Landrotten worden één dag visser Goede geest in kiezerskorps Het E.T.I. rapporteerde over 1955 DE WITTE NON REKORD VAN KIKVORSMAN Extra werk door Delta- en Drie-eilanden-plan V ERSLOOT - N AE YE -Terneuzen HET OOG VAN SIVA Garnalenzó uit t wazó in de mond Bioscoopgebouw Hulst Met een doodgewone schuit van Terneuzen naar dc Noordzee 'll Bijzondere vakantiedag Elektrificatie Moezelspoorlijn Kansen voor de K VP in de ogen van Doorbraakpropaganda misleidend DE GEESTDRIFT OVERPLANTEN! Industrievestiging Terreinen aan spoorweg Terneuzen 'ibindingen Uitbreiding staf Nieuw-Guinea „Indonesië riskeert geen oorlog" Boksen tegen fiscus a r i v v v li Iedere week 1 WASMACHINE GRATIS Bij inschrijving te huur Adverteert in dit blad DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 4 JUNI 1956 In de haven van Terneuzen draait een visserssehuit bij, koers zettend naar de ponton. Aan de wal staat een gezelschap, toeristisch uitgedost, met gemengde gevoelens naar het scheepje te staren: moeten we daar met z'n allen op? zo vragen de gezichten kennelijk. Het is maar een doodgewoon schuitje, dat eerlijk naar garnalen geurt en zich ook in geen enkel ander opzicht deftiger wil voordoen dan het is. Als het gemeerd is, blijkt dat het gezelschap er toch wel een plek op kan vinden en er kan zelfs nog een enkele bak bier en een krat of wat limonade bij. Gewoonlijk doen Terneuzense vissers zo iets niet, maar dit is ook geen gewone reis: er varen een stel landrotten mee, mensen die vis alleen van hun bord of van de winkel op de hoek kennen en die nu eens willen zien hoe die visserslui de glibberige vissen uit het water weten te halen. waarschuwende roep de glibberige inhoud over dek smijt. Intussen is de aan de verschansing vastgesjorde ketel aangemaakt en als het sorteren van de vangst gedaan is, als alle krabben overboord gesmeten zijn (behalve de exemplaren waar mee de grapjassen onder de gasten hun echtgenoten de stuipen op 't reeds zongebrande lijf jagen en als de vis van de garnaal gescheiden is, dan gaat die laatste lekkernij de pot in en als ze er, dampend nog, uit komt, dan kunpen de gasten zich aan het eten van de meest verse garnalen zetten die men zich denken kan: een half uur geleden zwommen ze daar beneden nog rond. Kennersblikken gelden intussen al de fraaie tong die mee bovengekomen is uit die geheimzinnige diepte van de zee. Fraaie visser., die als het ware om een pan en boter roepen. Ze doen 't natuurlijk niet echt: vissen zijn wel wijzer. Die zeggen niets want ze we Vrolijk ploffend en puffend vaart het schip de haven van Terneuzen uit, op weg naar Wester-Schelde en Noordzee, op weg naar een prachtige dag van zon en water. Dat is een va kantie-evenement van uitzonderlijk karakter, mogelijk gemaakt door on dernemende Terneuzenaren. Ga maar naar de heer Hamerlinck in Monopole in de Korte Kerkstraat: die weet er raad op, als men met een gezelschap mede-er thousiastelingen de zee op wil. Hij zorgt voor een schuit, goed weer en de schipper voor een goede vangst. Want het is niet zo maar varen, wat men doet. Neen, als het schip briesend de Scheldegolven induikt, langzaam naar zee koersend, dan is dit geen toeristenschip meer, doch een doodgewone visserschuit, die als altijd op vangst uittrekt. De gasten zijn dan toeschouwers, die de schip per en diens helpers in de weg lopen, die alles mogen vragen en nieuws gierig het schip aan een onderzoek mogen onderwerpen. Een fraaie zomersport, zo'n tocht! Als de zon de Schelde verzilvert en slierten buiswater zilt ever het dek waaieren, is er geen genoeglijker vakantiedag denkbaar