A Mail ALWEER BLOEDIGE DAG OP CYPRUS Vele gewonden en drie doden ALGERIJNSE TERREUR IN FRANKRIJK West-Duitsland wil geen contact met politiestaat Bankbediende liet zich f 18000,- uitbetalen Protest tegen huurbeleid Bom op Britse vrachtauto Door noodweer vier doden in Ver vier s SPRONG VAN 11.000 METER VISITE BIJ ABDEL KRIM Paus licht ongesteld Eindafspraken op 26 juni De Italiaanse verkiezingen Eerste Kamer akkoord met wet ouderdomsvoorziening Grote wapensmokkel aan de grenzen ontdekt MET CHARME EN TACT DAGBLAD VOOR Congres huiseigenaren AMBTELIJKE PENSIOENEN Minister Kaiser in Bondsdag: Conferentie Euratom Iets warmer Mgr. Jansen uit ziekenhuis Overgang van T.H. Eindhoven - Delft ..Romme-sigaren j niet gewenst Schrijf even een kwitantie uit Journalisten op te enge plaatsen Desperado's slaan hun slag Maatschappelijk werE Urgentie-opleiding uitgeKreid Kard. Mindszenty weer in gevang 96e JAARGANG No. 22162 (Jilgave IN V Uilgeveit .VI[j Neei landia Verschijnt elKe wei kaag Bureaus: Breaa, Reigerslraat 16 lel.: Uuectie, Redactie en Administratie 3661 Verantwoordelijk Hoola- redacteur: J J tl A Bruna Redactieraad J M A C v. Dongen C J v. Hootegem Mi Ui A J J M Mes, Mr tt M L» de Rechter, L. J v t Westende, f V M Ver- cauteien Abunn.prus dij vooruitbel 1 a.86 p. kwartaal, p post 1 6.0b, p. week tuitsl bu niet postbesteii.) t u.45 incasso wordt berekend Losse oumm 13 et Postrek 378841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 31 MEI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 1 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijks aard uit Zeeland uitsluitend ln de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f U 35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit- gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41. Tel. no. 35) In een congresvergadering te Den Haag van de Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren heeft de voorzitter van deze bond, de heer S. Mook, gisteren zijn verontrusting la ten blijken over het kunstmatig laag houden van de huren en over het S.E.R. -advies om de voorgenomen huurverhoging een half jaar uit te stellen. De heer van Mook zei ervan over tuigd te zijn, dat de spanning tussen de kostprijs van de huizen en het algemene welvaartspeil en de maat regelen die daar een gevolg van zijn verantwoordelijk moeten worden ge steld voor de ongezonde situatie in de woningbouw. Als de mensen bereid zijn een re delijke huurprijs te betalen, zei hij, moeten ze daartoe ook in staat wor den gesteld. De bondsvoorzitter sprak zich uit tegen een huurbelasting, die hij „de Nederlandse rechtsstaat on waardig" noemde. Drs. A. W. Hermse zei in een over zicht van het huurvraagstuk, dat de regering de huren niet langer als het sluitstuk van haar loon- en prijspoli tiek mag zien en dat huren en lonen „gesynchroniseerd" zullen moeten worden. In een resolutie zegt de bond, dat hij van oordeel is, dat verdere huur- aanpassingen. mede in primair be lang van de volkshuisvesting, op zo kort mogelijke termijn dienen te wor den bewerkstelligd. De bond dringt voorts met de grootst mogelijke klem aan op een eerstvolgende huurverho ging op 1 januari 1957 van tenminste 25 pet. onder onvoorwaardelijke af wijzing van elke vorm van huurbe lasting. De rust was daarmee echter geenszins hersteld. Want de Eoka, de Cyprische onafhankelijkheidsbeweging, zette haar strijd tegen de Britten on verminderd voort. Ook woensdag.... ta is onmiddellijk een uitgaansverbod afgekondigd. De aanslag werd gepleegd nabij het kamp in de omgeving van Famagusta, waar de betrokken Britse militairen waren gelegerd. Het aanslaggebied werd afgezet en met man en macht is men bezig naar de werper van de bom te zoeken. 