Vitamine KING'S CROSS Belangrijke apocriefe tekst gevonden De Diamantmijnen Koninp Salomon PagblaD p e jilem Tochten van Luxemburgse Hertogelijke Paar Kopen op afbetaling kan zeker zijn nut hebben Kunstgebitten o Meningen en Commentaren coalities AT EEN ONDERLIJKE ERELD Lelijk dik RADIO 8 TWEEDE BLAD DINSDAG 5 JUNI 1956 AFBETALING SCHAAMTELOOS DE Katholieke Werkgemeenschap van de Partij van de Arbeid heeft een „grappig" foldertje sa mengesteld, getiteld „Gewetens vragen". Nu kunnen wij in gewe tensvragen werkelijk niets grappigs vinden. We weten dat de leden van de K.W.G. na het verschijnen van het Mandement in 1953 voor een ernstige gewetensvraag werden ge steld. Ze hebben er maandenlang mee geworsteld en toen ze eindelijk hun beslissing hebben bekend ge maakt, hebben ze ervan getuigd, hoe moeilijk en pijlijk het voor hen geweest was. We hebben die beslis sing diep betreurd, maar we kon den eerbied hebben voor de ernst en de waarachtigheid van deze wor steling. Op onze beurt mogen we dan ook eerbied opeisen voor hen. die dit vraagstuk ook heel goed kennen, doch er een andere oplos sing voor vonden conform het in zicht van de Bisschoppen. EENSGEZIND! INDONESIë EN TIMOR VJ In Italië: Geen nieuwe Brutale beroving e,Herodes hoofdschuldige aan Christus'dood" PERSOONSBEWIJS. KAB-COMMISSIE STELT VAST: Aanvullende voorstellen Grote boerderij afgebrand TELEVISIEPROGRAMMA'S UW TAFELWATER van door II. Rider Haggard <xkxxxxxxxx>oooo<xxx>ooo<xxxxxx>ooooooo<xxx>ooooooooo O v o<x>oo<xx>oo<><xx><x><><xxxx><><x>o<x>c><x><>ooo<>ooo<xx><x><><><><><> Europa, een vrije markt en de Euro pese Defensie Gemeenschap, maar vast aaneengesloten in haar eis ten opzichte van de sleutelposities in het nieuwe kabinet. Vrij Nederland vindt nu het merkwaardigste, dat de socialisten verdeeld waren over de Europese Defensie Gemeenschap, want die was toen al lang van de baan en door een vorig kabinet ver vangen door de West-Europese Unie. Wij vinden nog iets anders het merkwaardigst. Dat men namelijk een partij „eensgezind" noemt, als ze hopeloos verdeeld is over zéér gewichtige vraagstukken, doch een drachtig is in de eis: De beste pos ten voor ons! LIET afbetalingswezen staat op het ogenblik wel in de belangstel ling. Rapporten komen voor de dag, waaruit blijkt, daf de overheid de ontwikkeling van zaken op dit ge bied niet op haar beloop mag laten. Maar ook niemand zegt: verbied dit systeem helemaal, want er zitten ook onmiskenbaar voordelen aan vast. Het jongste rapport op dit ge bied, door de KAB uitgebracht, zet voor- en nadelen helder uiteen. Een voordeel is, bijvoorbeeld, dat men door afbetaling duurzame goederen van betere kwaliteit kan aanschaf fen, waardoor men op de duur toch goedkoper uitkomt. Een ander voor deel is, dat men door 't afbetalings systeem het inkomen eerder be steedt aan blijvende duurdere goe deren, terwijl men anders meer uit geeft aan snoepgoed, films e.d. Het nadeel ligt echter vooral in het ge vaar, dat er roekeloos afbetalings schulden worden aangegaan. Het KAB-rapport berekent aan de hand van bekende cijfers, dat in één Haagse parochie gedurende vier jaar tijd 12 procent van alle gezinnen wegens moeilijkheden met de afbe taling bij het sociaal centrum kwa men aankloppen. Zeer vaak ligt de oorzaak van de overcreditering vol gens het rapport niet bij de koper, maar bij de verkoper en colporteur, die met fraaie voorspiegelingen werken en de mensen verleiden tot onverantwoorde aankopen. Zo werd o.a. vernomen het verkopen van een bandrecorder aan een werkloze! In Amsterdam schafte een gezin zich