BOLS Huishoudschool „Maria Ancilla te Yzendijke geopend Pleidooi tegen verhoging van de melkprijs in Zeeuwsch-Vlaanderen K.A.-dames brachten vloed van cadeaus mee voor Steterburg Welstandstoezicht vraagt een goede voorlichting N] De puntenwaardering van l derde Zeeuwse landjuweel De nieuwe haven van Breskens en haar bezwaren Sint Kruis boekt een record Op de diocesane contactdag Daalhui Na lang behelpen en zwerven in uitzonderlijk fraai gebouw Snelle groei Actie-comité vergaderde met consulent Over de ellendedie de bureaucratie baart Federatie-congres te Middelburg Directeuren zijn geen botersmokkclaars, doch strijders voor de huisvrouwen! Ir, J. Bos verlaat Z.L.M.-dienst Hoogwaterstanden üennwrnst. Honderd inwoners met verkeersdiploma V arkenshandelaren bijeen in Hulst U alcheren MIDDELBURG Zuid-Beveland GOES Z.-Vlaanderen HULST Pater Ivens vertelt Bejaardenbank K VF-forum-avond te Koewacht AGENDA Heden Lei EERSTE K Modem ai Poor elega duim kledii Fa. H. G. DAALHUI DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 31 MEI 1956 Woensdag heeft mej. E. E. M. Bergervoet, inspectrice van het Nijverheids onderwijs, de nieuwe katholieke huishoudschool „Maria Ancilla" te IJzcndjj- ke geopend. Degenen die het gebouw, aan de oostelijke „entree" van de ge meente gelegen, en reeds enige tijd in gebruik, hebben gezien, zullen begrij pen dat die gebeurtenis aanleiding was tot een feest dat na gisteren de leer lingen en hun leraressen zelf nog wel een weekje bezig zal houden. Want nu de huishoudschool in west-Zeeuwsch-Vlaanderen, na jaren van sukkelen in allerlei ontoereikende ge houwtjes en noodbehuizingen, zo riant en modern en bovendien zo doelmatig is gehuisvest, is een grote handicap voor het onderwijs dat er overigens niet onder geleden heeft verdwenen. De openingsplechtigheid werd bijgewoond door een groot aantal ge nodigden, waaronder het hoofdbe stuur van de N.C.B., vertegenwoor digd door zijn voorzitter de heer Jos. Zegeres. de secretaris ir. J. W. Wellen, en mej. A. Dieleman, consulente huis- houdonderwijs de geestelijke advi seur pastoor W. M. Bekkers, verder deken A. Lievegoed van het dekenaat Aardenburg en vele andere geestelij ken, burgemeesters uit vele omlig gende plaatsen, waar fle school haar leerlingen zoekt, leden van de dio cesane onderwijsraad en de plaatse lijke onderwijsraad, hoofden van scholen uit IJzendijke en omgeving, vertegenwoordigers van de kring Oostburg van de N.C.B. en van vele omliggende afdelingen, van andere boeren- en boerinnenorganisaties en tenslotte waren er ook de bouwers van het fraaie gebouw, architect Jos. Bedaux uit Tilburg, met zijr. echtge note, de opzichter de heer Hanff en de aannemer, de heer Verstraeten uit Oostburg. Tijdens de toespraken is herhaalde lijk, en terecht, hulde gebracht aan de schepping van de heer Bedaux, die erin geslaagd is niet alleen een voor een huishoudschool uitermate geschikt gebouw te scheppen, doch dit tevens een vorm te verlenen die iedere voorbijganger onwillekeurig prettig stemt. Alvorens de openingsvergadering werd gehouden, droeg pastoor G. de Grauw van IJzendijke in de parochie kerk een plechtige H. Mis op, waarna pastoor W. M. Bekkers, adviseur van de N.C.B.de school inzegende, daar bij geassisteerd door pastoor de Grauw en pater J. Mak uit Sluis. ONTWIKKELING VAN HOOFD, HART EN HANDEN. Mej. Bergervoet, die namens de Staatssecretaris van O. K. W. de pe ning verrichtte memoreerde hoe het schoolbestuur en de directrice met haar leraressen veel geduld hebben moeten oefenen alvorens de IJzendijk. se huishoudschool gehuisvest was in een waardig en voldoende ruim ge bouw. Zij beklemtoonde de beteke nis van dit onderwijs, dat zich niet beperkt tot louter instructie in de praktische handelingen van huishou delijke aard, doch ook het meisje de nodige steun geeft voor haar toekom stige taak. Het gaat om de ontwikkeling van hoofd, hart en handen, waarbij vooral do godsdienstige ontwikkeling dus van belang is, zich niet uitend in zo veel tijd godsdienstles per week. doch in een geest die het gehele onderwijs moet doordringen. Met nadruk wees zij op de ver volgopleidingen, die onderwijs ge ven zowel voor gezin of voor beroep. Met waardering uit te spreken voor allen die bij het tot stand komen van de nieuwe school werkzaam zijn geweest en vooral voor de directrice, mej. A. M. M. Hiel, verklaarde de in spectrice het gebouw voor geopend. De heer Jos. Zegers voegde er de gelukwensen van de N.C.B. aan toe, de overtuiging uitsprekend dat deze school een van de mooiste is in het N.C.B.