43 BOMAANSLAGEN Nabij Famagusta hebben Eoka- leden een bom geworpen naar een vrachtauto met Britse militairen. De bom ontplofte, waardoor te vens de benzinetank in brand vloog. Twee Britse soldaten wer den op slag gedood en zestien wer den er gewond. Zij, die het ernstigst gewond wa ren, werden met hefschroefvliegtui- gen overgebracht naar het militaire ziekenhuis te Nicosia. Voor Famagus- Minister Suurhof heeft in de Eer ste Kamer medegedeeld, dat een voorstel van optrekking van de oude ambtelijke pensioenen en de nieuwe regeling van de denivellering reeds de ministerraad is gepasseerd en aan het georganiseerd overleg is toege zonden. VOLGENS het Amerikaanse tijd schrift Aero Digest Magazine heeft een Duitse geleerde een overeenkomst gesloten met een Amerikaanse firma voor de vervaardiging van een raket met een snelheid, die bijna gelijk is aan die van het licht. OP EEN in Engeland gehouden bij eenkomst van bewakers van Britse gevangenissen, is door een inleider verklaard, dat de overvolle Britse gevangenissen, met hun te zwak be mande bewakersstaf, ,,ware hoge scholen der misdaad" zijn. DE Zuidvietnamese regering is een campagne begonnen tegen het schui ven van opium. In de eerste drie da gen zijn alleen in Saigon 2.121 perso nen die hetzij opium schoven, hetzij dit verdovende middel neimelijk ver handelden, gearresteerd. IN GROTON in de Amerikaanse staat Connecticut is de kiel gelegd voor twee atoomduikboten. Een daarvan zal de grootste duikboot ter wereld worden. EEN Nederlandse trailer heeft 13 op varenden van het Panamese schip Panaos. waar zich een ontploffing in de machinekamer had voorgedaan, waarna dit schip zonk, aan boord ge nomen. ONGEVEER duizend bouwvakarbei ders te Rotterdam zijn in staking ge gaan. Zij willen zes procent loonsver hoging in plaats van de toegezegde drie procent. TIEN FRANSE omroepers bij het staatsradiobedrijf in Marokko hebben ontslag gevraagd nadat door de Ma rokkaanse minister van voorlichting opdracht was gegeven een communi qué van het anti-Franse „bevrijdings leger" voor te lezen. HONGARIJE heeft de berichten te gengesproken als zou dit land de versperringen aan de Oostenrijkse grens, die eerst waren afgebroken, enkele honderden meters verder weer opbouwen. HET BRITSE leger in Duitsland is gereorganiseerd en aangepast aan de eisen van een atoomoorlog, zo luoft Sir Richard Gale, de bevelhebber van het Britse leger, verklaard. DE STAFCHEF van de Amerikaanse luchtmacht heeft, met Eisenhowers goedkeuring, een uitnodiging aan vaard tot bijwoning van de Russische luchtmachtshow op 24 juni. SOEKARNO zal later in dit jaar een staatsbezoek aan Tsjecho-Slowakij brengen, aldus is in Djakarta mede gedeeld. DE DEENSE schrijver Johannes Jor- gensen is te Kopenhagen overleden. De Belgische stad Verviers is dins dagavond getroffen door een zwaar onweer, waardoor laaggelegen delen van de stad onder water kwamen te -taan. De mensen moesten naar de bovenste verdiepingen van de huizen vluchten. In een kelder zijn vier per sonen, twee moeders met hun kinde- Tot woensdagmorgen hebben de Grieks-Turkse onlusten, die ren' verdronken, dinsdag Cyprus in vuur en vlam hadden gezet, voortgeduurd. Dit twaaWa?i*mH^ werd doofhët w™ maakt, dat deze dagen geworden zijn tot een der bloedigste epi- ter uit de kelder meegesleurd. Het soden van het roerige eiland gedurende de laatste tijd. De ge- „n^eenauto0te™Mewidrai.Verder vechten hielden pas op, nadat Britse troepen traangas hadden Dc overstroming ontstond, doordat gebruikt om een menigte Turken, die de Griekse bewoners j de kademuren van de beek de Dison van Trakhona, een voorstad van de hoofdstad Nicosia, be- 1 doorbraken, dreigden, te verspreiden. In Paphos is een Griek doodge schoten, toen hij trachtte door een politiecordon te breken. Door dit alles is de trieste balans der laatste dagen komen te staan op zestien doden en 107 gewonden. Niet minder dan 43 bomaanslagen werden er gepleegd, terwijl zes overvallen en 21 brandstichtingen werden gemeld. m Het noodweer heeft ook verschei dene gewonden geëist. De schade wordt op tientallen miljoenen Belgi sche francs geschat. De audiënties van Paus Pius XII zijn tot nader order opgeschort. In de komende dagen zal de Paus al leen zijn naaste medewerkers ont vangen. Aan de menigte die woensdagmor gen in het Va tic a an verzameld was, voor de wekelijkse audiëntie, werd