Géén overwinning voor W im v. Est door krampen zwaar geteisterd) Tevreden Reden Eden i Vlissingen won tegen VVH titel in wedstrijd Hoofdklasse Excelsior brak NOAD Defensies beslisten bij NAC-Amsterdam 0-0 BERNARD GAUTHIER, VOLKOMEN „LEEG VOOR DERDE MAAL WINNAAR Van begin af hoog tempo GELIJKSPEL BIJ TSC BRABANTIA FORCEERDE 1-1 Amateurs Blauw Wit profiteerde van zwakke Baronie-defensie LOCOMOTIEF Thans 12 (van de 18) ploegen voor ere-divisie bekend BVV-nederlaag Schiedam in Vier en vijftigste Bordeaux - Parijs: moordend! Dosko verloor onverdiend VLISSINGEN KAMPIOEN Wilhelmina op schot tegen Hilversum RBC. scoorde pas in tweede helft PS.V. kandidaat vcor landstitel... Maar nog steeds géén kampioenen Long a won gemakkelijk in Leeuwarden Wilkes doet mee Promotie derde klas Willem-II sterk verliezer van P.S. V. DAGBLAD DE STEM VAT? MAANDAG 4 JUNI 1956 PARIJS, zondagavond Wim van Est is er dus niet in geslaagd een overwinning te boeken in de klassieker Bordeaux-Parijs. Deze eer viel te beurt aan Bernard Gauthier, die zondag de rit van zijn leven reed. In het Pare des Princes liet hij zich van uitputting van zijn fiets vallen en hij kon aanvankelijk niet meer opslaan, doch enkele minuten later kwam hij, on dersteund door vele sterke armen, langza merhand weer in beweging. Hel eerste tvat hij zei uas: „Ik ben erg blij, maar ook erg moe. Maar dit is mijn laatste Bordeaux-P ar ijs geweest. Ik begin er nooit meer aan". (Advertentie) Wim van Est, die ondanks de hevige krampen nog getracht had om een premie te winnen van de eveneens vermoeide de Bruijne, antwoordde op onze vraag: „Ik kan niet zeggen, dat deze tocht zwaar of moeilijk is gemaakt, maar wel vermoeiender. Het tempo was te ongeregeld; nu eens werd er sterk getrokken, dan weer moest je je laten hangen. Na een paar honderd kilometer zat ik er lekker in en ik hoefde me niet bezorgd te maken. Maar onge veer 80 kilometer van Parijs deed alles me pijn. Ik kon mijn benen niet meer rond krijgen en ik kreeg krampen. Ik voel ze nog. Ik moet zeggen dat Gauthier verdiend gewonnen heeft". Eerlijke verliezer, die „IJzeren Willem" van St. Willebrord Zoals we reeds eerder in onze voor beschouwing hebben verteld, had het bestuur van het organiserende blad L'equipe een nieuwe manier gekozen waarbij de renners al direct bij de start door gangmakers worden opge trokken. Hiermee is inderdaad voor komen, dat de eerste kilometers een wandeling werden. De karavaan reed al direct met een gemiddelde van een dikke 40 kilometer. Van Est, had zich niet dan tot vlak 'vóór de start gemeld, omdat hij volle dig wilde uitrusten en óók weer op dreef wilde komen (Een dag tevoren had hij een verkeersongeluk gehad bij Poitiers, dat gelukkig goed is afgelo pen). Pas enkele minuten voor het vertreksein verscheen hij op de wie lerbaan, waar hij zich direct terugtrok. Na een rustige start, om precies half vijf, reed de lange karavaan van 12 renners en 200 volgauto's de dag tege moet. Overal stond enal mensen langs de wegen, vaak nog in nachtkleding. Men kon constateren, dat het meren deel der dames in deze streek de voor keur gaf aan rode of zwarte peignoirs. Kinderen in hansop juichten de ren ners toe. Bij Chevanceau (57 km van Bor deaux) kwam even wat bescheiden vuurwerk van de Fransman Jean-Ma- rie Cieleska, die besloten had in deze „aflevering" van Bordeaux-Parijs op te vallen. Hij nam tien seconden voor sprong. De poging was