Zeeuws amateurtoneel te wapenschouw bijeen Kath. Goes in 's-Heerenhoekse brandweer won wedstrijd te Kruiningen Veekeuringen te Yerseke en Heinkenszand De Zeeuwse melkfederatie had een rustig jaar Aantal afdelingen verdubbeld Broeder Salesius overleden 2 2 Kritiek op Stilkkeuze aangesloten afdelingen zon goed fi- l guur sloegen bij het Landjuweel, spe- LIKDOORNS WONDEROLIE Prof. Romme en ir. van Meel te Yzendijke gehuldigd Uit (Jank voor de Braakmanpolitiek n validcwagentje aangereden Poolse oud-strijders bijeen in Breda II altheren VLISSINGEN Verhoging pensioenen employe's in België Achttien korpsen namen er aan deel Brils vlootbezoek aan Vlissingen Gemeentesecretaris van Hoedekenskerke ZuuJ-lh rt land GOES ZEEUWSC 114 EAANDEREN Verschil over grootverbruikers Vicaris van de Congregatie Huybergen Dodenherdenking te KapelJe-Biezelingc Hoogwaterstanden AGENDA Heden Morgen Heel het katholiek georganiseerd amateurtoneel in Zeeland woonde in het Goese Schuttershof de vierde jaarvergadering bij van het W.K.A. in Zeeland, dat de voorziter, de heer M. Bakker, aanduidde als een wa penschouw in optima forma. Het W.K.A. noemde hij springlevend, niet alleen omdat er tweehon derd amateurs waren opgekomen, maar ook omdat het aantal aangeslo ten afdelingen in één jaar verdubbelde van acht tot zestien, terwijl on langs als zeventiende lid zich presenteerde ,.De Nardusbloem", waarin de scholieren van de kath. H.B.S. te Goes elkaar vonden. jy j over het feit. dat de bij het W.K.A. De heer Bakker verwelkomde de heer J. Roose als vertegenwoordiger van het Goese gemeentebestuur, dat het culturele werk een goed hart toedraagt en hij hoopte dat ook de andere gemeentebesturen hun steun aan het amateurtoneel zouden willen geven, opdat het ook materieel be staan kan. Eveneens begroette de voorzitter de heer J. Lemaire, de provinciale toneel-adviseur, die voor het W.K.A. en de N.A.T.U. werkt en wiens in vloed ten goede reeds nu duidelijk merkbaar is. De heer Charles Heirman bracht hierop als secretaris-penningmeester de jaarverslagen uit, die in optimis tische toon waren gesteld alleen werd betreurd, dat van de vier kringen de West-Zeeuwsch-Vlaamse inge krompen was tot één afdeling. Spr. memoreerde het welslagen der to neelcursus; had lof voor Jan Lemaire; complimenteerde het „Reizend Zeeuws Volkstoneel" met het grote succes in het Zeeuwse Landjuweel en kon mee delen. dat de benarde financiën ge saneerd zullen worden door het lan delijke bestuur. De heer Heirman zei nog, dat de dubbele functie hem te zwaar werd, waarop de heer v. Hecke uit Mid delburg, tot nu toe gewoon bestuurs lid, zich bereid verklaarde als pen ningmeester op te treden, wat grif aanvaard werd. WAARSCHUWENDE STEM. Pater Gonzage uit Sluiskil, de gees telijk adviseur zette ir. een pittig be toog de puntjes op de „i" van het woord „principe". Hij hield de tonelisten voor ogen, dat zij voor een groot deel van het katholieke volk de enige ontspanning op toneelgebied breng"n. Bij de keuze van het stuk moeter. zij daarbij reke ning houden, ook omdat het visuele veel sterker tot de verbeelding spreekt dan het woord alleen guur sloegen bij het Landjuweel, spe ciaal ..Het reizend Zeeuwsch Volks toneel" uit Hulst en de „Rederijc- kers" uit Goes. Bij de ".eer geanimeerde rondvraag heeft wethouder Roose laten door schemeren. dat uit het culturele potje van Goes ook de tonelisten waar schijnlijk iets zullen krijgen en ook hij complimenteerde de Hulsterse club met haar succes, waarin hij geïllus- teerd zag. dat ook nu nog de cultuur van over de Schelde kan komen, vat hem ook welkom was als een binding tussen heel Zeeland. REDEVOERING EN SPEL. De middagbijeenkomst was belang rijk door de rede welke de toneeldes- kundige van het W.K.A. de heer Jar. Muller, hield over wezen en doel van het werkverband en door de verzorg de opvoering var. „Het lege graf" door de Rederijekers, onder regie van pater Gerlach Helling. De heer Muller begon zijn betoog in mineur door onbarmhartig de zwakke plekken van het amateur toneel aan te tonen, doch dat hij dit niet deed uit pessimisme bleek toen hij de sterke kanten ervan belichtte. Spreker zag de taak van het W.K.A. als tweeledig. Eerst behandelde hij de geestelijke voorlichting, Stijlvor ming, repertoire-keuze, enz. om daar na de technische zijde te behandelen als de cursussen, concoursen, regie, grime en decor. Niet verzuimde de heer Muller te