medegedeeld, dat de Paus was aan geraden geen toespraak te houden, vanwege een lichte aandoening van zijn stembanden. De H. Vader ver scheen wel, maar gaf alleen de ze gen. Er bestaat volgens de behande lende geneesheren geen reden tot on gerustheid. Jacob Kaiser, de Weslduitse minister voor zaken die geheel Duitsland be treffen, heeft gisteren, tijdens een debat in de Bondsdag, te kennen fee- gevcn dat er nog geen enkel teken van verandering in het Oostduitse re giem is, dat de hoop op betere betrek kingen met Bonn rechtvaardigt. Zolang er geen wettelijke volksver tegenwoordigers in de Oostduitse re gering zitten, aldus minister Kaiser, zullen wij niet naar regeringscontac ten met Oostduitsland streven. Over de politieke gevangenen in De zes minister* die in Venetië vergaderd hebben over Euratom en gemeenschappelijk Europese markt, hebben in een slotcommuniqué mee gedeeld dat de definitieve conferen tie op 26 juni a.s. in Brussel gehouden zal worden. Wat de Euratom betreft: de mini sters zullen zich nog moeten uitspre ken over eventuele gebruikmaking van kernenergie voor militaire doel einden. De verdragen zullen de mogelijk heid beogen voor derde landen om zich bij die verdragen aan te sluiten. Binnen twee of drie maanden ko men de ministers bijeen voor het on derzoek van een Frans voorstel tot het doen opnemen van de Franse overzeese gebiedsdelen in de voorge stelde gemeenschappelijke markt. De Parijse mannequin Colette Duval heeft te Brazilië onlangs een vrije val van 11.000 meter gemaakt en daarmee een record gevestigd. Zij sprong uit het vliegtuig en pas 250 meter boven het water van het strand van Copwcabana opende zij haar parachute. De foto toont mademoiselle Duval tijdens een oor- onderzoek na de sprong. Weersverwachting van het K.N. J M.I. tot vanavond: Vrjj veel be- wolking met plaatselijk regen- t t en onweersbuien, maar ook opkla- ringen. Zwakke tot matige noor- t deiyke wind. Iets warmer gisteren. i andaag: zon onder 20.52 uur. J Morgen: zon op 4.24 uur. dan J De bisschop van Rotterdam, mgr Jansen, zal zaterdag net ziekenhuis mogen verlaten. Hij moet dan echter nog enige tijd rust houden. Wanneer wordt gezegd, dat de re gering zal streven naar een gelijk waardigheid van de opleiding van de Technische Hogeschool te Delft en te Eindhoven, dan houdt dit niet in. dat deze opleidingen ook gelijk zouden moeten zijn. Een van de voordelen van de voor genomen decentralisatie is juist, dat de mogelijkheid wordt geschapen om de opleidingen meer te nuanceren. Wanneer daarbij de hand wordt ge houden aan de brede en wetenschap pelijke fundering die ook de in Eind hoven afgestudeerde ingenieur niet mag missen, dan kan deze zich ge lijkwaardig achten aan een afgestu deerde uit Delft. Aldus minister Cals in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, naar aanleiding van de bedenkingen, die tegen een afwij kend studieprogramma voor Eindho ven waren aangevoerd. De bewinds- .man merkt daarbij op, dat eerst wan neer dit studieprogram zijn definitie ve vorm heeft verkregen, het moge lijk zal zijn te bepalen op welke voor waarden de overgang van de ene TH naar de andere kan plaats vinden. Het Italiaanse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft woensdagavond de volgende uitslagen der verkiezin gen medegedeeld: Centrum totaal: Linksen totaal: Rechtsen totaal Onafhankelijken De uitslagen in Totaal centrum: Linksen totaal: Rechtsen totaal: oost-Duitsland zei de minister dat een „ontstellend aantal" mensen 18.900 zich nog in de gevangenis sen bevindt. Sedert januari '54 waren in totaal 13.428 personen vrijgelaten onder wie velen, die door de Russen waren veroordeeld. Politieke gevangenen krijgen slechter eten dan gewone misdadigers, aldus Kaiser, en ongeveer veertig procent der gevangenen lijdt aan acute tu berculose. De sociaal-democratische partij diende een resolutie in, waarin de regering wordt verzocht met de Oost duitse autoriteiten besprekingen te be ginnen welke kunnen leiden tot ver betering van de betrekkingen tussen oost- en west-Duitsland. Emir Abdel Krim, leider van de Riffs, heeft op zijn residentie te Cairo een Noord-Afrikaanse dele gatie ontvangen. De foto toont de emir (tweede van rechts met tul band) temidden van de delegatie. 