in het tijdsbestek van een half jaar 34 dekens aan en weer een ander had 11 polshorloges op afbetaling gekocht. Dat de overheid niet stil mag zitten, staat dus wel vast. Er is trouwens al een voorlopige wettelijke regeling voorgesteld. Voor de definitieve re geling hebben enkele commissies w.o. die van de KAB nu bruikbare bouwstoffen aangedragen. Deze aan gelegenheid krijgt dus gelukkig de aandacht, welke zij verdient. Hoe nu beeldt dit foldertje de keuze vóór de KVP uit? Een onge lukkig kijkend mannetje laat zich onder de duim van de KVP druk ken en dan volgt de suggestieve vraag: Bent u voor een plichtmatig politiek eenheidsverband of voor politieke en geestelijke vrijheid? We vinden zowel tekening als vraag een belediging voor alle ka tholieken, die (óók met innerlijke overtuiging!) de KVP aanhangen. En niet minder een belediging voor het kerkelijk gezag, dat zo plechtig en nadrukkelijk zijn voorkeur uit sprak voor het eenheidsverband. We durven vertrouwen, dat ook lang niet allen in de K.W.G. dit foldertje zullen goedkeuren. De samenstellers ervan hebben in ieder geval uit politieke verblinding alle schroom voor ernstige gewetens vragen verloren. Het is ontstellend van schaamteloosheid. "J*OEN in januari van dit jaar in Frankrijk verkiezingen werden gehouden had. volgens Het Vrije Volk Guy Mollet het enorme voor deel een eensgezinde socialistische partij achter zich te hebben, welis waar verdeeld over grote proble men als de Verenigde Staten van [~)E „Indonesian Times", een in het Engels geredigeerd blad in Dja karta, heeft er tegen geprotesteerd, dat de Indonesische regering een Portugees schip heeft toegestaan water en voedsel in te nemen in Tandjong Priok. Volgens het blad had dit nooit mogen gebeuren, omdat Portugal een dictatoriale koloniale mogend heid is, die aan koloniale bezittin gen en methoden vasthoudt, zoals in Goa, dat aan India zou toekomen, en in oostelijk Timor, dat Indone sisch zou moeten zijn. Tot nu toe heeft Indonesië zich officieel bepaald tot het opeisen van gebieden, die onder Nederlands ge zag stonden, met inbegrip van Nw.- Guinea. De „Indonesian Times" gaat nu verder en eist ook Portugees Timor op. Zij treedt daarmee in het voet spoor van Mohammed Yamin, die ook Brits Borneo en zelfs Malakka bij Indonesië wil inlijven. Men kan hieruit zien, dat het bij het Indonesisch nationalisme of im perialisme niet alleen tegen het zg. gehate Nederland gaat, maar tegen alle blanke bestuurders. De echte adel is niet uit bloed, maar uit een edel gemoed. De nationale raad van de Italiaanse Christen-Democratische partij heeft besloten geen bondgenootschappen aan te gaan met uiterst linkse of rechtse partijen. De raad, die in het weekeinde ge sproken heeft over de uitslag van de provinciale en gemeenteraadsverkie zingen van 27 mei, besloot dat de Christen-Democraten in de provinciale en gemeenteraden slechts zullen sa mengaan met liberalen, republikeinen en socialisten van Saragat, partijen waarmee zij oo kin het parlement sa menwerken. Coalities met monarchis ten, neo-fascisten, communisten en socialisten van Nenni wees de raad af. Een 60-jarige voetgangster in de Spinozastraat te Amsterdam is op brutale wijze van haar handtasje be roofd. Een passerende wielrijder rukte het haar uit de hand en verdween voordat de verblufte vrouw alarm kon slaan. In het handtasje bevonden zich onder meer een bedrag van f 300, een spaarbankboekje met een tegoed van f2200 en enige loterijbriefjes. (Advertentie) In het 20-stuks doosie is King's Cross in 1 x 10 stuks apart -n zilverpapier