TITO WUIFDE GENADIG NAAR DE JUICHENDE MOSKOVIETEN Na jaren van bittere vijandschap Beatrix slaagde voor gymnasium Scheepsdrama op de Indische Oceaan Monument te Groesbeek onthuld Stroom zonder stoom Bus ramde personenauto en vloog tegen boom Sovjets gaan economische leiding decentraliseren Jammer van de meubels DAGBLAD VOOR ZEELAND DE DOOD OP DE WEG Plaatselijk regen Doeltreffender leiding Op Cyprus: Verzetsleiders gearresteerd Gauthier winnaar Bordeaux-Parijs W. v. Est kramp) 4e Autoindustrie in V.S. Toestand wordt verontrustend Mollet stelt de vertrouwenskwestie „Nieuwe orde", maar geen vrijheid voor Algerië Bruidspaar op huwelijksdag verongelukt SOEKARNO VLIEGT NIET MET K.L.M. Plar overzeese gebiedsdelen» Noodlottige ruzie Twee doden en dertig gewonden Te Haarlem: Rumoer in de gevangenis op-uitslagen voetbal Visser springt record Levensgevaarlijk 96e JAARGANG No. 22165 (Jitgave N. V. Uitgeven Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaua: Breda. Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A Bruna. Redactieraad: i. M. A C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M Mes, Mr HL M. L. de Recbtei. L. J. v. t Westende, P V M. Ver- cauteren Abonn.prijs Dij vooruitbet. f 5.85 p. kwartaal, p. post t 6.55, p. week (uitsJL bij niet postbestell) t 0.45 Incasso wordt berekend Losse bumm 13 ct Postrek 278841. Voor God. Koningin m Vaderland MAANDAG 4 JUNI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen t 0.35 per m'm> Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG. Nieuw stiaat 41, Tel. no-_3_> Een militaire kapel speelde de Russische en Zuidslavische volksliederen, de Moskovieten juichten geestdriftig en op het perron hing een groot spandoek: „Welkom voor de president van de federale volksrepubliek Zuid-Slavië, kameraad Tito De door Stalin verketterde en door alle communistische bladen met scheldwoorden overladen leider van de Zuidslaven, maakte zaterdagmiddag zijn triomfale rentrée in Moskou. Hij wuifde genadig naar de jubelende menigte. Een van de eerste Russische leiders die Tito de hand drukten, was vice-premier Molotov, enkele dagen geleden ontheven van zijn ministerschap voor Buitenlandse Zaken. Ten tijde van de grote vijandschap was hij een van Tito's felste tegenstanders en men vermoedde dat zijn ontslag verband hield met het bezoek van de Zuidslavische president aan Moskou. Buiten de spectaculaire ontvangst van Tito bracht Moskou dit week einde nog meer nieuws. De Russische regering liet namelijk een grote decentralisatie van de economische overheidstaken aankondigen. Iedere republiek in de Sovjet-Unie zal nu haar eigen economische boontjes gaan doppen. Ook het ministerie van Justitie wordt gedecentraliseerd. HERTEN: Bij een botsing tussen een bus en een personenauto ver loren de twee inzittenden van de personenwagen het leven. De bus passagiers werden allen min of meer ernstig gewond. (Zie ook elders op deze pagina). SNEEK: Op een onbewaakte overweg onder Sneek werd een personenauto door een trein ge grepen. De 55-jarige J. Kath uit Leeuwarden werd hierbij gedood, zijn echtgenote liep ernstig let sel op. EEN ISRAëLISCHE student is zon dagmorgen bij Jerusalem gedood door schoten uit Jordaanse stellin gen. Samen met andere studenten was hij bezig een brand te blussen. VOLGENS een Italiaanse schrijver wilde Hitler in januari 1944 de H. Vader naar Würzburg in Duitsland laten overbrengen, met het oog op de geallieerde invasie in Italië. Het plan stuitte af op het krachtige ver zet van de Paus en het college van kardinalen. JESSE JONES, de miljonair uit Texas, die tijdens het bewind van Roosevelt de op één na machtigste man in de VS werd genoemd, is in de ouderdom van 82 jaar overleden. TIJDENS een toespraak van Nehroe in Bombay is het tot relletjes ge komen, waarbij één persoon