euk W\ £9aeblad pcjilcia DEBRALINE KINGS CROSS Rijksconcerdaat nog geldig of niet De Diamantmijnen Konine Salomon AT EEN ONDERLIJKE ERELD TWEEDE BLAD VRIJDAG 1 JUNI 1956 Meningen en Commentaren WINSTGEVENDE KRITIEK DE TAAL IN BENELUX EUROPESE EENWORDING Automatisering maakt 2600 Britten werkeloos Kind verdronken in Amsterdam Memorial Day" eist 125 mensenlevens Fundamenten nieuwe basiliek gezegend Relletjes bij Italiaanse verkiezingen Regering in Bonn wil uitspraak: Kath Bakkerspatroons: Broodprijs kan niet omlaag FRUEHAUF TRAILER COMPANY van door tl. Rider Haggard Ne derlandse zeeman gearresteerd (RADIO TELEVISIEPROGRAMMA'S Eensgezind..... CAMERAS FILM 5 en ,/15 leep in my in Gibral- emetrius en I uur: 08/15 Vadis. ;nny Good- k. ,mse opera <x><y><><><X><X><><>00<>0<XX>0000<><>0<X><><><><>00<><>00<>0<>000<>000<> ^OOOOCKXXXXXXXX^OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO naar het instellen van een boven nationaal gezag. Hij gelooft echter niet, dat het juist is die landen van de integratie uit te sluiten, welke tegen zo'n bovennationaal gezag vooralsnog overwegende bezwaren hebben. Hier past geen dagmatisme, zo zei hij, doch een streven naar prak tische oplossingen. Dit alles dunkt ons heel juist. Waarbij we echter niet uit het oog mogen verliezen, dat op de lange duur de keuze vóór of tegen een bovennationaal orgaan toch niet te ontlopen zal zijn, omdat anders het praktisch verder schrijden op de weg naar de integratie niet meer mogelijk zal worden. F.n voor het heden rijst de dringende vraag, of het tempo van de vooruitgang op deze baan niet achterblijft bij de urgentie van een oplossing. De cij fers betreffende de ontwikkeMng der industriële produktie spreken een beangstigende taal. INDONESIë heeft een miljard dol- lar nodig voor de uitvoering van zun vijfjarenplan. Dit heeft minister Abdulgani bij Soekarno's bezoek aan de Verenigde Staten in Springfield verteld. Hij hoopte natuurlijk dat Amerika enigszins in deze behoef te zou willen voorzien. Nu Soekarno de hand heeft ge kust van Mevr. Roosevelt, zijn de Amerikanen wel onder de indruk gekomen van zijn hoofse manieren, maar hun beurs hebben zij nog niet open gedaan. Zij willen eerst eens afwachten, hoe Soekarno zich in Moskou gaat gedragen, of hij daar ooR de nodige kritiek zal leveren op de Russische politiek, zoals hij dat zo vrijmoedig op de Amerikaanse heeft gedaan. Dit beschouwt een blad als „The New York Post" als een krachtproef voor Soekarno. Die krachtproef lijkt wel te door staan. Wat zal Soekarno weerhou den wanneer het de moeite in dol lars loont, in Moskou een kritische toon te laten horen ten opzichte van het Sovjetbewind? Als hij dan maar niet vergeet ka meraad Kroestjev vriendelijk op de schouders te kloppen, krijgt hij mis schien kritiek op Amerika ook nog in roebels uitbetaald. CPREKEND over de parlementaire ontwikkeling van Benelux, heeft de voorzitter der Eerste Kamer, Mr. Jonkman, op het tiende economische Benelux-congres te Luik ook de taalkwestie in de Benelux aange roerd. De uitwerking van het voorschrift dat Nederlands en Frans de offi ciële talen van de Benelux-raad zijn, zal kunnen leren, in hoeverre de wens en de bereidheid tot sa menwerking in werkelijkheid aan wezig zijn. Ideaal zou het volgens Mr. Jonk man zijn, indien Belgen en Neder landers hun eigen taal zouden spre ken en beide talen zouden verstaan en de Luxemburgers ook Nederlands zouden verstaan, zodat tolken bij de beraadslagingen zouden kunnen worden gemist. De heer Jonkman ging er hierbij van uit, dat de Luxemburgers bij voorkeur Frans zouden spreken maar in Luxemburg spreekt men ook veel Duits, wat intussen voor Nederlanders en Vla mingen niet moeilijk te verstaan is. Opmerkelijk is, dat het ideaal, door mr. Jonkman geschetst, geheel overeenkomt met