verpakt. Daardoor loopt Kings Cross nooit leeg De Nederlandse dominicaner pater prof. dr. M. A. van den Oudenrijn, proffessor aan de universiteit van Freiburg, heeft bij een studie van een Ethiopisch manuscript uit de 15e eeuw een tekst ontdekt, die voor de weten schap omtrent de eerste christentijden van zeer groot belang is. Het gaat hier om het zogenaamde evangelie van Gamaliël. In wetenschappelijke kringen beschouwt men deze ontdek king als een sensationele. Reeds lange tijd bestond het vermoeden, dat een dergelijke tekst moest bestaan. Ongeveer 50 jaar geleden sprak na melijk de bekende oriëntalist en ken ner van de oud-christelijke literatuur, prof Anton Baumstark, reeds als zijn mening uit. dat er onder de apocrie- fen van het Nieuwe Testament een evangelie volgons Gamaliel moest zijn, waarvan hij het bestaan recon strueerde uit meerdere, door Re- De eerste dag van liet bezoek van de Groothertogin en de Prins van Luxemburg, dat is dus vandaag. speelt zich na de aankomst op Schiphol vrijwel geheel in Amster dam af met als hoogtepunten een bezoek aan het Rijksmuseum en de Stadsschouwburg. Op 6 juni wordt een grote tocht gemaakt die begint met een autorit van Amsterdam via Harderwijk naar Lelystad. Hier scheept het gezelschap zich in aan boord van de Piet Hein waarna een bezoek wordt gebracht aan de Noord-Oost Polder en het Hydrolo gisch Laboratorium. Wanneer Zwolle is bereikt wordt gebruik ge maakt van de koninklijke trein voor de terugtocht naar Amsterdam. Des avonds wordt een bezoek aan Den Haag gebracht. Op 7 juni wordt vanuit Amsterdam een autotocht gemaakt door het Zuid-Hollandse weidegebied naar Rotterdam waar een tocht door de ha.ven op het pro gramma staat. Des middags volgt weer een bezoek aan Den Haag met een ontvangst op 't Huis Ten Bosch en een bezoek aan het Mauritshuis. In de avonduren wordt in Haarlem het Frans Hals Museum bezocht. Op 8 juni wordt via Aalsmeer en de Vechtstreek naar Soestdijk ge reden waarna het gezelschap naar Soesterberg vertrekt waar 't vlieg tuig klaar staat om de hertogelijke gasten weer naar huis te brengen. (Advertentie) i« nirf a1lr*n onflallruii. maar ook ongeiond. Wordt jonger, kwieker en eleganter door hei verantwoorde romige (larrugan melkdieet uit Zweden, ('arrugan- melk amaakt ook lekker, vermengd met aterke koffie of vruchtensappen. villout, Robinson en Lacu uitgegeven fragmenten. Dit vermoeden is nu bewaarheid, doordat pater van den Oudenrijn bij de preken van de koptische bisschop Cypriacus van Oxyrhynchos een gro ter er mee samenhangend brokstuk van dit evangelie heeft ontdekt De in het Ethiopisch vertaalde tekst geeft de gebeurtenissen van Goede Vrijdag en voornamelijk de verrijzenis van Christen weer. Zij verhaalt de houding van de Joodse opperpriesters, van de schriftgeleerden uit Jerusalem, tot wie ook Gamaliel in de tijd van Christus behoorde, van Pontius Pila- tus, van koning Herodes, en de vier soldaten, die bij het graf op wacht stonden. Als hoofdschuldige aan de dood van Christus geeft Gamaliel He rodes aan, die naar het canonieke evangelie alleen door de evangelist Lucas en dan slechts in het voorbij gaan als zodanig wordt aangemerkt. De vertellingen tonen geen enkel spoor van gnostische beïnvloeding en geven een zeer interessant beeld van de vroeg-christelijke literatuur. Prof. van den Oudenrijn heeft zich voorgenomen de Ethiopische tekst van de homilie met inbegrip van de tekst van Gamaliel te vertalen en te publi ceren. Een van de maatregelen, die de autoriteiten op het eiland Cyprus gaan nemen om de nog steeds voort durende