saar-akkoord ts ibl ontvangst van tito Adenauer en Mollet bereikten op vele punten overeenstemming Extra-belasting voor strijd in Algerië OLIE OP GRIEKSE GOLVEN DOOR EDENS VERKLARING Weer 50.000 gulden Viering van 400.000ste lid bij de K.A.B. KNIPSELS VOOR DE PAUS REL IN RIO Wonderlijke redding van een overvallen knaap Paard maakte rechtsomkeert competitie vat teneindei tel kwijt huisclubs wonnen DAGBLAD VOOR ZEELAND Nog meningsverschillen over Warndt-kolen en de Moezel Vier belangrijke punten Iets lagere j temperaturen Hammarskjoeldman van goede diensten De aanval op Slalin Kroestjev was bijzonder fel Amerikaanse marine wil schepen uitlenen Syrische premier vraagt ontslag Krylenko weer in woordenboek N.O.U. NODIGT POUJADE UIT Franse minister wil een miljard gulden Vele slachtoffers bij scheepsramp Apostelaatswerk van gaaf gehalte Weer Japans schip radio-actief Hertog van Kent in opspraak Terreur duurt nog steeds voort Geen wijzigingen in Albanië ,De orenbijtster' beet weer raak Paus ontving 4000 dienstmeisjes Rembrandt-monument tfTelijke combinatie sierlijke en een ruime, elwaeen. AXEL. ermes DVS tierde kampioen ompetitie van de betaald! klassers is bijna verleden! i is ook de kampioen in bekend geworden. Daar wd DVS de laatste titel, die iden was. Samen met de kan RCH en KFC zal HermJ tegen de nummers negen vaf e hoofdklassen een hele toij gaan spelen om twee plaai de ere-divisie, die 18 c!uj i vatten, immers 2 tot en met 5 (D\V| Xerxes en VSV) zijn zek<I i plaats in de eerste klassj rige clubs {waaronder RBu teren overigens knap zegevieij Xerxes) gaan terug naar klasse betaald. 'erden ditmaal 28 doelpunt ei d. land luidt: EERSTE KLASSE i.t fk tad is zeen Boys 26 16 26 15 26 15 26 11 26 12 26 12 26 12 26 10 26 10 26 8 26 26 25 25 6 10 5 11 7 11 3 14 5 14 6 15 4 17 38 33 33 30 30 29 29 26 25 23 21 19 14 12 524 57-21 65-4 31-21 44-3| 50-4 57-51 56 47-6 45-5 54-6 32-4 37-6 36-Til was reeds kampioen. eerste klasse B handhaven de eerste klasse: Wagenii aarlem, Blauw Wit en Hel Ook hier gaan de overig:! aar de tweede klasse betaald.^ Wit verdiende dit behosi lyaal van Baronie te winnen! besloot zjjn laatste wedstrij! a kleine zege op Leeuwarder.f •al precies is het in deze nog niet hekeken, want t ploegen, die een wedstrj^| hebben, unten-totaal21. tand luidt nu: EERSTE KLASSE B.: DVS ngen n Wit d rden ck Boys 25 15 25 12 25 11 25 15 25 11 25 11 26 10 24 10 25 8 26 26 25 26 26 4 6 5 9 6 7 7 11 10 9 10 6 14 3 15 3 16 8 14 55-261 47-3)1 41-311 53-431 44-311 47-31 46-351 41-361 41-5)1 41-411 30-511 46-51 38-58 j 25-51 - tes DVS kampioen. deling C zijn Helmondia en m reeds zeker van een plaatsl ■rste klasse. Tussen Tuliantii tuna VI., die gelijk eindigden, |B beslissing alsnog vallen. De clubs waten reeds, dat zij I s tweede klas betaald voetbal tn. dia im VI. EERSTE KLASSE C.: 30 22 5 3 49 30 20 4 6 29 17 8 4 30 14 7 9 30 13 30 13 30 11 30 13 lina 28 12 im 30 10 al 30 10 arkers 28 9 neer 30 30 28 29 7 9 6 11 9 10 4 13 5 11 8 12 4 16 5 14 6 10 14 5 17 5 4 19 3 7 19 was reeds kampioen. 68-2! 95-42 80-35 60-45 69-61 54-53 56-61 51-55 56-51 58-7 51-63 43-541 60-661 52-75 36-71 50-93 )c laatste wedstrijd voor be- voetbal in de reserveklassei) NVB, kwam Willem II 2 uit!) Dosko 2. I' uitslag werd officieel 12-1V Willem II. Er kunnen ook I en doelpunten zijn gescoord, de scheidsrechter was de V :wijt geraakt en daarom hij maar aan de „lage"! 