Wagtmans wéér op zesde plaats Voetbalvereniging „Sluiskil' bestaat vijf-en-twintig jaar VVoningbouwpl annen te Goes Zondag 3 juni gewestelijke zangersdag in Roosendaal Snelle tiende etappe in Ronde van Italië Men vraagt zich steeds meer af: Hoe kan zon klein Hengstdijke dat? DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 29 MEI 1956 Kranslegging te Westkapelle Belgische advocaten-oud-strijders bezochten Walcheren Nieuw magazijn voor ..de Spar te Kruiningen Veiling Kapelle had gunstig jaar Radio Moskou HERSCHOLING VAN AGITATORS Mijnwerkerspensioenfonds heeft interesse Zeeuwse werkgevers en werknemers bijeen LAATSTE NIEUWS Ambonezen betoogden „BIVAK" VOOR HET HUIS VAN Dr. DREES Grote deelname en hoog bezoek Wijziging wedstrijdprogram PROMOTIE NAAR DE DERDE KLASSE Nog even Radiorally SP0PT mt KOPT) Zwitser Clerici teruggevallen. FANTINI NOG STEEDS LEIDER Canjels reeds op achtste plaats Zaterdag a.s. is het groot feest Wielerfestijn wordt spectaculair evenement BLIKSEMLOTERIJ Het begon, met renteloos-voorschot EUG. ALLONSIUS eerste in Brussel MARKTEN WATERSTANDEN Een groep Belgische advocaten-oud- strijders afkomstig uit Brussel, heeft een bezoek gebracht aan Walcheren. In gezelschap van de directeur van de prov. VVV, de heer G. W. Oskamp, werden zij op het Middelburgse stad huis ontvangen door een bijna vol tallig college van B. en W., terwijl verschillende advocaten uit Zeeland eveneens door hun aanwezigheid blijk gaven van hun belangstelling. 55 Voor de centrale van de Zeeuwse Spar-organisatie te Kruiningen onder gebracht bij de grossiersfirma Baa- rens, was het gisteren en is het ook vandaag een grote dag. Gisteren na melijk heeft burgemeester Schipper van Kruiningen het grote, nieuwe ma gazijngebouw te Kruiningen geopend. Vele Spar-autoriteiten, alsmede het college van B. en W. van Kruiningen, waren bij deze opening tegenwoordig. Nadat het nieuwe magazijn bezich tigd was, volgde een bijeenkomst in de Tasmanie-zaal. Vandaag is het feest voor de aan gesloten winkeliers. De internationale directeur van de Spar, de heer W. Willems-Floed uit Znetemeer, pas uit Amerika teruggekeerd, houdt voor hen een lezing over zijn indrukken aldaar. Tevens is er vanavond een feestelijke bijeenkomst, ook voor het personeel. Het jaar 1955 was voor de veillngs- vereniging Kapelle-Biezelinge en Om geving te Kapelle een gunstig jaar. Dat blijkt uit de jaarrekening van deze vereniging welke zal worden uit gebracht op de op 9 juni te houden algemene ledenvergadering. De om zet bereikte een recordhoogte van 6.376.738,78 tegen in het vorig boek jaar 5.094.282,40. Na afschrijving tot een totaal be drag van 189.620,39 resteert een netto batig saldo van 14.410,88. Het duurste produkt waren het af gelopen jaar de zwarte bessen, waar van de middenprijs 2,30 per kg. was tegen het vorig jaar 1,41. De aanvoer van aardbeien bedroeg 825 duizend kg. en de middenprijs 96,41 per 100 kg. Het vorig jaar 427.000 kg. middenprijs 116.90. De appelen en peren nemen de voornaamste plaats in bij de aan voer. Voor appels werden geveild voor een totaal bedrag van 2.194.000. en peren voor een totaal bedrag van 1.453.000.—. In de burgerzaal sprak burgemees ter mr. dr.N.Bolkestein woorden van welkom tot de leden van de Brus selse balie. De heer Bolkestein zei zeer vereerd te zijn met dit bezoek; de burgemeester schetste de verbon denheid tussen Vlaanderen en Zee land, eertijds deel uitmakend van de zuidelijke Nederlanden, De deken van de Zeeuwse advoca ten, mr.C.M.Kegge uit Goes, voerde vervolgens het woord, waarna de af gevaardigde van de Belgische advo caten-oud-strijders, mr. J.Botson, dankte voor de ontvangst en het ge sprokene. TE WESTKAPELLE Na het gebruiken van een verver sing begaf het gezelschap zich met de touringcar, waarmee de trip werd gemaakt, naar Westkapelle, waar 'n krans werd gelegd bij het monument op de landingsplaats. Hier werd het gezelschap eveneens door het ge meentebestuur