opstand daar de kop in te drukken, is het uitreiken van iden titeitskaarten aan alle bewoners van het eiland, die ouder zijn dan 12 jaar. Daarom moeten allen die hiervoor in aanmerking komen in registers worden ingeschreven en gefotografeerd, terwijl ook van ieder die een dergelijke kaart zal krijgen vingerafdrukken worden genomen. De foto laat zien hoe een regerings- beambte in het dorp Kato Platres van een jong Cyprisch meisje de vingerafdrukken neemt terwijl de moeder van het kind toeziet. Een commissie van de KAB, die het rapport van de commissie van on derzoek inzake het afbetalingswezen (commissie Lichtenauer) heeft bestu deerd, zegt van oordeel te zijn dat het af betalingssysteem in wezen niet verwerpelijk is. Sparen is beter, maar in bepaalde gevallen kan het afbeta- lingssysteem zeker zijn nut hebben. I De bezwaren tegen het kopen op afbetaling raken hoofdzakelijk de bij komende omstandigheden van dit sys teem. In dit opzicht is de KAB-com- missie het met de commissie Lichte nauer eens. In grote lijnen kan zij zich ook ver enigen met de maatregelen, die door laatstgenoemde commissie worden voorgesteld. Op enkele punten doet zij afwijkende of aanvullende voor stellen. De vergunningen tot verkoop op af betaling zouden volgens de KAB-com- missie eerst door de Kamers van Koophandel afgegeven dienen te wor den nadat inlichtingen zijn ingewon nen bij toegevoegde commissies van advies, waarin ook vertegenwoordi gers van consumentenorganisaties zitting hebben. Verder is de commis sie van oordeel dat een apart vergun ningenstelsel dient te worden inge steld voor het uitoefenen van het be roep of bedrijf van financierurgsinsti- tuut. Een apart inlichtingenformulier door de kopers in te vullen, acht de KAB- commissie niet nodig. De belangrijk ste gegeven, zo meent zij, dienen in het contract te worden opgenomen. De commissie van Lichtenauer heeft voorgesteld, artikelen van meer dan 3000 gulden niet onder de aanbevolen regeling te doen vallen. Volgens de KAB-commissie dienen geen grenzen in deze zin te worden gesteld. Een aanbetalirrg van minimaal 25 procent acht de commissie voorts noodzake lijk. Advertentie) Een boerderij aan de IJseldijk te Westervoort, bij Arnhem, is geheel door brand verwoest. Het vuur, dat in een grote stal door kortsluiting van de elektrische pomp- installatie is ontstaan, sloeg weldra over op het woonhuis. Hoewel de Arnhemse brandweer spoedig met groot materieel ter plaatse aanwezig was, kon zij niet meer voor komen dat de eigenlijke boerderij en 'n aantal schuren geheel uitbrandden. Een hengst en een stier, die zich in de stal bevonden, waar de brand is ontstaan, zijn in de vlammen omge komen. De schade is zeer groot. in de Zwitserse plaats Davos voor astma worden behandeld, kregen na drie maanden zo'n heimwee, dat ze besloten naar huis te lopen. In hun mooie kleren gingen zij naar de kerk en liepen daarna het dal uit, op weg naar Chur. Nadat de Zwitserse radio 's avonds een. SOS-bericht had uitgezonden, meld de kort daarop een boer, dat hij de kinderen 18 kilometer van Davos had gevonden. Diezelfde avond wa ren de kinderen weer terug in Da vos. Ze hebben nog steeds heimwee. Baantje In de .Washington Post" stond dezer dagen een adver tentie: „Gevraagd: monteurs voor aardsatellieten. Spoed". Bezuiniging Het Amerikaanse leger in Euro pa gaat, evenals een jaar geleden, weer een actie voeren tot bezui niging van papier. In 1955 werd voor miljoenen dollars bespaard. Toen werden in totaal 13.654 for mulieren en certificaten afge schaft. Club Negen Australiërs, verenigd