dan deze. Het land lijkt bijna irreëel; het vertoont zich slechts als een smalle streep aan bak- en aan stuurboord, met hier en daar een torentje of een rij bomen. De massale watertoren van Terneu zen, een fraai baken, verdwijnt heel langzaam aan de einder en in de ver te doemen de kranen van Vlissingen en zuidelijk daarvan de wit in de zon schitterende graansilo van Bres- kens. Daartussen moet de Schelde- mond zijn, het wijde gat waardoor het schuitje met zijn twintig toeris ten de zee zal opkoersen om er een paar trekken met het sleepnet te doen. Wie wil zien hoe machtig de Schel- destroom is, moet er midden op gaan zitten, op een kleine vissers boot. Bij laag water vaart men onder enorme zandplaten door, waarop hele vogelkolor.ies rondtrippelen en waar men, als rnen geluk heeft, in de zon een paar nieuwsgierige zeehonden kan zien luieren. Ze zijn zó nieuws gierig, dat ze af en toe dicht bij het schip opduiken: de verbaasde snoet, bol en besnord, als een heel deftig en heel oud mannetje vooruitstekend. Dat is een belevenis voor een land bewoner, evenals het passeren van een hoog optorenend zeekasteel, dat onverschillig voorbenschuift, geruis loos. Neen, toch niet helemaal onver schillig: de toeristische gasten van de schipper wuiven enthousiast en op de brug van de kolos, torenhoog zwaait een zwarte goudgegalonneer- de arm ten groet. Het kielzog van de naar Antwerpen koersende oce aanreus doet het nietig vissers scheepje rijzen en dalen en de meest aan de vaste wal verknochten onder dc gasten denken dan ai dat een storm weinig erger kan zijn. Daarom moet de schipper maar eens glim lachen. Verser kan 't niet Na Vlissingen komt de zee. Het wa ter is hier wat minder rustig dan op de Schelde, maar de zomer biedt vele schone dagen, die zo'n verblijf op zee ideaal maken. Als de vissers het net gereedmaken, krijgt de koorts ook de toeristen te pakken. Ze wil len helpen en wachten met ongeduld tot het overboord gaat. Gewaar schuwd voor de vierende lijnen, ver deelt het gezelschap zich in twee groepen, een op de voorplecht, een bij de stuurhut. Dan werkt de lier en het sleepnet verdwijnt in het water, De snelheid van het schip, dat r.u het gespannen net achter zich voort- sjort, is nu aanmerkelijk geringer, maar hier, waar de horizon een verre smalle streep is, wit van het zand der Zeeuwse duinen, valt dat niet op. Het is hier heerlijk: de zon, de ymd en het zilt van het zeewater dat schijnt op te stijgen en ieders longen te doorspoelen. Met nog meer ongeduld wacht men nu op het moment waarop het net weer ingehaald zal worden, want dan zal men weten hoe tong, platvis en garnalen gevangen worden. En krabben natuurlijk. Want die komen net eerst te voorschijn, als de lier het net eindelijk binnenboord gehe- sen heeft en de schipper na een ten wel dat er nu geen moedertjelief meer aan helpt. Wie wel wat zeggen, dat zijn de gasten aan boord. Die voelen wel iets voor het lekkerste zootje vis van hun leven. En dat kan gebeuren, want hier is de klant ook koning. De vakantie.gast die trek heeft, kan zo maar, zonder meer, een maaltje in een netje pakken en het bewaren om vanavond mee naar huis te nemen. Waar men er natuurlijk eerst heerlijk mee gaat opscheppen. „Zelf gevangen" zal menigeen er wel van maken. En trouwens, wat scheelt het? Na een trek of drie gaat het schip huistoe. Het keert de langzaam naar de kim neigen de zon de achtersteven toe en wiegt met 'n gezelschap bruin- gestoofde vakantiegangers, die vol indrukken, vol verse zee lucht en vol tevredenheid op de verschansing zitten of over de boeg in het water