ontvangen en voerde de burgemeester, mr. M.Tydeman, het woord. Van Westkapelle ging het naar Vee- re. waar de lunch werd gebruikt. Ten slotte werd een bezoek gebracht aan „Miniatuur Walcheren", De thuisreis ging via Goes, Ber gen op Zoom en Antwerpen. Radio - Moskou meldt dat deze zo mer in het g-ehele land scholen zullen worden ingericht voor de heropleiding van politieke agitators. De radio verklaart, onder aanha- 1' ig van een artikel in het blad van de communistische partij, de ,,Praw« da", dat het onderricht op de scho len een onderdeel vormt van de ver legging van het accent van de poli tieke naar de economische aspecten van het communisme. Letvedorpsm Boys behoudt promotiekansen Lewedorpse Boys heeft haar kans op promotie naar de vierde klasse van de KNVB weten te behouden door op het nippertje te winnen van Renesse (5-4). Overigens is het slechts een klein kansje, want indien in de nog res terende wedstrijd tegen 's H. Arends- kerke ook maar één puntje wordt verspeeld, gaat 's Heer Arendskerke naar de vierde klasse. Zouden de Boys eohter weten te winnen, dan zullen beide elftallen nog een beslissings wedstrijd moeten spelen. De stand is nu: 's H. Arendskerke 3 3 0 0 6 125 Lewedorpse Boys 3 2 0 1 4 1211 Renesse 4 0 0 4 0 1119 De bouwbedrijvigheid te Goes, is voor zover het huizen betreft, vrijwel ten einde. Maar intussen liggen er al weer heel wat nieuwe objecten klaar en zodra den Haag ,,ja" zegt, gaan weer enkele nieuwe straten ver rijzen. Allereerst worden er 72 huizen gebouwd in West door de aannemer Priem uit Lewedorp, of eigenlijk 36- twee-gezins woningen. In West willen eveneens veertien particulieren een ruimte voor tachtig z.g. „smalle wo ningen", systeem Zuid Nederlandse te Vlissingen. Het algemeen Mijnwerkerspen sioenfonds heeft mede grote interes se voor woningbouw te Goes. Het overweegt om hier voor geldbeleg ging 140 huizen te laten bouwen op het terrein „Valckeslot", dat laatst door de gemeente is gekocht. Voor lopig wil het fonds beginnen met veertig kleine middenstandswoningen In de jeudherberg te Domburg heeft een 25-tal personen, vertegen woordigend bedrijven uit midden- Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen, deelgenomen aan een bijeenkomst voor werkgevers en werknemers, waar de heren G. N. van Ginkel, directeur der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, en Pde Vries, secretaris van het N V.V., inlei dingen hielden over resp'.: „Samen werking in 't bedrijf" en „is produkti. viteitsbevordering arbeidsbelang?" De ze bijeenkomst stond onder auspiciën van de Zeeuwse Volkshogeschool en was georganiseerd door de Zeeuwse viteit. De leiding berustte bij de heer Contactcommissie voor de produkti- P. Heeringa, leider van de volksho geschool Rockanje. Een kleine 300 Ambonese mannen, vrouwen en kinderen, hebben van nacht „gebivakkeerd" voor de ambts woning van minister-president Drees in Den Haag. Zij waren in de middag uren al gearriveerd en zeiden niet te zullen vertrekken, voordat de rege ring hun zakgeld en maaltijden uit centrale keukens had toegezegd. ••wic lopen al enkele weken met 'n half lege maag", zeiden enkele man nen uit het gezelschap, „en de zelf- verzorgingsregeling is nu eenmaal onaanvaardbaar voor ons". Tot relletjes is het niet gekomen. Ambonezen, voor het merendeel leden van de P.N.M.S., een kleine ?rga,nisati.S' wilden echter niet ver- te ,Toe.n,de nacht viel hulden nn h„ï\ dekens en begaven zich als dat iuï0lr'.