in de club „De gelukkige mensen" zijn gaan strijken met de eerste prijs in de grootste loterij ter wereld, een bedrag van 2.125.000 gulden. Het was de tweede trekking van de lotery. BERENMUTSEN De Engelse guards krijgen berenmutsen, vervaardigd van huiden van Russische beren. Vroeger 'werden hun mutsen gemaakt van de huiden van Canadese beren, maar die wor den te schaars. Onmacht Een 29-jariex werkloze uit Aken trouwde in 1918 en kocht o.a. een kast van 516 m;irk op afbetaling. Hierop loste hij totnutoe 65 mark af. Intussen schafte hij zich ook nog een kofferradio en een pick-up aan, natuurlijk ook op afbetaling. De radio verpandde hij en de pick up gaf hij aan een vriend cadeau. De Akense rechtbank veroordeelde de bedrieger t«"»t een half jaar ge vangenisstraf. Toen de rechter hem vroeg of hij nog iets te zeggen had, antwoordde do verdachte: „Ik zwijg maar liever; de officier van justitie kan zo mooi praten, dat lui als wij er toch niet tegen op kunnen..." Levensecht De leiding van een kunstgalerij in rie Britse plaats Hartlepool had de laatste tijd al eens enkele malen met verbazing naar een viertal schilde rijen gekeken. Z.ij waren zo levens echt. Men bekeek de schilderstukken nog eens goed en kwam tot de ont dekking, dat iemand de afgebeelde figuren met een lippenstift van de nodige make-up had voorzien. Bloemen De Edelweiss moet op rantsoen worden gesteld, vinden de Italia nen in de vallei van Aosta. Toe risten plukken al deze zeldzame bloemen af als souvenir. Er is nu een bepaling gemaakt, dat niemand meer dan twaalf Edelweiss-bloe- men mag meenemen. Heimwee Vier Britse kinderen van 13. 12, 11 en 10 jaar, die in een ziekenhuis Moe? I k moe? Nee, alleen platzak. (Advertentie) DENTOFIX houdt ze stevig op hun plaatsl Uw gebit raakt niet meer los, wanneer U 's morgens een weinig DENTOFIX op de plaat strooit. U heeft dan de ge hele dag een heerlijk gevoel van ze kerheid en welbehagen, want DENTO FIX doet zijn plicht! Dit moderne, anti septische poeder werkt als een be schermend kussen en houdt bovendien de adem fris. Prijs per strooibus slechts f 2,35; bij apotheken en drogisterijen. WOENSDAG 6 JUNI HILVERSUM I 402 m NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V. d. zieken 9,25 V. d. huisvr. 9,35 Waterst. 9,40 Lichte muz. 10,10 Gram. 10,30 Morgendienst 11,00 Gr. 11.30 Luchtbrug naar Pimlico, hoor spel 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,35 Instr. septet 12,55 Gram. of act. 13,00 Nws. 13,15 Mil. kapel 13.40 Gram. 14,00 Bondsdag Bond van Gereformeerde Man nen verenigingen in Nederland 14,45 Gr. 15,30 Lichte muz. 16,00 V. d. jeugd 17,20 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Orgelspel 18,10 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven 18,25 RVU: Canada's Caribou Eskimo's, door G. van den Steen hoven, 2de lezing 18,55 Voetbalwedstrijd (Advertentie) Nederland-Saarland plm. 20,45 Nws. en weerber. 21,00 Lichte muz. 21.20 Buiten 1. overz. 21,40 Muzikale luisterwedstr. 22,00 Kamermuz. 22,20 Volksmuz. 22,45 Avond overdenking 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 De Ontbijtclub 8,50 V. d. vrouw 9,35 Gr. VPRO: 10,00 Schoolradio. VARA: 10,20 Gram. 11,00 RVU: Onze kinderen in het verkeer, door mej. dr. Rita Vuyk, le lezing 11,30 Gram. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 V. h. platteland 12,38 Orgel spel 13,00 Nws. 13,15 Tentoonstellings agenda 13,18 Lichte muz. 13,50 Medische kron. 14,00 Amus. muz. 14,30 V. d. jeugd 16,00 V. d. zieken 16.30 Gram. 17,15 Ac- cordeonork. 