werd gedood en 25 mensen verwondingen opliepen. Bombay is het niet eens met de reorganisatieplannen van de Indische regering. HET Openbaar Ministerie in Para maribo heeft drie maanden gevan genisstraf geëist tegen de voormalige Surinaamse minister van Justitie, Karamat Ali, wegens verduistering en meineed. IN BUENOS AIRES zijn in de nacht van zaterdag op zondag een zestig tal Peronisten gearresteerd, nadat opnieuw een complot tegen de re gering was ontdekt. DE BONDEN van Amsterdamse taxi ondernemers hebben besloten met geen enkele werknemersorganisatie overleg te plegen, zolang de staking onder de chauffeurs nog voortduurt. HE \MERIKAANSE minister van Marine, Charles Thomas, heeft ver klaard dat de VS spoedig een be- s iurbaar projectiel zullen hebben, dat elk doel in de wereld kan tref fen. Al weer een zorg minder dus. In een fabriek van poliistschijven aan de Frederik Hendrikstraat te Am sterdam heeft in de nacht van zater- woed°P zondag een ®rote brand ge- Ju? JFEN Limburgse mijngang hon derden meters onder de grond - za- vUege?1JHeterhkeeer<ft- eGn i?erel rond' bal? niet 30 .?oelde zich bliik- oaai niet erg op Zljn gemak zodat men het maar met de iift' naar boven heeft gebracht. Weersverwachting van het KNMI geldig tot maandagavond, opgei maakt zondagavond te 23.15 uur: Half tot zwaar hewolkt met plaat selijk enige regen. Iets hogere temperaturen. Matige tot krach tige wind tussen zuidwest en zuid. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Matige tot vrij sterke wind uit het zuid westen. Toenemmde bewolking met regen of motregen bij tussen pauzen. Ongeveer dezelfde tempe- ratuur. Vandaag: zon onder 20.55 uur, maan onder 15.42 uur. Morgen: z.on op 4.25 uur, maan op 2.03 uur. v De veranderingen zijn aangebracht, zo werd gezegd, omdat het peil der economisché ontwikkeling in de ver schillende republieken en de aanwe zigheid van ervaren staven van be drijfsleiders en technici deze mogelijk maken en omdat de maatregel zal lei den tot een doeltreffender industriële leiding, beter gebruik van de aanwe zige voorraden en grotere mogelijk heden om aan de nationale economi sche eisen te voldoen. Tass meldt verder, dat het centrale comité der communistische partij en de Raad van Ministers der Sovjet-Unie hebben besloten een onder de minis terraad ressorterende juridische com missie in het leven te roepen. Deze heeft tot taak het codificeren en syste matiseren van de wetgeving in de Sovjet-Unie. Belangrijke mededelingen blijken de laatste tijd door Moskou zorgvuldig te worden afgestemd op belangrijke be zoeken uit of thuis. In dit geval met het bezoek van Tito, die voor het eerst na tien jaar weer in Moskou verscheen en die kon Op Cyprus zijn minstens 17 verbit terde verzetsstrijders gevangen geno men tijdens een operatie in het noord westelijk deel van het eiland. Door deze operatie zouden twee ver zetsgroepen uitgeschakeld zijn. Bij de gevangenen bevinden zich verzetslei ders. Op de hoofden van twee hunner stond een prijs van 5000 pond sterling. In Famagusta, waarvan de bewo ners een gezamenlijke boete van 400.000 moeten betalen als straf voor een reeks bomaanslagen, zijn zaterdag 2(50 jongeren van straat opgepakt en naar een tentenkamp buiten de stad overgebracht. Daar werden vinger afdrukken van hen genomen. De gouverneur van Cyprus, Sir John Harding, is per vliegtuig naar Londen vertrokken voor overleg met de Britse regering. De Fransman Bernard Gau thier is winnaar geworden van de monsterrace (551 km) Bor deaux-Parijs. Hij reed uitgeput het Pare des Princes binnen, voor de derde maal als sterkste van het kleine groepje coureurs, dat durft in te schrijven. Onze landgenoot Wim van Est ein digde als vierde. Hij werd in de vallei van Chevreuse, toen de strijd in alle heftigheid ontbrandde, geteisterd door hevige