaten van het ministerie van Koloniën. Achter herh staan een agent van politie en een veiligheids-officiert gedurende zijn verblijf in Engeland staat de gouverneur 24 uur per dag onder bewaking. se Hogeschool wil slagen, zo meenda hij, dan zal alles moeten worden ge daan om de gedachte aan een ongelijk waardige ingenieursopleiding te voor komen. Ook tussen de universiteiten is immers een vrije overgang moge lijk. Minister Cals benadrukte nog maals, dat hij ook overtuigd is van da noodzaak van gelijkwaardigheid, doch dat dit niet hoeft in te houden dat da programma's ook volkomen gelijlt moeten zijn. Ze kunnen elkaar bijvoor, beeld aanvullen. Als een waarborg voor de gelijkwaardigheid beschouwde de bewindsman de adviesgroep, dia zich over het programma beraadt, waarin verschillende hoogleraren, o. a. ook uit Delft zitting hebben. Hij sprak de verwachting uit, dat uit de ze groep ook een aantal hoogleraren voor Eindhoven wordt benoemd. Het debat over de onderlinge verhouding bleef echter in het vage, daar er nog steeds geen definitieve beslissing over het studieprogramma is genomen. In de streek van Charleroi en da beneden-Sambre is in 90 procent van de kolenmijnen het werk stopgezet door een staking van de ophaalma- chinisten. Zij eisten een gewaarborgd minimumloon en toen hun eis maan dag nog niet was ingewilligd hebben zij het werk neergelegd. Tijdens de Frans-Duitse be sprekingen te Luxemburg heb ben de ministers uiting gegeven aan hun tevredenheid over de re sultaten van de conferentie van Venetië, Zij hebben bijzondere aandacht besteed aan het Fran se plan om de gemeenschappe lijke markt uit te breiden tot de overzeese gebiedsdelen. Ook de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. W. Beyen, noemde de resultaten van Venetië, tij dens een persconferentie, die hij te 's-Gravenhage gaf, van groot belang. Het Frans initiatief aldaar ontplooid, scheepvaart in het kanaal wordt on geveer de helft van die op sommige Duitse rivieren. De Franse delegatie stemt er mee in, dat in het Elzas-kanaal geen hydro-elektrische dammen gebouwd worden. Deze zullen nu in de Rijn aangelegd worden, terwijl de hier uit voortvloeiende extra-kosten door de Duitsers zullen worden gedragen. Financiële deskundigen zullenhet totaal aan bankbiljetten, dat in de Saar in omloop is, vaststellen om de inruil van bankpapier voor te berei den. HET WARNDT-BEKKEN Ten aanzien van de steenkool van het Warndt-bekken een punt, dat wij ook in onze editie van gisteren nog even konden aanroeren zei de Franse minister van buitenlandse za ken, Pineau, dat op de volgende be langrijke punten overeenstemming is bereikt: De 90 miljoen ton, die Frankrijk ge- eist heeft, zullen als volgt beschikbaar komen: 66 miljoen ton uit exploitatie van de bedding van de Warndt en 24 miljoen ton van .dezelfde kwaliteit en prijs door Duitsland te leveren. Bo vendien zal Frankrijk, zoals reeds eer der was afgesproken, een derde van de andere mijnen in het Saargebied exploiteren. De Saarlandse kabinetsraad heeft in een buitengewone kabinetsraad het akkoord Adenauer-Mollet goedge keurd. De Franse regering heeft dinsdag avond het vertrouwen van de Natio nale Vergadering ten aanzien van het door haar gevolgde beleid gekregen. bewees, aldus de minister, dat Frank rijk de gemeenschappelijke markt als zodanig au serieux neemt. Op vragen van journalisten ont hield hij zich van het geven van de Nederlandse opvatting. Wel gaf hij ais een aanwijzing, dat bij aanne ming van het voorstel, Nieuw Gui nea in de gemeenschappelijke markt zou worden opgenomen. Met Suriname en de Nederlandse An tillen ligt de zaak, gezien de grote mate van autonomie van die gebieden, geheel anders. Bij een bomaanslag op militaire voertuigen in de buurt van het dorp Ayios Nicolaos, ten n.w. van Fama- gusta, zijn dinsdag zes Britten gewond, van wie twee zwaar. De premier van Birma, Oe Noe, heeft dinsdag op een persconferentie in Rangoon bekendgemaakt, dat hij niet beschikbaar is voor herkiezing als premier. Hij kondigde aan, dat zijn minister van defensie, Oe Ba Swe, hem zal opvolgen. Aan de grenspost Reusel in Noord-Brabant is aangehouden het 19-jarige Zaandamse meisje Reina Stolk, dat in Boxmeer werkzaam was en daar kennis making had aangeknoopt met •en aldaar wonende jongeman, 'iet meisje had haar ouders al enige keren meegedeeld, dat zij net deze jongeman wenste te rouwenDezen echter weiger- len toestemming te geven, het geen Reina en haar vriend het plan deed opwerpen naar Schotland te vertrekken om daar zonder toestemming van de ouders in het huwelijk te treden. Toen het paar gisteren in Reusel arriveerde, kon het meisje geen schriftelijke verkla ring van de ouders tonen, waar in deze toestemming voor grens overschrijding gaven. De ma rechaussee te Reusel stelde de politie van Zaandam in ken nis, met het verzoek de ouders hiervan op de hoogte te stellen. De heer en mevrouw Stolk zijn toen naar Reusel vertrokken om hun dochter te halen.

de Stem | 1956 | | pagina 1