17,50 Regeringsuitz.: Rijks delen overzee. Jeugduitz. De brievenbus gaat open, correspondentieclub o.l.v. Re- gina Zwart 18,00 Nws. en comm. 18,20 Pianospel 18,30 Act. 18,40 Hammond trio 19,00 Nelis volle vaart 19,05 Gram. 19,15 Verkiezingstoespr. VPRO: 19,30 V. d. jeugd. VARA: 20,00 Nws. 20.05 Gram. 20,35 De twee Magdalena's, hoorsp. 21,41 Gram. 22,00 Tussen mens en nevelvlek, chus. 22,15 Concertgebouwork. mannen koor en solist 23,00 Nws. 23,15 Gram, 23,50-24,00 Soc. nws. in Esperanto. BRUSSEL 324 m: 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12,34 Gram. 12,55 Koersen 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,00 Schoolradio 16,00 Koersen 16,02 Gram. 16,15 Ork. conc. 17,00 Nws. 17,10 Trompet en piano 17,25 Voor dracht 17,45 Trompet en piano 17.50 Boek- bespr. 18,00 Lekenmoraal en filosofie, caus. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gr. 20,00 Hoorsp. 20,45 Operette muz. 21,30 Amus. muz. 22,00 Nws. 22,15 Pianorecital 22,55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,10 Idem 14,15 Ork. conc. 15,00 Gram. 15,45 Koorzang 17,00 Nws. 17,15 en 17,30 Gram. 19,30 Nws. 20.00 Ork. conc. 22,55 Nws. WOENSDAG 6 JUNI VARA: 17,00 V. d. kind. NTS: 18,55-20,50 Voetbalwedstrijd Nederland-Saarland. NCRV: 21,00 Stemmingsbeelden 21,10 Al de dagen der aarde, TV-spel 22,35 Dag sluiting. FRANS België: 18,45 Testbeeld 19.00 De socialistische gedachte 19,30 Filmprogr. 19,45 Act. 20,00 Sportact. 20,50 Nws. 21,10 Spiegel v. Wallonië 21,40 Sportpanorama 22,00 Voulez vous jouer avec vous? 22,40 Gevar. muz. 23,10 Wereldnws. VLAAMS België: 17,00 V. d. kleuters 17,20 V. d. jeugd 17,40 Eureka 18.55 Euro visie: Relais v. d. NTS: Rep. v. d. voet- balwedstr. Nederland-Saarland te Amster dam 20,50 Hitparade 21,30 Filmprogr. 22,00 D-dag 22,30 Nws. (Advertentie) SPA 30) Hij had mij daarop in beschutting gesleept. Wat het gevecht betrof, dat nu volg de, wie kan het beschrijven? Telkens trok de massa tegen onze cirkel op en telkens weer sloegen wij haar te rug. Het was prachtig zoals'onze dap pere bataljons zich weerden. Het was een merkwaardig gezicht die kloeke oude krijgsman Intadoos te zien, zo kalm alsof hij op een para de was, zijn orders gevende, beris pende of zelfs schertsende om de geest te houden in de weinige man nen welke hem nog waren overge bleven. En telkens begaf hij zich naar de plaatsen, waar het gevecht het he vigst was. En welk een aanblik le verde de verschijning van sir Hen ry, zijn struisverenpluim was wegge nomen door de worp van een speer en zijn lang geel haar golfde achter hem aan, bewogen door de wind. I stond hij, de grote Noorman, want hij was niets anders dan dat. zijn handen, zijn bijl en zijn wapen rusting alles rood van bloed en nie mand kon onder zijn slagen blijven leven. Op het laatst waagde zich nie mand meer in de nabijheid van de grote blanke tovenaar. Maar plotseling rees er een kreet van ,,Twala! Twala!" en uit het strijdgewoel sprong niemand anders naar voren dan de reusachtige een ogige koning zelf, gewapend met strijdbijl en schild en gekleed in zijn stalen wapenrusting. ,,Waar ben je, jij blanke man? Je hebt Scragga mijn zoon verslagen, probeer nu of je het mij ook kunt." Hij wierp een van zijn messen ïecht naar sir Hen ry. die het gelukkig zag komen, en het raakte slechts zijn schild. Met een kreet sprong Twala daarna op hem toe en bracht hem met zijn bijl zulk een slag toe op zijn schild, dat sir Henry, zo sterk als hij was neer viel op zijn knieën. Maar op dat ogenblik ging de zaak niet verder, want er rees uit de re gimenten om ons heen iets als een angstkreet en opziende zag