wijzen op de bereikte resultaten; de idealen der spelers en speelsters en op het grote nut dat zij met een po sitief gericht repertoire in de samen leving kunnen bereikten. Geestdrif tig gaf hij aan dat het katholiek amateurtoneel hart heeft voor haar taak en daarbij ir. het W.K.A. een machtige steun vindt. Met een gezellig samenzijn in „Slot Ostende" werd besloten. (Advertentie) «ERWIJOESU MEI Weg met onhandige llkdoornnngen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de- pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorrmiddel van f. 1.36 besnaart U onnoemelijk veel ellende. (602) Een meer dan volle zaal vormde uiteen waarom op alle politieke ter- gisteravond het gehoor van prof. Romme, die te IJzendijke sprak en die zich bij die gelegenheid wijdde aan dat aspect van de katholieke politiek, dat het recht en de plicht van de katholieken in Nederland in houdt zich te wijden aan vraagstuk ken van allerlei en algemene aard, ook en vooral wanneer die vraagstuk- reinen de zedelijke beginselen een sterke mede bepalende kracht be zitten. DE PBO In dit verband wees hij op de door de grote pausen ontwikkelde gedachten ten aanzien van de sociale opbouw en andere vraagstukken. De taak der katholieken, zich bezig te ken niet ondergebracht kunnen wor den binnen een strikt katholieke om- houden met de maatschappelijke heining, welke de tegenstanders van structuur-hervorming door de PBO, Romme en de KVP willen trekken. I wordt ook aldus prof. Romme in drie Al deze actueel politieke vraagstuk- Christelijke Hoofdgedachten onder ken, aldus Romme, houden verband scheiden: met de zedelijke beginselen der ka- le. De factoi arbeid in de leiding tholieken van dc bedrijven komt een plaats I toe naast ondernemer en kapitaal, Met "grote nadruk cn verontwaarci-,,Pr int\Afnr>rHoinL-- In dit verband laakte spr. het, dat j ging wees hij de pogingen van de - vorig jaar in het kader van het Zeeuwse landjuweel een Middelburg se club met een moreel-aanvechtbaar stuk uitkwam en dit, omdat men er de eerste prijs mee won, kon opvoe ren voor alle mededingende vereni gingen, waarvan de meeste zich er in hun heiligste overtuiging gekrenkt door voelden. Spreker hoopte dat de jury voor taan ook de morele waarde in haar oodeel zal betrekken. Tenslotte wees pater Gor.zaga op het beleven der apostolaatsgedachte door de katholieke tonelisten. De heer Jan Lemaire, even ingaan de op de critiek van pater Gonzage, zei met hem te betreuren, dat derge lijke stukken werden gebracht, maar het probleem is gecompliceerd omdat het de clubs vrijstaat het stuk te kie zen wat ze willen. Graag zal de jury echter doen wat ze kan om excessen zoveel mogelijk tegen te gaan. Zeker zal het openhartig woord van pater Gonzaga ter hart worden genomen. De voozitter dankt beide sprekers voor hun woorden en zei, afgezien van het morele, dat het ook cultureel niet gewenst is met dergelijke aan vechtbare stukken te komen. Zowel de voorzitter als de secre taris hebben daarna de principiële en materiële zijde van het W.K.A. beke ken en een reeks van waardevolle mededelingen gedaan, o.a. over de pas verschenen beredeneerde cata logus der Nederlandse bibliotheek voor het amateur-toneel over de stu dieweek op Drakenburg; het komen de landelijk toneelconcours; de nieu we toneelcursus, enz. De heer Heir man brak in het bijzonder een lans voor het schitterende maandblad „Elckerlyc", dat ook in groepsabon nement te bekomen is en dat zoveel kan bijdragen tot verhoging van het spelpeil. Beide heren uitten hun voldoening r -j - - - - j TTTr-D beid te nemen, hand om dc omheining rond dc KVP, 3c Dc praktischc bclcvmg der ka- te willen optrekken, als zou dc partij solidariteit slechts liestaansrccht hebben voor d^j Verontwaardigd wees hij de sug- behartiging van de strikt katholieke gGStje van de hand als zou de PBO zaken zoals het processieverbod, de - zondagswet en bijzonder onderwijs. Prof. Romme' s bezoek aan IJzen dijke is een grootse huldiging gewor den. Uit alle delen van Zeeuwsch- Vlaandcren waren de gasten geko men om prof. Romme en A. C. van portefeuille door de KVP gecreëerd zijn. om een plaats te vinden voor de gewenste zesde KVP-minister. EENHEID Over de katholieke eenheid zei Chauffeur reed door In de Ganzepoortstraat tc Goes werd een invalidewagentje, hoewel het goed geparkeerd stond, aangereden door een bestelwagen. De chauffeur zag het wel. maar ree.d door, zodat het