2e klasse B i gisteren twee restantjes af' Rooscndaal en Internos trok- s aan het langste eind tegen velijk Dongen en Goes. Roo" kwam op de vijfde plaatsv au ijst. 5ENDAAL-DONGEN 2-1. ikelijk zag het er wel naar de roodwitten vlot met pt den gaan strijken, want bm- kwartier hadden zy dooi inen Broos een voorsprong Dongen wist echter het spo' eede helft te verplaatsen en g voor het eindsignaal de evenwicht te brengen. Van te kopte tenslotte het winnen- unt in de touwen. iternos-Goes 6-1 iam na een kwartier de lei' Peerman en het was efrs„ rust dat de Zwart gelijk kon De tweede helft was voor Goes werd geveld door en van de Zwart, v.d. Berg esters en Boeren. 96e JAARGANG No. 22166 Uitgave N V Uitgevers Mij [Meeiiandia Verschijnt elke werkdag Bureaus; Breda. Belgerstraat 16 fel.: LHiectie, Redactie en Administratie 3351 Verantwuordeujk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad J M A C. v Dongen G J v Hootegem Mt Dr A J J M Mes. Mi bi M L. de Rechter, L. J v t Westende, f V M Ver cauteren ABonn.pn.is Bij voorultbet I 5.85 p. kwartaal, p post t 6.55. p. week (uitsl bij niet postbestell.) t Ü.45 Incasso wordt berekend Losse oumm 13 ct Postrek 278841 Voor God, Koninffin en Vaderland DINSDAG 5 JUNI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 9 35 pei m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct. per m/m extra Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden- GOES Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoor. 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OpSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no1_35) De Franse en Duitse staatssecretarissen, Maurice Faure en Walter Hallstein, hebben een memorandum voorbereid over het Saargebied, dat gisteren onderwerp van bespreking is geweest op het hoogste niveauGuy Mollet en bondskanselier Adenauer zijn n.l. te Luxemburg bijeen ge weest om dit memorandum onder de loupe te nemen en openhartig van gedachten te wisselen. Adenauer maakte laat op de avond bekend, dat volledige overeenstemming was Aan de vooravond van de bespreking:, aldus radio Parijs, waren ook de voornaamste ministers van Saarland zelf, onder wier departementen de te behandelen kwesties ressorteerden, door Adenauer en Mollet uitgenodigd. Met betrekking tot het opgestelde memorandum verneemt AFP nader, dat voor alle onopgeloste punten twee oplossingen aan de hand werden gedaan. D« regeringsleiders zouden zich dus voor een van beide oplossingen uitge sproken moeten hebben, of eventueel een compromis-oplossing gevonden moeten hebben. De vier belangrijkste punten, die aldus op het programma stonden, waren: de exploitatie van kolen van Warndt, de kanalisatie van de Moezel, het Elzaskanaal en de biljet- tenverwisseling bij de monetaire veranderingen, die plaats vinden op het moment, dat het Saargebied monetair weer bij Duitsland komt. Van bevoegde zijde wordt verno men, dat het Duitse voorstel betref fende de Warndt-kolen, aan Frank rijk het recht zou geven gedurende de komende twintig jaar in het zuidoostelijk deel van de kolenlaag 70 miljoen ton kolen te winnen. In bevoegde Franse kringen beves tigt men met betrekking tot die kolen, dat Frankrijk erop staat slechts tot 1980 negentig miljoen ton kolen uit het Warndt-gebied te verkrijgen ter voorziening in de behoeften van de ijzer- en staalindustrie van Lotharin gen. Bovendien kwam men tot een com promis, dat aan Frankrijk de verkoop van een derde van de kolenproduktie der andere mijnen in het Saarland zou worden overgelaten. (Op het ogenblik produceren de mij nen in het Saargebied, zonder inbegrip van het Warndt-bekken, ongeveer 16 miljoen ton per jaar, waarvan een vierde deel naar Frankrijk wordt uit gevoerd. Zou deze nieuwe regeling aanvaard zijn (hetgeen op het mo ment, dat wij deze pagina afsloten, nog niet bekend was), dan zal Frank rijk, dat over een derde van de pro- duktie zal kunnen beschikken, dus een