ï0 goed en 20 kwaad ais aat gmg. ter ruste. zrne jihiuld een °°Sje in het den, J hoeMe nie' °P 'e tre. in halve premiebouw en tegen huur prijzen van tien a twaalf gulden. Op het bureau van Gemeentewer ken liggen bovendien dertig aanvra gen van particulieren, die eveneens in Oost willen bouwen en in voor bereiding zijn aanvragen van bouw bedrijven voor twee-en-twintig hui zen in Oost, waarvan er tien voor de verkoop bestemd zijn. Wij vernamen nog, dat de derde flat aan de van Dusseldorpstraat., die twaalf woonruimten heeft, over veer tien dagen gereed komt. (Advertentie) Afdelingsvoetbal in Zeeland In de eerste klasse B van de afde ling Zeeland KNVB werd de laatste wedstrijd gespeeld. Ook nu kreeg kampioen 's Heer Arendskerke van Kruiningen een nederlaag te slikken (4—2). Ook in de derde klasse B werd de competitie beëindigd. Sluiskil 3 be haalde een stevige 81 overwinning op Steen 3. Rapenburg 2 deed het nog iets beter en kwahi tegen het bezoe kende Clinge 3 zelfs tot dubbele cij fers (10—2). Aardenburg kreeg Brussels bezoek Het Aardenburgse gemeenteperso- neel kwam in een voetbalwedstrijd uit tegen de Brusselse ploeg Cercle Spor- tif A. G. die in de bedrijfscompetitie speelt. De Brusselaars die van een groot aantal supporters waren vergezeld en er een uitstapje van hadden gemaakt, bleken veel te sterk voor de Aarden burgers en wonnen gemakkelijk met 71. Na de wedstrijd verenigde men zich in het sportpaviljoen waar se cretaris J. M. Paridaen namens het Aardenburgse gemeentepersoneel en de heer M. van der Vorst namens het Belgische gezelschap het woord voer den. Lew. Boys l-Renesse I 5-4 Na enig verkennen wist Lewed. Boys een lichte meerderheid te ver krijgen, hetgeen ze al spoedig in een mooi doelpunt tot uitdrukking bracht. Na c.a. 20 min. spelen brachten ze de score op 20 en vervolgens nog maals door een fraai ver schot op 30. Renesse wist nog vóór de rust door de linksbuiten de achterstand tot 31 te reduceren. Na de thee kregen de Boys met de wind in de rug aanvankelijk veld- overwicht, hetgeen ze door 2 doel punten bekroonden, zodat hiermede de stand tot 51 werd opgevoerd. Waarschijnlijk dachten de Boys met deze voorsprong op fluweel te zitten, doch Renesse kwam nu pas goed los en geleidelijk aan werden ze sterker. 20 min. voor het einde was de stand nog steeds 51 voor de Boys. Doch door falen vooral van de rechtsback der Boys wisten de gasten het nog tot 54 te brengen. Kleiduiven schieting te Aardenburg In Aardenburg konden de jagers uit wést ?ecuwsch-Vlaanderen en hun Vlaamse collega's weer eens hun hart ophalen in een wedkamp by de klei- duivenschieting. Onder grote belangstelling van de zijde van het publiek wist de Belg A. Bekaert uit Maldegem de beker te be machtigen. 2e werd C. Louis Cauwels uit Aardenburg, 3 A. Bonte, Sint Kruis-Eiland, 4 E. Palleir, Knokke aan Zee «België), 5 F. Cauwels, Aar denburg, 6 H. Hiblet, Roubaix (Frank rijk), 7 Ach. Cauwels, Aardenburg, 8 P. Luteijn, Groede, 9 W. Bruijnzeel, IJzendijke. 10 P. Cysouw, Aardenburg, 11 J. de Rijcke, Sluis-Heille. Er was zelfs deelname uit Frankrijk. De zangersdag van het gewest Noordbrabant-Zeeland van het Kon. Ned. Zangersverbond, die a.s. zondag in Roosendaal wordt gehouden rn door het mannenzangkoor „Concor dia" aldaar is georganiseerd, belooft een groots gebeuren te worden. Er zal door 11 koren met in totaal niet minder dan 900 zangers aan worden deelgenomen en wat meer zegt, deze koren zullen een uitgebreid, zeer ge varieerd en hoogstaand program ma van zangwerken ten gehore bren gen, dat door een deskundige jury zal worden beoordeeld. De zangersdag moet niet gezien worden als een concours, want de concours-vorm is er volkomen vreemd aan en de jury, beter gezegd de be oordelingscommissie, bestaande uit de bekende musici Marius Monnikendam en H. Heyendael, heeft dan ook met tot taak, al naar gelang de geleverde prestaties, eerste, tweede en derde prijzen toe te kennen. De beide mu sici zullen daarentegen aan ieder der deelnemende koren rapport uit brengen over de kwaliteit van de uit voering der nummers, waar voor ue toekomst uiteraard het nodige profijt van kan worden getrokken. Dit is het voornaamste doel van de zar.gersdag, maar daarnaast verwacht men er na tuurlijk van, dat de liefde voor de mannenzangkunst er in belangrijke mate door zal worden opgevoerd. Na dat zaterdagavond „Concordia", sa men met het Eindhoven's Prot. Chr. Mannenkoor, in het Gildenhuis