kijken. Allen met het voornemen in het hart: dat doen we nog eens De 28-jarige Zweedse kikvorsman Gunnar Kramping is 24 uur en der tig minuten onafgebroken onder wa ter gebleven, waarmede hij een nieuw wereldrecord heeft gevestigd. Het oude stond met 24 uur en twee minu ten op naam van een Amerikaan. Dokters hebben met verbazing vast- De spoorwegdirecties van Frankrijk, Luxemburg, West-Duitsland en het Saargebied hebben een overeenkomst gesloten omtrent de elektrificatie van twee delen van de Moezel-spoorlijn, welke In totaal 187 km lang zijn. Het ene gedeelte loopt van Thion- ville naar Ehrang, ten noordoosten van Trier, het andere van Athus nanar Bettembourg in Luxemburg. De kos ten van de elektrificatie worden op ongeveer 42 miljoen DM geraamd, waarvan Luxemburg 51 procent voor zijn rekening neemt, West-Duitsland 31 procent, Frankrijk 14 procent en het Saargebied 4 procent. Door de elektrificatie zullen 60.000 ton kolen per jaar bespaard worden. De spoorwegdirecties van de landen langs de Moezel wijzen een kanali satie van de rivier, zoals deze door Frankrijk wordt gewenst, van de hand, daar zij er belangrijke vracht verminderingen van vrezen. De candidaat voor de Zeeuwse titel der K.V.P., de hee) J. van Dongen, burgemeester van Aardenburg, troffen we in een politieke vergadering en een bijeenkomst van sociale strekking te Goes aan. En natuurlijk ging onze interesse uit naar zijn prognose van de stembus en naar zijn bevindingen op het verkiezingspad. De eerste was vlug gezegd en stond in het teken van het optimis me. Een geheel andere geest waait door het katholieke Zeeuwse kiezers volk dan vier jaar geleden en daar In de loop der laatste jaren zijn reeds verschillende klein-industrieën gevestigd op het industrieterrein bij de gemeente Terneuzen. De gunstige ligging aan de spoorlijn Gent-Terneu- zen en langs het brede kanaal dat deze twee steden met elkaar verbindt heeft van verschillende zijden, de aandacht getrokken en zal in de toe komst zeker nog meer bedrijven aan trekken. Dat met de bedrijven die reeds zijn gevestigd een goede keu ze is gedaan bleek uit de inlichtin gen die werden verstrekt door de firma van der Oost te Rotterdam die een jaar geleden een constructiewerk plaats opende en na afloop van het gesteld dat Kramping na zijn lang-,, eerste jaar haar balans heeft opge- durig verblijf onder water lichamelijk maakt. De goede wensen die bij de volkomen in orde was. I opening door de commissaris der 1 Koningin in Zeeland en de burge- Dat het E.T.I. in 1955 niet heeft stilgezeten is ook op te ma ken uit het zo juist verschenen jaarverslag. Per 1 december 1955 werd de heer drs. E. van Beusekom, econoom bij het E.T.I. voor Friesland, als econoom bij het instituut benoemd. De daar door ontsane tekorten zullen door de toegezegde subsidieverhoging van de provincie en het rijk en door de ver wachte subsidieverhogingen van de gemeenten worden gedekt. Aldus is in de zeer dringende behoefte aan uitbreiding van de staf voorzien. De werkzaamheden voor het Drie-eilan den. en Deltaplan en het programma inzake de produktiviteitsverhoging kunnen thans in het vereiste tempo voortgang vinden. Terloops meldt het verslag dat de actie om de Zeeuwse gemeenten te bewegen hur. subsidie van 5 cent per inwoner op 7 cent te brengen, een groot succes werd. De samenwerking met vele andere instanties was intens en veelvuldig. WONING CONTINGENT In tien gevalen werd aan het pro vinciaal bestuur een advies uitge bracht inzake het toewijzen van wo ningen in de sector „economische ont wikkeling." Aan het provinciaal bestuur werd ook advies uitgebracht inzake het niet-verstrekken van een contingent „bijzondere ontwikkeling" aan Zee land. De andere tien provincies kre gen wel een dergelijke toewijzing. Zeeland kreeg 50 z.g.n. migratie woningen toegewezen. Deze hebben betrekking op een correctie van de aanvankelijk geraamde, theoretische migratie-cijfers. Over de behoefte aan woningen van een grote industrie in de Kanaal zone van oost-Z.