J se ha ijanderen Raad van Oostburg niet unaniem voor kosteloze veren De Zl Hl)-BE VEI A MD Terneuzen in Verbond Voor Veilig Verkeer DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 1 JUNI 1956 Geen besnoeiing vakonderwijs lichamelijke oefeningen Personeelsmutatie Pastoor van Mechelen 25 jaar priester Programma in Zeeland OPPER BOLIER NAM AFSCHEID Jubilé provinciale bibliothecaris U a/cheren MIDDELBURG VLISSINGEN Audiëntie ENKELE VELOURS VLISSINGEN GOES VEERTIG IAAR ONDERWIJZERES De verkoop-actie had tegenslag Loos gerucht Voorlopig de enige gemeente in Zeeuwsch-Vlaanderen De oprichting Boottocht voor invaliden K.V.P.-foruni Hoogwaterstanden AGENDA Heden Morg en De motie van burgemeester en wethouders van Terneuzen, terzake vrije veren op de Westerschelde, vond in de raad van Oostburg geen algemene instemming, doordat aan bepaalde punten geen adhaesie werd betuigd. Tijdens de besprekingen wees de voorzitter, burgemeester Hoek- zema, erop dat er nimmer een principiële vrijstelling is geweest. Al hebben de voetgangers een '10-tal ja ren vrij vervoer over de Schelde gekend, voor vrachtauto s en personenwagens is er steeds betaald moe ten worden. Vasthouden aan het principe van vrije veren zou moeten inhoudendat dit dan voor het gehele land diende te gelden. Geheel anders ligt de zaak t.a.v. de technische uitvoering van de veerdiensten. Op dit punt iuas de raad het unaniem eens. dal de nadruk dient gelegd te worden op meer en betere vei en, terwijl de klasse indeling geheel uit den boze werd geacht. Op zijn verzoek werd aan de beer A. J. de Bart eervol ontslag verleend uit gemeentelijke dienst. De voorzitter kon meedelen, dat de heer A. J. dc Koning voorlopig diverse functies, w.o. het ophalen van huurgelden, zou waarnemen. De vergoedingen voor de vrijwillige brandweer werden conform het voor stel van B. en W. vastgesteld op 2.50 per uur voor uitrukken en 2.50 per persoon voor elke oefening, het Donderdag heeft pastoor J. van Mechelen te Breskens zijn zilveren priesterfeest gevierd. Nadat 's mor gens de pastoor door bruidjes en misdienaars was ingehaald, heeft hij de plechtige H. Mis met assistentie opgedragen. Na afloop van de kerke lijke plechtigheden werd hem'door de schoolkinderen een zanghulde ge bracht. 's Avonds om 7 uur was er een druk bezochte receptie, waarbij de heer E. van Ooteghem, voorzitter van het huldigingscomité, de pastoor na mens de parochianen een brevier en een offerandeschaal aanbood. Het overblijvende bedrag is voor het or gelfonds bestemd. In Hulst draait „De witte non", het vervolg op de Italiaanse film „De zoon van niemand". In deze film wordt de levensweg geschilderd van de man die na een conflict met zijn vrouw zowel haar als zijn dochtertje verliest. Zijn rumoerig en tragisch verleden en deze nieuwe slag bren gen hem tot een apathie, waaruit hij ontwaakt door een nieuw avontuur, dat op zich even tragisch moet aflo pen als die welke zijn leven vulden, doch dat hem tenslotte het enige be- bezit schenkt dat hem wellicht gela ten zal worden: een kind. Een film alleen voor volwassenen. Verder is er een kolderfilm met Laurel en Hardy die nu eens detecti ves zijn, met afwisselend succes een bom bewaken en hem tenslotte opzettelijk kwijtraken door het ding op een toevallig passerende vijande lijke duikboot te laten vallen: zo iets kar. bij Sta., en Oliver, ta.l.) In het Centrum te Axel wordt ver toond ..East of Eden", een dramatische film naar Steinbeck's roman. 114). Verder „Therese Raquin" (18 jr. met voorb.) naar het boek van Emile Zola. Een film over twee mensen die zondigen en hun straf onmiddel lijk zien naderen en de straf tenslotte ondergaan. In Sas van Gent. Olympia, is het thans „08/15", (18 jr.) de onvermij delijke verfilming van het ingeslagen boek over het Duitse kazernedom, dat het drilsysteem en alle psycholo gische invloeden van de massafabri- cage van individu tot automatisch reagerend soldaat met aileen sati risch, maar ook vol Kustelijke humor in het ongenadig licht van de objec tieve waarneming plaatst. Een bijzon der interessante tilm. Verder „A. en C. als waaghalzen", een Abbot en Costellofilm die voor zichzelf spreekt allemaal onzin, om eens bij te la chen. (a.l.) In Terneuzen, Luxor. draait „Quo Vadis (14 jr.) de reeds meermalen besproken film die in vele opzichten kolossaa, is. In Concertgebouw is het „Geef 'm de sporen", waarbij de film komieken A. en C. als cowboy optre den en daarbij traditiegetrouw de grootste zotternij uithalen (a.) In Ledel Theater, Oostburg: „Deme trius en de Gladiatoren", het ver- volg op ,.Dc Mantel" en even groot van opret. Deze moderne versie van een klassiek verhaal is eveneens reeds besproken. <18 jr.) Hofzicht Theater, IJzendijke, geeft „O mijn papa", een circusfilm dat de schlager van Lili Palmer beroemd maakte. Humor, vrolijkheid, vlotte muziek en natuurlijk romantiek, (a.l.) Vervolgens geven wij de K.F.C.- keuringen voor de films die in de plaatsen Goes, Middelburg en Vlis- sirigen worden vertoond. Goes: in Grand „Razzia", 18 jaar met voorbehoud. Middelburg: Electro „Deep in my heart" (a.l.) en in Schouwburg „Paniek in Gibraltar" voor 18-jarigen, Vfissingen tenslotte. ..Tarantula'' in Luxor (18 jaar) „The Benny Goodman-story" in. Alhambr* is voor alle leeftijden. laatste met een maximum van 25.— per jaar. Zonder stemming werd de gemeen- terekening over 1954 voorlopig vast gesteld. De begroi.ng voor 1956 wees een tekort aan, waardoor deze door G. S. niet werd goedgekeurd. Door diverse bezuinigingen en een hogere uitkering uit het gemeentefonds kan de begro ting thans sluitend worden gemaakt. Bij goedkeuring van de desbetreffen de wijziging is aan de destijds gestel de voorwaarde voor de te verlenen vergunning voor de bouw van het nieuwe raadhuis voldaan, zodat de voorzitter het vertrouwen uitsprak, dat deze vergunning dan ook zal vol gen. Met het voorstel tot conforme wijziging van de begroting was de gehele raad dan ook akkoord. IN DE VINGERS GESNEDEN Bij de behandeling van de volgende agendapunten bleek, dat de raad zich hiermede in dc vingers had gesne den. Deze betroffen namelijk het doen vervallen resp. besnoeien van het aan tal lesuren vakonderwijs lichamelijke oefeningen aan de openbare L.O. en ULO-scholen, alsmede het daarmede verband houdende eervol ontslag met ingang van 1 september 1956 aan de tijdelijke vakonderwijzeres mei. L. Ph. A. Batsela'ere. Bij de bespreking bleek alras, dat de raad in meerder heid hier weinig voor voelde, terwijl door het aannemen van de begrotings wijziging de betreffende salarispost ecjiter was komen te vervallen! In zijn toelichting legde de voorzit ter de nadruk erop, dat B. en W. het zeer betreuren uit bezuinigingsoog punt op deze lesuren te moeten be snoeien, maar dat de moeilijke opgave om tot een sluitende begroting te ko men geen andere weg openliet. De heer Schippers (PvdA) memoreerde, dat zowel de voorzitter als de heer Geuze destijds voor de benoeming zeer enthousiast waren, en merkte verder op dat nu de figuur kon ont staan, dat er aan de bijzondere scho len uit hoofde van art. 71 de L.O.-wet wel door de gemeente betaald vakonderwijs in lichamelijke oefeningen zou worden gegeven, ter wijl de openbare scholen zonder dit vakonderwijs zouden komen te zitten, hetgeen een vrij onlogische figuur vormt. De heer de Coene (KVP) vond het zeer betreurenswaardig een pas benoemde kracht weer te moeten ont slaan. Als er dan bezuinigd moet wor den, dan maar op andere punten, zo meende spreker. Wethouder Geuze beaamde de woor den van de heer Schippers, doch deel de mede, dat het bestuur van de Christ. Nat. School reeds besloten had ter medewerking aan de bezuinigings maatregelen van de gemeente ook de lesuren van dit onderwijs aan de bijz. lagere school te laten vervallen, waaraan hij toevoegde dat hij ver wachtte zulks eveneens van de r.