ik de oor zaak. Rechts en links was de vlakte vol pluimen. Onze vleugelescadrons waren ons te hulp gesneld. De tijd daarvoor had niet beter gekozen kun nen worden. Zoals Ignosi wel had voorzien, was de aandacht van heel Twala's leger gevestig'd geweest op de bloedige strijd welke werd gevoerd tegen de overblijfselen van het regi ment van ,,De Grijzen en ,,de Buf fels". Onze vleugeltroepen waren, be gunstigd door de oneffen bodem, eerst opgemerkt geworden toen ze in de onmiddellijke nabijheid van de vijand warn. Deze was aangevallen gewor den voor hij de tijd had gevonden zich behoorlijk in slagorde op te stel len. In vijf minuten tijd was de slag be slist. Aangevallen in beide flanken en nog vol schrik door de slachting, welke ,,de Grijzen", en ,.de Buffels" aangericht hadden sloegen Twala's regimenten op de vlucht en spoedig was de gehele vlakte tussen ons en Loo bedekt met troepen soldaten, die zo goed mogelijk een heenkomen zochten. Als met een toverslag wa ren ook de mannen verdwenen, die ons omringden en nu bleven we daar staan als een rots, waarvan de zee was weggetrokken. Maar wat een schouwspel was het! Rond ons de dood en stervenden lagen bij hopen voor en achter ons. Van de dappere Grijzen" waren nog slechts vijfen negentig man staande gebleven. Meer dan drieduizendvijfhonderd man waren in dit éne regiment gevallen en de overgrote meerderheid om nooit meer op te staan. Mannen," zei Infadoos kalm, ter wijl hem op hetzelfde ogenblik een wond in zijn arm werd verbonden en hij gezien had wat er van het korps was overgebleven, ,,ge hebt de naam van uw regiment opgehouden en van het gevecht van heden zal nog gesproken worden door uw kindskin deren." Daarna keerde hij zich om en drukte sir Henry de hand. ,,Ge zijt een groot kapitein", zei hij een voudig. ,,Ik heb een lang leven onder krijgslieden geleefd en heb vele dap peren gekend, maar tot nu toe heb ik nooit een man gezien, zo dapper als gij zijt." De „Buffels" marcheerden de weg op naar Loo en juist toen zij gingen kwam er een boodschap van Ignosi, om Infadoos, sir Henry en mij te vragen bij hem te komen. Nadat aan de nog overgebleven negentig man van „de Grijzen" order gegeven was om de gewonden te verplegen, gingen wij Ignosi opzoeken, die ons meedeel de. dat hij naar Loo wilde gaan om de overwinning volkomen te maken door Twala gevangen te nemen, in dien dat mogelijk was. Wij waren nog niet ver gegaan, toen wij plotse ling Good ontdekten, die op een heu vel zat, ongeveer honderd passen van ons af. Naast hem lag het lichaam van een Kukuana. ,,Hij is zeker gewond," zei sir Hen ry bezorgd en toen hij dat zei, ge beurde er een vreemd ding. Wat wij voor het dode lichaam van een Ku kuana gehouden hadden sprong op, wierp Good neer en begon hem met zijn speer te steken. Toen hij ons zag naderen, gaf hij hem een harde stoot en onder 't geschreeuw: „Neem dat, tovenaar!" holde hij weg. Good maakte geen enkele beweging en wij dachten niet anders, of het was met onze arme kameraad gedaan. Snel liepen wij er heen en waren verbaasd hem wel bleek en uitgeput, maar toch nog bij kennis te vinden, met zijn oogglas nog altijd vast in het oog. ..Een prachtig pantser is dit!!" mom pelde hij, toen wij onze gezichten over hem bogen; daarna zei hij nog enige onverstaanbare woorden en viel in zwijm. Wij onderzochten hem en von den dat hij ernstig gewond was door een mes in zijn been. maar dat door zijn stalen hemd de speer van zijn aanvaller niets had kunnen doen; daarna werd hij op een draagbaar gelegd, zoals voor de gewonden werd gebruikt en met ons