-Vlaar.deren werd overleg gepleegd met het Centraal sociaal werkgevers verbond in Den Haag, zulks met het oog op stappen bij het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting. NIET ééN U.T.S. Inzake de vestiging van 'n U.T.S. in Zeeland zijn diverse adviezen uit gebracht aar. de inspectie en de ge- interesseerde organisaties. In 1956 werden deze adviezen sa mengevat ln een algemeen rapport, waarin werd gewezen op de onmoge lijkheid één U.T.S. in Zeeland als al gemeen-Zeeuwse school te doen functioneren. Dit hangt samer. met de interne verkeerssituatie. HAVENCONCENTRATIE OP SCHOUWEN EN THOLEN. In verband met het herstel van de havens op Schouwen-Duiveland en de later in het kader van het Delta plan r.odige verdieping dezer havens werd aan het provinciaal bestuur en aan de Rijkswaterstaat gerapporteerd over de optimale combinatie van deze havens. Het onderzoek steunde op een wiskundig-economisch onder zoek, waarin veel steun werd ver leend door de P.P.D. Ir. opdracht van Gedeputeerde Sta ten werd ook m.b.t. Tholen een on derzoek naar de havenconcentratie in gesteld in verband met de afdamming van de Pluimpot en de veiligheid van de haven in de gemeente Sint Anr.aland. RAPPORT VERPLAATSING VEERSE VISSERSVLOOT. Het uitbrengen van dit rapport is met het oog op het Drie-eilandenplan opgedragen aan drs. R. Cambier en het E.T.I, De taak van het Instituut bepaalde zich tot adviezen en mede werking. Onderzocht werden de drie mogelijkheden: verplaatsing van de vloot naar Colijnsplaat, naar een nieuwe haven op Noord-Beveland en naar Vlissingen en Breskens. Alleen de eerste oplossing werd fir.anciëel economisch mogelijk geacht. Daar naast is geadviseerd de zee-visserij te stimuleren. NIEUWE BEDRIJVEN ..Het Instituut had ook in 1955 weer een essentieel aandeel in de vestiging van verschillende bedrijven. In an dere gevallen'bleek de medewerking aan initiatieven voor de initiatiefne mers van groot nut. Hetzelfde geldt ook voor de uitbreiding van bestaan de bedrijven. Het instituut geeft hier over interne adviezen en wat buiten landse bedrijven betreft, ook voor lichting over fiscale en monetaire kwesties en over zaken met betrek king tot de arbeidsmarkt, afzetmoge lijkheden, woningcontingenten enz. Tenslotte is 't ook hier contactorgaan tussen de bedrijven en de overheids kringen. Talloze adviezen werden mede uit gebracht. PRODUKTIVITEITSBEVOR- VORDERING. Het instituut treedt ir. de persoon van de directeur op als secretariaat van de afdeling Zeeland van het Ne derlands instituut voor efficiency en van de Zeeuwse contactcommissie voor de produktiviteit. De eerste in stelling beweegt zich iets meer op het wetenschappelijk terrein en dus op het gebied van de grotere bedrij ven. Het tweede instituut, ressorte rend onder de Contactgroep opvoering produkiviteit te Den Haag richt zich meer op het middelgrote en kleinere bedrijf. De produktiviteitsbevordering is een strikte noodzaak, ook voor de Zeeuwse bedrijven. Steeds meer wor den alom wetenschappelijke metho. den in het bedrijfsbeheer toegepast. Wanneer de Zeeuwse bedrijven hier aan niet zouden deelnemen is het ge vaar, dat zij de concurrentie-strijd niet