-k. lagere school te zien gebeuren. Allereerst memoreerde de voorzit ter in zijn antwoord, dat de raad de begrotingswijziging voor 1950 toch had aangenomen. Indien de raad met net voorstel van B. en W. niet akkoord gaat, dan betekent zulks een nieuwe wijziging, omdat er dan opnieuw naar een sluiting van de cijfers moet wor den gezocht. En de voorzitter zag niet in, waarvoor deze hoge salaris- post de bezuinigingen vandaan moe ten komen. Voorts bracht de voor zitter te berde, dat dit vakonderwijs niet verplicht is en ook gegeven kan worden door de gewone leerkrachten met aantekening J op hun acte. Naar aanleiding van de discussies bracht de voorzitter een tussenvoor stel ter tafel, inhoudende het doen Als groepscommandant parket Middelburg Op de griffie der Middelburgse rechtbank is gistermiddag afscheid genomen van de groepscommandant parket, opperwachtmeester D. Bolier, die van zyn welverdiende rust gaat genieten. De „opper", die 14 jaar aan het par ket is verbonden geweest, werd zeer waarderend toegesproken door mr. v. d. Dussen, de officier van justitie; de commandant der rijkspolitie majoor v. Ballegoyen de Jong; opper den Hol lander namens het parket; adj. Hoog lander namens de Walcherse groeps commandanten en de heer Verbeek namens de griffie. „Opper" Bolier kreeg fraaie geschen ken en voor zijn echtgenote waren er bloemen. Voor de goede woorden en fraaie souvenirs alsmede voor de pret tige samenwerking zegde de schei dende politieman hartelijk dank. Des morgens had de president der rechtbank, mr. v. Roggen „opper" Bo lier zijn erkentelijkheid betuigd. Morgen is de heer H.Pieters, bi bliothecaris der provinciale biblio theek te Middelburg, veertig jaar aan deze instelling verbonden. Zijn buitengewone verdiensten voor dit ware culturele centrum stelden wij onlangs reeds in het licht en zui len morgenochtend bij de officiële huldiging in de bibliotheek ongetwij feld ook naar voren worden gebracht Na de verwoesting van de biblio theek in 1940 is de heer Pieters de man geweest, die de opbouw ter hand nam en daar zijn levenswerk van maakte, zodat ze thans kwalitatief vele malen beter is dan voorheen. Ook buiten de bibliotheek om, heeft de heer Pieters zich veel bewogen, speciaal op historisch terrein. Hij is o.a. ook een der pijlers waarop de l vereniging „Het KuattmUMum" I steunt. vervallen van het vakonderwijs lich. oefeningen op de l.o. -scholen en het handhaven van dit onderwijs op de ulo-scholen, Ook hierop werd van diverse zijden uit de raad gereageerd, terwijl tevens enkele leden hierbij kritiek uitoefen den op de volgorde van de agenda punten, waarvan naar zij meenden deze impasse een gevolg was. De gevraagde stemming over het tussenvoorstel had tot gevolg, dat beide delen ervan werden verworpen. Hierdoor hoefde het voorstel tot ont slag-verlening aan mej. Batselaere niet meer in behandeling te komen en werd dit agendapunt dan ook te ruggenomen. STRAATBELASTING De behandeling van de bezwaar schriften tegen de straatbelasting 1954 bracht opnieuw een geanimeerd de bat, waarin verschillende leden op de naar hun mening in deze belasting schuilende onbillijkheden wezen. Voor al voor de buiten de kom wonende ingezetenen wenst men een andere regeling. Nu de administratieve af wikkeling van de straatbelasting reeds geheel klaar is. meende de voorzitter te mogen voorstellen thans geen wij zigingen meer aan te brengen, doch bij de behandeling van het eerstvol gende straatbelastingjaar de aanslag regeling opnieuw te bezien, waar mede de raad zich uiteindelijk ak koord verklaarde. Bij de rondvraag uitte de heer Ba- rendregt nog een waarderend woord t.a.v. de Centrale Dienst, waarop in het verleden dikwijls is afgegeven, voor het vele werk dat door de dienst in de laatste weken voor de finan cieringstop is verzet ten einde alle belanghebbenden te waarschuwen en te adviseren, voordat het te Iaat was. BRAND BIJ SLOPERSWERK Donderdagmorgen even voor twaalf uur is brand uitgebroken in een oude houten schuur, die men aan het slo pen was, omdat op die plaats het scholencomplex van de ver. „De Chr. Burgerschool" gaat verrijzen. Het vuur is waarschijnlijk ontstaan doordat een der slopers een brandende sigaret heeft weggeworpen. Hierdoor vatte een hoeveelheid riet vlam, die men van het dak gesloopt had. Enkele minuten later was de schuur cen brandende fakkel. De Middelburg se brandweer was de brand spoedig meester. De