-gebied. Hij memoreerde de groei van de school: in. 1948-1949 nog .">6 leerlingen, thans 116, uit alle om liggende plaatsen. Na dank te heb ben gebracht aan gemeentebestuur en pastoor de Grauw wenste hij de school toe dat haar bloei, zich zal voortzetten. Daarna spraken nog deken Lieve goed, die er met nadruk op wees dat ook uit de wat verder gelegen gemeen ten en dorpen in west-Zeeuwsch- Vlaanderen de leerlingen niet mogen achterblijven en verder pastoor de Grauw en de heer J. Cornelis, wet houder C. Doens namens het gemeen tebestuur van IJzendijke (de burge meester was wegens ziekte verhin derd) en de voorzitter van de NCB- kring Oostburg, de heer C. van Bel- legem. DANK AAN N.C.B. Mej. Hiel, de directrice, die zich meermalen lof had horen toezwaaien, besloot het officieel deel van de bij eenkomst met erop te wijzen dat de hier gegrepen en in praktijk gebrach te kans door de N.C.B. was gegeven. Ze dankte verder de pastoor van IJzendijke, mej, Dieleman er. mej. Bergervoet ei< mevrouw Bedaux, die haar temidden van die drukbouwende mannen tot veel steun was geweest! De leerlingen van nu lieten zich ook niet onbetuigd: herhaalde malen voegden ze op hun manier een deel aan het programma toe, zingend of declamerend hun vreugde over de nieuwe school uitend. Het geheel zelf in elkaar gezette programma ge tuigde van originaliteit. Omdat de definitieve samenstelling van het eindrapport over het Zeeuws Landjuweel 1955 - 1956 nog even op zicht laat" wachten, heeft de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cul tureel Werk, om aan de overigens begrijpelijke nieuwsgierigheid zoveel mogelijk tegemoet te komen, aan de amateur-toneelverenigingen, die heb ben deelgenomen aan het derde Zeeuwse Landjuweel, de puntenljjst reeds doen toekomen. Hieronder volgt de waardering die uitgaat van 100 punten maximaal. Ie klasse: 1. R.Z.V.T. Hulst 89. 2. H.M.D.T. Middelburg 87,5; 3, Rederijkers Goes 80.1. In verband met de plannen van het ministerie van Waterstaat om een nieuwe haven buiten het centrum van Breskens aan te leggen, had de rijksmlddenstandsconsulent voor Zeeland, de heer A. Korstanje te Goes, een bespreking met het actie-comité van de middenstand van Breskens, waarbij het volledig college van burgemeester en wethouders aanwezig was. Omstandig zijn de bezwaren en de verkeersstroom met alle gevol- economischc consequenties van het ge van dien niet aan hun verplich- meuwe havenproject door de leden tingen van aflossing enz. kunnen vol- van het actie-comité uiteengezet. doe. Een ieder zal kunnen vaststellen. De consulent nam daarna het dat de plannen van Waterstaat, die woord en heeft in de eerst plaats eind 1957 zullen zijn gerealiseerd, erop gewezen, dat er geen enkel door fnuikend zijn voor zeer veel midden- de wet geschraagd recht bestaat op standsbedrijven. compensatie van de te verwachten schade. Bovendien houdt de nieuwe Men is de ramp van 1944 amper te havenaanleg een grote, noodzakelij- boven of er tekent zich weer een ke, verbetering in van het verkeer nieuwe catastrophe af. Vele zaken- 0ver de Westerschelde. Het algemeen mensen zitten nog op hoge financiële belang dient te prevaleren boven lasten en zullen na aftapping van het plaatselijk belang. Een middenstander is ondernemer cn deze heeft nu eenmaal kwade kan sen te aanvaarden. Daar staat tegenover, dat er in de onderhavige kwestie ook wel morele aspecten aanwezig zijn en om die reden achtte hij het initiatief van de burgemeester deze zaak sa men met de consulent op hoog ni veau in Den Haag te bespreken, zeer belangrijk. Er zal van regeringszijde wel wor den gevraagd, wat gemeente en mid denstand in deze aangelegenheid zich hadden voorgesteld, zodat een plan ter tafel zal moeten komen, waarbij de heer Korstanje wees op de goede diensten, die het E.T. I. hierbij zou kunnen verlenen. Tenslotte bracht de burgemeester en ook de voorzitter van het actie comité de middenstandseonsulent dank voor zijn aanwezigheid. 