c VROUWENSPIEGEL WUOflV AMERIKAANSE HUISVROUW OVER DE IDEALE WONING I 303 Tandbederf en wat er tegen te doen GENEZEN VAN BANGE KINDEREN VAAK HEEL MOEILIJK Jan Klaasen werkt mee c AI heeft een man een „hart van steen"... U wint het - met MAX FACTOR'S r Comfort en eigen gemak moeten synoniem zijn Het ABC van het menu DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 1 JUNI 1956 11 Huizen in categorie verbruiksgoederen PAS OP MET DREIGEN VAN DE KLEINTJES! Winkelnieu wtjes Stotteren Gebeurtenissen op de Jaarbeurs 1.1.90 """IMJÏSTÏÏÏÏTR 11 De Amerikanen houden er van, evenals andere mensen, met hun ge zin in goed gebouwde en goed ont worpen huizen te wonen. Vooral in de laatste jaren hebben zij een goed deel van hun wensen en verlangens in dit opzicht verwerkelijkt gezien. Nu z\jn de inkomens in Amerika, zoals bekend is, over de gehele linie gestegen en daardoor zyn de Ameri-i kanen in staat nieuwe woningen te kopen op een schaal als nimmer te voren: in de Verenigde Staten ko men nu al zeven jaar lang elk jaafr meer dan een miljoen woningen ge reed en sedert het einde van de Twee de Wereldoorlog zijn er rond 11 mil joen gebouwd. «tl Men mag daarom gerust zeggen, dat in de Verenigde Staten zo lang zamerhand de huizen in de categorie verbruiksgoederen zijn gekomen en, zoals dat ook bij andere verbruiks goederen het geval is, zijn de Ame- rikanan begonnen tot op zekere hoog te direkt medezeggenschap uit te oe fenen met betrekking tot het wat en hoe bij de woningbouw. Dit is duidelijk tot uiting gekomen, toen door een honderdtal huisvrou wen uit alle delen van het land een conferentie werd gehouden, waarop zij op verzoek van de Dienst voor het Financieren van Woningbouw projecten aan ambtenaren van de Fe derale regering cn aannemers hun wensen ten aazien van de woning bouw hebbe kenbaar gemaakt. WENSEN De daar uitgesproken voorkeur ten opzichte van verschillende punten was vooral daarom voor deze men sen van groot belang, omdat de vrouw als het hoofd van de huishouding ten slotte bij de aankoop van de gezins- I woning vaak de beslissende stem heeft, Deze voorkeur is vooral in de- I ze tijden van welvaart van nog gro ter belang, omdat de hoge lonen, die door handel en industrie worden be taald, tot een aanzienlijke schaarste van huispersoneel hebben geleid en dit, ondanks alle arbeidsbesparende apparaten, de last die op de schou ders van de huisvrouw rust, ver zwaard heeft. De tijdens de conferentie door de vrouwen naar voren gebrachte idë- en zijn een duidelijke weerklank van de economische en sociale ontwikke lingen van de laatste jaren. Zo prefereert de Amerikaanse vrouw een woning die niet alleen comfortabel is, maar ook gemakke- n.lk te beheren en schoon te houden. Zij wenst een woning te hebben, die groot genoeg is om aan de behoeften van een groeiend gezin te voldoen. Daarom zfón woningen met ten min ste drie slaapkamers zeer gezocht en zo mogelijk ook met meer dan één bad of douchecel, hetgeen wordt ge- basseerd op de behoeften van het ge middelde gezin, dat uit vier of meer leden bestaat. In overeenstemming met het ver langen en ook de ontwikkeling, naar grotere gezinnen met een intenser ge zinsleven, zouden de huisvrouwen graag zien dat elke woning een ,,ge- zins"-kpmer bevat een kamer voor huiselijk verkeer, waarin de kinde ren kunnen spelen ,het gezin naai de televisie kijkt en dergelijke, kort om zich ontspant. De gewone huiskamer moet volgens de huisvrouwen een rustig" gebied zijn, waarin men praat, leest of naar muziek luistert en waarin gasten ont vangen worden. Er moet ook een eet kamer zijn of althans een eethock. waar de gezinsleden gezamenlijk het avondmaal gebruiken. „WERKKAMER". Voor het gemak van de vrouw zou er dan bovendien nog een „werkkamer" moeten zijn, liefst dicht bij de keuken. Deze kamer dient als bergplaats, maar ook als Officieel hoort deze foto njet bij dit verhaal. Wel blijkt hieruit, dat de Nederlandse moderne huisvrouw, wat smaak betreft, zeker niet voor haar