hetgeen Prof. Gcrretson op taalgebied in Benelux voorstaat en ook ons blad reeds eerder heeft bepleit. Dat deze gedachten nu ook in het Waalse gebied te Luik door een Ne derlander zijn ontwikkeld, is ver heugend en kan zeker bijdragen tot verdere benadering van het ge schetste ideaal. [YJ1NISTER Zijlstra heeft in een rede voor de Protestans-Chris- telijke Werkgevers de noodzaak van de Europese integratie nog eens hel der in het licht gesteld. Het in een groot aantal autonome marktgebie den versnipperde west-Europa ligt nog steeds in verontrustende mate achter bij de Verenigde Staten. En wanneer wij de economische ont wikkeling in Rusland zien, moeten wij constateren, dat de voorsprong die west-Europa t.o.v. dit gebied had, in snel tempo wordt verkleind Dit alles blijkt o.m. uit het feit, dat de industriële produktie in de Verenigde Staten t.o.v. 1938 is ge stegen met bijna 180 procent; in Sovjet-Rusland t.o.v. 1940 met ruim 150 procent en in de Westeuropese landen als geheel met niet meer dan 80 procent. West-Europa zal dus de ongetwijfeld nog zeer aanzienlijke produktieve krachten, waarover het beschikt, op de meest efficiënte wij ze in moeten zetten en een zo doel treffend mogelijk functionering van de Westeuropese economie dienen na te streven. Anders gezegd: de gemeenschappelijke west-Europese markt met daarop gebaseerde in ternationale arbeidsverdeling bin nen ons werelddeel wordt dringend nodig. De voorkeur van minister Zijlstra gaat daarbij duidelijk uit De Standard Motor"-maatschappij te Coventry heeft bekend gemaakt, dat als een gevolg van automatise ring in de fabriek van tractoren 2.600 arbeiders definitief zullen worden ont slagen. Een groep van 1.400 arbeiders wordt volgende week naar huis ge stuurd. waarna de rest twee weken later volgt. De betrokkenen krijgen een schadevergoeding van vijftien pond (ruim 150 gulden), vrij van be lasting. Vertegenwoordigers van de tien vakbonden, die leden onder het per soneel van de ..Standard Motor" hebben, gaan zich gezamenlijk over de toestand beraden. Toen de maatschappij in het be gin van deze maand plannen voor automatisering aankondigde, legden 12.000 arbeiders het werk neer. Uit het water van de Admiralen- gracht bij de Jan van Galenstraat te Amsterdam, is het lijkje opge haald van het 5-jarig meisje F. van der Meer. Vermoedelijk is het al spe lend te water geraakt. Advertentie) J Is erger dan pijn! Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel Door ongelukken op de weg, ver drinking en andere ongevallen zijn woensdag op ..Memorial Day" in de Verenigde Staten tenminste 125 men sen omgekomen. Op de weg verloren 78 personen het leven en twintig ver dronken. Op ..Memorial Day" worden de oorlogsgevallenen herdacht. (Advertentie) Kardinaal Gerlier, aartsbisschop van Lyon, heeft vanuit een rijdende jeep de fundamenten van de toekom stige basiliek van Lourdes gezegend. Deze ondergrondse basiliek, gren zend aan het heiligdom van Lourdes, en gewijd aan de H. Pius de tiende, zal gemakkelijk plaats bieden aan 20.000 personen. Waarom zouden moderne, opgewekte mensen achter het net vissen, als het beste te vangen is? Wie de gouden, geurige King's Cross Virginia morgen koopt, heeft voor altijd de sigaret gevonden, die voor 80 cent zo veel méér te genieten geeft Want In het 20-stuks doosje is King's Cross in 2x10 stuks apart in zilverpapier verpakt. Daardoor loopt King's Cross nooit leeg en blijft altijd vers. Tijdens het congres van de r.