ter inleiding van de zangersdag een con cert zal heben geven, worden zon dagmiddag om 12 uur de voorzitters der deelnemende koren, het bestuur van „Concordia", het hoofdbestuur van het Kor.. Ned. Zangersverbond en het bestuur van het gewest Noord brabant-Zeeland op het gemeentenuis ontvangen, waarna een défilé volgt. Om 2 uur wordt in de Philips-kanti- ne de zar.gersdag officieel door bur gemeester Freyters geopend. Tot on geveer 6 uur zullen hierna de koren hun kunnen tonen. DEELNEMERS. Achtereenvolgens treden op: Kon Zangvereniging Eindhoven's Mannen koor (dir. Lo de Rooy), Kor.. 's-Her- togenbosch' Mannenkoor (dir. Albert de Klerk), R.-K, Haisteren's Man nenkoor (dir. J. Moerbeek). Bergen op Zoom's Mannenkoor (dir Jos. Vranken), Katholiek Princenhage's Mannenkoor (dir. Dré van Dongen) Mannenkoor H.K.I.. Breda (dir Jo Fnjters), Brabants Koor EDMK Eindhoven (dir. Ch. Schafer jrr -k" Mannenkoor „Laus Deo", Bergen 'op Zoom (dir. F. de Groot) Mannenkoor Lauwerkrans. Mechelen-Wittem (L. en r.-k. Mannenkoor „Cor.cordia" (dir. H. van Poll). Een bijzonderheid is, dat voor net eerst een koor van buiten het gewest aan de zangersdag deelneemt, n.l. Lauwerkrans uit Mechelen-Wittem. Enkele hoge gasten zullen de zangers in hun midden hebben, o.m. Baron F. X. v. d. Straten-Wailiet, Belgisch Ambassadeur in den Haag, prof. dr. J. E. de Quay, commissaris der ko ningin in Noordbrabant, de heer Th. Tiebackx, consul van België te Roo sendaal en burgemeester C. A. v. d. Hooft var. Willemstad. In het K.N.V.B. - wedstrijd programma voor zondag 3 juni zijn de navolgende wijzigin gen en aanvullingen te mel den. AMATEURS le Klas C VlissingenWH '16. Maurits-Kimbria. Zaterdag 2 juni 18.30 TSC-Brabantia Schijndel-Alliance. Almania-Roermond, DISTRICT ZUID 2e Klas B RoosendaalDongen Internos-Goes 3e Klas B Concordia SVDRKDVC 3e Klas C RWBVES De Schutters-Virtus DHVZierikzee. Res. 2e Klas B BSC 2—BW 3 Re». 2c Klas C Middelburg 3-Zeéland Sport 2 Goes 2Axel 2 Terneuzen 2Honter.isse 2 Middelburg 2Zeelandia 3 Breskens 2RCS 2 Res. 3e Klas B Beslissingswedstrijd: RKC 2—WSC 2 Res. 3e Klas C Ejarto 2—SET 2 Deelnemers bekend De deelnemers met Hansweertse Boys aan de promotiecompetitie voor de derde klasse zijn nu allen bekend. Het zijn Nevelo, Oisterwijk, Grens wachters, Putte en Gilze, uit Gilze Rijen, dat zondag door een 1—2 zege op Madese Boys kampioen van de vierde klasse F werd. Dit viertal zal spelen om twee plaatsen in de derde klasse. Nog even een klein stukje over de Radiorally. Een stukje over dingen, die verkeerd in het officiële klasse ment van het concours d'élegance waren gezet. Op de eerste plaats reed mevrouw Versteeg-Burgers in een Borgward 1500 PS cabriolet naar een eerste prijs. In de DKW, die ee» der de prijs kreeg, reed mevr. ten Ha gen - v.d. Zwaard. ZONDAGAVOND speelden de Steen veteranen een voetbalwedstrijd te gen de Hulst-veteranen op het Ly ceumterrein. Hulst won met 31. HET ZIET ER NIET NAAR UIT, dat Fausto Coppi aan dé Ronde van Zwit serland zal kunnen deelnemen. Hij moet nog steeds het bed houden ten gevolge van zijn valpartij in de Ronde van Italië bij Rimini. De doktoren hebben een aandoening van een der rugwervels geconsta teerd. NA EEN HARDE, maar volkomen faire strijd heeft het Engelse elftal in het Olympisch Stadion te Ber lijn een volkomen verdiende 3-1 overwinning op Duitsland behaald, nadat de rust met een 1-0 voor sprong voor de gasten was ingegaan. DE IN HET STADION Colombes ge speelde finale om de Franse beker tussen Sedan en Troyes is gewon nen door Sedan met 3-1. DE interland-voetbalwedstrijd België- Hongarije, zondag 3 juni in het Heizel-stadion te Brussel zal onder leiding staan van Leo Horn uit Bentveld. Hij wordt geassisteerd door de heren J. van Gelder (Den Haag) en J. Martens (Zeist). DE NEDERLANDSE Televisiestichting zal een aantal filmjournaals van de Olympische ruiterspelen te Stock holm uitzenden. Deze filmjournaals worden als