Amerikaanse zusters behoeft onder te doen. Het is een foto van het Bouwcentrum te Rotterdam, waaruit blijkt, hoe zeer comfort en doelmatigheid om de voorgrond strijden. waslokaal, herbergt de naaimachi ne en ook de wetkbank voor de huisvader, die, zoals men weet, in Amerika veel meer timmert, bouwt en knutselt dan hier te landen, om dat de timmerman, metselaar, lood gieter, elektricien etc., voor de gewone man onbetaalbare werk krachten zijn geworden. In de werkkamer is dan tevens plaats voor het schoonmaken en dro gen van bemodderde schoenen en natte kleren, die de kinderen anders mee in de huiskamer zouden bren gen. De Amerikaanse vrouw wil ook dat haar woning en de bybehorende grond, er aantrekkelijk, zij het een voudig, uitzien en zij geeft de voor keur aan solide bouwmaterialen, waardoor de onderhoudskosten laag zijn. Zij is er evenwel niet op ge steld dat alle huizen er eender uit zien en terwijl zij een hekel heeft aan opvallende excesseri in bouwstijl en woninginrichting, ziet zij toch graag, dat haar huis uitwendig, maar Met tandbederf hebben wij allen te maken. Het is een aandoening, waarvan praktisch geen gecivili seerd mens blijft. Economisch be zien betekent het tandbederf een enorme schade: als wij de jaarlijkse kosten van de tandheelkundige ver zorging op f 50.000.000 stellen, blij ven we nog aan de voorzichtige kant. Het aantal arbeidsuren, dat deze verzorging kost, samen met het aantal uren, dat voor de patient verloren gaat, kan men op 15.000.000 per jaar schatten. Het tandbederf is echter meer dan een economische schsdefactor: het is een bron van veel pijn en onge mak, belangrijk genoeg om intensief te streven naar een vermindering van het euvel. De bestrijding van de tandcaries is een wezenlijke bijdrage tot gezond heid en levensvreugd. Dat een goede voeding, die de mo gelijkheid biedt de weerstand van het gebit te vergroten, hier een hoogst belangrijke rol speelt, is niet of nauwelijks bekend. Het is noodza kelijk het publiek hiervan te doordin gen en met name te trachten die groep te bereiken, welke het meest kwetsbaar is: de jeugd. Niet alleen de ouders moeten daar toe worden ingelicht, ook het kind zelf moet leren dat het belangrijk is een goed gebit te hebben en te hou den en hoe men dit kan verwezen lijken. Dat hier naast zijn ouders de onderwijzer of onderwijzeres, die zo'n grote rol speelt in zijn ontwik keling en vorming, een bijdrage van niet te onderschatten betekenis kan leveren, spreekt vanzelf. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding heeft daarom in samenwer king met de Nederlandse Vereniging voor Mond- en Tandhygiëne, ,,Het Ivoren Kruis", een drietal vouwbla den het licht doen zien. VOORLICHTINGSFOLDERS. De strip „Willem Wiek in moeilijk heden", ontworpen en uitgevoerd door Marten Toonder's Studio's, is be stemd voor kinderen van 912 jaar. Het vouwblad „Minder kiespijn door een goede voeding", dat de prakti sche zijde van het onderwerp belicht, is bestemd voor de ouders, en in het algemeen voor alle volwassenen. Ze kunnen besteld worden bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Koninginnegracht 42, Den Haag. De prijs van de kinderstrip be draagt 15 cent, die van bgide vouw bladen 10 cent. Men kan de vouwbladen o.m. be stellen door middel van en brief kaart, waarop aan de adreszijde bo ven het verschuldigde bedrag voor het gewenste vouwblad éénmaal 2 cent extra (administratiekosten Pos terijen) is bijgeplakt. Voor de strip van 15 cent dus 17 cent extra plak ken, voor een vouwblad van 10 cent 12 cent, voor strip plus vouwblad(en) 27 of 37 cent. (Advertentie) - t, A /HslIpéf ITAUW» TOUCH Color-fast lipstick (Pink! ITALIAN TOUCH Italian Touch Max Factor's nieuwe betoverende tint in Color-fast lipstick brengt het verlokkende vleugje Italiaanse charme op uw lippen. Italian Touch Max Factor's verfijnde oog make-up geeft aan uw ogen de warme gloed en de zoete bekoring van het zonnige zuiden. Italian Touch lipstick en oog make-up vormen