schade is gering. „MACOUMBA" ..Macoumba" is de titel van de film. die het Aardrijkskundige Jeugd centrum in de Schouwburg voor scholieren en C.O.A.K -militairen ver toonde; vandaag, vrijdag, wordt nog een tweetal voorstellingen gegeven. BENOEMING. De heer J. Roelands, werkzaam bij de dienst gemeente-werken, is be- :'..er;id tot technisch ambtenaar bij de dienst Openbare Werken te Don gen. De bisschop van Breda mgr. Jos. Baetcn, zal geen audiëntie verlenen op 3, 4, 5, 6 en 7 juni. (Advertentie) Zware kwaliteit, hoogpolige (B-keus, met zeer geringe, vrijwel onzichtbare weelfoutjes). In een groot aantal kleuren, 120 breed. Prachtige velours van 13.90 per meter, NU voor Bellamypark Vandaag i5 mej. A. van Kalmthout veertig jaar bij het katholiek onder wijs. Op twee maanden na, welke zij na het bekomen der onderwijsbe voegdheid doorbracht te Hansweert, is zÖ altijd verbonden geweest aan de St-Jacobusschool en leverde dus al veertig „lichtingen" leerlingen af. In het bezit van meer dan gewone onderwijskwaliteiten is mej. v. Kalmt hout steeds een steun der zuster school geweest en daardoor een zeer gewaardeerde kracht. Jammer dat een lichte ongesteld heid haar de laatste dagen huis-ar rest oplegde en haar ook heden bin nen houdt en 'n receptie verhin dert. De dokter stond wel toe dat zij de huldiging op school, welka tegen morgen was uitgeschreven bijwoont zodat het jubilé dan toch nog een feestelijke tint krijgt. Zoals we al met enkele regels meldden, is de verkoopactie van de Goes-middenstand niet meegevallen In de bijeenkomst van Hanze 'n Handelsbelangen, die onder leiding stor.d van de heer W. de Valk, deelde laatstgenoemde mee. dat het batig saldo, na aftrek van alle kosten ook van prijzen en reizen f 6500 bedroeg, terwijl het openluchtspel, zoals het was ontworpen, ongeveer f 26.000 kost. Er zou dus uit de mid denstand eer. garantie van f 20.000 moeten komen. De voorzitter van de Hanze, de heer Roose, achtte dit niet mogelijk en hoewel er stemmen opgingen om dit risico te nemen speciaal de heer Luteyn pleitte daarvoor werd er na lange discussie van afgezien. De misrekening is ontstaan, door dat er minder bonnen zijn afgenomen door de deelnemers dan men redelij kerwijze had mogen verwachten. Tenslotte is besloten om contact met een impressario te zoeken, die dan voor de f 6500, welke in kas zijn, enkele openluchtvoorstellingen zal moeten brengen. Eventueel wilde het bestuur zich nog garant stellen voor een bedrag var. f 1500 a f 2500 daar boven. omdat men, behalve hen die gratis toegang hebben, ook betalen/e bezoekers verwacht. Lukt het niet voor deze som een impressario te vinden, dan zullen er vijf zaalvoor- steliingen door de Goese operette- vereniging worden gegeven. Gisteren liep het gerucht door de stad, dat er ingebroken was in de katholieke jongensschool en dat dc dief de gehele rciskas had buitge maakt. Gelukkig was het eer. loos gerucht, blijkbaar gebaseerd op het feit, dat er vorige week een inslui ping plaats had in de openbare school in ooét en de insluiper zeven gulden uit een bureau had weggehaald, deren. Na het kerkelijk begin, volgt een feest in zaal de Boer. 's Avonds zal op het schoolplein of bij slecht weer in de kerk het symbolisch spel Offer om Offer" worden opgevoerd. Dinsdagavond schreef men nog een feestavond voor geheel de parochie uit, welke door eigen krachten ver zorgd wordt en een zeer gezellig slot zal hebben. Kruiningen B'can (1 weer wed st rij tl en Zoals reeds eerder ven" ^ld zullen op zaterdag 2 juni a.s. te Kruinincren districtsbrandweerwedstrijden worden gehouden. Na de officiële ontvangst ten ge- m^cntchuize van jury en wedstrijd leiding zal om 12 30 uur h«t brand weerkorps van Kruiningen ais eerste van dc 18 deelnemende ko'psen met de wedstrijd beginnen. De leiding heeft gezorgd voor di verse attracties voor de brandweer lieden en hun echtgenoten, o.a film voorstelling in het Dorpshuis. Om half acht is er optocht van alle ^rendweren met medewerking van de Kon. Harmonie F-MM. Tenslotte is er een cabaretvoorstelling in het Krabbendijke DRIE NIEUWE SCHOLEN De