scheen of het meisje van wie het wan gentje was. de strop had. Gelukkig was een der omstanders zo handig geweest het nummer te noteren, zodat de politie een draadje had. De auto bleek van een zekere v. B. uit Krab bend ijke te zijn en die zal nu aan sprakelijk gesteld worden. De afdeling Nederland van de vereni ging van Poolse oud-stvijders, hield in Breda haar landelijke jaarvergadering. De afgevaardigden van de kringen Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Lut- terade, Vlissingen en Venlo kwamen bijeen om verslagen uit te brenren en een nieuw bestuur te kiezen, maar vooral ook om zich te beraadslagen over de manier waarop de Poolse zaak het meest doeltreffend kan worden gediend. De vereniging van Poolse oud-strij ders telt ca. 52:000 leden cn is de grootste Poolse onafhankelijkheidsor ganisatie in het buitenland. De landelijke Jaarvergadering, die in Het Wapen van Breda werd ge houden, werd o.a. bijgewoond en ge leid door de tweede voorzitter van het hoofdbestuur, majoor S. Lis uit Londen. In zijn openingstoespraak bracht hij de groeten en beste wensen over van Breda's bevrijder, generaal Maczek, gericht aan de burgemeester cn de inwoners van Breda. Talrijke Poolse autoriteiten, o.a. ge neraal Andres en de rector van de Poolse Katholieke Missie, pater4 Dam- bek, zonden hun gelukwensen. In het nieuwe landelijke bestuur werden herkozen: als voorzitter de heer S. Werner uit Venlo en verder de heren ir. J. Minkiewicz. Vlissingen, K Szczepanski, Amsterdam. B. Strenk (Vlissingen), Bocek (Utrecht), A. Gar (Rotterdam) en mevr. I. Szczepanska (Amsterdam). Als gedelegeerde voor het wereld congres van de vereniging van Poolse oud-strijders, dat in augustus van dit jaar in Londen wordt ^ehon^^n. werd gekken de Poolse journalist B. Strenk uit Vlissingen. Meel, die meegekomen was, te hul- Romme dat hij zich verheugde over digen in verband met de gevoerde de bereikte resultaten, maar dat die politiek inzake de verdeling van de eenheid nog niet is volgroeid, het- j van Bellegemgeen djep betreurde. Het is nu - schilderde de strijd rond de nieuwe j n0g njej- de meest geschikte tijd om levensonderhoud en hiertoe zal een grond waar geen plaats scheen te begrip te willen vinden bij de ka- reservefonds worden gevormd. De zijn voor katholieke boeren en waar j tholieken buiten KVP-verband. We I bijdrage van de werknemer zal 4.25 Verleden jaar heeft het Belgische parlement een wetsontwerp goedge keurd, waarbij het ouderdomspensi oen voor handarbeiders werd ver hoogd van fr 23.000 tot fr 26.000 per jaar. Thans heeft de regering van Acker bij de senaat een wetsontwerp ingediend, waarbij ook het pensioen voor employe's wordt verhoogd van fr 35.000 tot fr 41.000 voor een em ploye met een gpzin. fr 32.000 voor alleenstaanden en fr 29.700 voor we duwen. Deze pensioenen zullen wor den aangepast aan de kosten van ."".toch, dank zij het ijveren vanmoeten echter blijven hameren op katholieke politici, negen van de veer- j een zjch bezinnen, de propaganda- tien bedrijven door katholieken bezet leuzen als zouden in de PvdA de zullen worden. geestelijke belangen der katholieken m/t i ®,er i ^eer het veiligste zijn, logenstrafte, Rom- vai51-iwerd als blijk van aank een i me met erop te wijzen dat tezelf- schilderij aangeboden, vervaardigd dertijd een liberaal in de PvdA het- door de arbeider-kunstenaar Leons zelfde zei ten aanzien van de ver- de Buck uit Westdorpe die aan Rom- wezenlijking van het liberalisme on- me werd voorgesteld. Dit intermezzo der de PvdA-vlag was een indrukwekkende huldebetui-1 ging. ook namens de RKJB, welke organisatie nu aandacht vroeg voor de inpoldering van Saaftinge. J Alvorens prof. Romme het woord nam spraken de kringvoorzitters mr. dr. A. J. W. M. Mes en de Zeeuwse kandidaat J. van Dongen, die onder andere opmerkte, dat het propageren van de katholieke werkgemeenschap in de PvdA op bepaald beledigende wijze wordt verricht, door de poli tieke vrijheid van de katholieken slechts als verleden te veronderstel len. los van de katholieke partij. Prof. Romme ging in op de propa- ganda-methoden tegen de KVP. Hij zei in dit verband dat de neiging om de omheining op te trekken rond de noodzaak van de katholieke poli tiek, voortkomt uit de vrees dat de katholieke politieke machtsvorming de vrijheid van het Nederlandse volk zou aanranden. Hij zette uitvoerig Te Kruiningen werden brandweer wedstrijden gehouden