AANVAL FELLER DAN MEN WIST ZULLEN DE SAARLANDERS REVANCHE NEMEN? DOORBRAAK MAAKT GEEN KANS n T" Europa heeft voorlopig nog veel kolen nodig Vertrouwen in het nuchtere oordeel van de bevolking Morgen in Amsterdam: Verraderlijk Panisch laf Waanzinnig De priester als eigentijdse figuur Djakarta stuurt Nederlandse musici naar huis KVP-p -urogram ogen van mr. dr. L de Gou KVP ook voor de middenstand Twee kinderen verdronken m v Kroestjevs kritiek op Stalin: Tekort op Brabants Reisboek Als Oranje niet voetbalmoe is,.... Redelijke kans op tweede zege Kernenergie lang niet toereikend Alle aandacht voor de mijnen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 5 JUNI 1956 ook twee t, pessi- Op zondag 10 juni om drie uur zal op Huize „De Pinksterbloem" te Geertruidenberg weer een samen komst plaats hebben tussen katholie ken en niet-katholieken. Drs. B. J. Weterman, verbonden aan het Philo- soficum „Dijnselburg" zal dan een inleiding houden over: De priester als eigentijdse figuur. In een gemeenschappelijke gedach- tenwisseling hoopt men zich te bezin nen op de vraag wat het meest we zenlijke is in de priester en hoe de priester de mens van deze tijd zal kunnen benaderen om hem werkelijk te ontmoeten en om zijn meest wezen lijke zending onder de mensen te kun nen volbrengen. Het symfonie-orkest van radio Dja karta Is per 1 juni ontbonden. De Ne- j derlandse dirigent, Henk te Strate. zal 14 juni naar Nederland vertrek ken. De musici van het orkest, die voor het merendeel Nederlanders en an dere buitenlanders zijn, hebben reeds van de directie van radio Indonesië aanzegging van de opheffing van het orkest gekregen, waarbij gezegd werd dat als overweging gold. dat Indo nesië het zonder een kostbaar symfo nie-orkest kan doen. „Ik ben nog altijd van mening, dat woensdag 13 juni een zeer belangrijke dag wordt voor onze volksgemeenschap. Want op die dag zal het antwoord worden gegeven op de vraag of de doorbraak, waarop door de Partij van de Arbeid zo sterk de na druk wordt gelegd, zich zal voortzetten in ons volk en speciaal verder terrein zal veroveren in het zuiden. Ik geloof persoonlijk, dat de doorbraak niet tot stand zal komen, omdat ik toch vertrou wen heb in het nuchtere oordeel van de bevolking", zo zei mr. dr. L. de Gou, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, bur gemeester van Steenbergen, secretaris van het hoogheemraad schap „Brabantse Bandijk" en voorman van de Katholieke Volks partij. Het nuchtere oordeel van de bevolking? „Er zouden mogelijk nog mensen kunnen zijn, wier ogen gesloten blijven en die geloven in de heilzaamheid van de door braak. Zij dienen een blik te werpen naar andere landen, waar de doorbraak wel tot stand is gekomen en waar zich een toe stand heeft ontwikkeld, die wij zeker niet mogen wensen." Als mr. dr. L. de Gou een uitspraak doet, weegt en wikt hij zijn woorden en baseert hij zijn gezegde op zijn rijke ervaring in dc politiek. Sinds de bevrijding heeft hij. speciaal in het kader van de „Nouvelles Equipes" tal van contacten gehad met katholieken in andere Europese landen. Nog korte tijd geleden werd hij door de KVP uitgezonden naar een congres in Pa rijs van de Mouvement Republicain Populair. ..Franse katholieke politici hebben mij uitvoerig ingelicht over de wijze, waarop de socialisten in Frankrijk de strijd voeren tegen het bijzonder on derwijs. Het is een harde strijd. Nu er een duidelijke renaissance van het katholicisme is in de bovenlaag, tracht men die groeiende invloed tegen te gaan. De christelijke gedachte moet van de baan juist op dat terrein waar het zijn kracht