raad nam het voorstel aan van b. en w. om grond aan te kopen voor de bouw van twee lagere scho len en een Ulo-school. Met vier van de vijf grondeigenaren is overeen stemming bereikt. Besprekingen over de bouw van de drie scholen zijn nog gaande. It Hand GESLAAGD Mej. L. Krijger slaagde te Dordrecht voor he examen Fröbelonderwijze res. BENOEMD De heer W. C. Rietveld, onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, is benoemd in gelijke betrekking aan de O.L. School te Schelluinen. OUDERAVONDEN In het jeugdgebouw werd een ou deravond gehouden van de Zondag school „Laat de Kinderkens tot Mij kernen". De voorzitter, de heer C. G. Lobbezoo, opende met gebed. Mevr. Amesz uit /Hcinkenszand hield een causerie over het onderwerp: „God, ouders en kinderen". Zang, voor dracht en het draaien van een film, werden achtereenvolgens uitgevoerd. Ds. Amesz uit Heinkenszand sloot de bijeenkomst, die zeer leerzaam was met dankzegging. In het kerkgebouw der Vrij Evang. Gemeente te Bath werd een zelfde avond gehouden, waarbij als spreker optrad de heer C. de Jonge uit Yer- seke. Hansiveert FEESTPROGRAM VAN HET PRIESTERJUBILé Pastoor dr. Neefjes, die zondag zijn zilveren priesterfeest viert wordt morgenavond om ongeveer zes uur ontvangen aan de Loskade en vaart vandaar naar de Kerklaan waar de voorzitter van het parochiaal comité, de heer M.Smits de jubilaris zal toe spreken. Daarna volgt een kort Lof in de parochiekerk. Zondagmorgen is de plechtige Hoogmis om 10 uur en 's middags wordt de receptie in zaal de Boer gehouden. De geschenken der paro chianen zal men dan aanbieden. De dag wordt besloten met een Lof, waaronder de jubilerende her der een dankwoord zal spreken. Maandag is het feest voor de kin- Toen de districtssecretaris van het Verbond voor Veilig Ver keer in de oprichtingsvergadering in Hotel des Pays-bas te Ter neuzen vertelde, dat men er in Verschillende gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen niet in is geslaagd tot het oprichten van een afdeling te komen, hebben de aanwezigen op zijn minst toch wel even verwonderd gekeken. In ieder geval Terneuzen heeft wel een afdeling en nog een behoorlijke ook. Want de heer Kurz vond een afdeling die start met een honderd en vijftig leden bijzonder goed. dat het wegennet, hoe goed ook, dit allemaal niet meer kan verwerken. Hoe de fietspaden onveilig zijn ge worden door de bijna 376.000 brom fietsen die er in Nederland gebruikt worden, dan moet er toch heel wat angst bestaan bij de ouders voor hun kinderen. Deze toename brengt grote proble men mee. De heer Kurz bracht naar voren dat het grootste percentage on gevallen veroorzaakt wordt door de jeugd van 14 tot 20 jaar en de oude den boven de 65 jaar. Deels uit roe keloosheid, deels uit onvoorzichtig heid. „Daarom moet er verandering ko men, het gaat om Uw eigen veilig heid", aldus de heer Kurz. De bevolking moet de nodige ver- keersdicipline worden bijgebracht. Dit is één van de doelstellingen van het verbond voor veilig verkeer. Het is niet voldoende wanneer de wegge bruikers de regels van het verkeer kennen en misschien uitstekend hun materieel kennen, er komen ook nog psychische en morele eigenschappen aan te pas. De verkeersmentaliteit aan de weggebruikers bijbrengen is een tweede doelstelling. Tot nu toe heeft de politie in samenwerking met de leerkrachten (de politie had veel goede woorden voor deze samenwer king), aan de leerlingen der lagere scholen, verkeerscursussen gegeven. Weldra zullen ook in het leerplan der middelbare scholen de verkeersles- sen verplichtend worden gesteld. TAAK VOOR DE LEDEN Het is nodig dat zoveel mogelijk mensen toetreden tot het verbond van veilig verkeer omdat de politie de Door het voorlopig bestuur waren veel uitnodigingen ter bijwoning van de oprichtingsvergadering verzonden. De opkomst was zeer goed. Onder de belangstellenden waren gemeente raadsleden. de directeur van de Z.V. T.M. de heer ingenieur F. J. Denie, opvallend veel onderwijzend personeel gaf blijk van belangstelling en ver schillende leden van Terneuzens ge meentepolitie. Burgemeester