kunnen- bijhouden, zeer reëel aanwezig. De verbreiding var. deze ideëen behoort zeker tot de taak van t E.T.I. daar zij valt onder 't hoofd: bevordering van de economische wel vaart in Zeeland. HET BESTUUR Bij zijn benoeming tot burgemees ter van Hulst heeft de heer A. Loc- den als voorzitter van het E.T.I. voor kefeer het besluit genomen af te tre- Zeeland. Hij heeft deze functie sedert 1951 bekleed. Bij zijn installatie als burgemeester heeft de waarnemend voorzitter, Mr. B. Kolff, de grote er kentelijkheid van het bestuur uitge sproken voor het opbouwende werk door de heer Lockefeer verricht. In zijn plaats werd door het pro vinciaal bestuur als voorzitter be noemd mr. dr. A. Mes, lid van Ged. Staten. Aan het eind van het ver slagjaar trad de heer ir. J. Dorst als lid van het DB. af. Van dit college heeft hij sedert de oprichting deel uitgemaakt. neuzen zijn uitgespro ken zijn ,,c.,s na een jaar in vervul ling gegaan. MEDEWERKING. Ook de firma van der Oost heeft bij de uitvoering van haar plannen van alle betrokken instanties als de gemeente Terneuzen en de Econo misch Technologische dienst alle ge wenste medewerking ondervonden. Het is altijd een groot risico tot het oprichten van een nieuwe fabriek over te gaan. Maar de firma van der Oost kan tot haar vreugde constateren dat na een jaar de beloften uitgesproken door Jhr. Mr. de Casembrood en be krachtigd door Mr. Tellegen nu reeds bevestigd worden. Het is meestal niet de gewoonte dergelijke woorden in twijfel te trekken, evenmin deze te bevestigen. Maar dank zij de grote medewerking bij de oprichting on dervonden voelt de firma zich ver plicht dit wel te doen. UITBREIDING Er bleek al zeer spoedig dat er in deze sector een behoefte bestond aan een constructiewerkplaats die tevens scheepsreparaties kon verrichten en plaatwerk en pijpleidingen kon ma ken. In de loop van het eerste jaar werden belangrijke objecten voor be, staande relaties gevoerd doch daar na werd het aantal bestaande rela ties uitgebreid w.o. ook de Belgische zodat er voorlopig werk genoeg is Een zeer belangrijke opdracht heeft de firma van der Oost uitgevoerd voor Joh's van den Akker bergings bedrijf te Rotterdam n.l. het maken van een tweetal poten van een ber- gingsbok. De poten werden ontwor pen door het technisch Bureau van Ingenieur W. den Boer te Dordrecht die ook voor het buitenland vele op drachten heeft. Dit stalen gevaarte dat een lengte heeft van 35 m en een eigen gewicht van ongeveer 20 ton en 70 ton kan heffen is één dezer dagen klaar ge komen en vervoerd naar Rotterdam. De firma van der Oost heeft daar mee een magnifiek stuk werk afge leverd. Niet alleen brengen dergelij ke bedrijven welvaart voor volwas sen vakmensen in Terneuzen maar bovendien leren jongens die van de Technische school komen hier zich verder in het constructie-vak bekwa men. dit in geheel Nederland het geval is, mag de KVP er het beste van hopen, vooral wanneer onze propa ganda en propagandisten niet ver flauwen en het ijzer heet houden. Van de doorbraak, in zoverre die er dan al geweest is. had de heer Dongen geen vrees. Het mande ment onzer bisschoppen heeft de puntjes op de ,,i" gezet en de po sitie der katholieke PvdA-mensen weinig aanlokkelijk gemaakt. Afgezien van dit bisschoppelijk schrijven is het mij toch niet duide lijk, aldus de heer v. Dongen, dat een katholiek zich ooit in dit milieu prettig heeft gevoeld. Wie bijvoor beeld onlangs heeft gelezen hoe het socialistische Camerlid Scheps over de katholieken zei, toen hij de com munisten in Finsterwolde voor de PvdA warm wilde maken, moet het