echter niet serieus genoeg en hij werd dan ook spoedig achterhaald. Niet lang daarna trok Ckerl er tus sen uit, eveneens een Fransman, die pas enkele maanden prof is. Ook hij bracht het niet ver en na 84 km, toen de natuur ontwaakte en iedereen in de volgerskaravaan van de vergezich ten genoot, was zijn ontsnapping al weer verleden. Toen besloot Hassen- forder het maar te proberen. Niemand j lette op hem. Iedereen weet, dat Hass jwel meer rare dingen doet, zonder i zich de tijd te gunnen er eventjes over na te denken. Maar de groten I waren toch voorzichtig genoeg. Wim Ivan Est ging zelf naar voren om Has- I senforder terug te halen. Daartoe werd de snelheid opgevoerd tot ruim vijftig I kilometer en in de gemakkelijke dalin I gen zagen we onze snelheidsmeter al oplopen tot 80 km, hetgeen bewijst, dat vanaf het begin hard werd aangepakt. NOGMAALS CKERL Juist toen Hass weer was opgeslokt, trok Ckerl er voor de tweede maal op uit. Ditmaal vond hij het blijkbaar een inspanning waard en daarom werd zijn vlucht het evenement van de dag. Bij Roullet (op 100 km van Bordeaux) had Ckerl een kleine mi nuut voorsprong. En uit het feit, dat hij 45 km verder een voorsprong had van 6 minutenblijkt wel duide lijk, dat zijn vlucht in het veld niet al te serieus werd genomen. De groep vond het nog te vroeg voor zoveel actie. In prachtige stijl, die iedereen verwonderde, en buiten gewoon soepel bleef deze outsider niettemin doordraaien. Bij Ruffec had hij al 12 minuten winst. Toen bij Cha- tellerault zijn voorsprong wéér werd opgenomen, zat hij al zestien minuten vooruit. Rijckaert, de jonge Belg, die voor het eerst in deze klassieker mee reed, leidde voortdurend het peleton. WIM GRIJNSLACHT I passeerden van Est en vroegen hem, wat hij van de man-voorop dacht. Wim haalde eens grijnslachend zijn schouders op en zei: „Hij moet al tijd nog 300 km rijden". Toch vond men allerwege, dat het I peleton het wat al te gemakkelijk op nam. Driehonderd kilometers is wel een heel stuk, maar 16 minuten (het I zouden er 19 worden) is toch ook heel wat. Hoewel de lucht bewolkt was, bleef het kurkdroog. De renners hebben geen druppel re gen gehad. Het tegendeel zou vooral Gauthier hebben gehinderd. Overigens werd er in knap tempo gereden, wat directeur Goddet, die tot Poitiers een gemiddelde had gepland van 39 km per uur, wel plezier zal hebben gedaan. PELETON ACHTERVOLGT Ten slotte ging de dag al wat vor deren en in de steden en dorpen ston den dikke hagen van toeschouwers Eindelijk begon het peleton toen aari een achtervolging. Als op hoog com mando startte men daarmee in het centrum van het vriendelijke plaatsje Tours. Op 200 km van Parijs bleek de voorsprong van Ckerl door al dat ge- .laag gevallen te zijn tot negen minu ten. Niettemin hield deze knaap kranig vol. Het werd zonder meer een waar heid, dat hij voor komende klassiekers van dit formaat de grote man kan worden. Van Es' zat tqdens de jacht op ikerl voortdurend aan de kop. Hij draaide gemakkelijk en soepel. Ondanks het nog steeds niet zak kende tempo (dat in de dalingen nog altijd opliep tot 85 km per uur) kon den achtereenvolgens Stablinsky, Gau thier en Cieleska. Een Frans trio J™s; "a weinige kilometers had t mard Gauthier een voorsprong van dem hiet,pelet°n- In Chateau- dem (416 krni lag Ckerl nog steeds aan, PV maar toen had hij authier al op twee minuten achter zich en nog wat verder fietsten Sta blinsky