mr. Tellegen wilde graag aanwezig zijn op deze vergade ring en een openingswoord spreken, daarmee het tastbare bewijs leverend dat hem en met hem het gemeente bestuur, het veilig verkeer, vooral in zijn gemeente, heel bijzonder ter har te gaat. Na zijn opening kwam de secretaris van het verbond voor veilig verkeer, district Zeeland, mr. Kurz aan het woord, die in plaats van de voorzit ter de heer Visser doel en werkwijze uiteen kwam zetten. VELE DODEN Mr. Kurz heeft in zijn inleiding be angstigende cijfers genoemd. Vijftien honderd doden per jaar, zeventiendui zend ernstig gewonden en meer dan dertienduizend lichtgewonden. Men zou met deze cijfers heel wat kunnen combineren betreffende ziekenhuisda- gen, doktersrekeningen, schade door de verzekering te betalen, verlies van arbeidsuren enz. maar het zou moei lijker zijn te becijferen welk een el lende hieruit voortkomt. Als men hoort dat er in 1949 54.000 gemotoriseerde voertuigen in Neder land waren en in 1954 over dc 100.000, taak in deze niet alleen af kan. De activiteiten die het verbond wil ont plooien (Terneuzen heeft er zeer veel op het programma staan) moeten mede tot de werkelijkheid worden ge bracht door deskundige leken. Dit is ook één van de redenen waarom de organisatie is veranderd. Sinds enige tijd vormen de plaatselijke afdelin gen het district. Uit de districten wordt de Dondsraad gevormd en van hieruit 't hoofdbestuur. Vroeger werk te men van bovenaf. Nu dus in omge keerde richting. De inspecteur van politie te Ter neuzen, de heer K, Reinders, die ver der het voorzitterschap waarnam, stelde het voorlopige bestuur aan de aawnezigen voor en deelde mede dat er nog drie bestuursleden nodig wa ren. Hij verzocht de heer Denie, als directeur van de Z.V.T.M. en dus werkgever - weggebruiker zitting in het bestuur te nemen. De heer Denie aanvaardde deze functie nadat de heer Reinders had medegedeeld, dat men van plan is tijdens de jaarlijkse landelijke veilig verkeersweek affi ches en folders te verspreiden. Bo vendien wil men propaganda-avonden beleggen, films vertonen en veilig- verkeersritten organiseren. De heer Reinders achtte het van het grootste belang in nauw contact met het gemeentebestuur te staan. Daar Terneuzen voorlopig en waar schijnlijk voor een vrij lange periode de enige afdeling in Zeeuwsch Vlaan deren zal blijven, werd de afdeling genoemd „Verbond voor veilig ver keer afdeling Terneuzen en omstre ken". Nadat nog de gelegenheid werd ge geven tot het stellen van vragen werd de vergadering gesloten en werd het voorlopige bestuur dat met goedkeu ring der leden tot definitief bestuur werd. als volgt samengesteld. Ir. J. F. Denie, voorzitter, de heren K. Reinders, vice-voorzitter E Rus- scher le secretaris, G. J. v.d. Peijl 2e secretaris, C. Udo penningmeester G. Goossens technisch adviseur Voor de vergadering waren reeds ruim honderd leden ingeschreven ge- durende de vergadering kwamen er nog een veertigtal bij, zodat .Ter neuzen en omstreken" start mét 150 leden, wat de heer Kurz een prach- tig resultaat vond. Dit zou voor andere gemeenten een aansporing kunnen zijn om hun moei lijkheden alsnog te overwinnen en het voorbetld van Terntuzen na t« vol gen. y.uiddorpe Overgeplaatst Onze dorpsgenoot de heer Johan Cóone van de Konink. Maréchaussee is per 1 juni overge plaatst van Apeldoorn naar Zundert (N.Br.). -ji.-Jansteen Het Nederlandse Roode Kruis, or ganiseert nu ook een boottocht voor invaliden. De afdeling St.-Jansteen, waartoe behoren: St.-Jansteen, Clin- ge, Nieuw-Namen er. Koewacht heb ber. het voorrecht om met deze boot tocht van 24 tot 30 juni a.s. vijf chro- nise invaliden te laten mee varen. De route van deze'boottocht is Terneu zen-Vlake-Zijpe Willemstad Tiel- Doornenbrug - Schoonhoven - Nu- mansdorp Zijpe - Vlake. Deze boottochten koster, de afde lingen veel geld, maar zij willen de invaliden een heerlijke vakantie be zorgen. Zij menen voor dit mooie initiatief een beroep te mogen doen op de in woners eh zuller. dan ook gaarne giften als bijdrage in de kosten van deze boottochten ontvangen. Giften kunnen worden bezorgd bij het be stuur: mr. J. Reuser, burgemeester te St.