een ondeelbare eenheid - onmisbaar voor de volmaakt verzorgde vrouw, die haar schoonheid tot een boeiende kracht weet te maken. Ja, al heeft een man een „hart van steen", u wint het met Max Factor's Italian Touch! Een betoverende nieuwe kleur in Max Factor's Color-fast Lipstick en aantrekkelijke Oog Make-Up MAX FACTOR HOLLYWOOD IMP. MARFAC N.V. - HUDDESTRAAT 5 AMSTERDAM Mogen wij eens een menu met U opstellen? Een menu, bestaande uit aardappelen, groen te en een stukje vlees en iets voor of toe. Is zo'n menu nu eigenlijk altijd goed? Met andere woorden krijgt men met zo'n maaltyd het onderste uit de voedingskan? Dat is zo zeker nog niet. De groente moet wer kelijk groente zyn Laten we veronder- I stellen, dat U als groen te stoofperen wilt ge ven. Ongetwijfeld bij zonder lekker, maar toch uit een oogpunt van voedingswaarde on. juist. Gestoofde vruch ten (stoofperen, appel moes, rabarbermoes) bevatten minder voe- oingszouten en vitami nes dan groenten. Zet hever echte groente op {jet menu: rode kool, of wat de klok l?"het Jaargetijde ook ®a8, slaan. Er is noeg ids keuze ge~ i-Vh°°ral v?or kinderen is het verkeerd eere- plMt*vt00fd fruit in eten tr groente te mnnn n ?ok Uw Porte- wanf ae ,dt er onder. Ti de vele suiker, die mjt°°r,de bereiding het g ru'ken, maakt vrij duur' dEenlijk te^vp," kan nooit Ktoon- vei vangen. Het ver- dient zijn plaats NAAST de groente. En dan is het beter er zoveel mo gelijk profijt van te trekken en het dus rauw te gebruiken (al kan natuurlijk eens een keertje gestoofd fruit als toetje geen kwaad). Het hoeft niet altyd vlees te zijn Bij het opstellen van ons menu hebben we gesproken over een stukje vlees. U behoeft U echter niet tot vlees te beperken, maar kunt «et afwisselen met ei, vis en eens iets heel anders met kaas. Dok peulvruchten zijn een eiwitbron, die er wezen mag. Jus en spek kunnen vlees in voe dingswaarde echter niet vervangen. Geeft U wel .lus of vet, maar geen vlees, zorgt U dan voor sPijs pap of pudding toe. Wat voor soep? Stel, dat U uw huis genoten met een bordje soep vooraf wilt verblij den. Die soep dient om deTetlust op te wekken niet om hem te bene-! men. Zij moet dus licht Zijn, niet te vet en niet dik gebonden. Met een toetje komt U aan uw mclkrant- soen Geeft U liever fruit toe dan pudding of pap? Aandacht voor kleur en smaak Tenslotte vragen wij uw aandacht voor de samenstelling van het menu uit een oogpunt van kleur en smaak. Is de groente zuur- smakend. dan is een zuur nagerecht niet aanbevelenswaard. Tomatensoep gevolgd door bieten is zowel wat. kleur als smaak betreft een slechte keuze. Verkeerd is bijvoor beeld: tomatensoep gehakt, aardappelen, stoofperen fruit Beter is: tomatensoep gehakt, aardappelen, savoyekool stoofperen (met vanil- levla) of vermicellisoep gehakt, aardappelen, savoyekool rauw fruit (met vla of joghurt). Geen bezwaar, MITS U de dagelijks onmisbare 1/2 a 3/4 liter melk die dag al hebt gebruikt of nog zult gebruiken. Door een melkgerecht als toetje te eten, bent U al een eind op de goede weg waar het 't nutti gen van de benodigde hoeveelheid melk be treft. Prachtig van lijn, sierlijk én com fortabel. Neen, het is geen Ameri kaanse stoel, maar een Nederlands product, te bezichtigen in het Bouto- centrum te Rotterdam. ook van binnen een zekere persoon lijke sfeer bezit. Zij houdt in het geheel niet van onfunctionele versieringen en de bouwnijverheid is er steeds meer op uit de Amerikanen de woning te ge ven die zij wensen en uit de rappor ten die van de zijde der regering en van de bouwnijverheid worden opge steld, blijkt dat zeer veel van de wen sen, die door de Amerikaanse vrou wen zijn geuit, reeds hun weg in de tekenkamer der architecten hebben gevonden en in de praktijk zijn ver wezenlijkt. nsaplast een kwelling. Uitkomst brengt een flesje aeroderm. Een klein beetje van dit vocht op de wonde en de zieke vinger is afgesloten met een door schijnend laagje geprepareerd plas tic, dat geen water doorlaat, desin