en Cieleska. Daarna volgde 't peleton, getrokken door van Est, waarin van Steenbergen en Ockers nog rustig mee draaiden. Er was dus nog alles mogelijk. Reeds tien km verder had Gauthier de moedige Ckerl te pakken. Hij pro beerde nog het wiel te houden van zijn grote landgenoot, slaagde daar niet in en viel geleidelijk aan terug. Gauthier liet vooral in deze faze zien wat hij waard was. Hij had nog steeds twee minuten op het peleton. Zo trokken de renners de vallei van Chevreuse binnen, waar de beslissen de slag zou vallen. Iedereen ging nu zitten wachten op een aanval van de andere sterken. Kort na Chartres (op 90 km van het eindpunt) begon de eindstrijd, waar in ook het drama van Steenbergen speelde. Deze Belg moest suf van uit putting afstappen en opgeven. Hij was niet de enige, die de gevolgen van de barre tocht ging voelen. Met nog vijftig kilometer voor de wielen werd het duidelijk, dat er ook met onze Wim van Est iets aan de hand was. Hij reed samen met de Bruyne en Ockers en aanvankelijk dacht men, dat deze twee hem te sterk bewaakten. Maar Wimme draai de moeilijker en moeilijker en zat „zwaar" op de fiets. Zijn gelaat was nu en dan vertrokken van pijn. Hij hield moedig vol, maar zijn achter stand op Gauthier werd steeds groter. UITSLAG Hieronder volgt de uitslag: 1. Bernard Gauthier 551 km in 12 uur 55 min. (gem. snelheid 42.658 km/u.); 2. Stan Ockers 13.03.22; 3 Cie leska 13.03.23; 4. Wim van Est 13.05.57; 5. de Bruyne 13.05.58; 6 Stablinski; 7. Bouvet. Van ouds - een héél beste Virginia Het is voor TSC geen tweede over winning geworden tegen Brabantia, waarover ,,uit" te Eindhoven het het halve dozijn was gezegevierd. De Oosterhoutenaren hebben zelfs ternau wernood, en kort voor het einde, nog een puntenverdeling uit het vuur kunnen slepen. Het gevolg van dit resultaat was, dat beide clubs hun laatste, zij het geringe kans op de titel, in rook zagen vervliegen. Brabantia heeft intussen harder voor de winst gevochten dan de thuis club, die zeer slecht op dreef was en alle schotvaardigheid thuis had ge laten. Voor de rust bleef de stand dubbelblank en is er over die eerste Alliance sloeg Schijnclel pas in laatste minuten (Van onze sportcorrespondent.) Alliance had gedurende de gehele wedstrijd tegen Schijndel een over wicht, maar kon toch pas kort voor voor het einde de zege veilig stellen. Door v.d. Heijden nam Schijndel de leiding, waarna Alliance een fout in de Schijndel-defensie afstrafte (1-1). Na rust bezorgde v.d. Aa uit een hoekschop de thuisclub opnieuw een voorsprong (2-1), maar toen Sep was doorgebroken en werd gevloerd schoot de Roosendaler zelf de toege stane strafschop in (2-2). Twee minu ten voor het einde benutte dezelfde speler een pass van rechts cn be zorgde daardoor zijn club de ver diende overwinning (2-3). De amateurs in C kennen hun kampioen. Vlissingen maakte geen fout tegen VVH '16. Het won er duidelijk en doelbewust van met 3-0 en dat betekende voor de Zeeuwen de (moedig bevochten) titel. Dat kampioenschap is een welge meende felicitatie waard, want Vlis singen heeft in de loop van de com petitie met tal van sterke tegen standers moeten afrekenen. Een van die rivalen was onbetwist TSC, dat overigens de competitie niet knallend besoot. De Oosterhoutenaars speelden zaterdag ternauwernood ge lijk tegen Brabantia. Alliance rekende met Schijndel af. De C-ers scoorden 17 maal. De stand, praktisch de