toch wel duidelijk zijn, dat wij in dit verband niet thuis horen. Zeer misleidend vond de heer v. Dongen ook dat men in katholiek Zeeuwsch-Vlaanderen met de geluids wagen der PvdA een plaatje draaien met een uitspraak van wijlen kardinaal Feltin, welke men ten gun ste van de doorbraak tracht uit te leggen, terwijl men verzwijgt dat door wijlen onze eigen kardinaal die door braak afgewezen werd op besliste wijze. Samenwerking Natuurlijk houdt het resoluut af wijzen van de doorbraak niet in dat samenwerking met de PvdA in de regering veroordeeld wordt. Dit is zelfs wenselijk, wat ook geldt ten opzichte van andere constructieve groepen, maar dan is het ook zaak zelf zo sterk mogelijk uit te komen. Op zijn tournee was de heer v. Don gen bijzonder getroffen door het laaiend enthousiasme in de z.g. Ka naalzone, waar het in 1952 „dood stroom" was. De KVP met haar idealisme, haar hecht beginsel en pracht program, spreekt de mensen aan en schept een prima klankbodem voor onze propaganda, die zich naar het gevoelen van de Zeeuwse Kamer kandidaat vooral moet uitweiden over de gezonde gezinspolitiek van de KVP welke het grote gezin in dezelfde mate van onze welstand wil laten de len als het kleine. Ook kan zij wijzen op de door de KVP voorgestane recht vaardige verdeling der lasten op fis caal gebied. Tenslotte had de heer van Dongen nog een behartigenswaardige wenk in petto. Het drukke bezoek der ver kiezingsbijeenkomsten is mooi en be moedigend, zei hij, maar over het algemeen komen daar de reeds over tuigden. Wil de geest, welke daar vaar dig wordt gemaakt doorwerken, dan moet ieder aanwezige zijn geestdrift overbrengen op zijn buurman en vriend J. M. A. C. van Dongen is op 30 maart 1906 geboren. Hij is o.a. burgemeester van Aarden burg, lid van Prov. Staten, be stuurslid van het Zeeuwsch Ka tholiek Centrum, voorz. van het Borgstellings fonds Zeeuwsch- Vlaanderen en van de Vlasser- school in west-Z.-Vlaanderen. In 1923 vertoefde hij een tijd in Spitsbergen; na een hulpex peditie daarheen keerde hij in 1928 terug naar Nederland, waar hij achtereenvolgens bij Philips en de Liga Biscuitfabriek te Bergen op Zoom in dienst was. In mei 1946 werd hij benoemd tot burgemeester van Aarden burg. Na dit ambt enige tijd als waarnemend burgemeester te hebben bekleed. „Indonesië zal geen oorlog wagen voor westelijk Nieuw-Guinea", aldus heeft de eerste vice-premier van In donesië, Mohammed Roem, ver klaard. „Wij zullen de weg van onderhan delingen volgen. Als dit niet tot het doel leidt, zullen wij een andere weg volgen", aldus Roem, die deze ver klaring aflegde in Makassar, dat hij aandeed op weg naar Tidore, dat de tijdelijke hoofdzetel zal zijn van de nieuwe provincie „West-Irian". Ook „Sugar" Ray Robinson, de wereldkampioen middengewicht, staat bij de Amerikaanse fiscus in het krijt. Maar zijn advocaat, de heer Truman Gibson, die tevens secretaris is van de internationale boksclub, heeft mee gedeeld, dat het bedrag van rond 90.000 dollar, waarop de belasting autoriteiten aanspraak maken, voor het eind van het jaar betaald zal zijn. Robinson heeft voor zijn laatste wedstrijd tegen Carl Olson een beurs van ruim 90.000 dollar ontvangen. Hiervan heeft hij volgens Gibson reeds een belangrijk deel afgestaan aan de fiscus. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Geboren: Lotte, doohter van W. Appels-v. d. Wegen, Tilburg. Verloofd: Corry Marres en Hein Bloemen, Maastricht- Tilburg, Ondertrouwd: Gerry Franssen en H. Kerstiens, tandarts, Venlo-Tilburg; J. Petit en Lous van Heijst, Vught. Getrouwd; Ir. L. v. d. Lee en W. Kamerbeek, Den Bosch. Overleden: Pater Piet van der Ven S.J, 55 jaar Nij megen; Pastoor Leonardens Vliexs, 77 jaar, Beek (L) Op 10 juni hoopt onze lieve vader Camiel van Hoecke zijn 80ste verjaardag te vie ren. Dat God hem nog lang moge sparen, is de wens van zijn dankbare kinderen en kleinkinderen. Westdorpe 027-O lueer* b\) vooruit betaling üiUiiiiilexiO vuoi de Zeeuwse jpiage: 6 regels o1 minder t J.tfU. ieder* regel meer 15 tttj achtereenvolgende ge ujke DJaatsingen wordt *J* Ier de plaatsing tegen oali ih lettere cijfers ot lees «pi - iriP' V'HI» I PhtvMJNhfcl lihVK. Twee dienstboden gevraagd voor dag en nacht, leeftijd 17 tot 25 jaar. Madame Lorrecein, Torenlei 16 Kapellenbos. 8411 De eerste wasmachine ging naar Mevr. J. Dooms, Terneuzen. De tweede wasmachine ging naar Mevr. A. Bareman, Koedijk 32, Terneuzen. De derde wasmachine ging naar Mej. de B'akker, Bossestr. 125, Bosclikapelle. De vierde wasmachine ging naar Mevr. L. den Ekster, Kanaalweg 18, Sluiskil. De vijfde wasmachine ging naar Mevr. M. C. Haak-Dobbelaar, Tholeustraat 31, - Terneuzen. De zesde wasmachine ging naar Mevr. J. Zeghers-Kayfer, Koudepolderstraat 12, Hoek. De zetende wasmachine gaat naar W. de Bokx, Dahliastraat 29, Terneuzen. Dexe extra reclame duurt nog één iveek. Inleveringen van de laatste for mulieren tot zaterdag 9 juni a.s. 8 uur. de KERSEN in de volgende percelen: 1. Boomgaard Oude Singel - Goes: 2. Struikvormboomgaard Heernisseweg, Goes. Inschriivingsbiljetten in te le veren voor of op zaterdag 9 juni a.s. bij J. Q. Lenshoek, Kloetinge, alwaar tevens in lichtingen ziin te bekomen - (o.a. geen bussen aan de bo men bevestigen)236-0 Meisje voor de huishouding zo spoedig mogelijk gevraagd en een kinderverzorgster. Mevr. Al- bada-Jelgersma, Ginnekenweg 217 Breda. Tel. 9486 2798 Net r.-k. meisje gevraagd van af 18 jaar, voor hulp in huis houding goed loon. Zwaneven 88 Oud-Turnhout. 2920 4 fl. jongens gevraagd voor di rect (b. 18 j.) om mede te rei zen met autoscooter (kermisbe- drijf) Aanm. bij J. H. Kunkels, Autoscooter. Tot 5 juni kermis Aardenburg, tot 12 juni kermis Sluis (Z.V.). 172 Mevr. van Overbeek, Reigerstr. 20, Breda, vraagt net r.-k. meis je, uitsluitend voor lichte huish. bezigheden, intern, goed loon. In Bussum gevraagd een net meisje voor dag en nocht. goed kunnende koken in gezin met 3 kinderen. Kindermeisje aanwe zig. Br. no. S VI 33 aan Adv. Bur. Sell More, Vondelster. 77 A'dam. 25242 le en 2e dameskapper(ster) ge vraagd - direct - Volledige va kantie. W. de Laat, Plein 1 Vlij men bij s Hertogenbosch. Tel. 328. TE KOOP AANGEB. Prachtige jonge hennen te koop 3Ö0 Permenter Red, de verbeter de Islander en 300 Engelse Suc ces, 6 w. f3, H. J. v. Dijk- d'Hoo-ge, Sluiskil P 90. 57 Lederen Jassen, mantels, vesten vanaf f 2 p. w. 5 j. schrift, ga rantie. Vraagt inl. of bezoek aan huis. Zaal's Lederkleding depot, Breda. Laan v. Mertersem 100, 25075 Gratis 'n nieuwe schrijfmachine gaat niet, wel demonstreren wij gratis bij u thuis koffermachines standaardmachines, telmachines etc. f 245, f 269 enz. Een „uni cum" in Nederland. Wij leveren zonder vooruitbetaling f 3 per week terwijl u pas na 6 weken voor het eerst gaat betalen. Ook betaling in 24 maanden. Schrijf direct, stel niet uit. Een veilige geldbel. Een schrijfma chine huren is duurder davn bij ons kopen. Een ideale aanbie ding voor verenigingen, zaken lieden, onderwijzers, voor ieder een. Ga met uw tijd mee, schrijf geen brieven met de pen maar neem een schrijfmachine. 