2e klasse: 4. Sempre Avanti Sluiskil 75, 5. Kort- gene 74.6. 6. Nicoleen. Kamperland 74.5, 7. St. Paulus Middelburg 73, 8. Transfiguratie Hulst 72.1, 9: Crescen do, Terneuzen, 71,6, 10. Excelsior, Sas van Gent 71.5, 11. O.K., Goes 70.5, 12. Oefening - Vermaak. Oost burg 68, 13. R. V. A. Bel., Middel burg 66.5. 3e klasse: 14. De Schelde, Breskens 4-5, 15. De Jonge Spelers. Vlissingen 63, 16. Tot Nut en Genoegen. Kwadendam- me 62.6, 17. St. Jan, St. Jansteen 62. 18. Kunstvrienden, Goes 62, 19. Jongerentoneel 's-Heerenhoek 61. 20. Groede 55, 21. S.T.E.C. Souburg 54. De federatie van Welstandstoezicht combinatie van prov. schoonheids commissies bestaat 35 jaar en haar jubilee-congres hield zij, na een excur sie door Brabant op dinsdag, gisteren in de Zeeuwse hoofdstad. De deelnemers hielden 's morgens hun huishoudelijke vergadering, be keken later de schoonheden van Middelburg en werden om 12 uur ontvangen door het gemeentebestuur in de Burgerzaal. De grote middag-bijeenkomst in de Concertzaal werd geopend door de federatie-voorzitter, jhr. ir. J. de Ranitz, die mr. Mes als waarnemend Commissaris der Koningin, alsmede de vertegenwoordiger van de minis ter van Wederopbouw en andere au toriteiten welkom heette. SCHOONHEIDSCOMMISSIE NOG NIET POPULAIR Mr. Mes namens het prov. bestuur sprekend, zei verheugd te zijn dat de federatie ditmaal Zeeland had uitge kozen voor haar congres, mede om de propagandistische waarde ervan voor het gewest. Het streven der schoonheidscommissie gaat het pro vinciaal bestuur zeer ter harte maar de belangstelling zelf kon groter zijn. Spr. becritiseerde het geestig, hoe men de Schoonheidscommissie wel eens probeert aan te wenden als wa pen tegen de centrale dienst, welke sommige gemeenten liever heden dan morgen zien verdwijnen. Dit is echter kortzichtig want het belang van deskundige adviezen in zake de schoonheid blijkt duidelijk genoeg, wanneer men de soms mon. sterachtige verbouwingen ziet, waar voor geen advies werd gevraagd. Bovendien is toezicht nodig nu ons land steeds dichter bebouwd wordt, wil men het bewoonbaar houden. Spr. voelde er veel voor om t.a.v. de gemeente te komen tot een lid maatschap der commissie en die dan alle projecten voor te leggen. WETTELIJKE GRONDSLAG Na enkele woorden te hebben ge wijd aan Zeeland, waar hij enige jaren werkte, constateerde jhr. de Ranitz in zijn lustrumrede, dat het wel standstoezicht zo langzamerhand bur gerrecht heeft verkregen en hij vond het reëel, dat het nu ook zijn wette lijke grondslag krijgt in het ontwerp van wet, dat minister Witte bij de Staten-generaal aanhangig heeft ge maakt. Over de vorm, die dit welstandstoe zicht moet nemen, laat de wetgever zich maar de mening van jhr. de Ranitz terecht niet uit. De federatie heeft op dit punt geen behoefte aan een volledige unificatie van de vorm van welstandstoezicht, hoewel het be stuur der federatie daarmee niet wil zeggen, dat zij nu de organisaties in ieder gewest even doeltreffend acht. Een zeer belangrijk onderdeel van deze organisatievorm is een goede voorlichting. NIET DUURDER „Nog altijd hoort men dat het wel standstoezicht ln sterke mate kosten- Is. Nog altijd hoort men dat het wel standstoezicht tc zeer beheerst wordt door persoonlijke opvatiingen en toch blijkt met waarnemingen ter plaatse van ingediende en goedgekeurde ont werpen, dat dit zoal niet geheel on juist, dit toch minstens schromelijk overdreven is," aldus jhr. de Ranitz. NIEUWE TENDENZEN Spr. wees voorts op nieuwe tenden- zen, die zich in onze maatschappij aan het ontwikkelen zijn. Het zou in hoge mate onverstandig zijn, indien archi tecten, aannemers en ook hét wel standstoezicht daarvoor de ogen verder sluiten. Voor welstandstoezicht dwingen de nieuwe ontwikkelingsvormen tot een beoordeling, die vaak over de gren. zen van onze provincies heen reiken. Wij ontkomen niet meer aan een zekere standarisatie en wij, aldus spr., ontkomen evenmin aan een in dustrialisatie van ons arbeidsproces. Na de pauze heeft de secretaris, de heer A. Maaskant uit Zwolle, een in teressante voordracht met lichtbeel den gehouden over de praktijk van 't