-k. Bakkerspatroons in Nijmegen heeft voorzitter Hurkmans uit Breda ge zegd, dat de bond niet tegemoet kon komen aan het verzoek der regering om de broodprijs te verlagen wegens de loonsverhogingen en de stijging van de bedrijfskosten. De bond staat niet afwijzend te genover de invoering van de P.B.O., maar bij het overleg met de grotere bedrijven, welke nauw betrokken zijn met de bakkerij, is men niet tot een overeenstemming kunnen komen over de vorming van een bedrijfsschap. In afwijking van het voorstel Bre da om verplichte vakanties voor de patroons landelijk in te voeren, werd besloten hiervoor plaatselijke regelin gen te treffen. De vakantie-periode voor de werknemers werd bepaald in de maanden juli en augustus. De Italiaanse gemeenteraadsverkie zingen zijn rustig verlopen, behalve in het centrum van Rome, waar le den van de MSI een neo-fascistische partijop het laatste moment de or de trachtten te verstoren. De foto toont een van de jonge demonstran tendie hals over kop de benen moest nemen voor de politie, die de rust spoedig kon herstellen. Duitsland staat aan de vooravond van de belangrijke beslissing over de vraag, of het Rijksconcordaat, dat Hitler in 1933 met de kerk sloot, nog geldig is. De behandeling zal op 4 juni voor het Bundesverfassungsge- richt het hof, dat over de grond wet van de bondsrepubliek oordeelt in Karlsruhe beginnen en vier dagen duren. De kwestie van de geldigheid van het Rijksconcordaat is door de bonds regering bij het hof aanhangig ge maakt vanwege een diepgaand con flict, dat ontstond tussen de bondste- gering en Neder-Saksen. Zoals men zich herinnert, is vorig jaar in Neder-Saksen een schoolwet aangenomen, welke geen rekening hield met de eisen, die het Rijks concordaat stelde. De toenmalige minister president heeft met de mi- Advertentie) HEDEN, VRIJDAG 1 JUNI zullen ter beurze van Amsterdam worden geintroduceerd certificaten van aandelen Fruehauf Trailer Company is de voornaamste producente van 0P'eggers voor het voortdurend toenemende wegvervoer. Zij vervaardigt ca. 45°/o van de gehele afzet van opleggers in de Verenigde Staten en Canada. Rendement (rekening houdend met de voor 1956 reeds gedecla reerde 8°/o stock-dividend): momenteel ruim ll°i« Introductiekoers ca. 343/4 of: f 1.320,50 per certificaat van 10 aandelen, f 610,25 per certificaat van 5 aandelen. BOSCH CO. O 27) Een speer, een schild dat ik niet wist te gebruiken, een revol ver en een paar messen voltooi den mijn uitrusting, terwijl ik, om mijzelf een meer bloeddorstig uiter- lijk te geven, een hoge pluim op mijn hoed had gezet. Behalve die andere wapenen, hadden wij natuurlijk onze geweren, maar daar de ammunitie scnaars was en ze nutteloos zouden zijn in geval van een charge besloten wij dat dragers ze achter ons aan zouden brengen. Toen we eindelijk klaar waren, ge bruikten we haastig enig voedsel en vertrokken daarop, om te zien hoe de zaken stonden. Op een punt van het taf eiland was een klein kopje van bruine steen dat als hoofdkwartier omringd was door z'n eigen regiment, dat ongetwijfeld het beste was in het Kukuanaleger en hetzelfde dat wij het eerst gezien hadden in de afgelegen kraal. Dit regiment, nu drieduizend vijfhonderd man sterk, werd in reser ve gehouden; de mannen lagen op het gras in compagniën en wachtten tot de macht van de koning uit Loo kwam in lange colonnes. Het scheen wel, toen het leger verscheen, of er geen einde aan zou komen; het was verdeeld in drie afdelingen en elk van deze telde, voor zover wij konden schatten, elf tot twaalfduizend man. Zodra ze op enige afstand van de stad waren, werden de regimenten gevormd. De ene afdeling ging rechts de andere links en de derde kwam langzaam op ons aan. ,,Ah!" zei In- fadoos ,,ze gaan ons op drie zijden tegelijk aanvallen." Dit scheen een tamelijk ernstig nieuws, want onze positie op de top van de berg, die anderhalve mijl in omtrek meette, was uitgestrekt en het was voor ons van belang om onze betrekkelijk kleine verdedigingsmacht zoveel mogelijk te concentreren. Maar aanvankelijk was het ons on mogelijk geweest om te bepalen op welk punt wij