groter aandeel hebben. bereikt over de staalkundige overdracht van bet Saargebied aan DuitslandEen drietal vraagstukken dienen nog nader besprokën te worden, waaronder de Franse aanspra ken op de kolen in het Warndt-bekken en de Franse eisen met betrekking tot het Rijn-Moezelkanaal Radio Parijs wist in zijn laatste uitzending 'e melden, dat ook bet vraagstuk van de l arndt'kolen zou zijn opgelost. Het schijnt tenslotte, dat de mone taire kwestie en inwisseling der biljet ten nog enige verwikkeling zou kun nen geven, maar in Bonn en Parijs heerst de overtuiging, dat ook hier voor een spoedige oplossing in het ver schiet zou kunnen liggen. STREEFDATUM Hoofdzakelijk bUikt tijdens de on derhandelingen gesproken te zijn over een voorstel om als datum voor de Een Cyprische Griek, de 23_jarige Nicos Xenophontos, die verdacht wordt van terrorisme en op wiens hoofd een beloning van 50.000 gulden staat, is door de infanteriepatrouille gevangen genomen. Hij is de vierde Cyprioot op wiens hoofd een beloning van 50.000 gulden stond,.die in de afgelopen veertien dagen is gevangen genomen. KONINGIN ELIZABETH van Enge land en de Hertog van Edinburgh zijn gisteren met het koninklijk jacht Britannia uit de haven van Stockton on Tees, in noord-oost-Engeland, naar Stockholm vertrokken. EEN VLIEGENDE brigade van de Bel gische douane heeft gisteren nabij Turnhout een auto in beslag genomen, waarmee 750 kg gesmokkelde Neder landse boter werd vervoerd. De be stuurder ontsnapte. EEN GROEP Weense dokters heeft verklaard, dat proeven met een nieu we, goedkope methode om kanker aan te tonen, voor 96 procent accuraat zijn gebleken. VOOR DE eerste maal heeft een blan ke gemeente in Chicago een neger predikant aangesteld. Gelijk is men begonnen om negers uit te nodigen tot de gemeente toe te treden. DE IN DORDRECHT geboren kunst schilder Pieter Ouborg is op 60-jarige leeftijd in Den Haag overleden. In 1950 behaalde hij met zijn (omstreden) schilderij Vader en Zoon de Jacob Marisprijs. IN DEN HAAG zullen vandaag be sprekingen beginnen tussen afgevaar digden van de Bondsrepubliek Duits land en van Nederland over het vastleggen van de commerciële rech ten van de KLM in het gebied van de Bondsrepubliek in een bilaterale luchtvaartovereenkomst. OP HET MEER ORR in de Ameri kaanse staat Florida is een oude boot met elf negers aan boord gezonken. Tien van hen, o.w. zes jonge kinderen, zijn verdronken. De enige overlevende is een 20-jarige vrouw, die haar twee kinderen bij het ongeluk verloor. IN JAPANSE kwekerijen te Nara zijn goudvissen ter waarde van 50 miljoen jen het slachtoffer geworden van ra dio-actieve neerslag, afkomstig van de jongste Amerikaanse waterstofbom- proeven bij Bikini. KARDINAAL MICARA heeft aan Paus Pius de Twaalfde een mozaiek, bestemd voor de basiliek van St. Eugenius in Rome, overgedragen, die de Duitse katholieken aan de H. Va der hebben geschonken als dank voor de pauselijke hulp aan de Duitse oor logsslachtoffers. EEN ONBEKENDE heeft op de boer derij van een Canadese afgevaardigde van de provincie Alberta zeven men sen de vrouw van de afgevaardigde, zijn vier kinderen, een bediende en een bezoeker vermoord. De dader is voortvluchtig. J Weersverwachting van het K N M.I. tot vanavond: Veranderlijke bewolking en en- kele buien. Matige tot krachtiee zuidwestelijke wind. Over het algemeen iets lagere temperatu- ren. Weersverwachting van het weerkundig instituut te Ukkel* J vry sterke wind uit zuidelijke tot zuidwestelijke richtingen. Zwaar bewolkt en kans op neerslagvla- fWL La'er tijdelijke opklaringen. Minimumtemperaturen van 8 tot 12 graden; maximumtemperaturen van 13 tot 17 graden. Vandaag: zon onder 20.56 uur. Maan onder 16.59 uur. M°r£en: zon op 4.24 uur. Maan J op 2.32 uur. ••••••••••••••••••••••••••a#»#»#®»#»», De Veiligheidsraad De Veiligheidsraad van de Verenig de Naties heeft maandag eenparig een Britse resolutie aangenomen, die ge wijzigd was om aan bezwaren van Arabische zijde tegemoet te komen. Volgens deze resolutie moet de se cretaris-generaal der V.N., Hammar skjoeld, zijn „goede diensten" blijven verlenen aan Israël en zijn Arabische buurlanden om de vrede in het be trokken gebied te helpen bewaren. Voor de stemming stemde Engeland in met het schrappen uit de pream bule van een zinsnede, gewagend van „een vreedzame regeling op een we derzijds aanvaardbare grondslag." De resolutie, die is aanvaard na een debat van vier dagen, doet een beroep op de Arabische landen en Israël, de wapenstilstandsovereenkomsten volle dig na te komen en de door Ham marskjoeld voorgestelde maatregelen ter vermindering van de spanning uit te voeren. definitieve inlijving van liet Saarland by Duitsland 1 januari 1960 vast te stellen. Geen overeenstemming werd bereikt met het vaststellen van de tol voor het Moezelkanaal. Hiervoor werd deel neming van Luxemburg nodig geacht. De Amerikaanse regering heeft de tekst in handen gekregen van de ge heime rede van de Sovjet-partijsecre taris Kroestjev, welke deze had uitge sproken op het Sovjet-partijcongres van 24 februari. Veel feller dan men algemeen dacht, was deze redevoering, waarin Stalin er o.m. van wordt beschuldigd, dat hij persoonlijk het „artsencom plot" had georganiseerd, naar aanlei ding van een brief van de vrouwelijke arts Timasjoek, die onofficieel mede werkster was van de staatsveilig heidsdienst. Deze vrouw had Stalin geschreven, dat enige artsen vermoe delijk onjuiste behandelingsmethodes gebruikten. Stalin concludeerde hier uit onmiddellijk, dat er een complot bestond en hij liet een aantal voor aanstaande specialisten veroordelen. Voorts heeft Stalin zich schuldig ge maakt aan „vervolgingen op grote schaal", zo heet het op een andere plaats. Een uitvoeriger résumé van dit schrijven vindt men elders in deze editie. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft het Congres machti ging gevraagd om oorlogsschepen aan bevriende mogendheden in Europa en het Verre Oosten uit te lenen. Wat Europa betreft wil de marine twee onderzeeboten aan Griekenland uitlenen, twee torpedobootjagers en twee fregatten aan West-Duitsland. twee fregatten aan Portugal en twee torpedobootjagers aan Spanje. Premie,' Said Ghazzi van Syrië heeft ontslag gevraagd. In het kabinet zou meningsverschil bestaan over een voorgesteld verbod op de uitvoer van graan naar Frank rijk en de Franse troepen in Algerië. De minister van economische zaken en twee andere ministers van de volkspartij willen geen onmiddellijk uitvoerverbod. De rest van het kabi net wei. Frankrijk is een van de beste afnemers van Syrië. Van gezagheb bende zijde wordt te Damascus ver nomen, dat president Koewatly te kennen heeft gegeven, dat hij niet bereid is het ontslag te aanvaarden, alvorens het overleg met de politieke leiders is voltooid. Dat kan nog ver scheidene dagen e* "pn. De Joego-Slavische president, maar schalk Tito, is met zijn vrouw voor een staatsiebezoek van drie weken aan de Sovjet-Unie. in Moskou aan gekomen. Hier ziet men, hoe Tito na zijn aankomst in het Moskouse cen trale station een rede hield voor di verse microfoons. Geheel links op deze foto zien we Nikolai Boelganin achter Tito staat diens vrouw, naast haar Nikita Kroestjev en rechts (met hoed) maarschalk Worosjilof. De Sovjetrussische procureur-gene raal R. A. Roedenko heeft indirect rehabilitatie