welstandstoezicht. Allereerst moeten wij, wanneer wij gaan verhalen van de vier directeuren van coöperatieve boterfabrieken, die voor een formele overtreding voor de economische politierechter te Middelburg, mr. P. van Empel, stonden, een grof en allerminst prettig misverstand uit de weg ruimen. Enige dagen geleden kondigden wij namelijk aan, dat deze heren zouden terechtstaan in verband met de frauduleuze uitvoer van. boter; niets is echter minder waar. Zij kwamen tesamen met hun ver dediger, mr. G. Tichelman uit Terneuzen, strijden voor de belangen van de west-Zeeuwsch-Vlaamse huisvrouwen, namelijk voor het niet omhoog gaan van de melkprijs! De vergissing kwam tot stand via een misver stand tussen de griffie van de rechtbank en de redacties van alle in Zeeland verschijnende dagbladen, zodat alle kranten en bloc de direc teuren als botersmokkelaars doodverfden. En dat, terwijl zij voor zulk een nobel doel gingen strijden! Laten wij u, alvorens in details te ver vallen, vertellen dat zij alle drie want het waren er drie en geen vier de directeuren van de fabrieken uit IJzendijke, J. P. v. O., Aarden burg, J. v. M. en kloosterzande, A. P. H. O., werden vrijgesproken! Het is nl. in Zeeuw ach-Vlaanderen met een dunne en verspreide veesta pel bezwaarlijk om iedere dag de melk bij de veehouders af te halen. In de statuten van de fabrieken is dan ook vastgesteld, dat dit viermaal per week zal geschieden. Nu werd per 1 maart 1947 een verordening van kracht, waarin werd bepaald, dat de fabrieken verplicht zijn elke werkdag melk van de leveranciers in ontvangst te nemen. De vervoerskosten zouden hierdoor voor de fabrieken echter zo hoog worden, door de slechte wegen en de verspreide veestapel dat de melkprijs, die in Zeeuwsch-Vlaande- ren nu reeds drie cent hoger ligt, op ongeveer 34 cent zou komen, hetgeen vijf cent meer is! Mr. Tichelman uitte zich daarom in zijn pleidooi als volgt tot de con. pol. rechter: „Uw gade betaalt 29 cent mijn gade 32 cent per liter dat zou aan 34 cent worden!" Mr. Tichelman had nog een door slaggevende pijl op zijn boog. In de verordening staat namelijk letterlijk, dat de fabrieken verplicht zijn iedere werkdag melk in ontvangst te nemen - er staat niets over ophalen. De norm is dus gericht tot de veehouders. Over de verplichting tot ophalen staat geen letter in de bepaling. Voorts hebben de fabrieken ge tracht ontheffing te krijgen, los van de juridische aanvechtbaarheid van de bepaling dus. Men wilde echter geen uitzondering maken. Mr. Tichelman ageerde naar aanleiding hiervan nog even tegen de elleiKle, welke de beminde bureaucra tie ons baart, dwars tegen het gevoel, tegen het gezonde verstand in Pleiter constateerde tenslotte, dat de fabrikanten wel degelijk, zoals in de bepaling staat, bereid zijn iedere dag de melk in ontvangst te nemen Hij meende daarom dat vrijspraak zou moeten volgen. Tevoren had de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, tegen ieder een formele boete geëist van f 30 sub. 6 d. Omdat de woorden „in ontvangst nemen" niet implice ren', dat de fabriek de melk bij de damhekken moet afhalen, sprak de econ. pol. rechter hen vrij. Ir J. Bos te Goes, adj-secretaris der Z.L.M. heeft tegen 1 september uit zijn functie ontslag gevraagd. Met ingang van dezelfde datum is hij nl. benoemd bij de afdeling onderzoek van de cultuur-technische dienst te Zwolle. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, vrijdag 1 juni, de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 7.50 en 19.58 uur; te Ter neuzen om 7.18 en 19.35 uur en te Vlissingen om 6.55 en 19.09 uur. (Advertentie) Zwaarmoedige gedachten, tobberij en anqstge-oel verdrijft U door UIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en temmen U weer moedig en rustig. (Advertentie) De afdeling Zeeland van de Neder landse Bond van Varkenshandelaren houdt haar zomervergadering dit jaar in Hulst, in café ,,Het Centrum". Deze vergadering wordt gehouden op vrijdag 15 juni en daarin komen be halve enkele verkiezingen (bestuur en afvaardiging naar de algemene ver gadering) de voorstellen van bestuur en leden voor deze vergadering ter sprake. Bovendien zal men zich beraden of het mogelijk is dat de gehele afde