zouden worden aange vallen; thans echter konden wij or ders zenden naar de verschillende re gimenten, dat zij zich moesten voor bereiden op aanvallen op verschillen de punten. HOOFDSTUK XIII. DE AANVAL. Langzaam, en zonder de geringste schijn van haast of opgewondenheid, kwamen de drie colonnes verder. Toen ze op een afstand van onge veer vijfhonderd meter van ons ge naderd waren, hield de middelste en sterkste colonne stil bij het begin van een open vlakte, welke naar de heu vel voerde. ,,Ik zou willen, dat wij die vlakte in twintig minuten konden schoonve gen," zei Good. „Wat zou je er van denken, als je een schot waagde, Quatermain?" vroeg sir Henry. ..Pro beer of je die grote kerel kunt tref fen, die het commando schijnt te voe ren." Ik haalde mijn geweer en wachtte tot de aanvoerder, zich ongeveer tien meter buiten de gelederen be gaf, om een beter verzicht van on ze positie te verkrijgen. Hij was slechts vergezeld door een oppasser. De officier stond stil en gaf mij dus alle gelegenheid om hem te treffen, maar of het zenuwachtigheid of wind was. of dat de afstand te groot was, maar toen de rook optrok, zag ik dat de man nog ongedeerd daar stond terwijl zijn metgezel op de grond lag uitgestrekt, klaarblijkelijk dood. De officier op wie ik gericht had, keer de om en liep terug naar zijn man schappen. Dit maakte mij zeer kwaad want om eerlijk te zijn, heb ik er een hekel aan, om in het publiek mis te schieten. Wanneer een man slechts meester is in één kunst, stelij hij het op prijs om in die kunst zijn naam op te houden. Daarom na mik een ras besluit; ik zond de officier, die aan het lopen was een tweede kogel na. Onmiddellijk hief de arme man de beide armen omhoog en viel hij voorover op het gelaat. De regimenten, die dit hadden ge zien, begonnen luid te schreeuwen over de toverkunst der witmannen. Sir Henry en Good namen ook hun geweren en begonnen eveneens te vu ren. Voor zover wij konden oordelen, was het resultaat dat wij een man of acht buiten gevecht stelden. Juist toen wij ophielden met vuren, kwam er een onheilspellend geluid van rechts en een ogenblik later eenzelfde van links. Het waren de twee andere di visies, welke op ons afkwamen. Op dat geluid begon de mensenmassa voor ons onder het zingen van een krijgszang de heuvel te naderen. Wij openden weer een geregeld geweer vuur, maar op die kolossale mensen massa was de uitwerking van weinig betekenis. Nader kwamen zij, onder een woest getier en het rinkelen van schilden en speren. Nu verbraken zij de om heining van palen, welke wij bene den aan de voet van de heuvel had den opgesteld. Daarna naderden zij wat langzamer, want ze moesten nister van justitie, gesteund door de liberalen en socialisten de geldig heid van het Rijksconcordaat ont kend, terwijl de Bondsregering vast hield aan de geldigheid om aan dit conflict een einde te maken, doet nu het Bundesverfassungsgericht een uitspraak. De katholieke kerk is niet vertegenwoordigd om haar aanspraak te verdedigen, omdat het Hof de kwestie zuiver op juridische gronden behandelt. De uitspraak kan men pas over enkele weken verwachten. De katholieken twijfelen er niet aan, dat het Bundesverfassungsgericht de gel digheid van het concordaat zal er kennen, doch men verkeert in onze kerheid over de politieke motieven, die het Hof mee zal laten tellen. Minister von Brentano verklaarde met nadruk dat de regering er op wil toezien dat het verdrag met het Vaticaan wordt nageleefd. Het Vati- caan heeft ook altijd ten aanzien van Duitsland nauwlettend de beginselen van het internationale recht geëer biedigd, zei hij. De 27-jarige Nederlandse zeeman B. v.d. M. uit Maastricht, opvaren de van het Zweedse schip „Bonita" is woensdag in Liverpool gearres-; teerd. Hij wordt beschuldigd van mishandeling en poging