fecterend is, en de huid spoedig doet genezen. f-JET is heerlijk om een dag naar buiten fe gaan en zo maar in het gras van de zon te kunnen genieten. Maar de grond is hard, en slepen met een kussen is onpraktisch. Daar om is het prettig, dat er voor de ko mende zomer een tas in de handel is gebracht, die leeg als kussen ge bruikt kan worden. Weet u wat angst is? Kent u dat zenuwslopende, verlammen de gevoel? Ieder droomt wel eens over een gevaar, dat onaf wendbaar nadert. Men wil het ontlopen, maar komt niet van zijn plaats. Men wordt beslopen door de afgrijselijke zekerheid, dat aan het dreigende gevaar niet te ontkomen is. Men leert kennen wat angst is. Ook kinderen kennen angst; zij worden vaak bang gemaakt door dreigementen met donkere hokken of politie-agenten of alleen maar met „als vader thuiskomtDe angst kan in het leven van een kind deel gaan uitmaken van zijn persoonlijkheid. Genezing is later moeilijk en een zaak van de medische speci alist, die vaak een hardnekkig gevecht moet voeren, om zijn patiënt weer beter te maken. Aan een kinderziekenhuis in Liverpool is een kinderpsychi ater verbonden, dokter Bryan, die een heel bepaalde methode volgt om te trachten er achter te komen, waar de oorsprong van de angsten van zijn jeug dige patiëntjes zetelt. Het gaat er om, de kinderen zonder dat ze er erg in hebben aan het praten te krijgen over hun in nerlijk leven, dat naast de wer kelijkheid nog zo'n heel grote fantasiewereld bestrijkt. Wat leeft er hierin en hoe komen we dat te weten: dat is het pro bleem. Om de aandacht van het eigen IK af te leiden en onbewust op te gaan in een „soort" spel, heeft dr. Bryan een speciale poppenkast ontworpen, waarbij de eigenlijke kijkrulmte (de voorkant) Is afgedekt met een spie gel. De achterzijde is afgesloten met een scherm, waarin twee kijkgaten zijn aangebracht ter hoogte van de ogen. Als het kind en de psychiater hierachter hebben plaats genomen, kunnen ze door de openingen het spel in de spiegel volgen. Dit spel wordt door het kind zelf „verzonnen". Als het patiëntje in de poppenkastkamer komt, mag het een kijkje nemen In de afdeling poppen, waaronder typen zijn uit het dagelijks leven, huisgenoten, onderwijzers, agenten, enz. Ook zijn er sprookjesfiguren, prinsessen, hek sen, kabouters. Zelf mag het uitkiezen, welke per sonen hem op een bepaald moment trekken, welke het zelf wil behande len en welke de psychiater moet be spelen. Gewoonlijk neemt dr. Bryan de ondergeschikte rollen, maar hoewel het initiatief voor het stuk van de patiënt uitgaat, wordt er natuurlijk ongemerkt een bepaalde leiding ge- geven, die tot het beoogde' doel leidt De verhalen, die de kinders maken.' spelen vaak in het dagelijkse leven. Ze i geven b.v een kijkje in het schoollo kaal, waar het kind het gevoel heeft door de onderwijzer gehaat te wor den. Of een kind. dat lijdt onder on enigheid thuis. Of een kind, dat moe der treitert en plaa™t, omdat er een nieuw zusje of broertje is bijgekomen. In dit geval van jalouzie neemt dr. Bryan vaak het treiterende kind voor zijn rekening, terwijl het kind de moe. der en de baby speelt. Er is b.v. een klein kind, dat er altijd bij zit als vader en moeder be zoek ontvangeft. Het hoort verhalen over diefstallen, kinderroof, moord, brandstichting. Wordt een van deze scenes gespeeld, dan gebeurt het vaak, dat het kind zó intens in het spel opgaat, dat het de hele werkelijke we reld om zich heen vergeet en zijn angst uitgilt voor een van de sinistere figuren, waarover het zo dikwijls hoorde vertellen. Angst en veront waardiging zat er gewoonlijk in de stemmen van ouders of bezoek. Dat heeft zich bij hem vastgezet. Als het patiëntje zelf de boeman en het angstige kind speelt, dan kan het juichen en zich opgelucht voelen.' als de boosdoener op de vlucht wordt gejaagd of op andere manies onscha delijk wordt gemaakt Want natuur lijk is er een blij einde: dit is toch immers zijn hartewens. Een patiëntje speelt met de pop penkast van dokter