krampen. De sterke St. Wille- hrorder (zelf ook reeds twee maal winnaar) moest zijn rustig verdedigde positie aan de kop los laten. Hij zag Gauthier, die de koers van zijn leven reed. vier minuten voorsprong nemen. Het aantal werklozen in de Ame rikaanse auto-industrie is tot 185.000 gestegen doordat nog 18.000 arbeiders werkloos werden. Deze jongste toe neming van het werklozencijfer ver oorzaakt ernstige verontrusting bij vertegenwoordigers der regering en der vakbeweging. Een ambtenaar van het Ameri kaanse ministerie van Aibeid zeide, dat de i '^gste cijfers bijzonder ver ontrusten i waren, omdat er uit bleek, d.® inzinking in de auto-industrie zich thans snel over het gehele land uitbreidt. vaststellen, dat geen moeite ongedaan was gelaten om het pijnlijke verleden goed te maken. „NOOIT MEER RUZIE" Tijdens de begroeting op het station zei maarschalk Worosjilov: „Mijn beste kameraad-president. Het gehele Sov jet-volk groet U. De volkeren van de Sovjet-Unie en Zuid-Slavië zijn inge nomen met de versterking van de ban den tussen onze landen in het belang van beide regeringen." En Tito: „De geest van Lenins be ginselen van collectief leiderschap is van die aard, dat ik er zeker van ben, dat er nooit meer misverstanden tus sen de volkeren van het socialistische kamp zullen zijn." Radio-Moskou heeft bekend ge maakt, dat een rechtstreekse spoor wegverbinding tussen Moskou en de Zuidslavische hoofdstad Belgrado is ingesteld. De afstand van 2.500 km wordt in 66 uur afgelegd. Een dieseltrein van Nijmegen naar Den Bosch is zaterdagmiddag bij een onbewaakte overweg tussen Nuland en Rosmalen op een met huisraad geladen vrachtauto gebotst. De auto kwam na een salto om de lengte-as in de greppel naast de spoorbaan terecht. De trein kwam 600 meter verder tot stilstand. Het treinpersoneel, dat. op het ergste voorbereid en vergezeld van in de trein aanwezige medische hulp, te rugrende naar de plaats des on- heils, vond daar de chauffeur rustig bezig de brokstukken van het meu bilair rond de zwaarbeschadigde auto bij elkaar te zoeken. Premier Mollet heeft zaterdag in de Nationale Vergadering verklaard, dat zijn regering bereid is tot een „nieu„ we orde" op sociaal, economisch en po litiek gebied in Algerië, maar nooit zal toestaan, dat dit gebied zijn banden met Frankrijk verbreekt. De premier sprak aan het eind van een debat van drie dagen over Noord- Afrika. Hij verbond de vertrouwens kwestie aan een motie, waarin de re- geringspolitiek zowel ten aanzien van binnen, als buitenland wordt goedge keurd. Dinsdag zal de stemming wor den gehouden. Franse reservisten, die opgeroepen zijn voor de strijd In Noord-Afiika, hebben zaterdag in een station te Pa rijs drie uur lang een sneltrein opge houden, door voortdurend aan de noodrem te trekken en demonstraties op het perron te houden. Bij Versailles verliet een groep reservisten een trein en begaf zich op de sporen. Een sergeant werd door een anctere trein gegrepen en gedood. De massale actie die de Franse troe pen sedert vier dagen ten zuid-oosten van Algiers tegen de opstandelingen voeren, duurt nog steeds voort. In de omgeving van Nemours hiel den opstandelingen zaterdag een auto bus aan. Zij ontvoerden zes Fransen en een Mohammedaanse politieman, doch later op de dag lieten zij een vrouwelijke passagier en haar twee kinderen weer vrij. Frankrijk zal geen contracten voor wapenleveranties met Arabische lan den meer sluiten. Een jong Engels bruidspaar is zon dagmorgen bij een auto-ongeluk bij Sheffield om het leven gekomen, slechts enkele uren na het huwelijk. Met zes bruiloftsgasten reden, na de receptie, de jonggehuwden in een reiswagen in de richting van Shef field, met de bruidegom aan het stuur. In de vroege ochtenduren had een botsing plaats met een autobus, waarbij de acht inzittenden