eindstand, luidt: Vlissingen 22 11 6 5 28 49—42 Maurits 22 12 2 8 26 38- -28 TSC 22 10 5 7 25 39- -27 Kimbria 22 11 3 8 25 53- -49 Brabantia 21 9 5 7 23 40- -33 Alliance 21 10 3 8 23 41- -32 SC Emma 21 11 0 10 22 46-44 VSV '34 22 9 4 9 22 34—38 Roermond 22 6 7 9 19 35- -35 WH '16 21 7 4 10 18 34—44 Amania 22 5 5 12 15 28—48 Schijndel 22 6 2 14 14 36—35 Vlissingen kampioen. helft zeer weinig te vertellen. Ver meldenswaard is de fraaie kopbal van v. Halderen, uit een prima voorzet van v. Strien, die beter lot had ver diend, en de redding-opyhet-nippertje van de doellijn door linkshalf Ver meulen, bij een buiten bereik van keeper Baaten hard ingeschoten bal door T. van Elderen. buiten v.d. Berk, die een voorzet van rechtsbuiten Bakers met een listig schot benutte (0-1.) Met deze achterstand begon T.S.C. duurde tot kort voor slot aleer Leo van Halderen een hem door Broeders In de 15e minuut van de hervatting met het hoofd aangegeven bal langs nam Brabantia de leiding door links- doelman Pelmeijer kon jagen (1-1). (Van onze speciale verslaggever). Baronie is gisteren aan defensie-zwakte ten onder gegaan. In de ver dediging, die steeds duidelijker ontredderde, vielen zo veel gaten, dat de Blauw-Wit-aanval maar hoefde toe te lopen om „gare" kansen uit te buiten. De Bredase ploeg, die tot rust met vinnig offensief spel geen meter terug hoefde, ging na de thee met 15 voor de bijl. Baronie was zo vlot gestart, dat het zelfs eerst aan de leiding kwam. Al n de verde mnuut bracht v. d. Berk het leer achter de Amsterdamse keeper. Zijn doelpunt was de bekro ning van eon schitterende voorzet, die Kas op de buitenplaats had staan uitrekenen. 10). De Amsterdammers (die dik 400 in hoera-stemming verkerende suppor ters bij zich hadden) werden onmid dellijk feller. Het was dan ook spoe dig gelijk. Maar Koekebakker had een dubbele blunder van v. d. Cor- put nodig om de Blauw-Wit-aanhang t.e kunnen laten juichen. Eerst liet Toon zich gewoon voorbijlopen en vervolgens mste hij de kans om het tamme schot van Koekebakker nog op de lijn te keren. Blauw Wit was nog lang niet aan Van onze sportcorrespondent.) Wilhelmina heeft tegen Hilversum een van zijn beste wedstrijden van dit seizoen gespeeld. De anders zo schotloze voorhoede wist nu vier tref fers te plaatsen, terwijl paal en lat doelman Lenters nog enkele malen redding moesten brengen. Reeds na een half uur hadden Prin- cen en van Baarschot voor een vei lige 2-0 stand gezorgd. Toen 4 mi nuten na rust door doelpunten van v. Overdijk en v. Baarschot Hilver sum tegen een 4-0 achterstand aan moest kijken, was de nederlaag een definitief feit. (Advertentie) 15 toe. Pas in de 33ste minuut ver overde het dank zij verwarring in de Baronie-defensie een 12 voorsprong door v. d. Zand. Na de rust werd de nederlaag dui delijker. In de zevende minuut schoot v. d. Zand zijn tweede doelpunt ach ter Kuystermans en in de 39ste mi nuut was hij wederom profiteur van een onzekere situatie voor het Breda se doel. Daarmee was het 14 ge worden. Bij Baronie was er (ook in de aanval) de fut uit. Zo kon zelis een speler uit de Amsterdamse halt- linie, Dahrs, nog een goal maken (1-5) In totaal waren er 2500 kijkers. (van onze sportcorrespondent) Vijf doelpunten werden er zondag middag op het RBC-terrein gescoord tijdens de wedstrijd RBC-Xerxes. Van deze vijf nam RBC er vier voor zijn rekening, terwijl Xerxes er slechts één wist te scoren. Dit