waaraan door 10 korpsen van Zuid- en Noord-Beve land werd deelgenomen, leder korps kreeg op zijn beurt dezelfde opdracht uit te voeren. Deze was tot het laat ste moment strikt geheim gehouden. Geen enkel korps had zich dus op een of andere manier op deze be paalde taak kunnen voorbereiden. Toen om half een de wedstrijd een aanvang nam bleek de opgave te zijn het blussen van de brandweergarage in de Burg. Elenbaasstraat, die ver ondersteld werd in brand te staan. Tijdens de officiële ontvangst, die des voormiddags in de raadszaal van het gemeentehuis plaats had. bracht burgemeester A, Schipper hulde aan de brandweerlieden, die vrijwillig zoveel doen ten bate van de gemeen schap. De heer M. J. Ie Clercq, comman dant van de Kruiningse brandweer, deelde enkele bijzonderheden mede over de uitrusting van dit korps. Nu deze uitrusting, dank zij de medewer king van het gemeentebestuur, zo perfect in orde is, is de verantwoor delijkheid van het personeel des te groter. Een fout bij de bestrijding var. een brand zou zwaarder aangere kend kunnen worden. MEER EENHEID. Burgemeester A. A. Schuit van Kortgene sprak als voorzitter van de prov. brandweerbond. Op het ge bied van de organisatie zijr. er nog problemen op te lossen. Hij pleitte voor meer eenheid, opdat er zou kunnen komen een landelijke organi satie met provinciale afdelingen. De heer A. J. W. Mathijsse, secre taris van de prov. bond, provinciaal wedstrijdleider en commandant van de brandweer te Middelburg, ging in op de vier soorten van wedstrijden. „Wij zullen de aandacht trekken van het hele lar.d, nu hier wedstrijden worden georganiseerd die geen voor uit geleerd lesje zijn." Hij prees de organisatie, waardoor aan de deelnemers zelfs een koffie maaltijd kon worden aangeboden. Behalve het college van burgemees ter en wethouders, waren bij deze ontvangst o.a. aanwezig de heer G. Kortus, adj. inspecteur van 't brand weerwezen te Breda, en de juryleden de heren L. W. Hamelink, te Zaam- slag, van Rooijen, te Vlissingen, H. Nijhoff te Fijnaart en F. J. Schuite maker te Middelburg. VLOTTE WEDSTRIJD. De wedstrijden brachten in het dorp heel wat drukte te weeg. Ze hadden een goed verloop en men raakte slechts zeer weinig op het tijdschema ten achter. Om half acht maakten alle brand weren met bemande voertuigen een rondgang door het dorp, met de har monie E.M.M. voorop. Tijdens de pauze van een voorstel ling van het gezelschap Leon Pekaar, uit Yerseke, in het dorpshuis, maakte burgemeester Schipper de prijzen be kend. Deze luiden; le prijs met 542.5 punt 's-Heeren- hoek; 2e prijs met 503.75 punten, Goes II; 3e prijs met 481,5 punten, Goes I. 4e prijs met 457.5 punten Kattendijke; De burgemeester bracht in het bij zonder dank aan de regelir.gscommis- sie, bestaande uit de heren M. J. le Clercq en C. J. de Visser van Kruinin gen en de Jager van Yerseke. Ten slotte gaf de heer Mathijsse nog een uitvoerig commentaar op de prestaties der korpsen en besprak daarbij de verschillende fouten die vele korpsen hadden gemaakt. procent, die van de werkgever 6 pro cent van het salaris bedragen, waar bij tot januari 1960 een plafond van fr 96 000 per jaar, na die datum van fr 120.000 per jaar zal gelden. De Belgische staat zal een subsidie ver strekken. die maximaal fr 500 mil- lioen per jaar zal bedragen. Het oen- sioen vaat in op 65-iarive leeftiid voor mannei';ke, op 60 jarige leeftijd voor vrouwelijke employe's. Te Heinkenzand en te Yerseke wer den veekeuringen gehouden. De uitslagen te Heinkenszand lui den: Stieren: le pr. Leo, eig. P. v.d. Waart. le kalfkoeien: 1 Magda 2, eig. J. L. de Roo, 's-Heer Abtskerke 2 Aagje 2, eig. P v.d. Waart, Heinkenszand; 3 Helma, eig. Jac. Simonse. idem; 4 Ida, eig. Gebr. de Jonge, idem; 5 Klara, eig. A. Franse, idem; 6 Elza, eig. P. v.d. Waart, idem. 2e kalfkoeien: 1 Jetje, eig. I Paau- we, Heinkenszand; 2 Bella 3. eig. J. L. de Roo, 's-Heer Abtskerke; 3 Willy, eig .P. Nieuwenhuyse, Nisse; 4 Anna 2, eig. P. Raas, Heinkenszand; 5 Mina, eig. M. B. van Iwaarden, idem; 6 Mar tha, eig. J. de Jonge, idem 3e kalfkoeien: 1 Gebina, eig. J. L. de Roo, 's-Heer Abtskerke, winnaar zilv. medaille van de MZB; 2 Nelly, eig. A. Franse, Heinkenszand; 3 Ber tha, eig. P. Nieuwenhuyse, Nisse; 4 Kalma 63, eig. P. v.d Waart, Hein kenszand; 5 Maria, eig. Gebr. de Jon ge, idem. 4e kalfkoeien: 1 Mina. eig. Jac. Si monse, Heinkenszand; 2 Mina, eig. M. Rijk, idem; 3 