van de reiswagen werden gedood. Zes inzit tenden van cle bus werden gewond. Dit met het oog op de mogelijkheid, dat deze wapens in handen van de op standelingen in Algerië komen. President Soekarno zal met een Amerikaans vliegtuig van Canada naar Europa en vandaar terug naar Indonesië vliegen, in plaats van met een KLM-toestel. Men betwijfeluc reeds of Soekarno het huren van een KLM-vliegtuig zou goedkeuren, nadat hij geweigerd had dat een schilderij, dat aan een van zijn Europese gastheren ten ge schenke zal worden aangeboden, met de KLM zou worden vervoerd. De Garuda Indonesian Airways had zich gewend tot de Zweedse, Cana dese en Nederlandse luchtvaartmaat schappijen voor het huren gedurende dertig dagen van een vliegtuig. Al leen de KLM kon aan dit verzoek voldoen en bood aan een van haar Constellations in de Indonesische na tionale kleuren, rood-wit, te schilde ren en de bemanning te kleden in de uniformen van de GIA. Twee dagen geleden werd de ondertekening van de overeenkomst op het laatste moment opgeschort. In de Ver. Staten is pat i verleend voor een methode om a.aomenergie direet om te zetten in wisselstroom. De methode is ontdekt door prof. Rein- hold Rudenberg van de universiteit van Harvard, een Duitser van geboor te. De gewone methode om atoomener gie om te zetten in eiektrieiteit vraagt om verhitting van water in een atoom- reactor, waarna de opgewekte stoom gebruikt wordt om 'n generator aan te drijven. Bij de methode van prof. Ru denberg wordt geen stoom gebruikt. De president van de maatsehappij „Hoffman Electronics" heeft zaterdag aan journalisten een klein model van 'n vliegtuig getoond, dat wordt voort bewogen door zonneenergie. Het be vat een batterij, welke volgens Hoff man de eerste is. die aan bet zonne licht een hoeveelheid „werkelijk bruikbare elektrische energie" ont trekt. H.K.H. Prinses Beatrix heeft za terdag met goed gevolg het enid- exa gymnasium Alpha van het in- creméhtum van het Baarns lyceum afgelegd en zaterdagmiddag in een der lokalen van het schoolgebouw haar diploma in ontvangst genomen. Koningin en Prins waren daarbij aanwezig. De foto toont de geluk kig glimlachende Prinses met haar drie, eveneens geslaagde vriendin nen. V.l.n.r.: Marie Albertine Spren- ger van Eyk, Prinses Beatrix, M. Adelaide Hasseley Kirchner en Renee Roell. Gem pon schappelijke markt Te Brussel zijn zondag de bijzon derheden bekend gemaakt van een Frans plan om gemeenschappelijke Europese markt uit te breiden tot overzeese gebiedsdelen. Volgens dit plan zullen de landen van ..klein Europa" vrij kunnen ex porteren naar eikaars gebiedsdelen, zowel goederen als arbeidskrachten. Er zijn thans bijzonderheden bekend geworden over een ont stellend scheepsdrama dat zich vorige maand in de Indische Oceaan heeft afgespeeld. Op 3 mei stranden de 120 ton meten de schoener „Hiariako" op een koraal rif in het westelijk deel van de Indi sche Oceaan. De Britse kapitein-eigenaar Eric Hunt gaf de bemanning en de 11 pas sagiers bevel aan boord te blijven, ter wijl hijzelf met enkele metgezellen in een motorsloep naar de Komoro- eilanden vertrok om hulp te halen. De omgeslagen sloep werd gevonden, doch van de inzittenden was geen spoor te bekennen. Bij een botsing, onder de gemeente Herten (L.), tussen een personenauto uit Amsterdam en een lijnautobus uit Echt, zijn zaterdagmiddag twee men sen om het leven gekomen en dertig gewond. Veertien van hen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. De personenauto en de bus kwamen met elkaar in botsing ter hoogte van de sodafabriek te Herten. De autobus reed na de botsing tegen langs de weg staande bomen, kantelde en kwam dwars over de weg te liggen, waar zij In aanwezigheid van Prins Bériihard en tal van andere autoriteiten heeft de Hertog van Cloucester zaterdag