hervindt, in de scholen, tijdens de opvoeding. Vandaar die tegenwerking op dit gebied. En zo is het niet alleen in Frank rijk, maar vooral ook in België. Ook daar wil men de katholieken treffen door het bijzonder onderwijs te be knotten. Wij in het zuiden weten dit maar al te goed. Wij zijn voldoende op België georiënteerd om te weten, dat de beknotting van het bijzonder onderwijs in België niet mogelijk, zou zijn geweest, indien de kiezers zich enkele jaren geleden hadden gereali seerd op welke partij zij stemden. Als katholieken moeten wij vechten voor ons zelfbehoud. En om op ons land terug te komen, er altijd een latent anti-papisme, hmoriscn min of meer verklaarbaar, maar in feite er op uit, de rechtmatige in- terug te dringen." Mr. dr. L. de Gou behoefde niet langer bij dit belangrijke en tot na denken stemmende onderwerp stil te staan. Hij acht de kansen voor de doorbraak immers gering, temeer om dat het gedrag van dc partij van de Arbeid in het zuiden nu niet direct van die aard is. dat het het katholieke volksdeel kan bekoren. „De Partij van de Arbeid treedt pro vocerend op. Haar verkiezingscam pagne wekt een onaangename indruk bij onze bevolking." Goede vooruitzichten Er zal blijken, meent dr. de Gou, dat dit provocerend optreden van de Partij van de Arbeid de kansen voor de KVP begunstigt. Maar beslissend is dit element natuurlijk niet. Het perspectief van de KVP is gegrond vest op de befaamde 10 maart-actie 1955. toen de partij een ledenaantal boekte, een winst verkreeg, die een voudig verbluffend mocht heten. Deze ledenwinst werd niet alleen veroor zaakt door de goed gedreven propa ganda, maar was ook een bewijs, dat velen zich bewust werden van de taak, die de katholiek op politiek terrein heeft te vervullen. Dc taak om die partij te steunen, die de boste waar borgen biedt voor de realisering van de katholieke beginselen, neergelégd in de schitterende sociale program ma's, die door de Pausen in encyclie ken werden geschreven. Brede basis Met een enkel woord wilde de bur gemeester ook stil staan bij de situatie zoals die na de verkiezingen zal ont staan. En andermaal vertelde hij, dat men toch vooral nuchter diende, te blijven. De ontwikkeling in ons land is zodanig, dat de samenwerking van de politieke partijen op een zo breed mogelijke basis gewenst is. Men mag dit zeggen met het oog op al wat op brede basis in ons land gedurende een reeks van jaren tot stand is ge bracht. Gesteld, dat er een christelijke coa litie mogelijk zou blijken, dan zouden de kansen op verstoring van de ar- beidsvrede groter worden, „Wij katholieken", zo ver volgde de burgemeester, „dienen ons land het beste door mee te 'werken aan een constructieve politiek op brede basis. Wil ech ter onze zeggingschap groot zijn, dan moet dat blijken uit de ver kiezingsuitslag. Hoe meer stem men de KVP op zich verenigt, hoe groter ook de invloed is van deze, onze partij." Middenstand Tenslotte repte de senator nog o»er de middens.anuspolitiek, waarop de KVP zo zeer gehamerd' heeft en waar- 'an het optreden van staatssecretaris dr. G. Veldkamp zulk een gelukkig getuigenis aflegt. „De middenst nd mag zich over de ze gang van zaken ten zeerste ver neuken," aldus cie burgemeester. „En daarmee wil ik niet zeggen, dat nu alles voor deze bevolkingsgroep is ge regeld, er zijn nog voldoende proble men, maar ik mag er toch op wijzen, dat in het partijprogramma van de NVP ander.naai een belangrijke para- f van de middenstand is op .eno- .i:en. Daarom durf ik veilig te stellen, dat ook de KVP voor de middenstand de beste partij is." „Laten we hopen", zo besloot de