-Jansteen; C. P. de Maat, Wilhel- minastraat, St.-Jansteen; L. A. M Colsen. Gravenstraat 168. Clinge; mej. Tr. Lockefeer, Hoofds'traat 15, St.-Jansteen; mej. M. Kindt, Hom- baehstraat 18, Nieuw-Namen, dr. H. A. Brabers, Clinge, dr. Th. Melchers. Koewacht; Ch. Burm, Gravenstraat 268 Clinge; C. v. d. Heijden, Hulster- looweg 107, Nieuw-Namen. 'Graauui MARIAKAPELLETJE De Kajotters hebben het Initiatief genomen om aan de zgn. Stenen Beer een Mariakapelletje te bouwen. Het werk is reeds aangepakt. Kloosterzande Geslaagd Onze dorpsgenoten de heren Richard en Lèon Kint slaag den voor het diploma leraar tractoren Vogelivaarde WONINGBOUW In de kom van Stoppeldijk is een aanvang gemaakt met de bouw van twee woningwetwoningen. De nieuwe regeling bij de toewijzing van het woningcontingent maakt het mogelijk dat nog dit jaar in de verschillende kerkdorpen van de gemeente acht woningwetwoningen kunnen gebouwd worden. Stoppeldijk De plaatselijke afdeling van de K. V.P. organiseert morgen in het Ver enigingsgebouw een politiek forum. Het forum bestaat uit de heren: J. van Dongen, burgemeester van Aar denburg en kandidaat voor de Twee de Kamer; mr. dr. A. J. M. Mes, lid van Ged. Staten, voorzitter kring Zeeland van de KVP; A. L. S. Loc kefeer, burgemeester van Hulst, oud lid var. Ged. Staten en Voorzitter Dio cesane Middenstandsbond; E Lansu, Dir. Landbouwschool te Aardenburg. secretaris tevens propagandaleider in de kring Middelburg; P. V. M. Ver- cauteren, burgemeester van Clinge en voorzitter var. de NCB kring Hulst;, J. van de Voorde, districtsbestuurder van de K.A.B. in Zeeuwsch-Vlaan deren; drs. Th. Adriaansens, bankdi recteur te Huist en voorzitter afd. Hulst van de KVP. Gespreksleider is de heer F. C. Mechelinck, secretaris Statenkrir.g Hulst der KVP. Dit Zeeuws forum is vooral in deze verkiezingstijd de belangstelling ten volle waard. DANSAVOND VAN „VOLKS SPELEN" Het comité Volksspelen te Hengst dijk organiseert zondag een dans avond in de bovenzaal van café Com- piet. Aan deze dansavond zijn talrij ke nieuwe verrassingen verbonden welke een r.ieuwe sfeer zullen schep pen, die de reeds bestaande grote be langstelling nog zal vergroten. TELEFOONCENTRALE In verband met het automatiseren van de telefoonaansluitingen is men in de Bossestraat begonnen met de bouw van een telefooncentrale. Een en ander wijst er wel op dat de auto matisering in de nabije toekomst werkelijkheid zal worden. IJzendijke BADINRICHTING IS IN GEBRUIK GENOMEN De uitbreiding van de gemeente lijke badinrichting aan de Koningin nestraat is thans voltooid en in ge bruik genomen. Er zijn nu voor het publiek beschikbaar 10 douchecellen en 1 kuipbad. Om alle inwoners in de gelegenheid te stellen met de gemeentelijke bad inrichting kennis te maken, is het voor iedereen mogelijk om vandaag n zaterdag 2 juni een gratis bad te '«meii Ook aan de kinderen is ge- Jacht. Met medewerking van het on derwijzend personeel zullen de school kinderen in de week van 4 juni tot 9 juni gratis een bad kunnen nemen. KINDERSPEELTUIN De aanleg van de kinderspeeltuin aan de Koninginnestraat zal in de loop van de volgende week voltooid zijn. De rolschaatsenbaan en de zand bak zijn dan voor gebruik gereed. De speelwerktuigen moeten nog wor den aangeschaft. Men zou gaarne ko men tot de oprichting van een comi té, dat zich wil belasten met de lei ding van de kinderspeelplaats. Onge twijfeld ligt hier nog een mooie taak voor de nog zovele vitale bejaarden in onze gemeente. Aardenburg De geslaagden van de veilig verkeerscursus Reeds gisteren hebben we melding gemaakt van het succesvol einde van de cursus Veilig Verkeer te St.-Kruis en de wijk Het Eiland. We vermeld den ook reeds de speciale vermelding voor E. F. Serrarens van het Eiland. Hieronder laten we de overige ge slaagden volgen. Met lof zijn geslaagd'. H. de Muijnk, G. van Hal, mevr. A. v. d. Bunder- Paepe, en J. R, van den Bunder, St.- Kruis en Art. Bonte, E. G. de Smet van Het Eiland en mej. J. Dees, St.