Selma, eig. M. B v. Iwaarden, idem. Andere koeien: 1 v. Schouwen, eig. M. Rijk Mzn., Heinkenszand, winnaar zilv. medaille van de N.V. Hollandia; 2 Emma, eig. Jac Simonse, Heinkens zand; 3 Grietje, eig. J. L. de Roo, 's-Heer Abtskerke; 4 Bontje, eig. P. v.d. Waart, Heinkenszand; 5 Ella, eig. Wed. F. de Roo, idem. Stierkalveren: 1 G. Verschiere, Hein kenszand. YERSEKE Te Yerseke zag de uitslag er als volgt uit: Stieren: le pr. Erik. eig. C. M. Kole. le kalfkoeien: 1 Hilda 3, eig. J. M. Bakker; 2 Emma, eig. Joz. de Koeijer, 3 Emma 9, eig. J M, Bakker; 4 Tim, eig. C. M. Kole. 2e kalfkoeien: 1 Romkje, eig. C. J. v.d. Velde; 2 Bontje, eig. J. M Bak ker, 3 Dirkje 115, eig. C. J. v.d.'Velde (best eproduktiekoe van deze groep); 4 Tjaltje 27, eig. A. Bakker; 5 Dina, eig. C J. v.d. Velde; 6 Mina v. Tona, eig. Joh. de Koeijer; 7 Maaike 1, eig. C. M. Kole; 8 Corry 4, eig. idem. 3e kalfkoeien: 1 Emma 6, eig. J. M. Bakker; 2 Grada, eig. C M. Kole; 3 Anny 2, eig. idem; 4 Jans, eig. idem 5 Wietske 23, eig. idem (beste produk- tiekoe in deze groep); 6 Emma, eig. A. Bakker; 7 Emma 2. eig. C. M. Kole. 4e kalfskoeien: 1 Janke 15, eig. C. J. v.d. Velde; 2 Elsje, eig. idem (beste prod, koe in deze groep). Andere koeien: 1 Klaasje 52, eig. C. J. v.d. Velde; 2 Janke 13, eig idem; 3 Emma 67. eig. idem; 4 Emma 3, eig. J. M. Bakker: 5 Marie, eig. C. M Kole (beste prod, koe in deze groep). Vaarzen: 1 Klaasje, eig. C. J. v.d. Velde; 2 Emma, eig. idem; 3 Gephe's Roosje, eig. idem. Jonge vaarzen: 1 Janke 38, eig. C. J. v.d. Velde; 2 Romke 1, idera; 3 Ju liana 10, idem. In het kader van een aantal Britse en Amerikaanse vlootbezoeken aan Nederland zal het Britse fregat h.ms. „Teazer" van 29 september tot 2 ok tober een bezoek aan Vlissingen bren gen. Het schip meet 1710 ton en is een snelvarend onderzeebootbestrij- dingsvaartuig. De heer P.Harthoorn, eerste amb tenaar ter secretarie te Rilland-Bath, is benoemd tot gemeentesecretaris te Hoedekenskerke. Feestpredikant. Niet kapelaan v. Stee hield de feestpredikatie op zon dag, maar kapelaan Stct. GRONINGSE VERENIGING OPGERICHT In „de Prins" werd een vergade ring gehouden om te komen tot het oplichten van een Groninger Vereni ging voor Zuid Beveland. In okto- ber 1955 was het merendeel van ae Groningers op Zuid Beveland lid ge worden van de Vereniging te Mid delburg, doch gezien verschillende bezwaren, zoals het heen en weer reizen en omdat er een voldoende aan tal Groningers op Zuid Beveland woont, werd het plan opgevat hier voor een aparte vereniging op te richten. De initiatiefnemers zijn daarin vol ledig geslaagd. Staande de vergade ring werd een bestuur benoemd be- bestaande uit: voorzitter B. Luider; secretaris Y.Steenhuis, penningmees ter J.v.Watt"m en leden Mevr. N.H. v.Kerkvoort-Tiggelaar en S.D* kker, allen te Goes 37 Gronin' rs waren aanwezig, die zich allen als lid op- j gaven. Verschillende personen kon den door omstandigheden niet aan wezig zijn, zodat het ledental in wer kelijkheid groter zal zijn. Boven dien rekent het bestuur er op dat Groningers en zij die zich met Gro ningen verbonden gevoelen en die zich nu nog afzijdig houden, zich spoedig voor het lid maatschap zullen opgeven. Als naam voor de vereniging werd gekozen: Groninger vereniging voor de Beve- landen. Oet en thoes,,. Beroepsvoorliclitiiig De Soroptimistenclub ,,de Bevelan- den" hield hier, in samenwerking met de vrouwenbemiddelaarster van het Gewestelijk arbeidsbureau, een bij eenkomst, teneinde de meisjes, die dit jaar aan de plaatselijke ULO- scholen eind-examen doen, voorlich ting te geven over beroepskeuze. Ongeveer veertig van deze meisjes waren aanwezig. Na een algemene inleiding werd gewezen oy. de moge lijkheid zich te laten testen voor een bepaald beroep. Hierna werd door 'n viertal dames vooruitzichten en eisen bij het nijverheidsonderwijs; lager- en kleuteronderwijs, maatschappelijk- en kantoorwerk naar voren gebracht. Tenslotte werden de meisjes in de gelegenheid gesteld vragen te stellen aan vertegenwoordigsters en een ver tegenwoordiger van vijftien verschil lende beroepen. Gezien de belangstel ling voor deze middag, zal getracht worden ieder jaar deze beroepenvoor- lichting te doen plaats vinden. llordckenskerke GEMEENTE-SECRETARIS BENOEMD In zijn jongste zitting benoemde de raad tot gem. secretaris, de heer P. Harthoorn te Rilland; de heer C. van Wieringen kreeg 2 stemmen. De definitieve prijs voor de gron den in het uitbreidingsplan kom Hoe dekenskerke wordt vastgesteld op resp. f 5.35 per m2 voor bouwgrond en f 1,50 per m2 voor achterliggende tuingrond. Van M. den Dekker wordt aange kocht een perceel boomgaard ten be hoeve van het uitbreidingsplan. 