heer de Gou: „dat wij met genoegen op de verkiezingen zullen mogen terugzien. Ik twij fel daaraan niet. Versterking van de katholieke eenheid is winst. Dat moge mijn parool zijn, maar ook dat van uw vele lezers!" De zevenjarige A. Megen is bij het spelen op het terrein van de haven werken in Nijmegen-west, verdronken in een van de diepe waterputten, die tijdelijk op dit terrein zijn gegraven. De 12-jarige H. Caes uit Utrecht is bij de Hogelanden in de Vecht ge raakt en verdronken. Ruim anderhalf uur heeft men naar het jeugdige slachtoffer gedregd. (Advertentie) van uw huid ontsluierd Endocij hormoancrême wekt de huidcellen tot nieuw leven en doet rimpeltjes en ongaafheden verdwijnen. F^docil als nacht crème gebruikt voedt de huid zonder vettig te zijn. EndoCiJ dient overdag als basis voor poeder ol make-up, de hormoon werking "-aat onbelemmerd voort. fï I hormconcrCme van Grganon Per tube 2.90 ifi' Tv- G. S. van Noord-Brabant hebben een voorstel gedaan tot het verlenen van een subsidie voor het Reisboek van Noord-Brabant, dat wordt uitge geven door de Federatieve Vereniging voor vreemdelingenverkeer. Deze vereniging heeft te kampen met een ernstig tekort, dat hopelijk voor 50 procent tot een max. bijdra ge van 2250.kan worden opge vangen door de aangevraagde sub sidie. Sprak de trainer van Saarland, Schön boute taal, toen hij, na de wedstrijd Nederland-Ierland te hebben gezien als zijn me ning te kennen gaf, dat ons nationaal elftal na zich enige tijd in opgaande lijn bewogen te hebben, op zijn retour is? De Duitse trainer van de Saarlanders was in de trein naar het zuiden ge stapt met de herinnering aan een zeer slechte wedstrijd van Oranje en onderweg, aan het stuur van zijn auto zittend, na Maastricht verlaten te hebben, moet hij ongetwijfeld het spel van de onzen aan een analyse onderworpen hebben, om tenslotte tot de boven vermelde conclusie te komen. Woensdagavond in bet Olympisch Stadion te Amsterdam, wanneer de Oranje-mannen voor de tweede maal tegen de Saarlanders in het veld ko men, zal men antwoord op deze vraag krijgen. Is Oranje inderdaad op zün retour of is een inzinking aan de orde, doordat de lange en bar zware com petitie met haar hoge inzet van een plaats in de ere-divisie aan onze top- spelers zelfs niet voorbij is gegaan? En was daarom de nederlaag tegen de Ieren, die wel erg zwaar aankwam, omdat men bet-er werk van onze uitver korenen had verwacht een incidentele gebeurtenis, die in het Olympisch Stadion woensdagavond zal worden gecorrigeerd? Hoe het ook zal zijn, de nederlaag tegen de Ieren, die Oranje spelen derwijs ond'er de voet liepen en .,de sterkste verdediging van Europa" 'n lesje in bescheidenheid gaven, kwam in elk geval op een goed ogenblik. Met- de opbouw van ons voetbal zijn wij er nog niet, wij zijn op de goede weg, dat is zeker en wanneer het vol gend seizoen de ere-divisie gaat draai en, raken we eerst met recht op ds goede weg. Men kan het draaien, zo als men wil, ons nationaal elftal zal de exponent zijn van het club-voet bal en wanneer dat op een beter peil word gebracht en met de invoering van de ere-divisie mag men zulks verwachten zullen ook de presta ties van ons nationaal elftal zich meer en meer in stijgende lijn gaan bege ven. In het moderne voetbal, waarvan de kwaliteit links en rechts van ons over de landsgrenzen sinds wereld oorlog II gestegen is de Brazili anen, die werkelijk niet met inslaand succes enige weken door het oude Europa hebben rondgetoerd was de vooruitgang van het Europees spel in het algemeen niet onopgevallen ge bleven helpen geen „kwartiertjes" emer. Met