ling, massaal, deelneemt aan het In het Dorpshuis tè Sint Kruis vond de diploma-uitreiking plaats vanwege de commissie voor veilig verkeer te Aardenburg aan de cursisten van Sint Kruis en de wijk Het Eiland, die bij het onlangs gehouden examen waren geslaagd. Op deze bijeenkomst ge waagde de commandant van de rijks politie, district Zeeuwsch-Vlaanderen, Bloemcrs uit Terneuzen, van een re cord dat hier was geboekt, want nog nergens in het gewest' had een ver houdingsgewijs zo groot aantal inwo ners een verkeersdiploma behaald als hier, met name een op de vijf. De verkeersavond die te deze gele genheid was georganiseerd, werd ge opend door de voorzitter van de com missie voor veilig verkeer te Aarden burg. de gemeente-secretaris J. M. Paridaen. Hij bracht dank aan de cur- susgevers adjudant L. Meertens en opperwachtmeester B. Wisse van de groep Aardenburg en prees het werk dat zij in hun vrije tijd in de vorm van verkeerslichten, schctstekeningen en verkeersborden hadden gemaakt en dat op het toneel was uitgestald. Burgemeester J. van Dongen die de diploma's uitreikte vond het een feest avond, omdat de bevolking van Sint Kruis en Het Eiland het. belang van (Advertentie) veilig verkeer inziet, en in zo groten getale de cursus heeft gevolgd. Daarna ging hij tot de uitreiking van de 100 diploma's over. Een spe ciale vermelding kreeg E. F. Serra- rens uit Het Eiland die zonder een enkele fout het examen had afgelegd. GEDICHT VAN EEN METER Een der cursisten, mevr. E. Beun-de Muijnk, had voor een verrassing ge zorgd. Zij had zelf een gedicht van meer dan een meter lengte opgemaakt aangaande het verkeer en de gegeven cursus en droeg dit voor. De voorzit ter van de dorpsgemeenschap G. Bonte bracht dank aan de lesgevers en over handigde namens Sint Kruis aan ad judant L. Meertens en opper B. Wisse een geschenk, evenals aan hun echt genoten. Namens de wijk Het Eiland werd dit gedaan door twee meisjes, mej. M. van Hevele en mej. M. Macs. Aöjudant Meertens gaf daarna een overzicht van de cursus. Na de vertoning van de verkeers- film „Kijk uit" en „Sterrit naar Ud- del" voerde als laatste luitenant Bloe mcrs het woord, die tevreden was over het enthousiasme waarmee de cursus was gevolgd. Met een kort woord van het raadslid A. Paridaen-Doolaege uit St. Kruis werd het officiële gedeelte van de avond besloten. verhogend werkt en nog altijd kun- bondscongres. dat te Hillegom wordt nen wij aantonen, dat het niet waar gehouden op 4 juli. Een vloed van geschenken is gisteren door de dames van de K.A. in het bisdom Breda aan geboden aan de diaspora. Op nieuw bleek, dat de katholieke vrouw uit het Bredase bisdom begaan is met het leed in de diaspora-gebieden en te geven weet. Een indrukwekkende hoeveelheid geschenken ter completering van de kapel in Steterburg waar men vo rig jaar altaar en triptiek voor aan bood was bijeengebracht op het grote Concordia-toneel. De drie Zeeuwsch-Vlaamse distric ten boden twee kelken voor Steter burg aan, Prinsenbeek een albe met amict en altaarrand. Sprundel ver vaardigde een kazuifel met toebeho ren, de afdeling Fijnaart zelfs drie. Oosterhout kwam eveneens met ka zuifels, maar ook met amicten, een velum, kelkdoekjes, stolakraagjes, zie- kenbursa, stola's en een altaarkleed. Baarle-Nassau bood een witte koorkap aan en bracht oud goud en zilver mee. Hoeven maakte een albe, een superpli en superpli's voor misdienaars. Ook Heikant deed dat, evenals Oud-Gastel. St.-Jansteen had twee altaarranden bij zich, Nispen een superpli plus een be drag in geld. Gilze maakte een kazui fel met toebehoren; Axel zorgde voor altaarlinnen. Rucphen, Bergen op Zoom en Wouw boden geld aan en tenslotte was daar Tgteringen, dat twee rode toogjes en twee misdie- naarssuperpli's aanbood. Het was mevrouw N. Mol-Sinnige, die het Brabantse deel van dit ge schenk aanbood, de twee kelken uit Zeeuwsch-Vlaanderen werden aange boden door mevrouw Dikötter te Ter neuzen en het was een enthousiaste pater Terwinkel, overste in Steter burg, die dank bracht voor zoveel goede gaven. 