tot doodslag. Kort nadat het schip woensdag morgen uit Liverpool vertrokken was ontstond er ruzie aan boord, waar bij v.d. M. een Duitse machinist een messteek in het onderlijf zou hebben toegebracht. De Duitser is in het zie kenhuis te Liverpool opgenomen. Zijn toestand is ernstig. Het schip heeft zijn reis naar Las Palmas voortgezet. Somber 5 J Twee Amerikaanse ontdek- kingsreizigers hebben ver- t J klaard de droef geestigste men- t sen ter wereld te hebben aan- t J getroffen. Zo noemen zij de J leden van de Phi Tong Loe- t J ang-stam, die in een afgelegen wildernisgebied van Thailand t J leven. J Een van de onderzoekers zei, t J dat die mensen nooit kwaad J t worden, nooit bang zijn, nim- J mer glimlachen, kortom geen J t enkele der voornaamste men- J selijke gemoedsbewegingen J t vertonen. Stokers In het Amerikaanse Florida heb ben stakers het zich gemakkelijk ge maakt. Zij posten niet meer met' grote borden. In plaats daarvan heb ben zij een reclame-vliegtuig ge huurd, dat een lang net sleept, waar op hun grieven vermeld staan. Stuk Twee amateur-toneelverenigin gen uit King's' Lynn hebben het aan hun geheimzinnige manier van repeteren te danken, dat nu op eens de hele zaak dreigt mis te lopen. Zonder dat zij het van el kaar wisten studeerden ze name lijk hetzelfde toneelstuk in. De speeldagen vallen bovendien in dezelfde week en verder kan geen der verenigingen nog van stuk veranderen, zoda het een gezel lige boel belooft te worden. Houding De achttienjarige Lois Conway uit Chicago heeft de titel „Miss vol maakte houding 1956" gekregen. De jury bestond uit afgevaardigden van 25000 Amerikaanse ruggegraatspeci- alisten. Het meisje kreeg de titel niet alleen omdat zij er zo voordelig uitzag. Pas na een zorgvuldig onder zoek, waarbij gebruik werd gemaakt van röntgenstralen, werd haar de titel toegekend. Leeg De eerste officiële voorstelling; in de nieuwe filmzaal van de heer Kan Misoemi in Tokio kon door onver wachte omstandigheden niet door gaan. Op het laatste moment bleek namelijk, dat alle stoelen weg wa ren Het bleek dat' de meubelmaker tot deze maatregel was overgegaan omdat Kan Misoemi niet zo vlot was met betalen. Vervoer Het gemeentebestuur van 't Engelse plaatsje Swindon is ingegaan op een bod van 1250 gulden voor een van de oude dubbeldek-bussen van de stad. Het aanbod was gedaan door een circus, dat er een giraffe in wil vervoeren, na uit de boven verdieping de vloer te hebben gesloopt. Brieven Alf Smith, een matroos van de Britse marine, die ophet ogenblik behoort tot de bemanning van een kruiser, die in de Middellandse Zee rond vaart, gaat 's avonds op zijn kooi zitten en luistert dan hoe zijn vrouw Violetfhun vierjarig dochter tje naar bed brengt, hoe zijn doch tertje hem met een zacht stemmetje welterusten wenst en hoe zijn vrouw dan een slaapliedje zingt. In hun huisje te Galashiels luistert Violet naar haar man. Deze jonge Engelsen corresponderen namelijk door middel van de geluidsband. El ke veertien dagen sturen zij elkaar een gesproken brief. Dief De heer Gistavo Zontini stormde opgewonden het politiebureau van Rome binnen om daar te vertellen, dat dieven waarachtig enkele pakjes uit zijn wagen hadden gestolen. „Ze hebben een ruit ingeslagen en kon den zodoende aan de slag. Kom maar eens mee kijken". De dienst doende agenten liepen belangstellend mee, maar er was ook geen auto meer. Die was gestolen in de tijd, dat onze Gistavo aangifte deed van de eerste diefstal. Ben jij ingenieur in Zuid-Afri- ka? Dat is prachtig, jongen! Na tuurlijk mag je mijn dochter rtou- iven en dan komt mijn vrouw jullie zo af en toe eens een paar maandjes opzoeken! ZATERDAG, 2 JUNI 1956 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 Gewijde muz. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V.d. huisvr. 