Bryan. Duide lijk is de spiegel te zien op de plaats waar anders de ruimte voor het publiek is. De foto is er één uit de verzameling van de Engelse psychiater. Dr. Bryan komt veel te weten ever familie-verhoudingen. Hij kan veel bijdragen tot zuivering van de hui selijke atmosfeer. Ook heeft de psychiater ontdekt, dat er heel wat stotter-gevallen be staan, die terug te brengen zijn tot een „angst tot spreken". Het kind. dat eigenschappen bezit, die „lelijk" of „slecht" zijn en waarvoor het straf krijgt, zal bang zijn te praten, waar door het die eigenschappen zal ver raden; za! veklappen, dat het ze be zit. Speelt het de rol van zo'n persoon en wordt uitgelegd, dat de speler niet verantwoordelijk is voor de rol, die hij uitbeeldt (anders zou toch immers niemand ooit een lelijke rol van mis dadiger, valsaard of gemeen type wil len spelen op het toneel) dan begint hij zich te ontspannen. Hij voelt zich opgelucht, dat hij de gevoelens die hem in hun greep hebben, ongestraft mag uiten. Weet de psychiater pre cies, waar het om gaat, dan kan eraan worden gewerkt deze eigenschappen zoveel mogelijk in goede banen te leiden. Bepaalde gesluierde figuren (om dat ze wazig in een droom voorko men) worden het kind één voor één onder een bepaalde belichting ge loond van achter een tralievenster. Het patiëntje kan aangeven, welk type hef meest overeenkomt met zijn nachtmerrie-figuur. Er zijn o.a. dood, ziekte, schuldgevoel, aanran der, enz. Dr. Bryan is tot verrassende resul taten reeds gekomen, hoewel hij zelf zegt nog steeds met bepaalde onderdelen in het experimentele stadium te zijn. Heel wat kinderen heeft hij op deze manier al over hun angst heen geholpen, ja hij heeft hen zelfs laten lachen om hun kwelduivels, die ze zelf op de vlucht hebben kunnen jagen. Ve len zijn bezig krachtiger zenuwen te krijgen, opdat er geen zenuw achtige mensen uit groeien, maar sterke persoonlijkheden, die weten, dat ze in zichzelf wat kunnen over winnen. Ook dat is een zegen, die dokter Bryan brengt. Na een goed geslaagde jubileum- beurs in het voorjaar bereidt de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs zich voor op drie manifestaties die in de komende maanden, te Utrecht zullen worden gehouden. De eerstvolgende manifestatie is de Internationale Vakbeurs voor Leder, Schoenen en aanverwante branches. Interleder genaamd. Op deze vak beurs, die van 4 tot en met 8 juni in de Jaarbeursgebouwen op het Vredenberg worden gehouden, zullen 323 firma's hun produkten tentoon stellen. Het is thans voor de vijfde maal dat deze jaarlijkse vakbeurs op het gebied van leder en schoenen wordt georganiseerd. NAJAARSBEURS. De algemene Najaarsbeurs, waar voor aanvankelijk de periode van 4 tot en met 13 september was vastge steld, zal van 11 tot en met 20 sep tember plaatsvinden. De groep elek trische huishoudelijke apparaten en verlichtingsartikelen, alsmede radio- en televisietoestellen, die eenmaal per jaar op de Jaarbeurs verschijnt, zal op de komende beurs niet op het Vredenburg maar op het Croese- laan-terrein in de Juliana- en Mar griethal worden ondergebracht. Deze interessante afdeling, die in deze nieuwe omgeving bijzonder tot haar recht zal komen, zal een netto ex positie-oppervlakte van 6.300 m2 in beslag nemen, hetgeen een uitbrei ding van 2 000 m2 betekent in verge lijking met het vorig jaar. De Efficiehcy-afdeling, welke zo als gebruikelijk in de Bernardhal is gehuisvest, zal ongeveer een ruimte van 7.000 m2 beslaan. Daar vinden niet alleen de ondernemer en hande laar maar ook de detaillist alles wat voor hun bedrijfsadministratie van belang is zoals kantoormachines en meubilair, administratie-systemen ar chief- en magazijninrichtingen, tele fonie- en oproepsystemen benevens kantoor- en schoolbehoeften. (Advertentie) floor Mn linlgfveniieX ^tlflflrwfluing mei (niet geverfd) maakt grijzend kaar onzichtbaar! L 1 |M»*kkolijli U kunt hot thuis zalf doen grote tube voor twee heer '•iffcui II,

de Stem | 1956 | | pagina 9