medegevoerd. Toen wij bij de eerste poort van Loo aankwamen, vonden we die, overeenkomstig de orders van Ignosi, door een regiment bewaakt. De ande re regimenten waren op dezelfde wij ze op wacht gezet aan de verschil lende uitgangen va de stad. De commanderende officier begroette Ig nosi als koning en deelde hem mee, dat het leger van Twala een schuil plaats had gezocht in de stad, waar heen Twala zelf ook gevlucht was, maar hij meende dat zij geheel ont moedigd waren en bereid om zich over te geven. Nadat Ignosi raad met ons gehouden had. zond hij he rauten naar iedere poort en beloofde, op zijn koninklijk woord, leven en vergiffenis aan iedere soldaat, die zijn wapenen wilde neerleggen. Deze boodschap bleef niet zonder uitwer king. Een half uur later stond de stad aan iedere zijde voor ons open. Nadat wij voorzorgsmaatregelen te gen verraad hadden genomen, trok ken wij binnen. Langs de wegen ston den duizenden krijgslieden met neer geslagen uiterlijk, schild en speer aan hun voet. De officieren, die aan hun hoofd stonden, begroetten Ignosi als de koning, toen hij passeerde. Wij marcheerden op, dadelijk naar Twa la's kraal. Toen wij de grote ruimte bereikten, waar wij een paar dagen tevoren de parade en de tovenaars- jacht gezien hadden, vonden wij die verlaten. Maar niet geheel en al, want verderop, voor zijn hut zat Twala zelf, met slechts één mens bij zich, Gagool. Het was een droefgeestig gezicht, he mzo te zien zitten, zijn bijl en schild aan zijn zijde, met slechts 'n oude vrouw voor gezelschap en niet tegenstaande zijn wreedheden en misdaden, had ik een gevoel van me delijden, toen ik hem zo zag, verval len van zijn hoge staat. Geen soldaat van heel zijn leger, geen enkele hove ling van de honderden die hem om ringd hadden, geen van zijn vrouwen zelfs was bij hem gebleven om zijn bitter lot te delen. Arme wilde! Hij leerde de les, welke het noodlot geeft aan de meesten van ons, die lang ge noeg leven, dat hij die zonder hulp en gevallen is, weinig vrienden vindt en weinig genade. Wij -gingen de poort van de kraal door en toen we op ongeveer vijftij* meter afstand van de ex-koning wa ren. hield het regiment halt en alleen vergezeld door een kleine wacht, na derden wij hem. Gagool beschimpte ons zoveel zij kon, toen wij naderbij kwamen. Twala lichtte het gepluimde hoofd nu voor het eerst op en ves tigde zijn ene oog, dat in onderdrukte woede bijna even dof schitterde als de grote diamant op zijn voorhoofd, op zijn gelukkige mededinger Ignosi. ..Heil u, o koning!" schreeuwde hij met bittere spot, „gij hebt gegeten van mijn brood en nu hebt ge met hulp van de toverkunst van de blan ke mannen mijn regimenten naar u toe gelokt en mijn leger verslagen. Heil Welk lot hebt ge voor mij, o koning?" „Het lot, dat ge mijn vader hebt bereid, op wiens troon ge deze vele jaren hebt gezeten", was het korte antwoord. „Het is goed. Ik zal u laten zien hoe ik weet le sterven, opdat ge het u zult weten te herinneren, als het uw eigen tijd zal zijn; ziet, de zon zinkt in bloed en mijn zon kan in haar gezelschap ondergaan. En nu, koning, ik ben gereed om te sterven maar ik vorder de gunst van het koninklijk Kukuana-huis, om vechtend te sterven. (Het is een we' onder de Kukuana's, dat niemand van de naas te koninklijke familie kan worden ter dood gebracht, buiten zijn eigen toe stemming. Het is hem geoorloofd, een reeks van tegenstanders te kie zen. goedgekeurd door de koning met wie hij vecht, tot een van hen hem dood). Ge kunt mij dit niet weige ren". (Wordt vervolgd).

de Stem | 1956 | | pagina 5