Eurovisie-uitzendingen uit Hamburg gerelayeerd. (Van onze speciale verslaggever) GROSSETO, Maandagavond. De vandaag hervatte Giro (zondag was het immers rustdag in de Eeuwige Stad) heeft de zoveelste Italiaanse etappe-zege op geleverd. Het was de in Nederland volkomen onbekende Tognac- cini, die de 198 km van Rome naar Grosseto aflegde in 4 uur 55 min. 32 sec., dat is met een gemiddelde van iets meer dan veertig kilometer per uur. Het algemeen klassement onderging geen verandering wat de leidersplaats betreft: Fantini bleef namelijk rose truidrager, maar Wout Wagtmans slaagde er in opnieuw de zesde plaats in te nemen, waar hij op slechts ruim 1,5 minuut van Fantini staat. Toch was Wout vandaag niet de eerste landgenoot die hier de finish be reikte. Die eer eiste Piet van de Brekel voor zich op, door als 17e te eindi gen. Jan Nolten werd 27e en Wagtmans 33e, alle drie echter in dezelfde tijd: 4.58.50. Bergmans, Stolker, Schoenmaker en de Groot kwamen respectieve lijk als 74e, 76e, 83e en 86e door, alle in 5.10.28. Civitavecchia hergroepeerden de ren ners zich, totdat bij de tweede vlie gende sprint, bij het stadje Tarquina (105 km) Poblet er tussen uit sprong, met Pettinati aan het wiel en de Belg Schoubben. Laatstgenoemde kwam ten val en liep een blessure aan het hoofd pp; Hij moest de strijd staken. Hoe het ongeval precies was gebeurd kon niemand zeggen, maar de Belg schijnt in botsing te zijn gekomen met een man van de motorpolitie. Poblet won de sprint voor Pettinati en Bartolozzi. BESLISSING WAGTMANS ZAG HET GOED Het was vandaag zéér warm. niette min werd van het begin af het tempo hoog opgevoerd. Stolker en Bergmans deden vlak na de start met twee uitlooppogingen mee. De weg steeg geleidelijk en bij Manziana volgde een stevige klim van ruim 20 km naar het 475 meter hoog gelegen Tolfa, waar Baroni als eerste passeerde, met Bahamontes aan het wiel. Beide renners hadden een voorsprong van 25 seconden op Gras- si en 31 seconden op het peleton van 60 renners. Hierachter lag een tweede groep van 40 man, waarin zich zes Neder landers bevonden; alleen Wagtmans reed in de eerste grote groep van 60 man. Jan Nolten was in moeilijkheden gekomen. Hij mopperde over zijn de- railleur, verwisselde met Piet van de Brekel van fiets, waarop hij zich evenwel niet thuis gevoelde; toen gaf Daan de Groot zijn fiets aan de Lim burger. Het zestal had door deze „verwik kelingen" een achterstand opgelopen en dat is de verklaring, waarom Nol ten en zijn vijf helpers in de tweede groep terecht waren gekomen. In deze tweede groep reed ook, tot veler verrassing Carlo Clerici, die een in zinking had en aan de finish te Gros seto met een kwartier verlies op de winnaar arriveerde (vandaar de winst van Wagtmans!). In Civitavecchia, waar een vliegen de etappesprint werd gereden, kwam Fabbri als eerste door vóór Petrei; op 40 seconden Giacchero en Grassi en de eerste grote groep op 45 sec. Na Op 30 km van Grosseto viel de be slissing. Eerst demarreerde Maule, vervolgens probeerden Monti en Bone het en toen waagde ook Wagtmans 'n kansje. Tenslotte sprongen de Santi, Gervasoni, Baffi en Tognaccinni weg en dit viertal wist een tijdwinst van meer dan 3 min. te veroveren op het peleton. Op de sintelbaan van Grosseto won Tognacinni de sprint. Van de Brekel en Nolten waren er in het tweede gedeelte van de etappe in geslaagd contact te krijgen met het eerste peleton, waarin ook Wout Wagtmans zat. De vier andere Ne derlandse renners kwamen met een kwartier achterstand in Grosseto aan. Bij hen bevonden zich de Belgen van Dormael en Cerami, de Spanjaarden Ruiz, Ierra en Botella, de Zwitser Clerici, die over steenpuisten klaagde en de Luxemburger Kemp. ETAPPE-RESULTAAT Tiende etappe over 198 km van Rome naar Grosseto. 