vechtlust, enthousiasme en ausdauer eigenschappen, die men ook in het moderne voetbal niet zou kunnen en willen missen, omdat zij i Advertentie» verstarring voorkomen, kan men er niet alleen meer komen. De techniek blijft de grondslag van het spel en elke keer opnieuw, dat Oranje de de gens met een tegenstander kruist vernam men, dat het technisch kun nen van de onzen niet het peil van hun tegenstanders bereikte. Ook de Saarlanders mag men weer technisch hoger aanslaan, dat trad ook in de eerste ontmoeting, in Saar; brücken gespeeld, aan he licht. Wij hebben daar gewonnen, maar vraag niet hoe. Er zijn na die wedstrijd harde woorden in de Ned. sportpers gevallen en men mag hopen, dat Oranje woensdagavond in het Olym pisch Stadion een revanche op zich zelf neemt, door in alle opzichten de fairness te betrachten. Een eventuele nederlaag zouden wjj daarom niet zo hoog oP willen nemen, omdat het voor onze natio nale sporteer belangrijker is, dat de onaangename herinnering aan die eerste ontmoeting met de Saarlan ders uitgewist wordt. Is na de harte tegenvaller tegen de Ieren degenen, die de ontwikke ling van ons spel met een nuchter oog bezien, maken er geen drama van een nieuwe nederlaag tegen de Saar landers onvermijdelijk? Dat geloven wij niet. Redelijke kans Er zit een redelijke kans op winst voor Oranje in deze ont moeting, omdat wij van de Mr. dr. Leonard de Gou, ge- 1 boortig uit Den Haag, is thans 39 jaar oud. Hij heeft zijn gym- nasiale opleiding in Zwitserland genoten en studeerde daarna o.a. in Wenen, Leuven, Leiden, behaalde de meestertitel in J Amsterdam en de doctorstitel m Utrecht. Eerst was hij advo- caat, toen hoofdcommies ter Provinciale Griffie te Assen, waar hij zich ook intensief met I het politieke werk in KVP- verband ging bemoeien. Hij luerd de eerste voorzitter van t t de Jongerenorganisatie en nam i I ijverig deel aan het leggen van ™t/.Tnational« contacten. In M werd hij burgemeester van J „0en cn daarnaast ver- t ij™ "V tal van andere functies. sjn<Js 1950 zit hij in de Provin- i ciale Staten van Noordbrabant en sinds het vorig jaar in de t Eerste Kamer. Volgens de „New York Times" heeft de Amerikaanse regering de tekst in handen gekregen van de geheime rede van de Sovjet-partijsecretaris Kroest- jev van 24 februari, waarin deze zün felle kritiek op Stalin uit te. Volgens deze tekst was Kroestjev veroordeeling van Stalin nog harder dan eerder gemeld. De belangrijkste punten van deze tekst, die ook in het bezit van andere westelijke regeringen zou zijn geko men, zijn: Stalin was van plan de minister van buitenlandse zaken, Molotov, en de eerste vice-premier Kikojan uit de weg te ruimen. Als hij niet op 5 maart 1953 was overleden, zouden Molotov noch Mikojan nu hier aanwezig zijn, zo verklaarde Kroestjev. Hij beschuldigde Stalin van per soonlijke lafheid, paniek en een vrij wel psychotische neerslachtigheid tij dens de Duitse inval in juni 1941. Door waanzinnig ingrijpen van Sta lin op militaire gebied zijn honderd duizenden Sovjet-militairen om het leven gekomen. Het ergste geval was wel de mislukte poging om Charkov te omsingelen, in 1942-1943. Deze po ging werd tegen het advies van het Sovjet-opperbevel in, ondernomen. Stalin lanceerde opzettelijk valse beschuldigingen tegen zijn vroegere kameraden van de bolsjewistische partij. Hij zou hun persoonlijk alle genade geweigerd hebben en de ge heime politiek opdracht hebben gege ven de executies uit te voeren. Stalin leidde de buitenlandse poli tiek zo zonderling en willekeurig, dat de Internationale positie van de Sov jet-Unie materieel verzwakt