gevraagd van de voorma lige volkscommissaris en jurist Nico las V. Krylenko, die niet meer ver meld werd in de Sovjetrussische encyclopedie van 1952. Roedenko veroordeelde de rechtsgeleerden, die de voorschriften van Lcnin op hun gebied verwaarloosd hadden. Krylenko is in 1940 terechtgesteld, zonder dat een proces tegen hem was gevoerd. Op deze foto zien we hoe Z.H. Paus Pius XII de banden bekijkt, waarin verzameld zijn alle artikelen, die de diverse bladen aan de persoon van de Heilige Vader hebben gewijd in verband met zijn tachtigste verjaar- j op 2 maart j.l. De banden wer den aangeboden door Mgr. Dell' Aqua, staatssecretaris bij het Va- ticaan geheel links). Pierre Poujade, de leider van de Franse middenstanders, zal, wanneer alles naar de wens van de Nederland se Oppositie Unie verloopt, maandag 11 juni a.s. in het Concertgebouw te Amsterdam op een landelijke bijeen komst ten behoeve van alle zelfstan digen (middenstanders en boeren) spreken. Een verzoek daartoe is door de Ne derlandse Oppositie Unie gedaan aan de minister van Justitie. Behalve Poujade is het de bedoeling, dat ook leiders van Italiaanse en Belgische middenstanders het woord zullen voe ren. De Franse minister van economische zaken en financiën, Paul Ramadier, heeft op een persconferentie ver klaard, dat de regering binnenkort bij het parlement een wetsontwerp zal indienen voor de hefing van tijdelijke belastingen tot een totaal van hon derd miljard frank (een miljard gul den) ter bekostiging van buitengewone uitgaven in Algerië. De belasting zou geheven kunnen worden op uiterlijke tekenen van wel stand en op huren, evenals op leve ranties aan het leger. In het uiterste geval zou de prijs van sigaretten wor den verhoogd. HONDERDEN DODEN Intussen gaan de Fransen in Alge rije onverminderd met grootscheepse zuiveringsacties voort. Franse offensieven in het gebied van Bibans en in dat van Guergour, ten zuidoosten van Algiers, die vijf da gen geleden begonnen, hebben volgens Franse functionarissen een gebied van 200 vierkante kilometer bevrijd van Volgens te Karatsji ontvangen be richten is 'n klein passagiersschip met 172 passagiers en een bemanning van dertig leden aan boord, op weg van Chittagong (oost-Pakistan) naar het nabij gelegen eiland Sandwip, tijdens een hevig noodweer vergaan. Men vreest dat vele opvarenden het leven hebben verloren. controle door de opstandelingen. Veel inwoners zijn naar de Franse zij de overgelopen. Volgens onbevestigde berichten zijn bij deze operaties, de grootste sedert de Algerijnse opstand anderhalf jaar geleden begon, 400 rebellen gesneu veld. Er zijn 150 mensen, die ervan verdacht worden de opstandelingen geholpen te hebben, aangehouden. Een aantal propagandisten, afkom stig uit verschillende plaatsen van ons land. waren uitverkoren om gisteren met het Verbondsbestuur van de KAB en het Algemeen Comité van Actie het heugelijke feit te vieren, dat on langs het 400.000ste lid werd ingeschre ven. Deze mannen hebben daartoe een belangrijk aandeel bijgedragen. Maar met de innige dank, die de Verbonds voorzitter van de K.A.B.de heer J. A. Middelhuis, tot hen sprak, doelde hij het hele leger propagandisten te huldigen, dat met zoveel ijver en en thousiasme de actie heeft gevoerd. De dag werd begonnen met een plechtige H. Mis van dankbaarheid, die in de St. Monicakerk werd opge dragen door de assessor van het Ver bond, rector J. Doesburg, met assis tentie van pater Fidentius O.F.M. Cap. uit Eindhoven, leider van het Credo Pugnowerk van de Bossche Bond, als diaken, en pater drs. D. Pillen O.F.M. directeur van het A.C. de Bruyn-in- stituut te Doorn, als subdiaken. Vervolgens