4 per celen bouwgrond worden verkocht resp. aan de heer I. J. Burgel in het uitbreidingsplan te Hoedenskerke en te Kwadendamme aan P. Smulder, A. P. Steenbakker en M. Steenbakker. Besloten wordt ingevolge de vast gestelde garantieregeling een voor schot ad f 600,te verstrekken aan de commissie, die het sportveld te Kwadendamme exploiteert. Hansireert PASTOORSFEEST VOOR DE JEUGD. Gisteren was het feest voor de schoolkinderen. In zaal Thalia werd de jeugd, in aanwezigheid van de jubilerende pastoor, onthaald op een alleraardigst program, dat ten dele door de kinderen zelf werd 'verzorgd cn aangevuld door ,,De man met het Jan Klaassenspel". Pastoor was een gul gastheer en zorgde voor de trak tatie. Gisteravond werd het zinrijke spel „Offer om offer" voor de tweede maal en met evenveel succes opge voerd in de parochiekerk en van avond volgt er nog een feestavond voor de parochianen in Thalia. Baarland BAARLAND BAADDE GRATIS Toen de officiële opening van het nieuwe complex wijkgebouw/badhuis plaats vond. besloot de gemeenteraad om op de eerste dagen dat het bad huis geopend zou zijn voor het pu bliek, een gratis bad aan te bieden ter kennismaking cn aanmoediging. Hiervan is druk gebruik gemaakt; in totaal zijn 99 baders geteld. de gisteren te Goes gehouden v De heer Zee zei, dat de federatie In jaarvergadering van de Zeeuwse melkfederatie, zei ir. J. Dorst, voor zitter, dat de federatieleden over 1955 tevreden konden zijn. Veel dei ning is er ontstaan over de melkprijs en nog duurt die enigszins voort tus sen overheid en georganiseerde land bouw. maar binnen de federatie heers te er rust met de geordende melkvoor- ziening als binding. De secretaris-penningmeester der federatie, de heer C. Zee, deelde mee, dat de jaarrekening een voordelig saldo vertoonde van f 1335,welk bedrag aan de reserve is toegevoegd. De verkiezing van bestuursleden in verband met periodieke aftreding kon niet doorgaan wegens een lacune in de statuten. De heren A. Hage. Zie- rikzee; W. de Buck, Colijnsplaat en C. Scheelde, Axel, werden benoemd tot leden der kascommissie. De rond vraag bracht enige beroering omdat een der leden met de klacht kwam dat een slijter te Tholen de melk aan het bejaardenhuis voor 28 ct. inolaat* var voor 31 ct Wert cn bii vroeg of de federatie dit niet kon tegengaan. ten aanzien van levering aan groot verbruikers wel een advies heeft ge geven, dat een korting aanbeveelt van 1 tot 1,5 ct., maar dwingende kracht kan men niet toepassen. Andere aanwezigen zeiden dat het elders nog wel heter toeging. Te Krui ningen bijvoorbeeld is aan het Am bonezenkamp geleverd voor 25 ct. per liter, zodat er slechts een winstmarge van 1,5 ct. overbleef. Van de bestuurstafel werd opge merkt. dat alleen langs de. weg van onderling overleg de mogelijkheid be staat om tot verbetering in deze 'e komen WIJZIGING MELKBESLUIT Daarna hield drs. J. v. IJssel, direc teur van de Keuringsdienst voor wa ren te Goes, een causerie over het „Melkbesluit". Spreker zei, dat er nog een belangrijke wijziging op komst was in die zin, dat de melkbussen be halve tefon Ho inwerking van de zon nob torren -"]" v^n het daglicht bevei ligd moeten worden. Philippine 55 JAAR GETROUWD. Op vrijdag 8 juni a.s. is het echt paar L. van Voren-de Decker 55 jaar getrouwd. Beide oudjes maken het uitstekend en de bruidegom kent zelf nog geen rust. De gehele dag is hij nog ijve rig bezig op zijn bcerebedrijfje. FEEST VAN PASTOOR DE BIE Nog enkele weken scheiden ons van ue dag waarop de parochie Phi lippine hei feit gaat herdenken, dat haar pastoor veertig jaar geleden priesterwijding ontving. zondag 17 juni zal morgens de jubilaris vergezeld door zijn familie, led envan de verschillende jeugdor ganisaties en burgemeester en wet houders, van hei parochiehuis naar de kerk gaan. Hij zal om 10 uur, bij gestaan door drie neven, waarvar. 0cn de predikatie houdt, een plechtige H. Mis celebreren. Tijdens de receptie na de H. Mis zullen d<: parochianen hun herder een geschenk aanbieden. De dag zal be sloten worden met een concert en een muzikale rondwandeling door de fanfare. ji.