5 Een drukker in Eindhoven, die 'n hoeveelheid papieren sigaren drukte, welke klaarblijkelijk be- stemd waren om op de verkie- zingsbiljetten van de WD (met het portret van mr. Oud) en van J i de P. v.d. A. (met portret van J dr. Drees) te worden geplakt, is van dat plan teruggekomen. Hij heeft dit gedaan op verzoek van het landelijk KVP-bestuur, dat op zijn beurt van deze actie J op de hoogte was gebracht door de secretaris van de P.v.d.A. J De bewuste sigaren waren voor- zien van een bandje met op- schrift: ,,KVP, lijst 1, Romme". De Amsterdamse recherche heeft 'n veertigjarige bankemployé gear resteerd die bekend heeft de bank waar hij werkzaam was, voor 18.000 gulden te hebben opgelicht. Van het geld is nog maar 1000 gulden over, de 17.000 gulden heeft de man aan gewend om oude schulden af te los sen. Een firma in Engeland, had via 12.574.639; 52.6% 8.396.341; 35.1% 2.676.309; 11.2% 268.376; 1.1% 1953 waren: 12.899.105; 49.9% 9.562.860; 37.2% 3.437.056; 12.9% Zonder tegenstand en zonder hoof delijke stemming heeft minister Suurhoff ook de Eerste Kamer meegekregen voor zijn wetsontwerp definitieve ouderdomsverzekering. De minister is nog anderhalf uur aan het woord geweest, om te beto gen: 1. Dat deze urgente sociale wet natuurlijk offers zal kosten. Men zal de risico's en de minder prettige consequenties moeten dragen. Dit aan het adres van de kamerleden die al leen maar inflatiespoken achter deze sociale wet hadden zien opduiken. De minister vond dat daarbij teveel wordt vergeten, dat de premies die voor de ouderdomsvoorziening be taald worden een vorm van sparen betekenen. Dat geld gaat in ieder ge val niet in de consumptie. Het wordt besteed voor een voortreffelijk sociaal doel. 2. Dat de uitkeringen die zo enigs zins mogelijk op 1 januari zullen ge schieden, niet hoger zullen zijn dan de aangegeven 1338 voor gehuwden en 804 voor ongehuwden. Op de duur zal er zeker wel een verhoging komen maar de loonindex moet eerst eens rustig bekeken worden. Wij weten nog helemaal niet waar dit t>p uit draait. Ook voor de andere sociale wetten kan thans nog geen verhoging van uitkeringen in het vooruitzicht worden gesteld. 3. Dat het met de aanpassingsmoei- „Wii eisen een bijdrage van 250.000 franken voor de strjjd ln Algerie, waar onze broeders vechten tegen de Franse onderdrukkers." Maar de Algerijnse hotelhouder te Lille. Frans gezind, lachte de vier Algerijnse indringers, die met pistolen waren gewapend uit. Drie sehoten be- roofden hem van het leven... Dit is slechts één van de vele gevallen, die de laatste tijd de aandacht vragen voor de terreur van de Algerijnen in Frankrijk. Duizenden vroegere bewoners van Algerie hebben zich in Frankrijk een uitstekend bestaan kun nen verschaffen. Velen bedrijven restaurants en hotels; anderen zitten in middenstandsbedrijven of in vrtfe beroepen. In het algemeen zijn deze gesettel. de lieden Frans gezind en veroorde len zij het gruwelijke optreden van de Fellagahs in Noord-Afrika. Maar niettemin moeten ze betalen. Ze staan onder zware druk van Algerijnse desperado's, die in naam van de rebellenleiders chantage ko men plegen. In vele gevallen gaan de aldus gewonnen geldsommen hele maal niet naar Algerie maar komen ze direct de overvallers ten goede. Zij hebben namelijk dit middel ont dekt om onder het voorwendsel van „vaderlandsliefde" te kunnen roven. In andere gevallen vloeit de ver worven buiten in de kas der opstan delingen. Naar thans evenwel is gebleken, worden vele op deze wijze buitge maakte bedragen besteed aan de inkoop van gesmokkelde wapenen. De Algerijnse wapenkopers, die momenteel in diverse landen ope reren zitten goed bij kas en betalen meer dan duizend gulden voor een jachtgeweer en zes honderd gulden voor een redelijke revolver. In samenwerking met de Franse politie heeft de Belgische gendarme rie