middag op de militaire begraafplaats van Groesbeek het monument ont huld. dat daar is gebouwd door d" Imperial War Graves Commession" ter ere van cle officieren en man schappen van de legers van het Britse Gemenebest, gevallen tijdens dn bevrijding van Europa. Na de 1lulling legden de Hertog en Z. K.H. de Prins als eersten een krans bij het gedenkteken. Rechts, tussen twee leden van de erewacht dor, ziet men nog Ir. C. Staf, de Ne derlandse minister van Oorlog en Marine. nog werd getroffen door een boom die door de bus was geraakt en wel zo dat hij ontworteld werd en af knapte. De kracht waarmee de bus tegen de boom kwam blijkt uit het feit dat de stam van de boom een omvang heeft van ongeveer een meter. De personenauto werd vernield, de autobus zeer zwaar beschadigd. De voorwielen werden onder het chassis weggerukt, de voorkant ingedrukt. De 38-jarige mevrouw Dropvat- Pfeiffer uit Amsterdam, die naast haar man in de personenauto zat, werd op slag gedood. De heer Dropvat (35 jaar) overleed enkele uren nadien in het ziekenhuis. Van de gewonde buspassagiers ver keert er geen enkele in levensgevaar. Het ongeluk is vermoedelijk ge beurd. doordat de personenauto voor iets is uitgeweken en daarbij te veel naar links is gekomen. Naar de Haarlemse politie eerst thans heeft hekend gemaakt, is haar assistentie dezer dagen ingeroepen door de directie van de strafgevan genis te Haarlem. Bij het overbrengen van gedetineer den van de cel naar de werkplaats was enig rumoer ontstaan, doordat een der gevangenen een emmer met water van de tweede ring had ge gooid. Toen de directeur ter plaatse verscheen was de rust spoedig weer gekeerd. Om verdere moeilijkheden te voor komen 'is politie-assistentie ingeroe pen. Tot half drie in de middag zijn elf politiemannen in de gevangenis gebleven. Als oorzaak van dit ru moer wordt door de directie van de gevangenis het grote tekort aan be wakingspersoneel genoemd. Verschei dene bewakers zijn overspannen. De rest der 25 opvarenden van de „Hiariako" besloot na drie dagen zelf te trachten land te bereiken. Negen van hen namen plaats in een sloep, die een vlot op sleep nam, waarop zich de rest van de schip breukelingen bevond. Het schijnt dat er onderweg ?uzie is ontstaan, waarbij de tros tussen de sloep en het vlot gebroken of losge maakt is. Het vlot dreef weg en men beschouwt de opvarenden als verloren. Van de negen inzittenden van de sloep stierven er vijf aan uitputting voordat er redding kwam, zodat er in totaal slechts vier overlevenden zijn. De hoofdklasse-uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden luiden: HOOFDKLASSE A.: ADOAjax ExcelsiorNOAD EindhovenHVC Fortuna '54Rigtersbleek RODA Sport—EBOH LimburgiaVitesse DOSSparta AmsterdamNAC StormvogelsVW HOOFDKLASSE B.: DFC—EDO 3—1 FeyenoordElinkwijk 11 de GraafschapGVAV 0—0 Spel. 'Enschede—Rapid JC 16 AlkmaarSittardia 11 Willem II—PSV 2—4 EmmaMW 1—4 de VolewijckersSch./H. Sp. 25 SW—BW 2—1 Voor verslagen mogen wij u ver wijzen naar onze sportpagina's. 1—4 2—1 6—1 4—1 2—2 4—1 0—2 0—0 2—2 Op de Nenijto-banen te Rotterdam werden zondag nationale invitatie wedstrijden atletiek gehouden. De foto toont de AAC-er Henk Visser in actie op het nummer verspringen voor heren, waarbij hij het Neder lands record verbeterde en van 7,525 meter bracht op 7,765 meter. Na hevige incidenten die zich vrijdagnacht in de Ja panse Eerste Kamer hebben voorgedaan, dreigen de or debewakers en schrijvers van het parlement thans hun werk te staken „indien zij geen bewaking tegen deze heftige politici krij- gen". Een tiental bewakers werd gewond toen conservatieve en socialistische afgevaar digden slaags raakten. De vakvereniging van Ja panse parlements-ambtena- ren beschrijft de Eerste Ka mer als een „levensgevaar lijke werkplaats."

de Stem | 1956 | | pagina 1