bewijst" het over wicht, dat de gastheren vrijwel de gehele wedstrijd bezaten. Technisch waren de ploegen tegen elkaar opgewassen. Het positiespel van de gasten was beter, maar hun aanvallen liepen steeds dood. Direct na de rust kwam het lang verwachte RBC-doelpunt. Midvoor P. Bruyninckx kreeg de bal te pakken, verschalkte de uitgelopen Xerxes-kee- per en schoot laag in (1-0). De RBC- aanvallen werden nadien niet alleen veelvuldiger maar ook gevaarlijker. Moederziel alleen in stromende regen haalde Stolker op LOCOMOTIEF een schitterende zege. loopi altijd lichter! ^ijwieleiwooi^port^oerism^^a(elijk^ebruikJ (Van onze sportcorrespondent) Vlissingen heeft tegen VVH (voor een record aantal toeschouwers) het kampioenschap van afdeling C weten te behalen. Direct na aftrap bleek reeds het technische overwicht van de thuis club. Dit werd in de 5de minuut uitgedrukt in een prachtig doelpunt van J. de Nooijer die van 16 meter afstand met een onhoudbaar schot de score opende (10). Drie minuten later hadden de Vlis- singers wederom succes. Uit een scherp genomen corner ontstond een schermutseling voor het WH-doel, waarbij de linksback in eigen doel schoot (20). Keer op keer golfden de aanvallen naar het doel der gasten en slechts met kunst en vliegwerk wist de doel man zijn heiligdom schoon te hou den. Ook het Vlissingse doe) kwam enkele malen in gevaar, doch de ver dediging, met Barten aan het houtd, hield stand. Ook na de thee bleef Vlissingen het beste van het spel behouden en de scoringskansen waren legio. In de 26ste minuut kon door blunderen der WH-achterhoede het 3de doelpunt worden aangetekend. Van der Schraaf passeerde de keeper feilloos (30). Ondanks deze achterstand beet WH nog fel van zich af en tien minuten voor het einde werd Vlissingen geheel in de verdediging gedrongen. Tot doelpunten kwamen zij echter niet. Na afloop werd aanvoerder Strui- vvirrh met zijn mannen op de schou ders van het veld gedragen. In beide hoofdklasse afdelingen moet de laat ste, de allerlaatste speeldag nog de beslis sing brengen, waarvoor meer dan dertig wedstrijden achter een is gevochten: Het is nog steeds niet bekend welke ploe gen de kampioenen worden van de zwaarste competitie, die Nederland ooit heeft gezien. In afdeling A heeft Sparta zich alleen wat „lucht" weten te scheppen, doordat het zelf van DOS won en doordat con current NAC één punt verspeelde aan Amsterdam. Deze halve Amsterdamse winst kan voor NOAD de gena deslag betekenen. De Tilburgers verloren namelijk van Excelsior en werden zo bijna onherstelbaar ver van de „streep" gedrongen. Doelpunten-totaal: 35. In afdeling B heeft PSV zich ten koste van Willem II nog een plaats veroverd, die de Eindhovenaren in theorie nog kandidaat maakt voor de competitieronde van het lands kampioenschap. Daarvoor treden uit de beide afdelingen twee clubs in het strijdperk. PSV kan namelijk nog tweede worden.BW verspeelde de mogelijkheid van een zekere plaats in. de eredivisie door onverwacht van SVV te verlie zen. De Bosschenaren vormen thans nog prooi voor een hele serie andere belusten. De B-ers schoten 36 maal raak. Hoofilklase A Sparta NAC Fortuna '54 DOS Ajax VVV '03 Amsterdam Eindhoven Hoofdklasse G 33 17 10 6 44 59-38 Eiinkwijk 33 21 6 6 48 76-35 33 19 5 9 43 55-38 Rapid JC 33 19 8 li 46 84-45 33 15 12 6 42 60-33 Enschede 33 20 6 7 46 89-55 33 16 8 9 40 89-65 PSV 33 21 3 9 45 92-52 33 16 8 9 40 62-44 Feyenoord 