op Belgisch grondgebied 'n nieuw complot wapensmokkelaars opge rold, dat al een jaar fungeerde. De hoofdman was een Waalse commu nist te Kortrijk, een 63-jarige kleer maker. die met twee zijner handlan gers op heterdaad in de Frans-Bel. gische grensstreek werd verrast toen hij wapens aan Algerijnse opkopers overhandigde. Hij heeft, onmiddellijk bekend doch blijft halsstarrig zwij gen wat betreft zijn handlangers, het geen te erger is daar één der Alge rijnen kon ontsnappen. VERZOEKEN OM BESCHERMING Duizenden Frans gezinde en in Frankrijk wonende Algerijnen hebben de laatste weken de politie-autoritei- ten om extra bescherming gevraagd aangezien ze terreur en chantage vre zen. De meeste andere durven niet om bescherming te verzoeken uit vrees voor repressailles van de land genoten. In Lyon meldde zich een geheel Algerijns gezin bij de politie met ver zoek te mogen worden opgesloten in een politiecel. De vader had een eis van de handlangers der rebellen af gewezen en men vreesde nu een aan slag. RAADSELACHTIGE VERDWIJNINGEN De vrees bestaat, dat vele raadsel achtige verdwijningen van Algerij nen niet in verband staan met hun vertrek naar het bevrijdingsleger. Het begint normaal te worden, dat een Algerijn plotseling met de noor derzon is verdwenen en algemeen neemt men dan aan, dat hij via de Belgische grens op weg is naar Algerie om er de verzetstroepen te verster ken. Thans heeft men echter aanwij zingen die de waarheid anders be lichten: in sommige gevallen zou den de Algerijnen door hun „broe ders" zijn vermoord omdat ze stand hielden tegen de dreigementen en zie.» niet lieten afpersen. De autoriteiten achten het waar schijnlijk, dat vele Algerijnse misda digers thans opereren met een visite kaartje van het bevrijdingsleger. De politie heeft echter in alle stilte een reeks maatregelen genomen om deze terreur het hoofd te kunnen bieden. lijkheden best zal meevallen. In ieder geval zal geen enkele gepensioneerde er slechter op worden. De minister voorspelde, dat men na 1 januari algemeen tot het inzicht zal komen, dat hierover veel te veel lawaai ge maakt is. Er zijn heel wat kleine luiden, die angst hebben voor hun pensioentjes en de minister stromen brieven schrijven. Die kleine rente trekkers beseffen niet, dat hun pen sioen bijna altijd volkomen buiten schot blijft. De minister zal de definitieve re geling van de kinderbijslagverzeke- ring niet meer voor de verkiezingen bij de Staten - Generaal kunnen in dienen. Wel is op korte termijn een wetsontwerp te wachten, waarin een oplossing wordt geboden van de moei lijkheid, die zou ontstaan voor het verlies van voordeel voor ouden van dagen, die thans voor een gereduceer de premie van de verplichte zieken fondsen profiteren. De Kamer heeft nog wel gerepli ceerd. maar daarbij kwamen voorna melijk tegenstellingen tussen de par tijen onderling naar voren. De A.R. was boos. omdat de P.v.d.A. het had voorgesteld alsof de oude S.D.A.P. wel en de A.R. zelf destijds niet de voorganger van minister Suurhoff, de sociale minister Talma had gesteund. Er werd. om dit bij te leggen uit dikke boeken met „Handelingen" ge citeerd. PROTEST Dit debat is het eerste in de ge restaureerde zaal van. de Eerste Ka mer die van nieuwe kleinere banken is voorzien, om ruimte te winnen voor de 25 leden die het aantal leden van deze Kamer dit jaar nog op 75 zullen brengen. De parlementaire pers is bij deze restauratie eveneens van kleinere plaatsen voorzien. Ze zijn zo petie terig uitgevallen, dat de journalisten geprotesteerd hebben daarop hun werk te verrichten. Er zou een apart soort miniatuur blocnotes bij moeten worden geleverd en dan nog zou het ondoenlijk zijn. De perstribune is demonstratief verlaten. Ook werd nog gesproken over de betere verzorging van weduwen en wezen als sluitstuk op de ouderdoms voorziening. Het plan voor noodvoor ziening van weduwen cn wezen, zoals de KVP heeft voorgesteld moest ech ter op de lange baan worden gescho ven. Het gehele kabinet achtte, na advies van de SER, dit noodzakelijk. Er zouden, volgens