1325 DEELNEEMSTERS De grote contactdag werd bezocht door 725 dames, die van overal uit het bisdom naar Breda gekomen wa ren. Heden vindt eenzelfde dag plaats, an zijn er pim. 600 deelneemsters. De dag was ingezet met een H. Mis uit dankbaarheid, opgedragen door de diocesane directeur, aalmoezenier G. H, de Vet in de dekenale kerk aan de Baronielaan. Hij sprak in de mid dagbijeenkomst over het fundament van onze actie. Hij was de tweede spreker van deze dag, 's morgens na melijk had mr. A. Diepenbroek pr. in een uitstekend betoog verklaard, wat het „werken voor God" inhoudt. De Brabantse koffietafel werd in Concor dia genoten cn zij liep vlot van sta pel, evenals het, gehele verloop van deze dag, die keurig was georgani seerd. Zelfs het presenteren van de thee aan ai deze honderden dames liep vlot van stapel. JUDITH Het was ongeveer half vier, toen de aanwezigen gingen genieten van de opvoering van een bijbels spel, dat geschreven is door Henri Ghéon. Ju dith was de titel van dit stuk toneel, dat door leerlingen van lyceum en kweekschool gestalte werd gegeven on der regie van mevrouw M. Brouwers- Claus. Zij kan over haar opvoering tevreden zijn. Het geheel was keurig tot in onderdelen verzorgd en de to nelisten gaven over het algemeen bui tengewoon goed spel te zien. Aan de décors was grote aandacht besteed, zodat een gaaf werk ontstond, dat niet naliet grote indruk te maken op de aanwezigen. De dag stond onder leiding van mevrouw N. Mol-Sinnige. de diocesane voorzitster. Zij wierp een terugblik op het afgelopen jaar en besteedde voor al veel aandacht aan de actie voor Steterburg. Met enkele niïöeivolle woorden '■'-u-dacht zij tevens mevrouw Knibbeicr. Bouw Langeviele binnenbrug De bouw van de nieuwe Lange- viele-binnenbrug is thans zover ge vorderd, dat men zich een duidelijk beeld kan vormen van het geheel. Het blijkt een zeer fraaie brug te worden, welke niet alleen een be langrijke verbetering zal blijken te zijn voor het verkeer, doch ook het estetisch aanzien ter plaatse belang rijk zal verbeteren Men is thans aan het wegdek bezig, terwijl ook het heVherk wordt geplaatst en de on derbouw van de oude brug wordt ge sloopt. Binnen afzienbare tijd zal de brug voor het verkeer kunnen weiden vrijgegeven. BAZALTBLOK OP VOET. Bij het lossen van een schip met basaltblokken dat ter hoogte van het peulvruchtencentrum bij het jaagpad naar Veere in het Kanaal door Wal cheren lag. heeft de heer W.R., die hieraan arbeidde, een blok van 60 kg. op de voet gekregen. Het blok viel in het ruim van het schip, waar R. stond. De blokken werden gelost met behulp van een lier en een stalen net. Dokter Pel constateerde, dat de voet was gekneusd. R is per politiemo tor naar zijn huis vervoerd. GEMEENTE MIDDELBURG. ONTTREKKING GEDEELTE PARKEERTERREIN AAN DE OPENBARE DIENST. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat het voornemen bestaat een gedeelte van het parkeerterrein bij de Markt, ter oppervlakte van 3 m2, te onttrekken aan de openbare dienst. Een situatietekening, waarop .dit gedeelte is aangegeven, ligt vanaf heden tot en met 12 juni 1956 ter gemeentesecretarie (kamer 14) ter inzage. Gedurende dit tijdvak kunnen schriftelijke bezwaren bij de gemeen teraad worden ingediend. Middelburg, 28 mei 1956. Burgemeester en Wethouders 776-0 voornoemd, N. BOLKESTEIN. Burgemeester. W. F. VAN RIET. Secretaris wnd GEMEENTE MIDDELBURG Onttrekking gedeelte Veerse Pad aan de openbare dienst. Burgemeester en Wethouders van Midden urg brengen ter openbare kennis, dat het voo-nemen bestaat e-*ri gedtelte van het Veerse pad, ter oppeivitftte van ongeveer 12 m2 te onttrekken aan de openbare dienst. Een situatietekening, waarop be deeld perceel in rode kleur is aange geven. 1 gt van 1 t.m. 14 juni 1956 ter inzage ter gemeente-secretarie 'kamer 14). Gedurende dit tijdvak kunnen schriftelijke bezwaren bij de Gemeenteraad worden ingediend. Middelburg, 29 mei 1956 Burgemeester en Wethouders voor noemd, N. BOLKESTEIN, Burgemeester. V,F. VAN RIET, Secretarl, wnd. Nieuwe secretaris in de raad beëdigd In de gisteravond gehouden verga dering van de Goese raad heeft de beëdiging plaats gehad van de nieuwe gemeentesecretaris de heer M. Taillie. De voorzitter sprak hem een wel komstwoord toe, evenals het oudste raadslid, de heer Zuidema. De heer Taillie dankte voor het in hem ge stelde vertrouwen. Erkentelijkheid betuigde men aan