werden de gasten, on der wie zich ook bevonden het 400.000ste lid, J. P. van Broekhoven uit Tilburg, en de heer B. Rijnen, die hem heeft ingeschreven, in het Huis van den Arbeid ontvangen. De heer Middelhuis ging hier nog eens in op de betekenis van de actie „Naar de 400.000", die als een mooi stuk apostolaat beschouwd kan wor den, omdat een sterke K.A.B. van in vloed is op de kerstening van ons land en daardoor de arbeiderswereld beter voor Christus behouden blijft. Te Tokio is officieel bekend gemaakt, dat het 5.000 ton metende Jap. vracht schip ..Muziho Maru" maandag ,,in hoge mate radio-actief" uit Nieuw - Caledonië, in de Stille Zuidzee, in Japan is teruggekeerd. Door deze mededeling zijn de ge ruchten over een ..geheime" Ameri kaanse atoomontploffing in de Stille Oceaan weer versterkt. De ..Sunday Express" schrijft in 'n artikel over de Hertog van Kent, neef van koningin Elizabeth, dat men zich afvraagt, waarom deze niet, zoals an dere voorname jongelui, een baan zoekt, inplaats van zijn tijd door te brengen met eerste steenleggingen. „We leven niet meer in de tijd van koningin Victoria", 'ndustrie en han del leveren mogelijkheden genoeg, meent het blad. In de afgelopen dagen is de hertog in opspraak gekomen door deelne ming aan bepaalde bijeenkomsten. ZONDAG 10 JUNI worden in Krasna- polsky te Amsterdam de nationale danskampioenschappen voor katholie ke amateurs gehouden. Verklaringen, welke de Britse pre mier Eden vrijdag j.l. op het con servatief congres te Norwich o.a. omtrent Cyprus heeft afgelegd, heb ben in alle politieke kringen te Athene geprikkelde commentaren uitgelokt. Eden zei onder meer, dat verlies van Cyprus het verlies van mogelijkheden tot bescherming van de Britse oliebevoorrading zou bete kenen en dat dit zou leiden tot werkloosheid en honger in Groot- Brittannië. De Griekse premier Karamanlis zei naar aanleiding hiervan, dat het op zijn minst onjuist, zo niet immoreel is om „koloniale onderdrukking van een hoogst beschaafd Europees volk te willen rechtvaardigen door zich te beroepen op de heilige verdediging van de olie." Overigens, aldus Karamanlis, had Griekenland altijd al waarborging van strategische belangen aangeboden. KAARSEN Verbitterd zet de Cyprische onaf hankelijkheidsbeweging Eoka haar strijd tegen de Engelsen voort. Ver. zetslieden vielen twee leden van de Britse beveiligingsdienst en een jon gen, met wie de Britten wandelden, op een weg ten oosten van Larnaca aan. Een der Britten werd doodgeschoten, de tweede wist te ontkomen. De verzetslieden schoten ook de jongen neer, nadat zij zijn handen hadden vastgebonden. De jongen werd slechts licht gewond. Nadat de verzetslieden waren vertrokken, wist hij naar een kerk in de buurt te kruipen, waar hij kaarsen kon aansteken, die de aandacht van een politiepatrouille trokken. Aldus werd de knaap gered. Bij het dorpje Aloa, ten noorden van Famagusta, hebben verzetslieden eveneens een overval gepleegd, waar bij opnieuw een Brit werd doodge schoten. In de dorpen Kissonerga en Khlora- ka bij Pafos hebben Britse veilig heidstroepen veel dynamiet en munitie opgespoord. Ook werd een uniform van het Griekse leger gevonden. Een 15-jarige jongen is veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. Hij werd schuldig bevonden aan een bom aanslag op veiligheidstroepen te Pa fos op 28 maart. De rechter zei. dat de knaap geluk had. want als hij 16 jaar zou zijn geweest, had hem wel licht de doodstraf gewacht. Het gezelschap zag o.m. de nieuw» K.A.B.-film „Bevochten Welvaart". Nadat de harmonie St. Caecilia aan de werkers muzikale hulde had ge» bracht, verenigden zij zich in hotel Noord-Brabant voor een gezellig sa menzijn, waarbij het cabaret <ie K.A.B.