dit plan van de KVP. maar heel weinig weduwen bui ten de armenzorg blijven, zo ant woordde de minister de heer Middel huis, die hem er aan had herinnerd dat de KVP al te lang heeft moeten wachten op de uitvoering van haar initiatief. haar bank de 18.000 laten overma ken voor een fabriek in Amsterdam. Dit bedrijf had echter geen rekening bij die bank. Deze zond aan de fa briek mededeling van de voor haar bestemde overschrijving, doch de em ployé onderschepte deze brief. Hij voerde gefingeerd een te. lefoongesprek, waarbij „de fabriek de bank verzocht om uitbetaling ia contanten". Enige tijd daarna ver voegde de bankemployé zich bij da kassier met de mededeling, dat da procuratiehouder van de fabriek in de wachtkamer zat te wachten en hij verzocht de kassier een kwitantie ad 18.000 uit te schrijven. De man deed dit in goed vertrouwen en even later keerde de bankbediende met een valse handtekening op de kwi tantie bij de kassier terug, die prompt uitbetaalde. De zeven katholieke scholen voor maatschappelijk werk in ons land belegden een persbijeenkomst om te doen zien, dat het tekort aan deskun dige en geschoolde krachten in de kringen van maatschappelijk werk „ontstellend groot" genoemd moet worden. In verband daarmee is het bijzonder belangwekkend dat juist gisteren het besluit is gevallen de zo genaamde urgentie-opleiding aanzien lijk uit te breiden. Tot dan toe werden aan drie scho len reeds aangestelde doch niet ge diplomeerde maatschappelijke werk sters en werkers opgeleid, die de leef tijd van 28 jaar reeds hadden bereikt, In het kader van de bestaande nood besloten de Minister voor Maatschap pelijk Werk de leeftijdsgrens te ver schuiven naar 25 jaar terwijl de nood zaak van het reeds aangesteld zijn is komen te vervallen. Er kunnen dus volkomen nieuwe krachten wor den aangetrokken, met dien verstan de echter, dat zij binnen een maand na het begin van de studie een be trekking als maatschappelijk werker moeten hebben aanvaard. Kardinaal Mindszenty, primaat van Hongarije, is volgens berichten uit dat land, onder strenge voorzorgs maatregelen van de Hongaarse po litie weer naar de gevangenis over gebracht. Sinds 15 juli van het vorig jaar ver toefde hij, zoals bekend, op het zo merverblijf van de bisschop van Fünf- kirchen. Kort geleden zocht hem een regeringsvertegenwoordiger op, die hem ervan op de hoogte stelde, dat de Hongaarse regering bereid 'was, hem met al zijn rechten in de functie van primaat van Hongarije te her stellen. Als voorwaarde werd echter gesteld, dat de kardinaal een verkla ring van loyaliteit aan het adres van de regering zou ondertekenen. Kardi naal Mindszenty weigerde. MGR. GRÖSZ WEIGERDE Ook mgr. Grösz heeft geweigerd een soortgelijke verklaring te tekenen. Niettemin publiceerde het officiële orgaan van de communistische partij van Hongarije een bericht, waardoor zou moeten blijken, dat mgr. Grösz die verklaring wel had getekend. De handtekening ontbrak, ook in deze publikatie De met het oog op de wereld tentoonstelling van 1958 in Bel gië georganiseerde „veertien daagse van de hoffelijkheid 1956" is thans ingezet. Baron Moens de Fenig, rege ringscommissaris-generaal bij de tentoonstellingzei dat suc cessen ijdel zouden zijn als de ontvangst van buitenlandse vrienden te wensen zou over laten. Testploegen zullen het land doorreizen en inlichtingen in winnen over degenen, die het meeste belangstelling voor de campagne hebben getoond. Van Brugge tot Aarlen, van Ant werpen tot Charleroi zullen glimlachende en geheimzinnige juryleden gaan vaststellen, in welke mate douanebeambten, telefonisten, politiemannen en taxibestuurders eenieder ten dienste staan. Sommige namen zullen worden opgetekend. Bo vendien zal iedereen de titel van „ridder van het stuur" kun nen verwerven. Alleen die zich hebben onderscheiden, zullen bij het einde van de hoffelijk heidscampagne een receptie kunnen bijwonen, waarop zij het hoffelijkheidskenteken en een abonnement voor de ten toonstelling 1953 gullen ont- range».

de Stem | 1956 | | pagina 1