25 Jaar en langer heeft u er ple zier van. Absolute geheimhou ding verzekerd. Br. ond. no. B 4 bur. v.d. blad. 2,5 en 3,5 tons luchtbandenwa gens, grote dresseerkar en klei ne voor Shetlandse pony. Grote partij alle maten autobanden - ook gecoverd, nieuwe accu's, 15 m. garantie, laag in prijs en 2- wielige wagentjes voor auto. J. Tijs, Talmastr. 61, Breda telef. 4542. 2953 Voor een prachtig damesvest - leuk jasje of moderne pull-over naar De Goedkope Simon, Klok- straat, Goes. 60 Leuke Biarritz dames-sweaters f 3,95. Astor sweaters m. driekw. mouw f 4.75. De Goedkope Si mon, Klokstraat, Goes. 61 Dames- en meisjes badpakken, badmutsen, heren- en jongens zwambroeken bij De Goedkope Simon, Klokstraat, Goes, 62 TE HUUR AANGEB. Dames-pyjama's kosten maar f 6,75. keurige heren-pyjama's voor f 7,98 bij De Goedkope Si mon, Klokstraat, Goes. 63 Prachtige nylon-onderjurken m. onder en boven kantstrook f 7,95 bij De Goedkope Simon, Klokstr. Goes. 64 Hoe kan het. 2 persoons lakens 180 breed f 4,98 natuurlijk bij De Goedkope Simon, Klokstraat Goes. 65 TE HUUR GEVR. Nederl. gezin te Frankrijk zoekt juli, aug. en sept. gemeubileerd huis of étage. Br. met omschr. en prijs aan M. Brooks, Ghateau- fort (S/O). Alleenstaande weduwe, 65 jaar, zoekt één of meer kamers met kookgelegenheid, leeg of gemeu bileerd, goede stand te Breda, telefoon. Br. nr. B-20. Kosthuis voor jongen (15 jaar) gevraagd of gem. kamerg. Beide ouders werkende. Brieven met prijs. Mevr. Son ja, Wielakkerstr. 7, 'Arnhem. 3023 Zoutelande: kampeerw. en zo merhuisjes nog te huur, errkele weken in juni-juli. W. v. Krug» ten, Oosterhoutseweg 124 Tete- ringen. 2986 Vakantie aan zee. In part. gast vrij huis dicht bij Scheveningk 2 tweepers. kamers m. ontbijt - f 4,50 p.p. p.d. event, m. pension str. water, in juni t.m. aug. Me vr. de Ridder, 2e Schuytstr. 118 Tel. 320796, 's Gravenhage. Vakantie woningruil. Aangebo den huis in Wassenaar, 6 grote. 2 kinderbedden in die buurt van bos, duin en zeer. Gevraagd: ge lijkwaardige ruimte, ongeveer 2e helft augustus, dicht bij de bos sen. Van der Waag, Hyacinthstr. str. 23, Wassenaar. 3007 AUTO'S-MOTOREN Een gereviseerde Avaros brom fiets te koop, 1 jongens race fiets lft. 814 j., 1 damessport- fiets 1 jongensfiets, leeft. 10 14 j., 1 damesfiets bij A. Vermeu len, Rijwielhandel St. Jansteen. tel. 593, Hulst. 676 Vanwege het feit. dat wij gisteren velen moesten teleurstellen, raden wij onze bezoekers dringend aan zich voor hedenavond en morgenavond tijdig van plaatsbewijzen te voorzien voor de prachtfilm 3215. „Ge hebt ons daar in een moeilijk parket gebracht Sylvester," zegt Aram bitter, terwijl hjj op de geketende neerkijkt. De diepliggende ogen van de kapitein staren strak naar de jonge ridder met een koortsachtige schittering. ..Ge vergist u messire, niet ik heb u in moeilijkheden ge bracht, maar het oog van Siva. Doordat ge de smaragd in han den gehad hebt, zijt ge getrof fen door hetzelfde noodlot, dat ook mij vervolgt. Uw schildknaap Presto had de steen niet aangeraakt en al leen daardoor slaagde hij erin te vluchten". Tarai werpt een onderzoekende blik op de jon ge ridder. „Het is zoals hij zegt," klinkt dan zijn diepe stem, „gij beiden zult door de wraak van de godheid vernie tigd worden." „Maar ik heb part noch deel aan deze zaak!" valt Aram verontwaardigd uit, ,,ik wilde u de steen slechts terugbezorgen." Dat zullen de wijze mannen van mijn stam uitmaken," luidt het koele ant woord en met deze woorden draait Tarai zich hooghartig van zijn gevangene af. En met zwellende zeilen klieft het oos terse schip de blauwe golven der Middellandse Zee, op weg naar het vreemde rijk der Kh mers.

de Stem | 1956 | | pagina 3