1 Tognaccini tijd 4 uur 55 min. 32 sec. (gem. uursnelheid 40.198 km), 2 Baffi zt, 3 Gervasoni zt, 4 de Santi zt, 5 Maule 4.58.50, 6 Baroni, 7 Poblet, 8 Rosello, 9 Boni. 10 Fabbri, 11 Sorge- loos, 12 Coste, 13 Benedetti, 14 Petrei, 15 Guerrini, 16 Pettinati, 17 van de Brekel, 18 de Rossi., 19 Negro, 20 Lauredi, 21 Albani, 22 Fallarini, 23 Moser, 24 Grassi, 25 Fantini, 26 Mi nardi, 27 Nolten, allen dezelfde tijd als Maule, 28 Nencini zt, Wagtmans werd 33e exaequo geplaatst met een grote groep renners in de tijd van 4 uur 58 min. 50 sec. eveneens dezelfde tijd als Maule, 74 Bergmans 5 uur 10 min. 28 sec. 76 Stolker zelfde tijd, 83 Schoenmakers, zelfde tijd, 86 de Groot, zelfde tijd, 94 Clerici, zelfde tijd. De Belg Schoubben heeft de strijd gestaakt wegens een valpartij. Algemeen klassement: 1 Fantini 47.16.50, 2 Astrua 47.17.20, 3 Fallarini 47.17.49, 4 Schar 47.18.08, 5 Moser 47.18.13. 6 Wagtmans 47.18.15, 7 Fornara 47.18.27, 8 Couvreur 47.18.29, 9 Bahamontes 47.18.33, 10 Buratti 47.18.39, 11 de Filippis 47.19.30, 12 Brankai-t 47.19.35, 13 Nencini 47.19.52, 14 Ranucci 47.19.56. 15 Maule 47.20.54 30 Nolten 47.26.19, 61 Bergmans 48.01.24 64 de Groot 48.01.50, 72 van de Brekel 48.09.49, 79 Stolker 48.16.01, 81 Schoen maker 48.16.5. De NAC-midvoor Leo Canjels is de laatste weken bezig snel omhoog te klimmen in het ere-klassement der top-scorers bij de hoofdklassers. Hij is nu reeds gevorderd tot de achtste plaats. Canjels is overigens nog ver of van de opperste leidersgroep waar in de Feyenoorder Schouten vooraan gaat. De beste twintig zijn: 1. Schouten (Feyenoord, hoofd klasse B) 33 doelpunten. 2. Dillen (PSV, hfdkl. B), 31. 3. de Jongh (Elinkwijk. hfdkl. B) 30. 4. v.d. Linden (DOS. hfdkl. A) 29. 5. Lammers (DOS, hfdkl. A) 28. 6. Oonk (SC Enschede, hfdkl. B) 24. 7. Lenstra (SC Ensch. hfdkl. B) 23. 8. Canjels (NAC, hfdkl. A) 22. 9. Köneman (SW, hfdkl. B) 22. 10. v. Roessel (Willem II, hfdkl. B.) 21; 11. Rijnvis (ADO, hfdkl. A) 21. 12. Ehlen (Sittardia, hfdkl. B) 20. 13. Brusselers (PSV, hfdkl. B), 19. 14. Geel (Amsterdam, hfdkl. A) 19, 15. van Melis (Rapid, hfdkl. B), 19. 16. de Boer (Stormvogels, hfdkl. A) 18, 17. de Grooth (GVAV hfdkl. B) 18; 18.Franssen (BW, hfdkl. B), 18; 19. Heinen (HVC. hfdkl. A). 18; 20. Vonk (Elinkwijk, hfdkl. B)18. De komende feestelijkheden te Hengstdijk blijven maar uit groeien. Omdat het dorp dit jaar 800 jaar moet bestaan, heeft men de viering van dit belangrijk jubileum verdisconteerd in de fes tiviteiten van juli, als de Tourploeg naar Hengstdijk komt en het daarrond geweven wielerfeest wordt gehouden. Zo is een waarlijk groots mondorgel- en accordeonconcours op touw ge zet, een wedstrijd waaraan naar nu al vaststaat velen zullen deelne men, niet alleen uit ons land, doch ook uit België, tot uit het Waalse toe. De leiding berust bij de heer Aug. Eeekhout te Hulst. kringen met verbazing wordt ge sproken (hoe kan zo'n klein Hengst dijk dat!) aangrijpen om op specta culaire wijze reclame te maken. Het is mogelijk dat er een helikopter ver schijnt, dus de bedrijvigheid breidt zich nu al uit tot het hemelruim. Het wielercomité draagt alle kosten die verbonden zijn aan een grote bliksemloterij, die gedurende twee da gen ten bate van de kerk van gen ten bate van de kerk van Hengstdijk wordt gehouden. Hiervoor zijn maar liefst voor tweeduizend gulden prijzen beschikbaar. De wedstrijd is verdeeld in afdelin gen, waaronder een jeugdafdeling en er zal gespeeld mogen worden in verenigingsverband, als solo, duo, enz. Tokkel- en andere snaarinstru menten ter begeleiding zijn toege staan. Voor dit concours zijn een aantal bijzondere prijzen beschik baar. niet alleen de gebruikelijke medailles, beker, en lauwertakken, doch ook fikse geldprijzen. De grote koers waarin o.a. de Ne derlandse Tourploeg meerijdt, be looft een groots spektakel te wor- den. Tot nog toe hebben bekende firma s met 15 grote reclamewagens ingeschreven en menig grootbedrijf wil dit evenement, waarover in vele NACHTKOERS Verder js de organisatie van de nachtkoers, een bijzonder evenement in het programma, al zo ver dat men mag a nnemen dat ook dit onderdeel zal