de heer Huissoon, die het ambt de laatste maanden heeft waargenomen. Alle voorstellen van de kleine agenda werden zonder discussie aanvaard. Bij de rondvraag deelde de voor zitter nog mede, dat de speeltuinver eniging „Oost" is opgeheven. AQUARIUMVERENIGING. De Goese aquariumvereniging Trichogasten heeft haar jaarvergade ring gehouden onder leiding van de heer P. van Driel. De secretaris, de heer A. Geene, memoreerde in zijn jaarverslag de in het afgelopen seizoen gehouden bij eenkomsten en deelde mee, dat de vereniging thans 61 leden en 13 jeugd leden telt. De heer H. Weertman, penning meester, maakte melding van een batig saldo van f 98. De heer A. Oostdijk werd herkozen als bestuurslid, terwijl in de vacatu res van de heren de Witte. Mennen en Wolff werden benoemd tot be stuurslid de heren A. Snaterse, A. Tellier en J. Jobse. Na de pauze werden kleurendia's en de film „diepzee-avonturen" ver toond. Heinkenszand JAARVERGADERING ATLAS. Tijdens de door de sportver. Atlas gehouden jaarvergadering werd in de voorzittersvacature voorzien door dr. H.P. van Manen, die met algemene stemmen werd gekozen. In het bestuur is voorts de heer Iz. Kappon vervangen door de heer R. Zuidweg. Mej. Almekinders werd herkozen. Bi) de vaststelling van het a.s. zomerprogramma werd besloten een openlucht uitvoering te geven op het Kerkplein en deel te nemen aan de vaardigheidswedstrijden. Voorts zullen jeugdvaardigheidsproeven wor den afgenomen. Ovesande VEERTIG JAAR BIJ DE POST. Morgen 1 juni is het 40 jaar ge leden dat de stationshoudster der P.T.T. mevr. J. Schuerman-Schrieks in dienst trad bij de P.T.T. Haar vertrouwenspositie heeft zij zo waar genomen dat de algemene sympathie haar deel werd. Heel het dorp vierde onltngs het 40-jarig huwelijksfeest van het echtpaar Schuerman-Schrieks en morgen zal er niet minder mee leven in het dorp zijn. Rilland VERGADERING VAN DE COOP. KOLENVERENIG1NG. De leden der Coop Kolenver. „De Vrijheid" u.a. vergaderden in de zaal Colpaart onder leiding van haar voorzitter de heer J.A. Boot. Uit het verslag van de administrateur bleek dat het ledental het afgelopen jaar is toegenomen met 18, en bedraagt thans 320. Afgeleverd werden 500 ton brandstoffen. De inkomst:n bedroe gen 50431.39, de uitgaven 51016,18, Oo het eind van het boekjaar was er 3803,95 aan waarde brandstoffen. Het aftredend bestuurslid de heer J. A v.d. Griek werd herkozen. In de twee overige vacatures werden geko zen de heer D. Vonder en D. Th. Wieten. Als lid van de commissie van toezicht werd herkozen de heer M. Bolier en gekozen de heer C M. v.d. Griek. Er werd nog opge merkt dat de heer A. Goeree, thans 25 jaar als administrateur werk zaam is. Met algemene stemmen werd besloten hem een blijvend aan denken te schenken, voor de trouws plichtsbetrachting. GESLAAGD. De heer F M. Meulenberg slaagde voor het diploma Fruitteelt vak school. Philippine PLOTSELING OVERLEDEN Toen de bijna 69-jarige heer N. in zijn tuin aan het werk was werd hij opwel en zakte in elkaar. Een dokter die toevallig in de gemeente was bon geen hulp meer bieden. De pastoor diende de man het H. Olie- se; toe Enige minuten later overleed N. Vanavond wordt in het St.-Joseph patronaat een bijeenkomst gehouden waar de Hulster pater A. Ivens, die pastoor te Hunneiors in Noorwegen is, aan de hand van lichtbeelden over zijn plaats en parochie zal vertellen en waar na de pauze een fraaie film over Noorwegen, een documentaire, zal worden gedraaid. Ongetwijfeld zul len velen iets willen horen over deze niet zo bekende „missie" in het noor den waarbij men bovendien de gele genheid heeft pater Ivens' werk te steunen. Op de hoek van de Markt en de Steenstraat, tegen de tuinmuur van de Basiliek, staat nu de bejaarden- bank, die het gemeentebestuur daar heeft laten zetten ten behoeve van degenen die daar enkele uren daagi plegen door te brengen met het filo sofisch bekijken van de drukte in de stad en het beschouwen der heden daagse toestanden. In plaats van te moeten staan, kunnen ze daar nu bij gaan zitten, hetgeen uiteraard de waardering van oud Hulst heeft. Het zal, bij mooi weer, wel op je beurt wachten worden. DODE VIS GERUIMD In ons blad van gisteren maakten wij melding van de