10,00 V.d. kleuters 10.15 Gram. 10,30 Ben je zestig? 11,00 V.d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Angelus 12,03 Gram. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Lichte muz. 13,40 Dansmuz. 14,00 Boekbespr. 14,10 Gram. 14,25 Rep. onthulling v.h. monu ment voor Canadese oorlogsslachtoffers te Groesbeek 15.25 Gram. 15,30 Politie- ork. 16,00 Gregoriaanse zang 16,30 V.d. jeugd 17,00 Idem 17,40 Jazzmuz. 18,00 Lichte muz. 18,15 Journ. weekoverz. 18,25 Gram. 18,30 Pari. overz. 18,40 Dansmuz. 19,00 Nws. 10,10 Verkiezingstoespr. 19,25 Gram. 20.00 Lichtbaken, caus. 20,20 Act. 20.35 De gewone man 20,40 Gevar.progr. 21,30 Cabaret 22,00 Mezzo-sopr. en guitaar 22,20 Gram. 22,35 Wij luiden de zondag in! Hierna: Avondgebed en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15 Nws. in Esperanto 23,22-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7.23 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,50 V.d. vrouw 9,35 Gram. VPRO: 10,00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10,05 Morgenwijding VARA: 10,20 V.d. arb. in de continubedr. 11,30 Pianoduo 12.00 Orgelsp. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 13,00 Nws. 13,15 VARA-Varia 13.20 Accord.ork. 13,45 Sportpraatje 14,00 Lichte muz. 14,30 V.d. jeugd 15,05 Gram. 15,30 Van de wieg tot het graf, caus. 15,45 Utrechts Stedelijk ork., koor en sol. 16,45 Gram. 17,10 Radioweekjourn. 17.40 Dansmuz. 18,00 Nws. en comm. 18,20 Verkiezingstoespr. 18,35 Gram. 18,45 Re- geringsuitz.: Atlantisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesl. bij het Atlantisch Pact 19,00 Art. staalk. VPRO 19,30 Passepartout, caus. 19,40 De bijbel in het kerkelijk jaar, caus. 19,55 Deze week, caus. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Nelis volle vaart 20,10 Metropole ork. en pianoduo 21,00 Cabaret 21,30 Sac. comm. 21,45 Leert uw landgenoten kennen 22.15 Roemeens ork. 22,40 Binnen zonder klop pen, hoorsp. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 11,45 Gram. 12,30 Weerber. 12.34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Radio-almanak 14,30 Radiojourn. 15.00 Lichte muz. 15.30 Idem 15,45 Accord.ree. 16,00 Gram. 16,15 Accord.rec. 16,30 Gram. 16,45 Eng. les 17,00 Nws. 17.10 Alt en piano 17,20 Koorzang 17,30 Strijkkwart. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19.40 Gram. 20,00 Int. wedstr. koningin Elisabeth 22.30 Nws. 22,45 Gram. 23,00 Nws, 23,05 Lichte muz. 23,35-24,00 Gram. BRUSSEL 484 m. 12,15 Gram. 12,55 Idem 13,00 Nws. 13,15 Verz.progr. 13.50 Caus. 16,00 Zang 17,00 Nws. 17,15 Dans muz. 18,38 Gram. 19,30 Nws. 20.00 Int. wedstr. koningin Elisabeth 22,55 Nws. 23,00 Dansmuz. 23,55 Nws. NCRV: 17,00-17,30 V.d. kind. VPRO: 20.00 Gespr. aan de schrijftafel NTS: 20,15 Journ. en weerber. VPRO: 20,30 Film 20,50 Trio Pim Jacobs 21,05 Pauze 21,10 Dokterscabaret. FRANS BELG.: 18,45 Testbeeld 19,00 TV-feuill. 19,30 Onbekend 20.00 Act. 20,15 Nws. 20,40 TV-spel Daarna: Nieuwe films en wereldnws. VLAAMS BELG.: 17,00 V.d. jeugd 19,00 Testbeeld 19.15 Gram. 19,30 Openings beeld 19,31 Rei. progr. 20,00 Nws. 20,20 Volksconc. Na afloop: De week in beeld en journ. Britse militairen uit een kamp in de nabijheid van Banbury mogen dit Engelse stadje gedurende zes maan den niet meer betreden, omdat zij daar meermalen slaags raakten met Amerikaanse soldaten. De Amerika— nen hebben uit saamhorigheid beslo ten eveneens uit het stadje weg te blijven. De winkeliers klagen steen en been. (Advertentie) thans beginnen te klimmen. Onze eerste verdedigingslinie was ongeveer halfweg de helling, de tweede vijftig meter verder terug, terwijl de derde zich op de rand van het plateau be vond. Ze stormden op ons aan, onder het geroep van hun oorlogskreet: „Twa- la! Twala! Chiele! Chiele! (Slaat! Slaat!). Ons volk antwoordde