-Spiegel optrad. Op het onlangs gehouden congres van de Albanese communistische par» tij zijn, in tegenstelling tot wat op recente partijcongressen in andere communistische landen gebeurd is, geen belangrijke personen van hun functies ontheven. Generaal Hodja. de eerste partij» secretaris, heeft kritiek geuit op de persoonsverheerlijking, doch daar is het kennelijk bij gebleven. Alle leden van het politieke bureau, ook premier Chechou, zijn herkozen. Hodja. werd herkozen als eerste partijsecretaris. Wel is het politieke bureau uitgebreid van zeven tot negen leden. Een 32-jarige „dame", die op de Zeedijk in Amsterdam, na een woordenwisseling met een haar onbekende vrouw, slaags raakte, wist vermoedelijk tengevolge van te veel gebruik van sterke drank niet, dat zij het aan de stok kreeg met de in de omge ving beruchte „orenbijtster". De ze hapte dan ook prompt in het linkeroor van de beschonken vrouw, waarmee het pleit was be slist: met een hevig bloedend oor is de vrouw naar de politie en vandaar naar de gemeentelijke geneeskundige dienst gebracht. De H. Vader heeft gisteren een au diëntie verleend aan 4.000 Italiaanse dienstmeisjes. Hierbij werd aan hem een kunstig bewerkte houten doos aangeboden, waarin 5.000 brieven van dienstmeis jes, die deze audiëntie niet konden bijwonen. In het eerste gedeelte van zijn toespraak vergeleek de Paus de materiële toestand van deze meisjes enkele tientallen jaren geleden en nu. Hij sprak de wens uit, dat de werkge vers voor de meisjes meer vader dan patroon zouden zijn. In het tweede gedeelte van zijn toespraak waar schuwde de H. Vader voor de grote gevaren van de stad. Verhoging van de tramtarieven in Brazilië, was voor een groot aan tal studenten aanleiding om naar Rio de Janeiro te komen en daar maar liefst 600 tramwagens te ver nielen. De politie stond machteloos tegenover dit geweld en moest de hulp van het leger inroepen. Na een slag. waarbij 35 personen werden gewond, rijden er thans op iedere wagen twee agenten mee ,,Het bestuur der stichting Rem- brand (herdenking 1956 heeft nog geen beslissing genomen of het aan een beeldhouwer een opdracht zal geven voor het maken van een nationaal Rembrandt-monument dat aldus de plannen te zijner tijd in Leiden geplaatst zal worden". Zo heeft de vice-voorzitter van het bestuur, de heer T. M. H. van Waveren, op een persconferentie medegedeeld. Waar schijnlijk zal er wel toe worden over gegaan een vaste opdracht te ver strekken. De verwezenlijking van het plan voor een nationaal monument in de geboortestad van de schilder, is af hankelijk van de gelden die het Ne derlandse volk hiervoor ter beschik king zal stellen. Om deze financiën bijeen te brengen, houdt de stichting een loterij: 100.000 loten van 1. Een gecompliceerd ongeluk tijdens een draverij te Marges Zw.) heeft aan twee paarden het leven gekost, terwijl vier pikeurs gewond werden. In een koers van tien deelne mers raakte een hunner eerst met zijn sulky de afrastering van de baan en botste daarna tegen het karretje van een van zijn concurrenten. Beide pikeurs kwamen ten val, terwijl het eerste paard rechtsomkeert maakte cn spoorslags startte in de tegenovergestelde richting van de wedstrijd. Hierop volgde een nieuwe botsing met de an dere deelnemers, die juist de bocht uitkwamen en het op hol geslagen paard niet konden ontwijken. Verscheidene pikeurs werden uit hun sulky's geslin gerd en drie moesten hun kwet suren in een ziekenhuis laten behandelen. Een van de paarden werd op slag gedood en een ander was er zo slecht aan toe, dat het ter plaatse werd afgemaakt.

de Stem | 1956 | | pagina 1