inslaan. Zaterdag 2 juni wordt in hotel De Kroon te Sluiskil een zeldzaam feest op feestelijke wijze herdacht. Zeldzaam voor Sluiskil, omdat het in de geschiedenis van deze gemeente slechts éénmaal is voorgekomen, dat een cultu rele vereniging haar 29-jarig bestaan vierde. De meeste verenigingen van dien aard ter plaatse bestaan namelijk, 5, 10, ten hoogste 15 jaar. Met deze traditie gaat nu de voetbalvereniging Sluiskil breken. De voetbalsport ontstond te Sluiskil in het jaar 1911, met de op richting van V.V. Ajax. Na enige jaren ging deze vereniging ter ziele. Daarna, tot 1931, ontstonden en werden weder ontbonden, achtereen volgens de voetbalverenigingen Bonaventura, Voorwaarts, voor de 2de keer Ajax, Kolping, Sempre Avanti en Fratelli. Op 1 juni 1931 werd in hotel De Kroon te Sluiskil opgericht de voetbalvereniging „Sluiskil" niet beseffende dat 25 jaar later in hetzelfde lokaal op 2 juni 1956 het 25-jarig bestaan der vereniging op feestelijke wijze zou worden her dacht. In het daarop volgend speelseizoen behaalde zij reeds in die afdeling het kampioenschap en promoveerde naar de 3e klas K.N.V.B. (een 4e klas be stond toen nog niet). Op 1 juni 1935 werd een fusie aangegaan met de plaatselijke fabrieksvoetbalvereniging O.N.W., waarbij de vereniging haar naam „Sluiskil" bleef behouden. Hierdoor was het spelpeil der ver eniging verbeterd, en geleidelijk ver beterde het nóg meer, zodat in 1942 de competitie op de bovenste plaats werd beëindigd, gelijk met V.V. Axel. Voor het kampioenschap 3e klas moest te Hulst een beslissingswedstrijd wor den gespeeld. In de laatste minuten maakte Axel het winnende doelpunt en won met 3-1, zodat de kans op p-o- motie naar de 2e klas K.N.V.B. voor Sluiskil was verkeken. Dat jaar had V.V. Sluiskil haar hoogtepunt bereikt. Het spelpeil daal de nadien langzaam maar zeker en zou duren tot In het midden van het speelseizoen 1954-1955. Toen scheen een ogenblik, dat V.V. Sluiskil we derom zou teruggaan naar de Z.V.B. Door krachtig ingrijpen van het be stuur en medewerking van de apelers werd dit euvel voorkomen. Van toen af ging het spelpeil weer geleidelijk omhoog, zodat de vereni ging het afgelopen seizoen op de 5e plaats eindigde. Naast het spelen in competitiever band nam de vereniging dikwijls deel aan beker, en nederlaagwedstrijden. Met deze wedstrijden won zij: 18 be kers, 2 lauwerkransen, 3 lauwertak ken. 1 zilveren bal en 8 medailles. De hotelhouder, de heer Stockman schonk de pasopgerichte vereniging 'n renteloos voorschot om goalpalen aan te kopen en Jasje Hamelink was zo bereidwillig een stuk lucernland op de Vlakte in pacht aan de vereniging af te staan, zodat reeds de zondag daarop de eerste voetbalwedstrijd kon worden gespeeld. Korte tijd daarna sloot zij zich aan bij de Z.V.B. te Middelburg, onder afdeling van de K.N.V.B. en werd in, gedeeld in de le klas Z.V.B. Er is een deskundig lichtpunt op gesteld: er komen 1400 oranje lam pen op het parcours te hangen. Deze koers zal waarschijnlijk een koppel- wedstryd worden tussen officiële Bel gische en Nederlandse ploegen, waar bij een bijzonder aflossingssysteem wordt toegepast. Uiteraard heeft men. nu de fees telijkheden zo groots van omvang worden, in vele opzichten de mede werking van officiële instanties no dig. Wanneer deze steeds vlot ver leend wordt, zal het Hengstdijkse evenement zeker slagen en een in slaande manifestatie worden van sportief Zeeuwsch-Vlaanderen's orga- satorische vermogen! In de zondag te Brussel gehouden cross-country voor senioren wist Eug. Allonsius (Junior) uit Westdorpe be slag te leggen op de eerste plaats. Dit betekent, dat Eugène na zijn opname in het ziekenhuis en operatief ingrijpen wegens opgelopen blessure, weer zijn klasse heeft teruggekregen dank zij een harde training. En nu begint een zware training voor de a.s. landkampioenschappen, waarbij Eugène Allonsius weer een goede kans gegeven mag worden, ge zien de talrijke eerste