met een ,,Ig- nosi! Ignosi! Chieli! Chieli! Ze wa ren nu dicht bij elkander en met een vervaarlijk geschreeuw begon de slag. Heen en weer bewoog zich de mas sa van vechtende krijgers; de man nen vielen als bladeren voor de herfst wind. Het duurde niet lang of de overweldigende meerderheid van de aanvallers deed zich gelden en onze eerste verdedigingslinie werd lang zaam teruggedrongen tot ze was op gelost in de tweede. Hier was het ge vecht zeer hevig, maar weer werd ons volk opgedreven, tot eindelijk bin nen twintig minuten na het begin van het gevecht, onze derde linie in ac tie kwam. Maar de aanvallers waren toen uit geput. ze hadden reeds zeer veel do den en gewonden en het ging boven hun krschten om door die derde on doordringbare haag van speren te dringen. Een tijdlang gingen de troe pen van Twala nu eens voorwaarts en dan weer terug, het waren de eb en vloed van dc slag, waarvan de uitslag twijfelachtig was! Sir Henry sloeg de wanhopige strijd gade en opeens, zonder een woord te zeggen, daalde hij af, gevolgd door Good, en wierp zich in het heetst van het ge vecht. Wat mij betrof ik bleef waar ik was. De soldaten begonnen, toen ze zijn grote verschijning zagen na deren te roepen: ..Nanzia Unkungun- klovo! (Hier is de olifant!) Chiele! Chiele! Van dat ogenblik af, was de uit slag niet meer twijfelachtig. Duim voor duim werd de aanvallende macht teruggedrongen, de heuvel af. tot er op het laatst een soort v naver warring volgde. Op dat ogenblik kwam er 'n bode zeggen, dat de aan val aan de linkerzijde 'eveneens was teruggeslagen en ik begon mijzelf juist geluk te wensen, menende dat de zaak voor 't ogenblik gedaan was, toen we tot onze schrik bemerkten, dat onze mannen, die we aan de rechterzijde hadden opgesteld, naar ons toe werden gedreven, gevolgd door grote zwermen van de vijand. Ignosi. die bij mij stond, gaf dade lijk zijn orders. Nog enige ogenblik ken echter en ik was tot mijn schrik midden in het gevecht. Hoe de vij and zo snel had kunnen naderen, kon ik niet nagaan. Ik herinner mij, dat het een oorverdovend geraas en ge rinkel van schilden en wapens was en dat er een buitengewoon groot man op mij afkwam met een bloedige speer. Als ik bleef staan waar ik was, zag ik dat ik zou worden ge dood; dus liet ik mij, toen hij vlak bij mij was vallen, hij kon zijn vaart niet stoppen en viel over mij. Voor hij kon opstaan, was ik op de been en schoot hem met mijn revolver dood, maar dadelijk daarop sloeg men mij neer en ik wist niet meer wat er gebeurde. Toen ik tot mijzelf kwam, vond ik mij op het kopje, met ,.,°yer ,™1J Jleengebogen, die mij w at. water liet drinken uit een porn- poenschaal. „Wel, oude vriend, hoe is het er mee?" vroeg hij angstig. Ik ging opzitten en antwoordde: Ta- melijk wei, dank je." „Goddank! Toen ik zag, dat je ingesloten was, voelde ik mij ontzet en dacht ik niet anders of het was gedaan met je." „Dit maal nog niet, oude jongen, ik heb alleen maar een slag op mijn hoofd gekregen, die mij verdoofd heeft. Hoe is het verder afgelopen?" „Ze zijn op ieder punt voorlopig teruggeslagen. Het verlies is verschrikkelijk. Wij nebben tweeduizend doden en gewon- Fen eJ}.gi moeten er wel drie heb ben. Kijk eens wat een gezicht!" Hij wees op lange linies van mannen, die vier aan vier liepen. In hun mid den hadden ze een soort houten bak, met een strik aan iedere hoek voor handvatsel. Een legermacht bij de Kukuana's voert daarvan altijd een aantal mee. Op deze draagbaren hun aantal scheen eindeloos lagen gewonde mannen, die, als ze aan kwamen haastig werden onderzocht door de dokters, van wie er tien ver bonden waren aan elk regiment. In dien de wond niet dodelijk was. werd de lijder zo goed verpleegd als de omstandigheden het toelieten. (Wordt vervolgd).

de Stem | 1956 | | pagina 3