-junsleen Geslaagd Aan de Rijksuniversi teit te Leiden slaagden voor het apo- theke. sexamen onze dorpsgenoot de heer E Geirnaerdt en zijn verloofde mej. dc Baan. Beiden zullen zich als apotheker in Goes vestigen. POLITIEK FORUM Zaterdagavond houdt de afdeling van de K.V.P. een politiek forum. Het zal bestaan uit de heren J. van Dongen, P.Vercauteren. A.L.S.Locke- feer, drs. Th. Adriaansens, E. v. Ruymbeke. E.Lansu en J.v.d.Voorde. Gesprekleider is de heer F.Meche- linck. Clinge K.V.P.-FORUM. In het kader van de verkiezings strijd, zal hedenavond om 8 uur in het St. Aloysiuspatronaat, een forum ingericht worden. De leden van het forum zijn de heren P. Vercauteren, burgemeester van Clinge J. van Don gen, burgemeester van Aardenburg, A. L. S. Lockefeer, burgemeester van Hulst, J. v. d. Voorde, districhtsbe- stuurder van de K.A.B. W. Weterings, hoofdbestuurder van het Ziekenfonds. Het forum zal geleid worden door de heer Ed. Lansu, secretaris der K. V.P. in de kring Middelburg. Het is gebleken, dat een eerder gehouden forum zeer interessant was. Het is dan ook te verwachten, dat hedenavond vele belangstellenden het forum zullen bijwonen. GROTE ACTIVITEIT „SEMPER GAUDETE". Kort geleden mocht de muziek school „Semper Gaudete" het levens licht aanschouwen. En in het korte bestaan is er reeds heel wat werk vlrzet. De leerlingen worden in uniformen gestoken. Het uniform zal bestaan uit een witte bloeze met rode rok of broek. Op de bloeze zal een embleem aangebracht worden. Zoals gewoon lijk houdt het feestcomité met de kermis een défilé door 't dorp met de verschillende daartoe uitgenodigde ge zeischappen. Achter de fanfare Wel doen door Vermaak zullen de leden van Semper Gaudete marcheren. Op maandagavond zal er op de gemeen telijke kiosk een uitvoering gegeven worden door alle leerlingen van de muziekschool. Na deze eerste uitvoe ring in het openbaar, zal de volgende uitvoering plaats hebben op het tuin feest, eind juli op het terrein van de Speeltuin. Tegelijk met de aanvang van het nieuwe schooljaar, zullen ook in de muziekschool Semper Gaudete nieuwe leerlingen kunnen worden aangeno men. Met de vorderingen van de leerlin gen der muziekschool, zullen ook de instrumenten moeten meegaan. Er dient overwogen te worden om over te gaan tot het aanschaffen van een z.g. kinderdrumband. Daar de finan ciën dit nog niet toelaten zal hier mede nog even gewacht moeten wor den. Ossenisse KVP-FQRUM Vrijdagavond wordt in ons dorp 'n politiek KVP-forum gehouden, waar men aan een groep deskundigen op allerlei gebied vragen kan stellen. Het forum zal bestaan uit de heren J.van Dongen, P.Vercauteren, A.L.S Lockefeer, drs. Th. Adriaansens, E. van Ruymbeke en E.Lansu. Gesprek leider is de heer F.C.Mechelinck. Graauw GARAGE GEOPEND De Gebr.Poppe openden gisteren 'n garage, toegerust met de meest mo derne apparatuur. Om 2 uur waren B. cn W., alsmede vele genodigden aanwezig om de officiële opening bij te wonen. Terecht prees de burge meester de gemeente gelukkig met zo'n gelegenheid. Door dc hefbrug in werking te stellen verrichtte dc bur gemeester de symbolische handeling. De grote garage werd gebouwd on der architectuur van de heer Ver meulen te Hulst. FESTIVAL UITGESTELD Het groot muzikaalfestival, dat on ze fanfare Nooit Gedacht in samen werking met de fietsclub Prins Hen drik organiseert en dat was bepaald op de laatste zondag in juli, is een week uitgesteld. I Jzendijke SLECHTE VANGST Aan de viswedstrijd door de hengel- club „Lukt het vandaag niet dan lukt het morgen" namen een 35-tal inschrij vers deel. Het weer was goed en de stemming best, maar over de vangst kon niet geroepen worden, want die was be droevend. Winnaar werd de heer H. Groosman, die met een paling van 3 ons de beker in zijn bezit kreeg. Twee de werd de heer J. de Kraker met een ondermaats palinkje. Dit was alles wat er gevangen werd. Gezien het grote aantal vis dat er vrijdag en zaterdag opgehaald werd uit de Veste waarin veel vis werd uit gezet, viel de vangst in deze wedstrijd niet mee. Misschien lukt het een vol gende keer beter. DE NIEUWE HUISHOUDSCHOOL Ruim 250 bezoekers hebben van de uitnodiging gebruik gemaakt de nieu we huishoudschool te bezichtigen. De modeshow van zelfgemaakte kleding stukken viel bij de bezoekers zeer in de smaak. JEUGD-VERKEERSEXAMEN Woensdag na de school zullen de straten van IJzendijke doorkruist wor den door de fietsende jeugd, die dan het praktische gedeelte van het ver- keersexamen