werd. Stalin zei dat hij zich van Tito kon ontdoen door met zijn vingers te knip pen. Hij knipte met zijn vingers, doch er gebeurde niets. Voorts verspreidde hy boosaardige geruchten over maarschalk Zjoekov, en Het hem na de oorlog naar de pro vincie verbannen. Stalin verloor bijna de oorlog, door dat hij waarschuwingen van Churchill en de toenmalige Britse ambassadeur in Moskou, Sir Stafford Cripps, voor een op handen zijnde Duitse inval, negeerde. Uit Praag meldt een correspondent van de „New York Times", dat vol gens berichten uit communistische bron Kroestjev, toen hij in maart voor de begrafenis van de Poolse leider Bierut in Warschau was, heeft ver klaard, dat Stalins optreden bijna een breuk met commumstisch-China tot gevolg had gehad Mao Tse Toeng had nl. geweigerd te voldoen aan economische eisen die veel van kolonialisme weg hadden. Stalin eiste de uiteindelijke zeggen schap over de ontwikkeling van com- munistisch-China op, zoals hij ook in andere landen van het Sovjet-blok had gedaan. Slechts de hardheid van de Amerikaanse politiek ten aanzien van communistisch-China had een openlijke breuk van Peking met Mos kou, zoals die van Tito in 1948, ver hinderd. Het verbruik van alle soorten ener gie in Europa, dat in 1955 overeen kwam met 730 miljoen ton kolen, st'Ugt dermate snel, dat dit in 1975 naar alle waarschynlijkheld een om vang zal hebben bereikt, welke geluk te stellen is met 1200 miljoen ton kolen. Deze voorspelling wordt gedaan in het rapport van de energie-commissie van de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking. Het rapport legt er de nadruk op, dat het volkomen onjuist zou zijn aan te nemen, dat de kernenergie in de eerstvolgende twintig jaar grote bij dragen zou kunnen leveren tot de energievoorziening in west-Europa. Deze bijdragen schat zij niet hoger dan het equivalent van 80 miljoen ton kolen tegen 1975, dat is minder dan 8 pet. van de totale behoeften. Tenzij men speciale pogingen doet om de eigen produktie van primaire energie te bevorderen, zal het verschil tussen de energiebehoeften en het eigen aan bod overbrugd moeten worden door import van kolen en olie. Aangezien een grotere kolenproduk- tie afhankelijk is van investeringen op lange termijn, van de ontwikkeling van verbeterde dclvingsmethoden alsmede van behoorlijke lonen en an dere arbeidsvoorwaarden voor de mijnwerkers, zal de kolenmijnindustrie het aanzien moeten worden gegeven van een gemoderniseerde en stabiele industrie, waartoe bekwame jonge mensen zich aangetrokken zullen voelen De Europese landen zullen zowel gezameniyk als afzonderlijk, een grote en onmiddellijke krachtsinspanning op het gebied van de kernenergie moeten verrichten. Men zal zich bovendien moeten in spannen om nog niet ontwikkelde bronnen van waterkrachtenergie te benutten en te zoeken naar nieuwe bronnen voor olie en aardgas. In het rapport wordt de oprichting voorgesteld van een werkcommissie, die de conclusies van de commissie van onderzoek nader zal uitwerken en in overleg met de regeringen de sug gesties in concrete en gedetailleerde plannen zal omzetten. voorhoede in zijn nieuwe sa menstelling met Wilkes op de rechtspuntenplaats en Koopal op de linksbuitenplaats goede verwachtingen hebben. Wij juichen de beslissing van de T.C. toe, die Appel en Koopal van plaats heeft doen verwis selen. De Fortuna '54-man komt als mid- voor meer tot zijn recht dan op een buitenplaats. In de wedstrijd van het Zuid. Nederlands elftal tegen Luxem burg is dat onmiskenbaar aan het licht getreden en Koopal heeft toen met ziin snelheid bewezen een goed buitenspeler te