prijzen en be haald kampioenschap vorig jaar et: ac nu alweer behaalde overwinning bij de senioren. BESTUURSWISSELINGEN Gedurende de voorbije 25 jaar heb ben achtereenvolgens de voorzitters hamer gehanteerd, de heren: F. Klaas- sen.Doorebos, v. Es, Onderbeke, we derom v. Es en wederom F. Klaassen, die op de huidige dag, ondanks zijn ouderdom, de voorzittershamer nog stevig in handen heeft. De naam Willem Wagenaar is onaf scheidelijk verbonden aan de V.V. Sluiskil. Bij de fusie in 1935 werd hij tot penningmeester gekozen. Van 1936 tot 1953 was hij secr. penning meester. Voor het vele werk dat hij voor de vereniging deed, werd h(j dan ook beloond. Op de feestvergaderin* ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan der ver eniging, werd hij spontaan door be stuur en leden gehuldigd. In 1953 bij zijn ontslagname werd hij tot erelid der vereniging benoemd. Het ledental is steeds stationair ge bleven en bedraagt plm. f 65. Ook V. V. Sluiskil kende haar up en downs. Eind 1954 en gedurende 1955 was de toestand der vereniging kritiek. Het bestuur geleek toen op een duiventil. Bestuursleden gingen en kwamen. De financiële toestand was van die aard dat het bestuur alle zeilen moest bijzetten om de touwtjes aan elkaar te krijgen. DANKBARE HULP De directeur van de Compagnie Neerlandalse de l'Azote te Sluiskil, ir. Wats, die al die jaren reeds veel voor de vereniging had gedaan, greep toen speciaal in. Hij voegde drie leden van zijn directiestaf aan de vereniging toe als adviescommissie. Deze bestond uit de heren Onderbeke, de Caluwé en Aarssen, In korte tijd werden verbeteringen tot stand gebracht. Door hun be moeiingen schonken beide plaatselijke fabrieken ieder een ruime geldelijke bijdrage aan V.V. Sluiskil. Deswege konden banken langs de lijn van het voetbalveld geplaatst wor den en werd het kleedlokaal omgeto verd tot een der schoonste van Zee land. Onder deze omstandigheden gaan nu bestuur en leden van V.V. Sluiskil met oprechte dankbaarheid in hun hart voor de directies der beide plaat selijke fabrieken en voor allen die V.V. Sluiskil steeds hebben gesteund, met raad en daad, op 2 juni a.s. op gepaste wijze „de blommetjes eens buutten zetten." GOES. 28 mei. Groenten: kropsla Al 3-4.50, A2 4-5, bloemkool Al 83, A2 62, BI 39-58, afw. 34-60, spinazie 2 15-32, rabarber 1 8-9, komkommers A 51, B 41, boswortelen 48-67, gr. sja lotten 17-24, prei 33-43, boskroten 36, radijs 9. ROTTERDAM, 28 mei. Binnen landse granen, officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam: tarwe, zeer stil, rode op vochtconditie 28, witte 28.75, voedergranen flauw, zo- mergerst naar kwaliteit 27-28, soms iets meer, haver naar kleur en droogte 26-27, extra blanke daarbov, peul vruchten met zeer weinig handel, groene erwten 38, schokkers 40, brui ne bonen 42. ROTTERDAM, 28 mei Aanvoer in totaal 2215, vette koeien en ossen 1098, varkens 1117. Vette koeien le kw. 3.30-3.70, 2e kw. 2.90-3.20, 3e kw. 2.80-2.90. Varkens (lev. gew.) 1.72, 1.70, 1.67. Vette koeien aanvoer als vorige week, handel kalm, behalve eerste kwaliteit vooral niet hoger in prijs, prima's boven notering. Varkens aan voer groot, handel traag, lager in prijs, lichte varkens boven notering, zware varkens 1.62-1.65. TERNEUZEN, 28 mei Sla 3-3.30, bloemkool B 61-71, B2 40-65, C 28-35, C2 16-31, C afw. 9-20, witte komkom mers C 37-38, peen 2 64-67, afw. 36, ra dijs 8-9, sjaloten 15-16, andijvie 54, as perges 100-175, kassnijbonen 180-184, sav. kool 40-45, rabarber 17, spinazie 2 25, afw. 8.50-9, postelein 33-37, glas aardbeien 1 60-67, 2 44 p. doosje. Mannheim 352 (-008), Kaub 253 (-010), Trier 205 (-035), Koblenz 271 (-002). Keulen 260 (+026), Ruhrort 449 (+024) Lobith 1044 (+014), Nijmegen 812 (+010). Arnhem 839 (+020), Eefde 324 (+002), Deventer 228 (+002), Na men la Plante 171 (+019), Maastricht hoofdsluis (geen opg.l, Borgharen 3990 (-033), Belfeld 1135 (+010), Grave 449 (-001).

de Stem | 1956 | | pagina 7