33 17 7 9 41 89-57 33 16 7 10 39 55-34 Willem II 33 17 5 11 39 63-50 33 14 8 11 36 58-43 BW 33 16 5 12 37 63-43 33 12 12 9 36 55-45 DFC 33 15 7 11 37 68-58 33 12 11 10 35 56_55 MVV 33 15 6 12 36 65-46 33 12 10 11 34 50-54 GVAV 33 14 7 12 35 63-55 33 12 8 13 32 58-57 Alkmaar 33 13 7 13 33 44.51 33 10 12 11 32 60-64 Sittardia 33 12 9 12 33 62-75 33 11 10 12 32 50-60 Graafschap 33 8 11 14 27 46-66 33 8 9 16 25 60-77 SVV 33 9 6 18 24 56-65 33 6 12 8 15 24 44-68 Sch. H. Sp. 33 10 5 18 23 52-74 33 7 18 22 44-64 EDO 33 8 4 21 20 33-66 33 8 4 21 20 43-84 Volewijckers 33 5 3 25 13 47-122 33 3 12 18 18 39-74 Emma 33 2 5 26 9 27-99 Limburgia NOAD ADO Stormvogels Excelsior Roda Sport HVC Vitesse Rigtersbleek EBOH Behalve Sparta, NAC, Fortuna '54 en DOS, hebben zich in de hoofd klasse A nu ook Ajax en VVV verzekerd van een plaats in de ere-divisie. Voor de resterende twee plaatsen zijn Amsterdam en Eindhoven favoriet, maar ook Limburgia en NOAD maken nog een kans om over te gaan, respectievelijk om op de negende plaats te eindigen. De situatie in de hoofdklasse B is als volgt: zeker van een plaats in de komende ere-divisie zijn Enschede, Eiinkwijk, Rapid JC, PSV, Feyennoord en Willem II. Hier blijven dus twee mogelijkheden open om direct over te gaan. Die kunnen nog altijd worden benut, al of niet met behulp van beslissingswedstrijden door BW, DFC, MVV en -GVAV, waarbij een van de vier kanshebbers de negende plaats kan veroveren. Thans zijn de namen van 12 clubs bekend, die in de competitie 1956/57 zullen behoren tot de ere-divisie van 18 clubs. (Van onze sportcorrespondent.) In Schiedam heeft BW een onver wachte doch verdiende nederlaag ge leden tegen een SW, dat in een ge heel nieuwe opstelling speelde en waarin enige junioren hun entree maakten Door Max van Beurden was het al binnen 2 minuten 0-1. Wellicht dacht men nu in de Bossche kringen dat men er al was. SW kon zich ont plooien en alras bleek er een hevig gevaar te dreigen voor de gasten. Dit bleek toen kort voor rust een snelle aanval van SW door Köne- man werd afgerond en de score 1-1 werd. Hierbij bleef het voor de rust en ook na de rust was het moeilijk voor het goed spelende BW de ste vige defensie van SW te passeren. Gevaarlijk bleven ook de aanvallen van SVV cn toen in de 21e minuut de snelle Köneman de score naar 2-1 bracht was het voor BW een verlo ren zaak. (Van onze sportcorrespondent) Door onnauwkeurig: en slordig: spel heeft NOAD een beste kans laten voorbijgaan om twee kostbare pun,ten in de wacht te slepen. Het was geen fraaie wedstrijd voor de rust en daaraan had het matte spel van Excelsior veel schuld. Na zeven minuten namen de gasten een voorsprong door v. Osch, die door een misser van de Rotterdamse spil een mooie kans kreeg. Voor de thee kwamen geen verdere doelpun ten meer voor. Door een overtreding van Looze, die Corpeleyn bij een fraaie kans te hard ten val bracht, kreeg Excelsior na de hervatting een strafschop toegewezen, welke door Braams werd benut. Een gelijkspel keek al om de hoek, toen drie minu ten voor tijd een indirecte vrije trap de Tilburgers noodlottig werd. Wal- hout retourneerde de bal nog, maar de Rotterdamse verdediging zette de bal opnieuw voor en Corpeleyn zorg de voor de rest (21). Fortuna 54 en Alkmaar spelen op Soestdijk De voetbalclubs Fortuna '54 en Alk maar zijn uitgenodigd om, op de sportdag die jaarlijks wordt gehou den ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard en die dit jaar op 21 juli is vastgesteld, te Soestdijk een wedstrijd te spelen voor de leden van de koninklijke familie en het per soneel van het paleis Soestdijk. Deze wedstrijd, waarvan de op brengst ten goede zal komen aan een liefdadig doel, is ook voor publiek toegankelijk. Voor de winnende ploeg heeft prins Brnhard een beker beschikbaar ge steld, die hij persoonlijk zal uitreiken. Na 20 minuten kreeg RBC een di recte vrije trap toegewezen. Bruy ninckx maakte hiervan gebruik om de voorsprong op te voeren (2-0). In dc 35e minuut brak Xerxes uit en de linksbinnen Camenraad slaagde erin de RBC-backs te omspelen en schoot langs de uitlopende keeper van Osta in (2-1). RBC herstelde zich en het was we derom midvoor Bruyninckx, die drie min. voor het einde uit oen prachtige combinatie met Roks en Vermunt voor RBC het derde doelpunt scoorde. RBC linksbinnen v.d. Luytgaarde kon nog later de bal bemachtigen en deze prachtig in koppen (4-1). (Van onze sportcorrespondent.) In een doelpuntenrijke wedstrijd is het Volendam gelukt een onverdiende zege te behalen op een sterker spe lend DOSKO. Met rust was de score nog gelijk (1-1). Het was DOSKO dat geheel volgens de verhouding de score opende. Dat was in de 41e mi nuut toen een kopbal van Schuurbiers de gehinderde Keizer verraste (0-1). Direct na de aftrap was Volendam weg en nog voor de rust was het gelijk toen een Maurer Tol kombina- tie door laatstgenoemde werd afge rond. Na de hervatting bleef Volendam sterker en een harde kogel van de linksbuiten der Volendammers was voldoende om de score naar 2-1 te brengen. Eerst toen kon Bennaers iets loskomen uit de greep van Karregat en dat leverde meteen gevaar op voor de Volendammers, die moesten toe staan dat de oud-internationaal de stand op gelijke voet bracht en daarna een kans gaf aan Machielsen die er 2-3 van maakte. Volendam zette alles op alles en het werd door Veerman die even vrij kreeg in de DOSKO-defcnsie 3-3. Fel werd gevochten om de zege die bc'de ploegen niet verdienden. De overwin ningstreffer kwam toch en wel door Veerman voor Volendam. LONGA heeft tegen Leeuwarden weinig moeite gehad om de compe titie succesvol af te sluiten. De Frie zen waren blijkbaar volkomen ver lamd door hun zenuwen en bij een grotere schotvaardigheid had LONGA de zwakte van Leeuwarden ongetwij feld in een hogere score dan 12 tot uitdrukking gebracht. Ondanks het feit, dat Leeuwarden na tien minuten een voorsprong kon nemen, zijn de Friezen kansloos ten onder gegaan. Dat doelpunt kwam voort uit een aantal fouten in de Tilburgse defensie, waarvan Hiem- stra tenslotte gebruik maakte (1—0). Het duurde toch tot een kwartier voor de rust, voordat linkshalf N. Struycken uit een doelworsteling voor een evenwichtige ruststand zorgde (1—1). Ook in de tweede helft was LONGA de betere ploeg, maar vooral doel man Koopman hield Leeuwarden staande. Na twintig minuten was ook hij echter kansloos, toen de Groot hands maakte en rechtsbuiten Klerks uit de toegekende strafschop zuiver inschoot (1—2). Er waren 6000 toe schouwers. NAAR WIJ VERNEMEN zal ook Ne derland worden uitgenodigd voor het tweejaarlijks toernooi om de Trofee Italia, dat van 13 tot 18 august"s 1PV7 te Za-reb Ziilslavieï wordt l Met dubbel-blanke stand eindigde AmsterdamNAC, zondagmiddag in het Olympisch stadion te Amster dam gespeeld. Beeld van een ge vaarlijk moment voor