- Kruis. De oudste en jongste deelne mers aan de cursus werden speciaal bedacht. De bijna 70-jarige Ch. L. van den Bunder, St.-Kruis en de bijna 60- jarige Jacob Rosseel van Het Eiland, alsmede D. A. Minnaert en mej. E. Maes kregen het diploma ingelijst uitgereikt. De verdere geslaagden waren; van Sint-Kruis: mej. W. Lucieer, E Rijck- borst, A. .Paridaen-Doolaege en echt genote, mej. N. van de Waeter, B. de Valcke, W. Rijnders, mej. M. van Hal, mevr. A. van de Vijver-De Decker, R. Buijck, R. van de Waeter, mej. G. Hermie, mej. S; Duininck, H. Van de Vijver, M. de Vos, mej. M. Claeijs, O. Onghenae, mevr. I. Paridaen-Water- loos, P. C. Dhont, O. Noé, mevr. A. Paridaen.Lohman, A. de Lijzer, mej A. Hoé, mej. J. v. d. Plassche, P. Beun, A. J. Rijckborst, mevr. R. de Valcke-De Paepe. mej. C. Melens, A. R. Melens, A. Ha.k, mej. M. Bonte, mevr. A. Bonte-Goethals, G. M. Pari- daen, mej. M. Marteijn, H. Noé, W. de Vos, A. R. de Vos, R. Paridaen, mevr. G. Paridaen-Vercruijsse, mej. H. van den Bunder, J. Haak, mej. E. de Sutter, mej. A. de Sutter, J. Beun, mevr. E. Beun-de Muijnk, U. de Valcke, G. Galle, A. Talloen, F. van Hal, P. Toussaint, Em. Bonte, mej. S. Beun, J. P. Catseman, A. Dhont, Iz. Duininck, B. Scheppers, Ach. Pari daen, Edm. Bonte en G. Bonte, en van de wijk Het Eiland: Gisl. Ter- mote, A. v. d. Bossche, C. Willems, C. Rombouts, R. van Hee, A. van Hee, E. Mollet, A. Verheije, mevr. M. Ver- heije-v. d. Bossche, mevr. R. Wel- vaert-v. d. Bossche, mevr. M. Rosseel- Cornelis, George Termote, mevr. I. Termote-Wijffels, M. A. Maes, mej. A. van de Velde, mej. M. Wijffels, mej. M. van Hevele, E. M. de Krij ger, mevr. I- Bonte-Coene, F. van Hevele, mej. E. van Hevele, H. Hae- mers, R. Wijffels, Ars. Bonte, W. Willems, L .de Smet, F. A. Bohy, L. Verheije en mej. R. de Pauw. KERMIS OP KOMST De jaarlijkse kermis die dit week einde begint staat weer in het teken der belangstelling. Het Kaaiplein, dat thans weer de enige vaste kermis- plaats is geworden, staat reeds vol van de attracties. Natuurlijk ontbre ken ook de autoscooter, kindermolens luchtschommels en de nodige attrac tietenten niet. Ook zijn er weer eve nementen zoals de wielerkoers a.s. maandag en de kermisschieting op de liggende wip natiij café Belga op de Kaai. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zaterdag 2 juni, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 8.45 en 20.54 uur; te Ter neuzen om 8.11 en 20.32 uur en te Vlissingen om 7.49 en 20.08 uur. GOES Grand: Razzia. MIDDELBURG Electro: Deep in my heart. Schouwburg: Paniek in. Gibral tar. OOSTBURG Ledel 8 uur: Demetrius en de gladiatoren. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: 08 '15 TERNEUZEN Luxor 8 uur: Quo Vadis. VLISSINGEN Alhambra: Benny Good man story. Luxor: Tarantula. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: East of Eden. GOES Grand: Razzia. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Moe der wat een klap. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: O mijn papa. LAMSWAARDE A. v. Driessche 3 uur: Kermisschieting MIDDELBURG Electro: Deep in my heart. Schouwburg: Paniek in Gibral tar. OOSTBURG Ledel 8 uur: Demetrius en de gladiatoren. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: 08/15 'rRNEUZEN Luxor: Quo Vadis. MSSINGEN Alhambra: Benny Good man story. Luxor: Tarantula. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uür: Zwarte viooltjes. INDONl lar not zijn vijf.l L Abdulgai de VereiJ verteld. Amerika! te zou tl Nu Sol kust yail Amerika I gekomenl maar huif open geel Zij wij hoe Soel gedrager kritiek z politiek, np de Dit besc New Yor voor So« Die kr: staan. W den wan lars loon toon te van het Als hij meraad I schouderl schien kt in roebel de voorzi Jonkman Benelux- taalkwesl roerd. De uitv dat Nede| ciele talq zijn, zal de wens menwerk; wezig zijrf Ideaal man zijn.l landers hl ken en bq en de Lux zouden vd beraadslal worden ging er LuxembuJ zouden sp| spreekt intussen v| mingen ni| Opmerk door mr. overeenko Gcrretsonl voorstaat eerder hee Dat dezel Waalse gel| derlander beugend e verdere b schetste

de Stem | 1956 | | pagina 2