zullen afleggen. Uiter aard zijn de dan geplaatste borden niet voor het gewone verkeer van toe passing. Aardenburg ZILVEREN JUBILEUM H. BEUN. De chef-gemeentewerkman H. Beun vierde op de eerste kermisdag zijn zilveren jubileum. In tegenwoor digheid van de gehele raad en van het voltallige personeel van de ge meente gaf burgemeester van Dongen blij kvar. zijn grote waardering voor het werken van de heer de Beun. Namens de gemeente bood hij de ju bilaris een enveloppe met Inhoud aan. Wethouder A. I. Catsman offreerde namens B. en W. een kist sigaren, mevr. E. v. d. Broecke-de Man haalde herinneringen op aan de oorlogsda gen, opzichter G. Paridaen voerde 't woord namens de gemeente-arbei ders, welk voorbeeld werd gevolgd door de heer B. Haaksman de Koster namens het secretarie-personeel. De heer P. Verstinge droeg een gedicht voor en bood de heer Beun een roo- kertje aan. Namens de gemeente Eede sprak wethouder Sturtewaegen en mevrouw van Dongen bood de jubilaris, wiens hulpvaardigheid geprezen werd. een geschenk aan. Zeer onder de indruk van deze huldiging zei Beun „in de zelfde prettige sfeer nog wel 25 jaar voor de gemeente te willen werken". Zierikzee M. J. KOSTEN MET PENSIOEN De heer M. J. Kosten, oud-hoofd redacteur van de Zierikzeesche Nieuwsbode, is met pensioen gegaan. Wat hij in de 48 jaar, die hij aan zijn krant werkzaam is geweest, heeft gepresteerd, mag zeker niet zonder meer aan de vergetelheid prijs gegeven worden. Vele reportages staan op zijn naam in de Nieuws bode. Hij had een grote liefde voor en kennis van Schouwen-Duiveland en van Zierikzee in het bijzonder. Hij heeft in en door de krant Schou wen-Duiveland met liefde gediend. Zondagavond even voor twaalf uur overleed in het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom broeder Salesius van de congregatie van de Broeders van Huybergen. De overle dene was de grote ondcrwijsspecialist van de congregatie, waarvan hij te vens de vicaris was. Broeder Salesius (A.' C. Huyben) werd op 13 oktober 1905 te Ooster hout geboren. In 1924 trad hij in de congregatie van de Broeders van Huy bergen en in 1929 deed hij zijn grote professie Hij behaalde talrijke on derwijsakten, waarvan de middelbare in pedagogiek de belangrijkste was. Na op verschillende scholen als on derwijzer werkzaam te zijn geweest werd hij in 1941 hoofd van de school en tevens overste te Bergen op Zoom. Hij verbleef daar tot in 1946 om over ste en directeur te worden van de Sint Willebrordusstichting in Breda. In 1951 koos het kapittel de broeder tot vicaris van de congregatie en hij werd speciaal belast met de beharti ging van de onderwijsbelangen in de ze onderwijscongregatie. Broeder Salesius was secretaris van de r.-k. Schoolraad te Bergen op Zoom Op de Franse militaire begraaf plaats te Kapelle Biezelinge, waar een 400-tal in Nederland gesneuvelde Franse militairen hun laatste rust plaats vinden, heeft de afdeling *s Gravenhage van de eerste Ne derlandse Bond van Oud-onderoffi cieren, een herdenkingsplechtigd gehouden. De voorzitter, de heer D. van Veen. heeft in bijzijn van een vijftigtal leden van de afdeling, voor afgegaan door het vaandel aan het aan de voet van het altaar op.je richte monument een krans gelegd. secretaris voor het handelsonderwijs op katholieke grondslag, lid van de katholieke schoolraad te Breda, be stuurslid van de KOB in het bisdom Breda en voorzitter van de afdeling internaten van het katholiek verlsond voor kinderbescherming in Nederland. Enkele maanden geleden werd de broeder in het Algemeen Burgergast huis opgenomen. Woensdag 6 juni hebben de uit vaart en begrafenis plaats in de kapel van het instituut Saint Marie te Huy bergen en op het kloosterkerkhof aldaar. Voor de provincie Zeeland, gelden voor morgen, woensdag 6 juni, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 0.19 en 12.58 uur, te Ter- ncuzen om 12.25 en te Vlissingen om 11.57 uur. De HULST Bioscoopgebouw 8 uur: witte non. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: A. en C. ais waaghalzen." TERNEUZEN Luxor 8 uur: Quo Vadis. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Rigoletto. GOES Grand: Vrouwen op avontuur. MIDDELBURG Electro: Het mysterie der twee vrouwen. VLISSINGEN Alhambra: The Benny Goodman-story. ~,OES Grand: Vrouwen op avontuur. TiDDELBURG Electro: Het mysterie e'er twee ouwen. MUSING Alliambra: The Benny Goodman-slory.

de Stem | 1956 | | pagina 2