dode vis in de Buitenvest en wie deze op zou rui men. Hiervoor werd echter woens dagnamiddag door de gemeente ge zorgd en met een roeiboot werd het laatste „cadaver" opgeruimd. Onsenitse KERMIS VOORBIJ De kermisdagen in ons dorp beho ren weer tot het verleden. Dit jaar lijks terugkerend dorpsfeest werd door fraai weer begunstigd. Op ker- mismaandag werd een H.Mis opge dragen voor de overleden parochia nen. Na de middag werden volksspe len voor de kinderen gehouden. Voor jong en oud waren het weer gezellige dagen, die in de beste orde verliepen, WESTSTRAAT GEASFALTEERD De Weststraat heeft een flinke opknapbeurt gekregen. In de plaats van de oude keiweg, die er vooral gedurende de wiatec zeer slecht bij lag, is thans een asfaltweg gekomen. Het werk werd uitgevoerd door de firma Bol. Kapellebrug BEDEVAART NAAR O.L.VR. TER EECKEN De laatste zondag van de mei maand werd het Ter Eecken heilig dom door enorm veel pelgrims be zocht. De gehele dag door kwamen de bedevaartgangers alleen of in groepsverband een bezoek brengen aan dit genadeoord. In de namiddag kwamen de parochianen van Nieuw- Namen en Terhole onder leiding van de Pastoors dier parochie om hun jaarlijkse bedevaart te houden, waar bij een Openlucht Lof werd gecele breerd en gezamenlijk de verdere bedevaartsoefeningen werden gehou den. In Don Bosco te Koewacht werd een forumavond gehouden door de K.V.P. In d't forum hadden zitting de heren Ed. Lansu voorzitter, Mr. Mes, lid van G.S. de heer J. van Dongen, kandidaat voor de Tweede Kamer, de heren Dikötter en van Bellegem, leden van de provinciale staten in Zeeland, de heer Wetering van het algemeen ziekenfonds O.Z. en de heer Bukkens van de kring Sluis van de K.V.P. De opkomst was niet erg bevredigend. De heer Lansu gaf in zijn openings woord een korte uiteenzetting over het doel van de K.V.P. Hierna werden verschillende problemen be sproken, zoals huizenbouw, woning nood en het uitbreidingsplan. Een vragensteller bracht aangaande het uitbreidingsplan naar voren, dat het bouwen van huizen door vlas- serszoons op het bedrijf van hun va der traditie is. Ook over de naturali satie werd een hartig woordje ge sproken. De kwestie van de veerponten op de Schelde werd ook behandeld, aan gezien dit een groot probleem be tekend voor de vlasindustrie. Ook verschillende andere vlassersproble men werden naar voren gebracht. Verder werden er diverse vragen ge steld over landbouw- en belasting politiek, sociale voorzieningen voor de ongehuwde vrouw e.d. Aan het eind van het forum werd een afd. van de K.V.P. opgericht, welke zal starten met een 25-tal leden. In het voorlopig bestuur werden opgenomen Jos Geerards, voorzitter, Mej. A.Die- rick secretaresse en M. van Pottel- berghe, penningmeester. Besloten werd om in de toekomst nogmaals een forumavond te houden. Dan zal er meer reclame voor gemaakt wor den. In een punr ploegen in Den nog dubl Het N| maart in te hebbel I gedicteerd techniek (I en geestdil| Luytei Zij hadcl een uitstJ lat te hl keeperswei heeft kortl feld een f zwartgehea Alles bijee'; toeschouw; gekomen, goede air en de hoe een wat l-; werking 1 taten op h amateursea dan tot dl Behalve doelman teur-KC zeer behocL voerder v| Helmondi; tal, zullen en rechtst et Velocitl de kern bi; waarin vd van Neptu, worden g( In de m Blom nogf middenvoq in deze Grot De uitslip Sebastiaan' het gaaihol den, nameil onder vele De hoog door R. del lste zijvogJ Koewacht, L. Wil laars J door O. v. tweede kal I eens Zuiddil Op de waaraan ail den mogen I den presentf Koning sl een der joil tweede schf lste zijvoge. de. De lste j' de tweede De nieuv loop met zij leden de gel het dorp, vi( met trom. Daarbij w| van de gild het gilde in A. Jonckhei Pech i| Tijdens wedstrijd e| bezeerde van Lewed nesse voor zijn rechtej vankelijk doelverdedl op uitstekel derhand gel onfortuinlijl har.dsbeentj maanden voor zijn c| is vooral i.f licht beslisl dag uit teJ Boys een zl uit Z.O. de een haar t trekking naaste omg Brieven onder bureau van dit Het ideaal v vrouw is, om bleed te gaan Sierlijk, gracii clusieve dessii kenmerken va leetie Zomer jaj ook in de gr NIEUWENI VLISSINGEN, \NTWERPEN Kon. Vlaamse opera 8 uur: Don Carlos.

de Stem | 1956 | | pagina 2