zijn. Indien Wilkes zich snel bij de andere voerwaartsen weet aan te passen, wel, dan kan deze voorhoede vaart genoeg ontwik kelen, waarbij men mag hopen, dat Abc Lenstra ziin flegma verloochent en ook eens werken wil. Onze voorhoede zal niettemin val len en staan met het spel van onze halfs Klaassens en debutant Bak. Bi.l een prijs geven van het middenter rein zal onze voorhoede niets kun nen uitrichten. Klaassens kent men asl een onvermoeibaar zwoeger, die werk voor twee man verzet, waar door een minder goede pass hem graag vergeven zij. Maar hoe zal Ba* zieh weren? Sinds Schaap in de lappenmand te recht kwam is er een linkshalf-Pro bleem ontstaan, dat Notermans noch Brooymans blijvend hebben kunnen oplossen.. Even een vraag Bak is bij Feyenoord een uitste kend halfspeler. die woensdagavond zal moeten bewijzen de sfeer van een interland aan te kunnen. Met een goede partij kan de Feyenoorder de steun zijn voor de voorhoede, die zij behoeft. Onze achterhoede, waarin Kuys zijn plaats weer inneemt, zal zich na de door de Ieren geleerde les wel voor zelf overschatting hoeden. On ze defensie weet bovendien, dat zij tegen een goed op elkaar ingestelde voorhoede komt te staan, op één spe ler na de gehele voorhoede van FC Saarbrücken, die achter zich nog vier spelers van haar eigen club weet. Het Saarlands elftal kan men dan ook zien als een versterkt Saar- brückenelftal, hetgeen in elk geval een grote homogeniteit garandeert. Na de wedstriid tegen de Ieren zijn wij dus niet pessimistisch gestemd? Nee, maar voor alles hopen wij. dat Oranje alle fairness zal opbrengen, zo dringend nodig voor een prettige revanche-partij voor de Saarlanders. De elftallen NEDERLAND DE MUNCK (Fortuna '54) WIERSMA (PSV) KUYS (NAC WILKES (Vhlcncia) KLAASSENS (VVV) BOSSELAAR (Feyenoord) V. D. HART (Fortuna '54) APPEL (Fortuna '54) BAK (Feyenoord) LENSTRA (Sp. Enschede) KOOPAL (VW) Scheidsrechter. Szolt (Hongarije) VOLMAR BINKERT KRIEGER MARTIN SIEDL (Sv.St.Inbert) (FC Saarbr.) FC Saarbr.) FC Saarbr.) (FC Saarbr.) PHILIPPI LAUCK (FC Saarbrücken) (Borussia Neukir.) CLEMENS (FC Saarbrücken PUFF (FC Saarbrücken) KECK (FC Saarbrücken) BORCHERDING (Saar '59) SAARLAND Reseives: Nederland: Landman .Sch. Hol], Sport), Boskamp (Amsterdam), Notermans (Fortuna '54) en Schouten (Feyenoord). Saarland: Neuerburg (Sportfr. Burbach) en Zaegel (FC Saarbrücken). Ned. wielerploeg voor de Dauphiné Liberé De Nederlandse wielerploeg, welke zal deelnem enaan de Dauphiné Li beré, een klassieke etappewedstryd van 8 tot 17 juni a.s. bestaat uit Adri Voorting (Haarlem), Plet van der Lyke (Groede), Hein van den Broek (Utrecht) Adrl van Stecnselen (Myn<s- heerenland), Bruggekamp (Bever- wyk), Sjef Lahaye (Bunde), Hein Ge- lissen (Beek), en van Grinsven (Eind hoven) Klaas Buchly is de ploegleider; de verzorging is in handen van Piet van der Heyden; als mecanicien gaat Sprcnkelink mee. Op 8 juni wordt de eerste rit van de Dauphiné Liberé gehouden, van Grenoble naar Saint Etienne, over 219 km. Verscheidene pashoogten zijn in deze etappewedstrijd opgenomen. In de 5e etappe van Annecy naar Voiron zijn de col du cucheron (1140 meter) en de col de porte (1325 me ter) in het parcours opgenomen. In dc achtste etappe van Dignc van Briancon over 195 km zullen de col de maure (1347 meter), de col de vars (2111 meter) en de izoard (2360 r. eter) moeten worden overwonnen. De laatste etappe, de negende, leidt van Briancon naar Grennoble over 238 km. DE DUITSER Tiedtkc heeft het int. toernooi bandstoten te Luik gewon nen. Teegelaar werd tweede, van Oosterhout vijfde.

de Stem | 1956 | | pagina 7