het doel van de mannen uit Breda. V.l.n.r. Kuys (N.), Corbran (A.), Lussenburg (N.) doelman Goedhart (N.), v.d. Braak (N.) en van Helden (N.). Het is nu zeker, dat Faas Wil kes zal meespelen in het Neder lands Elftal tegen Saarland a.s. woensdag 6 juni te Amsterdam. De KNVB heeft een telegram van Wilkes ontvangen uit Va lencia, waarin hij meedeelt dat hij van zijn club toestemming heeft gekregen om voor Neder land uit te komen. Met de promotiewedstrijden voor de derde klas is gisteren een aanvang gemaakt. Een aan vang, die veel spanning belooft. De wedstrijden Hansweertse Boys-Gilze en Nevelo-Grens- wachters eindigden namelijk beide in eenzelfde score: 2-2. (Van onze sportcorrespondent) Zondag heeft NAC in het Olym pisch Stadion zijn kampioenskansen niet geheel kunnen realiseren, want tegen het in degradatie-gevaar verke rend Amsterdam hebben de Bredase voetballers slechts een puntloos ge lijkspel bevochten, dat kort voor tijd even in gevaar was toen Geel de kruising van paal en lat beukte. De start was voor de Bredase ploeg, die met goede aanvallen de Amsterdam-defensie aftastte, maar Overbeeke en Canjels konden doel man van Raalte niet aan het wan kelen brengen. Ook al door het feit dat de linksback, de kleine Stori- mans, de ster van het veld was kwa men de Amsterdamse aanvallers niet aan bod. Jammer was het dat een botsing tussen van Raalte en Hoogen- huyzen voor de laatste mmder prettig afliep. Hij moest geblesseerd het veld verlaten. Kees Kuys speelde weer als linksbinnen en was in de opbouw van de aanval wel de grote steun voor de gasten. Na de hervatting was Amsterdam iets sterker in het veld, maar als men in het strafschopgebied van NAC kwam, was het gebeurd en kon men de richting niet meer vinden. Zo was het ook in de Bredase aan val, Canjels kreeg geen kans van Wierts en Kuys miste als aanvaller een goed schot. DE GROTE PRIJS van België te Fran- corchamps is gewonnen door de Brit Peter Collins. Wereldkampioen Fan- zio, die lange tijd de leiding had, werd door moterpech uitgeschakeld. (Van onze sportcorrespondent) In een zeer aantrekkelijke strijd hebben Willem II en PSV fel ge streden voor de volle winst. PSV kwam met de 24 overwinning ei genlijk hoger op de ranglijst dan verdiend was. 'n Gelijkspel zou de verhouding beter hebben weergege ven, doch het doortastender spel van de Eindhovenaren gaf de doorslag. Na 13 minuten kreeg van Roessel 'n vrije trap te nemen. Eerst stuitte de bal af op het bekende muurtje, doch de teruggesprongen bal werd door van Roessel in tweede instan tie langs Steiger geknald (10). In de 29ste minuut gaf Dillen 'n pass naar linksbuiten van Elderen (PSV) de broer van hem speelt in Willem II die de bal doorschoof naar midvoor Fransen. Deze vuurde een kogel af, welke te machtig was voor Feyt (11). Vijf minuten later werd het 12 wederom door een kanonskogel van Fransen. Willem II was heus niet de mindere. Dit bleek uit 'n com binatie van v. Elderen (W. II) met P. de Jong. Laatstgenoemde droeg zorg in de 34ste minuut voor de ge lijkmaker. In de 41ste minuut viel v. Luyt- gaarden de PSV-linksbinnen te hard aan. De strafschop werd door van Tuyl benut (2—3), Na rust zag men een veel sterker Willem II, doch door te slordig samenspel kwamen geen doelpunten. Wel aan de andere zijde (32ste min.), toen Smolders te laat ingreep en Dillen de stand op 24 bracht. Er waren 4500 bezoekers.

de Stem | 1956 | | pagina 5